2024. december 04., szerda

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#1235
már csak 19 van nevet Link Link
Málnáztunk pihenésképpen közben Danival. Link Link
#1234
Lidl-ben 59 pénz a káki Most vettem tízet. Még jó kemények, de én ráérek. :-)
#1233
Érdekes cikk.
Ami számomra meglepõ fordulatnak bizonyult: az, hogy a kivi (ún. kínai egres) magról is szaporítható, bár ennek kb. 92% -a hímivarú lesz (ezt oltják), és a maradék 8% pedig nõi ivarú (azaz termõ, bár a cikk eléggé elutasítóan bánt eme magról nevelt növény termésének minõségérõl [nem kielégítõ: és ezt mire érti? ízére, méretére vagy a terméshozamára?] - hasonló, de nem ennyire markáns rémhírt hallottam a magról nevelt [nem oltott] õszibarackról is).
#1232
Köszi a linket!
#1231
Ezt a cikket olvasd el. Link
#1230
Végre itt vannak a képek:

beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép


beillesztett kép


Annyit még hozzátennék, hogy míg nem volt az a radikális lehüléses idõ, inkább lilás-bordósak voltak a már jó érett fügék.
Most inkább olyan barnás-körte-színûek.

Írnál pár sort a kiwi termesztésérõl is? Ledöbbenve néztem a képeket. Hogy lehet egy tõhöz hozzájutni? Olyan szõlõszerû lugas kell neki?

Üdv:
Hege
#1229
Nálunk a kert nagy részét traktor kb 40-50cm mélyen szántja meg,de van egy fél hektáros terület amit rotációval fogok megcsinálni,ki kell fogni majd egy reggelt amikor gyengén fagyos a föld akkor szép munkát tud végezni, és nem ragad be annyira a gép. kacsint
#1228
Értettem és jogosnak tartottam már múltkor is, akkor is ecsetelted az okokat.
Valóban, a meggyek moníliaproblémái elhanyagolás esetén vitték volna többi fára is az "áldást".
#1227
Én is fabarát vagyok, van itt mindenbõl, tényleg talán csak birs nincs, meg füge nevet, díszfák és cserjék is gazdagon borítják az udvart. A fákat azért kellett kivágni mert az elõzõ háztulajdonos által piacon vett facsemeték "hamisnak" bizonyultak, úgy értve, hogy nem terem, vagy ha igen akkor már féléretten összetöpped, ilyen vadmeggy vagy fene tudja mi volt. A mai permetszerárak mellett pedig nem engedhetem meg magamnak hogy feleslegesen permetezzek a megmaradt 18 fán kívül még 25 fát, ezért nem permeteztem, akkor meg a monília kezdte pusztítani, így inkább fájó szívvel, de kivágtam, mint hogy szép lassan a gomba ölje meg évek alatt így is már volt amelyiket elpusztított félig-meddig. Így viszont lesz hely egy normális házikert számára, eddig csak a meggyfák árnyékában a kert északi szélén volt egy pár méter széles de úgy 40 méter hosszú sáv ami mûvelve volt, (nem is tudom hogy gondolták hogy így tervezték meg de az olcsó húsnak híg a leve típusú meggyfa projektükre alapozva, nem sokat értettek hozzá), jövõre pedig úgy tervezem, lesz egy kb 15 x 30-as amit szépen fog érni a nap. Hat meggyfát meghagytunk, amelyek már normális faiskolából származóak, Érdi bõtermõ, Debreceni bõtermõ, stb.
#1226
Kemény meló vár még rád, 21fa, atyaég...
Nekem nem lenne szívem kivenni õket, az idei két kényszerûségbõl (vihar és gombaelhalás) kivett fát is szinte megsirattam, nagyon fabarát vagyok.
#1225
Nálunk még nincs kiszedve a sárgarépa petrezselyem, karalábé majd a köv. hétvégén addigra még szikkad a talaj remélem, egy két fokos fagy még nem árt neki, de lehet még annyi sem lesz addig, viszont utána ha bejön a hideg amit pedzegetnek muszáj lesz kiszedni. Azért nem szedtem fel eddig mert van közte sok másodvetés, amely még nõhetne. Még van hátra 21 meggyfa kiásása ezért próbáltam az ásást, de feladtam. A tavaszi munkákig még remélem lesz rá lehetõségem.
#1224
Meteo írta egy másik fórumba, hogy óriási sárdagasztás lett a mai napi ásásából.
Nálam is az lenne, ha ástam volna, pedig az õ térségének 90napos összegének alig több mint fele jött le erre.

