2025. július 14., hétfő

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#20421
Falra szerelhető szélmérő. Ez már majdnem olyan mint a napelemes bányászlámpa. nevet
Ha jól emlékszem a hőmérő szenzor bele van építve a szélmérőbe. Vagy 2m magasan mérsz szelet, vagy 10m magasan hőmérsékletet. A harmadik megoldás, hogy kiveszed a szenzor és elhelyezed 2m -en. Viszont akkor ugrik a garancia. szomoru
#20420
Erről van esetleg valakinek tapasztalata?
Lidl-ben kapható,ha jól emlékszem 20000Ft-ért. 
Csodát nem várok nyilván, de a semminél csak jobb lenne. Mondjuk a szélmérőjét ebben a formában, ezzel a tartóval nem nagyon tudom értelmezni... nevet



beillesztett kép



beillesztett kép

#20419
Néhány mondat erejéig én is szeretnék hozzászólni a műszerválasztás témaköréhez. Ami saját, személyes tapasztalatom van, azt szeretném megosztani.
Nos, a legfontosabb az tényleg az, hogy mi a cél. Pl. szeretném tudni, éppen mennyi a pillanatnyi hőmérséklet/páratartalom szél stb. vagy szeretnék adatot  gyűjteni, lakóhelyem klímáját jellemezni, kimutatásokat statisztikákat készíteni stb.

Ezen az oldalon sokféle műszer között lehet válogatni, és pótszenzorokat is árusítanak:

Link

Floo, amit Neked ajánlottak, az is itt van:

Link

A széles körben elterjedt WS 2300 utóda is megvásárolható  itt.

A személyes tapasztalatom az, hogy hobbikategóriában nem érdemes túl drágát választani, mert ezek élettartama véges, és sokat lehet bukni. Én így jártam a Davis Vantage Pro 2 állomásommal. Zárlatos lett a központi egység (ISS, ebbe csatlakoznak a szenzorok) , amit 60 000 Ft-ért tudnék Ausztriából rendelni.  WS 2300-asom is volt, az is tönkrement, sajnos. Ez persze nem azt jelenti, hogy mindenki így fog járni, ahogy én, szó sincs róla, csak én éppen így jártam, ahogy mondani szokás, nem volt szerencsém ezekkel az eszközökkel. Összességében olyan sok pénzem elment, hogy végül úgy döntöttem, nem vásárolok  egyelőre automatát.
Nekem most csak egy Greisinger 1710-es digitális hőmérőm van. Ez egy precíziós, német gyártmányú hőmérő. Ez annak jó, akinek fontos a nagy mérési pontosság és elegendő számára a pillanatnyi, napi minimum és maximum hőmérséklet feljegyzése. Tehát ez nem automata műszer, ezt esténként le kell olvasni és a napi szélsőértékeket törölni.
Teljesen víz-és porálló. Gyors beállás jellemzi, Pt-1000-es platina érzékelővel. Én kalibrálva vásároltam, a KVALIFIK Kft.-nél, de a Conrad is szokta árulni, mivel többféle Greisinger terméket forgalmaz.  De gyakorlatilag kalibrálás nélkül is nagyon pontos, azt meg lehet spórolni nyugodtan.
Létezik olyan változata is, (GFTB 200), ami mér légnedevsséget is, valamint kijelzi a harmatpontot, nedves hőmérsékletet stb, de ennek más típusú szondája van, ehhez kell szűrőt is vásárolni. A légnedvességmérés -otthoni körülmények között- nagyon ingoványos terület, kevés a jó műszer, ami azt tartósan és pontosan tudja mérni 90 % felett is.
Analóg méréshez jó tapasztalataim vannak még az üveghőmérőkkel. Ez viszont már macerásabb és sokkal drágább megoldás, és hőmérőház is kell hozzá, de a teljesség kedvéért:
Link

A német Schneider cég gyárt nagyon precíz üveghőmérőket. A legtöbb termék nem a mi pénztárcánkhoz van szabva, inkább csak érdekességnek szánnám, de esetleg, ha valaki pl. radiációs minimum méréshez szeretne üveghőmérőt venni, akkor jól jöhet az oldal, mivel olcsóbb, mint a Lombik-nál, mivel nem kell mind a német, mind a magyar ÁFÁ-t megfizetni.

Az íróműszereket viszont nem ajánlanám. Ezek azon túl, hogy drágák, folyamatos felügyeletet igényelnek, gyakran kell őket összehasonlítani, ideig-óráig pontosak.

