2025. április 20., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#23443
Nagyon helyesek :-)))
#23442
Az elsõ nem fecskefarkú, hanem kardoslepke (Iphiclides podalirius), a második meg kis színjátszólepke (Apatura ilia). Nagyon szép mindkettõ! A színjátszó különösen örömteli látvány, felénk nem nagyon van. :-)
#23441
Köszi.
#23440
Idén elõször láttam a Fertõ tavon kis hattyúkat, 6-an vannak. nevet Nagyon remélem, hogy mindegyik szépen felnõ és nem pusztul el egy sem. Egyébként pár évvel ezelõtt sokkal több hattyúval lehetett találkozni a Fertõn.
Íme két kép: Link Link
#23439
vidám
Az elsõ egy fecske farkú, a másdikat meg nemtudom. Majd Noli megmondja. Vagy más, aki érti ezt.
#23438
Az elsõ lepke zebrikusz, a másik lepke pávikusz kacsint
#23437
Link
Link

Ezt a két lepkét tavaly egy meteorológiai terepgyakorlaton lõttem.
Valaki meg tudja mondani a magyar nevüket? vidám
#23436
Lassan sehol se lehet bemenni az erdõkbe, a nagy részük életveszélyes...
Most találtam képeket a Bakonyi pusztításról...
Link
Itt vannak káradatok is:
Link
#23435
Az egyik tuti helyre kerül, a másik nem ismerõs, de még sanszos az is hogy nálunk köt kinevet
Majd látjuk vidám
Most hallottam a rádióban, a Mecsekben tilos a túrázás, mintegy 20 hektáron dõltek ki fák a felázott talaj és a szél miattszomoru
#23434
Hát, sajnálom, hogy nem Nálatok köt ki, de ha szeretõ gazdit talált, akkor neki voltaképp mindegy. Ne izgulj, cica mindig lesz, mert mindig vannak felelõtlenek, akik nem ivartalanítják a cicáikat... :-(
Végtelenül szomorú állatsorsok vannak, egy kedves ismerõsöm m pesti macskamentõ, akiket összeszednek, oltás, féregtelenítés után keresnek nekik gazdit, ha nem cicababáról van szó, akkor ivartalanítás is megvan, természetesen. Mindezt saját pénzbõl. Érdemes megnézni a blogját, tanulságos és sokszor nagyon szomorú történetei vannak...
Link
#23433
Úgy néz ki, mégsem lesz kiscic, az egyiket egy ismerõsünk befogadta, a másikat holnapig tartja és állítólag mennek érte is.
Egy állat kitette õket egy dobozban az utcára, remélem õ is ott végzi duhos
Nagy szerencse volt, mert kiugráltak a dobozból, Gabi (feleségem)majdnem elgázolta õket.
Remélem a mai nappal kis életük egyenesbe került kacsint
Már ettek, alomra mentek, úgy néz ki megmaradnak vidám
#23432
Akkor simán, mert nem fogják konkurrenciának tekinteni. :-) Sok sikert hozzá, a cicnek meg hosszú, boldog életet Nálatok!
#23431
Ez trükkfelvétel, ilyen nincs.
Ha mégis van, akkor nagyon állat laza
#23430
Már egyik sem ivaros, akkor van esély?
Vegyesek laza
#23429

