2025. április 20., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#23893
Nem tudom mi ütött a "rezidens házirigóba" reggel óta ordibál nevet Korábban emlegettem hogy meglehetõsen jó hangfelvételt lehet készíteni madárénekrõl is webkamerával. Ma kipróbáltam a mobiltelefon kameráját. Árnyékolás, hangterelés nélkül is kifogástalan sztem. A kamera sikerétõl függetlenül, mindig elámulok mennyire részletgazdag éneket hallat a rigó. Lassítva derül ki mennyi gyors, emberi fülben összeolvadó ezért nem hallható futam van benne, szerencsére látható a madárhang diagramján nevet Egy 4 sec trilla képe a mai koncertbõl:

beillesztett kép

Hangja: Link
Lassítva: Link
A lassítás elnyújtott diagramján sok szinuszos görbe jelenik meg, láthatóvá válik hogy az énekhang igen széles skálán mozog, bonyolult variációkkal változik amplitúdója az "ordítástól a suttogásig", frekvenciája a klarinéttól a sípig, tónusa sima füttytõl az üvegorgona hangjáig, olykor tremolózva.
Szemléltetésként: Glass music-Dance of the sugar plum fairy-Tchaikovsky Link
Nem egyszer hallottam rigótól is hasonló hangokat nevet (azt vélem egyszer fel is tettem, Don Rigoletto a fejem felett hallatta szerencsémre, mert ezek nem erõsek, 1-2 sec tartamú sóhajszerû hangok)
#23892
Én legközelebb tájképet is kérek laza
#23891
Ollá, gratula a rablópilléhez! A nõszõfû gyönyörûséges! A tízórai közben lekapott rablólegyek is igen jó képek! Na meg a rét!
Szóval köszönet! :-)
#23890
Néhány fénykép a hétvégérõl (lejátszva: Link - 6 fotó):
Hazánk egyik legszebb rovarja, a rablópille Link
Ledöfött páncélos Link Link Fényéhség Link Színes homokpusztagyep Link Bányatavi egzotikum Link
#23889
Noli itt is pokolian tûz a Nap ha nem takarja felhõ. A levegõ elviselhetõ de (talán pont emiatt) mintha a tavalyinál is jobban égetne a Nap, legalábbis fedetlen testrészeim égnek. Ezért nem szégyellem, elõvettem az unokák tavaly itt felejtett UV kenceficéjét és magamra fújom ha a kertben dolgozom. Hosszú-ujjú fehér ingben terepgatyában-csizmában szoktam dolgozni az inget "lengõre eresztve" (nem gombolom be) de így atlétában/shortgatyában is dolgozhatok nevet

beillesztett kép


#23888
Munkába jövet megmentettem egy lány orrszarvúbogarat, valószínûleg. Egy elütöttet láttam sajnos, így ezt a kislányt szépen átvittem az út túloldalára, amerre igyekezett. Gyönyörû fényes volt a háta, élénk bordós-barnás.
#23887
Jó reggelt mindenkinek nevet Ma reggelre kinyílt a magasabbik yucca nevet

beillesztett kép


Még nem fejezte be, vannak rajta bimbók (ld. kivágat) is. A kisebbik még csak bimbós.
Mobilkamerás képek bluetooth-al rögtön a "terasz-laptopra" tolva, de csináltam makrókat is a kelyhekrõl, azok áttöltéséhez drótok kellenek, késõbb hozom
Ui: javarészt eltûntek a szúnyogok, két napja itt dübörgött fel-alá a "mennydörgõ madár" tán még a szokottnál is alacsonyabban. Így jobban letakart a permettel mindent, a pilóta ügyesen, szinte látványosan forgolódott, ura volt a gépnek de ha sebességet veszt, letottyanhat valamelyik kertbe (karakán kölök, bár szélcsendes idõ volt, de egy vihar a közelben dörgött, bármikor lecsaphatott volna a kifutószél ami megbillentheti, hibátlanul elvégezte dolgát - a szokottnál többször fordult)
#23886
Nagyon jó ötlet volt :-))))
#23885
Egyébként igen! nevet Szándékosan ilyen, ill. hasonló rajzolatú macsekot kerestünk, nagyon sokáig, végül Dunavarsányban találtunk rá.
#23884
Neked még a cicád is husky színû :-))
Nagyon szép a véreb is!!!! Õt eddig nem láttam, Lavina ismerõs volt. :-)
#23883
Otthonunk ügyeletes kópéja, Pisze cica: Link
A kert úrnõi, Lavina husky és Vénusz hannoveri véreb: Link
#23882
Klasszak!

