2025. május 06., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#24700
Link Link nevet
#24699
De nem harapták le semmidet, ugye? :-)
#24698
Tegnap Balatonbogláron meg volt a nap legextrémebb élménye.
Benn voltunk a vízben,úgy jó 100-150méterre a parttól. Rajtunk kívül nem sokan voltak fürdõzõk.
Tõlünk 20-25 méterre látszott,hogy ragadozó halak rabolnak épp.
Ez még semmi,de amikor négyünk közé ugrott egy az elég furcsa meglepetés volt. Ilyet még nem éltem át.
#24697
Valóban nem védett, viszont szerepel a "Magyarország nagygombáinak javasolt Vörös Listája" kiadványban, mint veszélyeztetett faj. Nem azért került fel a listára, mert különösebben ritka lenne (bár nem mondható gyakorinak, legfeljebb egyes tájegységeken az), hanem mert különösen ízletes csemegegomba, amire szinte "vadásznak" a gyûjtõk.
A legjobb, forgalomban lévõ magyar gombászkönyv is megjegyzi, hogy "Magyarországon az utóbbi évtizedekben visszaszorulóban van, ezért kíméletre szorul".
Biztosan nehéz lehet a csábításnak ellenállni, de javasolandó. Szerintem jól döntöttél, hogy nem gyûjtöttél belõlük.
#24696
Pont Rád gondoltam, amikor beraktam a linket. :-)
#24695
Hm. nevet Érdekesek. nevet
#24694
Köszönöm! Alsóörsre bejutni is csak Felsõörs felõl tudnék, így egyszerûbb direkt Felsõörsrõl menni :-) Van buszmegálló Felsõörsön ott, ahol elágazik a káptalanfüredi út, az a legtisztább, ha onnan lesétálok. Még egyszer köszönöm!
#24693
Köszönöm szépen az információt!

Dr. Rimóczi Imre - Gombaválogató címû könyvsorozatában védett gombaként szerepelt mikor vagy 6 éve utoljára a kezembe vettem. Azóta ezen tudásomat nem frissítettem. nevet
#24692
A 23/2005 (VIII. 31.) KvVM miniszteri rendelet 5. sz. mellékletében, - ami a védett gombákat tartalmazza - a császárgomba nem szerepel, tehát jelenleg nem védett! Egyes gombával foglalkozó netes lapok tévesen szerepeltetik védettként. Legközelebb nyugodtan szedd fel õket, igen jóízû gomba fõleg levesnek és salátának.
#24691
Ez így is van,csak át kell vágni a hegyen,de nem Felsõörsrõl,hanem Alsõörs régi hegyfalujából a legegyszerûbb.Persze Felsõörsrõl is oda lehet jutni.
#24690
Egy kis érdekesség, Barrett Klein rovarász-hallgató nagyrészt rovaros témájú grafikái, képei:
Link
#24689
Még egy kérdés: ez az az erdõs rész, ami Alsóörs és Káptalanfüred közt van? Mert akkor ez Felsõörs felõl megközelíthetõ legegyszerûbben.
#24688
"Bearanyozzák", ahogy társadalomföldrajz tanárom mondta egyszer... zavarban Igaz nem gombára, almára. Hát mindegy tulajdonképpen..
#24687
Esõ nélkül is??? Megnézem, hogy lehet odajutni, szombaton szabadnapos vagyok, ha tudok, lenézek. Köszönöm a tippet!
#24686
A káptalanfüredi(Balatonalmádi) Cserehegy település melletti oldala mesébe illõen jó gombatermõ hely.Sok a vargánya is.
#24685
Gyönyörûek!
A védett gombák listáján Link a császárgalócát én nem látom, ha az volna, nem lenne árusítható gomba.

