2025. július 18., péntek

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#3718
Addig nem baj, ha nem tudsz valamit, ameddig nem okoskodsz kacsint Ráadásul itt már le is szedtétek a vizet a szakmáról úgy, hogy elég arcpirító mellélövés volt. Kb ez olyan volt, mintha elkezdtem volna magyarázni egy közgazdásznak, hogy a GDP-t úgy lehet növelni, ha pénzt gyártunk, és felháborodtam volna, hogy ezen a nyilvánvaló dolgon mit nem érteni laza

A teszt ha egy négyzetméterre vonatkozik akkor nagyjából 7 métert, ha egy elemre, akkor a 7 méter annyiad része, ahány négyzetméter az elem. Ha jól néztem gyorsan utána, akkor 2,2 m egy elem és 1 méter magasra építették most (teteje 135 centivel van a MÁSZ felett). Ez azt jelenti, hogy több mint háromszorosan van túlbiztosítva ebbõl a szempontból == > 1 métert kell elbírnia, de a teszt alapján majdnem 3,5 métert is bírna. Persze itt már van idõ- és sok egyéb tényezõ is, de azért látszik, hogy nem a hülyegyerek legója a dolog.


#3717
Jól ki lett centizve a gát magassága. laza
#3716
Ne köss már mindenbe bele! nevet
Itt egy kép, hogy mit tudnak ezek a mobilgátak: Link Ausztria ma...

beillesztett kép

#3715
Értem, köszönöm.
Elnézést a hülyeségekért, amit leírtam. vidám


Akkor már csak a kivitelezés a kérdéses. Ha 1 elem megadja magát akkor vége a dalnak.
#3714
Ha a gát tetejéig is ér a víz, akkor sem kapja meg ezt a 7,5t terhelést...
#3713
Alaposan mellélõttem ezek szerint. Kicsit csodálkoztam is magamban, hogy valami hülyeséget gondolok. Mentségemre legyen mondva, hogy fizikát csak nagyon alap szinten tanultam, de az is csak ilyen ellenállás meg párhuzamos meg soros kapcsolásból állt. Ez annak tudható be, hogy közgazdasági középsuliba jártam.

Kérdés, valaki akkor "felsötétítene" engem akkor, hogy mégis ez a terhelési teszt kb. mekkora vízszintnek felelt meg, amit a gát megtart? elvileg.
#3712
Pont 3 éve volt árvíz, akkor lementem a Dunához. Itt van egy "fürdeni tilos" táblás kép: Link Az általad belinkelt képen lévõ táblától északra 40-50 m-re lévõ táblát fényképeztem anno. nevet Itt van néhány kép, Dunaújvárosból 2010. június 7-én. Link
#3711
Aki unatkozik annak ajánlom Zellei László Hidraulika jegyzetét. Én sajnos nem unatkozom, mert csütörtökön számot kell adnom belõle. vidám
#3710
Igen, azonnal összeroppansz laza
#3709
Az óceánba szaladni kész öngyilkosság! nevet
#3708
Az még tipikusabb magyar szokás, hogy olyan dolgot fikáztok, amirõl azt sem tudjátok, hogy mûködik..."a 10 millió szövetségi kapitány országa" ugyebár. Bezzeg amikor majd visszatartja a vizet, akkor úgy eltûntök, mint a pinty...
#3707
6600tonna max a tömege... Súlynál g-vel (10m/s) megszorozzuk a tömeget kacsint Ja, és az lefelé hat a mederre. Oldalra ható erõt/nyomást meg elõbb leírtam...
#3706
Ne égesd már magad tovább!

