2024. december 02., hétfő

Modell-iskola

Adott napon: 
Keresés:
#855
Szia. Köszi szépen!
#854
Szia,
Ha erre gondoltál: Link
ECMWF adatokkal dolgoznak.

Link
"This service is partly based on data and products of the European Centre for Medium-range Weather Forecasts"
#853
Sziasztok. Lenne egy keresztkérdésem. Tudja-e valamelyikõtök,hogy a finnek által kifejlesztett foreca -nak ( foreca.fi) melyik modell az alapja?
#852
Alap paraméter, csak éppen lehet, hogy semmi jelentõsége a fontos események elõrejelzésének verifikációjára nézve...
#851
Gondolom pont ezért, ha verifikációról van szó, az egyik alap paraméter a 500 hPa-os nyomási szint magassága.
#850
EZ mind szép és jó, hogy elkezdjük a hibákat sorra venni, mennyi az eltérés a nyomásban, hõmérsékletben, de...

Az idõjárás elõrejelzésének a legnagyobb kihívása az, hogy pont a legelõrejelezhetetlenebb események a legfontosabbak: azaz mikor és hol lesz zivatar, hogy hullámzik be a front, meddig és milyen hõmérsékleten áll be a hidegpárna, hol és mekkora mennyiségû ónos esõ esik, mikor és mely területen alakul ki megmaradó hóréteg.

Szerintem egy modell jóságát ezek a tényezõk sokkal jobban meghatározzák, mint a nyomási meg egyéb adatok a mért adatoktól való eltérése.

Persze van kapcsolat a kettõ között, de lehet, hogy egy modell, amelyik 20%-kal nagyobbat téved a nyomásban, jobban fogja a hidegpárnát, egy másik meg a helyi zivatarokat vagy a frontok behullámzását vagy lehet, hogy az az eltérés, ami most az ecm javára van, igazából nem okoz eltérést a globális folyamatok jóságában..

A verifikáció egy külön tudomány, és talán még magánál az elõrejelzéseknél is sokkal bonyolultabb...
#849
Ide is bemásolom, mert a linkek értékesek benne, ha ismét elõkerülne a nagyon-nagyon ritkán elhangzó kérdés, hogy "melyik modell a pontosabb?" Egyelõre erre a kérdésre, igencsak kelletlenül, de az ECMWF-et kell válaszolnom...


Akit jobban érdekel a modellek összehasonlítása, elég sok adatot sikerült a neten találnom egy pár perces kutatással. Van olyan oldal, ahol lekéred a paramétert, és megmondja, hogy az utóbbi idõben adott idõre elõre hogy változtak egymáshoz képest a modellek megbízhatóságai. Ez az: Link illetve itt kész kimutatások: Link ezekbõl pl. ez nagyon érdekes: Link itt a grafikon alsó részén az van, hogy mi hogy tér el a GFS-tõl! Izgalmas nevet
Link Ezen is jól látszik a két "királyi" modell ereje, utána kullog a többi.
A legtöbb 5 napra elõre nézi, de több kiértékelés is választható nagyobb távra is. Ott viszont (érthetõen) egész elképesztõ a szórás és a megbízhatóság is alacsony).

Egyvalami minden térképrõl látszik: Az ECMWF minden esetben jobbnak bizonyul a GFS-nél, minden idõtávon. Azonban a második leginkább megbízható modell a GFS és kevés a lemaradása az elsõ helyrõl. Ugyanakkor a többi (az UKMO idõszerû megtáltosodásától eltekintve) messze lemaradva követik a mezõnyt.

Cikk: Link Link
#848
Ja, bocs, látom.
Akkor a Napból érkezõ sugárzásnak a felszínt elérõ része a modell szerint.
#847
Írtam hogy felszíni.
#846
Ha jól tudom, a Napból érkezõ közvetlen sugárzást (a teljes spektrumát) szokták így hívni a modellekben. A felszínre vonatkozik a paraméter vagy valamelyik nyomásszintre / modellszintre?
#845
A nevebol itelve inkabb besugarzas. Abbol is szerintem UV. Persze elegge kikovetkeztethetetlen, hogy honnantol van "shortwave".
#844
Milyen paraméter lehet ez downward shortwave radiation flux? Most lett új paraméter az Arpege egyik felszíni paraméteres grib fájljában. Valami kisugárzás?
#843
Új MetNet-es elõrejelzési térképek itt érhetõk el: Link (Jövõ idõ/Elõrejelzési térképek)
#842
Új dologra jöttem rá Magicsban. Ki tud szedni a Magics bármilyen mezõt a több paraméteres grib fájlokból, nem kell külön kifilterezni manuálisan. Csak meg kell adni a mezõ számát amit fel akarunk dolgozni. Jóval könnyítette a dolgomat ez. nevet
#841
Szia!
Igen, a MetNet-es GFS térképek javítása folyamatban van, egészen elõrehaladott állapotban van, de pontos idõpontot sajnos nem tudok ígérni, mikor lesz a köz számára elérhetõ az oldalon.
#840
Mondjuk nekem nem igazán világos h mit változtat az h frissült a modell. Ugyan úgy kellene frissülnie attól, elvileg. Rudolfking és LeviG használja talán. Én a Magics ++ használom.
#839
Sziasztok! A metnetes GFS térképek javítása folyamatban van? A GFS update-je óta nem frissül. Nem érdemes esetleg a program forráskódját felpakolni a netre (github), hátha valaki kijavítgatná?
A másik kérdésem, a GRADS vagy az OpenGRADS rendszerrel foglalkozik itt valaki?
#838
Egy kis modell összehasonlítás 4 évre visszamenõleg, rövid távos 48 órás elõrejelzési idõre. Link Az ECMWF és az ARPEGE vezet.
Vannak érdekességek.. Az UKMO rosszabbodott volna tavaly óta? A DWD modellje ennyire rossz lenne rövid távon?
#837
A GFS még mindig a 3D VAR adatasszimilációt használja, vagy már átérték a 4D re? Tudtommal maradt a 3D VAR.