Annyit gondolkodtam már rajta, mivel nálunk horribilis ára van a gombának a piacon, vargányás erdõ meg nincs a közelben, hogy valamely gombaszedõ fúrumtársat megkérjem, utánvéttel postázzon már nekem 2-3 kiló vargányát a termõhelyen lévõ piaci áron számolva... Nem tudom felfogni, hogy a Mátrában 300-500 forintos gomba hogyan lesz 3000-3500 mire ideér a piacunkra...
#24684
Mint ahogy azt már sokan írták, igazi vargányadömping volt az elmúlt hetekben az Õrségben.
Mi is többször, több kosár gombát szedtünk (a fagyasztó tele, a rokon pedig ellátva)
Pár kép az egyik délutáni vadászatról:Link Link Link Link A császárgombát én nem gyûjtöm, mivel tudomásom szerint védett: Link Link

#24683
Gyönyörûek! Hari jól határozta meg. :-)
Amúgy szerintem talán Te és a feleséged se örülnétek, ha valaki egy hatalmas fényképezõgéppel betörne a hálószobátokba a legintimebb pillanatokban. :-)))
#24682
Nagy gyöngyházlepkék, ha jól látom. Szépek!
#24681
Egy képpel még adós maradtam a Börzsönyi találkozóról. Ezzel a "szégyenlõs" párocskával, vagy negyed óráig "kergetõztem" mire pózoltak nekem egy fotó erejéig... nevet Link
#24680
Ejh, ez olyan összevissza, mint egy rózsás cigány kendõ. :-) Nekem idén nyáron a sárga árnyalatai nyílnak odakinn, vagyis a tavaszi hagymások lenyílása után. A csicsókám még nem nyílik, viszont jó lisztharmatos, ami azért jó, mert így a kis lisztharmatzabáló katicabébijeim hízhatnak.
#24679
Link nevet
#24678
Lakóhelyembõl kifolyólag fõleg az észak-dunántúli erdõket ismerem,a Balaton-felvidéktõl Gyõr környékéig.A jelenség mindenhol tapasztalható,még a Csallóközben is találkoztam ilyen fákkal.Elõször a Balaton mellett jelent meg a betegség a 90-es évek elején.A 70-es,80-as években a balatoni feketefenyvesek még egészségesek voltak.A kór balatoni jelentkezése után egy darabig a szentiván-gönyûi erdõkben még nem volt tapasztalható,majd itt is megjelent.Most már a balatoni fenyvesek állapota szemmel láthatóan javul,jelenleg a Gyõr környékiek a betegebbek.Tehát fel lehet vetni egy délrõl észak felé való terjedés lehetõségét.Emellett úgy sejtem-bár ebben nem vagyok teljesen biztos- hogy a keletebbre fekvõ országrészek kevésbé érintettek.
#24677
Tûkarcgomba (Lophodermium) okozta száradással, levélhullással gyakran találkoztam magam is a Gönyûi- és Szentiváni-erdõben, szerintem elsõsorban ez okozza a levélhullást. Önmagában a száraz, meleg idõszakok nem lehetnek betegség, vagy arra való hajlam okozói, hiszen a fa õshazáját jelentõ balkáni és kis-ázsiai térségben még szélsõségesebb nyarakhoz szokhatott.
Melyik erdõrõl van szó?
#24676
Meg tudná valaki mondani,mi okozza az erdei és feketefenyõk kb.húsz éve tapasztalt betegeskedését,pusztulását?Nyári hõségidõszakok után a tülevelek egy része elszárad,fõleg a fiatal hajtások.Néha az egész fa napok alatt teljesen kiszárad.A fenyvesben az elpusztult,a senyvedõ beteg és az egészséges fák foltokban,mozaikosan helyezkednek el.Szerencsére úgy tapasztalom,minta az utóbbi egypár évben a betegség visszaszorulóban lenne,több az egészséges fa.Mi lehet ez?Én valami parazitára gyanakszom,melynek kedvez a meleg,száraz idõ.
#24675
nevet Emléke legalább örökre megmaradt.
#24674
Ó, eszembe jutott róla a legendás tantermi szenderünk, ami annak idején végtelenül idegesítette a tanárt, és sajnos egy épp(nem)olyantársamat is..
A tanóra anyagából nyilván semmi nem maradt meg, de legalább gyorsan lepergett a 45 perc.. nevet

