2025. május 08., csütörtök

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#26250
Köszönöm szépen. nevet
A tipp is lényegesen több a semminél, amire az én laikus fejembõl futja. Nálam csupán halvány ködök bukolják a valamikori növénytani ismeretfoszlányokat, melyek pár évtized távlatából integetnek..

Egy "sikítva-határozás" erejéig visszatérsz majd erre a témára, ugye, amikor a könyveid kéznél lesznek? nevet
#26249
Na akkor egy kis nedves élõvilág:
Link
Sok virággal, pár pókkal, stb.
#26248
A növényvilág lakóiról sem tudok mindent, a gombákról pedig pláne nem.. Meglévõ ismereteimet autodidakta módon szereztem, ami nem minden esetben jelent elõnyt. Mondjuk egy ilyen képrõl-határozásnál nem jönne rosszul egy kicsivel mélyebb rendszertani tudás, mert így csak egy halovány tippre futja, miszerint egy lenne a rengeteg pereszkefaj közül. Nincsenek nálam a könyveim sem, amikbõl esetenként egészen eredményesen lehet "sikítva-határozni". nevet
#26247
Kis hõtechnikai OFF: megdöbbentõ pár méter szintkülönbségen a hõmérsékletkülönbség, persze a meleg levegõ felfelé száll és megreked a jó szigetelt tetõtérben, a hideg lent marad. Most mértem az emeleti "mindíg hideg É-i szárnyat" ott 12°C van, míg a földszinten még most is +9°C. Az alvószobám tartja a +15°C-t, az emeleti dolgozószobám 14°C-os. A meleg levegõ nem süllyed, a hideg "nem jön fel" nem mellesleg a parkettás padló sem "sugározza" a hideget mint lent a kerámiaburkolat. Nem nagy csoda, anno a gázszámla (cirkofûtés) miatt az 5m belmagasságú pesti lakásban lemértem hogy fejmagasságban 21°C mellett a mennyezeten 47°C volt, tehát 3m szintkülönbségen 26°C az eltérés ezzel kitûnõ padlófûtést biztosítva a felettem lakónak a 47 fokos levegõvel. Magas szobában ezt átkeverni segíthet egy spontán cirkulációt segítõ légkollektor, csak sajnos (még) drága és házbelsõben elég sajátos látvány lenne. Pesten kipróbáltam a mennyezet alá szerelt ventillátort, valamit segít az átkeverésben de állandóan por lebeg a fûtés miatt kiszáradó levegõben (bár ezen segít egy párásító). Itt viszont örülök hogy a meleg levegõ összegyûlik az emeleten. Jó ez így, ahogy korábban írtam "természetes légkondi" - nyáron lent vagyok a rekkenõ hõségben is (leereszett redõnyök mellett) max. 26°C-ra felmelegedõ hûvös alsó szinten, télen az emeletre húzódom a meleg levegõ után, a hõveszteség fékezésére napnyugtával leeresztem a redõnyöket, nappal is csak félig húzom fel ha nem süt a Nap) nevet Szomszédomék a múlt nyáron légkondit szereltettek fel, de szinte annyiba került mûködtetése mint egy téli fûtésszezon fûtésköltsége. (Azt vélem olcsóbb a redõnyöket leereszteni ajtót-ablakot bezárni hogy ne jöjjön be a meleg - az igaz sajnos, napsütötte panelben kevés, ott kell a klíma)
#26246
Hát nem azt olvastam, hogy "csupakabrások"?? vidám
#26245
Voltak csukarablások? laza
#26244
Talán ide illik a legjobban: tegnap kora délelõtt, mivel még sok idõm volt a szalagavatói próbáig, tettem egy kört a szombathelyi Csónakázótó körül. A lombok ugyan már lehullottak, de még így is szép látványban volt részem.
Képek: Link nevet
#26243
Ha alulról is ellát, akkor OK. :-)

