2025. február 02., vasárnap

Légköroptika

Adott napon: 
Keresés:
#32029
Nem szúnyogháló, inkább szennyes függöny.

Mai látványosság:Link Link 22-es, felsõ érintõ, phc darab.
#32028
Uhh, Controll, ez nem semmi!! Gratula!

Ma itt embertelenül fényes volt a 22es meg az uta. Volt a Nappal szemközti résznél parhélikus kör darabka is. Telefonnal azért lefotóztam, de nem hiszem, hogy sokat ér.
#32027
Mire eszembe jutott, el is múlt..mármint a jelenés.. S az erõteljes szentségelés is lassított, az ismert technikai gondok miatt. De dolgozunk az ügyön..
#32026
Állat!
Megcsipoghattál vóna.. :/ Igaz, hogy be vagyok zárva a 4fal közé, de kirohantam volna legalább megnézni. [esõ]
#32025
Egyelõre csak annyit, hogy OMFG. Hihetetlenek vagytok ám!
#32024
Jesszusom!

Én most

beillesztett kép

#32023
Néhány lényegtelen kép a hétfõrõl és a keddrõl: Link Link
#32022
Köszi!nevet Azóta itt is eltûntek a masszintû felhõk az égrõl.

Controll: epekedve várjuk az égi csodáidat!kacsint
#32021
Link Link
#32020
Anyám, mi van az égen..
#32019
Gyönyörû!

Délelõtt itt is volt darabos nevet halo!
Azóta semmi!
#32018
Kék könyvben a 76-os: Jégtûk (köddel vagy anélkül)
Tehát a jégtûhöz sem kell feltétlen köd,

Mivel ahogy Krisztián is írta, rengeteg féle formában megjelenhet a vízgõz fagypont alatt, ezért csak kellett lennie egy oknak, ami miatt pont az ilyen alakú jégkristályoknak adtak egy jelenidõt és nem egy másiknak.

Szerk: Közben olvasom, hogy már leírták elõttem. nevet
#32017
Itt még csak most el oszladozni a felhõtakaró, a nap is kibukkan idõnként.
Figyelek, hátha lesz odafenn valami.nevet
#32016
A mai halo(vány) legjobb pillanataiban nevet

beillesztett kép


Nagyobb képen: Link (2,5Mb) RAW->PNG kicsinyítve
#32015
Sikerült összecsórnom egy gépet itt a munkában rengeteg rohangálás után.nevet
Link Link
Sajna már gyengülõben volt a jelenség, mire lekaptam, és egy régi helyszíni szemlére használt gépet tudtam keríteni, amivel csak auto beállítással tudtam fotózni, de a lényeg látszik.
#32014
Link Link
#32013
Nem túl feltûnõ de szívós, lassan két órája él folyamatosan kacsint

beillesztett kép

#32012
Pontosítok, teljes, igen fényes 22-es van körülíróval, ami körbeéri a halot. Az év eddigi legszebb komplexuma!
#32011
Alex is most hívott, nncs nála masina, aki tud fotózzon+
#32010
Nagyon erõs 22-es van felsõ érintõvel! Lehet egyéb is látszik, de nem tudom kivenni napszemüveg nélkül. A 22-es csak úgy világít, annyira erõs!
Kár, hogy nem tudom megörökíteni.:/
#32009
Ez a bágyadtka nemrég jelent meg, gyengusz, vergõdik de kitart nevet

