2024. december 03., kedd

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#785
Lesülne a bõr, ilyen marhaságot...
Nesze neked Unio. : [esõ]
Ja lehet hogy ugye a kivit pártolod, azért volt.
#784
Azért megnéztem volna a kiállító szakhatóság arcát, amikor ezt beírták. :-)))
#783
Van bizony, az is érik, több udvarban láttam már érett õszibarackokat csüngeni a fán, sõt, volt aki már szüretelte is.

Noli!
Köszönöm!
Igen a környék jó kis málnatermõ vidék, sokan málnáznak.
Bár nem csak málnát lehet termeszteni, hanem pl. az általam most kiváltott õstermelõi igazolványnál a növény nevéhez a következõ van beírva: "Trópusi gyümölcs" laza laza
#782
Floo, boldog szülinapot!
A lakhelyed környékérõl való málnát meg ribizlit vettem a piacon ma. :-)
#781
Igen a korai fajták már érnek itt is , többen ebbõl élnek és folyamatos a termés hónapokon keresztül. Talán van már õszibarack is.
#780
Ma megettem az elsõ 3 kajszit....nyammm-nyaaammm laza
#779
Igy van.A meggy hajlamos a napégésre, ami szabadon van,annak szinte megcserepesedik a bõre.
Ha meg van egy kis árnyék, akkor jól érzi magát,sõt vannak késõbb kötõdött meggyek,(most közép piros,enyhén bordó) ezek kibírnak még egy hetet,ha védi õket a levél. laza Az öntözés már nem segít a minõségen,de mégis hasznos,mert most kezdõdik a jövõévi rügykezdemények fejlõdése. vidám
#778
3 napja palántáltam el újabb bársonykákat, de ez a hõség kikészíti õket. Kókadnak lefele, pedig este kaptak is vizet és ilyen fonnyadást még sosem csináltak ültetés után sem. Most tekerek majd ki a kertbe(lesz munka dögivel)és leelenõrzöm õket.
Szerencsére a csigák ilyen melegben gondolom nem károsítanak még este se!? nevet szegyenlos
21:00-re érek haza.
#777
Csiga ellen bevált módszer, ha a védeni kívánt növény tövét körbehintitek kávézaccal.
#776
Kb. 10-12 kiló meggyet szedtem (két nagy kosár) tegnap este és ma hajnalban. Egy fát kivéve valamivel kisebbek a megszokottnál. Úgy voltam vele kap egy kánikulát, a termés ehetetlen lesz. Muszáj volt "learatni" a fákat. Így is amit nagyon ért a nap már most látható volt néhányon, hogy kezd aszalódni. Az a fa, ami árnyékban volt nagyon szép megyek voltak rajta, igaz föl kellett másznom garázstetõre, hogy a tetejét el tudjam érni. Moníliás ágakkal alig találkoztam, köszönhetõ annak, amit korábban leírtam: Link
[sze: a fórumhelyszínért mégegyszer elnézést kérek, ugyanis a meggyet szarvason szedtem, nem budapesten]
#775
Közben besötétedett, majd holnap hozok képet!
Bizony eme elképesztõ buja levéltömegben nehéz dolgozni, sebaj, ez legyen a legnagyobb bajunk, he-he!
#774
Nálunk is nagyon megindult,fõleg a 100xszépnek a szára 120cm helyenként 150cm magas,a permetezése elég nehézkes volt. kacsint
#773
Elképesztõen szép nálunk a krumpli, combig-derékig ér!
Lehet még este hozok róla fotót.
#772
Hmmm, ez már lassan evésre érett! vidám
Nálunk még nem érik, mi még csak a cseresznyénél, a málnánál és a ribizlinél tartunk.
#771
Kajszink az udvarban Link Link
#770
Biztos gond van az anyagcseréjükkel, vagy pedig idõs, reumás csigák.
#769
Ez mókás:
Évjárat Link
Bioklimatikus index Link
Magyarán 1999-ben 4,32, 2000-ben 13,19 volt a szõlõ bioklimatikus indexe az Egri borvidéken.