Szerk.: látom közben töröltél. Hidrosztatikai nyomás középiskolás tananyag. Alap, amit elõször megtanulsz, hogy a nyomás csak a folyadék sûrûségétõl, a folyadékoszlop magasságától, a nehézségi gyorsulástól és a felülettõl függ. Tehát leszarja, hogy milyen széles a meder.
#3705
Nem akarok beleszólni, de ezzel a számolgatással el vagy tévedve alaposan.
#3704
Mederszélesség? Hát annak meg mi köze az egészhez?
Ez a mobilgát az egész vízoszlop (ami 8-10m) tetején van. Itt az alsó részhez (8-10m mélyen) képest elenyészõ nyomás éri a gátat. Itt nem elsõsorban a nyomást kell kibírnia! Nyilván azt is, de ez könnyen számolható (fizika, vagy áramlástan - nyugvó kontinuumok rész...)
A gátat egy háromszög alakú megoszló erõrendszer terheli, ugyanis a nyomás lineárisan nõ lefelé haladva.
2m magas vízoszlopot kell kibírnia a mobilgátnak, ami 20000Pa nyomást jelent. Ami, ha 10m hosszt nézünk pl. 200kN erõt jelent, ami a gátat terheli. Hidd el, nem olyan rossz, ha kibírta a 7,5t-s terhelést...
#3703
Megkerestem a tervrajzát a mobilgátnak. Támasztéknak továbbra sem látom semmi nyomát....
Link

#3702
Mondjuk ennél Link még a magyar mobilgát is jobb. Van itt baj csak meg kell becsülni.. Link
#3701
Jaja a magyarból kispórolták a betonba lefúrt sûrûn lerakott kitámasztó lemezeket. Tipikus nevet Majd figyeld meg ezerszámra fogják pakolni oda a homokzsákokat.. csoda ha így is meg fogja tartani..
#3700
Mintha a Szentendrei nem így nézne ki...
Németországban:
Link

Szentendre:
Link
#3699
330 méteren 2,5 méterként kb. 1 oszlop. Sacc van belõle 150x7,5 tonna. 1125 oldalirányú terhelés összesen. 330 méter hosszú a gát. A meder ott 200 méter széles. Ezekbõl ki lehet számolni, hogy 50 cm víz milyen oldalirányú terhelést jelent.
#3698
Teljesen mindegy, majd a Duna jön és elmossa.. Biztos ezzel is csak jól telepakolta a pénztárcáját valakinek a valakije
#3697
de most egyesével tesztelték le az oszlopokat 7,5 tonnás oldalterhelésre?
#3696
Remélehetõleg ott leszek a városban akkor és majd igyekszem széjjelfotózni a tetõzést és persze segiteni is fogok ha arra kerül sor. Durva látvány lesz az biztos.

Társoldalról: Helyzetjelentés Komáromból ma 21:28
Jelen pillanatban a Duna Komáromnál 610 cm-en áll és a Katonaság, a Katasztrófavédelem, illetve az önkéntesek már javában pakolják az Almásfüzitõn megtöltött homokzsákokat amit vonatokkal hoznak Komáromba.
A város a legrosszabbra számít, hiszen a gát 870 cm magas, és a tetõzést is ekörül várják pénteken. A helyi kórházat már felkészítették az esetleges katasztrófára és már az evakuálási terv is kész van, ha szükséges az egész várost kitelepítik. Már az egyik vasúti vágányt is lezárták az árvíz miatt így a vonatok, csak egy vágányt használhatnak így késésekkel közlekednek a járatok - tájékoztatta szerkesztõségünket Hoványi Zsolt Komáromból.

Ez valami kegyetlen.
#3695
A sok fotelhidrológusnak mond valamit a "hidrosztatikai nyomás" kifejezés? Kezd egy kicsit komikus lenni srácok kacsint
#3694
Hát itt kezdõdik a baj hogy egy mesterséges tesztre hivatkoznak. Élesben bizonyított már Duna szintû folyón harmadfok fölött? Nyilván nem.. Azért kellett a 7,5 tonnás néphülyítést bedobni..
#3693
Csak tudod épp ez a baj. Sok esetben ami nyugaton mûködik nálunk nem nagyon szokott.

