2025. április 18., péntek

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#22493
Mai képeim; japáncseresznyével kezdõdik és japáncseresznyével végzõdik; van még világos színû, már elvirágzó orgona, van sötétlila és fehér orgona, van valamilyen vadmeggy féleség, van rózsaszín vadgesztenye, van fehér tulipán, van -általam ismeretlen- "tüskés" rózsaszín tulipán, van valami lila fa, aminek a virága hasonlít az akácéhoz (ha tudja valaki mi ez, megköszönném, mert nagyon sok van belõle kacsint), van fehér és lila liliom, van tájkép (repcével is, csak Floonak laza kacsint ), erdõ, fák, Duna, teraszos domboldal, van uszály (Péter a neve vidám ), van nagypelyhes havazás vidám (azt hiszem az "égerfa csinálja") , van egy gyíkféleség (nem tudom a nevét, majd ti megmondjátok kacsint)
Diavetítés link: Link
#22492
Hari! Az elsõ képen a japán keserûfû láttán leesett bennem a múlt gyermekkora. Ilyen volt nagyapám "jéggyára" mellett a hátsó udvaron,az északi fal mellett. nevet
A nagy lapulevél, és a júniusi bódító illatú virágzása.Azt hiszem egybeesett a fehér,nagy szemû eperfa virágzásával, nagyszerû illatfelhõk keveredtek akkor alkonyat után. nevet
A másik kép az igazi bambuszról; nem ilyen van nálunk.Olyan keskeny ivelõs sás-levele van, a szára hasonló vastag mint egy jól kifejlett kukorica- szárnak, csak az ízek hosszabbak, 20-30 cm.A virágzata is a kukoricához hasonló, címeres.
kacsint

#22491
Ha sárgarigót utánoz és odúban lakik, akkor az seregély lesz.
#22490
Az elmúlt években nagyon megszaporodtak a feketerigók itt az udvarunk környékén, az idén pedig többet látom õket, mint a tikjainkat, most pedig kirepültek a fiókák, és szanaszét futkosnak az udvaron, Vacak kutyám legnagyobb örömére laza
Az elõbb megkergette az egyiket, aztán amikor földetért a fióka, odament megszagolta és békén hagyta. Jó kis kutty!
#22489
Éjszaka a fülemüle dalol. Kora reggel a barátcinege párkeresõ koncertbe kezdett, flótázása szinte elkeseredett, de kitartó volt. Már nemcsak hallom, de látóterembe került kora délelõtt a sárgarigó. Éneke harsány, az õt utánzó feketerigóé - õ és egy másik társa odúim lakói - ehhez képest sokkal erõtlenebb. :-)
#22488
"Bambusztörzse" lehet a japán keserûfûnek is Link A levelei viszont szélesebbek. Ez a "valódi" bambusz: Link
#22487
Fogadd el. Nagyon sok dologra lehet használni, nov.-dec környékén ha kifûrészeled.(metszõolló kevés hozzá,mert szívós háncsos).Nyáron elvan,semmi baja nem volt,igaz az utcai járda mellett nõtt,félárnyékban, a tuja mellett.
Õsszel pld; diók lepiszkálására.4-6 m hosszú, vagy leaprítva begyújtósnak.Nagyon szépen,gyorsan és sokáig ég.Tavaly a népmûvészeti szakkörös lányok elkérték a javát. laza
#22486
Lordom, a hiéna meg kutyának néz ki, mégis a macskák rokona... Erre ne alapozz, hogy mire hasonlít. A hasonló élõhelyi körülmények sok teljesen különbözõ állatot vagy növényt tesz olyanná, mintha rokonok lennének. Lásd kaktuszok és euphorbiák.
#22485
Elhiszem Noli, bár közelebbrõl megnézve szárai inkább bambusztörzsre emlékeztetnek mint nádra (elõdömtõl örököltem pár méretre vágott csuklónál vastagabb igazi bambuszrudat is, vastagságra-külsõre hasonlók exanyósoméhoz) "Rendes" nádcsomóm is volt amig ki nem pusztult, mert a "mocsári ciprus" ránõve szétzilálta, agyonnyomta nevet
#22484
Megenni nem lehet, vadállatoknak nem jó, ha nem tudsz mit kezdeni a kerteddel, csak akkor fogadd el. Ha nem túl sok fényt kap, akkor ne nõ agyon mindent, ellenben szereti a vizet. Muteréknál évtizedek óta ugyanakkora helyet foglal a nád, nem bánt senkit. De nem bambusz, hanem dísznád. Semmi köze a bambuszhoz. :-)
#22483
Bár nem nagy ügy, több fotóm van kisrovarról melynek "mindkét végén van feje" mert két "összekapcsolt" rovarból áll, oszt vonszolják egymást hol elõre hol hátra, mikor milyen kedvük van laza Eszembe is jut róluk a sörös nóta hogyaszongya "Még azt mondják a vonat, hogy a vonat nem tolat,
ha a vonat nem tolat, hogyan lesz a kisvonat? kacsint
#22482
Bambusznád - itt exanyósom (2 km ide a telke) rám akar erõltetni bambusznádat mert az õ telkén túlszaporodott. Mit gondoltok, elfogadjam?
#22481
Másodszor kísérlem meg párzó legyek makrózását laza Talán pikáns kérdés, de hogy a bánatba csinálják amikor az obitól beijedve elrepülnek szinte változatlan tartásban - az egyik a másik hátán és látszólag nem válnak szét (akár a kutyák, párzás közben megzavarva "összeragadva" futnak el)
#22480
Hát akkor vigyázz a szõlõdre, 3 napos európai gyorshajtó-ellenõrzés lesz, így nálunk is mindent bemérnek, ami mozog. :-))
#22479
Igen arra gondoltam. trafipakk- képcsomag, igaz csak szerény egyke. nevet
#22478
Szerintem a gyorshajtás(növekedés) ellenõrzése. nevetnevet
#22477
Mi az a trafipakkolás????
#22476
Felénk is lassan, és gyéren kel ki a bambusznád.Pedig elég sûrû gyep takarta télen.Igaz viszont hogy a tuja meg takarta a fényt is elõle.
Link

