2025. május 08., csütörtök

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#25500
Snowhunter nevet Azt vélem, csak elméletileg igaz a mai világban is zavarban
Noli bejegyzése óta én is keresek. A Google 2008-as felvételein több helyen is látni vélek repedésnek vélhetõ kontrasztkülönbséget de nem bizonyos. Most az összes elérhetõ mûhold fotóit nézem át. Szóljatok ha rosszul ítélem meg, október 01-tõl minden vizuális képen felhõ takarja a Dunántúl területét csak a keleti országrész volt derült az elmúlt napok képein. Voltak egy-egy képen kis derült foltok a térség felett. Nem tudom a Greenpeace mit és mivel és mikor látott fentrõl, de biztos én vagyok ügyetlen szegyenlos Vannak fizetõs helyek is, esetleg ott, de "ingyér" nem engednek be zavarban
Tovább keresek.
#25499
Hát....szerintem nem érdemes megenni, nem finom.
#25498
Jó, ha nem öreg. Nem öreg?
ha hófehér és olyan, mint a sajt, akkor jó étvágyat hozzá!
#25497
Bocsánat a más témáért, de a holnapi ebédem lenne Link
Szerintetek jó fajta pöfeteg?
#25496
A mai világban, komoly vegyi üzembe ezek már nem fordulhatnak elõ, ittasság, védõfelszerelés hiánya és stb.
A verset köszönöm, jó volt látni, he-he!


A példa nélküli havária környezetre gyakorolt hatása és annak elhárítása egyre gyászosabbnak (hosszabbak és fájdalmasabbnak) tûnik, nézve újra és újra a képeket-videókat.
#25495
Arról nem is beszélve... [esõ]
#25494
Bizony, mekkora a roham a kórházban...

A cikk nem tájékoztat félre, a nagyságrend rendben (még ha napi többes szám lehet pici túlzás, bár látatlanba és csupán hasonló környezetbe hajdan dolgozóként mondom), bizony apróbb sérülések adottak újra és újra.
Pályakezdõ koromban néhány évet dolgoztam savas-lúgos üzemben, bizony a bõröm kapott újra és újra "adagot" (az üzembe és a laborba is), pedig hírhedten vigyáztam magamra.

Mondjuk mostani olefingyári munkakörömben is találkozunk tömény és 20%-os NaOH-val, bár a nagyfokú "levédés" miatt szerencsére hetedik éve lúgmarást nem kapott senki (a vészzuhany szerencsére munka nélküli).

A gátnézelõdést tartalmazó írásodra reagálva nem biztos a teljes elhanyagolás egy szétmart ipari környezetet nézve, nálunk is "érdekesen" néz ki a lúgos gázmosó, pedig a kirakatgyár vagyunk.
#25493
A google térkép 2 éves felvételekkel operál... :-(
#25492
Az idézett mûholdkép a maps.google-n van, és a nevezett tározó délnyugati sarka. Ezzel az a gond, hogy tudtommal az északnyugatinál volt a szakadás. Ott is látszik valami törésre emlékeztetõ maszat, de kétlem, hogy az az lenne. Egy ilyet 1) észrevettek volna 2) szerintem még eddig se bírta volna...
#25491
Vegyi üzemben bármikor megeshet baleset, különösen védõfelszerelés nélkül. Ketten dolgoztak éjszakai mûszakban, az egyik elcsavargott valahová. A másik egyedül kezdett valami kotyvalék leeresztéséhez. Elõtte ittak valami szeszt is, felbátorodva védõfelszerelés nélkül kezdett bele a durván sörcsapolásra emlékeztetõ rutinmûveletbe. Óvatlan volt, ráfröccsent ruhájára és átáztatta. Az anyag nem maró de bõrön át gyorsan felszívódó súlyos méreg volt, emiatt eszméletlenül összeesett. Társa elég sokára került elõ, azonnal hívta a nõvért aki orvost hívott. Mire a doki odaért már nem tudtak segíteni rajta...
#25490
Szívesen megnézném ezt a mûholdképet, amire itt a Greenpeace hivatkozik:
Link
Ha valaki talál ilyet, szóljon - talán nagy felbontású met mûhold képén látható valami???
#25489
Egyébként ma voltam benn a kórházban egy leletért, azzal fogadott az ismerõs nõvérke, akihez mentem, hogy "hogyhogy bejutottál?" merthogy ma is készültségben voltak, se civil, se látogató nem mehetett be (megmondom, elég kis számú ember volt benn a szokásoshoz képest) elvileg. Dokik berendelve, személyzet berendelve, ahogy tegnap is. Szóval kapacitás van a sérülés szakszerû ellátására, így egyetlen pillanatig se várnék Taki helyében. Remélem, volt már benn tényleg.