Most voltam Látóhegyen. 50m alatti LT, így nagyon mélyen nem mertem bemenni az erdõbe, de a szélén összeszedtem egy holnap reggeli gombás tojásnak való fenyõpereszkét. Némelyik alig egy centis baba volt. Itt a lakótelepen a ház elõtti gyöpön meg egy szép friss gyapjas tintát találtam, õ is megy a holnapi reggelibe. Az uram örül. :-)
#26242
Semmin sincs okom meglepõdni. A szakember más szemmel nézi a világot mint a laikus.
--------
Egy hete hoztam pár képet a "Bioszférába", közöttük egy lucosban talált, érdekesen szép gombát is. Link Link
Mivel még nem kaptam válszt a kérdésemre (kérésemre), így most hozzád fordulok, kérlek, határozd meg! (Ki más tudná, ha te nem, aki a növényvilág lakóiról mindent tudsz.. )
#26241
Holnap reggel lesz végre saját villanyom nevet Ehhez kapcsolódóan, korábban említettem hogy a házbelsõben az összes hálós pókfaj eltûnt, a földszint pld. 9°C (itt fent a szobámban 15°C) lett ma reggelre mivel nem fûtök (a szomszéd áramával csak kávét fõzök, mikrót használok és 3 naponként a boyler hõveszteségét pótlom, a laptopot hajtom rövid ideig és 1W-os Edison-menetes LED-ekkel világítok, fényteljesítményük elégségesnek bizonyul olvasáshoz és szórt fénynek) de a pókok "hûlt helyét" illetve vadászkörzetüket két közepes termetû hím "gyalogpók" pásztázza rendszeresen "õrjáratozva". Lusta voltam lefotózni õket eddig, de nem késtem el vele, mert felbukkanásuk rendszeres ha közben meg nem eszik egymást.
A légy emésztésében abszolút laikus vagyok. Laikus véleményem hogy én hõszabályozási okot nem sejtek mögötte mert hat év óta rengeteg legyet láttam itt de "büfizést" még soha. (Talán elhiszitek hogy észrevettem volna, öndícséret büdös_ de még jó a szemem és a legapróbb, akár milliméteres változást és elmozdulást észrevettem mindenkor, ez a képességem egyenlõre még nem romlik. Ezért fotóztam pld. pár éve ezt a képsort mert az álkaszás feje elõtt véletlen megcsillant valami parányi de szokatlan csomó, azt hittem eszik.
Szembõl-alulról

beillesztett kép

(+) Link Felülrõl-jobbról

beillesztett kép

(+) Link )

Nyáron talán indokolt lehetne az efféle hõszabályozás, de sose vettem észre pedig több perces folyamat, a légy "le is ült potrohára" közben. Inkább emésztést sejtek a háttérben, egyfajta kérõdzésnek vélem, a gyomortartalom átforgatása. Felmelegítésre azért nem gondolok mert hõcseréhez rövid ideig cca. 1-2 másodpercig fújta fel a hólyagszerû dolgot aztán beszívta. Nyáron sose láttam efféle "lihegést". A hólyag jobban megnézve erezettnek tûnik, úgy vélem, nem oktalan feltételezés talán hogy a légy "tartozéka", bocs a kifejezésért talán egyfajta "hányózacskó" melyben átforgatja a nehezen emészthetõ részeket. Testtartása is érdekes, mert potrohán üldögélõ legyet én még nem láttam. A legyet nagyon lefoglalta a "büfizés" mert nem zavartatta magát, nem repült el csupán rovarszokás szerint "hátat fordított". Említettem többszöri makrós megfigyelésem, ha egy rovar/pók "nincs menetben" és stabilan áll, nem riad meg az obitól de nem is akar fotózkodni, nem menekül el csupán hátat fordít "hagyj békén" jelleggel - ezt kihasználva óvatosan meg is lehet õket "forgatni" több oldali fotózáshoz. Egy kivétel volt pár éve, a harcias 6-8 cm testméretû orrszarvú-bogár (Noli terminus) mely ráugrott az obira.
Tegnap fotóztam egy fehérpettyes "Pali szenzor-õr rokona" mezei poloskát is, hozom a képét nevet
#26240
Bennem a kettõ együttesen él, a másik, nem racionális oldal idõnként talán a fotótémáimon visszaköszön, de valóban, biológus szemléletû vagyok (még ha papírom nincs is róla), akinek a herbarizálás a dokumentáláshoz szükséges feladat. De ízeltlábúakat már ~8 éve nem gyûjtök, csak fotózok. A hozzájuk való viszonyom (az ismeretbõvülés miatt) sokat változott az évek során, és groteszk módon, de ezért rendeztem tömeggyilkosságot tavaly a harlekinkaticák körében a nyúli kilátóban.. (no, ezt megint nem kellett volna leírnom nevet ).
#26239
Volt az alján elég, ez maradhat. Olyan 3 méter magasan lehet.
#26238
Uhh!
Nem tudom, mert nem látni a képbõl, hogy milyen magasan van, de talán valami hosszú póznára erõsített késsel is le tudod szedni.

