2024. december 12., csütörtök

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#1185
Floo!

Köszi a válaszért. Igyekszem képet feltenni a fügérõl, csak sajnos gépet kell kölcsönkérnem, az enyém pár hete meghalt.
Még egy (értetlenkedõ) kérdés:
Ha jól sejtem a szaporításhoz kinézett oldalhajtásokat most téliesítsem alaposan, még ha a fõbokort éri is valami, a "kicsik" át tudkják vészelni. A nagyot a mérete miattmár nehéz fóliázni. Azt gondoltam ki, hogy 2 kisbála szalmát kerítek, és jól betakarom körbe, meg rá egy fólia, hogy legalább az alsó 50-80 cm lehetõleg védve legyen. Nagyim már nem bíbelõdik ilyesmivel, ahogy hozza az idõjárás, idõs már.
Írnál a kivirõl is?

Üdv: Hege
#1184
Talán sokan nem érették évekkel korábban sem, meg mostanában sem a klímatérképekre és klímaleírásokra vonatkozó hozzászlásaimban az indulatomat.
Viszont akik az elmúlt években követték a munkásságomat Zala megye ezen részébõl, látták a rengeteg fényképet virágzástól lombhullásig a 15-20 éve fagykárt nem szenvedõ fügefákról, a június végétõl októberig tartó fügeszezon alatt leszedett mázsányi termésekrõl, a szinte permetezetlen õszibaracfák gyönyörû gyümölcseirõl, a Bussay-szõlészet fantasztikus sikereirõl, hogy a virágzási és érési folyamatokban az ország egyéb, akár jóval kedvezõbb klímájúnak tudott vidékeihez képest nincs lemaradás, azok valószínû már elismerik kritikáim jogosságát.
A következõ képeket egy Zala címû könyvbõl készítettem, gondolom az éveken át általam leírt és bemutatott tények és a képen olvasható szövegek éles ellentéte mindenki számára nyilvánvaló Link Link Link
#1183
A család eszi meg valószínû, meg barátok kapnak belõle.
#1182
Oké majd várom az infót.nevet
Úristen és 4 év elteltével milyen sok kivid termett. Kiviáradat! Hát ez eszméletlen. Tegnap néztem pl. a CBA-ban még 500 ft/ olyan kis kosár. Csak nem tudom, hogy az 1 vagy 2 kilós. Vagyis még nincs itt igazán a szezonja, de nálad már igen. Az összeset te eszed meg, vagy bõven jut még a rokonoknak, ismerõsöknek is? Csak úgy meg hamar elfogy. nevet
#1181
Bocsánat Link Link
#1180
Leszedtem a kivimet, ez volt a 4. nyara Link Link Link Link
#1179
Igen, mert nem teszem fel a képtáramba is meg oda is, felteszem oda és annak a linkjét másolom be ide.

Édes!
De csak utóérés után, most fanyar, a fogyasztási tájékoztatóval el nem látott kísérletezõ nagyon kellemetlen élményt szerezhet magának, utána soha nem fog mégegyszer kákit enni.
Szerencsére a boltba kerülõ gyümölcsöket CO2-ben érlelik, így azok jók.
Egyébként sokan a sütõtök és a barack keverékének tartják, szerintem kákiize van. Még Takinak is ízlett, úgyhogy nem lehet rossz.
Ma a Tescoban láttam kákit, az elkövetkezõ 1 hónapban a Sparban és az Intersparban, a Lidlben és a Plusban lehet kapni, majd ha lesz valamelyikben, akkor beírom ide és vehetsz egyet.
#1178
A képeket hamarabb láttam az indexen. Milyen ez a káki? Savanyú vagy édes? Mihez hasonló?nevet
#1177
Leszedtem a kákifám gyümölcseit Link Link Link Link , utóérésre a pincébe kerültek.
A kákiültetvény impozáns látványt nyújt Link Link Link Link Link
Extrakésõi érésû õszibarack Link Link Link Link Link
#1176
Ennyit sikerült leszedni ebben az esõs idõben Link
A sok esõ miatt holnap a javát le kell szedni mert elnyílnak a rózsái.
A kelkáposztának viszont jól jött a csapadék. kacsint
#1175
Annyira azért nem, he-he!
Csupán megnõtt féltucat almafa és ontja idõnként a gyümölcsöt, mi pedig tároljuk-adogatjuk, ahogy tudjuk.