Ami az adatok összehasonlítását illeti, szerény véleményem az, hogy a légnyomás kivételével (anticiklonális, stabil légköri helyzetet figyelembe véve) nincs értelme szomszédos állomásokkal összemérni a saját méréseinket, főleg nem OMSZ állomásokéval, ahol a WMO előírásainak megfelelően egységes  a műszerezettség, egységes az elhelyezés.

Nekem -jelenleg- a napi min+max valamint rad.min és csapadék (Hellmann) a mérési programom, ami lényegében az egykori OMSZ kis klímaállomásokkal (K2) egyezik meg. Nyilván, ha valaki automatát szeretne adatgyűjtési céllal, akkor a kis Greisinger műszer nem lesz elegendő, én elsősorban az analóg mérések témaköréhez szerettem volna egy kis segítséget nyújtani.
#20418
De igen. Relatív vagy tengerszintre átszámított légnyomás. De itt is számít a hőmérséklet. Ha nálam 3-4 fokkal melegebb van mint az agárdi Synop állomáson, akkor már nem korrekt az adat “lemásolása”.
#20417
Szia! nevet 
Az nem lehet, hogy te a tengerszintre átszámított légnyomásokkal dolgoztál akkor, mikor hozzáállítottad a műszeredet a környezőkhöz? Csak azért, mert a műszerszinti légnyomásról a tengerszintire történő átszámításnál már játszik az éppen aktuális hőmérséklet is.
#20416
Mindenkinek köszi a segítséget! nevet
#20415
Két éve (mikor volt egy kis pénzem) az olcsóbb meteorológiai állomások böngészésénél az is szempont volt, hogy lehessen kalibrálni. (Egyesek szerint e szót csak akkor használhatom, ha sok pénzért hitelesíti egy cég, mint ahogy a vérnyomásmérőmmel történt.) Szerintem meg kalibrálom, hogyha beállítom egy számomra elfogadhatónak tartott értékre. Pl., ha Fehérváron lévő négy amatőr állomás légnyomásadatai nagyon közel vannak egymáshoz, azt hitelesnek tartom, de segítségemre van még a néhány km-re lévő agárdi Synop állomás is. Ha van eltérés hőmérsékletben, páratartalomban a hivatalostól az valószínű később sem változik. De a légnyomás képes elmászkálni, ezért havonta illik kalibrálni. Itt a fórumban ajánlották ketten is ezt a ws-t, (nem akarlak elkeseríteni,de 10.000 ft-ból megvolt egy fejhallgatóval együtt a Hestore.hu-n. Már nincs.) A leírásban nincs a hőmérséklet állítási lehetősége (sokat próbálkoztam a gombok nyomogatásával, de nem találtam), de a légnyomás és páratartalom értéke korrigálható. Link   Hogy fontos ez? Kinek igen, kinek nem. Mikor még észleltem, fontos volt számomra, A legtöbb digitális kütyü (hőmérő, mérlegek, vérnyomás mérő) igazából arra való, hogy saját magához lehessen viszonyítani.Ha tegnap +2 fok volt, ma -3 C°, akkor most 5-ttel kevesebb van mint tegnap. Ha tegnap 125/80 volt a vérnyomásom most meg 140/90 akkor be kell vennem a gyógyszert.  Kb. ennyi. Némelyiket lehet pénzért kalibrálni (hitelesíteni), mint írtam én a vérnyomásmérőmmel megtettem. Kérdezted az analóg időjárási állomásokat. Nekem kettő van. (Nem egy városban.) A páratartalom mérőt úgy kell beállítani, hogy egy nedves zsebkendőt ráteszel, ekkor felmegy 100 %-ra, ezután szépen beáll a megfelelő értékre. Nos. Az egyik azóta is 20 %-kal többet mutat, a másik meg még nem mutatott 30 %-nál többet, Mind a kettő 10.000 ft volt tizen éve. Egyébként ebben az árkategóriában (10-30 ezer) a digitális műszereknek is a leggyengébb pontja a páratartalom mérő. 
#20414
Én is ilyen állomást keresek, ami nem kerül sokba, de megbízható és pontosan mér.
Lász ezt ajánlotta: "technoline ws 1600"
#20413
Az a baj, hogy én ilyen egyszerűbb, olcsóbb műszerekkel nem nagyon kerültem kapcsolatba, így nem ismerem annyira őket. Nem azt mondom, hogy a legdrágábbakat vettük meg, mert erről szó sincs, csupán meghatároztunk egy elvárt mérési pontosságot, egyéb követelményeket, és megnéztük, hogy a követelményeknek megfelelő műszerek közül melyik a legjobb, ugyanakkor ha lehet, olcsóbb.