Itt igazi fekete öntéstalajom van, aminek átázáshoz sok csapadék kell, ám ha tele szívja magát vízzel, tartósan megtartja, fõként a nyári évszak kivételével.

Nálam szeptember 1. óta "csak" 75mm jött le (a szeptemberi 35,5mm szinte egésze még hó legelején jött le egy nap alatt, az fel is szívódott), ám e hó közepéig a föld betonkeménysége miatt nem volt értelme a talajforgatásnak.
A 11-12-i mediterrán ciklon által ledobódott majd 30mm azonban azonnal sarat csinált és hûvös idõben lenullázódó párolgás miatt már nem tudott kiszáradni és azóta néhány naponta ledobódik mindig egy kevés csapadék (19:3,2mm, 22:3,5mm), így mihelyst rá lehetne menni, jön az újabb sárcsináló mennyiség (most már elég 2-3mm a sárhoz).

A sárgarépát a tegnapi esõ elõtt ki kellett szedni (késõbb már csak roszabb lett volna), csurom sárból...

Szerencse, hogy már rotációs kapával ásom fel kert nagyját, ahhoz akár november hónap közepén is elég egy viszonylag száraz talaj, és egy délelõtt vagy délután alatt kész is vagyok vele.
A szõlõskertet ásom csak kézzel, az a 40m2 is két-három nekifutásra meglesz.
#1223
Sajnos még nem.
#1222
Te meg ne poénkodj itt, hanem fényképezed le a fügét amit ígértél duhos laza
#1221
Az erdõben meg szárvasbõgés van. laza
#1220
Ha nógrádi, akkor nem röhög a száron, hanem másra használja, mint mi, nem nógrádiak :-)))

Olyan angol szó, hogy datesplum, nincs.
Igazából az Akadémia Nyelvészeti Bizottsága kellene eldöntse, hogy mi a hivatalos név egy idegen nevû gyümölcsre. Nem tudom, e szempontból van-e állásfoglalásuk. Az izlandiak csinálják jól, ott MINDEN idegen szóra azonnal kitalálnak a saját nyelvészeik hivatalos izlandi szót, s az valóban meg is honosodik a nyelvükben, mert vannak olyan büszkék rá, hogy tényleg nem engednek beszivárogni más nyelvekbõl semmit. Úgy képzeld, hogy nincs cowboy a magyarban, csak tehenészfiú, és ez a természetes, mert a nyelved magyar, nem amerikai. Vannak itthon is jó példák, mondjuk a számítógép, de rosszak is, mert pl. a gépjármû sose terjed el a köznyelvben, amíg ott a rövid és velõs autó. Szertintem ugyanez zavar Téged a káki-datolyaszilva dologban.
A német nyelv meg azért szuper, mert ott bármilyen szót bármilyennel összerakhatsz, hogy új értelmû kifejezést kapj, és náluk meg a hosszú szavak természetesek eképpen. A németeknél a datolyaszilva teljesen OK szó lenne.
#1219
Én meg a datolyaszilvát nem bírom kimondai, így magyarul borzalmasan hangzik, ennyi erõvel tökbarack is lehetne, mert a sütõtökhöz is hasonlítják az ízét, és olyan barackállagú, vagy tökszilva vagy datolyatök vagy datolyabarack, ennyi erõvel.
A grépfrút mintájára a datolyaszilva datesplum angolul.
Egyébként aki röhög a kákin, az gondolom röhög a szár szavunkon is, amikor például a kukoricaszár szót használja.
Vagy lábszár.
Vagy csak simán szár.
#1218
Jogos :-) Nem bírom kimondani....
#1217
Akkor már miért nem citrancsnak nevezed? Az magyarosabb. szegyenlos
#1216
Húúú, de milyen isteni finom pedig! Hát még a pomelo nevû rokon. Nyammmmm. :-)
Õ egy grépfrút fácska:

beillesztett kép



Õ meg pomelo:

beillesztett kép

#1215
Hm, ezt se tudtam nevet
#1214
És az angolok azért adták neki ezt a nevet mert a gyümölcsök a szõlõhöz hasonlóan állnak a fán fürtökben.
#1213
Ez a citrancs név azért nem terjedt még el igazán (lehet nem is fog) mert a szó még nagyon új. Néhány éve (évtizede?) egy nyelvújító hullám keretében írtak ki egy pályázatot, ha jól tudom. Ott a grapefruit szó magyarosításnál ez az ötlet diadalmaskodott. Találó és kézenfekvõ. Szerintem... szegyenlos
Tudom, hogy Te nem rajongsz a "citrancsért" de szerintem nagyon finom. Bár én is "nyammogva" fogyasztom. Azért szeretem. kacsint
#1212
Jó példa a grapefruit, hisz magyar nyelven pont annak van több "értelme", mivelhogy citrancsnak (citrom-narancs) hívják. vidám Link Bár nem elterjedt mégse ez a szó, mindenki ált. az angol nevét használja.
#1211
Nem téves, ez a magyar neve. Az, hogy se nem datolya, se nem szilva, nem akadály, gondolj a grapefruit-ra, ami szó szerint szõlõgyümölcsöt jelent, holott citrusféle.
Nem kéne feleslegesen hülye idegen szavakat használni, fõleg nem hivatalos (bolti kiírás) nyelven, ha van rá magyar szó. A kákin mindenki röhög és ilyen néven ételt eladni nyilvánvalóan nem lehet, a hurma úgy hangzik, mint egy könnyûvérû indiai táncosnõ, a sharonnal meg politikai problémák vannak. Szóval szerintem tökéletes a datolyaszilva, az íze datolyaszerû, az állaga szilvaszerû, így nem érzek benne problémát.
A lódarázsnak se ló az apukája, ugye. :-)
#1210
Persze, máshol is nevezik így, máshol is tévesen!
#1209
Így volt kiírva, azért mondtam én is így. De azért máshol is nevezik így Link
#1208
Én ma Nagykanizsán a Lidl-ben vettem 2-t 160 ft körüli összegért.
Egyébként a datolyaszilva megnevezés több mint problémás, hiszen sem a datolyához sem a szilvához nincs köze, mindenfelé a világon kákinak, a dél-kelet-európai területeken hurmának hívják.
De máshol mindenhol káki.

Siheone!
Sikerült venni kákit?
#1207
Tegnap a Szentendrei sparban 199 ft -ért láttam datolyaszilvát. Szép kis eltérés.
#1206
Oki.
#1205
Azé ez ölég brutális mennyiség...