Nekem egy mikroszkóposom van:Harlekinkatica szája-szeme
Link
Link
Ezüshárs levélfonákja, avagy miért ezüstös:
Link
Levélbolha:
Link
Link
(az egész jószág szárnya végéig kb 2,5mm)
#23881
Eléggé pocsék képek a hosszú makrós lustálkodás után szomoru Egy "csápos" kettõs házfalon

beillesztett kép


Rovar lábán adhéziós papucs Link
Légy-billér: Link
Nem makró, a "házirigó" virágot csipked: Link (vakuzott kép)
#23878
Örömmel mutogatok máskor is. De borzasztóan égetett a nap, nem bírtam tovább maradni... Szinte fájt már a bõröm tõle, 2 órát voltam kinn.
#23877
Öhöm :-)
#23876
Noli valahogy így ahogy a fórumkollegina fogja? nyelvnyujtas

beillesztett kép

#23875
Csupa melegkedvelõ szárazgyepi faj, kiváló képek, ráadásul nagyon kedvemre valók a témák. nevet
#23874
Igazad lesz! Köszönöm!
Nagyon vastag bundában volt. :-) Meg egy csomó még belõle...
#23873
A méhek pl. kiválóan taníthatóak, egy rakás kísérletet csak úgy lehetett velük elvégezni, hogy elõtte megtanítottak nekik pl. különséget tenni más színû tárgyak közt (cukros vízzel kondícionálva), így vizsgálták pl. a színlátásukat.
#23872
Csáp és potroh alapján õ egy kétszárnyú, leginkább egy katonalégy, Stratiomys sp. Alaposan megfürdött a pollenben, így a jellegzetes potrohmintázata is alig látszik.
#23871
Engem még nem harapott meg sikló, jó helyen kell fogni, hogy ne tudjon harapni. :-)
Ha a gondozó mondta, az más.
#23870
Én úgy tudtam, hogy nem bírja a fagyok (közép-amerikai, vagy ilyesmi), persze ha nem fagy fenékig a tó...
Van, ahol (NZ vagy Ausztrália?) börtön jár a teknõs birtoklásáért is, olyannyira veszélyes a saját faunára.
Olyat is hallottam már, hogy valaki keselyûteknõst talált hazai horgásztóban. :-((((
#23869
Akaratlanul is felötlött bennem néhány példa az értelmet illetõ elõítéletekrõl. A siketek, némák, beszédhibások gondolatairól sem tudunk, az átlagos ember "elsõ ránézésre" hajlamos értelmi csökkentnek ítélni õket. Néhai édesapám bénulásával beszédképességét is elvesztette. Emiatt mindenki kételkedett elmeállapotában. Késõbb, hosszas "kérdezz-felelek" módon és rajzaiból (írásképessége is elveszett, de rajzolni tudott) derült ki hogy mindent felfog és megért, józan ítéletalkotással mindenrõl van saját véleménye, magas szintû! matematikai képességeit, angol-német nyelvtudását sem vesztette el. Aki felületesen ránézett, egy csetlõ botló béna értelmi fogyatékost látott benne, mert sok idõ kellett felismerni hogy régi énje, értelme, tudása ott van "bezárva" testében. Keller Helén 19 hónaposan betegség miatt megvakult, megsüketült, néma lett. Szüleinek és nevelõjének köszönhetõen a "néma, reménytelen éjszakából" kiemelkedett, 24 évesen Bachelor of Arts végzettséget szerzett, a glasgowi egyetem tiszteletbeli doktora, majd a maga korában híres írónõ lett. Szerintem a természet néma egyszerû lényei is tartogathatnak esetleg hasonló meglepetéseket, bár geometriai tételeket nem fognak rajzolni, bámulatosan szimmetrikus és célszerû "alkotásaik" is a káoszból születnek próbálkozással, melyekbõl a "legsikeresebbeket" tartják meg, de ez szerintem feltételezhet valami halvány értelemfélén alapuló tanulási készséget, a szerzett ismeretek ismétlõdõ alkalmazását. Az ember egy idõ után már nem génjeiben