2025. május 18., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#35251
A holyvák között dögevők is vannak.  Ami mindegyikükre jellemző: a hihetetlen mozgékony,  robbanékony természetük. Ebben a nünükétől nagyon különböznek.
Lehet,  hogy a komposztban,  vagy gombák formájában,  komolyabb táplálékforrásra találtak?
#35250
No megvan!
Kék holyvák dúlják a kertetvidám Akarom mondani károsítják a károsítókat. Mert hogy azt írják, hogy még a csigákat is szeretik (házas, meztelen, mindegy). Érdekes, hogy eddig vele nem találkoztam a kertben, most meg szinte "tömegesen". Ezzel párhuzamosan a futóbogarak nagyjából eltűntek, zajlik az ökológia, lehet inkább le kéne glifozátoznom a kertet, biztos-ami-biztosnevet

beillesztett kép

#35249
Budapesten 1988-1990 között láttam életem első szarkáját (XI. kerület), utána ahogy nőtt a szarkák száma, úgy csökkent a rigóké.
Itt Cserszegen van sok minden szerencsére. Amikor ideköltöztünk volt a környéken 1 holló, aztán tavaly már talált párt is magának, idén meg 3-at is láttam már együtt.
Más: megjelent a kertben nyáron egy majdnem óriásnünüke méretű rovar. Kissé soványabb, de még hasonlít is (színre, sőt némileg még alakra is). Amikor ijesztgetemvidám, akkor mutogatja a kis szarvait is. Kép nincszavarban Ötlet?
#35248
Nálunk inkább vadgerle szokott lenni.
#35247
A gerlékről úgy tudom,  délre vándorolnak, a rigók pedig a városokba húzódnak be,  hogy élelmet keressenek.
#35246
Itt rigóból rengeteg van és gerléket is látni.
#35245
A balkáni gerléket rég kiirtották az olasz vadászok. Lehet, hogy a rigókat is? Rigóból felénk azért van elég, seregélyből meg több, mint kellene.
#35244
Rigót és gerlét se látni jó ideje. Miért?
#35243
Köszönöm a gyors választ!nevet
#35242
Szia! A dió sekély kéregrákja (Brenneria nigrifluens) tünetei láthatók a kérgen. Ez egy nemrég megjelent baktériumos betegség hazánkban. Valamilyen kedvezőtlen hatásnak kitett fákon jelenik meg először. Ez lehet vízhiány, kedvezőtlen talaj, szélsőséges hőingadozás. A baktériumok ellen réz tartalmú gombaölőkkel a sebet le kell kezelni, előtte persze a kéregrészt ki kell takarítani a barnás váladéktól, és utána ecsettel alaposan be kell kenni és ezt többször megismételni.
#35241
Sziasztok!
Hozzáértőbb embertől szeretnék segítséget kérni, hogy diófa esetén ez milyen betegségre utal? : (egy barátomnak kellene a segítség)

beillesztett kép

#35240
Itt is van. Persze keserítésről szó sincs. Pont tegnap láttam, ahogy az egyik épp’ csekkolta a most még üres etetőket.
#35239
Felénk 3 éve keseríti egy csapat mindenki életét. Viheted őket.
#35238
Sziasztok!
A minap jöttem rá, hogy milyen régen láttam vagy hallottam már szajkót, pedig ilyenkor előszeretettel szoktak rikácsolni. Nálatok mi a helyzet ez ügyben?
#35237
Tavaly, vagy tavalyelőtt november 30 körül szedtem le a (akkor még zöld) paradicsomokat. Pont szilveszterkor fogyott el az utolsó ablakban érett laza
#35236
Én meg leszedtem még egy adag paradicsomot, kellemes meglepetés. Ez az adag már 20 körüli, sőt alatti tmaxos napokon érett be, az íze már nem ugyanaz mint a nyáriaké, de a boltit még így is 25-ször kenterbe veri. 
És még mindig van érésben levő nem is kevés nevet
#35235
Érik a szőlő, ja nem laza

beillesztett kép

#35234
Nekünk úgy 32 éve, nagyon szerettem, aztán valahogy kihalt.nevet Ámbár felettébb macerás volt mindig a kicsinyeit szedegetni.
#35233
Köszi!nevet
#35232
Mit is lehet várni egy ilyen kanálistól?  beteghány Szellemi tömegpusztító fegyver.
#35231
Úgy 45 évvel ezelőtt nekünk is volt. Elvirágzott (nálam termést nem hozott), utána elpusztult.
#35230
Sarjika: Link
#35229
Du. 3 felé kiugrottam a telekre. 150 - 200 m-re porördögöket látok a szántóföld szélén. Mi a fene, hát pocsolyák vannak az úton! Közelebb érek, hát hangyafelhők kavarogtak. Most rajzanak. Füstölnek rendesen.

