2024. november 30., szombat

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#35
Szia! Természetesen ekkora helyet ésszel kell csinálni, pl. a borsó helyére mehet majd a palántázás , ami május környékén történik, akkor lehet paprika , paradicsom, stb. Az eper palántát sem hagynám ki, ha szeretitek, igaz azt augusztus környékén kéne, de ma már árulnak tavasszal virágzó palántákat, ami hatásos.
#34
Hello!
Nálunk sajnos csak én vagyok a kaktuszozással megfertõzvenevet

Nekem is volt... Odavoltunk a Balatonon 2 hétre, és itthon(1. emeleti erkélyen) senki nem tudta gondozni locsolni a kaktuszaimat és az egyik kedvencem az opuntia microdasys-nek leestek a friss talpjai. (Emlékszem a legnagyobb forróságok voltak. Balatonon 33-35C míg Szegeden 38C fokok voltak.) Majd elbírtam azokat dugványozni nem az volt a baj, hanem, hogy nemtudtam a teleltetését több kaktuszomnak se megoldani. Csak, ami megtetszett azokat vásároltam régebben. Semmitse tudtam róluk. Na mindegy. És akkor, szóval télen szépen kifagytak. Azóta csak biztosan fagytûrõ kaktuszokkal próbálom a gyûjteményemet szaporítani az erkélyen. Hisz nemtudok neki téli takarást biztosítani. Ez pedig nagy hiba.

Az elsõ télálló kaktuszomat(opuntia humifusa) még loptam úgy 5-6 éve egy földszint emeleti erkélyen voltak elburjánzva és télen csentem el pár talpat puszta kézzel. Keménnyé voltak fagyva és a kezeim is tele lettek tüskékkel. De megmaradtak, mert nagyon szívosak. Szóval nekem ezután kezdõdött az igazi télálló kaktusz szeretetem, gyûjtésem.
Kb már 3 éve nem pusztult ki egyetlen növényemse, amióta sok-sok információt megtudtam róluk a neten és vásárolt könyvekbõl.
Páran már akartak kérni tõlem és kaptak is pl. télálló kaktuszokat, de sajnos elkell magyarázni ez embereknek, hogy ezek másak, hogyan is kell nevelni. Volt aki felfogta, hogy kell neki a hideg a tavaszi virágzáshoz, de egy nagyon apró cserépben nevelgette és picike hajtásokat hozott. Valaki meg alig locsolta és télen bevitte a lakásba. Az egyik legeslegrosszabb megoldás, hisz a kaktusznak teljesen felborul a vegetációs idõszaka. Szóval még télen is kapta a meleget és a locsolást, és nemtudott megeddzõdni télen.
#33
Egyébként: Fõleg gyümölcsöt termelünk saját célra a kertben: Kb. 30 meggyfa, ez a kivétel ezt nagyrészt eladjuk (Kántorjánosi, Érdi bõtermõ, Debreceni bõtermõ, Újfehértói fürtös, 4 körtefa (2 vilmoskörte, 1 bosc kobak, 1 téli vajkörte) 4 öszibarack (redhaven), 2 alma (Granny Smith, Jonagold), 2 cseresznye (1 korai májusi, 1 Bigarreau nagy szemû ropogós), 2 szilva (stanley, és egy kisebb szemû) 2 sárgabarack (ceglédi óriás), málna, eper, ribizli, köszméte, mogyorófa, szeder, szõlõ, sárgadinnye! Zöldségek közül foglalkozunk a következõkkel: paradicsom, paprika, uborka, patisszon, sütõtök, spárgatök, bab, borsó, s.répa, petrezselyem, zeller, torma, retek, sóska. Egyébként örülök ennek a fórumtopicnak, most egyelõre ennyi. Legközelebb majd írok részletesen a kedvenceimrõl: a paradicsom és paprika fajtákról, amit szerintem érdemes ültetni! nevet
#32
Van. Boj is az, majd biztosan ír róla.
Kedvelõ még mindig vagyok, gyûjtõ sajnos már nem.. de ennek története van. Kb. 12-13 évesen kezdtem el gyûjteni õket, azután, hogy egyszer egy kedves ismerõs családnál jártunk látogatóban Debrecenben. Az apuka szenvedélyes, komoly kaktuszgyûjtõ volt, egy tízemeletes panelház tetején nevelte a több száz növényt. Felmentünk, és választhattam néhány szépet közülük. Otthon aztán szépen nevelgettem õket, idõnként kértem egy-egy újabbat névnapomra, miközben nagymamámat is megfertõztem a kaktuszozással. A kaktuszaimnak azonban soha nem volt igazán jó, állandó helyük, mint mi magunk, sokat "vándoroltak" õk is, lépcsõházból ablakok közé, erkélyrõl garázstetõre, egyszóval rengeteget kellett törõdni velük, esõ elõl rohanni haza letakarni, stb. A viszontagságok, sérülések, elfagyások ellenére az állomány csak nõtt, a csúcsot kb. 100 példány (30-40 faj) jelentette, 1996-1997 körül (néhány igénytelenebb fajt vegetatív módon szaporítotam). A legkedvesebbek a Debrecenbõl kapott Gymnocalycium-fajok (pl. a G. quehlianum) voltak, gyönyörû virágokat hoztak, és õk bírták a legtöbb ideig, de 2000-tõl, amikor sokat voltam távol itthonról, fokozatosan leépült az állomány, pár éve az utolsó kaktuszom is kipusztult.. Még ma is fájó, emlékezõ szívvel gondolok sok szép, alakgazdag szukkulens növényeimre. Néhányuk azonban még a "végzet" elõtt átkerült nagymamámhoz, akinek verandáján kiváló telelõ körülmények vannak. Késõbb majd mutatok róluk képeket.