A másik déli, védett oldalon pedig már májusra emlékeztetõ gyors-hajtásokat látni.Most trafipakkoltam reggel.
Üdítõen szép a reggeli égbolt is, olyan kék köves, permet-kék, ahogy a csemege szõlõhöz illik.
nevet
Link
vidám
#22475
Hú, de jó. nevet
#22474
Link
másfél hete Gemenc környékén 2 õzbak kergetõzött, ahogy észrevették az autót 2 felé szaladtak. Az egyiket sikerült megörökíteni.
#22473
Mai képek Muraszemenyérõl!

Táj Link Link Link
Egyik kedvenc virágom Link
Végül indul az orchideaszezon Link Link Link Link Link Link Link
#22472
Dedicated to Hari kacsint

beillesztett kép


Fibonacci animáció vidám
#22471
Kifagyott a bambusznád is,tavaly ilyenkor már 50-60 centis volt és kb 80 szál ami nyár végére elérte a 4-5-6m-es magasságot.
Most alig van 3-4 hajtás:Link zavarban
#22470
Na, itt a lehetõség, hogy végre én is dicsekedjek: nálunk, a Mikszáth utcában egy kerítés mellett április 7-én láttam már kibújó és virágzó gyöngyvirágot! Fényképem nincs, mivel az urammal voltam dokinál, oda meg nem vittem masinát. :-)
Szokás szerint gyönyörûek a képek! A japáncseresznyét miért hívod babarózsának? A babarózsa egy kicsi cserje, bár kétségkívül hasonló színû virága van, no meg rokon is. (http://search.eaglelakenurseries.com/Images/Photos/A138-14.jpg)
#22469
Köszi szépen Noli!
#22468
Klassz kép nagyon. A Francia-kõrõl (ahol a kilátó áll) úgy tartja a legenda, hogy Naplóleon innét vezényelte a Gyõr ellen vonuló francia csapatokat, 1809-ben. Tény, a város közvetlen szomszédságában elterülõ pannon löszdomb-sor legközelebbi magaslati pontja ez, remek idõben páratlan a kilátás. Egyszer egy hidegfront-átvonulás után a Schneeberg és a Kis-Kárpátok is jól azonosítható volt a nyugati horizonton, ami pedig már bõven 100km fölötti látástávolság.