A telken a faházon rengeteg poloska. 5 - 10 db / 30 másodperc  sebességgel gyűjtögettem őket vagy két órán át. Mentek a savanyítóba az ecetes vízbe. Az ecetes lé térfogata a végére a poloskáktól nagyjából 3 decivel növekedett. Holnap megy az egész a komposztra. Van illata a lének rendesen. Mondjuk az ilyen poloskavadászat nem olyanoknak való, akik akkor is felhúzzák az orrukat, amikor saját maguk sz...nak.   laza
#35228
Felismeri valaki ezt a növényt? Megörököltem és évek óta nevelgetem, de nem tudom, hogy ki ő. 

beillesztett kép






beillesztett kép

#35227
Ma végre szépséges rózsa-dugványokat ültettem a ház É oldalára, remélem megerednek,  és kiültethetők lesznek... Márton Áron teahibrid,  az anyatő kicsit felkopaszodott, de amikor meghallotta,  hogy szétültetjük, kacsint csodás hajtásokat hozott és grapefruit méretű virágokat! Ameddig tartott a nyár, szomoru nem mertem letűzgélni,  de most remélem,  karácsonyig szépen legyökereznek  és a hajtásaik is beérnek .  Mostanában a tuják is jobban bírják az őszi átültetést...

Nano: a termésétől,  megszólalnak a rigók? vidám
#35226
Viszont a termését a fekete rigók úgy nyelik, mint Bálám szamara. nevet
#35225
Itt továbbra is gyér a gomba felhozatal. Két hete szedtem 2kg zöldhátú galambgombát, néhány napja meg találtam a ház körül 8-10 őzlábat. Vargánya nema.  Ha a hét végén is lesz őzláb,  tárcsán kirántjuk, mert errefelé az ősz gomba nélkül olyan, mint a nyár drávai fürdőzés nélkül. Az idei nyár sajnos ilyen volt.szomoru
#35224
Imádják a borostyán virágát. Jó kései, őszi mézelő, bár maga a növény meg a termése mérgező.nevet
#35223
Igen, van nálunk is egy kevés már (jön az összes szomszéd felől, de nem bánjuk), és tényleg erősen illatozik is.
#35222
Na mentám momentán  nincs, de hogy ebből szinte ömlik a nektár, az biztos. Reggelre (mivel éjszaka nem gyűjtik be a jómunkások) a földre csepeg a cucc, annyit termel.
#35221
A menta is jó terep még ilyenkor nekik.
#35220
Elindultak az utolsó rohamok a jó legelőkért. Itt van mindenki vidám

#35219
Őszi kikerics a Sajó partján

beillesztett kép


#35218
Kertvárosi övezetben még nincs annyi, augusztus-szeptember eddig 4 db volt a házban. Igaz a szúnyogháló sokat megfog.
Erdős részeken, szőlőkbe viszont sok van.
#35217
Azért egy este a poloskák miatt 20-30-szor túlzás lenne lehúzni a wc-t. Nálam marad a félbe vágott PET palackban  ecetes vízben gyűjtés. 

A COV-19 járvány hozadéka: A kézfertőtlenítő elveszi a poloskaszagot!!!
#35216
Jézusom, minek fagyazd le ha egyszerűen lehúzhatod a wcn? vidám  Amúgy tanyában én légycsapóval rendezem őket, ha ügyesen csapok nyomot se hagy,és ha már sok van a földön egyszerűen kiseprem őket a fűbe.
#35215
Hasonló jó tanács a tintaszagú csiperke felismerésére a 10 másodperces mikrohullámú sütés.
fagylaltos dobozban kivitelezhető. zavarban utána a gomba a 80+ hazai csiperke faj közül
az ehető / sárga büdös kategóriákba könnyedén besorolható.
Az erkélyen vagy a kertben a doboz kinyitható...kacsint
doboz nélkül örök élmény...
#35214
A Retek Klub javaslata a poloskák ellen: Begyűjteni és LEFAGYASZTANI. Attól elpusztulnak. B+, hülye liba, még nem szagoltál a mélyhűtőből semmit, ami átvette más szagát? Vagy tartsak egy külön fagyasztót a poloskáknak??? Nekem elég egy fedeles műanyag pohár a poloskáknak egy kis ecetes vízzel, olykor, ha több van benne a kelleténél, budin lehúzva.
#35213
Köszönöm! Megnézem holnap.
Amúgy gugli barátom megkérdezése után, az általad felsoroltakból leginkább a tarlógombákra hasonlít. A többi vagy méret, vagy szín, vagy forma miatt esett ki nevet De akkor megnézem a spórát.
#35212
Igen. A csiperkéknek csokoládé-sötétbarna spórái vannak,  a tarlógombáknak fehér, susulykának (földbarna spóra) nincs gallérja,
a harmatgomba -rétgomba spórapora feketésibolyás.
#35211
Elsőre:
Link
Elég sok faj tartozik a tarlógombák közé. Mikroszkóp nélkül nemigen lehet közöttük eligazodni. Én személy szerint nem is akarok. Átmenet a csiperkék és az őzlábgombák között. Megjelenésük 4-7 nappal megelőzik a csiperkéket.
#35210
Rendben, és további teendő? Vagy abból mit látok majd? Az dönti el, hogy milyen gomba ez?
#35209
Tedd a kalapot fehér papírlapra, és nézd meg a kihulló spórák színét!
#35208
Tudnátok segíteni, hogy milyen gomba lehet?
Csak úgy nőnek a kertben... Némi répa és gaz között.
Kb 10cm átmérőjűek.

