2025. július 18., péntek

Meteorológiai esélylatolgatások

Adott napon: 
Keresés:
#62245

Kiegészítés

Észak-Amerika és az Északi-Csendes-óceán térsége folyamatosan negatív anomália alatt van Link , és lesz Link Link , ide húzódik a hideg folyamatosan, aminek a hatása meg is látszik a sarkon Link és az egyébként lemaradásban lévõ jegesedés Link miatt, plussz a rossz szinoptikus felállás miatt sem számítok jelentõs hidegbetörésre hozzánk a közeljövõben.
#62244
Akkor egyre gondoltunk, a déli sarkvidék szemléletes példa.
#62243
Hát ez nagyon logikus és reálisnak tûnõ gondolatmenet! Mondhatni egyszerûen nagyszerû! Örülök, hogy olvashattam!
#62242

Utolsó bekezdéseddel teljesen azonosulok, ahogy írtam is már errõl.

Egyáltalán nem mindegy, hogy a korai hidegleszakadások, öblítések mekkora mennyiségû hidegfelhalmozódástól szabadítják meg a sarkot, hiszen ezeket elkezdi pótolni a légkör, de egy kedvezõtlen idõpontban leszakad komoly mennyiségû hideg utánpótlásához idõ kell, ráadásul arról nem is beszélve, hogy nem kell hozzánk lejönnie ennek a korai hidegnek, hanem mehet Amerikába is, vagy Ázsiába.

Regenerálódni kell a légkörnek északon ezek után, plussz még egy kedvezõ szinoptikus helyzet is kell ahhoz, hogy havas téli idõ legyen.
#62241
Így van, gondoljunk csak arra, mitõl hidegebb jóval az antarktiszi tél az északi-sarkvidékinél. Az egyik ok persze az, hogy a Déli-sark egy jókora kontinensen van. De szintén fontos, hogy az Antarktiszt körülölelõ tengerek fölött igen erõs, folyamatos nyugati áramlás, azaz állandó masszív zonalitás van, a cikloncsaládok körbe-körbe járják a szárazföldet. Emiatt ott sokkal ritkábbak az alacsonyabb szélességekre (ott észak felé, D-Amerika, Afrika, Ausztrália irányába) "leszakadó" nagy hideg légtömegek: a hidegmag egész télen helyben marad, és zavartalanul hûl addig, amíg nem érik el a tavaszi napsugarak.

Nagyon erõs zonalitás esetén. Ha a körkörös nyugati áramlás nem engedi, hogy a sarkvidéki hidegmag részei "leszakadjanak" a mérsékelt öv felé, akkor a sarki terület gyorsabban hûlhet. Hiszen ne feledjük: az északról leszakadó hideg levegõnek valahonnan pótlódnia kell (hiszen a légkör nem fogyhat el ott sem), és ez a pótlás mindenképpen délrõl, az enyhébb vidékekrõl történik, azaz gyengíti a hidegmagot...

Szerintem ez a legvalószínûbb magyarázata annak a tapasztalatnak, miszerint a túl sok, túl korai télbetörés (akár Európát, akár Amerikát vagy Ázsiát érik el) után a valódi tél sokszor gyatrára sikerül. A kezdeti leszakadások ugyanis képesek annyira meggyengíteni a hideg északi "bázisait", hogy azok január-februárra sem tudnak erõre kapni. Persze ez csak sejtés, aminek igazolásához jó kis statisztika, térképelemezgetés kellene.
#62240
Az a magasnyomású terület ami, 180h körül a sark felõl érkezne.
Az már jelenleg is létezik, Alaszkától északra.
Gyakorlatilag átvándorol az Északi sark felett(ezt a verziót, GFS,ECMWF,JMA is támogatja).

Én úgy gondolom, hogy a hidegmag érkezés Európába valószínû,de hogy hova szakad le, az a ciklon tevékenység függvénye.
#62239
Ámen! kacsint nevet
#62238
Csigagyárnak, csigagyár lesz, de a gyengébbik a fajtából.
Túl nagy az AC dominancia, nem tudnak behatolni a ciklonok a kontinensre.
Elõbb-utóbb vissza fog állni a blokking nyugat felõl.
#62237
A csigagyár pozitívan tud hatni a sarki jégtakaróra, ha 60° alatt örvénylenek a cikloncsaládok.
#62236
Nem tud blocking kiépülni az atlantin, és csigagyárban gyártódó ciklonok (elérvén a kontinens partjait) elõoldalán folyamatos DNy.-i áramlással az évszakhoz képest enyhébb levegõ érkezik a kontinens középsõ részei felé, vagy átmeneti zonális áramlás is kialakulhat.

