2025. május 18., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#35051
Ma kilátogattam a pulyákkal az egyik zsombékos-belvizes területre. Találtam egy kis kristálytiszta vízű, kb fél méter mély és néhánytíz m2 felületű pocsolyát. Na ott burjánzik az élet rendesen. Puhatestűek, rovarok, kétéltűek. Még egy szerkő pár is oda fészkelt. Legalábbis gondolom, mert folyamatosan kiabált felettünk körözve és próbálta a figyelmünket elterelni. A gyerekek miatt nem tudtam semmi komolyabbat dokumentálni, csak beledugtam a telefonomat a vízbe egy fél percre: Link

Holnap lesz egy néhány órás programom ott, úgy érzem laza
#35050
Gomba, baktérium és élettani hatások együttesen jelentkeznek a kajszinál. Éghajlati szempontból a termeszthetőség északi határán vagyunk, így elég nehezen viseli a szélsőséges hideget és sok számára kedvezőtlen hatást. Elég gyakori, nemcsak fiatal fáknál jelentkezik. Egy jó déli fekvésű, szélvédett jó mikroklímáju kertben azért ott a helye a kajszinak. Meg kell újra próbálni egy új csemetévelnevet
#35049
Érdekes, még nem hallottam erről eddig. nevet
Rákerestem, nagyon összetett egy dolog ez, baktérium okozza, ami a cukrot megvonva a fától sokkal fagyérzékenyebbé válik. Plusz a baktériumban található fehérje jégmagként működik, így a növény szövetnedve már -1 fokon megfagy, e baktériumok nélkül ez az érték -6-7 fok! Tehát végülis el is fagyott, de valószínűleg amúgy is kicsinálta volna a kórokozó.
#35048
Kajszi gutaütés (apoplexia) okozta, nem a fagy. A fiatal fák legveszélyesebb betegsége. Sokszor már a faiskolában megfertőződik. Sajnos nem tudunk ellene hatékonyan védekezni. Vörös szilva alanyon kevésbé jelentkezik, mint a myrabolán alanyon.
#35047
Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy ki tud-e fagyni egy kis embermagasságú barackfa, vagy egyéb probléma lehet vele?!

Kiszáradás jeleit mutatja egyébként, lógnak a levelei hetek óta, el még nem pusztult látszólag, de valószínűleg az utolsókat rúgja. Vízhiánya nem nagyon lehet, napi 2x bőségesen öntözve van. Másra nem tudok gondolni, mint hogy a -7 fokok nem tettek neki jót még március végén, amikor már hajtott csóri.
De a diók is elég érdekesek, hogy még a rügyfakadásig is épp, hogy eljutott mindegyik. Ilyenkorra már a virágai szoktak potyogni..
#35046
Köszönöm!

Le lett vágva most a fertőzött rész. Az egyik fánál 50% feletti a kár, bízom benne sikerül újranevelni a koronát a megmaradó részekből. 
#35045
Tuti mahónia, erős illatosak a virágai. Termése c vitaminban gazdag állítólag enyhén mérgező, de az indiánok gyógyítottak vele.
#35044
Igazán nincs mit, különösen azért nem, mert Mártinak van igaza nevet
#35043
mahónia
#35042
Köszönöm Nándi báttyanevet
#35041
Az egyik kerti odúba becsokosítottak a szén cinegék. Nyóc puckos fióka kelt ki a napokban

beillesztett kép

#35040
Valamilyen magyalnak tűnik.
#35039
Tudja valaki, hogy ez milyen növény?
Előre is köszi a segítséget:

beillesztett kép

#35038
Vértetű kártétel, látszik, hogy már elhúzódó a szívogatás nyomán rákos tumorok is megjelennek (fajtafüggő) A vértetű elleni védelem nehézsége abból adódik, hogy a szívó kártevő viaszos fehér bevonat védi a vegyszerek hatása így nehezebben érvényesül.
Javaslom Calypso 480 SC rovarölő alkalmazását, bőséges permetlével bevonva megtámadott felületet. Ősszel a lombhullást követően alapos kéregápolás, rákos részek lemetszése és Vektafid R lemosó permetezés.
#35037
Link
Keltikékről Turista magazinos "képriport".
Ez meg egy saját fotó, még a keddi futásról:

beillesztett kép

#35036
Üdv. 
Több almafán ilyen kártétellel talalkoztam a kertben. Van amelyiken a fa jó 30%-án. Ilyen jelentős esetben több 1 éves fás rész is elszáradt. (tavaly jelentős fehéres bevonat volt a fán - amerikai lepkekabócának gondoltam akkor - lehet annak ez az eredménye?)
Link