Akkor Ti is a házi-kerti gyümölcsös szerény méreteit kezditek elérni.
#1174
Hûha ti nagyon szerethetitek az almát akkor nevet Én már unom hány helyen voltam már almát szedni, leszedtem már vagy 1000 fát biztos, na de itt az a sláger.. nevet Nálunk csak 2 fa van egy Mutsu és egy Jonagold, de ez is elég lenne ráadásul még a szülõktõl is kapunk, õk se tudják már sokszor hova tenni, megy cefrébe a szép egészséges alma is, ára ugye az nincs, de ez már ismerõs téma, ja és ma kivágtam a kertbõl vagy 25 meggyfát, mert csak ráfizetés, így is maradt még 6 a jobb fajtákból. Legalább vagy 2 hétig lehet vele fûteni. Megvolt a körteszüret is lett egy láda Bosc kobak a körtefáról, úgy hogy elõtte már vagy 4-5 ismerõsnek szedtünk belõle. Idén szinte minden nagyon jól termett.
#1173
Köszönjük!
Agyon nem gondozzuk õket, inkább féltjük.
A lemosó permetezés alap, illetve, ha valami megtámadja õket, lekezeljük.
A fákat csak egyszer öntöztem (100-150liter/fa), tavaszon, mikor kevés volt a csapadék, a június-július kettõse leadott elégséges mennyiséget (120mm).

A fák kipusztulása nem olyan, amire gondolnál, egyedül a kajszikon látszik, hogy nem nekik való ez a talaj és/vagy a klíma (mondjuk ez a közvetlen környékünkön is gyakori).
A kiment fák nagy része 1999-ben pusztult el, az emlékezetes nagy belvízben, akkor a porta mélyebb részén fekvõ fák bizony mind egy szálig...
A ritka Fertõdi almát anyukám intézte el még ifjonc korában, egy rosszul sikerült kapavágással.
Aztán a viharok is vittek ki fákat (épp a múlt hónapban, szeptember elején az egyik birsalmát).

Közben korrigálom magam, a Starkingnak leírt fajta nem az, csak részben, azaz a Starking-Delicious keresztezések egyik fajtája, a Redspur Delicious.
#1172
Nemcsak az idõjárás miatt van szép termés ,az odafigyelés, gondozás is sokat számított.Vegyük csak a száraz nyarat is alapul.Bár visszatekintve a nyáron többször esett az esõ felétek,ha meg nem, akkor öntöztél.
Ide illik Dr.Zivatar esete is, belefáradt az öntözésbe,díjazom az erõfeszítését. vidám

Amúgy meg érdekes a fák kipusztulása, mint ha sakkoznál. kacsint zavarban
Valami mégis van a kertben, ahogy egyszer leírtad a régi kajszifa kivágását.
#1171
Almatermesztõ a bánat, sehol nem vagyunk a Ti ültetvényetekhez képest, he-he!
Köszönjük szépen!
Van egy kicsi kertvégi és ház körüli gyümölcsösünk, melynek java a 90-es évek elején lett telepítve.

Ebben van hat (egy korai, azaz nyári, öt kései, azaz õszi fajta) nagyobb almafa, ezek mindegyikén rekordtermés jött össze, ennyi, he-he!
Ezen kívül még van egy kis nyári almafácska, ám az csak vegetál, ám nem vágom ki, csupán azért, mert alig van rajta alma.
Amit sajnálok, hogy kiment évekkel elõtt egy kuriózum fajta, egy Fertõdi Csíkos.