Most annak próbálok utána nézni, hogy ott mekkora a mederszélesség Szentendréhez képest, mert ha itt szélesebb sokkal akkor kidönti ezt a 7.5 tonnára tesztelt valamit....
#3692
Ez a térkép ratyi. Kis felbontású globál modell. Ha minden áron csapitérképet akarsz linkelni, akkor inkább az UM térképeit linkeld, az nagyfelbontású, és ott már nem fest ennyire drámaian a kép. nevet
Meteo: bár nem értek a gátépítéshez, de többek közt a németeknél elég jól bevált a mobilgát. Amilyen statikus kis egyszerû szerkezet, szerintem nem nagyon van mit elrontani rajta/vele.
#3691
Amit a híradóban mutattak, hogy pakolgatták egymásra az elemeit? Ha erre gondolsz akkor én nem tudom, hogy ez vissza bírja e tartani azt a víztömeget.Link

7 és fél tonnával tesztelték, hát az elég soványka...... Van egy olyan érzésem, hogy ki fogja dönteni, mint a ...-t
#3690
A szentendrei mobilgátat mennyire lehet komolyan venni? Szerintem egy vicc az egész..
#3689
Link

Újabb nagy esõk? Pont ott ahol a legsúlyosabb a helyzet.
#3688
Elba vízállásról valami aktuális link? Mert alaposan kicentizték a gátat 16 cm van még és 10 cm fog még emelkedni elvileg.
#3687
Azért az milyen furcsa, hogy a tv-ben még mindig arról beszélnek, hogy megúszhatjuk, nincsenek kitelepítések, miközben Gyõrzámolyt elkezdték kiköltöztetni, Dunaszeg is pakol...
Hiába, elõre lehetett tudni, hogy a Szigetközben megbontott gátaknak (gátfelújító munkák...) nem lesz jó vége. Ahelyett nem lehet 2 nap alatt normálisan visszapakolni a gátat. Az már nem olyan, mint egy 40 éve ott álló tömeg.
Súlyos lesz sajnos a helyzet. Minden érintettnek kitartást kívánok!
#3686
Pont hétvégén fog tetõzni várhatóan, majd lesd meg mindenképp. nevet Hétfõig még majdnem 3 métert fog emelkedni és már itt: Link tartott a víz tegnap délelõtt, azaz a fürdeni tilos tábláig érhet már.
#3685
Nincs jelentõsége. A vízmennyiség túl nagy. Érdemi szintcsökkenést egy vésztározó megnyitása hozhatna - ha volna olyan, de nincs. Az osztrákok az autópálya fölött vadfelüljárókat készítettek jópárat. Hasznosabbra is fordíthatták volna a pénzüket.
#3684
Ez ott szomorú, nekünk viszont boldogság... De messze még a vége...
#3683
Egy ilyen stagnálás egy közelben áthágott nyári gátat is jelenthet. Hirtelen lett helye az érkezõ víznek. Nagybajcs elõtt újra árad, utána is, csak kisebb mértékben. Nagybajcs elõtt volt valami átmeneti szállása a víznek, valószínû osztrák területen.
#3682
Átmeneti szünet (stagnálás 660cm körül pár órán át) újra elkezdett növekedni a vízszint Nagybajcsnál. Most 665cm. Itt online lehet követni: Link óránkénti mérések vannak. Már csak két méter az LNV-ig... Szombati tetõzés várható.
#3681
Egy repülõ út?
Hát annak elég kicsi az esélye! laza
#3680
Szerintem majdnem 100%, hacsak a fejedre nem esik egy repülõ út közben.
#3679
Szerintetek mennyi esélyem van, hogy holnap reggel még eljutok Dunaújvárosra Komáromon át vonattal?
#3678
Egy kis árvízi történelem - light verzió. Link
#3677
Minden világos. nevet
A teljes igazság kedvéért meg kell írni, hogy Gönyûn nem lehetséges gátszakadás, minthogy az egész község magasparton feküdvén, nincs is gát.
A Szigetközzel más a helyzet, az majdnem teljesen körbe van véve töltéssel. Az egész területe az árvízi szint alatt fekszik, olyan, mint egy kis Hollandia. 1954-ben pont ezért következhetett be a katasztrofális ár a Szigetközben. Ásványrárónál megroggyant az átázott, régi töltés (melyet állítólag valami ürgeféle állat járatai is át meg átfúrtak). A dühöngõ, szennyes áradat végigszáguldott az alsó Szigetközön, elöntve az összes községet. A régi házak mind tönkrementek az elöntés alatt, hogy emberéletben esett-e kár, nem tudom.
Gyõr szigetközi városrészét, Révfalut északról körtöltés védte az árvíztõl. Ennél pár napra megtorpant az ár, de aztán ez a gát is hirtelen átszakadt, és a víz, mint valami kis cunami, betört Révfaluba. Olyan gyorsan történt mindez, hogy többen fákra másztak fel a rohanó áradat elõl, mely a beszámolók szerint úgy jött, mintha hordók görögtek volna elõre az utcán.
Mivel Révfalu a gyõri medencében, azaz a Szigetköz legmélyebb pontján van, itt a vízmagasság elérte a 3-4 métert: a földszintes házaknak ereszcsatornájáig ért helyenként.
A víz levonulása után mind az érintett szigetközi falvakat, mind Gyõr-Révfalut újjá kellett építeni.
Hozzá kell tenni, hogy 1954-ben a késõ tél, valamint a tavasz is igen csapadékos volt, és az alpesi hótömegek olvadása, párosulva a hûvös, esõs tavasz és kora nyár csapadékmennyiségeivel, hozta létre a rendkívüli dunai árvizet. Érdekes tény, hogy az 1954-es árvízkatasztrófa idején a Duna vízállása jó néhány deciméterrel elmaradt a 2002-es, vagy akár a mostanra várható maximális vízszintektõl. Ellenben nagyon elhúzódó volt az ár, ezért a töltések átáztak.
A történtekbõl a korabeli vízügy levonta a tanulságot, és az elöregedett, rosszul megkonstruált szigetközi gátakat hamarosan újakra cserélték. Így az 1965-ös, az '54-es árnál magasabban tetõzõ, s igen elhúzódó árvíznél nem a szigetközi, hanem a csallóközi oldalon szakított a Duna. Ott nagy pusztítást is végzett az ár, viszont a gátszakadás következtében a szigetközi oldal töltései tehermentesültek.
A mostani áradatot -legalábbis nagyon remélem- jól megépített, karbantartott gátak fogadják majd Szigetköznél. Bár a tetõzés rendkívül magas lesz, az ár levonulása elég gyorsnak ígérkezik. Erõsen bízom benne, hogy -2002-höz hasonlóan- ezúttal sem lesz semmi komolyabb baj errefelé.
#3676
Az áradó Duna Komáromnál:
Link
Link
Link
#3675
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#188227 - 2013-06-04 15:54:33)