A veszprémi napló cikkeinek hozzászólásaiban sok olyan ember is írt, aki a timföldgyárban dolgozik, s bizony naponta találkoznak testközelben is a lúggal, a Takiéhoz hasonló bõrsérülésekbõl naponta több is van a gyárban (az üzemorvosi rendelõben dolgozó eü. alkalmazott aki írta, állítólag - persze neten semmi se biztos).
#25488
Snowhunter akkor küldöm Neked ezt a strófát nevet Tán nem illik a marhulás a jelenlegi vészhelyzethez, de ismerõs lehet Neked (is):
"Fõzhetsz, melegíthetsz bennem éppen eleget,
Mert a falam (~testem) jól átengedi a meleget,
És ha éppen tudni akarod a nevemet, a nevem: alumíniumedény!
Al2O3 • XH2O, ennyit tud egy (~minden) jól nevelt bauxitkutató!
"
Én vegyésznótának ismertem (picit eltérõ szöveggel) ez egy geológushallgató oldalán olvasható nevet
#25487
Én nem gyógyszertári kísérletrõl írtam,hanem a lúgmarás kezelésére tettem javaslatot. Ahogy snowhunter is írta: ha más nincs,a háztartási ecet is/hígítva/jó lehet erre.
#25486
Ez bizony jogos (mivel nem kezelve, a fehérjeroncsolás mellett a szövetlágyulással egyre mélyebbre hatol).
Ezt nem akartam beírni, gondoltam tudja a dolgát és lehet már volt vele szakorvosnál.

Lordom, ne gratulálj, csupán vegyészek mindennapi egyszer-egyének egy kicsiny részét írtam le.
#25485
Snowhunter bórsavas [b(oh)3] öblögetés, korrekt GRAT nevet Forró báriumhidroxid fröccsent a szemembe. A laborban kéznél volt, azonnali bórsavas öblögetés hatott, nem károsodott a szemem nevet
#25484
Trento; ez a "dolog" sokkal tovább mutat, mint egy gyógyszertári kisérlet.

Talán próbáljanak tanácsot kérni a hirtelen "okés" éppott vagyok (vastag buxás emberek ) a kõolajos, Zsanát megjárt kitörés-elhárító emberektõl.

Le kell fúrni gyorsan egy mélységi befogadó kutat, amibe besajtolják, nyomás alatt a nehéz iszapot. Olyan mélyen hogy a felszín közeli vizeket, ivóvizet ne fertõzze.

#25483
Ami történt,az nem baleset,még csak nem is katasztrófa,ez -HORROR!
#25482
Azért én ezzel benéznék a kórházba a helyedben... Alattomos dolog ez a lúg, ne akarj erõsebb lenni nála!