A csigagyár termelés növekedése, negatívan érinti a hidegbetörések importálását, illetve azok idõtartama, csak hidegöblítésre elegek, tartósabb hideg idõ nem tud kialakulni.


#62235
Szerintem nem lesz domináns "csigagyár" ezen a télen...ha lesz is Izlandi ciklonaktivitás, még nem biztos, hogy nem épülnek fel Ac-hidak Dánia, Norvégia felett, melynek keleti oldalán többször is kaphatunk a lezúduló sarkvidéki légtömegekbõl. A fõfutás ismét beveti a hidegleszakadás lehetõségét nov. elejére. Ezen a télen még extrém hidegek is kialakulhatnak , ki is fognak szerintem, akár már novemberben is, úgy, mint most történt az októberi váltás során...
#62234
Csigagyár? Meg tudnád mondani, milyen idõjárási helyzet alakul ki ha ez megjelenik az Atlanti-óceánon? Köszi a választ!
#62233
Volt már olyan, hogy kitartott fél évig? Valahogy nem tudom elképzelni, és szerintem nem is fog.
#62232
Már várható volt a kialakulása.A kérdés az ,hogy kitart-e féléven keresztül. Mert ha igen akkor Anarkinak igaza lesz.
#62231
Indul a csigagyár... Ezzel együtt a folyamatos melegpumpa
#62230
Érdekes és hasznos link, rengeteg és kiaknázható információval, köszönjük!

Az elmúlt másfél hónapot nézve, észrevehetõ a grönlandi hidegmag kialakulása elõtti ciklonaktivitás hatása.

A következõ idõszakban változás elõtt állunk:
ENS: Link
ECM: Link
#62229
Nocsak. Dán adatok a 80. szélességi kör hõmérsékletérõl. (Amúgy 1958-tól.)
Link
#62228
A GFS 12.00 UTC operatívja újra behozta az idei október lehetséges 2. hideghullámát. Érdekes, hogy ezzel kb. 2 napja 1. ízben az ECM rukkolt elõ. A lényeg egy igen masszív skandi AC keleti peremén leszakadó hideg légtömb, melynek nagy része ugyan Ukajnát és Oroszországot takarná be hideg lehelletével, de a keleti-délkeleti áramlással a hideg egy része hozzánk is eljutna. Érdekes, hogy mind az ENS-tagok, mind a többi fontos modell ennek határozottan ellentmond, de ennek ellenére megítélésem szerint ezt egy reális középtávú forgatókönyvként lehet kezelni, melynek tényleges bekövetkezése valamikor a jövõ hétvége felé dõlhet el. Remélem azért, hogy a hideg nem lövi el a legnagyobb poénjait októberben-novemberben, karácsonykor meg nesze neked zonalitás és + 10 fok...


#62227
A fáklya szépen bemelegített 20. után. Nyugatabbra maradna ciklon és elõtte kellemes meleg levegõ áramlik, kicsit gyanúsan egyetértéseb vannak a tagok is, csapadék se lenne sok. Talán 20 fok felett is lehetne a hõmérséklet.
A friss ECM picit hûvösebb verziót preferál, de ott a tõlünk nyugatra lévõ ciklon áramlási rendszerébe lennénk. Kis szerencsével ebbõl is kifuthat szép október végi napok.
A JMA viszont futása még mindig borzalmas, Skandináv Ac keleti áramlással, így nálunk hideg száraz idõ lenne, keményebb éjszaki fagyokkal, ez olyan ami januárba elõszeretettel okoz nálunk -10 foka alatti fagyokat hó esetén -20 fokokat.