beillesztett kép


Ha valaki nem látná, a kanveréb befogja az asszony csõrét :-)
#23428
Ivarosak? MI a nemük (a nagyoknak)?
Nálam volt 8 éves exkandúr, aki nagypapaként bánt a 3 hónapos kiscicával, szintén kandúr.
#23427
Cicások!
Szerintetek három darab 2 éves cica befogad egy picikét?
#23426
De tökéletes nevet ...csak nem emberi fogalmak, fogalomrendszerek és értelmezés szerint...épp úgy,ahogy a nagyon kifinomult,végtelenül bonyolult emberi afferens és efferens ideg és zsigerihálózat sem tesz véletlen kitérõket nevet ..a hangadást szabályozó gégeizmok esetében a valóban nagy utat bejáró nervus vagus vagyis a bolygóideg(köteg vagy fõtörzs) sem, amely eleve számos más-más funkciókat ellátó rostokból és egymásba fonódó, más idegpályákkal is összecsomozódó ágak bonyolult rendszerébõl áll össze (dorsalis ág, ventralis ág stb.)..pl. ez a hálózat azért kulcsolódik át furcsán mélyre hatolva az aortán hosszú útja közben, mert a tüdõartéria és az aorta falán lévõ baroreceptorokból visz fel infókat az agytörzsbe..ez elég létfontosságú idegi szabályozás..amirõl beszélsz az a fordulás után kilépõ ún. visszatérõ gégeidegrost, ami nem önállóan fut le az agytörzsbõl, hanem a bolygóideg vaskos idegkötegébe van befoglalva, mindaddig, amíg ki nem lép(léphet!) a fõtörzsbõl és kisebb szétváló ágak mentén a gége nyálkahártyáját és izmait be nem hálózza (extracranialis szakasz, cervicalis rész, recurrens ideg nagyon-nagyon-nagyon csúnyán mondva vidám )..vagyis úgy kell el elképzelni mint a nagyméretû toronyházakat behálózó összefont,ám más-más feladatokat árammal ellátó kábeldzsungelt a gégecsövekbe rejtve, amik a megfelelõ kötésdobozokba érve szétválasztódnak és a megfelelõ helyre futnak, miközben látszólag(!) értelmetlen nagy íveket tesznek meg..ám az ívek mentén létfontosságú feladatmegosztás zajlik...képtelenség lenne, és itt a tökéletesség ebben is,ha az idegek hálózata nem valami jól koordinált és legésszerûbb rend és rendszer szerint futna bennünk és az emlõsökben..
#23425
Köszi a részletes infót, bár ez nagyon rossz hír szomoru szomoru Pusztulna inkább az akác, meg a bálványfa!!!!! Na jó, kicsit felindult lettem ettõl.
Kitartást a Fagus barátainknak, akiknek erdõt vigyázó szemeibõl most könny csordogál!!
#23424

beillesztett kép


Csak, mert aranyos
#23423
Van egy sarlós fecske munkahelyemen egy 4. emeleti eresz alatt, a falon kapaszkodva alszik! Lefényképeztem, estefelé megmutatom. Nagyon helyes kis jószág (nem is olyan kicsi...)! Szegénykém, biztos éhes lehet :-(((
#23422
Na nem, nem tökéletes, de pont ez a pláne benne, hogy folyamatosan javítja a dizájnt. Maradjunk annyiban, hogy az optimálist igyekszik közelíteni. :-)
Ha tökéletes lenne, akkor pl. az agyból induló, a hangszalagokat mozgató ideg direkt úton jutna az agyból kilépve a gégéhez, ám nem ezt teszi, hanem lemegy a mellkasba a fõ aortáig, azt megkerüli, majd visszakanyarodik s úgy éri el a gégét. Zsiráf esetében ez a kerülõ meglehetõsen hosszú utat jelent!
A halaknál ez az ideg még egészen normális, direkt úton jutott el a megfelelõ kopoltyúívhez, ám ahogy továbblépett a fejlõdés, s változott a dizájn, úgy nyúlt az ideg is. Mire kialakultak az emlõsök, már megvolt a kerülõutas megoldás, pusztán azért, mert az eredetileg a halban kopoltyúívként megvolt szervek átalakultak, elvándoroltak eredeti helyükrõl, ám a beidegzésük megmaradt az eredeti. Nem is lett volna más lehetõség, hisz az apró változások sorozata alkalmával csak így tudott életben maradni a lény.
Ha van egy házunk, amihez hozzáépítünk, olcsóbb a már meglévõ csõvezetékeket megtoldani, mint teljesen újat kiépíteni, ami egyben látja el az egész házat. :-)
#23421
OK, megkérdem a Gusztit. (PÜ-ben polgári név, ha kell, nem kizárt, hogy ismered)
A magamfajta számára ami megdöbbentõ, hogy Tótvázsony felõl nézve megváltozott a Kab-hegy sziluettje. A toronytól jobbra, ahol eddig "normális hegyforma" volt, most szabad szemmel is láthatóak tépett fák, mint a cirkuszkerítés, teljesen megváltozott a "megszokott" Kab-hegy látvány.
Gusztit utoljára Yolanda után két nappal láttam, akkor hozott nekem kb. 2kg-nyi süldõmájat. Elmondása szerint a süldõ rosszkor volt rossz helyen. Nos, ez a máj csíkokra vágva ázik majd egy éjszakát fokhagymás tejben, majd tárcsán, hirtelen megsütöm sok hagymával és borssal, ha lesz rá 6-8 ember. kacsint
#23420
Elképesztõ!
A Természet tökéletes.
#23419
Ma csíkos, sártúró, visítósokat sikerült fotóznom, videóznom. Remélem nemsokára fel tudom õket rakni.
#23418
Legyen egy kicsit vidámabb téma.

