2025. április 04., péntek

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#22287
Nagyon mûvésziek! nevet
#22286
Pár fotó a hétvégérõl.
Sztyeppi kucsma Link Csigagomba Link Vízben úszó kakukktormás mocsárrét a Rába mentén Link Nyári tõzike Link "Nolis" héricses Link Hegyi jávor Link Nyúl, Pojti szõlõhegy Link Link
Az én rigótojásaim a helyükön voltak Link nevet
#22285
A 3. különösen szép!
#22284
Sziasztok!

Szombaton tettünk egy túrát a Hármashatár hegyen. Nagyon gazdag virágokban az aljnövényzet, csodálatosan szép volt.
Link
Link
Link
Link
#22283
Néhány "mérgezõ adalék" a pár nappal ezelõtti elmélkedéseinkhez: Link duhos

#22282
Azok a sárgák nem valami lárvák?
Vagy pedig az egész valami gombaféle lehet, szerintem.
#22281
Erdei nadálytõ = gumós nadálytõ = Symphytum tuberosum subsp. angustifolium. Elnézést, én csak a ritkább, de könyvekben szintén elõforduló nevén ismertem már régóta. Egyszer meghatároztuk, azóta ebben a hiszemben élek. Elég gyakori mifelénk.
#22280
Növényi nedv csorgott a tõkére. Ha jól látom, kicsi a kép.
#22279
Tudja valaki mi ez Link , a szõlõtõkén?
#22278
Ja persze, nem figyeltem, elnézést, oda kicsinyítve kell linkelni az 512-es limit miatt, aztán itt meg meg sem néztem. De a képtárban is fent van.
#22277
Látom, közben Jaurinum megválaszolta. Kõrisbogarat még sose láttam...
#22276
Vigyáztunk rá ne lépjünk.. nevet vidám
Okés, köszi! nevet
#22275
Nem, ez talán kék korongcincér, de még utána kell nézzek, ám arra hajaz. Bár az mintha kövérebb fazon volna. Elég sokféle cincér van, ha megvan, jelzem.
A hernyócska meg nappali pávaszem ifjú gyermeke, jó korai a lelkem.
#22274
Élõhelyi útmutatóba újonnan felveendõ. nevet
Miért ilyen kicsiben linkeled? Így nagyjából élvezhetetlen, de ha az indexes képre rákattintasz, és kimásolod a címét, a nagy kép jelenik meg: Link
Ízletest idén még nem, de egyetlen egy darab Morchella steppicola-t tegnap találtam, löszös dombvidéki gyepben. Ott maradt, mert már szegény igencsak a végét járta.
#22273
Murvában is: Link
#22272
Az orvosi füstike nem az illír bükkösök aljnövényzetének tagja. Laza, könnyen átmelegedõ talajokon (pl. szõlõkben, árokpartokon, útrézsûkön, temetõkben) áprilistól nyárig virágzó gyomnövény. Gyakorisága tájegységenként változó, a dunántúli löszös dombvidékeken általában elterjedt, de elõfordul másutt is.
Olyan, hogy "erdei" nadálytõ, nincsen, viszont ahogy Noli is leírta, gumós nadálytõ létezik, ezt fotózta Floo. Ez a növény egy domb- és hegyvidéki, gyakori lomberdei faj, ezekben a hetekben virágzik.
#22271
Köszi az információt! nevet
#22270
Na meg kissé szúrósabb is. nevet
#22269
Ez nagyon tetszik! Véletlenül Fickóról mintáztad? Szakasztott úgy néz ki, talán egy kicsit kevésbé mozgékony. nevet
#22268
Nem, a cincéreknek még hosszabb csápjuk van, a hõscincér fekete szárnyfedõjû. A képen egy kõrisbogár van, ezidõtájt orgonán, fagyalon lehet látni.
#22267
Majd jön Noli, biztos "megszakérti". nevet