A szilva lenne veszélyesebb, abból van bõ tucatnyi, ám azok csak egyszer szórtak meg minket egyszerre, 2003-ban (mikor kezdtek beállni), akkor fürödtünk a szilvába.
Azóta vagy alig van, vagy csak kettõ-három fa szórja a szilvát.

Ezen kívül van a már beállt gyümölcsfák közül egy sárgabarack (négy volt, három kiment), három körte, négy dió, négy cseresznye, négy meggy (hat volt, kettõ már kiment) és egy birsalma (kettõ volt, egy kiment).
#1170
Nem is mondtad hogy ilyen nagy almatermesztõ vagy. kacsint laza
Gratula a bõséges terméshez! kacsint

Nálunk az egyik szilvafa most érett be rendesen,fogalmam sincs milyen fajta, de rengeteg van rajta 3 rekesszel szedtünk eddig,az íze 1.osztályú édes mint a méz. kacsint
Ebbõl még novemberben is lehet enni aszalt szilvát. laza
#1169
Hú, az idei minden eddigi rekordot megdöntõ almatermés leszedve, a Starking almafa maradt utoljára (maradt rajta még egy ládányi, ám azt az idõjárásra bízzuk, már belefulladunk az almába), azzal az imént végeztünk.

Összesítek (ebbe csak a válogatott almák szerepelnek és mindegyik fajtából csak egy fa van):
Golden Delicious: 16 láda
Starking: 13 láda
Gloster: 11 láda
Téli Banán: 10 láda
Idared: 8 láda
Összesen: 58 láda...
Ráadásul a pálinkának és nyári fogyasztásra szánt nyári alma ebbe nincs benne, he-he!

Összességében a kolosszális almatermést annak köszönhetjük, hogy tavaszi virágzási idõszakban (is) száraz volt az idõjárás, így szinte veszteség nélkül kötõdhettek meg a virágok.
Plusz a késõ tavaszi fagyok is elmaradtak.
#1168
Helló Fórumozók!
Jó ez az együttlét,mindenki elmondhassa a véleményét..Pont.Almások,szilvások,fügések,paradicsom-karfiolosok,kaktuszosok,..minden növényesek. Szép napokat még, a betakarításban,helyreültetésben,növényvédelemben. laza
#1167
laza laza
Oké, tényleg hagyjuk.
#1166
Oké, hagyjuk, meguntam!
(a fügénél nem metszésrõl beszélünk, hanem esetleg ritkításról! Metsszük az almát, körtét, õszit, Te elõszeretettel kevered a metszést a visszavágással, mintha ugyanaz lenne a kettõ! Dióhéjban ennyi, részemrõl a vita lezárva!)

Még valami:
-15fokon nem fagy el, csak részlegesen, ez is fontos, hogy a füge nem pusztul el ezen a hõmérsékleten sem.

részemrõl: ennyi nevet
#1165
"Ha egyszer a fügét jó helyre ülteted"

Tehát alapban már több odafigyelés kell, ha csak a jó helyre való odafigyelést vesszük. Aki völgyben vagy sík részen lakik, eleve nehezen tudhatja jó helyre ültetni, és közben nem tudja, hogy a mellette lévõ dombon lévõ birtokán meg jobb helye van háztól távol, mint a völgyben vagy síkon a ház közvetlen közelében.
A szilva sem rosszabb a fügénél, nem elfogult vagyok, tényeket írtam le, a tények pedig nem lehetnek elfogultak.
Az, hogy -15 fokon elfagy, abban mi elfogultság van?
Ha jó helyre ülteti valaki, és elkezdi metszeni, ebbõl kifolyólag a vegetációja beindul és még októberben is hajt, nem érik be és elfagy neki alacsonyabb értéken is, ráadásul ezért nem terem, az elfagyás pedig újabb és újabb erõteljes növekedést és újabb elfagyást eredményez, tehát a jó helyre ültetett füge is lehet kínlódás, ha valaki ezt nem tudja.
Ha meg jó helyre van ültetve, jön egy kemény tél, az illetõ betakarja, csak rossz módszerrel, akkor meg ismét elfagy.
És ezeket sokan nem tudják, nap mint nap tapasztalom.
Ez nem elfogultság.
Amikor odaültetik a ház mellé, és azt hiszik lesz majd egy kis cserje, aztán 3 év múlva már nem fér el, akkor megint jönnek a bajok.
A szilvánál ilyen problémák nincsenek.
#1164
Áthelyezve innen: Társalgó (#203431 - 2009-10-10 13:07:22)