#25481
Megértem a vegyészeket, szimpatizálok velük. De javaslom, a szakszervezet most inkább az áldozatok hozzátartozóinál és a károsultaknál tiltakozzon. A tanulmányok során sokféle baleseti, mérgezési forrást vernek a tanulók fejébe, balesetek okát elemzik részletesen. Így is megesnek váratlan bajok egészen piti okokból. Laborgyakorlatnál egy túl erõs áramlásra állított spirálhûtõ "harmatosodni" kezdett, külsõ falán vízcseppek csapódtak le. Egy belepottyant az alatta lévõ olajfürdõbe. A vízcsepp nem párolog el, gömb alakot ölt, nehezebb az olajnál lesüllyed az aljára ott válik gõzzé és szétpukkad. Eredménye egy nagy böffenés és mindenfelé a Bunsen-égõtõl belobbant égõ forró olaj freccsen. Egyetlen rosszul megválasztott anyagú leeresztõcsap szétrombolt egy üzemet mert anyaga más irányba katalizálta a folyamatot. Másik esetben egy ügyeletes technikus szállt el üzemmel együtt mert rossz helyen fõzte lecsóját. Öt tonnányi mûtrágya vizesedés miatt összeállt. A kupac felaprítása csákányozás helyett apró gyutacsokkal iskolapélda, a felaprítás sikeres volt, kár hogy az üzem helyén csak egy kráter maradt (Ausztriában történt).
Természetesen néhány könnyelmû felelõtlen ember miatt ne bélyegezzék meg a többséget, a kémia nélkül nem jutnánk semmire. A fémgyártás, olaj, színezék, gyógyszer mosószer életünk része. A tûzgyújtás, sütés-fõzés is kémia. Az ipari alapanyagok nélkül semmi nem lenne köröttünk néhány kõszerszámon és dorongon kívül. Ilyen erõvel az összes autóst kiátkozhatnánk ha néhány figyelmetlen ember halálos tömegkarambolt idéz elõ.
#25480
A veszprémi napló hozzászólásaiban volt egy srác, aki írta, hogy kb egy éve felautóztak a gát tetejére a fiával - semmi kerítés, vizsgálat, õrség, ilyesmi nem volt, ami ebben megakadályozta volna. Csupa rozsdamarta tárgy állt a gát mögött, pár fotót is linkelt (ha kell, visszakeresem, de aki olvasta a Stalker-t, az elképzelheti), szétrohadt ipari eszközök sora, láthatóan karbantartásmentes állapotban.
Egy állandó ellenõrzés alatt tartott tározónak szerintem nem így kellene kinéznie. Persze nem vagyok szakember, de attól tartok, a szakemberek is ezen a véleményen lennének.
A gátmagasítást néhány éve végezték, megnövelendõ a tározó kapacitását.
#25479
Jelentkezett Vasuta Gábor, szerencsére fizikailag õk jól vannak, de:
"A helyzet siralmas, mível erre nem volt példa itthon, nem tudom, hogyan tudják orvosolják az elõállt helyzetet, félek sehogy. Kétséges a további ottlétünk, szerintem ilyen sebeket a természet ötven év alatt hever ki. Szörnyû ami történt."
Írtam neki, hogy jelezze, ha tudunk segíteni bármiben. Úgy gondolom, ha esetleg erre lenne lehetõség, nem kétséges, hogy innen a fórumról is tudnánk páran menni, akik adott esetben valamelyest hozzájárulhatunk a kárfelméréshez, vagy akár a kérenyhítéshez - ha ez lehetséges. Ha lenne Gábornak valami kérése, ötlete, jelezni fogom a fórumban.
#25478
Az is, ráadásul az könnyebben, otthon is, hígítással elkészíthetõ (1-2%-os formában az étkezési formulából), kizárólag szükség esetén, más híján.
#25477
Esetleg,0.5 %-os ecetsav oldattal /gyógyszertárakban beszerezhetõ/ történõ kezelés is segíthet.
#25476
Taki õszintén sajnálom ami Veled történt, remélem hamar helyrejössz.
Persze csak víz volt, elmennek a... zavarban
Mit érezhetett az akit maga alá temetett az ár... felér egy tûzhalállal.
Szép kis darab kiszakadt a gátból a cikkben fotó. Tegnapi cikk Link
Természetesen nyugalomra intenek bár vészhelyzetet rendeltek el három megyében.
#25475
Korrekció: lobbika=lobbija illetve haramiát=harmadát.
Elnézést!
#25474
No én nem rugózok a témán, várok. Jövõ tavaszra már felmérhetõ mi történik és meddig húzódik el a természetes regenerálódás - a Mexikói öbölben is elindult. A Természet begyógyítja sebeit, ejtette akár önmaga vulkánkitöréssel akár aszteroida (a dínók belepusztultak, de felmenõink túlélték és milyen szép világban élünk), az emberi kártételeket is leküzdi (akár az ember kiiktatásával). Addig még kiragadtam pár fontosnak vélt szemelvényt a veszprémi anyagból
"Az alumínium a legkönnyebben újrahasznosítható fém.
Az újrahasznosításának elõnyei:
• 98%-ban újrahasznosítható
• 95%-os energia megtakarítás
• csökken a kitermelt természeti erõforrások mennyisége
• csökken a tájrombolás
• csökken a környezet szennyezése
• csökken a szeméttelepre/égetõbe kerülõ hulladék mennyisége
• egy tonna aluhulladék újra feldolgozásával négy tonna bauxit takarítható meg.
"
Sok gyakorlati haszna (repülés, ûrrepülés, hajók, autók, építõipar stb.) mellett ott az alupalack. Elõnyei:
• könnyû,
• lassan kopik,
• nem engedi át az illatokat, a folyékony anyagokat, a fényt,
• könnyen csökkenti vagy növelik a hõt,
• nem korrodálódik.