De a többiek biztos tudnak segíteni, mert szerintem vagyunk elegen ahhoz, hogy legyen még legalább egy (vagy több) ember rajtad kívül itt, aki hasonló követelményeket fogalmazott meg leendő műszerével kapcsolatban. kacsint
Szóval akkor akinek van javaslata, dobja be. nevet
#20412
Szia!
Ha viszonylag pontosan akarsz mérni, akkor nem jók az "egybeépített" műszerek függetlenül attól, hogy analóg vagy sem. A légnyomásmérőt egyenletes hőmérsékleten kell "üzemeltetni" (ezért mindig egyenletesen fűtött helységben van elhelyezve), a hőmérséklet mérése 2 m-en hőmérőházban vagy árnyékolóban történik rövidre nyírt gyepfelület felett stb. Az általad linkelt műszert ezek alapján nem lehet megfelelően elhelyezni.
#20411
Igen, nyilván nem a legkomolyabb műszert linkeltem be, viszont mindenképp olyat szeretnék, ami valóban jó és megbízhatóan használható. Tudnál esetleg tippet adni egy olyan műszerre, ami alapvetően jól működik, ugyanakkor nem kerül csilliókba? 
#20410
Ezek szerint akkor kicsit félreértettelek, mert a lelki szemeim előtt az analóg műszerek említésekor a meteorológiai állomásokon használt analóg műszerek jelennek meg. vidám 
Ennél a műszernél talán a nem megfelelő szellőzés okozhat pontatlanságot, de ez nem biztos, mivel csak egyfelől látni a műszert. Rendes specifikáció meg végül is minek? Miért is lássa a vevő rendesen, hogy mit is vesz? Na mindegy, ez van...