beillesztett kép



beillesztett kép

#35207
A 35 éves fügénk két  mínusz-sok alkalmával,  kétszer fagyott kockára, érdekes módon az 5+cm és a 2 éves-forma ágai mind tövig,  a köztes 2-3 cm vastagok csak 50 cm-re fagytak vissza. Kihajtott, kinőtt, kozmetikáztuk egy kicsit,  szépen terem. (Fh.: Albertfalva).
#35206
4 éve lakunk Cserszegen, azóta volt fagy rendesen, illetve vannak is ide nem illő növényeinknevet
A 2018 március 1-i -20 fok jóval kisebb kárt okozott a növényeimben, mint ezévben (meg máskor is) a későbbi fagyok. Hurma, kivi, pekándió mind kiröhögte a -20-at (gránátalmát hóval takartam), de az idei áprilisi -6 nagyon betett nekik (szétfagytak részben, 4 gránátalmából 2 szintén, no persze még a diófák rügyeinek 95%-a is).
Amit már régebben írni szerettem volna:
Bizonyos szempontból hasznos/érdekes volt ez a késői fagy (nem a sárgabarack/mandula/alma/körtetermés szempontjábólduhos). Van egy végzetfám 2017-ben ültettem, 18-ban rögtön ki is fagyott, de kihajtott. Idén dettó (meglehetősen mérges voltam). Ma néztem, hogy magasabb, mint 1 méter(!) és már 30-40 cm körül elágazott. Igaz, hogy így inkább végzetbokor lesz laza
2 hurma is kifagyott, az új hajtások szintén felülmúlják, vagy utolérik szinte a "régieket" 
#35205
Köszönöm a jó tanácsokat! nevet
Valóban, egy gránátalma megél mondjuk a Golán-fennsíkon is, főleg mivel az az egyik "hazája", de teremni biztos nem terem annyit, mint mondjuk hazánkban. Pont Endre (Floo) készített ezzel kapcsolatban egy videót, melyen egy 9 éves gránátalmabokrot mutat be, roskadásig tele gyümölcsökkel. Ezzel azt akarom mondani, hogy mondjuk Izraelben éppen azért terem keveset, mert nincs kellő tápanyag felvételre lehetősége, viszont ott persze jóval enyhébbek a telek (közben röhögök, mert nálunk is szinte csak enyhe telek vannak) és így a kifagyás sem fenyegeti őket. nevet
Íme a videó, amit említettem:
Link
#35204
mind a fügének, mind a gránátalmának a legjobb hely egy déli tájolású falfelület előtti tér. A kövér, jó termőföld nem előny, mert ezeknek a délszaki növényeknek eredeti termőhelyükön gyenge tápanyag szolgáltató képességű, sokszor kopár.köves talajokon kell megélni.  Ilyen talajokon jobban beérnek a vesszők, kevésbé lesznek fagyérzékenyek. Tehát a tápanyaggal és vízzel csak óvatosannevet
#35203
Ja, én is a hidegre gondoltam, a homokos talaj csak azért lett megemlítve, mert az még jobban le tudja hűteni a levegőt, ezért még rizikósabb.
És nem a gránátalmát félteném, hanem inkább a fügéket. Azok már -16 körül megreccsennek, ami talaj közelében több, mint gyakori, főleg a homokosabb lapályokon.
#35202
A Nyírség "talaja" kicsit más, mint a miénk. Felénk van nemcsak az ország, hanem egész Európa legjobb minőségű fekete födje. Talán csak Ukrajna egyes részein vannak hasonló, vagy még ennél is jobb termőföldek. nevet
Legfeljebb a hideg lehet veszélyes ezekre a növényekre, de "állítólag" ez a fajta gránátalma "csak" -20°C-tól tud kifagyni. Nálam a -20 utoljára 2012 februárjában volt, előtte meg talán 2003 január-februárban, szóval nem túl gyakori vendég nálunk ez az érték. Igaz ha jól meggondolom, már maga a tél sem, egy-két rövidke fellángolást leszámítva. Én mindenesetre megpróbálkozok ezzel a két mediterrán növénnyel, és bízok benne, hogy siker koronázza majd a lelkesedésemet. nevet

(szerintem jó lesz ebbe a topicba is, ha nem, akkor majd átpakolják a modik) nevet

Utolsó észlelés

2025-05-18 13:42:15

Dorog

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.