Bölke: csodás!
#22266
Én is arra gondoltam, igazából nem értek hozzá, de lehet hõscincér? szegyenlos vidám
#22265
Fürtös gyöngyike tenger (a Dunaferr rézsûjén)...
Link
Link
Link
Link
#22264
Szép képek :o
Az utolsó valamilyen cincér?
#22263
Kellemes témanevet
#22262
Tegnapi túráról hoztam pár képet.. nevet
Link
Link
Link
Link
#22261
Köszi! Igen. Ebbõl a témából írom a szakdogámat, ahhoz csinálgatom.
#22260
Azok a nagyon moníliaérzékeny kajszik ugye nem oltottak?
Egyébként a mi kis kajszink még mindig javában virít, úgyhogy nem vagy alig érte fagykárnevet
#22259
Ez nagyon jó!
Láttam, van még egy pár alkotás a galériában. Azokat is Te csináltad?
#22258
Na ez a bajom nekem is a kesztyûvel.
Engem zavar ha száraz a bõröm, kellemetlenül húzódik, fáj, ég. zavarban
#22257
Nekem, ha sebes, akkor betekerem a sebet egy zacskóval, a többit meg használom. Nem tudok fogni kesztyûben egyáltalán. Télen se hordok. Nejlonharisnyát általános iskolás korom óta nem voltam hajlandó felvenni, úgyhogy nem baj, ha száraz a kezem. Amúgy is nagy kezem van, rövid ujjakkal, nagy tenyérrel, mit kínozzam azzal, hogy nem arra használom, amire való. :-) Télen, ha nagyon kirepedezik a bõre, körömvirágos krémmel bekenem, másnapra összeáll rendesen. Évmilliókon át nem kényeztette semmi nõ a kezét, mégse halt ki az emberiség. :-)
#22256
Én párszor volt hogy gumikesztyûben mosogattam, mert annyira száraz volt a kezem, meg friss seb is volt rajta, hogy hiába kentem bármivel.. Nem vagyok egy kényes fajta, de néha muszáj.
#22255
Mondjuk én se értettem soha, hogy egyes nõlények hogy tudnak kesztyûben mosogatni, jajnehogykiszáradjonakezük... Én maximum 5 tonnás kõedényeket mernék kesztyûben megfogni, nem tányért meg poharat... :-)
#22254
Az nem számít, szoktam nagy munkáskesztyûket hordani, ha olyat csinálok. Bár sose szerettem igazán kesztyûvel dolgozni, mert nem annyira érzem benne a kezemet, meg a fogást se.
#22253
OBI-ban lehet kapni 200-300 Ft-ért olyan munkáskesztyût, aminek a tenyér oldala hasított bõr, ebbe tuti nem akad bele úgy, mint egy kötött kesztyûbe. Nem egy nõies viselet, de ilyesmihez elengedhetetlen.
#22252
Hát nem igazán. szegyenlos Azaz lett volna, de ahhoz jobban ragadt volna, mint a kezemhez.. Úgyhogy 2 napig "bolyhos" volt a bõröm utána. De kenegettem, helyrejött. Szúrni annyira nem szúr már, hiszen tavalyi termés, megpuhult. Csak a horgok..
De nem is mindig a kezemmel szedtem, hanem a gombócot fogtam, ahhoz ragasztottam az újabb terméseket, így gyarapodott. vidám
#22251
Háziméhet én se sokat láttam még, de vadméhfajok, fõként a kis termetû Andrena méhek tömegével járnak, posz is van bõven.
Egy viszont biztos, alapvetõen SOKKAL kevesebb a rovar, mint szokott ilyenkor lenni. Lepkét szinte még nem is láttam idén... (errõl nem a tél tehet, hanem a "növényvédelem" meg az elmúlt hetek rendkívül csapadékos idõjárása).
#22250
Ezt Te csináltad? :-) Nagyon jópofa!!!! Remélem, volt kesztyûd. :-)
#22249
A sarlósok jóformán csak városban vannak meg, ott találnak maguknak a sziklafalakhoz hasonló épületpárkányokat, ahol költhetnek. Vidéken maximum átrepülni szoktak. Nálunk Veszprémben viszonylag sokan szoktak lenni, imádom õket hallgatni nyár közepén, ahogy 20-30 fõs kötelékben köröznek vijjogva!
#22248
Bogáncs "kutya": Link vidám (Véletlen lett ilyen alakú.)
#22247
Itt sok jár a fákra, bokrokra.
#22246
Az elsõ kettõ szerintem is indás ínfû s ahogy látom, a gyümölcsfák helyett erre mentek át a méhek kacsint

A harmadikat én eddig nem ismertem, nálunk nem jellemzõ. Ez egy illír bükkös aljnövény?