beillesztett kép


A pipa volt kéznél kitakarásra, a régi zöld szûrõs kitakarót szétszedtem, azóta se raktam össze szegyenlos
#32008
Nolinak igaza van. (Fénytani kérdésekben érdemes hozzá fordulnunk.) A Déli- és az Északi-sarkkör mentén észlelõk szerint valóban nem csak jégtûk hullanak, hanem lemezek, hasáb és egyéb poligonális alakú jégkristályok. Ezek Stratus-ban éppúgy elõfordulhatnak, mint verõfényes felhõtlen idõben. A különbözõ alakú, nagyon apró jégkristályok nagyon különféle halóelemeket idéznek elõ, a legváltozatosabbakat. Sok szélsõségesen halvány halóelemet a sarkvidékek táján fedeznek fel, és ez nem is csoda.
A szakmeteorológusoknak valóban konzultálniuk kellene a fénytan szakértõivel. (Találkoztam olyan - a fentiek alapján mostmár tudjuk, hogy hibás - szakmai megjegyzésekkel, miszerint a jégtûk halótüneményekkel kapcsolhatók, ez igaz is, de nem teljes. A 76-os számú szinoptikai kódnak halókkal való kapcsolata csak részben igaz.)
A Stratus felhõ hegyeken, alföldön mindenképpen felhõnek tekintendõ (Kékestetõrõl nem véletlenül halljuk ezt: "felhõben van" (Stratus boritja). A levegõben szálldosó jégtû elõbb-utóbb lejut a talajra, tehát csapadék. Ezek is elvitathatatlan tények. (Az már a szakemberek dolga, hogy a jégtû kifejezést igen apró, csillogó jégkristályokra cseréljék.)
#32007
Na ja, de azt is írta, hogy nem biztos, hogy jégtû :-) Na tényleg, a lényeg, hogy a meteorológusok és a légköroptikusok egyáltalán nem egyeztettek ez ügyben.:-)
#32006
Gyönyörû képek, nagy élmény lehetett! nevet
Sieltetek is, vagy csak túráztatok?
#32005
A 76-os, 78-as jelenidõk sem feltételezik a ködöt. Legalábbis tegnap Lõrincen az aktuális észlelõ azt mondta, a kettõ közül az egyik Stratusból, a másik Cirrusból hullik. Antibulvár meg azt írta annak idején, hogy a 76-oshoz nem kell felhõ: Link
#32004
A leírásod egyértelmûsíti a gyp jelenségét. Persze, hogy mind csillog, hisz miniatûr, sima felületû kristályok. Nálam a decemberi így hullott (totál derültségnél, kb 50km körzetben nem volt felhõ) Link
A köd is stratus, ugye, csak bokánál. :-) A stratus, ami alulról nézve a hegyen van, ha benne vagy, dettó köd. Kedvezõ körülményekkor ez ki tud fagyni és csinálja a fesztivált odafenn. :-)
Ez a cseh cucc: Link hasonló helyzetet mutat, mint a Te gyp halód. Ott vannak a ködréteg tetején, ezt még egy kicsivel fentebbrõl már simán egy felhõnek látod, nem ködnek, de itt még köd.

Biztos megvernek érte a meteorológusok, de nem fedhetõ a gyp jelenidõkkel. Szerintem. Már csak azért sem, mert a gyp nem biztos, hogy KÖDbõl hull, ami ugye rontja a látótávolságot, egyszerûen csak van elég pára a levegõben, de ez nem kell, hogy köd legyen.
#32003
Szóval szerinted a gyémántpor se nem 76-os, se nem 78-as jelenidõ?

Akkor leírom részletesen, hogy nézett ki a dolog. Hidegpárna, 8 okta Stratus. Alul borult ég, majd köd és hideg, ahogy kiértünk, gyengén felhõs ég (egy-két kondenz és lenticularis).

Felül nem volt semmi extra. A halojelenségeket mindig akkor láttuk, amikor már megközelítettük a felhõt, gyakorlatilag a felhõ tetejében voltunk. Ha tovább haladtunk lefelé, pillanatok alatt beködölt, onnantól nem láttunk semmit. Szóval nagyon úgy tûnt, hogy ezek leginkább felhõelemek.