Floo, én beszélek a zöldségesemmel, elég jóban vagyunk vagy 20 éve, hátha van ötlete.
#1204
Szerintem az annyira nem üzlet, részben, mert biotermékrõl van szó, amit kár "elkótyavetyélni", másrészt tiszta ügy, hogy pestiek, fõleg az egészséges életmód-mániások sokkal többet is fizetnek érte, mint a helyiek a piacon. Azon felül minden piacnak megvan a maga maffiája, ami nem engedi a kofákat saját árak alkalmazására, hanem, ha jól megfigyeled, kb. ugyanannyiba kerül mindenkinél az azonos áru. Hiába akarná tehát Floo fele annyiért adni a magyar kivit, mitn az olasz vagy akár az új-zélandi kerül, a legjobb, ami történhet vele, hogy elkergetik a piacról...
#1203
A környékbeli kivitulajdonosoknál tovább folyik a szüret Link Link Link Link Link
#1202
Ezen dolgozunk egy ideje, csak sajna minden fal átlépése után ott egy másik fal, amiknek a nagyrészét a kapzsiság és az ostobaság építi. E kettõ párosítása pedig a lehetõ legrosszabb.
#1201
Helyi piac? kacsint
#1200
Én már abban gondolkodnék, hogy érdemes lenne valami biobolt-hálózattal felvenni a kapcsolatot. Ugye nagy elõnye a külföldi kivivel szemben, hogy nem kell sokezer kilométert szállítani, nem kell vegyszerezni, így erõsen környezetbarát gyümi, nem beszélve a hazai termékek támogatásáról és annak (akár csak lélektani) gazdasági hatásáról. Nem t'om, Kanizsán van-e olyan biobolt, ahol lehet gyömülcsöt-zöldséget is kapni, de ha van, megkeresném õket elõbb-utóbb. Legjobban persze Pesten lehetne eladni, de az azért messze van Tõletek, hosszabb távon mindenképp érdemes lenne ilyesmiben gondolkodni. (Legalábbis addig, míg el nem özönli a piacot a hazai kivi. :-)) Ugyanez igaz pepitában a kákira.
#1199
Sparban dettó 99-, én is tegnap vettem, nagyon finomak, sok már szépen puhul. A macskával jól belaktunk tegnap belõle. :-)
#1198
Lidlben van káki, tegnap vettem Bp-en, nagyon finom, próbálj úgy válogatni belõle, amik már puhábbak egy kicsit, azokat vedd meg. Ha nincs puhább, akkor minél pirosabb-narancsosabb elvileg annál jobb.
99 Ft volt ott db-ja.
#1197
Ezeket is össze lehetne vágni montázsba:
Egy letenyei család kiviszüretelése, 2 000 db-nál tartottak dél körül, de még a fele rajtvolt Link Link Link
Ezt pedig mi szedtük le Csörnyeföldön Link Link Link Link
Sajna alulbecsültük a mennyiséget, holnap vissza kell menni, mert kevés ládát vittünk Link Link
Elsõ osztályú áru.

És mindösszesen annyi volt a meló velük, hogy tavasszal egy metszés, és most egy szedés, hozzá nem lett nyúlva egyikhez sem.
És ami ezek tükrében durva és szomorú, hogy az 1980-as évek elsõ felében elvetélt magyarországi kivitermesztési kísérlet nem sikerült. Pedig lényegében a koratavaszi metszés és az októberi szüret között eltelt több mint fél évben nem kell egy fillért és egy mozdítást tenni értük.
Hogy miért nem sikerült mégsem termeszteni üzemi méretekben?
Az 1980-as évek elején egy neves szakember hozzáfogott, és csináltak egy ültetvényt valahol itt Zalában. De mivel nem értettek hozzá (pedig amint leírtam, nem kell hozzá nagy tudomány), nem termett nekik, vagy a metszést vagy a párosítást nem tudták megoldani, de befuccsolt a dolog. Jött az 1985-ös tél, és kifagyott az ültetvény. Tudni kell az 1985-ös télrõl, hogy az évszázad teleként emlegetik, Olaszországban kifagyott minden, Róma környékén mértek -20 fokokat, feljebb pedig -21-23 fokok voltak, tehát nem csoda, hogy felénk is durva volt.
Mivel itt olyan pocsék a klíma (lásd könyvidézet), ráfogták, hogy itt nem is terem, el is fagy, elvitték a Mecsekbe vagy a Villányi-hegységbe, déli oldal, meszes talaj, szárazság, adjneki.
Szerencsétlen kivi úgy kiszáradt, hogy írmagja sem maradt.
Erre megállapították, hogy a kivi Magyarországon nem termeszthetõ.
Természetesen az elmúlt évek általam betett képei és a környéken 15-20 éve vígan termõ példányok is ezt támasztják alá...
#1196
Csodásak és milyen szép tiszta a vizük .
#1195
Nem, majd tavasszal, most nem foglalkozok a gyökereztetéssel, elültetni se akarom még télire, inkább tavasszal majd.
#1194
Ez már inkább biosz, mint agro, de egy kb. két hetes kép a halaimról:

