2025. július 25., péntek

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#18019
Szép napot kivánok! nevet A korábban fölöttünk húzódó sivatagi porfátyol maradványa, ami még nem ürült ki a levegõbõl. Annak jellegzetesen világosdrapp a szine.
Jelenleg megintcsak van fölöttünk sivatagi felhõ, aminek legékesebb bizonyitéka a nap körüli 20-30 szögfok átmérõjû fénykorong (magunk elé kitartott kézzel mérve - a másik kezünkkel eltakarva a napot - 20 fok egy arasszal egyenlõ).
#18018
Szép napot Nektek!Kérdésem van:a péntek napközbeni záporok a D-Alföldön mit moshattak ki a levegõbõl?Minden olyan volt,mintha több hetes por lett volna megázva a tárgyakon.(Konkrétan Szegváron)köszi a választ elõre is.
#18017
Szia!
Köszönöm a válaszodat! Egyébként pár hónappal ezelõtt az OMSZ is publikált ezzel a felhõfajtával egy cikket, a pesti webkamerája késõ este rögzített egy képet, de sehol se találom. szomoru
Ne haragudj a kései válaszért, de csak mobilról tidok írni, laptopról valamiért nem tudok belépni.. Ezáltal a leveledre se tudok reagálni. zavarban
Üdv.!
#18016
Szép napot kivánok! A felhõzet kettõs szintû középmagas gomolyrétegfelhõ (Altocumulus stratiformis duplicatus), amelynek az alsó rétege hullámos (undulatus) jelenséget mutat, s azok a hullámok az Altocumulus vonulási irányára rendszerint merõlegesen helyezkednek el, kialakulásukhoz domborzati hatások járultak hozzá.
#18015
Sziasztok!
A haverom fotózott egyet Bács megyében ma reggel, és ezzel kapcsolatban kérdezném, hogy milyen felhõk ezek? Hogy jönnek létre?
A link: Link
#18014
Valaki tudna nekem valami jó leírást linkelni a Bárikus mezõkrõl?
#18013
Szia Usrin !
Köszönöm a válaszodat !
> Troostit
#18012
Jégdara: Link - gyakorlatilag mini-jégesõ, konvektív felhõzetbõl.
Hódara: Link - az állaga inkább összefagyott, tömörödött hóra emlékeztet, rétegfelhõzetbõl is eshet.
#18011
Az egyik TV mûsor vetélkedõjében az a kérdés volt, hogy van-e különbség a jégdara és a hódara között, vagy nincs ? A választ nem láttam, de aki ráér világositson fel engem is az igazságról.
Elõre is köszi ' ! havazas
#18010
Elsõ kérdésedre a válasz: nem biztos, hogy lesz, csak lehet. Ezért: Link
#18009
Sziasztok!
Lenne két kérdésem,az elsõ: Dráván miért lesz extrém nagy árvíz?
második: Vízvár lakói miért nem kell hogy rettegjenek az árvíztõl?
A megerõsítõ válaszokat köszönöm elõre is! laza 2 plusz pontért megy a harc..csak szeretnék biztosra menni!
#18008
Köszönöm a válaszaitokat! nevet
#18007
Link
#18006
A konvektív paraméterek doksijában, a 15 oldalon felül találod. nevet
Link
#18005
A szupercella.hu-n látható SREH értékek mit jelentenek? Egyáltalán minek a rövidítése ez a szó? Az SC-k elõrejelzésére használják?
#18004
Szerintem sem véletlen. Kicsit agrometes hasonlata is van. Az angolok (és általában a kontinens is hasonlóan véli) ezt az idõszakot a kökény tavasz néven illetik. A február közepétõl (kisebb nagyobb megszakításokat leszámítva) tartó melegedési periódus ilyenkor kicsit megtorpan, némi visszaesés is mutatkozik. Az április második hetére, közepére esõ hûvösebb idõszak hozza meg rendszerint a kökény virágzását is. Az más dolog, hogy most a 2 hetes vegetációs "stop" a dolgokat kicsit megkavarja, de nagy általánosságban így szokott történni felénk is. Az oka (rendszeres visszatérõ volta miatt) bizonyosan magyarázható klimatológiailag, talán a kontinens felett megváltozó szinoptikus felállás körül kéne kapirgálni. Reméljük kapunk rá egy szakitól választ. nevet nyelvnyujtas
#18003
Ez nekem is feltûnt már. Annyira véletlen nem lehet, Pécsnél még 110 éves átlagnál is kimutatható eltérésnek -0,48°C. Hogy emögött mi van, arra én is kiváncsi vagyok.
#18002
Köszönöm szépen a korrekt választ. laza
#18001
Az április második dekádjában bekövetkezõ hõmérsékleti átlagcsökkenés néhány keményebb hidegbetörés nyoma, vagy van valami háttérben megbúvó makro légkörzési összefüggés?
#18000
Az már forrás... noha nem tudom, hogy egy 1096-os "szegedi" árvíz mennyire szerepelne benne. Vagy egy török hódoltsági 1549-es.