Sûrûn belegyugtam a csõröm anno, sok fórumtárs kedveli a sörikét, egyéb alupalackos folyadékokat (energiaitalok stb.) laza
"Magyarország alumínium-italdoboz forgalma: éves szinten meghaladja a 650 millió darabot (2006.) Újrahasznosításával rengeteg energiát lehet megspórolni. Egyetlen italos doboz elsõdleges elkészítéséhez annyi energiát használunk el, amennyi egy naponta borotválkozó férfi villanyborotvájának egyévi mûködtetéséhez szükséges. Az ipar akár 20-szor több dobozt termelhet ugyanannyi energiával. 1993-ban a megspórolt energia mennyisége egyenértékû volt 19,3 millió hordó olajjal, illetve 11,5 millió kWh árammal."
Célszerû az aluminium italdoboz gyûjtése és újrahasznosítása.
"Az alumíniumipar szorosan összedolgozik az autógyárakkal. A jármûipari alkalmazások újrahasznosítási arányai 60 és 90% közöttiek a különféle országokban. A piacokon jelenleg a világ alumíniumigénye közel 40%-ban fedezhetõ a fémhulladékból, szám szerint 11,6 millió tonna. Az újrahasznosított fém energiát és ásványkészleteket spórol meg, amelyeket az elsõdleges gyártás igényelne. 95%-kal kevesebb energia fogy és 95%-kal kevesebb üvegházhatást erõsítõ gáz képzõdik."
Forrás: Az alumínium és újrahasznosítása modul Veszprém, 2010. Link
Várunk mi lesz, egyebet úgysem tehetünk. Sok fórumtárs képes elkülöníteni a vakítást és fényezést a valóságtól. Természetjáró kollegáink révén helyszíni tudósítást is kapunk "elsõ kézbõl" kacsint
#25473
Nagyon "szép", ismerõs hegek, sajnos alattomos, hosszan ható a lúgmarás (fehérjeroncsolás), emiatt a savmarástól is szörnyûbbnek tartom.
Azonnali 5%-os bórsav sokat tud segíteni, ám az ugye nem házipatika és nem mindenhol megkapható.
#25472
Ajjaj!
Akkor el lehet képzelni, milyen sérüléseket szenvedett az, akit teljesen váratlanul ért és neadj'Isten derékig betakarta!?
#25471
Egy kis magánszféra a bioszférába. A képen a bal kezem:

beillesztett kép


A sebek reggelre lettek. A bal gyûrûsujjam sarkát még vasárnap vágtam meg icipicit körömollóval, az folyamatosan vérzik, nem áll el. Az alkarom felsõ felén pikk-pakk sebekké váltak a hólyagok, de ahogy beszárad, az elsõ ruhaérintés hozza is le a varasodott részt. Eléggé sajognak ezek a sebek egyébként. Az alkarom alsó felén kiütések, de azt nem fotóztam. Az orrom már nem csak folyik, vérzik is idõnként és olyan fémes íz van folyamatosan a számban, mint amikor régen amalgámmal tömték a fogam és utána közvetlen ezt éreztem a fogdokinál. A T. igazgató szerint nem veszélyes az anyag. Valóban nem annak tûnik.
#25470
Az igazgató börtönt érdemel a szánalmas és várlázító magyarázkodásáért.
Az iparág lobbika miatt nincs oda besorolva az anyag, ahová való...
Vegyészként irtózok azon, amit látok és hallok, az igazgatói nyilatkozat egyenesen felháborít.
Ez az eset talán rávilágít arra, hogy a hazánkban keletkezõ veszélyes hulladék majd egy haramiát kitevõ vörös és szürke iszap (nálunk primitív, környezetvédelmi technikusként ismerõs) tárolási "szokásait" LOBBIMENTESEN át kell vizsgálni, sok veszélyforrást adnak még.

A katasztrófa fõ oka lett írva (talán Noli által), az átszakadt töltés már a magasítás, ez az, amit nem lett volna szabad, nem véletlen volt eredetileg olyan magas a gát, amilyen.
#25469
Ez mai kép, tehát feltehetõleg még mindig így néz ki...
#25468
Hát reméljük azóta nem így néz ki, mert még a plussz mm-ek (csapadék) csak instabilabbá tehetik az egészet.. Bár nem tudom mennyi lötty van még a tározóban. zivatar
#25467
Hm, elég kétes állapotban lehetett a gát... Link
#25466
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#186696 - 2010-10-05 15:20:4laza