raktározta el fennmaradásához szükséges ismereteit, elõbb szóban átadta, majd késõbb lejegyezte tapasztalatait, ezáltal bárki által könnyen hozzáférhetõvé tette a tudást, felgyorsítva az utóbbi évezredek fejlõdését. A primitív sorban maradt lények beilleszkedtek és alkalmazkodtak egymáshoz, az ember a természeten és fajtársain élõsködött (élõsködik, tisztelet a kivételnek) emiatt örökös veszélynek volt kitéve, alkalmazkodásra kényszerítve egyre több ismeretet szerzett (ezzel agya is fejlõdött) melyet manapság a PC segít. A tanulás képessége, emlékek felidézése és azok megfelelõ alkalmazása, fejlesztése a legnagyobb gond a fennmaradásban-fejlõdésben. Sajnos a sok ismeret is gátol egy idõ után, nekünk embereknek már ott a PC az egymást olykor felülíró, halványan derengõ ismeretek pontosításához.
Ui: lényegében az emberi kutatás ma is próbálkozás, kísérletezés nevet
#23868
Sziasztok!
Igen, pontosan ez a példány az. Meggyfa volt valamikor ott.
A teknõs meg szerintem mocsári lehet, akkora mint egy kistányér. Mások is vitték már oda a falu szélén lévõ tóba, és ott engedték el.
#23867
A kígyó "kulturált" viselkedéshez még annyit, parányi agyukkal szemlátomást többre képesek mint azt gondolnánk (nem véletlen az "okos mint a kígyó" közmondás). Épp tegnap láttam a Da Vinci csatin egy filmet, a madarak sokkal okosabbak mint gondolnánk csöppnyi agyukról. Nagyon jól feltalálják magukat, szép felvételeket mutattak a kolibri céltudatos problémamegoldásától kezdve a szinte tudatosan "szerszámot készítõ" nagyobb madarakig (egyik fórumtársunk nemrégi csatolásának képsora is benne volt a drótot kampónak hajlító madárról) Korábban filóztam eleget a fórumon azon, hogy a makrózásoknál nemegyszer láttam szinte tudatos cselekvésre utaló viselkedést, bár köztudottan elfogadott, a rovarok csak automatikus reflexválaszokat képesek adni. Ennek ellenére nem egy esetben láttam szinte tudatos, a környezet változásaihoz alkalmazkodó nem reflexszerû hanem "meggondoltan" alkalmazkodónak tûnõ viselkedést váratlan helyzetben, emiatt feszegettem hogy nekik is lehet valami halvány "éntudatuk" nevet Ide soroltam a hangyák "mérnöki" tevékenységét (pld. a bolyt fedõ billegõ járólap megtámasztását gúlaszerû pilon formájában aláhordott földbõl összenyálazott golyócskákkal; a kocsimosó betonon földrajzilag is betájolt "árvíztér és gátak" kialakítását a boly bejárata elõtt). Lehet hogy ezek csak automatikus ösztönszerû válaszreflexek, de a sor elején egy "zseniális" hangya állhat, aki "rájött", a többiek "látták hogy ez jó" és azóta is utánozzák (mi emberek sem teszünk mást) nevet A "beteghordó" hangyák viselkedésében volt valami gyengédség ahogy haldokló társaikat szinte gyengéden (nem rángatva) kivitték a bolyból (tettem fel fotót róluk, ahogy távolabb megállnak és visszanéznek a két haldoklóra). Az ellenpéldáját is bemutattam fotón, melyen egy kisebb hangya vonszol csápjánál fogva egy élõ, kábult, vöröshangyát "árkon-bokron át" Lehet rám mondani hogy "hangyás" vagyok, akinek van ideje figyelni a viselkedésüket, meglepõen sok, az automatizmus szempontjából szükségtelen jelenetet is láthat mely valamiféle halvány érzelmeket sejtet. Továbbra is fenntartom hogy a rovarok sem "génjeikben