Szóval jelenleg 3 verzió van kilátásba, igazából nekem most az ECM tûnik a legvalószínûbbnek, csapadék ( mennyisége természetesen még képlékeny) és fõként nyugaton 15 fok körüli, keleten 15 fok feletti értékkel a hosszú hétvégén, tehát akár szép idõnk is lehet, remélem a tél még elteszi picit magát legalább decemberig. Hajrá 20 fok:-)
#62226
Nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyen idõjárási helyzet fog kialakulni.

A GFS és az ECMWF között a következõ 8 napban a legjelentõsebb különbség ÉK-Európa tekintetében van. Nagyon durva a "háború", mert gyakorlatilag már +72 h-nál elválik egymástól a két fõfutás elõrejelzése.

A GFS egy embertelen nagy AC kialakulását várja, 180 h-nál már 1046 hPa-os központtal! Az ECM nem számol ilyen nagy és tartós AC-vel, a térségünkbe érkezõ ciklonális övezetbõl kiválva egy sekély ciklon bekavarna az ÉK-i magas nyomású területbe.

Az AC központ helye és erõssége még akár számunkra is meghatározó lehet, mivel van rá esély, hogy a képzõdmény déli peremén ÉK felõl szibériai, hideg légtömegek szivárogjanak Közép-Európa keleti részébe.

Számomra ez azért érdekes, mert egy ilyen hideg-beszivárgás meghozhatná az elsõ komolyabb fagyokat. Szerintem legalább 30 % az esélye.