Egyik haverunk az útfenntartóknál kertész, tavaly volt a telephelyük udvarán egy rakat kivágott nyárfa, amit valamelyik közút mellett irtottak le, na õ tavaly arról vitt haza sok tucat kilót. Idén meg elszállították a fákat tõlük...
#26237
Olyan döglõdõ nyárfát találtam tegnap, hogy az hihetetlen. A laskás helyeim általában elárulom a falubélieknek -meg is van az eredménye-, de ez hétpecsétes titok marad. Igaz, hogy kell hozzá létra is, ha mind le akarom szedni ûket. Link
#26236
Persze, szerintem is szebb a csipkéspoloska mint a világ összes mûmellû-mûszájú luvnyája együtt. Csak az a baj, ha körülnézel, hogy az emberek pont fordítva gondolják, tisztelet a kivételnek.

beillesztett kép



Õ egy HIV vírus. Mégis gyönyörû.
#26235
Ugye, Noli, nem ugyanarról a szépségrõl gondolkodunk kétféleképpen?
A te csipkéspoloskád szépsége természetbõl fakadó szépség...
Ami miatt pedig minden mást a szõnyeg alá képes az emberek egyre növekvõ tömege söpörni, az erõsen mesterséges "szépség".
#26234
Az egész golyóbis minden élõlénye szép, amit viszont el lehet rontani, azt mi elrontjuk. Csak van, aki elveszi a mackóbelezõ hülyegyerektõl a játékot, mielõtt megint tönkretenne egyet, van, aki meg megsimogatja a fejét, hogy okos.... Átcipeljük õket innen oda, stb. Ismerõs téma, nem folytatom.
Sajnos a világ pont afelé megy, hogy csak a szépség számít, minden más besöpörve a szõnyeg alá. A maga nemében viszont a fejtetû is szép. Nem beszélve a vírusokról, amelyek a maguk matematikai szintû szabályosságukkal abszolút gyönyörûek. Mégis öljük õket...
#26233
Hálás köszönetem a gyümölcsért. A fügefától eltekintenék, mert - mint tél végén tisztáztuk - eléggé fagylefolyásos, fagyzugos az udvarunk, félõ, hogy a telet nem élné túl.
----------
Az én leanderemet fordítva rakták össze.. laza
#26232
Ja, kedd! Én azt hittem, ma mondod.
#26231
Hogyne tennék belõle, sõt, akár meg növényt is kaphatsz az aszalódós fajtából, és akkor saját aszaltfügefád lesz.

Mennyi hülyeséget össze tudnak zagyválni Link

"Füge

(Ficus carica)

Néhány évtizede még csak a mecseki, Balaton-felvidéki, déli fekvésû kertek napos, védett zugaiban maradt meg az édes gyümölcsöt termõ mediterrán növény. Ma viszont a melegedõ klíma igazi nyertese, akár egy napos házfal is elegendõ meleget sugároz ahhoz, hogy termését rendszeresen beérlelje. Az elsõ 4-6 évben a tövét télen takarni kell, ez idõ alatt megedzõdik."

