2024. december 04., szerda

Hó- és zivatarlesen

Adott napon: 
Keresés:
Sat24 animált mûholdkép
Európai radarképek

Kedves fórumozók!
Egy újabb fejlesztés nyomán az alábbi változás állt be a szakmai fórumok használatával kapcsolatban: A "Hó- és zivatarlesen" valamint a "Hosszútávú esélylatolgatások" fórumok használata ezentúl az ú.n. szakmai joghoz van kötve.
Részleteket ld. a Metnet szabályzat I/7. pontjában.

Módosítva: 2009.07.18


#1839
... még igen, de most se hó se zivatar, se katasztrófaveszély nincs, ezért a szélsõségek téma köre került terítékre, de mivel a további / és a korábbi/ fejtegetések sem már idevalók én sem itt folytatom.... Kérdések...
#1838
Tessék mondani hogy ez a Hó -zivatarlesen. nevet :O
#1837
Jómagam továbbra is azt mondhatom, hogy a médiavezérelte társadalom "áldásos" hatásától sajnos nem függetlenítheti magát a honlap sem, hisz szélsõséget lehet gyártani az átlagostól való kisebb kilengésekre is, ha vadszik rá a társadalom, persze hogy vadászik, mert erre van igény.

Az igaz, hogy felfelé korrelál kissé a "meglepõ" (szándékosan nem szélsõségesezek) események gyakorisága, ám egyrészt helyén (objektíven) kellene ezt kezelni, felnõtt módon, másrést: továbbra is azt vetem fel, mihez képest ?
Az igaz, hogy az emvberi civilizáció megköveteli az évtizedes változások lereagálását, ám ez szerencsétlen és ellentétes az éghajlatkutatás ismérveivel.

Az egész problémakör abból fakad (semmi újat nem mondva vele), hogy bizony alaposan le van butítva a társadalom, hiányzik a korrekt nevelõ és tájékoztató médiaszolgáltatás.
Ám ezen muszály lesz változtatni.

Végre van egy kis Medárd, igaz erõsebb verzióba indult, mint általában szokott, ám nem ettõl lesz karakrizma, hanem attól amit évtizedek óta csinál eme fényes civilizáció (rulez usa ...).
#1836
Kedves Werner!

A "mérsékelt" elnevezés abból a korból, illetve alapelvbõl származik, amikor ill. amellyel megkísérelték a földet éghajlati övekre osztani. A korabeli és - lényegét tekintve ma is helytálló - osztályozás a forró, hideg és mérsékelt égöv között tett alapvetõ különbséget. Látni kell, hogy a besorolás alapja a nagy területre jellemzõ évi hõmérsékleteloszlás vagy hõösszeg, és nem pedig az idõjárás változékonysága. Az "erõsen változó" jelzõ találó a mi égövünkre, és ez azon a fizikai törvényszerûségen nyugszik, hogy ebben az égövben történnek azok a légkörfizikai folyamatok, amelyek a sarkok és az egyenlítõ, vagy másképpen: az egyenlõtlen hõmérsékleteloszlás miatt egy forgó testen létrejönnek.

Véleményem szerint az információs társadalom fejlõdése megköveteli és lehetõvé teszi, a szélsõséges jelenségek gyakoriságának növekedése pedig kikényszeríti a döntéshozókból azt, hogy a meteorológiai információk minél szélesebb közönség számára hozzáférhetõk legyenek. Ennélfogva piaci derogáció várható. Magyarországon is elmozdulást várok bizonyos meteorológiai információk hozzáférésének bõvülésében, ami nem feltétlenül jár a piaci bevétel csökkenésével, hiszen a szélsõségesebbé váló éghajlat új célpiaci lehetõségeket kínál, és ezeket megfelelõ innovációval meg lehet ragadni.
#1835
Itt a medárd!
Kíváncsi leszek, milyen lesz az esõs hónapunk.
Az utóbbi években úgysem volt rendes medárdunk.

Bár ma kicsit fázom, szerintem nincs itt semmi szélsõséges. Május közepe óta meridionális áramlások határozzák meg az idõjárásunkat, tehát hol meleg, hol hideg. A bibi csak ott van, hogy úgy három éve itt mindenki szélsõségesidõjárásozik. Szerintem egyszerûen fogalomzavarról van szó, mi nem a "mérsékelt", hanem az "erõsen változó" éghajlati övben éldegélünk.