A negyedik erdei nadálytõ.

Jól elõre jártok nevet Azért annyira nem vagyunk elmaradva, hogy most nyíljon a kajszinevet A hét elején nyílt ki, most már a virágok kb. harmada virít elfele.

Szerintem a fecske- meg a méhállomány-csökkenés is a hagyományos vagy háztáji gazdálkodás visszaszorulása miatt van. Ráadásul nemzeti érdek is kellene legyen, hogy minél több legyen az olyan ember, aki vészhelyzetben önellátásra is képes.
Sajnos, nálunk is visszaszorult. Itt a hegyvidéken viszont gazdag a növény- és állatvilág, így ez valamelyest pótolja a hiányt.

Ja, és a tojás szerintem rigóé. Lehet, hogy valaki (mondjuk mátyásmadár vagy szarka) rákapott?
#22245
Az jó, éppen tölteni való. Mi már lassan 3 hete (átlagban) minden 2. nap töltött kucsmagombalevest eszünk úgy, hogy közben idõnként reggelire is tojásos gombát eszünk.
Nálunk egyébként a kucsmagombát hívják susulykának.

Ja, és templomba menet csak az Alvégen 5 fecskét sikerült biztosan megszámolnom! Elsõ fecskeként ez egész szép szám, ennél kevesebb szokott elsõnek jönni. Érdekes, hogy még megyei viszonylatban is mi mindennel késünk, de eddig úgy vettem észre, hogy a fecskék viszont általában hamar megérkeznek (legalábbis B.A.Z. megyei viszonylatban véve).
#22244
Az a -0,5 fok az nudli, az nem tesz kárt semmiben.
Még csak most nyílik a kajszi Nálad?

Nem tudom kinél hogy van, de alig látni a gyümölcsfákon méheket, még a napos meleg ellenére sem. Múltkor totál virágban lévõ cseresznyefa alatt álltam 17 fokos napos melegben, és 1-2 méhecske jött-ment csak a fán. Tényleg kevesebb a méh.
#22243
Menj, keress, az évszázad kucsmagombás szezonja van!nevet Ma is akkora ízleteseket találtam mint a fél bakancsom.
#22242
Itt, nálunk most nyílhattak ki a pitypangok és a kakukkvirágok. Virít még a mirabolánszilva meg valami egyéb szilva is, valószínûleg a fosóka. A japánbirsünk bimbózik.
Van egy kis mirabolánba oltott sárgabarackfánk is, mely most kezd elvirítani, de az is lehet, hogy ma reggel megkapta a fagy (6 órakor -0,5 °C körüli hõmérséklet volt). Azóta szépen emelkedik a T, 10 órakor már igen nagy volt a forgalom a kaptáraknál. Remélhetõleg, nem tett túl nagy kárt a barackban a fagy, csak néhány szirom hullott le, de sok virág már tegnap is nagyon ki volt nyílva. A rügyekbõl már elõbukkant friss hajtáskezdemények szerencsére sértetlenek.
#22241
Nálunk is most jelentek meg az elsõ fecskék. Tegnap láttam egy füstit meg molnárfecskét is láttam, mely utóbiról ma reggel igazolódott be a sejtésem, hogy ketten vannak.

Sarlósfecskét itt még soha életemben nem láttam, de nagyvárosokban, (pl. Debrecen, Kossuth Egyetem) már igen.
#22240
most repült el a házunk felett 3 sarlós fecske :-)
#22239
Nem a tojás tettesére, hanem a kilökés tettesére gondoltam kakukkilag.:-)
#22238
Sajna nagyon sok fán látom, hogy 1-2 virág van csak épen, több esetben még az sem.
Az enyémek nagyon jól állnak, köszönhetõen a 4-szeri permetezésnek.
Most már csak a fagy nyírhatja ki õket. Ha nem lesz fagy, akkor eszünk barackot laza

JoeJack!
Igazad van, énekes rigó Link

Utolsó észlelés

2025-04-04 11:01:27

Kõszeg

17.0 °C

RH: 51 | P: 1021.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

137830

Hírek, események

Március 30-án óraállítás

MetNet | 2025-03-24 17:53

pic
Március 30-án hajnali kettő órakor időmérő eszközeinket egy órával előre kell állítanunk.