beillesztett kép



A hangyák közt van pár trópusi õserdei faj, amikrõl néhány éve fedezték fel, hogy tudnak vitorlázni. Szárny nélküli dolgozókról van szó, akik, ha leesnek a fáról, nagy eséllyel azonnal elpusztulnak (hatalmas fákról van szó, ne feledjük).
Az érintett fajok a lombokornaszintben élnek, s ha lezuhannak, a zuhanást irányítva egyre közelebb siklanak a fatörzshöz, majd elkapva azt visszamásznak az otthonukat jelentõ ágra.
A hangyeszok különös alakúak, nagy, lapos fejük van, s a hosszú hátsó lábaik kissé ellaposodtak, valószínû ez a két testi tulajdonságuk segíti az ejtõernyõzést.

beillesztett kép



Ezen kívül még különféle tüskék is vannak rajtuk, amelyek esetleg a megkapaszkodásban játszanak szerepet. Ha leesik a hangyesz, úgy irányítja a mozgását, hogy köröket tesz a fatörzs körül, s így közelít "oribtális" pályáról "ballisztikusba" váltva (a fa szempontjából nézve). A leesõ hangyák 85%-a képes visszamászni a fészekszintre. Ha leesnek a földre, szinte azonnal felfalják õket, vagy esõs évszakban belefulladnának a lenti sárba, ráadásul szagnyom nélkül vissza se találnának a fa koronájába. Mivel e hangyák nem másznak le a talajra soha, így a szagnyom a talajszintrõl teljesen hiányzik.
A felfedezõ rovarász Steve Yanoviak, aki véletlenül vette észre ezt egy 2003-as perui terepi munka során, amikor szúnyogokat gyûjtött, s a hangyák rámásztak, õ meg lesöpörte õket. Késõbb kísérletekkel is igazolta a dolgot, körömlakkal megfestette a hangya potrohát, majd leejtette, s mintegy 10 perccel késõbb már látta is, hogy a festett hangyesz visszaért az anyaágára.
A tanulmányozott faj elsõsorban a Cephalotes atratus nevû jószág, de ezen kívül számos más Cephalotes-faj is képes ugyanerre az attrakcióra. Összesen 25 lombkorona-lakó hangyafajról derítette ki eddig, hogy vitorlázik, ezek 5 különféle nemzetség tagjai!!!

Nézzetek meg egy videót a festõs-hangyaejtõs kísérletrõl:
Link (Real player kell hozzá)

Alex Wild hangyász-természetfotós képe a C. atratusról esés közben:

beillesztett kép

A kép kb. 300. próbálkozásra sikerült, laborban készült.