Látszik, hogy évek óta nincs a TVben az "Öt perc meteorológia" c. kis mûsor, abban anno egy kicsit elmagyarázták, hogy mi miért van. Ha érti az ember, akkor a meleg sem olyan meleg, és a hideg sem olyan hideg.
#1834
Ma sok helyen 10 fok alatt lesz a Tmax/Pécs eddig 7/Ezek szerint 20-30 évente van ilyen,de én nem emlékszem ilyenre.1901-50-es adatok szerint/városainkban/ nem fordult elõ 10 fok alatti Tmax.Vagy ez nem számít ?
#1833
Ma sok helyen 10 fok alatt lesz a Tmax/Pécs eddig 7/Ezek szerint 20-30 évente van ilyen,de én nem emlékszem ilyenre.1901-50-es adatok szerint/városainkban/ nem fordult elõ 10 fok alatti Tmax.Vagy ez nem számít ?
#1832
Ne nyissunk már minduntalan vitát, hogy kinek-mi a szélsõséges.
A mostani helyzet ritkán (20-30 évenként) elõforduló eset, szerencsétlen kifejezés rá a szélsõséges, hisz nagyon ugrik rá mindenki.

Mentem dolgozni.
#1831
Szerintem a 8 fok körüli nappali maximum szélsõségesen alacsony érték júniusban.
#1830
Hófúvásfan: Ez a helyzet nem szélsõséges, csupán azzal akart érvelni Horrorbaby, hogy annyira igen, amennyire hasonló nyári ritka esemény esetén megy a szélsõséges világvégeidõ emlegetése.
#1829
Miért? A mai szélsõérték 2.1 fok, és bõven efelett vagyunk. A 12-24 órás mennyiség is gyanúsan messze lehet a rekordtól. Azonkívül, meglehetõsen gyakori a ciklogenezis júniusban a Kárpát-medence felett.
#1828
...pl. a hõmérsékleti maximum miatt, a 12-24 óra alatt lehulló csapadékmennyiség...
#1827
Kedves Horrorbaby!

Miért gondolod szélsõségesnek a mai idõjárási helyzetet?
#1826
Kálmán: Alapjáratban igazat adok neked, még ha nem is ennyire sarkos az én véleményem.
#1825
... ma is szélsõséges idõjárási helyzet alakult ki mégis milyen csend van, hát igen ez nem okoz katasztrófát...
#1824
Storman, szuper!! Ha valakit eddig nem érdekelt a meteorológia és elolvasta, amit írtál, muszáj, hogy idöjárásrajongóvá váljonnevet
#1823
Emlékezzünk Medár Pûspökre
Mittudomén hanyadik században hittéritõ és esõcsináló emberke volt, azota meteorosok védõ szentje enyi szomoru vidám
#1822
Storman, Ogmet Mindkettõtöknek gratulálok a fantasztikus munkákhoz, már írtam egy párszor, de ismét aktuális, pláne ilyenkor Medárd környékén: Ha valaki szervez viharvadászatot (kocsival, vagy akár tömegközlekedéssel) szóljon nekem is. E-mail: [email protected] vagy messenger: [email protected] Végezetül két kép: Link Link ezek tegnap délután, este készültek.
#1821
...Rákoshegy és környezete pályázik az anti-szupercellás tájak egyikére. Az elmúlt hetek hidegfrontjai egy normális cellát sem tudtak produkálni itt. A gondolatmenet ill. a helyzet tanulmányok mindenki számára nagyon hasznosak a zivataros helyzetekrõl, kár , hogy a profik közül még nem nagyon véleményezték. Lehet, hogy ilyen magas szinten nem foglalkoznak a témával pedig érdemes lenne. Döntési táblázatra/tesztre szükség van a szupercella esetében is, nehogy azt is annak mondjuk, ami csak egy hagyományos/hétköznapi zivatar(cella). Én személy szerint egyelõre maradok továbbra is a "mini cellák" témakörénél...
#1820
Storman ,fantasztikus munka,gratula,még a kevésbé hozzáértõk is csillogó szemekkel olvasták,kicsit közelebb hozod a teljesen laikus számára is a ziviket!
Remélem a nyáron még több hasonló szituáció lesz és újabb elemzések is lesznek,talán pár év múlva már lesz annyi adat,hogy kiemeljünk olyan tájakat,ahol nagyobb valószínûséggel alakulnak ki SC-k és talán majd lehet kötni bizonyos szinoptikus helyzetekhez.
#1819
Köszönöm az eddigi gratulációkat, örülök, hogy elnyerte a tetszéseteket az iromány, remélem a képeket is nézegettétek nevet
#1818
Támogatom Glider véleményét miszerint egy chates ablakot kellene a metnet-re telepíteni, így még az online társaság is együtt lenne. Szerverben nagyon megterhelõ lenne?
#1817
Józsi! Tudom, hogy a chat szerverigényes. Amire én gondoltam, az afféle csevegõ fórum. Talán ez szerencsésebb megnevezés.