Még fontosabb lehet majd a dolog orosz/ukrán felebarátainknak: a moszkvai T850-es fáklyán a tagok több mint 2/3-a, a kijevin kb. a fele kerül -5 és -10 fok közé. Ez még arrafelé is jó pár fokkal átlag alatti lenne.
#62225
Link
Nocsak, átmeneti felmelegedés után ismét ... lehûlés? nevet
#62220
Szerintem nagyobb területeket érintõ hidegpárna csak északkeleten alakulhat ki, ugyanis ott a következõ napokban a területet érintõ hidegcseppbõl viszonylag sok (5-15 mm) esõ eshet, és a hidegcsepp közelsége miatt várhatóan inkább keleties lesz az áramlás, nem tud betörni dél felõl a meleg levegõ, emellett a GFS is sok alacsony szintû felhõvel számol. Link
Az ország más részein viszont szerdán-csütörtökön mérsékelt, néhol élénk déli szél lehet, valamint ott csapadék sem lesz, az elõzõ napokbeli szél pedig már felszárította a földeket, így a talaj sem nedves. Így ezeken a területeken (különösen a Dunántúlon, ahová a modellek szerint a legmelegebb levegõ érkezik majd) csak a közeledõ ciklon felhõzete zavarhat be, ennek ellenére én nagy esélyt adok annak, hogy az említett napok valamelyikén lesz 15 fok feletti hõmérséklet. Sõt még a mostani GFS (fõ)futás által mutatott 20 fok sem elképzelhetetlen, kevés felhõ és nem túl erõs szél mellett. Link
#62219
Még néhány nap és a magasban egy relatíve lassú melegedés kezdõdik, mely úgy 23-a körül tetõzhet majd. Ezzel együtt Link Link a csapadékhajlam is növekszik majd. Ennek a magasban lejátszódó melegadvekciónak lehet pikantériája, hogy síkvidéken ebbõl a felhõfedettség és a csapadék miatt esetleg semmit érzünk majd. A modellek ugyan pedzegetnek 15°C -os 2 méteres T-ket, de ilyen helyzetekben igen gyanús a már emlegetett hidegpárna kialakulása. Az átkeverésbõl adódhatnak enyhébb idõszakok. Ezután ismét egy hideg betörés kezd körvonalazódni Link melynek mértéke még nehezen megítélhetõ, a tagok átlaga a 0°C-os 850-es T körül mozognak, a kontroll visszatér a jelenlegi magassági T-hez. Valószínûsíthetõen 23-a után már én is indítom a fûtést! laza
#62218
MOndjuk inkább most legyünk átlag alatt és decembertõl pedig csak jöjjön az átlag feletti rekorddöntögetõ meleg. (Nekem tényleg gond a magas gázszámla)
Hál istennek most egy idõre túl vagyunk a "nehezén". A hét közepére ha csak átmenetileg is, de már egész kellemes idõjárás alakulhat ki.nevet
#62217
Alakul az új fáklya. Okt. 25. után újabb lehûlés körvonalazódik.
Szerintem a kontinentális hideg is elérhet majd bennünket nov. elején Ék-rõl. Ez a téli félév mintha másképp indulna, mint az elõzõek..
#62216
Az enyhülés mértékében a viszonylag rövid idõtáv ellenére is óriási a bizonytalanság, akár különbözõ modelleket, akár a GFS egymás utáni ill. perturbált futásai közti különbséget nézzük. Pl. a mostani fáklya okt. 23-ra 850 hPa-on -4 és +14°C között szór... Figyelemre méltó viszont, hogy utóbbihoz, tehát a 850 hPa-on 15 fokot közelítõ fõfutáshoz az elõrejelzett T(max) országosan csupán 13-18 fok! Tehát már a modell is számol a hideg levegõ megülepedésével, némi inverzióval. Október végén ez egyáltalán nem lenne meglepõ, hiszen a napsugárzás már nem erõsebb, mint február második felében. További "segítség" a stratus kialakulásához, hogy az elmúlt napok csapadékának köszönhetõen immár nedves is lesz a talaj és a hozzá közeli légréteg - nem úgy, mint a hónap elején, mikor elõször merült fel hasonló lehetõség.
#62215
Én nagyon remélem, hogy jövõhét közepére végre minimum átlag körüli , kellemes idõjárás alakul ki ködpárna nélkül! Csütörtöktõl, ha minden jól megy ,akár 15 fok köré vagy a fölé is csúszhatunk. nevet Hajrá!
Elég rossz vicc, hogy még napközben is fûteni kell!
#62214
Floo: a végsõ szó persze az idõjárásé, de a modellek jelentõsen visszavettek a jövõ heti enyhülésbõl és az ENS-átlag is éppen csak alulról közelíti a sokévi átlagot. Ráadásul Kelet-Európát a jövõ hét vége felé újabb hideghullám érheti el. 1 szó mint száz: többynire hûvös idõt várok, 10-12 foknál én 25-ig bezárólag nem számítok többre, és a megülepedett hideg légtömegre rácsúszó enyhébb léghullámok viszonylag erõs stratus-képzõ hatásával számolok továbbra is (magyarán a Kárpát-medence legalább 50%-án kialakulhatnak makacs makasköd-mezõk), ami délkeleti áramlás mellett a téli félévben igen gyakran megesik.
#62213
Én inkább úgy látom, hogy szerdán még nem (nézd meg az izobárokat!), de csütörtökön már tényleg beleszól a nyugat-európai ciklon fõként a nyugati és déli országrészek idõjárásába. Én északkeleten továbbra is rétegfelhõs, ködös verziót valószínûsítek bõven 10 fok alatti maximummal. Majd holnap még agyalok rajta. nevet
#62212
Hát én akárhogyis nézem, jövõ szerda-csütörtökön 15-18 fokos maximumokat vár a GFS ide (ha így marad olyan 20 fokok lesznek mint a pinty), és az alsó 1500 méteren úgy fog döngetni a szél a tõlünk nyugat-délnyugat felé lévõ ciklon áramlási rendszerében, hogy szerintem kizárt a magasköd. Jelen állás szerint legalábbis.
#62211
Legyen így! kacsint
Bár a linken látható, hogy Skandináviában legalább átlagos a hõmérséklet, és nem pozitív az anomália.
De nem szeretnék kötözködni, csupán az elõrejelzések ellentmondásaira hívtam fel akkor a figyelmet, amelyet a mostani linked számomra csak megerõsít. Valahol lennie kell annak a hidegforrásnak, amely ellátja Európa nagy részét kacsint
#62210
Link
2004 január-február T850 anomália
Negatív anomália Franciaországtól Ukrajnáig, Skandináv-félszigettõl a Balkán-félszigetik és pozitív hõmérsékleti anomália a Brit-szigeteknél meg a Kelet-európai-síkság keleti felén is, stb...