Ez nyilván nem egy olyan műszer, amivel klimatológiai adatokat lehet gyűjteni, de alap dolgokra jó lehet. Nyilván nem mindegy az elhelyezés sem. Kérdés, hogy mi a cél? Mennyire akarsz pontos méréseket. Mert ha mondjuk gyűjteni szeretnéd az adatokat valamilyen komolyabb céllal, akkor lehet, hogy más műszert kellene nézned. Ha viszont csak kitennéd, hogy reggel, mikor kimész a kertbe, vagy mész valahova, kb-ra (szerintem kb. egész fok pontosságra) meg tudd mondani, hogy most akkor mennyire is van hideg, arra szerintem bőven jó. Ha vigyázol rá, akkor ennek szerintem nem sok baja történhet így ránézésre, de azt vedd figyelembe, hogy ilyen műszerrel még nem volt dolgom. nevet 
#20409
Köszi a kimerítő választ. nevet Én ezt néztem a Conrad oldalán, fogalmam sincs a használhatóságáról, viszont szeretnék valamit, ami azért megbízhatóan működik. 
Link
#20408
Szia! nevet
Ez sok mindentől függ, hogy mennyire pontosak. Például attól, hogy hogy gyártják le. Előfurdulhat például olyan egy hőmérőnél, hogy a számlap véletlenül 1 mm-rel odébb kerül bele a készítésnél, mint ahol lennie kéne. Ilyenkor zérushibája lesz a műszernek. Ha a számlap stabil úgy, ahogy van, akkor ez nem olyan nagy hiba, mert ha tudja az ember a korrekciót, akkor az minden hőmérsékleten ugyanannyi lesz. A számlap azonban a hanyag üzemeltetés (pl. összevissza rázás, odaejtés az asztalra, leejtés, stb.) miatt is elmozdulhat, kedvezőtlen (leginkább a legutolsó) esetben össze is törhet a hőmérő. Ilyenkor a számlap általában már csúszkálni fog, ami az értékeket pontatlanná teszi. Hasonló körülmények között a folyadékszál hajlamos megszakadni, ami borszeszes/alkoholos hőmérőknél könnyebben, higanyos hőmérőknél nehezebben hozható helyre. Amit még ismerek analóg műszert (pszichrométer, higanyos barométer), kalibráció után vigyázva rájuk kifejezetten megbízhatóak. Csapadékmérők közül a Hellmann-csapadékmérőt ismerem inkább, amivel nem szokott probléma akadni, ha nem ejti le az ember. Arra érdemes figyelni, hogy mikor leméri a csapadékot az ember, hagyja azt kicsöpögni a gyűjtőpalackból, mert akár 1 tizedmilliméter bennmaradhat a gyűjtőpalackban.
Összességében tehát elmondható, hogy az analóg műszerek megfelelő üzemeltetés, és karbantartás mellett viszonylag megbízhatóak, de ha az ember nem ismeri a műszert, mert mondjuk frissen vásárolta, érdemes kalibráltatni, mert akkor tudja meg, hogy pontos-e. A legegyszerűbb, otthon is elvégezhető kalibrálási lépés folyadékos hőmérőknél a következő: olvadó jég, és (minél hidegebb) víz keverékébe helyezzük a hőmérőt, majd bennhagyjuk, és megvárjuk, amíg beáll. Ha a folyamat során végig van a vízben jég, az 0 fokon tartja a rendszert, tehát a hőmérőnek is 0 fokra kell beállnia.
Ha konkrétabban meg tudnád írni, milyen műszer érdekel, akkor lehet, hogy azzal kapcsolatban is tudok tapasztalatokat megosztani, mert már dolgoztam ilyen műszerekkel. nevet 
#20407
Mennyire megbízhatóak az analóg műszerek?
#20406
A szélsebesség mérés ezek szerint impulzus adós, a szélirány forgó potis. A szélsebességet a két impulzus közötti időből számolja. Az impulzus amplitúdója addig, amíg az érzékelhető, lényegtelen.
#20405
Törölt tartalom
#20404
Köszi mindenkinek még egyszer, beigazolódott a gyanú. Túl hosszú volt a kábelem, kb. 25m. Erre a telefon vezeték nem alkalmas, lecseréltem hálózati kábelre, így remekül működik, végre értelmes értékeket ad. Tényleg csak az volt a furcsa, hogy részben működött, pl. a sebesség reálisnak tűnt. A mai nap amúgy remekül alkalmas volt a tesztelésre. tornado
#20403
Garanciális még a cucc?
#20402
Bonyolódik a helyzet, met most az ÉNY-i szélre ÉK-it mutat. Elég hosszú a kábelem, arra gyanakszom.
#20401
vidám
#20400
Ennél jobbat én sem tudnék javasolni. Végeredményben senkit sem fog zavarni, hogy nyugat fele néz az "E" jelzés. Nem gondoltam volna, hogy ilyen előfordulhat, de úgy látszik a kínaiak mindenre képesek. szomoru
Ilyenkor jut eszembe a tréfás kérdés: Melyik a helyes mondat a kettő közül?
1. A nap nyugoton kel fel.
2. A nap nyugaton kel fel.
nevet
#20399
Én is így gondolom, ahogyan te írod. Köszönöm mindenkinek a segítséget, de mégis az a fura helyzet, hogy jelenleg is északi szelet jelez, pedig hát a széltérképen is jól láthatóan déli fúj.
A megoldás az lesz, hogy egyszerűen elfordítom nyugat felé, jobbat nem tudok.
#20398
Megkerestem a WS 2350, WS 2305 szélmérőjének felszerelésére vonatkozó leírást: "Szélmérő: hivatalosan 10 m magasra, a szelet befolyásoló tárgyak közül(háztető, kémény, fa)kiemelkedve, az eszközön szereplő N jelzést észak felé állítva kell elhelyezni")
De most látom, ahogy leírtam, a tied WS 2307-es.
Bár a WS 2300... sorozat egy kaptafára készült. Ha nem jól jelez keletre állítva, csak megpróbálnám az Északi irányt. nevet
#20397
Akkor szerintem minden rendben. Fogalmaim szerint a szélzászló a szélmérőnek az a lapos, kiszélesedő része amivel szemben a hegyes ellensúly van, kis felülettel. Ez mindig arra áll amerre a szél fúj, ellenben a szélirányt (ahonnan a szél fúj) a hegyes ellensúly mutatja, mint egy iránytű.
Valóban kelet felé kell néznie az "E" jelnek: Link
Ha így van felszerelve és jól határoztad meg a keleti irányt akkor jónak kell lennie. Nem hiszem, hogy fordítva szerelték volna össze, bár sok mindenre volt már példa.
#20396
Hali!

Froggit WH4000 SE WiFi: erről valakinek tapasztalata vagy ajánlása lenne?