programozott" biomechanikus robotok, hanem bármily halvány mértékben is, de tanulásra képes, új ismereteket szerzõ és azokat alkalmazni képes érzõ lények, õk is örülnek, szenvednek. A rovarok nem beszélnek, nincs mimikájuk, de "testbeszédük" nagyon is szemléletes olykor, csak figyelni kell rájuk nevet Nevessetek ki, az egyik kedvenc, rendszeresen megfigyelt hálós "pókomnál" szerintem felmérhetõ mikor nyugodt, közönyös vagy izgatott, semleges, azonos körülmények között változóan reagál rám ha abajgatom nevet Úgy vélekedek, minden élõlénynek van "komfortérzete", mely befolyásolja "hangulatát", amit "testbeszédében" jelez vissza, ez persze lehet automatizmus, melybe analóg antropocentrikus érzelmeket viszek. Viszont nemegyszer tapasztalom, számukra váratlan, automatizmussal nem megoldható új helyzetekben is jó a problémamegoldó készségük (ami lényegében létfenntartó alkalmazkodás/tanulás) én ezért tételezek fel valami halvány értelmet is VAGY az automatizmus híveinek igazat adva, fajuk a száz és száz millió években mérhetõ létezésük alatt sokféle helyzet sokféle válaszadásra alkalmas "tudást" halmozott fel génjeiben. A kutyánál-macskánál is számtalanszor látok gépiesen ismétlõdõ automatikus viselkedést, de nemegyszer "elgondolkodás (külsõleg megtorpanás, habozás, "kísérletezés") után következõ új viselkedésmintát is váratlan helyzetek megoldásában. A legsikeresebb megoldást azután már gépiesen alkalmazzák (akár az emberek). Nem akarok ellenkezni semmilyen érvényes felfogással, de azt vélem alaposabban (folyamatosan akár napokig, hetekig) meg kell figyelni életüket, sok ismeretlen viselkedésmintát láthatunk, mely a "biomechanikus robot" képét némileg átrajzolja az olykor tudatosan alkalmazkodó élõlény alakjára. Nem vitatom az automatikus reflexválaszok túlnyomó voltát, hiszen mi emberek is javarészt ismereteinken alapuló automatikus reflexválaszokat adunk, melyet génjeinkben hordott késztetéseink/képességeink befolyásolhatnak. Azt vélem, az értelem, tudat, érzelmek nem csak az embert illetõ, õt állati sorból kiemelõ kiváltságok, minden lényben ott van különbözõ mértékben, analóg módon ahogy az egyes emberek értelmi képessége is eltérõ. Szerintem az ÉLET sokkal bonyolultabb minthogy kategorizált leegyszerûsített sémákba szorítsuk, sokat kell még finomítani, hogy jobban együttmûködhetünk a bennünket körülvevõ alacsonyabb rendû lényekkel nevet A természettel együtt kell mûködni, nem kihasználni, irtani - ehhez még jobban meg kell ismerni lényeit, rengeteg tanulnivaló vár még ránk, Newtont idézve még csak "a Tudás végtelen óceánjának partján színes kavicsokkal játszadozó gyerekek vagyunk". Bocs a kávé+pipa filóért, jó napot, jó kedvet mindenkinek nevet
#23866
Noli a gondozó javasolta mert - igaz nem igaz - valami mérgesebb kígyó volt. Ha csak ijesztgetett, gondolj a vizisikló marására, kellemetlen, fáj és begyulladhat akár a macska harapása nevet
#23865
Az ékszerteknõs kiválóan áttelel nálunk , viszont nem szabadna vadvizekbe engedni. Mocsári pedig már van szinte minden patakban, itt nálunk a faluban is . De sajnos az ékszerteknõs is elég gyakori, amiket ki kéne fogni a vadvizekbõl. A horgásztavak is tele vannak már ékszerteknõsökkel.
#23864