"Jellemzõ értékek:

* 2-4: szõlõtermesztésre kedvezõtlen feltételek
* 5-10: szõlõtermesztésre megfelelõ feltételek
* 10- : szõlõtermesztésre kiválóan megfelelõ feltételek"

Tehát 1999-ben kedvezõtlenül, 2000-ben kiválóan lehetett az egri borvidéken szõlõt termeszteni....hm-hm!
#768
Az elsõ linkben a bioklimatikus index Magyarországra jellemzõ értéke el van írva (Nem 0,9 és 1,6). Magyarországon általában 6-7 körüli érték jellemzõ.
#767
Nálunk az éti csigák a csalánt is megeszik.
#766
Én is ezt tapasztaltam, nálam hármat fogyasztott el a "büdöskébõl" -pedig azt hittem ezt nem szeretik- meg a salátát legelte le!
#765
Van benne igazság, ezért nem is nagyon szokták használni, ellenben a többi indexszel, valamint külön hasonlítják össze a valós napfénytartamot az egyes évjáratokban. Találtam még valamit: Ezt valaki a sulinkból tette fel: Link A vége zavaros, de azt beszkenneltem a sajátomból: Link Ezek az értékek az Egri borvidékre számítódtak. Más borvidékekrõl nincs adatom, talán szakdolgozatokban, vagy borászatoknál lehetne utánanézni.
#764
Vikarel!

Olyan értékkel számolni, ami nem is létezik, és az alapján meghatározni egy tól-ig határt, ahol a szõlõ termeszthetõ-e vagy sem, szerintem a tenyészidõszaki lehetséges napfénytartam így ebben a formában semmit nem ér, és a hõ-és fényindex sem.
A bioklimatikus index már sokkal jobbnak tûnik, annak mennyi a tól-ig határa a termeszthetõséget illetõen?
Fene vigyeel, kíváncsi lennék ilyen számokra, nem tudsz véletlenül térségekre, helyekre, állomásokra kiszámolt adatokat?
Természetesen Zala térsége érdekelne!
Egyébként köszönöm az infókat meg a linket is, végigfutottam.
#763
Kösz a linket. Ezt lehet kipróbálom:
"egy mûanyag pohárba sört töltenek, majd azt a pohár pereméig beássák a talajba. A párolgó sör illata odacsalogatja a csigákat, amik a csapdába másznak, de kijönni már nem tudnak"
Vagy beválik, vagy nem.
nevet
#762
Itt egy jó cikk a témában Link
#761
Sziasztok!
Nálam a csigák lezabálják a még kicsi "büdöske" palántákat. Ez elég bosszantó. Másnál is van ilyen probléma, hogy a csiga lerág valamit? Egyébként ezen a képen a yucca recurvifolia növényt láthatjuk, és ott vannak elõtte a büdöskék is, amik már nincsenek.
Link
(Csak ez a képem van róluk.)
#760
Nagyvonalakban: Van az u.n. Egri, vagy eger környéki fekete cseresznye, ez állítólag ezen a tájegységen õshonos, ebbõl lett szelektálva a szomolyai fekete cseresznye ami csak a szomolyai kistérségben produkál igazi minõséget. Nálunk még megél, de számos helyén az országnak meg sem marad ez a cseresznye fajta. Ahol jól érzi magát ott igénytelen, és magoncról ,tehát oltás nélkül szaporítható. Amúgy csak egy igazi szomolyai van, a szomolyai rövidszárú cseresznye, számos közeli "rokona" létezik a térségben.
(Valóban leszedtük kacsint kb 50%-ban, jó helyen van, kimagvazva mélyhûtõben, befõzni ez nem való, lekvárnak kiváló, bornak is elmegy. szoktam még kimagvazva aszalni is, abból nem lehet eleget készíteni, sajnos nem is tudok kacsint )
#759
Szép a bab,kukorica,paprika!
Azt a csercsifát szerintem már leszedték,50%-ban.Nem baj,remélem jó helyen van.
Az én fám már leért, az is feketére érett, vékony-bõrû,kis magvú,inkább édes-féle, kevés a sava-borsa,május25-tõl érik, de nem tudom a nevét.(1993-ban volt ifjonc,amikor ide költöztünk.)
laza
#758
A mai esõvel vegyes borsónyi jég, és felhõszakadás szerencsére nem okozott számottevõ kárt a kertben Link
Érik a (majdnem) szomolyai cseresznye.Link Bár nálunk is megél a kertben, de aki igazi zamatos feketét akar kóstolni, látogasson el a hétvégén a szomolyai cseresznye fesztiválra.
#757
Sziasztok!
Meteo; én is Dithane párti vagyok,jó a másik összeállítás is.