Feltekerni egészen a kilátóig valóban elég komoly erõpróba, de már a Nagybaráthegyre átvezetõ országút is combos. Jó tavaszi erõfelmérõ. nevet
#22467
Szépek! Itt is van babarózsa, meg gyöngyvirág stb. Ma inkább az orgonákra helyeztem a hangsúlyt, megnéztem dombon, erdõben, völgyben mindenhol minden színben...emellett vadgesztenyét, liliomot és szívvirágot fotóztam...ép tulipánokat már csak kizárólag árnyékban találni, legnagyobb részük már egy ideje elvirágzott. Repce a városban nincs. laza Amúgy Nógrádban, Pest megyében, Fejérben ugyanolyan a repce, mint a képeiden. Hál Istennek szép magasak is a tövek, a bõ csapadéknak köszönhetõen. nevet
Képek: Link
#22466
Hétvégén nem voltam Nagykanizsán, azóta sokat változott a táj, a hétvégi két nap 22-23 fokos hõmérséklete kirobbantotta az orgonákat, elõtte csak immel-ámmal, nyögvenyelõsen virágozgattak, most 2 nap alatt totál kivirágoztak Link Link Link Link Link Link Link Link Link Link
Bazsarózsa Link
Babarózsák összeborulva az út felett Link Link Link
Repcetábla a napsütésben Link Link
Gyöngyvirág Link Link Link
Végül más is fotózgatja a virágzó fákat Link Link laza
#22465
MODI igazad vagyon, köszönöm eddigi türelmeteket de a mérgezett paprika és a "kihalt" mangalica elvezetett a növény- és állattenyésztés honi problémáihoz. ITT felmerült kérdések vezettek el mélyebb okokra, pontosan úgy miként gyomlálás közben egy szál meghúzása nyomán milliónyi addig láthatatlan szálat is napfényre húz. Tudom, innen kezdve Társalgóba kellett volna átmenni, de személy szerint a Társalgót kerülöm (pedig bizonyos volt hogy egyszer úgyis átteszitek lényege miatt) de korábbi tapasztalatok alapján nem szívesen írok ott, mert megfordulnak néha olyanok akik a Bioszférában szinte soha és meglehetõsen indulatosan regálnak nemegyszer. A Bioszféra "rétegízlés", ehhez szükséges szélesebb körû ismeretekkel ami eleve feltételezi a mûvelt emberhez méltó magatartást és fogalmazást. Minden szervesen összefonódik mindennel az emberi életben, nincs olyan tárgy mely mögé ne lehetne sorolni társadalmi analógiákat, a téma könnyen parttalanná válik, a modik feladata ezek helyes mederbe terelése. Korábbi tapasztalataim szerint a Társalgó könnyen elvadul, én is könnyen elvadulok mert lobbanékony természetû vagyok, se szóbeli se fizikai harctól nem félek, de sose vezet jóra inkább elkerülöm. Ráadásul könnyen hangulatkeltéssé fajulhat, ami nekem személy szerint nem célom. A politizálást kerültem és kerülöm, grafomán hajlamaim nincsenek, feltûnési viszketegségem sincs. Semmilyen más weblapra nem írok hozzászólást csak kedvelt három fórumomat (Bioszféra/Légköroptika/Csillagászat) terhelem mert ez egy békés hely. Messze kanyarodó gondolataimat eltemetem, requiescat in pace, "káromkodok vagy fütyörészek" nevet
Igazad volt, meg kellett tenned az áthelyezést nem fanyalgok miatta kacsint
#22464
Varázslatosan szép képek!!!!!!
#22463
Kezdenek visszatérni a fecskék, tegnap is láttam párat a munkahelyemrõl, meg most itt a lakótelepen is van már egy maréknyi kis csapat. Remélem, sokan jönnek még a napokban!!!
#22462
Bár a Bioszféra meglehetõsen tág és kötetlen kereteket szab a párbeszédre, de a fórumot hagyjuk meg a nem(!) homo kezdetû genus-oknak. Még ha Platóntól Kissingerig is lehetne taglalni a témát....Köszönjük.
#22461
Ide is berakom nevet

Link
Link
Link
Ez a kis szöcskegyerek percekig ült egy virágbimbón, nem tudom mire várva, de az egész kb. 4mm hosszú volt!
Bocsi, hogy az egyik csápjának a vége lemaradt,de csak így fért bele a fix. 50mm látómezejébe!
Link
#22457
Mikroszkópos képek, s mivel a mikinek van egy kis áttetszõ mûanyaggyûrûje, ami mögött pár centivel van a lencse, így csak akkor tudom a miki alatt lévõ állatkákat fényképezni vele, ha benn van a mûanyaggyûrûben a nevezett jószág. Innen nem sokfelé szaladgálhat el a pók, max. felmászik a lencséig. :-) Ez a kisdrága szerintem egyszerûen rájött, hogy elõbb szabadul, ha hagyja magát. :-)
A hangya meg szegény már elõbb szolgált vacsoraként a pókicának, így õt se volt nehéz meggyõzni arról, hogy maradjon nyugton. Eredetileg csak az elpusztult hangyát akartam hazahozni, de a pók ragaszkodott hozzá, így együtt jöttek.
#22456
Az igen! :O