Egyébként nem is a halókra figyeltünk fel, hanem a csillogó, hulló porra, olyankor mindig megálltunk körülnézni. Szóval nagyon látványos volt a sok-sok csillogó szemcse az ember körül. Tehát nem csak a halótól váltak láthatóvá, ott potyogtak az ember körül.
#32002
Ez egyértelmû gyémántporos haló, gratulálok itt is!
Láttam, hogy a képtárba tett CZAnál kétségeid voltak gyp ügyben.
Tegyük tisztába!
Gyp esetén hideg idõ + magas RH kell, némi kondenzmaggal persze (erre szokták a finn srácok a kaolint használni). A Gyp a felszín közelében képzõdik, ideális esetben itt lenn a medencében is, de általában csak hegyen látni, mindössze a hidegebb miatt. (nem beszélünk a finnekrõl most)
Alapjukat tekintve a gyp kristályai ugyanazok, mint a cirruszokat, cirrosztrátuszokat alkotók, nagyon picik, és ez semmiképp se hó (aminek a jégtûk hullása esetén tanúi vagyunk).
A gyp más, mint a jelenidõkkel meghatározott csapadékhullás, tehát a gyp nem egyenlõ a 76-ossal. A jégtûk láthatóan vastagodó hóréteget adhatnak, a gyp ennél sokkal rövidebb életû jelenség és sokkal kisebb szemcseméretû. Úgy nézzünk rá, mint a csapadékovira, ahol még meg kell nõni a gyerekeknek ahhoz, hogy csapadékká legyenek. Ezek 1-2 tizedmilliméteres kristályok.
Lásd: Link
Nincs az a meteorológus, aki ekkora kristályméretet már 76-tal ír le. :-) Jó esetben nem is látja a kristályokat, max. a ködszerû felhõjüket. (A halósodástól azért válnak egyenként láthatóvá a méretük ellenére, mert csillannak, ez olyan, mint amikor nem tudod élesen fókuszba hozni pl egy fûszál végén ülõ harmatcsepp csillanását és egy kis fényes kör látszik a képen, holott maga a csillanás csak egy fél milliméteres folt a vízcseppen.)
A jégtûk, amelyek hullani tudnak havazásszerûen, 3-5mm nagyok lehetnek és persze, hullhat ködbõl jégtû, hisz a köd is olyan, mint a felhõ, csak alacsonyan van. :-)Ködnél is megfigyelhetõ a vízcseppméret növekedése, ahogy öregszik a köd és összetapadnak a cseppecskék, ez is kb. olyan, mint a felhõben a csapiképzõdésnél.

Szóval ne akard csapadékként besorolni a gyémántport szerintem, hanem kezeld simán gyémántporként. Abban az értelemben csapi, hogy már elkezdõdött a kondenzálódás. :-)
#32001
Köszi nevet
#32000
Egészen biztosan 22 fok sugarú gyûrû részlete, bal oldali melléknap és a parhélikus kör kicsi, fehér darabja látszik a melléknapból kiágazódva. Jó hideg lehetett, mert a CZA-val együtt valamennyi halóelem csillogó jégtûkön (jelenidõ: 76), ún. gyémántporon jött létre. Nagyszerû képek! Gratulálok!
#31999
Neked és Flurries-nek is köszönöm a gratulációt! nevet
A Marsot fölismertem, mert az elmúlt napokban már többször figyeltem ilyenkor, ha tiszta volt az ég, jól elüt a színével a többi csillagtól. A másik kettõt nem, de az Ikrek csillagkép amúgy is kötõdik hozzám (a horoszkópom révén). kacsint
8 óra után készítettem még egy fotót is, ezt 1 perces záridõvel (az elõzõ 30 másodpercessel készült): Link Kicsit jobban megnéztem, és szabad szemmel is látszott a körülírt jelleg, az alsó és felsõ része egyértelmûen vékonyabb volt, mint a két széle.
Maga a halo egyébként még mindig megvan, de már halványodott, változik a felhõzet szerkezete.
#31998
Sziasztok!

Hoztunk pár fényképet nevet
CZA 1600 méteren: Link
22-es, melléknap: Link
Jannesz szerint kisebb volt, mint 22 fok, az lehet?
Az egész napi galéria itt van: Link
Van benne hidegpárna alulról-felülrõl-belülrõl, néhány síelõs fotó, hõlégballonok, ködbe veszõ fák, stb.