Fenrir! Hidd el, ha mindenki arra használná az adott fórumot ill. a naplót, akkor nem lennének idõnként ilyen beírások. (Csak hát a jó magyar szokás azt diktálja, ha létezik egy szabály, azt szinte kötelezõ azonnal áthágni.)

ON:

Tegnap az egyre erõsödõ szélben nyírtam füvet. És a szemem láttára alakult ki az a helyzet, hogy a nyugati égbolton eltûntek a felhõk, míg a keleti égbolton szinte percrõl-percre robbantak be a gomolyok. Csináltam pár fotót, de most még nem tudom feltenni õket, mert idõközben lemerült a gép akkuja (táp meg nincs hozzá). De mindenképpen felteszem a képeket, mert elég látványosak.
#1816
Most elkezdtem kicsit keresgélni a Péczely féle makrocirkulációs tipusokkal kapcsolatban, és ezt találtam:
Link
A vége felé van egy kis elemzés a C és CMw tipusokról, pontosabban az elõfordulási gyakoriságukról.
#1815
Köszönöm!
#1814
Válasz már a naplóba is ott van Meteo, a Péczely 13-as.
#1813
Igen Kali, de lassan átmegyünk pszichológia fórumba nevet
Egy szakmai kérdés: a holnap-holnaputáni helyzet melyik makrocirkulációs típus lesz?
#1812
Fenrir: és szerencse és...
#1811
Nagy türelem kell az élethez és tolerancia
#1809
Zoli: Nyugi, osztom véleményedet, régi vesszõparipám nekem is, ám egy chat igen szerverigényes lenne, így marad az utópisztikus álom, hogy napló egyszer a rendeltetésére leszhaszálva.
Hófúvásfannak is igaza van, csak árt a honlapnak a sok "a fene vigye-miért nem, ...,-effektus", ami a kezdeti tapasztalathiányból részben prognosztizálható lenne, ám ahhoz kell egy csipetnyi habitus is, bár milrt várnánk mást, ha mindig csak ezt látva újabb- és újabbak csatlakoznak eme nem igazán pozitív dologhoz.

Ákos: Szép munka !
#1808
Storman: élmény volt olvasni, nagyon szép munka, grat hozzá!
#1807
Üdv mindenki, a Link legfrissebb híre immár a tegnapelõtti ÉK-i mini-szupercella részletes, tanulságos dokumentációja, érdemes belekukkantani nevet)
#1806
Nyugi, nem személyeskedtem a hozzászólásomban! Nem írtam be senkinek a nick-nevét. Ezt azért rögtön az elején tisztázzuk. (Éppen ezért nem fogok mentegetõzni, mert nincs miért).

Nekem az a bajom, hogy az észlelési napló lassan szinte csak a GFS-rõl szól, és ez már nem csak nekem tûnt fel, hanem a volt munkahelyem dolgozóinak, akik rendszeresen nézik a metnet-et. És õk azért nézik, amiért ki lett találva, nem azért hogy egyetlen modell tévedéseit, túlzásait olvassák állandóan (és a gyerekes reakciókat, melyek egy szinten túl nem növelik a metnet nívóját, valljuk be!). És nyilván nem õk az egyetlen társaság, aki olvassa a metnet-et! Már megint nem arról szól az észlelési napló, amire való. Ez a baj. Osztom Költõ véleményét arról, hogy az ilyen témákra kellene egy chat-szerû fórum, ahol az ilyen témákat meg lehetne tárgyalni. (De ez úgy tûnik, hogy továbbra is csak hiú ábránd, melyet már évek óta meg kellett volna csinálni).