Van olyan makrocirkulációs helyzet.
#62209
Nem értem, hogy jön ide a hidegpárna. Tudtommal most sincs hidegpárna sehol. Azt írtam, hogy közép-európai "túlsúllyal". 2-3 hasonló helyzet a mostanihoz kb. 2-3 hónap idõterminus alatt és máris felhúzza a hõmérsékletet Ék-en és lehúzza középen. Ahogy a mai helyzeten is látszik, hogy hol tanyáznak a hideg és meleg légtömegek. Link Ebben Franciaország jó része is benne van. Mielõtt valaki tévedésbe esne, nem azt írtam, hogy a szezonális elõre bevált, hanem arról van szó, hogy talán mégis létezik olyan makrohelyzet, amit akkor mutatott, amikor ezt kitárgyaltuk, mert akkor némi értetlenséggel fogadtuk.
#62208
A szezont ne keverjük a fazonnal kacsint
A felvetés ugyanis nem Közép-Európára vonatkozott, ahogy több hónapra elõre egyetlen program sem tud megfogni egy hidegpárnás léghelyzetet. A több hónapos elõre ugyanis Európa döntõ részére, egészen Franciaországig negatív anomáliával számolt, miközben É és ÉK-Európára pozitívval. No, azt továbbra sem tudom elképzelni. Mert Franciaországtól Ukrajnán át Moszkváig nem alakulhat ki hidegpárna, miközben Észak-Skandináviában illetve Moszkvától keletre és északra pozitív az anomália. laza
#62207
Gambuc laza csak most olvastam a középútávúdat, micsoda egybeesés zavarban
#62206
Csak annyit tennék hozzá, hogy kb. 2 hete volt némi eszmecsere egy szezonális elõre kapcsán, hogy hogyan lehet az, hogy a Közép Európai túlsúllyal negatív anomália uralkodik, amíg Kelet-Európa ÉK-i vidékein pozitív. Az elmúlt napok történései igazolják, hogy például valahogy olyan makrohelyzetben, ahogy azt a napokban láthatjuk.
#62205
Teljesen megegyezik a véleményem a tiéddel.

Ezért vázoltam nagyjából ezt a verziót a mai hosszútávúban.
#62204
Kb. jövõ keddig tarthat a kora télies idõ, utána a magasban erõteljes melegedés kezdõdik, de attól tartok, hogy kellõ átkeverés híján síkvidéken marad a magasköd, illetve a kellemetlen hideg délkeleti szél. A jövõ hét második felében tehát síkvidéken nyirkos, párás, ködös, 700-800 méter felett viszont kimondottan enyhe, változóan felhõs idõ - most - a legvalószínûbb. A mostanihoz hasonló újabb hidegbetörés jelei egyelõre nem látszanak, viszont ha abból indulunk ki, hogy egyes idõjárási helyzetek "szeretnek" megismétlõdni, én Mindenszentek körül, illetve november elsõ felében nem lepõdnék meg, ha a mostani makrohelyzet újra elõállna.
#62203
Coamps elég jól meg szokta fogni a hidegpárnás eseteket.
#62202
Gambuccal szemben szerintem sokkal jobban kezeli, mint néhány évvel ezelõtt, emlékszem egy szitura, már 1 hete minden nap tejfölben telt, makacs hidegpárna volt nappal +5 fokokkal, miközben a GFS minden napra betette a 14-15 fokot. Ez annyiban módosult, hogy most már 1-2 nap után észbekap és leviszi a nappali hõmérsékleteket.
#62200
A GFS általában sehogy...
#62199
Nekem nem. Éppen akkor megyünk túrázni zavarban
#62198
Kíváncsi vagyok, hogy a modellek hogyan kezelik le a hideglégpárnát, ha kialakul. nevet
#62197
Nekem az a sok csapadék tetszik az idõszak vége felé. Link Igencsak hiány volt eddig belõle. Persze ezzel együtt növekszik a ködhajlam is, az meg nem túl örvendetes. szomoru
#62196
A reggeli órákban mondjuk tuti..de aztán a reggeli órák után majd mikor kitör a nap,feloszlik a köd,szépen felkuszhat a hõmérséklet majd 15 fokokig...persze ez tuti h nem lesz tartós,de pár napig mondjuk meg van az esélye!

Utolsó észlelés

2025-07-18 09:57:10

Kõszeg

21.0 °C

31502

RH: 65 | P: 1014.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143116

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.