Semmi túlzás nem volt benne, sajnos szomoru
Link
#25465
Apa kezdõdik... "komoly öntartó hatása van" természetesen igaz, sivatagi napsütésben még a teveürülékbõl is építenek házat. Halk kérdés a leghátsó sorból: feláztatva is ellenõrizték öntartását? Sok folyadékot képes felvenni, természetesen egyre hígfolyósabb lesz. Csodálkoznak hogy a szilárdnak látszó homokvárat elmossa a dagály.
#25464
A cikkben több tévedés is van; a legnagyobb a vörösiszap besorolását illeti. Már a Bázeli Egyezmény is arra a döntésre jutott, hogy a vörösiszap csak akkor kerülhet a Zöld Listára GG110-es kóddal (valaha volt 2621 00), amennyiben az semlegesített és pH-értéke 11,5 alatti. Nos, a jelen iszap 13-as pH-jú... Ráadásul az európai rendeleteken alapuló nemzeti szabványok (így pl. az ÖNORM2100) 31608-as kulcs alatt 3 (három!!!) vörösiszapot különböztetnek meg: a sima vörösiszap és a megszilárdult, nem porladó vörösiszap nem veszélyes, de a kontaminált vörösiszap bizony, hogy az. duhos
#25463
Yoda, én is Bhopalt akartam párhuzamba vonni.
Valami nagyon nem stimmel. Önvédelembõl vagy a pánik elkerülése miatt nem mondanak igazat a nyilatkozók vagy a doksik tévednek súlyosan.
2008. Mûszaki infrastruktúra a POP-ok ártalmatlanítására (Kelemen-Dr.Kovács-Lotz) leírják: "A veszélyes hulladék információ rendszer (HAWIS) adatbázisa szerint Magyarországon 2000-ben összesen 3393 ezer tonna veszélyes hulladék keletkezett, ebbõl a vörösiszap mennyisége 835 ezer tonna. A keletkezett veszélyes hulladék döntõ többségét ásványi eredetû hulladék, valamint az erõmûvek füstgáztisztítási és égetési maradékai képezik... a lerakókban felhalmozott hulladék 7%-a (35 millió t) minõsül ma veszélyesnek, amelynek több mint 90 %-a a vörösiszap"
Forrás: kvvm.hu Link
Veszprém 2010-es anyag wasteproject.eu/hulladekgazdalkodas említi a vörösiszapról
"A timföldgyártás nagy mennyiségû mellékterméke, amely fõleg vas-, alumínium-, szilícium- és nátrium-oxidot tartalmaz. A vörösiszap környezetkárosító melléktermék, amelynek hasznosítása és elhelyezése még nem megoldott, és elhelyezés ill. tárolása komoly környezeti kockázattal jár.
A radioaktivitására is figyelni kell! (Radioökológiai aspektus)"
Forrás (PPT-HTML): Link
Könyveim szerint az átlagos vörösiszap összetétele:
aluminiumtrioxid 21,7% sziliciumoxid 7,2% vastrioxid 42,4% titándioxid 5,5% kalciumoxid 4,4% nátriumoxid 8,7% krómtrioxid 0,2% vanádiumoxid 0,1% ezt fûszerezi még néhány lelõhely szerint változó fémoxid. A tetején úszkál a veszteséggel odakerülõ NaOH azaz lúgos oldat.
Egyik se táplálékkiegészítõ embernek-állatnak és nem mûtrágya növényeknek zavarban
Tenni kellett valamit, hát gyorsan eltüntették, csatornába-földekre mosták ha nem is semlegesítve de legalább higítva, onnan mehet a dolgára. Közvetlen veszély elhárítva a késõbbiekre kitalálnak valamit ha tudnak, kellõen meg is magyarázzák mert a közvélemény megnyugtatása a legfontosabb. Ezt is túléljük mint a légköri atomrobbantásokat illetve Csernobilt. Hiroshimát-Nagasakit is sokan túlélték. Valaki mulasztott elbagatellizál/ta/ja. Ártalmatlannak mondják. Nem is lúg csupán NaOH oldat.... khmmm hát locsolja vele kiskertjét ha víz (akkor miért is járkáltak a mentõk potyára?). Rendben, ne keltsünk pánikot elég a meglévõ baj. De a tározó átszakadt, ezt megelõzhették volna. Valakik bizonyára látták a helyzet súlyosbodását, hiszen még nektek is szembeötlött a fotókról. A helyi középvezetõk és tapasztalt melósok tudhatták mivé fajulhat, vélhetõen jelezték is idejében, mert kötelességük. A vegyész folyamatosan "fél lábbal a börtönben fél lábbal a sírban egyensúlyoz", személyes halálán kívül katasztrófát is okozhat, mindenre mégoly apró dologra is oda kell figyelnie. Láthatták hogy a szerintük porzás elleni vízréteget (khmm talán lúgos vízréteg) gyarapítja az esõ. Egyúttal hígul a vörösiszap (eredetileg 50-55% víztartalommal amolyan gyurmaféle, idézem a nyilatkozót "agyagszerû, nagy tömbökbe összeállt, téglagyártáshoz is használható anyag"... vályogtéglának?) és bizony sárlavinaként ömlik a vidékre ha a tározó már nem bírja a nyomást. Jó láttátok a fotókon a felázást, idézem "A katasztrófát a cégvezetõ szerint az okozta, hogy az utóbbi idõszak esõzései miatt a 25 éve épült tározó külsõ fala, az agyagos talaj annyira felázott, hogy nem bírta a víz nyomását." Az ilyesmi nem történik meg figyelmeztetõ jelek nélkül, nem vették komolyan vagy nem volt pénz tervszerû megelõzõ karbantartásra. A talajba került anyag durva becslése: a víz fajsúlya 1 az aluminátlúgé 1,4 körül a sûrû vörösiszapé 2 körül mozoghat. Vegyünk 1,6 g/cm3 fajsúlyt 600000 tonna híg trutyira, az szumma cca. 1 millió tonna ömlött ki. A tankönyv igaznak tûnõ % arány állítását alapul véve, a kiömlött és talajba mosott anyag fõbb elemei 1 millió tonnában: 217000 tonna aluminiumtrioxid % 424000 tonna vastrioxid 5500 tonna titándioxid 8700 tonna nátriumoxid 200 tonna krómtrioxid 100 tonna vanádiumoxid (szóljatok ha 0-át tévesztettem). Soknak látszik? A levegõben is sok millió tonna szén lebeg CO2 alakban. Végül is ezek az anyagok csak visszakerültek a talajba ahol voltak, és nem is olyan nagy területen. Igaz megeshet, itt-ott az eredetinél jóval nagyobb koncentrációban került vissza, foltokban pár évig esetleg nem terem semmi, de a problémát gyorsan megoldották, higgadjon le mindenki. Megoldották?
#25462
Hú, ebbõl nagy szakmai viták lesznek még: Link
és természetesen az idõjárás a hibás zivatar ...