Ha egyszer a fügét jó helyre ülteted, nem igényel több odafigyelést a szilvánál!
(szerintem ezt hagyjuk, mert Te elfogult vagy a fügével, ami érthetõ is hiszen nagyon finom) nevet
#1163
Áthelyezve innen: Társalgó (#203429 - 2009-10-10 13:02:00)

Nem!
A füge -15 foknál elfagy, a szilva -30 fokon sem, innentõl kezdve az elsõ két mondatod hülyeség. Ha poénnak szántad, akkor is, mert poénnak s..r.
#1162
Áthelyezve innen: Társalgó (#203402 - 2009-10-10 10:48:22)

Igen, de szerintem már a -15fok is károsíthatja, fõleg ha hosszan tartó hideg van!
Mi ültettünk ki nagy leandereket szabad földbe, aminek persze a föld feletti hajtásrendszere tavaszra teljesen lefagyott, de a gyökerébõl kihajtott újra!
kacsint
(egyik Megrendelõ kísérletezni akart)
nevet
#1161
Áthelyezve innen: Társalgó (#203422 - 2009-10-10 12:26:17)

Ha 5 évente van rajta termés, és a 2006 óta eltelt 3 nyár alatt sem volt rajta termés, akkor valami nem okés. A 2006 óta eltelt telek alatt csak a nagyon rossz fekvésekben fagyott el a füge. De akkor hogyan lehet nagy fügefa, ha elfagy 5 évbõl 3-szor?
Milyen helyen van az a füge, milyen fekvésben?
#1160
Áthelyezve innen: Társalgó (#203421 - 2009-10-10 12:22:37)

Az almához és a szilvához nem nagyon köthetõ meteorológiai téma, legalábbis annyi biztos nem, mint a fügéhez. És mivel meteorológiai oldalon vagyunk, így szerintem pont illik a képbe. Ezért rengeteget lehet tanulni a témából, másrészt nem egy olyan növény, mint a szilva, hogy ha elülteted és hozzá nem nyúlsz akkor is terem hol többet hol kevesebbet, hanem elég sok ismeret és érdekes dolog kötõdik a fügéhez. Amennyiben zavar, többet nem írok róla, de a vezetõ témát kicsit túlzásnak érzem. A bioszférában 50 hozzászólásból 2-3 fügés, ha ez vezetõ téma, akkor még ha csak képletesen értetted, akkor is túlzás. Az agrofórumban most épp más az arány, nade azért lettek azok a fórumuk, ha böki a csõröd, ne nézz be oda.
Ha a kérdéseket egy fórumban tennék fel, nem 3-ban, akkor egy fórumban lenne, és nem is vezetõ téma. De ha 3 fórumban teszik fel, nabumm, akkor mivan. Válaszolok rá és kész.
Ez is színesíti az oldalt, mint többünk különbözõ "hóbortjai" (persze jó értelemben), amik közül lehet engem több nem érdekel, de örülök, hogy szó van róla, mert azzal is több a metnet.
Persze biztosan más lenne a helyzet, ha szeretnéd a fügét, akkor nem írnál ilyet.
Gondoltam, hogy elõbb-utóbb valakinek bökni fogja a csõrét, de hát ezért vagyunk magyarok.
#1159
Áthelyezve innen: Társalgó (#203410 - 2009-10-10 11:29:17)