Remélem látható a probléma. 
Válaszotok előre is köszönöm. Google nem segített megoldást találni. 
#35035
Ó a kekeckedő mindenedet. Amúgy nyilván igazad van, deakkoris! nevet
Fajra gondoltam. Mindegy. 
Közben azt súgták, hogy valamelyik trágya gomba faj lehet, talán  coprinellus, vagy ilyesmi szegyenlos
#35034
De mire gondolt??? A szarkának is csak a nyelvtörőben van fajtája, hacsak nincs ember által nemesített változata, amit kétlek.
#35033
De fajtát kérdezett  laza
#35032
Nem véletlen, hogy nem írtam fajt...
szegyenlos
#35031
Köszönöm! Fajtáját lehet tudni? Vagy egy ilyen képből lehetetlen...
#35030
Semmi kárt nem okoznak ezek a gombácskák. Hiába "húzkodod" ki őket: azok csak a termőtestek, a vegetatív rész a talajban él és virul. Amíg ott van kajája, élni és teremni fog, ha minden egyéb feltétel (talajnedvesség, levegő rh, hőmérséklet megfelelő.
#35029

beillesztett kép

A paradicsompalántáim kineveltek saját kis mini gombákat is... nevet
Tudja esetleg valaki, mihez van szerencsém? Kihúzkodjam őket? Tele van vele a föld
#35028
Aztamindenit! Gyönyörű! Igen, nagyon el kell kapni. Felénk Szentgyörgy gombának hívják, akkoriban jön elő (április közepe-vége) a később beinduló vegetáció miatt. Bár ilyen tél után már lehet, hogy vége a szezonnak. zavarban Meg jó lenne egy kis csapadék is. 
#35027
Az enyém cseh kucsma voltkacsint
Idén én csak egy bő rántottára valót találtam, tavaly szedtem eleget, nade majdnem pont 2 éve laza
2018.04.05:

beillesztett kép



beillesztett kép


Sajnos rövid ideig terem, el kell kapni a hullámotnyelvnyujtas
#35026
Nálunk a leggyakoribb cserebogár fajok rajzási sorrendben a következők: áprilisi cserebogár- >májusi cserebogár->kalló cserebogár-> júniusi cserebogár.
#35025
Most, hogy így mondod... Könnyen lehet, hogy azok voltak, április révén. nevet
#35024
Az igen! nevet 

De biztos, hogy nem ők voltak? Link
#35023
Májusi cserebogarak.
#35022
Milyen cserebogarak?
#35021
Itt tegnap már több cserebogár is úgy gondolta, hogy ideje kicsit előjönni és a falon koppanni valamint a macskának kiegészítő táplálékként megjelenni. lazaGondolom máshol is előjöttek már.
#35020
Ma reggel (autó hőmérő 1 °C, radiációs körüli hőmérséklet szabványos sámlimagasságban -0,9 °C) a kajszik tetején, 5 - 6 m magasságban egy kék fadongó próbált gyűjtögetni a virágokon. Meglehetősen hidegtűrő poszméh.
#35019
Dede nevet
#35018
Nem mondod!?  laza
#35017
Évek óta nem tudtam szedni, vagy nem értem rá, de jellemzően vagy csontszáraz volt a talaj, vagy dagonya volt.
Több helyem volt régen, jellemzően szőlőhegyeken szedres, kecskefűzes, cseresznye, nyár vegyes bokros dzsungelekben.
Minden tavasszal tudtam szedni 1-2 evésre valót, többre nem volt időm, de már 4-5 éve sosem találtam egy darabot sem szomoru
#35016
Ez is nógrádi, nem messze ‘Lapujtőtől kacsint
#35015
Kedvenc gombám! Hagymán, paprikán megrottyantani, aztán ráverni vagy 10 tojást. Hmmm. Vagy ahogy satya csinálta levesnek. nevet
A lelőhelyet nekem is küldheted priviben, mert csak nógrádi lelőhelyeket ismerek, errefele nem igazán...nyelvnyujtas
#35014
Törölt tartalom
#35013
Menjél, hozzad ide, és mondd meg hol szedtedhideg laza
Úgy igaz, pusztai kucsmagombaszegyenlos
#35012
Én pusztai kucsmagombának nézem.
#35011
Ma az egyik déli kitettségű domboldalon szinte tömegesen találtam ilyeneket. Már szárazak voltak, de nagyon finom illatuk volt. Lehet mondani fajt a képek alapján?