Szender a teremben
Halál-fejét szegetten,
Pödörnyelvét harapva,
Bé szorult a neonba

Jaj, de iszkolt a forróságból
A szívós zuhanó-bombázó,
S kivoltát bizonygatva
Nyolcasait újra írta,

Mígnem egyszer megfáradt,
de mint szender nem lazsálhat,
Átszelte már széltét-hosszát,
Jobb lesz itt az öngyilkosság

Koppan halál-feje a táblába
- nem bízta a krétára -
S derékszöget írte le hullta:
a katedrán egy szender-hulla

Szender a teremben,
merev teste meg-meg rebben,
Látni véli a halál ajkát:
"Csak egy állat!" cipõtalpát..
#24673
Úgy tûnik nem csak a börzsönyi Morgó-patak völgyében húzódó égerest és a távolabbi tölgyeseket csavargatta meg kis hazánkban tornádó...az Õrségben már komoly méreteket öltõ pusztításról szólnak a hírek...4000 köbméter már nem játék zavarban ..és szálalóban ráadásul..tud errõl valaki helyi erõ többet-bõvebbet?...
Link

Szerk:közben látom a tornádós fórumban volt már róla szó..
Link
#24672
Szoktam valódi gerebengombát is találni, sõt már az idén is találtam belõle a lakásomhoz közeli erdõben rókagomba gyûjtés közben, de igazi hazája az Õrség, ott egyes helyeken rengeteg szokott lenni belõlük. Én csak a fiatalokat szedem le, tojásosan és pörköltnek szoktam elfogyasztani, jó az íze, de persze a rókagombával nem versenyezhet, no és ez utóbbinak nálunk most van a szezonja, míg a gerebengombának csak ezután jön majd...
#24671
Szerencse, hogy nem mondjuk a délelõtti Napközben-ben ment le, amikor a kertészkedõk is hallgatják a mûsort.
#24670
Ez gáz.
#24669
jajj zavarbanzavarban
#24668
Nem sokan guggolnak le hozzájuk, hogy lefotózzák, hiszen olyan az állaguk, mintha valaki náthásan kicsapta volna a .. biztosítékot. hideg
#24667
Sikerült ma reggel a rádióban egy orbitális dolgot mondani...
A Kossuth Hajnal-táj mûsorában a harangvirágokról volt szó, 4:10 körül volt.
Egy kertésznek látszó nõlénnyel beszélt a riporter, a vadon nõtt szépséges harangvirágok említése után a riporter kérdi, hogy ezek hogy kerülnek a kertekbe ("hogy kerül a hegyi rétekbõl és az erdõkbõl a kertekbe a harangvirág?"). Erre a nõlény a magfogáson kívül a következõ mondatot hallatta: "valóban, a harangvirágok közt olyan szépek vannak, hogy egy az egyben beültethetõk, mint dísznövény, a kertbe"
Nem beszélek a mondatban fellehetõ nyelvtani problémákról, bár az is megérne pár szót. A lényeg, ami engem kiakasztott, hogy ezzel a mondattal a nõlény azt sugallta a hallgatónak, hogy hozzuk csak haza az erdõbõl kiásott harangvirágot és ültessük csak a kertünkbe....
A problémát részben az jelenti, hogy egy területen élõ virág minden bizonnyal ahhoz a talajhoz, klímához szokott, így egész kis eséllyel fog a kertben megmaradni, ezért eleve marhaság ilyet mondani, hogy a vadvirág egy az egyben mehet a kertbe. A súlyosabb problémát a védett növények hazahordása jelenti, a ugye a harangvirágok közt is akad védett, fokozottan védett (Széleslevelû harangvirág)... A jó magyar pógár kiszakad az erdõbe, azt se tudja, milyen növényt lát, s a fényképezõgépe helyett a gyalogsági kisásót veszi elõ (jobb esetben, rosszabb esetben csak kézzel kitépi), hogy eztán otthon, a kertjében nõjön tovább a szépséges növény. Persze valószínû nem fog, de a birtoklási vágy ereje hatalmas... És ugye ez nem csupán a harangvirágokra érvényes.
Mondja a rádió mindezt abban a korban, amikor mindenhol lehet kertészeti hibrideket kapni, amelyek legalább olyan szép dísznövények, mint a vadak az erdõben, sziklaormokon. Lehet persze vitatkozni, hogy valóban arra biztatott-e a nõlény, hogy vidd haza az erdõbõl a harangvirágot. Szerintem igen. Pedig azt kellett volna hangsúlyozni, hogy NE vidd haza, hanem vegyél a kertészetben, mert az utóbbi biztosan meg is marad a kertedben s a vadon élõk sem károsodnak.
Azzal, ha az erdõbõl egy vad növényt hazaviszek, károsítom magát a növényt, az erdei életközösséget, megrövidítem embertársaimat, hisz õk már nem csodálhatják meg a virágot egy tisztás szélén, megrövidítem az államot, hisz közvagyont képez a vadvirág, még ha pénzben alig lehet kifejezni az értékét, akkor is... Jó lenne ezen elgondolkodni...
#24666
Szerencse. nevet
#24665
Nem férgesek, épek és egészségesek, egyedül a nagyoknak a szárába lehet csak találni egy keveset.
#24664
Az igen. nevet Szépek. Nem férgesek?
Errefelé már elmúlt a vargánya és a rókagomba. Viszont kilószámra hordja apósom a csuprosgombát. A vacsi is az volt lesütve. nevet Meg kékhátú is sok van, csak azok férgesek...
#24663
Munkából hazaérkezésem után vettem a fáradságot és kiugrottam a közeli erdõbe körülnézni, ezeket a szép vargányákat találtam.
Link
Link
Elõtte az Õrségben volt dolgom onnét kaptam kedvet hozzá, ugyanis nem volt idõm megállni.
#24662
Még tavasszal történt: Link nevet
Ez készült: Link nevet
#24661
Nálunk, a Tekeres-völgyben mindkettõ megterem. :-)