Szép napotnevet Sziasztok!
Floonevet Köszönöm szépen! Ezt nevezem részletes tájékoztatásnakvidám Titokban ilyesmire is számítottam Tõlednevet
Két utcával lejjebb van egy nagy fügefa, idén rengeteg termést hozott. Beszéltem is a gazdával ma, ígéretet kaptam, hogy tavasszal kapok csemetét. Most viszont, hogy olvasom a tanácsodat elbizonytalanodtamnevet Nála 5 évenként van termés, a többi években elfagyszomoru Lehet jobb fajta után nézeknevet A ház déli oldalára tudom ültetni, ez lesz az elsõ amint lehet, aztán egy diófanevet A többit még kitalálomvidám Hely van bõven laza
#1158
Áthelyezve innen: Társalgó (#203395 - 2009-10-10 10:07:30)

A fügének az úgymond szélvédett hely nem jó, egy házfal melletti hely sem azért jó, mert szélvédett, hanem mert a ház által tárolt hõ télen több fok pluszt ad hozzá a fagyos éjszakákban. A szélvédettet azért gondolják jónak, mert egyrészt nem ismerik az inverzió jelenségét (pedig az köztudott dolog), másrészt szujektív módon a hideg északi széltõl féltik a növényüket, és azt gondolják, mivel az ember is jobban fázik a szélben, mint a szélcsendes, de akár hidegebb idõben is, ezért a füge is a széltõl fázik meg. Nem így van, egész télen lehetne minden éjjel -12 fok széllel, semmi baja sem lenne, egy szélcsendes éjszaka -15 foka pedig elviszi. Ugyanis a füge -14-15 fokig bírja, ha fügét szeretnél, ezt a hõmérsékletet kell tartani. Vagy dombra, szõlõhegyre kell vinni a növényt, vagy házfal közvetlen közelébe (legjobb a kettõ kombinációja), vagy takarni kell.
A napos helyet mindenképpen igényli, egy épület keleti és nyugati fele is jó, de legjobb a déli, de a legeslegjobb, ha azon fal mellé van ültetve, ahol az épület legnagyobb falfelülete van mögötte. Kivéve ugye, ha ez az északi oldal.
Akár közvetlenül a fal mellé is lehet ültetni, egy dologra kell figyelni, 2-3-4 év alatt nagyra meg tud nõni, és ne legyen útban, ne lógjon be a járda fölé, ne verje ki a konyhaablakot, mert akkor más választás híján metszeni, visszavágni kell, az pedig tilos a fügénél(ugyanis akkor õrült vegetációba kezd, nõni fog mint a barom, és a nagy növekedés közben nem érik be õsszel, ezért télen egy -10 fok is elviszi azokat az ágakat, illetve ha nagyon nagyon nõ, akkor kevesebb energiája marad a gyümölcshozásra, magyarán nem terem eléggé).
Jobb tavasszal ültetni.
A fajtaválasztás sem mindegy, vannak kevésbé jó fagytûrõk, vannak kevésbé jó gyümölcsûek, úgyhogy jó fajtát kell venni.
#1157
Áthelyezve innen: Társalgó (#203327 - 2009-10-09 12:13:47)

Szép napotnevet Sziasztok!