Csináltam egy kis túrát a pozsonyi Dunaparton. A parti digitális kijelzõ szerint a vízszint ekkor már 888 cm körüli volt.

beillesztett kép

beillesztett kép


az egész album:Link
#3674
...s akkor itt és most meg is kérnék mindenkit, hogy a politikai szálat ne erõltesse tovább! Az ilyen témájú hozzászólások törlésre kerültek, ahogyan a továbbiakban is erre a sorsa fognak jutni.
#3672
A becslések szerint az 1501-es árvíz 14.000 m3 vizet hozott, a 2002-es 11.500-at.ezzel a számmal nagyon sok helyen találkoztam, még egyetmi oldalakon, így gondolom valamilyen szakértõi becslés állhat mögötte. Most hirtelen itt találtam meg: Link

Mindez nemek azt mondja, lehet ennél lényegesen magasabb árvíz is, legalábbis az éghajlatban bebe van, bár nyilván egy 500 évvel ezelõtti éghajlatban kiakuló meteorológiai helyzetek élesen különböznek a mostani helyzetektõl ( lásd kis jégkorszak, éghajlati optimumok, stb.) Anno valaki belinkelte egy az 1800-as évek végérõl származó Izland-Szibériai Vojejkov tengelyt (bocs ez most bulváros) GFS alapján., szóval ki tudja mik lehetettek 500 évvel ezelõtt.
#3671
úgy tûnik, hogy lesz még csapadék a vízgyûjtõkön. Link
Ha ez a mennyiség lejön lassú lehet az apadás.

Utolsó észlelés

2025-07-18 21:04:38

Szentmártonkáta

19.5 °C

na00

RH: 71 | P: 1011.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143184

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.