#31997
Szép!
Itt is van, de egyelõre nagyon halovány.
#31996
A gyûrûn belül, baloldalt a fényes narancssárga égitest a Mars bolygó! Kissé fölötte - ha nagyitjuk a képet - a Pollux és a Castor csillagok tündökölnek a Gemini (Ikrek) csillagképbõl. Gratulálok! vidám
#31995
Gyönyörû ez a körülirt holdhaló!
#31994
Szép holdhalo van: Link nevet (A valóságban nem látszik ilyen színesnek, mint a képen.)
Néztem CHA-t is, de azt nem láttam sem élõben, sem a képeken. Késõbb még lehet, hogy készítek egy-két képet, bár elég homogén a felhõzet, így nem nagyon fog változni szerintem.
#31993
Szép estét! 2003. november 20-án este már sötétedés kezdetekor feltûnt a legutóbbi fényes sarki fény. Felül mély biborlila, alatta piszkosfehér, legalul halványzöld. De közben égõvörös és narancssárga szinben is - szó szerint - lángolt. Szinte mindenütt látszott a Kárpát-medencébõl, ahol derült volt az ég.
#31992
Mai OPOD:
Link
Brutálisan gyönyörû!
#31991
Na neeee:
Link
OK, van ilyen színû sarki fény, de ennyire???? Vagy egy bújtatott T-reklám? :-)
#31990
Szép interferencia! Szúnyoghálón át nézted?
#31989
Szép halos képek születtek!
Nálam nem volt ezért mást kellett észre vennem: Link Link kacsint
#31988
A enyém még ok.
#31987
Én extrám is támadó webhely. Megjelenik, de az admin oldalnál már jelzi, hogy gáz van.... Nekem is új oldalam lesz.
#31986
Úgy látszik, ez sehogy sem akar változni. szomoru De mivel megszûnik az ingyenes extra.hu, nemsokára úgyis új tárhelyre teszem az oldalamat, és törlöm a felesleges fájlokat, képeket, kíváncsi vagyok, akkor is ez lesz-e a helyzet.
#31985
Érdekes dolog: 21:45-tõl innen is látszik a körülirt holdhaló felsõ egyharmada, de közben vékony, áttetszõ Altostratus-ból (amely az égboltot már órák óta takarja) szemerkél az esõ. Halójelenséget márpedig csakis Cirrostratus idézhet elõ. Eszerint egyszerre látható a CS (a haló által) és az AS. nevet
#31984
Bejelentett támadó weboldal zavarban
#31983
Noli: Gyönyörû képeket készítettél, gratulálok! nevet kacsint
Itt vagy túl vastag volt a felhõzet, vagy túl szakadozott, ezért most nem igazán jött össze a halo, ez lett a legjobb kép: Link Egyszer úgy tûnt, hogy akár CHA is lehet, de az jóval alacsonyabban volt, mint ahol kellett volna lennie, így valószínûleg csak egy vékonyabb rész volt a felhõzeten, ami így világosabbnak látszott.
Egyébként sikerült hasznosítani a Noli által tegnap drótmentesített napkeltés képet: Link nevet
#31982
Sikerült átböngészni az elmúlt napok képeit... Egy országból írunk? :-) Ide vagy komor szürkeség, vagy derült ég jut. Ci pedig természetesen csak akkor van ha egy kis alacsony vagy középszintû felhõzet is jut mellé. :-))) Szerencsére nálatok nem így van. Gratulálok a képekhez, gyönyörû fotók születtek! Ha nehezen is de talán beindul az év. :-)
Holdhalo...? Hold...? Az mi? Nálunk inkább csak Sc ismeretes. :-)))
#31981
Ennyit tesz a gyakorlott szem!
A közelmúltig azzal sem voltam tisztában, hogy egyáltalán hol keressem! nevet
#31980
Pedig gyanús volt élõben, azért is fényképeztem a kivilágított utcát....

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2025-02-02 01:32:15

Ercsi

3.4 °C

18000

RH: 79 | P: 1026.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

135731

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.