Már korábban megnéztem a fotóidat, jó kis gyûjtemény ez, további sok sikert a nevelésükhöz!
#31
Látom itt már páran kezdik a munkákat, hát sajnos ilyenkor hátrányban vagyok, itt még hó van a földön, épp most is hózápor van, de talán következõ hétvégére már alakul valamit a dolog, addig is metszés ezerrel: kb. 50 gyümölcsfa, ebbõl 30 meggy. Kivéve az õszibarackfákat, mert azokat késõbb metszem.
#30
Nekem 2 éve kezdõdött a kertészet megkedvelése, azelõtt inkább csak segítettem apámnak ha nagyon muszáj volt, de így hogy már saját kert saját keze munkájának az eredményét látja az ember megváltozott a dolog. Kedvenceim, többek között a paradicsom, paprika, körte, cseresznye, meggy és az eper.
#29
Sziasztok!

Nagyon örülök, hogy lett VÉGRE egy ilyen topik isnevet
Már 15 éves korom óta érdekel és foglalkozom a télálló kaktuszokkal. A kertünkben a város szélén. Egy 3 m széles 5 m hosszú kis placcon, napos déli fekvésû helyen. Egy 10 cm gödröt ástam majd kiskunsági homokot szortam rája. Gyûjtõktõl, ismerõsöktõl és különbözõ kaktusz kiállításokon szereztem be az egyre ritkább Észak-Amerikából származó növényeket. Kedvencem az igazi mediterrán hangulatú kertek. Sok-sok kaktusszal, agávéval és yuccákkal.nevet
Kedvcsináló képek:
1 Link
2 Link
3 Link
4 Link
5 Link
6 Link Link Link
7 Link Link Link
8 Link Link
Egyik ismerõsöm télálló kaktuszai panelerkélyen elburjánzva:
Link Link Link Link Link Link
Nálam ilyenek virítanak:
Link Link Link
Elnézést kérek a rengeteg képért. Máskor nem teszek fel ennyit.
Egyébként van még itt más kaktuszkedvelõ?