Azt meg, hogy ma mit okozna, a vízhozamok és az akkori hidrológiai helyzet pontos ismerete nélkül nehéz megmondani. Lehet, hogy azóta volt már nagyobb vízhozamú árvíz, csak éppen levonult "gond nélkül"
#17999
Igen, Reizner János Szeged története címû monográfiájából, ami kb. 2400 oldal összesen vidám És összefoglalja a településrõl szóló összes ismert forrást a középkortól kezdve.
#17998
Ezt mindet ebbõl az egy leírásból sikerült leszûrni?
#17997
A történeti visszaemlékezéseket olvasgatva, azt hiszem, hogy az utóbbi 500, hanem 1000 év legnagyobb árvize lehetett az 1712-es ezen a környéken, figyelembe véve, hogy ez még a szabályozás elõtti idõkben következett be, amikor sokszorta nagyobb volt még a Tisza ártere illetve maga a meder is 500 km-rel hosszabb volt, mint 1879-ben.

Vajon egy ilyen mérvû árvíz mit okozna ma?

És mi történhetett a légkörben, hogy egy ilyen mérvû árvíz ki tudott alakulni?
#17996
Csak ezért kérdezem:

" Míg a haditanács e tervekkel foglalkozott, azalatt, nevezetesen az 1712. évben Szeged egy megrendítõ szerencsétlenségnek, egy nagy katasztrófának lett színhelye. A Tisza oly magasra duzzadt, hogy az egész várost elborította s a házakat romba döntötte.

A csapást már elõre is csodás és tüneményszerû jelenségek sejtették. Mert 1711-ben "Szegednél a Tisza vize minden látható és tapasztalható ok nélkül elenyészék, annyira, hogy a számtalan halak a Tisza száraz fenekén künn maradván, nem gyõzték az emberek kifogdosni. Ugyanott közel a mezõben nagy öreg saskeselyûk sereggel gyûlvén össze, a barmokat kergették és ölték, úgy az embereket is, sõt a falukba is minden tartózkodás nélkül bementenek a házakra sereggel, úgy kergették az embereket; a sáskák hasonlóképen ellepték a fõldet és minden zöldséget megemésztettek" (1).

De még ugyanazon év õszén a Tisza annyira feláradt, hogy falvakat söpört el és az emberek százszámra vesztek el (2). Szeged már ekkor válságos napokat élt. A magas vízállás a télen nem sülyedt s a tavaszi áradat katasztrófát szült. A lakosság védekezett, töltekezett egész a megszakadásig, de hasztalan. A duzzadó hullámok gátat törtek s alsó- és felsõvárost elborították. Voltak ugyan téglafalazattal készült házak is, de ezek ép úgy, mint a vályogházak, sorra omlottak. Az áradat még a nemrég épített pestis-kórházat (lazaretum) is elsodorta.

Július végén tért vissza az ár medrébe (6). De alighogy kiszikkadt a talaj, mindent felemésztõ sáskacsapatok lepték el a környéket. Augusztusban pedig oly orkán kerekedett, hogy a nép az utolsó ítélet napját vélte elérkezettnek (1).

Ily rettenetes pusztulás érte Szegedet az 1712. évi árvíz alkalmából s a szörnyû csapást a nép csak évek hosszú során heverte ki. Mindenki azt hitte, hogy Szeged végkép elpusztult és soha fel nem támad többé. Híre is volt, hogy a várost máshova telepítik, majd meg arról volt szó, hogy az új erõdöt a Maros-torokban a két víz szögletében emelik fel (4)."
#17995
1711 semmi extra; nem különösebben erõs tél (Sopronban jan 2-án esett az elsõ hó), csapadékos és száraz idõszakok/helyek, a Tiszán Szegednél nyáron alacsony vízállás, szokásos késõ õsz. Pestis, marhadög, sáskajárás. Termés átlagos, vagy annál gyengébb.

1712 elején januárban nyugaton hideg idõ, februárban nagy pesti árvíz, tavasszal és nyár elején országszerte árvizek (Szegeden is májusban árvíz), nyár meleg, de nem száraz, õsz ismét árvizes.

Dióhéjban.
#17994
1711-12-rõl mit ír Réthly? Valakinek van?
#17993
Oh! Kösz!
#17992
Az az AO-index volt!
Link
Konkrétan:
Link
#17991
Ezt most tõlem kérdezed, vagy magadtól? vidám
Tegnap kerestem meg ezt a linket épp, kíváncsi voltam, hogy a tél folyamán, hogy is alakult a NAO index.
#17990
Akkor én miért emlékszem -5-ös NAO indexre március 2. felébõl?
#17989
Két H. H. Lamb publikációt vadászok:
Climatic change within historical time as seen in circulation maps and diagrams (1961)
és
On the nature of certain climatic epochs which differed from the modern (1900-1939) normal (1963)

Valakinek nincs meg?