Télember: az egyik kedvenc idézetem..
#22454
Ha és amennyiben jól látom, jól látszik hangyád fejebúbján a pollenek mellett ama három pontszem is melyeket említettél a múltkoriban az én képemnél. Noli GRAT nevet
A faáglakó dugaszfejû hangya bejárata külsõleg azonos a "betonfúró" hangyák kocsimosó betonon lévõ kezdeti bejáratával, azon is csak egyesével tudtak közlekedni, de szívós munkával barlangbejárattá tágították (lentebbi képen csatoltam fotót) A faáglakó nem teheti korlátlanul mert esetleg elfogy az ág nevet
Felöttlött róluk a kertben két éve fotózott számomra ismeretlen két furcsa hangyicsek - saját laikus megnevezésemmel a "párnafejû" és a "fejpajzsos" (az elõbbi "pókhangyára" emlékeztet de igen fura a feje, az utóbbi ráadásul túlexponált képkivágat) azóta se tudta senki meghatározni, különösen hogy azóta nem láttam újra egyiket sem.
A pókica sztoikus türelmét azért csodálom. Én sokat kínlódok olykor egy-egy képpel mert a rovarok és pókok többsége elrohan (szárnyas elrepül) de legalábbis tüntetõen hátat fordít (még a legyeknél is megfigyelhetõ ha valamiért nem akarják otthagyni a helyet). Ha meg egy pókhálót óvatlanul megérintek, eliszkolnak sötét zugba. Futó- és ugrópókról nem is beszélve nagyon ritkán hajlandók megállni, akkor is csak zsákmányolás vagy bunyó miatt (pld. "lasszóvetéses" hangya vs. pók két éve)
#22453
Ha már hangya...
Link
A "tányérsapkás" hangya egy olyan faj katonája, amelyik faágakban lakik. A tányérsapka feladata, hogy a bejáratot eldugaszolja. :-) Azért ez számomra meghaladja a "nem semmi" kategóriát. :-)
#22452
Hangyesz feje: Link
Látóhegyrõl jött haza velem az õt elkapó kis karolópókkal együtt. Többi kép (mind mikroszkópos): Link
A kis pókica amúgy keljfeljancsi, amikor hanyatt görgettem, hogy a hasija is meglegyen, azonnal visszafordult. Úgy a hatodik próbálkozásomra unta meg és hagyta a hasát is megörökíteni. Most egy sárga árvácskán piheni ki a fényképezkedés fáradalmait.
#22451
Lásd 22424. Én is hallottam tegnap, de nem hittem el. :-) Én azt hiszem, nálam énekes rigó utánozta.
#22450
Az elkövetkezõ napokban óriásit fog elõrehaladni a természet, amit lefényképezünk délelõtt 10 órakor, arra kis túlzással aznap este már rá sem ismernénk.
Többet megy majd elõre 1 nap alatt minden, mint korábban 1 hét alatt.
#22449
Jóvanna, nem olvastam a szöveget laza
Palui!
Köszi!
#22448
nevet
Mintha kissé ismerõs lenne a hely.......de nem is tudom.
laza
És Pannonhalma elõtt természetesen Nyúl is a képen van.
#22447
Floo!
Gyõrújbarát, és K-Dk-i irány. A háttérben (nagyon messze) Pannonhalma látható.
Kempeter!
mintegy 110-120m-rel van a sík felett.
#22446
Bizony szép! nevet Hány méterrel is van a sík felett a dombtetõ?
Floo, Gyõrújbaráton! Tudod, ahol Peti80 lakik! laza kacsint
#22445
Húúúú de szép!
Hol van ez?
Az a nagy sík az Kisalföld síkja?
#22444
Tegnap biciklitúrázott a család... hát nem volt egyszerû, nem hogy magunkat, de a kisgyerkõcöt is "feltekerni" a kilátóhoz nevet Link nagyban: Link

Utolsó észlelés

2025-04-18 11:13:34

Pécs - Málom

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138514

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.