Steve Yanoviak oldala a vitorlázó hangyákról:
Link
itt van még pár videó, olyanok is, amik nem vitorlázós hangyákról készültek, összehasonlításul.

A lányoknak pedig egy fotó a hangyász zoológus emberünkrõl, csak mert igen jóképû is, nem csak okos:

beillesztett kép


:-))


No és ha már bejött a C. atratus, még egy érdekesség e fajról. Van egy élõsködõ fonálféreg, amely ennek a hangyafajnak a parazitája. Amelyik hangyeszba beköltözik, annak a potrohát pirossá változtatja (felsõ képen egészséges, alsón fertõzött dolgozó):

beillesztett kép



A piros seggû hangyákat a madarak érett bogyónak nézik, megeszik, majd ürülékükkel továbbadják a férgeket. A fertõzött hangya nem csupán piros segget növeszt, hanem úgy áll a faágon, hogy a seggét megemeli, s egyúttal el is sorvad a kitinpáncélja. A gyümölcsevõ madarak a piros "bogyót" könnyen lecsípik, de amúgy nem ennék meg e hangyát a tüskéi és a rossz íze miatt. Az ürüléket aztán ezek a hangyák elhordják, így megfertõzik magukat az abban lévõ féregpetékkel.
Egy hangyesz gyümölcsök közt, hogy lássuk, mekkora a hasonlóság:

beillesztett kép



#23417
Így van, ahogy írod.
Kérdezd meg légyszíves a jáger szomszédot alkalom adtán, hogy a bükk állományokon kívül érintett más fanemet is nagy mértékben a bakonyi dõlés?Mondjuk a tölgyesek azok inkább törnek..a fapiac a túlkínálattól szépen KO lesz..amúgy is az már..a nemes faanyag állapot elsõ blikkre bükkrönknél sokszor csak látszat..a nagy gond a gombabetegségbõl eredõ álgesztesség, ami megakadályozza az értékes ipari fa felhasználást...ám ha bejön a tél,és felhúzzák megint a gázárakat kell majd a fa...nem nyáron szerzik be, nem õsszel majd télen, amikor már fagy keményen..az üzemtervi elõírásokon áttervezés lesz, bár elképzelésem sincs,hogy ekkora mértékû dõlésnél, ezt hogy kivitelezik majd...nem irigylem az erdõtervezõ kollégákat ott az biztos...arra is kiváncs lennék mi a helyzet a természetes újulattal, felújulással...gondolom lesznek elemzõ cikkek a szakma tollából..de ez inkább az erdõ gazdálkodási oldala...a sírni való ennek a tájképi, táj és erdõökológiai szegmense...bár egy ökológus igen csak bõ szakmai érdeklõdéssel áll majd erdõanyánk válasza elõtt..

Noli:Isten ments tõlük...
#23416
Ilyenkor hol vannak azok, akik illegálisan hordják el a fát az erdõkbõl??? Besegíthetnének a kármentesítésbe...
#23415
A szomszédom vadász a Hárskút környéki erdõkben. Õ mesélte, hogy komplett erdõk tûntek el, fekszenek a földön. A HM. VERGA emberei és a vadásztársaságé is tisztítják az erdei utakat, napi 200m-t tudnak haladni. Az órási kárt tetézi, hogy a nemes faanyag jó része csak tûzifának lesz jó. Olyan a túlkínálat fából, hogy van olyan rész, ahonnan ingyen sem viszik el.
Ha ez elfogy? Akkor pedig nem lesz fa, nem lesz mit kivágni 10-15 évig biztosan.
Ebbõl a két ciklonból a Bakony környékbeli része nagyon csúnyán megkapta. szomoru
#23414
Igen olvastam épp azért is írtam be az adatokat.
Így egyszerre szívesen és sajnos nagyon nem szívesen. zavarban
Épp ma vannak kinn a helyi erdész erõk a Kab-hegyen a sajtósoknak és szakembereknek rendezett terepbejáráson.Az Erdészeti Lapokat Pápai Gábor képviseli valószínûleg, ha lehetséges megpróbálok fotókat kérni tõle...Te nem jársz mostanában arra majd?...
#23413
Köszi a megerõsítést, a számadatokat. szomoru (#23184. alatt már szóltam a bakonyi katasztrofális eseményekrõl és a kiváltó okokról)
#23412
Ha nem akarsz teljesen letörni, a Csóványos keleti völgyfõjébe Musli barakkig és onnan a Nyír-rétig ne menj mostanába.. [esõ] (le is van zárva a terület életveszély miatt)...lábon nem maradt bükk, csak a vörösfenyõk...a Foltántól a Kroslák-forrás irányába behúzó K négyzet útvonala gyakorlatilag járhatatlan, mert a földön az erdõ..a Verebes-kaszáló-Foltán útvonalat is végigkísérik a dominó-effektusba dõlt bükkök foltjai..(mondjuk a Bükk I kor az nagyon az övék volt)...