Öreg
#20395
A magyar leírás csak annyit mond, E jellel kelet felé. Az angol kicsit bővebb: For correct and accurate readingsit is important to mount the sensor so that the front (marked E)is pointing in East-West direction.
#20394
Tudom nehéz eset lesz, nagyon nehéz, de esetleg valaki tud lehetőséget, honnan lehetne Kaindl Windmaster2 kézi szélmérőt beszerezni?
Esetleg ha valaki unná, és nem használja, érdekelne.nevet
Köszi!nevet 
#20393
Ne a zászlót nézd, az mindig arra áll, ahonnan a szél fúj. A szélmérő testén van jel, ami az északi irányt mutatja. Azon az árbócon kell a szélmérő testét északi irányba rögzíteni a felfogató csavarokkal.
#20392
Sziasztok!
Friss hús vagyok.  Szeretnék szélturbina tervezéséhez a tetőmön 1 évig széladatokat mérni, ezért olyan műszert keresek, ami PC-re tudja továbbítani az adatokat és a vevő egysége vezeték nélküli, lehetőleg napelemmel ellátva, mert a tetőre felmászni évente elemet cserélni nem egy kélyhömpöly.
Ezt néztem ki, de csak az amazonról vagy ebayről lehetne megvenni, itthon nem találtam. Használ valaki ilyet vagy tudtok hasonló tudású alternatívát ajánlani (50 ezer alatt lehetőleg)?

Link

Öreg


#20391
A zászló szépen állt tegnap is délnek, mire a beltéri északot mutatott.
#20390
Egy északi irányt kell felvenni(mondjuk egy iránytű segítségével. A WS szélmérőn jelezve van az északi irány(North) Tehát az N jelzés észak felé nézzen. Tutti, hogy jól fogja mutatni az irányt a beltéri.
#20389
Ne haragudj az idétlen kérdésért, de a szélzászló jelez fordítva (és) vagy a beltéri kijelzése?
#20388
Törölt tartalom
#20387
Szerintem E (East) vagyis Észak felé kellene fordítani a jelölést.
#20386
Sziasztok! WS2307-es állomásomat építgetem, de valamiért a szélirányt pont fordítva jelzi, pedig kelet felé (E) van állítva. Ilyet tapasztalt valaki?
#20385
Rengetek bolt árulja, persze a legtöbb közülük online.  Link vagy Link De akár külföldről is rendelhetsz.

#20384
Ok, bocs nem tudtam.
#20383
Komolyabbra gondoltam.
#20382
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#457796 - 2019-12-10 18:12:23)

Jövő héten lesz a lidlben.
#20381
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#457795 - 2019-12-10 18:07:17)

Lehet nem ide illo te ma, de valaki esetleg tudja milyen boltokban lehet hozzájutni idojaras allomashoz? 
#20380
Nálam ma reggelre rendbe jött. 96%-ot mutatott, HH-helyett. nevet
#20379
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#457644 - 2019-12-09 16:34:04)

Ez valami járvány lesznevet A WS 2350-es Külső páratartalom mérő szenzora 99%-on kiakadt és villog, most 98%-on villog nálam is. Először be is riasztott.
#20378
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#457611 - 2019-12-09 07:22:03)

Nekem is...de már vagy 4 napja! vidám
#20377
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#457610 - 2019-12-09 07:18:23)

Az egyik RH szenzorom megnácult. HH-t mutat a beltéri, olyan magas az RH nevet
#20376
Akkor most már értem miért nem volt alkalmas csapadék mérésére! nevet Hacsak nem ázik be az árnyékoló, de ez Takinál elképzelhetetlen. Én csapadék mérésére vettem és így kitéve a napra, bizony befülledt és számomra a hőmérő használhatatlan.
#20375
Taki-féle árnyékolóba tettem bele én is.
Napokat töltött a mérő így a kanizsai omsz állomás mellett, pontosan ugyanazt mérte.
#20374
Nem is értem, hogy ilyen drága műszerek esetén, miért nincs lehetőség a mérő egységek különböző helyeken történő elhelyezésére.zavarban
#20373
Nem kekeckedni akarok, de biztos, hogy ugyanarról az eszközről beszélünk? Az enyémben a hőmérő szenzor egy külön, zárt műanyag dobozban van, ami fölött ott van a csapadék felfogó tölcsér. Ilyen konstrukcióban lehetetlen a pontos mérés. Ez dupla szellőzésmentes lezárást biztosít és ennek megfelelően volt, hogy 5-8 fokkal többet mért a Taki féle árnyékolóba  helyezett szenzorhoz képest. Ezért mondtam hogy hőmérséklet mérésre alkalmatlan.
Veled ellentétben a én tudtam és most is tudok vele csapadékot mérni és a WS2300 -hoz képest pontosabban mér. Egy hibája van, hogy időnként kicsúszik a billenőkanál tengelye.
Persze a Helltakit nem éri utol.

Utolsó észlelés

2025-07-14 15:41:40

Tát - Kertváros (106m tszf)

32.1 °C

27002

RH: 40 | P: 1014.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142934

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.