Miért kellett visszafogni? A kígyó szép állat, én fogtam már (fiatal tigrispitont), semmi gáz nincs vele, szelíd, stb. Nyilvánvalóan egy kobrát nem ölelgetnék azért. :-)
#23863
Hm, nem álltam neki leporolni, így nem sok látszik a mintából, a testalkat és a méret alapján Andrena lesz, de fogalmam sincs, ezen belül melyik.
#23862
Nagyon szépen köszönöm!
Tudom: Ajándék lónak ne nézd a fogát, de mégis, Õ melyik faj?
#23861
Még Pesten laktam, amikor egy ékszerteknõst az Állatkertbe fuvaroztam nevet Gazdája megunta és engem kért meg eresszem szabadon vagy itt Kevin vagy a Balatonon (akkor még "hétvégi telkes" voltam) Nem vagyok biológus de annyit tudtam hogy a "bolti teknõsök" érzékeny jószágok bõrbetegség, stb. Ezért felhívtam az Állatkertet, elegendhetem-e vadvízben az egyébként igen aranyos jószágot (átvenni, tartani nem akartam, az akváriummal, ugró patkánnyal, aranyhörcsöggel, madarakkal is elég gondunk volt, gondozhattam õket kölkeim helyett). Az állatkerti biológus kihangsúlyozta hogy ne engedjük vadvízbe, mert elpusztul, inkább vigyük be hozzájuk, az állatkerti nagy tóban még elfér bár nagy a zsúfoltság. A biológus megbízott embere már várt, elmentünk a teknõs-tóhoz, ahol valóban hemzsegtek az ékszerteknõsök. (Jót tettek velem és az ékszerteknõssel de bevillant, a mai pénzcentrikus világban vajon mennyi kerül vissza az állatkereskedõkhöz) Szinte megható volt a teknõc viselkedése nevet Letettem a bekerített tavat övezõ 4-5 m széles fûsávra. A koma elõbb nézelõdött mint aki szimatol (nézelõdõ tartása nagyon hasonlított ismeretlen terepet felmérõ kutya- vagy macska viselkedésére) aztán nekiiramodott - nem hittem volna hogy az egyébként esetlen mozgású jószág meglepõen gyorsan szalad - a tavacska széléig. Ott fejét emelgetve megint nézelõdött aztán becsobbant (szinte "hasította" a vizet, csak a feje látszott ki) és pár pillanat múlva megjelent a kis tó közepén díszelgõ köveken és sütkérezni kezdett nevet A biológus is odajött, utána körbevezetett és megnézhettük vele (két kisebb kölköm velem volt) az Állatkert, az állatok gondozásának "kulisszatitkait".
Etetés idején voltunk, akkor láttam hogy etetik a kígyókat "friss" élõ egerekkel, de nem "élõben" kergetik hanem elõtte az egereket kicsit "feldolgozzák" hogy könnyebben eméssze a kígyó. Természetes dolog, de nem épületes látvány, gyomor kell hozzá (vágóhídra sem megy az ember nézelõdni) Bár erõs rá a késztetésem, de nem írom le nevet Viszont érdekes volt a kígyók viselkedése, bár nincsenek külsõdleges mimikai reakciójuk, mégis "testbeszédükben" volt valami "beszédes-add már" várakozó jelleg, hasonlóan amikor a kutya- macska lesi mikor dobod neki a falatot nevet A gondozó meg is "cifrázta" azzal hogy nem az etetésre váró kígyóhoz tette be az egértetemet hanem a cca. 1,5 m-es karvastag kígyót kivette, letette a padlóra, az "indulásra készen" megvárta amíg gondozója "feldolgozza" az egeret, majd komótosan odasiklott és kényelmesen elkezdte bekebelezni, abszolút nem zavarta hogy többen állunk körötte nevet Akkortájt hét éves legkisebb kölkömet alig tudtuk lebeszélni hogy ne simogassa meg a békésen táplálkozó kélgyót
#23860