Egyetlen modell elõrejelzése sem az adott észlelõ földrajzi helyének pillanatnyi idõjárása, amit ténylegesen fel kéne tüntetni a naplóban. Vagy csak én vagyok az egyetlen, aki szerint az észlelési napló erre való? Mert akkor sajnálom, hogy tévedtem!
#1805
INSTABILITÁSI VONAL(SQUALL-LINE)
Kisérõjelenségek
-Intenziv zápor,amely 10-20pig tart,és kb egy órán belöl a csapadék megszûnik.
-A légnyomás gradiens a vonal mögött nagyon nagy,megfigyeltek 1hpa/1km-es értéket is.Az éles légnyomási gradiens vezetõ élét nyomásugrási vonalnak(surge-line-nak szokták nevezni.
Az éles nyomási gradiens zónája mögött helyezkedik el a zivataros magasnyomás területe.
A nyomásugrás idõtaralma 5-10p
-Kb 30percig tartó szélugrás figyelhetõ meg,a maximális széllõkések 1-2 perc idõtartamra koncentrálódik( 35-40m/s-os lökések is lehetnek)
-5-10 percig tartó hõmérsékletesés következik be
-Erõs relativ nedvesség csökenés
Az instabilitási vonal átvonulása után az összes elem visszaáll eredeti értékrevidám
#1804
Köszi Levig! Erre voltam kíváncsi. Akkor jól gondoltam.

Amúgy ez a másik nicknevem. létrehoztam egy újat is nemrég.
#1803
Góbé: ííí ez mammatus felhõ, jól néz ki!

A Mátra-Bükk környéki konvektív csapadékot "látta" pár modell, viszont igazatok van, hogy nem szabad vakon hinni..
#1802
Érdeklõdnék,hogy ez milyen felhõ: cptdave.fw.hu/HPIM1372.JPG

Ez a második zivi után keletkezett,az elsõrõl nem sikerült képet készítenem,pedig voltak szép virgák,és elég közel is voltak,mert egy-kettõ elég nagyot reccsent. A 3. az most ér ide ÉNY felõl,de ez már lightosabb de ebbõl is hallani dörgéseket. Teszem hozzá egyik sem kapott telibe,csak a pereme ért el,de a 2. az viszont nagyon közel volt hozzám.
#1801
Sziasztok! Készítettem a tegnapelõtti mini-szupercelláról egy összeállítást a szupercella.hu Hírek rovatba, este 9-10 felé már fent lesz, most Meteorman-nel talizok egy picit, aztán felnyomom. Érdemes ránézni, sokat lehet belõle tanulni nevet)

A modellek vakon követésérõl és a túlzott lelkesedésrõl csak annyit, hogy a legutóbbi hidegfrontnál a modellek szó szerint az utolsó percig és sok futáson keresztül tartották a várt dolgokat, mégsem úgy alakult. Itt nem egy-egy szélsõséges futás túllövésérõl volt szó - legalábbis részemrõl.
#1800
Valóban. Ez a túlpörgetés inkább árt, mint használ. Amatõr koromban én is hajlamos voltam a várakozásaimat, a vágyaimat beleépíteni a prognózisba. Az extrém idõjárási jelenségeket kutató, elõrejelzõ szakembereket az teszi, hogy képesek a vágyaiktól elvonatkoztatni. Sok csalódásnak lehet így elejét venni. Az általunk kedvelt jelenségek természete miatt, továbbá - és fõként - azért, mert az OMSZ (egyelõre legalábbis) nem mûködtet az ilyen mezo skálájú rendszerek megfigyelésére és elõrejelzésére szolgáló információs rendszert a nagyközönség részére, a rádióban és televízióban elhangzó elõrejelzések néha valóban egyhangúnak és sekélyesnek érezhetõk. Ahhoz, hogy ne ilyenek legyenek, az OMSZ-nak óránként frissítenie kellene a hírközlõ szerveknek leadandó anyagot, és állandó jelleggel kellene mûködtetni egy operatív szolgálatot, amely a napi rendszerességgel történõ, kollektív jellegû megbeszéléseken kívül jogosult lenne kritikus helyzetben döntést hozni. A problémát tehát jogosnak érzem, ám kétlem, hogy az OMSZ jelenleg elsõként ennek a problémának az operacionalizálásával lenne elfoglalva. A szupercella.hu-t mindenesetre jó kezdeményezésnek tartom, példa értékû elemekkel az OMSZ számára.
#1799
glider én ezt írtam: "Tiszta téli Brit AC, még a végén tényleg hózápor lesz a magasabb hegyekben, bár Magyarországon azért nem, ha jobban lehozza a hideget.."