Noli!
Hát én nem tudom, de ez a kedd délutáni program:
MR1 Kossuth Rádió, 16:00 - 20:00
15:30 Közelrõl
16:00 Hírek
16:30 Hírek
17:00 Hírek
17:30 Krónika
18:00 Hírek
#26230
Nem õshonos, vagyis káros, mert elveszi az életteret az õshonostól, tehát irtásra született. Ezt a gondolatmenetet magáévá tudja tenni egy botanász, egy rovarász. Velük nem szállok vitába, pusztán abból a megfontolásból sem, mert képtelen vagyok ilyesféle racionális gondolkodásra. Nekem ami szép, az akkor is szép, ha a szakember más szempontból mást helyez elõtérbe.
Valószínûleg ezért lettem ecsetkoptató piktor..
#26229
Igen, de amit õ csinált, az õ korában szintén tiltott dolog volt...
#26228
Igen, ez kegyetlen megoldásnak tûnik, és ilyenkor gyakran a fõ szerepet az elsõdleges (természetes) érzelmi reakciók játsszák, s elítéltetik a kegyetlen rovarász. Konyhakerti növények levelét lelegelõ levélbogarakat, szárukat teleaknázó legyeket, hártyásszárnyúakat, pajor korukban szintén súlyos kártevõ cserebogarakat is szép számmal gyûjtöttem. Te õvelük mit szoktál csinálni, vagy pl. egy magába jókora epret tömõ csupaszcsigával..? nevet
#26227
...és Leonardo da Vinci nélkül sem...
#26226
Errõl az jut eszembe, hogy a mai orvostudomány egy csomó dolgot nem tudna Mengele nélkül...

Úgy vélem, ezerszer inkább az õshonos fajok megvédésére kellene koncentrálni, mindenféle érzelmes felhang nélkül, racionálisan.
#26225
De a koala endemikus, nem pedig adventív (vagy invazív) faj.
#26224
Eszerint a koalának, - mint szintén monofág lénynek - nagy szerencséje van...õt nem ragasztják fel..talán mert nem "tömegesen" jelenik meg (és hemzsegésre is képtelen).. zavarban
Bocsánat, de nagyon szíven ütött..felragasztás..rovartû..

A növények gyûjtögetése megbocsátható, sõt, némely esetben szép mûalkotás varázsolható belõlük.
#26223
Monofág rovar, a platánnal együtt hozták be hazánkba, vagyis nem õshonos. Ahol elõfordul, rendszerint több száz van belõle, hemzsegnek a leváló kéreg alatt.
Igen, felragasztottam.. szegyenlos mivel nem volt hozzá elég apró rovartû. Ma már nem gyûjtök rovarokat - csak növényeket huzingálok idõnként, azt sem tömeggyûjtemények részére. nevet
#26222
Húúú, de irigyellek!
Nekem ez volt életem elsõ csipkése... Nagyon szép jószág, egyszer hozok majd haza mikroszkóppal meglesni is egyet.
#26221
Felragasztható?? Az a gyönyörûség?? duhos
#26220
Kedvemre való témákat hoztál megint, te lehajolsz és csodálod, más csak legyint..
A csipkéspoloskát tömegesen gyûjtöttem egyemista koromban, könnyen felragasztható, lomha jószág, mindegyik eladott rovargyûjteménynek oszlopos tagja volt. nevet
A pókokról jut eszembe, hogy a jelenkori legismertebb magyar arachnológus a Tanszékünkön jár(t) november-decemberben, és 3 nagyon izgalmas elõadás keretében mutatja be kutatási területét.
#26219
Igen, én az enzimimatikus folyamatra gondoltam. Amolyan ex vitro emésztés nevet
Az utolsó elméletrõl még nem is hallottam. Tényleg logikusnak tûnik. De nem lennének képesek felszívódni a tápanyagok bizonyos kencentráció alatt?
#26218
diptera.info fórumában is elõjött már a kérdés. Egyik feltételezés szerint a hõszabályozással függhet össze Ezen kívül itt is felmerül a táplálkozással összefüggõ dolog is, mégpedig úgy, hogy a kifújt bubi a levegõ oxigénjével reakcióba lépve elindít valami enzimatikus folyamatot, emiatt húzza aztán vissza a bubit. MEgfigyelések szerint akár órákon át képesek ki-be fújkodni. Olyan elmélet is van, hogy a bubi párolgása segítségével egyszerûen csak növelik az oldat koncentrációját, ez egész logikusnak tûnik. Nemcsak legyek, hanem méhek, darázsfélék is csinálják, sõt, fátyolkánál is megfigyelték.
#26217
A légy éppen "kérõdzik", és a "rágógumi" a gyomortartalma illetve annak egy része. Legalábbis szerintem.
#26216
Az imént lettem kész a képviselõfánkkal (nem bolti E-betûs pudingos, hanem igazi vaníliával fõzött tejszínes krémet kap, ahogy kell). A macska észrevette... Szerencsére csak azt, amit behoztam kóstolónak az uramnak, úgyhogy most vaníliás-tejszíne macskánk van. Iszonyúan szereti! :-)))
#26215
Édes a kis pókbaba! :-)