Az azért túlzás, a második képen Link látni, hogy elég sok ágvég visszafagyott, így elsõtermés nincs rajta. Távoli képen nem látni, mert csak az ágvégek fagytak vissza, és több rajta a zöld, mint a száraz.
De ettõl eltekintve jól telelt, bár nem tudom, fagyérzékeny vagy jobban fagytûrõ fajta.
Remélem az idén is meg tudom kóstolni, mert nagyon finom.
#23859
Értem :-) De a képed alapján remekül telelt.
#23858
Lányt fogtam róla nevet)
Egyébként nem, most nem lehet kiszedni, csak megnéztem hogy viselte a telet.
#23857
A tõrösdarázs végtelenül békés, jámbor állat, biztos, hogy errõl a fajról beszélsz? Link
Õ nem riogat, max. ti féltek tõle :-)
Ha a fatörzs-maradványban (milyen fa volt?) van orrszarvúbogár lárva, akkor abból kelhet ki tõrös ott helyben, de bizony mondom, nagyon csodás dolog volna, ha két ilyen ritka faj is lakótok lenne...
Mivel nem fészket épít, így nem is védi azt,, maximum akkor szúr, ha megmarkolod s nem tud elmenekülni, sose támad! Ha támad, akkor nem errõl a fajról van szó.
Próbáld meg lefényképezni, légy szíves.
#23856
Ha ékszerteknõs, elpusztul télen, ráadásul más kontinens lakója, így véletlenül se lenne megfelelõ dolog nálunk elengedni... Ha mocsári, ami hazai és védett, akkor olyan helyre vigyétek, ahol honos, hogy ne legyen egyedül. Pl. a Tisza holtágaiban totál biztos, hogy él.
#23855
Milyen teknõs ?
#23854
1 kérdés.
Az óriási tõrösdarazsakat hogyan lehetne távol tartani- bántalmazás nélkül- a kapubejárótól? Az a gond, hogy itt van egy visszamaradt fatörzs, amiben szeretnek tanyázni, és közben riogatnak bennünket, és pont ott van a biciklitámasztó is. Én semmiképpen nem akarom õket bántani, meg nem is lehet, mert 50 ezer forint egy darabnak az eszmei értéke.
#23853
De aranyosak.
Mi meg a szomszéd által kitaszított teknõsbékát dédelgetjük még egy kicsit. Adunk neki csigát, növényeket, de néhány nap múlva kivisszük a közeli tóhoz, és ott szabadabb lesz.
Jó lenne megtartani, de nekünk sajnos nincs természetes vizünk a kertben.
#23852
Rengeteg a kölyökbéka mindenhol, szinte óhatatlan hogy ne lépjünk rájuk, ha a fûben sétálunk. Õk a fóliasátorban találtak lakást: Link Ettõl sokkal többen laknak a fóliában (20-nál abbahagytam a számolást, pedig a fólia csak 15-20 négyzetméteres)
#23851
Sziasztok!
Kunszállás mellett a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága gyurgyalag fészkelõhelyeket talált, így ott most nyugalmat kell biztosítani, és semmiféle zavaró tevékenységet nem lehet csinálni(szánkózódomb, de most másra van kijelölve). Örülök, hogy ilyet találtak itt nálunk, mert én is szoktam látni és hallani ezeket a madarakat. Prü-prü hangjuk van.
#23850
Naná :-)) Sikerült róla fiat fognod? Vagy nem azért mentél, csak ellenõrizted? :-)
#23849
Az nem is látóhegy, az lepkehegy, vagy inkább pillangóhegy laza

Ismerõs? Link Link Link laza
Múlt héten jártam ott.
#23848
Ma délelõtti látóhegyi képek:
Link
#23847

Gábrusznak szeretettel:

Link
#23846
Méh x nyúl zavarban
#23845
Itt is repkednek,a kutyám próbálja elkapni õket laza , az orrára koppintottam, hogy nem szabad, most csak figyeli õket.
#23844
Pedig annak nézem, ha nem is házi.

Link
Link

Utolsó észlelés

2025-04-20 23:05:50

Dorog - (137m tszf)

16.3 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138827

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.