tehát Magyarországra nem vártam havat sehova, te most mirõl beszélsz végül is vagy kirõl?
#1798
... annyira azért nem komoly a probléma, hiszen itt zömében (95%) amatõr meteorosok vannak,akik egy- egy szélsõséges futtattást talán még komolyan vesznek. A lelkesedés és a csalódás idõvel kis mértékben csökkenni fog, mivel mindenkinek egyre több lesz a tapasztalata és az egyes elõrejelzett helyzeteket már át tudja értékelni a saját viszonyainkra. Hihetõnek csak akkor lehet aegy elõrejelzést tekinteni, ha legalább több futtatáson keresztül közel hasonló eredményt ad. A változtatás lehetõségét mindenki fenntartja.
Annál szomorúbb a profik egyhangú prognózisai : minden helyzetben lényegében ugyanaz a szöveg, pedig minden helyzet más és más, amíg ez a "gumi progi" állandóan visszatér, addig az amatõrök bakijait is el lehet nézni....
#1797
glider: Ez nem csak, vagy nem elsosorban a modellekrol szol. A lelkesedes a tema irant sokszor vezet felfokozott varakozasokhoz, amit az ennek megfelelo hangulatu hozzaszolasok meg gerjesztenek is. Akik mindig mindentol valami nagyot varnak, azok egymast porgetik fel, amig a vegen valami felfokozott hangulat alakul ki, es ha az idojaras ezt nem koveti, akkor jon az anyazas. Ehhez a folyamathoz jo taptalaj egy-egy, a modellek altal szelsosegesnek jelzett idojarasi helyzet, es ilyenkor az sem szamit, hogy van-e realitasa a dolognak, vagy sem. Ez megfigyelheto volt a februari havazasvarakozasoknal eppugy, mint az aprilis-majusi labilitasos helyzetekben, ill. a legutobbi frontok eseten. Mindez persze csak az en velemenyem.
#1796
Az utóbbi néhány napban "csendben" olvasgattam (azaz nem írtam be semmit) a fórumokat és a naplót. És elképedve láttam, hogy a különféle modellek sokszor szélsõségesen lehetetlen "jóslatainak" mennyien bedõlnek. Ráadásul az sem teljesen tiszta számomra, hogy az ilyen extrém elõrejelzéseket mi alapján lehet figyelembe venni akkor, ha a következõ frissítésnél sokszor homlokegyenest eltérõ elõrejelzés készül?! Vagy ez a tutti módszer? Vakon kell hinni a modelleknek, aztán pedig "anyázni", mert a "szélsõséges idõjárás" elmarad (lásd az elmúlt két HF)? Holnapra egyesek meg már-már szinte télies idõjárást, netán havat is várnak?? Nem túlzás ez egy kicsit?! Valaki magyarázza már el, mi jó van abban, hogy a meglehetõsen pontatlan modellek eredményeinek bedõlve, szinte óránként olyan rémhírek látnak napvilágot a hozzászólásokban és az észlelésekben, melyek - enyhén szólva - már-már a közröhej tárgyát képezik! Ennyire azért ne legyünk már szakmaiatlanok! (Ti. más is olvassa a metnet-et).

Kíváncsian várom a modell-fanok válaszát! Valaki gyõzzön már meg végre, miért kell elhinni mindent! Elõre is köszönöm!
#1795
Hát igen, szerdán Sopron környékére is 25m/s körüli értékek... Nagy különbségek lesznek.
#1794
100 km/h-ás széllökés a Balatonnál, huuu..., és a Debrecenhez 2szer is betett heavy rain ikon sem rossz..
#1791
Egy kis tornádótörténelem Amerikából a CNN összeállításában.

Link
#1790
Na ez a nem semmi! A Metnet mai 5 napos elõrejelzésében, a 10 idõjárásikonból-> 10 csapadékot(esõt, záport) ábrázol!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-04 19:32:28

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

4.0 °C

04502

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.