Hari; nagyon sajnálom a jégverésben sérült tõkéket,nincs más hátra, mint a zöldmetszés.Ha már látni a hervadást,az eleven részig vissza kell vágni. Az épen maradt vesszõket is pedig permetezni vmi.rezes szerrel, Pl:Champion 50 Wp.
A nyári oldal hajtások még értékes vesszõket hozhatnak jövõre.

Bellone; persze hogy jó a bordói lé,majd sörétes állapotban, de még fürt záródás elõtt, (nemsoká itt van,kérdés a fajta)keverj bele kén tartalmu, pol-sulcol, stb.szert. Én még most is a kontakt-hatású dolgokban bízok, a felszívódó,ilyen olyan super-szerektõl viszálykodok, mert csak marad valami a bogyóban, akár 30-60 nap múlva is nem olyan annak az íze.
laza
Meg persze lehet a lombtrágyát is adagolni,csak mértékkel.Ja a rézgálic nem szereti a lombtrágyák alapját, gyorsan ki kell fújni azonnal, keverés, háton rázás alatt.
laza laza nevet
#756
Egy érdekes cikk fagyzugokról, stb.: Hová ültessünk pálmát Magyarországon?
Link
#755
Hû tényleg, de végigkóstolnám mind laza

A cikkben van 1-2 hiba:

"A hazai fügefajták gyümölcse aszalásra nem igen alkalmas"
Aszalásra alkalmas füge ezek szerint csak a 2005 telén -25 fokot mérõ iklódbördõcei állomástól légvonalban 1 km-re lévõ pákai szõlõhegyen van, de ott sem aszalták, hanem megaszalódott a fán. Bár ez már tényleg nem alkalmas aszalásra, mivel már megaszalódott Link Link

"A füge a -15 Co hidegben elfagy, ezért télire mindenképpen takarni kell."
Link
Ezt az elõbb említett -25 fokos mérési helytõl 5 km-re lévõ dedeskecskési fügét az elmúlt 15 évben is nehézkes lett volna takarni.

"Egyébként a takarás nem is annyira a hideg, mint inkább az ólmosesõ ellen kell."
-15 fokon elfagy, de nem a hideg ellen kell takarni?
Ezek szerint Dedeskecskésen több mint 20 éve "ólmosesõ" sem volt!
És így tovább és így tovább és így tovább...ami a szakirodalmi leírásokat illeti.
#754
Nem is gondoltam volna, hogy ennyi fügefajta létezik Link
#753
Az idén mi is nagyon vigyázunk a szõlõlugasra, nem úgy mint tavaly, talán emlékszel még rá hogyan nézett ki, akkor nem tudtunk segíteni rajta, most nagyon figyelek. Az öreg tõke is életre kelt, lefotózom majd a napokban hogy néz ki teljes pompájában az udvar. Nagyon büszke vagyok most a lugasunkra, szeretném, ha ilyen szép lenne szüretig. Nekünk csak mezei bordói lé és egyéb biotermesztésben is használt szereink vannak, jó az a gomba ellen? Félek az esõs idõ után elszaporodó kártevõktõl. A gubacsatkát idén kivédtük, azzal remélem már nem lesz gond, de a gombás betegségektõl félek. Mit tegyek? szegyenlos
#752
a mi szõlõnket elverte a jég szomoru
#751
A Quadris is sokan dicsérik, de mivel nekünk kevés szõlõ van én mindig a gyümölcsfák maradékát adom nekik, amibõl peronra azt hiszem a Dithane és a Folicur solo jó. Az elsõ kontakt a második felszívódó.
#750
Ahogy látom a helyzetet, 2-3 as szintû riasztást adnák ki a szõlõkre vonatkozóan.
Elmúlt,vagy tart a virágzás,kötõdés a táblákban,vagy a házi lugasoknál.
Nálam is szép a levél,termõ-kocsány, de a mostani esõk, és magas Rh.és T.(16-25)nagyon kedvez a perenosz-spórának.