Ami még döbbenetesebb,hogy a VERGA területén(bakonyi hadügyes erdõgazdaság, aki a Kab-hegy erdõit is kezeli)..300.000 és 450.000(!!) köbméter kidõlt bükkrõl szólnak a hírek.. zavarban ..az Ipoly éves engedélyezett kitermelése 100-120 körül mozog..a tátrai katasztrófális kalamitás 2 millió volt..a két évvel ezelõtti novemberi bükki SC Bánkúton és környékén 10-15.ooo-et zúzott le...lehet arányítani...embertelen mi lehet ott.. [esõ]
#23411
Jajj Ne má!!! A drága bükkjeim, amit annyira imádok!
Egyszer az a baj, ha száraz meleg van, most meg az abnormális csapadék kínozza õketszomoru. Valahogy ez nem az õ évtizedeik. Bár nyilván a bükk I-II. korszakban is voltak tragikus évek rájuk nézve, de így is pusztítja õket az emberiség (amit még nem zúztak le) és még ez is.


A gólyákról tud valaki jelenteni valamit (Godazoli???), mennyire sérült (pusztult) a populáció a ciklon/ok végett?
Én örömmel tapasztaltam, hogy Seregélyesen a 80-85%-uk túlélte.
#23410
nevet 2. Odúles a Sóstói-erdõben Link nevet De édesek a pi-cinkék és kis pelék Link vidám
#23409
Pici, ázott rozsdafarkú cincog az ablakpárkányon szomoru Anyucit is hallani.
Tegnap meg voltak zavarodva a kis madarak, vagy csak véletlenek, de autóval menetközben alámrepült egy, szembejövõnek is láttam egyet nekirepülni. Reggel meg mikor kinyitottam a csomagtartót berepült egy veréb. zavarban Ennyi sok víztõl és kaja hiányban gondolom kezdenek megzakkani. szomoru( Bár giliszták vannak szép számmal.
Ma reggel meg két vaddisznó nézelõdött bambán Mátramindszent határában az úttesttõl kb. 20 méterre! Szép nagyok voltak. Egyenként kb. akkorák, mint a fél autóm. Még soha nem láttam vadon vaddisznót! nevet
#23408
A Pilisi Parkerdõs kollégáktól már jött a hír..nagyon durva...de nálunk se jobb a helyzet..
két hír az Ipolyos honlapról:
Link
Link
[esõ]
komplett bükkös erdõrészek dõltek le a Csóványos alatt..a Duna TV-vel voltunk kinn forgatni múlt héten...szombaton kerül adásba..a legnagyobb baj,hogy nem lehet megkezdeni az érdemi munkát,vagyis az újulatot felszabadítani a rönkök alól és fennáll a veszély,hogy a jövõ generáció erdõit alkotó természetes mageredetû magoncok befüllednek a kidõlt bükkök zöld lombozata alatt..sürgõsen lépni kellene,de ezen a vízkapacitás maximumán lévõ talajon, alig van lehetõség...és ha most erre bejön az éjszakai,holnapi csapadék, hozzá a szél..nem tudom, az már kritikus lesz..dõlések, áradások.. szomoru...
#23407
Ide is beteszem. Egyrészt mivel népszerû hely, másrészt biztos, hogy sokan ismeritek Link Ide sem kell mostanában túrát tervezni szomoru (Rám-szakadék). Nem az egész riport szól magáról a helyrõl, de érdemes végignézni.
#23406
Nagyon szép a klemátiszod, de nekem a brekusz még jobban tetszik! :-)) Gyönyörû színe van!
#23405
Igen,.. a szomszéd háza. nyelvnyujtas
Májust köszöntõ-búcsúztató képeim;
Napfény park avatója egy hete vasárnap:
Link
Akkor még szárazulóban voltak a "zsömlék"- ahogy felénk nevezik a tarackos kátyúkat.
A szomszéd kertje.. visszatérõ örök téma;
Link
Link
Csak elvoltam az utcai csehóban, hazafelé a járdáról láttam...