#28
Jól van na, nem szoktam nézegetni a kedves észlelõtársak adatlapjait. :-)Nem az adataik érdekelnek, hanem az ember mögöttük.
#27
Mi tavaly március 8.-án,de volt olyan év is hogy március legvégén.
Persze csak a csírátlan fémzároltal szoktuk kezdeni. kacsint
#26
Mi a krumpli ültetést egy valamikori népi hagyományt folytatván április 4.-én, illetve környékén szoktuk megejteni. nevet
#25
Szép volt az édenkertetek, reméljük idén is hasonló lesz. kacsint
Már én is várom a munkákat,holnap be is röffentjük a rotakapákat hogy odakint már ne keljen bajlódni vele(olajcsere,hajtómûolaj csere, gázbeállítás stb.) vidám
Bár ez a krumpli ültetés elég izzasztó lesz. kacsint
#24
Nekem évek óta nem volt sok kertészeti ingerem (csak annyit segítettem édesanyámnak, amit muszáj volt), ám a tavaly átépítkezett év után most elõbújt belõlem (állandóan eme képet nézegetem ma, tavaly május végi kép a kertünk egy részérõl: Link ), alig várom, hogy nekiállhassak rotációzni illetve ásni (a szõlök között, amit a nagy rohanás és lefáradásom miatt õsszel nem ástam be), majd tovább.
#23
Üdvözlöm az új fórumot! kacsint
A mai helyzet alapján ha a jövõhéten nem lenne több csapadék el lehetne kezdeni a munkákat.
Elõször össze kéne rotálni az õsszel megszántott talajt ami a hideg fagyos télnek köszönhetõen jó omlóssá vált,majd ezután a sorok kihúzása következne,a rotáción lévõ mélységállítóra egy vascsövet rakunk ami a sorkihúzásánál egy kis árkot csinál,így abba már lehetne is ültetni a krumplit. kacsint laza
Jelenleg nagy sár van,de a szántott föld a mai szeles idõnek köszönhetõen nagyjából felszáradt. kacsint
#22
Szerintem már nem jár egy ideje iskolába, legfeljebb oktatni! laza
#21
És ha csak iskolába jár oda? :-)
#20
Paradicsom, volt kb. 40 tõ, Link nem egyféle, mert másmilyen kellet enni, és más a befõzõnek.

Középen répa, két szélén zöldség volt,Link répából mutatóban Link

Répa és zöldség ültetéskor két lehetõség van. Vagy mindjárt ültetéskor kiszemezve annyi magot és olyan távolságra amennyire szeretnéd, vagy csak beleszórni a sorba, de akkor egyelni kell amikor elkezd kibújni. Én nem szoktam ültetéskor cicizni vele, amikor elõjön akkor ritkitás van.

Borsó kb. 15 m. hosszan 4 sor.

A paradicsomból, a zöldségbõl, répából és a borsóból is jutott a pesti rokonoknak nevet .

Én most gondolkodom az õstermelõi kiváltásán, kényszerhelyzetbõl.
#19
Javítva írnám a tavalyi év (20laza február 9-én voltak az elsõ párzások és ennek köszönhetõen termékeny tojások iszavarban, így a keltetést igen hamar megtudták kezdeni. 2007-ben már nem voltak ilyen szerencsések a farmon és akkor csak márciusban sikerült elkezdeni a keltetést..Vajon a nyiregyháza környékén a 2007es év eleje hdegebb lett volna mint a 2008-as év eleje? szegyenlos Szerintem ebben az évben is hasonló lesz a helyzet feltéve ha nem lesz tartósan meleg hamarosanvidám
#18
Nagyon szépen beindult az új fórum, gartula hozzá:-) Sok hasznos tanács kerül napvilágra így tavasz közeledtével.