Aki teheti, 24-36 órán belül megelõzõ védelmi permetet szórjon ki.
Én maradok a régi vegyszerek mellett, (Dithane,Zineb)de hallom a falurádióban reklámozzák az új, jó drága,csak 2*-szer kell -féle csodákat, de én még nem merem alkalmazni,fene tudja milyen mellékhatásai vannak. laza


#749
Õszintén szólva már én is erre gyanakodtam, mármint a túlzott tápanyag utánpótlásra! Nem akartam leírni elõre, nehogy befolyásoló tényezõ legyen, amit írok... laza Megpróbálom, csak vizet kap innentõl! Köszönöm a segítséged! kacsint
#748
Nem biztos, hogy ez a baja, csak úgy leírom, hogy nagyon sokan túlzottan dédelgetni akarják a növényeiket, sokan pl. ha látnak rajtuk 2 sárga levelet, egybõl nekimennek permetezõvel, mûtrágyával, és kinyírják szerencsétlen növényt.
Mamám nagy citromszaporító és citrommániás (ugye Sipi és Daniello?), soha semmit nem ad nekik, isten nevében kint vannak a szabadban nyáron, télen pedig egy 5 fok körüli hõmérsékletû térben, semmit nem kapnak, és akkorák mint egy ház és annyi van rajtuk mint a huzat.
Se tápoldat, se ilyen föld olyan föld, jókis zalai agyag oszt hadnõjjenek, hagyni kell õket békében.
Nõnek is.
#747
Sziasztok!

Van egy citromfám, tavaly volt rajta két termés, sajnos ez szüretelte le: Link Azóta nem is virágzott, az idei új hajtások (nem mindegyik) pedig ilyen: Link
Kora tavasszal kapott nagyobb konténert, direkt citrusokhoz használatos földet. Kb. hetente kap szintén citrusoknak "való" tápoldatot.
Mi lehet a gondja mégis?
#746
A macskáimnak a legnagyobb fogásuk eddig itt a panelban, csak a bögöly volt. szegyenlos nevetDe nagyon ízlett nekik. Megnyalták mind a 10 karmukat.
vidám
#745
Nálunk régen a kutyák szerették nagyon, volt olyan hogy egy fél vödörrel is megettek ketten ( hány ), lehet a proteintartalma miattnevet
#744
Sztem tutira elbánnának azokkal is macsekok, elvégre csak ragadozókról van szó laza Igazából Te, mint nagy macskabarát tudhatod,h. ezek a jószágok minden olyan dolognak "nekiesnek", ami mozog és nem nagyobb náluk. Meg különben is, mindig jól jön nekik egy kis plussz fehérjebomba kacsint
#743
Nálunk tavasszal a cserebogarak voltak az elsõszámú kedvencek a macskák körében. Nem értem, miért eszik meg õket?
#742
Tegnap a kertben tücsköket fogott el a macska és megette, ha netán felbukkanna a lótetû lehet azt is "kivégezné"!?
#741
A talaj se midegy neki, a laza szerkezetût szereti, amelyben tud áskálódni.
#740
Álomszépek!
#739
Ez a rovar alapvetõen a vidéki élõhelyeket kedveli, ahol találhat magának kellõ mennyiségû "rágcsálnivalót" a kertekben. Valószínûleg a Szeged környéki falvakban már nagyobb számban fellelhetõ, bár én kb. egy hete az újszegedi Sportuszoda udvarán is látttam egyet, valamit hallottam a jellegzetes ciripelésüket a Ligetben.
#738
"s bõ kalásszal jõ a sárguló nyár"
#737
Aranyrétek, avagy aratás elõtt Link Link Link Link
#736
Aki még esetleg nem látott lótetût:Link
Addig jó míg csak képen láttok ilyet, a valóságban még rondább, nagy pusztítást csinál a kertekben.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-03 00:22:49

Ercsi

2.5 °C

31500

RH: 88 | P: 1020.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.