[javítottam a linket. - nyuli]

#25461
Ja és a diri még azt is mondta, hogy a teteje nem veszélyes, csak ami alatta van. Hát, nem egy környezetvédelmi szakember az biztos, de ilyen erõvel én is elmehetnék nyilatkozni a kvantumfizikáról.

Már csak arra lennék kiváncsi, hogy ezekbõl a salakokból állítottak elõ termékeket, vagy valami más melléktermékbõl, mert az sem mindegy. Félõ, hogy durvákat hazudik. Miért nem iszik belõle egy pikkolóval legalább? Biztos elmúlna a torokgyulladása.

A karsztvizeket is figyelni kéne erõsen ettõl kezdve.

Állítólag a Motim is rakott le brutál anyagokat a karsztra anno.
#25460
Több szervezet is gyûjt adományt a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak javára:

A Nemzeti Segélyvonal (az öt legnagyobb magyarországi segélyszervezet közös alapítványa): 1752-es telefonszámon (vonalas számról hívható).

*

A károsultak megsegítésére gyûjtés indult, a befizetéseket az OTP Banknál vezetett 11784009-20200673 számú számlára várják, a megjegyzés rovatban fel kell tüntetni, hogy "iszapkárosultak".

*

Magyar Református Szeretetszolgálat az adományokat a CIB Banknál vezetett, 10702019-85008889-51100005 számú számlájukra várja. A megjegyzés rovatban kérik feltüntetni, hogy „iszapkárosultak”.

*

A Katolikus Karitász a 12011148-00124534-00800007 számú bankszámlán várja a segíteni szándékozók adományait, a közlemény rovatba az "ISZAPÁR" megjegyzést kérik feltüntetni.
#25459
Az összes hal kipusztulhatott a Marcal felsõ folyásán

A Vas megyei Mersevátnál próbálják semlegesíteni a Torna-patakba, majd a Marcalba került vörösiszap-szennyezõdést. A vörosiszap már a Marcal folyóban van, gipszel és savasító anyagokkal próbálják semlegesíteni a szennyezést. A cél, hogy annyira felhígítsák a szennyezést, hogy az a Rábába, a Mosoni-Dunába érve ne okozzon súlyos környezetkárosodást. Az alacsony vízállás miatt a vörösiszap áramlása lelassult, körülbelül harminc óra múlva éri el Gyõrben a Mosoni-Dunát. A cél, hogy mielõbb 10 alá csökkentsék pH-értékét, azaz enyhítsék lúgosságát, elkerülve ezzel az alsóbb szakaszon az élõvilág pusztulását. A szakemberek szerint a szennyezés kipusztította a Felsõ-Marcal teljes halálományát.