A "rágógumizó" légy valami nedvet enged ki, láttam már ilyet, de nem tudom megmondani, hogy mit csinál.
#26214
Csak most figyeltem fel, a "büfizõ" légy testtartása is szokatlan. Nem áll a lábain, inkább mintha potrohán ülne, még lábait is átrendezte.
#26213
Frissen kikelt gombostûfejnyi pókok járkálnak mindenfelé, õ az asztal sarkán landolt

beillesztett kép


Még nem láttam ilyesmit, tán rágógumizik ez a légy? nevet

beillesztett kép


Idõnként "felfújta" és ahogy a 3. képen látható, idõnként eltûnt a "hólyag".
Nagyobbak: 1. Link 2. Link 3. Link
#26212
Udvarunkon nyílik a kankalin, apró, sárga virágbuksiját épp tegnap láttam meg, de már esteledett a fotózáshoz.. Ma pedig elfelejtettem fotó-útba ejteni.
Az egy hónapja kintrõl behozott leander most hozza fehér bimbóit. Link Odakinn egész nyáron lustán henyélt.
#26211
Nálunk az aranyvesszõ (pontosabb nevén aranyfa), a télizöld meténg és a téli jázmin virágzik.
#26210
Ugyan. Majd tavasszal kinõnek ismét! :-)
#26209
Floo, akkor a cigány kisebbségi mûsor van, biztos, hogy ekkor leszel???
#26208
Néhány perce készítettem ezeket a képeket.
Virágzik az aranyesõ: Link és az ibolya is: Link Link
Nem a legszebb a virágzatuk, de ez most a lényegen nem változtat.
Szegények a jövõ héten meg fognak fagyni.
#26207
Link
#26206
Talán minta lehetett a brüsszeli csipkeverõ asszonyok számára is Õ-Kelme Csipkéspoloskája, olyan szépségesen finom és könnyed a ruhája. :-)
#26205
A Kossuth Rádióban, kedden délután öt óra fél hat között benne leszünk a fügeültetvény témájával egy rövid riport erejéig. Aki épp ráér, belehallgathat.
Mikrofon elõtt beszélnem még tanulni kell, az biztos.
#26204
Gyönyörû kis rovar:
Link
Platán csipkéspoloska, épp telelni indultában fényképeztem le.

Többi bioszos kép: Link
#26202
Tarsolyod kimeríthetetlen! :-)))) Na õ aztán igazán kedves a szívemnek! Kis kíváncsi, kiles! :-)))
#26201
A kicsi dobozba ebbõl is teszel, ugye? Link nevet

Utolsó észlelés

2025-05-08 22:52:40

Romhány - Dózsa György út.

5.9 °C

00000

RH: 88 | P: 1013.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.