Elcseréltem a lakásomat egy családi házranevet Szeretnék majd fügét ültetninevet Kérdés: milyen helyet szeret? napos, szélvédett, vagy árnyékos? Õsszel jobb, vagy tavasszal az ültetés?
#1156
Július óta bármikor jöhettél volna szedni.
Ezek szerint nincs fügefád?
Ejnyebejnye laza
Miért is nincs?
Jobbulást a derekadnak!
#1155
A fügék láttán csorog a nyálam, a legkedveltebb gyümölcsöm ugyanis. Legszívesebben indulnék is fügét szedni, de sajnos a bekattant derekam miatt 1 hete nyomom az ágyat. Igen, ez a gyümölcstermesztésre nem alkalmas nagyon hûvös és nyirkos Zala...
#1154
Mai nap még utoljára leöntöztük a karfiolt, a köv.napokban a csapadék mennyisége elég bizonytalan így nem vártunk, már nagyon a fonnyadás szélén állt.
Áprilisig el lehet felejteni a locsolást nagyon elegem volt már,az idei évben júniust leszámítva nem sokat segített be az esõ. kacsint

Az idei év legnagyobbra nõtt karfiola eddig Link Link nevet
A 10kg-os rekord megdöntés még messze van. kacsint
#1153
Itt ez a fagyos, párás, ködös, nedves, hûvös, napfényszegény, óceáni klíma azt teszi lehetõvé, hogy természetes módon megaszalódott fügét szedtem ma, tökéletes minõségben, amely azonnal csomagolható és árusítható lenne Link Link
Egy csörnyeföldi kákifa, szó szerint leszakad a terméstõl Link Link Link Link
#1152
Jól alábecsültem a maradék almafáinkat.
A Téli Banán végül 10 láda almát hozott, a Glostert pedig csak szûk 2/3részben tudtuk leszedni, így is már 8láda jött be belõle, 3-4ládára való az ágakon maradt.
A Starking maradt teljesen az ágakon, amennyiben délelõtt még nem esik, gyorsan nekiállok.
#1151
Mutsura tippelek. Olyan 2000-után jegyzett fajta, nem igazán vált be.Ize kissé jellegtelen,se savas se édes, esetleg az eltarthatósága jó, majdnem húsvétig.
#1150
Szegeden többen jelezték a piacon, hogy szokatlan módon az õsszi másodtermés sokkal bõségesebb és ízletesebb, mint a nyári.
#1149
Ha savas-édes akkor valószínûleg /Mutsu (Golden D. x Indo)/
#1148
Igen így van ez nálam is a transzferek világában létezik csak nevet Lemaradt a kép, ez milyen fajta tudja valaki? Ezt nem én ültettem hanem még az elõzõ tulaj: Link
#1147
Köszönöm az elismerést.Hát igen akár a havi fizetés ,virtuális. vidám vidám
#1146
Igen! Te nyertél, a nyereményed egy virtuális dicséret. nevet Kihagytam még a zöld almát ami már olyan szépen besárgult a fán hogy öröm nézni, olyan jó leves amikor beleharap az ember folyik ki az édes lé belõle olyan mint a méz, a sok napsütés megtette a hatását, remek volt ez az év..
#1145
Még utoljára visszatérve a tárolásra;
Sajnos nekem nincs már ilyen tárolt mennyiségem almából, de esetleg egy - két ládányi almát félre lehetne tenni, az alábbi módszer szerint.
Ha már válogatásnál tartunk; egy 5 liternyi langyos vízben 1 kávéskanálnyi réz-szulfátot, rézgálicot elkeverünk, és az átválogatott almákat egy ruhával,áttöröljük ezzel az oldattal.
Mondom ez csak kisérlet, lehet hogy be válik a téli-elõ tavaszig.