forrás index.hu [esõ] [esõ] zavarban
#25458
Ökológiai katasztrófa történt!
#25457
Ja, ezek szerint egy kis "aszkorbinsav" ömlött csak ki... Hát persze mit mondana a diri: Link
És még hozzá teszi, hogy nem veszélyes, csak kicsit mar... Hát kész vagyok. Jó lehet, hogy elhamarkodott a természeti holocaust kiáltásunk, az tény, hogy ezekbõl az salakokból jut útalapba, egyéb építési anyagokba, tehát valószínûleg nem engednék, ha halálosan veszélyes lenne, persze elég, ha kicsit is veszélyes.

Tényleg meg kell várni a szakértõk állásfoglalását.
#25456
Sziasztok! Pár dolgot megpróbálok megosztani veletek mint, helybeli. Megpróbálok pár dologra reagálni kis szösszenetek formájában.

GOGO írta, hogy több vörösiszaptározó is van a környéken. Nos ez igaz, és tényleg befedték már földdel. Növényzet burjánzik rajta, bokrok, kisebb fák is megtalálhatóak rajta. Valaki belinkelte a térség felvételét. Ez nagyon jó és beszédes. Ha nézitek, láthatóak rajta a tározók csak kicsit a város felé kell görgetni. A Szent István utca és a Timföldgyár telepe között található, tehát szinte a város területén! De ez már "biztonságosan" semlegesítve van. Tizenévesként még pár haverommal voltunk arrafelé, de már akkor is le volt zárva. Ez a kilencvenes években volt. Ami átszakadt az viszont elég nagy területû. Ha nézitek a Google térképét lehet látni egy vékony szürke sávot. Ezt sejti mindenki, hogy ez a gát. Ennek a keleti felén a város felé van egy focipálya. Na én a mai napig is itt futballozok ezen a pályán hétrõl-hétre. Kb 100 méterre van tõlünk a gát! A domborzati viszonyok miatt azonban erre nem tudott folyni a trutyi. Igazából a vörös és a mellette levõ kék tározó az aktív. Mellette van három parcella ami már szintén elföldelt, és növényzet van rajta. Egyenlõre ennyit tudok veletek megosztani, mert sietek, de délután még pár dolgot fogok írni többekközött csapadékról stb. Egyébként az elõzõ hozzászólók tökéletesen leírták a szakmai részét a katasztrófának. Sajnos ne kellett volna.
#25455
Igen ez egy dilemma. Az elõnyöket jól látod, részben eltûnik a felszínrõl a szennyezõanyag, így a kontakt hatások mérséklõdnek. Egy kiadós esõ "csodákra" képes. Mondok példát helybõl. Szerintem el tudjátok képzelni, hogy hogyan néz ki a Gemenc egy árvíz után. Mindent vastagon borít az iszap. Az elsõ esõ azonban mindent eltûntet, volt iszap, nincs iszap.
Igazából az a baj, hogy ez az eset példa nélküli. Tudjuk mi a teendõ, ha felborul egy kamion és szétfolyik néhány m3 szennyezõanyag. Azt is tudjuk -sajnos- mi történik, ha egy ciános iszap a folyóba ömlik. De ez most egy nagyon összetett havária. Szennyezõdött a felszín, különbözõ mûvelési ágú területek, folyó, település, talajvíz. Mindegyiknél különbözõ a szükséges beavatkozások mértéke és típusa:
szántóföld: talajcsere
település: mosás, mosás, mosás
folyó: pH-beállítás, semlegesítés, megkötés
talajvíz: tippem sincs
erdõ: esélytelen
Az is gondot jelent, hogy a szennyezõanyag is rohadt módon komplex. Csak a nem toxikus összetevõkbõl is többféle van. A toxikusokból meg depláne. Lúg, nehézfémek, radon... Mindegyikre más lehetõségek adódnak. És azt sem szabad elfelejteni, hogy nem egy laborban vagyunk...ne ártsunk többet, mint amennyi hasznot sikerül elérnünk.
Csúnya sebhelye lesz szép országunknak az bizonyos.
szerk: amúgy okl. környezetmérnök volnék, nem csak a levegõbe beszélek. Ez az eset a magyar Bhopal. Csak szerencsére jóval kevesebb áldozattal...
#25454
Délutántól valószínûleg a Dunántúlon is csapadékhullás kezdõdik. Arra lennék kíváncsi, hogy ez milyen irányban befolyásolja a Devecser környékén történteket? Jó, hogy esik az esõ, mert hígítja, lemossa a szennyezõdést? Vagy rossz, mert így még gyorsabban a talajba, felszín alatti vizekbe jut? Bár inkább az elõbbire gondolok, a településeket is "mossák", az esõ ebben csak segít.
#25453
Gerecse: közelebb van. A Dunának van egy mellékága ott, az csak 700 méterre van a tározótól. 2 kép: Link Link