Krisz, kösz!
#17988
Link
#17987
Egy aktuális NAO-index linket kérnék valakitõl.
#17986
Még valami: a most közeledõ ciklont az elõzõ hozzászólásomnak megfelelõen mediterrán ciklonnak tekintem, (számitásaim szerint) ez lesz a 14. (tizennegyedik).
#17985
Szép napot kivánok! nevet Lehet, hogy a számadat eltérhet a szakmeteorológusokétól. Ha igen, akkor azért, mert én azokat a ciklonokat számitom mediterrán ciklonoknak, amelyek a Földközi-tenger fölött keletkeznek, de oda sorolom azokat is, amelyek a mediterráneumban fejlõdnek ki, erõsödnek meg vagy születnek újjá, mindezek még nem rendelkeznek mélyebb nyomáscentrummal. (Ezt a vizsgálatot 1978. szeptember 10-e óta végzem.) Azok a ciklonok, amelyek az óceánról vagy a poláris térségbõl érkeznek ide, de itt ragadnak és forognak jó ideig szinte egy helyben, s ezek a frontrendszerek már eleve mély depresszióval jönnek a Földközi-tenger térségébe, nem tekintem mediterrán ciklonoknak.
A számadat pedig a következõ: a Kárpát-medencébe január eleje óta 13 (tizenhárom) mediterrán ciklont jegyeztem fel (a mostani a tizenharmadik), illetve vizsgáltam meg felhõmorfológiai és mikroklimatológiai szempontból.
A jelzett idõpont óta 2851. darab ciklont/frontrendszer analizáltam.
#17984
A Ferrel-formula csak síkvidéken, tavaktól távol használható (akkor sem mindig, csak konvektív felhõzet esetén), azaz nálad sajnos ez sem mûködik.
#17983
Sziasztok! Egyik meteorológiai oldal hõmérséklet és páratartalom szerint kiszámítja a felhõalapot és szeretném megkérdezni hogy ez minden esetben valós akár milyen felhõfajta van az égen? Bejelentettem 1.5°C, 91% Rh-t és 150 méteres felhõalapot számolt. Valós lenne ez? nevet Köszi a segítséget
#17982
De most komolyan...
#17981
Én 128-at számoltam.
Más források 184-et és 213-at is emlegetnek laza
#17980
Sziasztok!

Valaki meg tudná nekem mondani esetleg, hogy január elsejétõl a mai napi összesen hány mediterrán ciklon vonult át az országunk felett?
#17979
Köszi!
#17978
Link Link
#17977
Valaki tud olyan oldalt, ahol norvégiai városok aktuális T adatait lehet nyomon követni? Engem speciel Bergen érdekelne. A met.no oldalon nem igazán tudok eligazodni. nevet
#17976
Oké akkor nem írok többet légnyomásértéket.
#17975
Tengerszinti légnyomást egyikhez sem, mûszerszintit OMSZ-hoz kellene, reggel 9-kor
AAXX 26081 12851 46/// /0301 11083 21091 38847 42670 57001 555 10094=
azaz 884,7 hPa volt.
400 (vagy 500?) méter felett nem redukálnak tengerszintre légnyomást, azaz te sem adhatod meg, mert túl nagy hibával terhelt.
Zoli: nevet
#17974
Igazából egyikhez sem. Mint ahogy Jani írta (és már n+1-szer elmondtuk) abban a magasságban nem szabad tengerszintre átszámított légnyomást megadni az észlelésben, mert sosem lesz pontos.
Alternatív verzióként kalibrálj úgy, hogy ne lógj ki "sorból", neked tájékoztatóul jó lesz de ne írd be az észleléshez...
#17973
Akkor az OMSZ-hez kalibráljak vagy az Idõkép automatájához? szegyenlos
#17972
Kékestetõrõl nem illik átszámolni tengerszintre a légnyomást, túl magasan van. Az OMSZ sem veszi komolyan azt az adatot, csak megjeleníti.
#17971
Sziasztok! Szeretném megkérdezni, hogy Kékestetõn hogy lehet magasabb mindig a tengerszintre átszámított légnyomás? Mert én az OMSZ szerint kalibrálom a mûszeremet és a konkurens oldalon jelentik az észlelésemet, mert szerintük hibás. Az õ automatájuk ami Kékesen van 1005hPa-t regisztrál. De én hivatalos oldalról kalibráltam és jelentik. Köszi segítséget! nevet
#17970
Köszi a választ Neked is, és 21es-nek is. nevet
A linket átbogarászom, szerintem menni fog.

Utolsó észlelés

2025-07-25 15:51:35

Romhány - Dózsa György út.

31.5 °C

27002

RH: 44 | P: 1013.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143417

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.