És a mai sztárfotó; Zsófi-brekusz az esõben, ahogy váltogatja az ingeit a jelen esõs festett betonos lépcsõn:
Link
kacsint Tudja a barna-zöld-v.barna foltokat felvaratni magára... laza

Tetszenek ezek a Zsófia- Yolanda nöi nevek; jöhet a Tünde-Margit-Jolán hármas frontos ciklonocskák, de már csak 5-2-2 mm.esõvel, mert már elég volt; Tisztelt Atlanti-Medi Ciklonok!
vidám

#23404
Olvasta valaki esetleg? Barabási Albert-László: Villanások - a jövõ kiszámítható
Szinopszisa: Link
Én is hiszek abban, hogy a jövõ nagymértékben kiszámítható de legalábbis jól prognosztizálható, folyamatai jól becsülhetõk számítógépes modelleket kialakítva. Az eseményeket befolyásoló véletlen események sok esetben csak információhiány miatt tûnnek számunkra véletlennek, ha nem ismerjük a háttérben számunkra rejtve munkálkodó, a folyamatokat irányító-befolyásoló okokat, csak szerencse-balszerencse névvel illetett esetleg misztikus okokra visszavezetett hatásukat érzékeljük.
#23403
Õ meg fütyül a világra - persze teli szívvel, igényes elõadásban, széles ritmus- dallamvilággal nevet

beillesztett kép


(A szomszéd házán énekelt, felvettem a koncertet, de nem foglalom vele a helyet, pontosabban szûk jelenlegi tárkapacitásom)
#23402
Na menjél már valahova! Lehetõleg valami galériába, ahol a falon is megnézhetjük majd ezeket a képeket!!!!

A motoros szitakötõ egész élethû :-)))))))))))))


HATALMAS KÉPEK!!!!!
#23401
Lógó pókok Link Link Soproni ezerjó Link Érdeklõdõk a pacsirtafû-lakóházban Link nevet
#23400
De akkor is ugyanaz a végeredmény, ha türelmes :o
#23399
Tegnapi vendég a hátsókertben: Link
#23398
Mai képek: Link Link Link Link Link Link
#23397
Szokásos friss képek...nevet
1 Link
2 Link
3 Link
4 Link
5 Link
6 Link
7 Link
8 Link
9 Link
10 Link
11 Link
12 Link
#23396
Az a virág még nincs kinyílva, a méh meg már támadja!
Akkor nem pedofil, hanem türelmetlen, ha így jobban hangzik laza
Bár a végeredmény ugyanaz.
#23395
De a virág még nem. vidám
#23394
Már miért lenne pedofília?
Ez a méh szerintem már nagykorú nevet

Utolsó észlelés

2025-04-20 15:12:36

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

23.0 °C

18005

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138827

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.