Nálunk a talaj mostanra jól telítõdött január 27-én elkezdõzött csapadékos periódus megtette a hatását azóta eddig a napig mindössze 6 csapadék mentes nap volt. Eddig 66mm hullott és még január közepén is volt egy csapadékos idõszak, jó kezdett lesz a tavaszi nõvényeknek. Itt még nem volt ültetve semmi, mert még mindig összefüggõ hótakaró van a kertbe:-)
#17
Kecskeméten???? laza
Bandero: egy acskó: petrezselyem (leves, petrezselymes burgonya), egy acskó sárgarépa (leves), egy acskó borsó ( szakaszosan vetve, így folyamatosan terem), kb.10 tõ zeller (leves), kb. 10 tõ karaláb (leves), 20 tõ pl. fehérözön paprika, 5 tõ cseresznyepaprika ( ha szereted az erõset), 10 tõ almapaprika (savanyúság), 10 tõ pritaminpaprika ( savanyúságnak), 10 tõ determinált növekedésû paradicsom, pár tõ szamóca?, egy acskó uborka, pár tõ káposzta, karfiol, kelkáposzta??, egy acskó fejes saláta, hónapos retek stb.
A palántáról ültetett növények helyén, azok ültetéséig lehet nevelni újhagymát dughagymáról, fejes salátát, spenótot, hónapos retket stb.
Hirtelen ennyi. laza
#16
Remek ez az új fórum!Jó ötlelt volt létrehozni kacsintHa már mindenki növénytermesztésel kapcsolatosan írt hozzászólást akkor én bátorkodva írnék egy állattenyésztéssel kapcsolatosat is nevet Diplomadolgozatomat tavaly a struccokal kapcsolatosan írtam. A struccok tojástermelési ciklusa tavasszal kezdõdik meg. Minél hamarább kezdi meg egy tenyésztrió a termékeny tojások termelését, annál hamarább el lehet kezdeni a begyûjtött tojások keltetését. A tojástermelési ciklust és a szaporodási szezon megkezdõdését a fény szabályozza, mely a 2008-as évben már február elején megkezdõdött. Az elsõ párzásokat a farmon idén február 9-én jegyezték le, és február 28-án pedig már el is tudták kezdeni a keltetést. Hát ebben az évben már nehézkesebb lesz elkezdeni a keltetést februárban a hidegebb idõszakok miatt szomoru
#15
Szerintem nem lényegtelen kérdés, hogy milyen talajod van. Ha agyagos, a répaféléket felejtsd el.
#14
Remek ötlet volt ennek az oldalnak az elindítása, szerintem nagyon népszerû lesz. Most csúszik a kerti munkák kezdési ideje, hisz még most is vannak hófoltok, pedig nem egy évben már ilyenkor február végén a zöldség, sárgarépa el volt vetve. Ide már nem kellene jó pár napig csapadék, mert van olyan hely a városban, ahol megjelent a talajvíz. Édesapámnál például a vízóraakna már majdnem félig van vízzel, bár az a település legmélyebb pontja, sajnos gyakori ez errefelé.
#13
Burgonyát semmiképpen nem tervezek, inkább a már korábban felsoroltakat. Csak azt nem tudom mire elég a rendelkezésemre álló terület? Tehát, pl hány tõ paprika, paradicsom, hány sor borsó, répa, petrezselyem kell két fõ részére? (persze a sorok hossza sem mindegy... nevet )

Egyébként nagyobbterületen is vethetnék, de muszáj egy kis kerítéssel leválasztani legalább ekkora darabot a kutyák miatt, ha bejön, jövõre növelem a területet.
#12
Nálunk a paradicsom lett már tejfölös poharakba ültetve, illetve már pikírozva is volt, mert kikelt minden egyes szem.
Azt gondolom, hogy érdemes foglalkozni mindenféle kerti növénnyel, mert termett azért minden.

Volt burgonya, ott bejött annyira, hogy el is adtunk belõle.
Volt borsó, annyi, hogy elég az önellátásra végig, fagyasztva.
Az uborka is jó, savanyúságnak berakva, és salátának mér termõ korában.
Alap ugye, paradicsom, paprika, répa, zöldség.
Volt sütõtök, mert igénytelen, és télen egészséges ebbõl is ment ajándékba bõven.
Azután még piros erõs jancsipaprika, elsõsorban szárítva, darálva.
Szoktam ajándékozni belõle, igazi kuriózum sok embernek.

Kb. 2000 m2 terület van, de elfoglaltságom okán csak egy részét sikerült mûvelni.
Az idén lehet, hogy kényszerûségbõl is, meg mivel lehet, hogy idõm is lesz nagyobb volumenû lesz a termesztés.
Fúrt kút van, az elengedhetetlen.
#11
Én elsõsorban attól tenném függõvé, hogy egyáltalán mire van szükséged, mit szeretnél fogyasztani?
#10
Szerény javaslatom kezdésképpen: hagymafélék, borsó, sárgarépa-petrezselyem, paradicsom-paprika.
#9
Üdv a fórumnak és fórumozóknak!