beillesztett kép



beillesztett kép

#35010
Növexik drágaszág laza
Csak legyen aki megkóstoljahideg

beillesztett kép

#35009
Nagyobb cserépbe kell ültetni, tőzeget keverj a talajához, nem kell félni, ilyenkor a gyökérsérüléseket még jól bírják, sőt pikirozásnak is nevezik az erősítési célzatú átültetést.
Jól írod: a paprika több meleget igényel, mint a paradicsom.
#35008
Ebben nem én vagyok a profi, de az biztos, hogy a paprikának melegebb kell, mint a paradicsomnak, illetve lassabban is kel ki (legalábbis nálam tuti).

De ha már a szakik: nekem még csak-csak kikeltek a paprikák, de potyognak le és száradnak el a leveleik (mondjuk kicsi cserépben vannak). Nálam mi lehet a gond?
#35007
Lehet tudtok segíteni. 
Idén sajnos úgy alakult... hogy tudok itthon zöldségekkel is foglalkozni. Első körben paradicsom, paprika, hagyma és sárgarépa. 
A paradicsom palántáim szépen kibújtak a fölből, viszont a paprika meg se nyekken, hiába várom. Mini üvegházban próbálkozom, teljesen ugyanolyan körülményekkel mindkettőnél. A paprika ennyivel később bújik ki, vagy valamit tuti elronthattam? nevet Kb 8 -9 napja vannak bent a földben a magok. 
#35006
Nekünk azt tanították, hogy az ízletes kucsmát spóravetéssel mulcson lehet "termeszteni". Csak jó helyre kell kiönteni a mosó vizet.
#35005
Gombafogyasztás terén elég óvatos vagyok. Pusztai kucsmagombát biztos nem szednék. Bár ízletes kucsmagombát már szedtem néhány éve, az elmúlt évi mulcson jelent meg egy gyepen. sajnos elég kevés volt.
#35004
A steppicolát   már érdemes nyitott ablak mellett,  fedő nélkül jól megfőzni és max 5 dkg-ot szabad egyszerre fogyasztani,  mert tud benne ártalmas anyag  lenni. A társaság méreganyaga monometil-hidrazin,  erősen illékony,  belélegezve cudar fejfájást, gyomor- és máj - problémákat okozhat a falánk fogyasztónak!  Viszont a svédeknél a szárított,  jól kiszellőztetett ottani homoki papsapka is tápláléknak számít,  úgy hallottam:  a szárítás sokat javít a helyzeten... Konkrét tapasztalat:  egy kiló szépséges steppicolát hoztak be nekem,  hogy pörköltnek  megfőzve megártott a családnak! Fedővel persze...
irodalom:  a papsapka gombával  dolgozó laboros képes volt,  belégzés  útján megbetegedni...

szóval szellőztetni kell,  akkor finom.
#35003
Pedig hogy dolgoznak csórik... szomoru

Link
#35002
Gyepen általában másik faj van. Pusztai kucsmagomba (Morchella steppicola)

Utolsó észlelés

2025-05-18 19:36:40

Szolnok

15.0 °C

27002

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139857

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.