És az a baj, hogy nem kell sokat keresgélni a hazai mûholdképeken hasonló vagy sokkal hatalmasabb környezeti sebek, veszélyes létesítmények után.
#25452
Sajnos több vörösiszap tározó is van a környéken, de ezek már földdel vannak lefedve sõt növényzet van a tetejükön. A Széki erdõt szerintem nem érte el, mert elsõsorban a Torna patak völgyében tarolt az áradat. Egyébként 1989-ben nátronlug került a patakba, akkor a Torna patakból és a Marcal nagy részébõl minden élet kipusztult. Ez az eset jóval súlyosabb, mert most lakóterületek és mg-i területek is tönkrementek. Éljen a felelõtlen privatizáció...
#25451
Tökéletesen igazad van LAM, mást nem tehetünk mint várunk - mi lesz, mit tesznek és csak remélhetjük hogy kellõ körültekintéssel, nem kapkodva de GYORSAN teszik...
Elõvettem egyik régi tankönyvemet, végigolvastam a bauxit feldolgozását. Az aluminium elõállítása viszonylag tiszta. A timföldet megolvasztott kriolitban (ami Na3AlF6 fluorvegyület) oldják és 950°C-on egyenárammal bontják. A timföld elõállításához a bauxit fajtájától (aluminiumoxid tartalmától és kristályszerkezetétõl) függõen savas vagy lúgos eljárásnak vetik alá a bauxitot. Lúgos eljárásnál nátriumalumináttá alakítják és ezt oldják ki a szennyezések mellõl. Savasnál feloldják a bauxitot és oldatból különítik el a timföldet. Többféle lúgos eljárás van.
A Le Chetalier (pirogén) eljárásnál a bauxitot nátriumkarbonáttal (szóda) olvasztják össze Al2O3+Na2CO3=2NaAlO2+CO2 A bauxit-szóda keverék kis klinkergolyócskák formáját ölti, melyet megõrölnek kilúgoznak. Az aluminátot vízzel kioldják és szûrik -itt ekkor keletkezik a vörösziszap- majd az oldatból széndioxid bevezetéssel [2naalo2+co2+h2o] és kikeveréssel választják ki a timföldhidrátot.
A legelterjedtebb Bayer eljárásban nátronlúggal oldják a bauxitot Al2O3+2NaOH -> 2NaAlO2+H2O -> Al2O3+2NaOH. A vörösiszap a lúgból ülepedik ki többszintes tartályokban, keveréssel.
Egy átlagos vörösiszap összetétele:
aluminiumtrioxid 21,7% sziliciumoxid 7,2% vastrioxid 42,4% titándioxid 5,5% kalciumoxid 4,4%
nátriumoxid 8,7% krómtrioxid 0,2% vanádiumoxid 0,1%
Emellett tartalmaz változó mennyiségben foszfort és vanádiumvegyületeket továbbá mindazon egyéb fémoxidokat melyek a bauxitban voltak és az oldás során csapadékban maradtak. Hogy milyen fémoxidok, a lelõhelytõl függnek, átlagos összetételt megadni nem lehet mert telepenként változó. Lényeg hogy bekerülnek a vörösiszapba. A vörösiszappal távozó nátronlúg veszteség attól függ mekkora volt a bauxit kovasav tartalma. A timföldgyártásban a lug állandó körforgásban van, a bauxitból kioldják a timföldet leválasztják a timföldhidrátot és a lugot visszavezetik. Ennek során a járulékos vegyületek erõsen felszaporodnak a lugban mert nehéz tõlük megtisztítani. Foszfát, vanádium- króm- cinkvegyületek, szulfátok, kloridok, fluorid a nátronlúgveszteséggel átkerülnek a többi finomság mellé a vörösiszapba.

Nedvességtartalma 50-55% körül mozog ezért kevésbé folyik úgy mint most, esõvel felhigítva [esõ]

Utolsó észlelés

2025-05-08 13:57:51

Romhány - Dózsa György út.

15.8 °C

04505

RH: 57 | P: 1013.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.