Kezdõ kertészkedõ vagyok. Itt is felteszem a kérdést, amit egyszer már a társalgóban. Kb. 80-90m2-es kis zöldséges kert mire elég, és mit érdemes benne termeszteni?

Eddigi javaslatok: paradicsom, paprika, uborka, hagymafélék, borsó, petrezselyem, karósbab, fûszernövények.

Várom a javaslatokat!
#8
Én 21-én vetettem vöröskáposztát és 24-én már 3 centis növénykéim voltak.
A sima fejeskáposzta még durvábban adta elõ.
Nem hittem volna, hogy 3 nap alatt kikelnek.
A májusi saláta is kelésben van, a többiek még pihennek.
#7
Kírérleteket kezdtem el végezni paprikapalántákkal. Fény, nedvesség, T és egyéb más paraméter tekintetében. A kelési sebességben eléggé szembetûnõ volt: a fehérözön bizonyult a legjobb tûrõképességûnek (õ kelt ki a leghamarabb és neki száradt ki a leghamarabb a talaj), a leggyengébb pedig a csípõs zöldpaprika bizonyult (hirtelen nem tudom a nevét) Persze ezen kívül más érdekes eredmények is születtek, néhány egyed közülük nem bírta a strappát. 3 fajtáról van szó: fehérözön (ez a kedvencem, igaz nem nagy, de közepes méretû paprika, nem erõs, ajánlom mindenkinek), almapaprika, csípõs z. paprika (?). Ha a kísérletsorozatom lefut, valószínû május elején Szarvason a kertembe kerülnek, amennyiben túlélik a kísérleteket vidám. Onnantól kezdve a DK Alföldi szélsõségeket kell majd elviselniük vidám Nyilván a reggeli-esti locsolást leszámítva.
#6
Üdvözlet az új fórumnak!
#5
A feruár 20-ai havazások elõtt nálunk a szántóföld teteje több helyen száraz volt,azóta esett több kevesebb csapadék,de mintegy 3 napja tartó olvadás óta(amely természetesen elvitte a havat) sem látom nagyon átázva a talajt,csupán a fagyos réteg miatt áll itt ott meg a víz,azaz egy tartósabb szárazabb és enyhébb idõ beköszöntével akár heteken belül felszáradhatna újra felsõ réteg,ám a március szeszélyességét és az elõrejelzéseket látván talán ez még egyelõre nem fog megtörténni.
#4
Így van.
Nálam a 2007/2008-as tél csapadéka 68,1mm volt, különösen a 3,5mm-t adó februárt és az egyébként is átlag alatti csapadékot adó tavaszt érezte meg a kert.
A 2008/2009-es tél 169,3mm-en áll és a február csak holnap zárul le.

Bizony két és félszer annyi csapadékkal telítõdött a talaj, lesz tartalék a nyári félévre, egy átlagos tavaszi hozammal nagyon jó lenne nekiindulni a nyárnak.

Eme kedvenc képem (háttérkép is most a tavaszhoz közeledve) tavaly május végén készült ( Link ), látszik a jobb szélén a locsolás, bizony nagyon nagy szükség a szinte folyamatos locsolásra, ezt most nem valószínûsítem.

Eme éven több idõm lesz a kertre és kedvet is érzek hozzá (tavaly átépítkeztem a tavaszt-nyarat, idén csak néhány hétvégét számok erre).
#3
Köszönjük szépen! nevet

Örülök, hogy meghallgatásra került a dolog!

Én annyit tennék hozzá, hogy talán a "Közösségi témák"-nál jobb helye lenne, mert az idõjárás mellett igen sok kertészkedési fortély lehet benne majd, ami talán nem fér bele a "Meteorológia és társtudományai" témakörbe.
#2
Az idei télen az átlagostól több csapadék hullott. Ez mindenféleképpen bizakodásra adhat okot az elmúlt csapadékszegény telek után az idei évre nézve. nevet
#1
Köszöntünk mindenkit új fórumunkon!

Kezdésnek egy kép, késõ tavaszi fagy a veteményben (2007.04.20.): Link

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-11-30 01:01:51

Ercsi

2.7 °C

31500

RH: 76 | P: 1027.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.