Starging fajta fõként fogékony a penész gombákra.Kocsány és az alsó virágcsésze maradvány felõl.(magház rothadás).
kacsint
#1144
csak nem az alma? vidám
#1143
Mi még csak tegnap szedtük le az almát a jonagold kis fáról, a körte még rajta van a fán és az egyik almafán is ott van még az alma, én úgy vagyok vele, amíg nem hullik addig a legjobb a száron tárolni a gyümölcsöket nevet a sárgarépa petrezselyem, karalábé is még a földben van. 1 a napokban készült kép: paradicsom paprika frissen szedve (van egy kakukktojás is a képen)nevet Link
#1142
A dobozokba megmarad a nevesség, most is fülledt benne a levegõ.
Azért figyeljük, köszi a tanácsot!
Sajna nincs pincénk (belvízhajlamos környezetünk miatt), azért a padlás.
#1141
Jó hely, de a páratartamot figyeld. A T.és Rh. ott kissé hullámzó lehet, azért jobb volna pincében tárolni.Rh: 70-85 % volna jó.
Régen kiöntöttem a ricát a padlás betonra,és porszáraz lett tavasszal.
#1140
A tárolás a télen átlag +5°C körüli padláson valósul meg, aminek hõmérséklete kemény hidegben szállhat csupán néhány fokkal fagypont alá.
Az almákat jó nagy hungarocell-dobozokba rakjuk (egy ilyenbe 3-5láda alma fér el), tavaly a Golden Delicious márciusig szépen bírta, a dobozokba (azokat is egymás mellé rakjuk és letakarjuk, átlagban hetente egyszer átválogatjuk az almákat és hozunk le belõlük) nem tud megfagyni.
Sajnos csak 20ládánk van, így a folyamatos almaszüret miatt már rakni kellett fel 10ládányit, és a mostani melegben a padlás 26-28°C-os.
Remélem eme néhány meleg nap nem tesz be nekik (mondjuk a meleg ellen is szigetelt hungarocell, a ládákban hûvösek maradtak az almák), holnaptól úgy is jön a napról-napra hûvösebb idõ.

Köszönik a fák az elismerést, he-he!
#1139
Na akkor elõ kell venni a tárolásról szóló web-oldalakat.
Gratulálok a szép gyümölcs termésnek! nevet
(Különben ma voltam a dokimnál, a vérképem majdnem oké, csak a koleszterin szint 1,0%-kal több. Mondja; egyek sok gyümit, almát, szilvát, és forgassam fel a bejárati utat.. szegyenlos
#1138
Aszúsodás a Bussay-szõlészetben Link Link Link Link Link Link ...a zalai agyagon és klímán, ami a szakma szerint minõségi bor termelésre alkalmatlan. Ehhez képest az ezévi Pannon Borsmustrán (is) a fehér csúcsborok közül három Bussay doktoré.
#1137
Szia!

Egyenlõre még ne válaszd le. Lombhullás után hajlítsd le és fektesd le a talajra, majd 15-20 centi vastagon fedd be földdel. Tavasszal a fagyok elmúlta után bontsd ki és lehetõleg minél több gyökérrel válaszd le az anyatõrõl. Ha nem sikerül gyökérrel kivenned, mert esetleg nincs rajta, az sem baj, gyökér nélküli dugványként is kihajt és könnyen meggyökeresedik. De akkor ne feledkezz majd meg a rendszeres öntözésérõl ! !
Tedd minél közelebb a falhoz, alacsony téli éjszakai hõmérséklet esetén több fokot számít (-20-25 foknál nyilván az sem eleget). Arra ügyelj, hogy a késõbbiekben ne legyen útban, mert amennyiben nem fagy el, pár év alatt nagyra nõhet, és nem fog elférni, akkor pedig majd vissza kell vagdosnod, ami nem szerencsés.
Gondolom azért nem fotóztad le, mert nincs fényképezõgéped, pedig szívesen megnéztem volna a Nagyid fügéjét, és még pontosabb tanácsot tudtam volna adni.
#1136
Az Idared alma is leszedve, az egy nem túl nagy fácska nyolc láda almát adott, a 16láda Golden Delicious után már most kezd sok lenni a télire elrakandó alma, he-he!
Pedig még holnap leszedõdik 4láda körüli Téli Banán, majd még marad 6-8 láda körüli Gloster és 8-10láda Starking.
Ráadásul a nyári almák jó része a már 500liter körüli vegyes pálinkának való cefre 60százalákát adja.

Mindent összevetve rekord almatermés jött össze az idén.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-12 15:51:59

Budapest III. - Flórián tér

4.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131953

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.