beillesztett kép

#1193
Végre valakinek eszébe jut fényképezni, van isteeeenn laza
Csak nehogy megkóstold, inkább küld el nekem laza
A paloznaki fügérõl megyek majd hajtást hozni november közepe táján, arról, ami út megy el amellett az épület mellett, amibe voltak az elõadások, szóval a Nagyhegyi utcán a Mandula utcai keresztezõdésnél, ha jóltévedek, amibõl Noli be szokott lakni régebben. Marhajó fajta, pici apró gyümölcse van, jól aszalható, és finom.

Hópihe!
A kivid elvileg jövõre kell, hogy teremjen, amennyiben van rajta termõvesszõ. Gratula a kákikhoz, az elsõ fagyok elõtt le kell szedni, nem fagyhat meg, utána pedig hûvös, de semmiképp nem száraz helyen kell tárolni utóérésre, mert száraz helyen összetöpped. Legjobb a pince vagy valami jól szellõzõ, de mégsem fagyveszélyes hely, a lényeg, ne legyen száraz hely.
#1192
Azért nem ismerted fel, mert nem úszik kacsint Régen láttuk már a sügéreket !
#1191
Képzeld el, ma fedeztem fel szegyenlos , hogy a szomszéd társasház északkeleti oldalán a fal tövében egy óriási füge (bokor?) (fa?) van. Egy "L" alakú sarokból nõtt ki, az "L" alak rövidebb fele takarja é-ény-ról, a hosszabb d-dk-rõl. Gyönyörû zöld most is, ha nem látom nálad a fügéket a hegyen, sose ismerem fel. vidám Holnap, ha emberi idõben hazaérek, bekéretõzöm a szomszédok kertjébe és készítek pár fotót.
#1190
Húúú , de gyönyörûek ,gratulálok hozzá ! Nekem még nem termett a kivim , sajnos , viszont a kákim már szépen érik.
#1189
Elsõre azt ajánlom, hogy mivel nem tudjuk melyik fajta, és lehet, hogy egy fagyérzékeny és esetleg nem a legjobb gyümölcsû fajták közül való, elõször fényképezzed le a gyümölcsét és a leveleit, meg az egész növényt, és mutassad meg, mert ha nem igazán tuti fajta, akkor küldök jobbat. És ez utóbbi esetben felesleges vele bajlódni.
#1188
Fügét sikerült már beszerezned?
#1187
A kivitermésedet meg a könyvidézetet érdemes lett volna összevágni valami montázsba... Gratula a terméshez amúgy és ó étvégyat hozzá!
#1186
A hétvége sem telt unatkozással négy fa kiásása és egyéb dolgok, egyáltalán nem fáztam az 5-8 fokban. Nem semmi hogy milyen nedves a föld még a mélyebb rétegekben is, a nyár is csapadékos volt erre jött még az október, eddig 75 mm. Tiszta sár a föld, de el kellett kezdeni hiszen vár rám még 22 fa kiásása nevet Majd teszek fel képeket a kivágott meggyfákról, de jó lesz vele majd tüzelni ha elzárják a gázcsapokat. Így is maradt még 6 meggyfa, 2 alma 4 körte 1 cserkó 4 õszibarack 1 sárgabarack stb.. Mindenbõl csak annyi ami a családi szükségletet kielégíti. Felesleges eladásra termelni hiszen több amit rákölt az ember (permetszer egyebek, de hát tudjátok). A kivágott fák helyére burgonya kerül és újabb zöldségekkel bõvítem a meglévõ konyhakertet.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-04 21:31:30

Rákóczifalva

4.1 °C

na00

RH: 86 | P: 1026.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.