Link
Link
#24660
A keréknyomban.. vidám
#24659
Mintegy megerõsítésként írtam le a gombatest tapintása révén szerzett tapasztalatomat. nevet
#24658
Ó, van ott Kabaláson, pár száz méterre az Arborétumtól olyan sívó homok, hogy esetenként a kocsikerék is elakad benne. nevet
#24657
Ezek szerint nem véletlen a "gelatinosum" elnevezése. nevet

Gogo, köszönöm hogy pontosítottál. Ebbõl a családból a a kevésbé bizalomgerjesztõ kormos mirigygombához és az elég gyakori aranyos rezgõgombához volt eddig szerencsém.
"Igazi" gerebent te szoktál találni, esetleg kóstoltad már?
#24656
Nagyon komoly képsorozat!
#24655
Több szem többet lát, több koponya többet tud.
Valóban korhadó fenyõtuskón találtam. Megtapogattam és a nagy melegben is jéghideg tapintásúnak éreztem. Állaga kissé hasonlított a zselés cukorkáéra.
Köszönöm a pontos meghatározást. nevet
#24654
Õk inkább hím kisasszonyok.. vagy aminek magukat érzik éppen. nyelvnyujtas
#24653
Most nálunk is nagy növény-burjánzás van, nem is gyõzzük kaszálni..
A tavacskánk is teli vízzel, partján tocsog a víz. Néhány szárazabb évben alig van benne víz, van hogy ki is szárad.
Ugyanakkor a Kék-Kálló-völgye menti parabolabucka kopárságához képest az arborétum területe mindenkor valóságos dzsumbuj. nevet
#24652
Az általad fotózott gomba a kocsonyás álgerebengomba (Pseudohydnum gelatinosum (Scop.:Fr.)Karst), a rezgõgombafélék családjába tartozik. Ehetõ gomba, elsõsorban korhadó fenyõtuskókon él.
#24651
Kisasszony hím, micsoda szó, ilyeneket a pesti utcákon is látni. :-)))))))))))

Utolsó észlelés

2025-05-06 17:02:18

Kapuvár - 120 m

11.0 °C

00005

RH: 94 | P: 1011.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139227

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.