fergeteg79 "Csak néhány kbytos grib adat dekodolása egy php programmal."
Ilyenrõl se hallottam még. Mármint grib fájlokat akarsz megjeleníteni?
Amit LeviG linkelt az ECMWF grib API elérhetõ Linuxra, a terminálból mûködtethetõ, de része a Metview meteorológiai munkaállomásnak, és ott grafikus környezetben tudod használni a grib filtert.
#836
Egy nagyon hasonló kérdés:
Link

Talán a válaszban említett grib library-t ki lehetne próbálni, vagy esetleg ezt: Link
Bár, egy sima webszerveren ez tényleg nehéz ügy lesz.
#835
Szia!

Köszönöm a választ. Lehet rosszul fogalmaztam meg a kérdésemet. Ami nekem kell ahhoz sztem nem kell óriási szerver kapacitás

A NOAA oldaláról tudok letölteni akár minimális GFS adatot is (mondjuk egy pont 850mb T értékét). Egyetlen feladatom van igazából a ottani akár csak néhány kbytos grib adat dekodolása egy php programmal.
Kérdés van-e esetleg ilyen php program, vagy annyira összetett a grib kódolása, hogy sima pgp programmal nem fogom tudni dekódolni?

Bocs az értetlenségemért, még csak kezdõ vagyok.

#834
Szerintem ez olyan számítási kapacitás (+ bonyolult logika), amihez kelleni fog "back-end", azaz szerver. Érdemes lehet körülnézni ingyenes vagy pofátlanul olcsó szolgáltatások között, hátha havi 1-2 dollárt megérne a dolog. DigitalOcean, Amazon S3, hátha akad 1-2 jobb. Mivel a wgrib2 Windowsos, lehet kéne keresni linux/unix változatot is (bár lehet elfut wine felett)...
#833
Sziasztok!

Bocsánat, ha laikus a kérdés, most ismerkedem a témával. Addig eljutottam, hogy le tudom tölteni a GFS grib adatait, az otthoni gépemen a wgrib2 is mûködik.

Viszont szeretném ezt automatikussá tenni. A GFS adatok eltöltése nem gond, php-vel megoldom. A wgrin kimeneti adatait is meg tudom oldani.
Viszont a wgrib2 egy exe file, és nekem csak sima tárhelyem van, jó lenne, ha a letöltött adatokat a wgrib nélkül is fel tudnám valahogy dolgozni a tárhelyen.
Sajnos csak php-ben tudok programozni, van esetleg olyan program, ami ezt megteszi (tehát php-ban dolgozza fel a nyers GF adatokat (gyakorlatilag a wgrib2 helyett). Sajnos ahhoz már saját szerver kellen, az meg egy hobbinak már túl drága lenne.
Köszönöm a válaszokat.
#832
Hát az automatikus letöltést nem lehet megoldani ebben a formában mert nincs FTP hozzá férés. Link
És hülyén is van megoldva kissé a grib letöltés, ugyanis nem lehet az összes idõpontot letölteni egyszerre, ha nem külön külön 0-12h, 13-24h, és így tovább, és a paraméterek se nincsenek külön grib fájlban hanem vegyesen vannak, de a itthoni gépen a Metviewnek nem gond. A térképek mentése nagyon praktikus, nem kell egyesével mentegetni, tudja menteni az összes idõpontot egyszerre, és tud szakaszonként is menteni, a tot prec az ARPEGE grib fájlban 144 nál kezdõdik és 155 nél van vége, és megadom ezt a két számot mentesnél akkor kimenti az összes csapadék elõrejelzés térképet. Így néz ki a Metview meteorológiai munkaállomás. nevet Ha normálisabban meglenne oldva a grib letöltés h egyszerre le lehetne tölteni akkor gyorsan meg lehetne oldani a frissítést is.
Link
Van az ICON modellhez is hozzáférésem, ott regisztrálni kell és aztán érhetõek el a gribek, itt kevesebb paraméter van mint az ARPEGE nél, de rendszerezve vannak 1 grib csak 1 paramétert tartalmaz. Van valami prémium szolgáltatás Meteo Francenél 15 euro (?) lenne egy évre és úgy normálisabban hozzá lehetne férni az adatokhoz ha jól értettem. Lehet a Meteociel is így oldotta meg.
#831
Ennek a modell hátterérõl valaki tud részletesebb információval szolgálni? Megköszönném! Link
#830
Nem tudnánk valahogy ezeket futtatni (magyar térképeket generálni), akár itt a metneten, akár az otthoni gépen? Mennyire jó lenne nevet
#829
A Meteo France ingyenessé tette az AROME és ARPEGE modell grib adatait, tegnap elõtt óta nyilvánosan hozzáférhetõ a Meteo France oldalán. nevet És van egy csomó paraméter. vidám Tegnap délelõtt már el is készítettem az elsõ térképeket.
AROME hõmérséklet elõrejelzés az Alpokra és környékére.
Link
AROME csapadék elõrejelzés Link
ARPEGE IFS csapadék-elõrejelzés. Link
Mindkét modellból napi 4 futás elérhetõ. Az ARPEGE bõl 2 változat van, van Európára 0.1 ° es felbontással és a világra 0.5 km es. A vízszintes felbontása 0.1° nak 7.5 km.Az OMSZ is publikussá tehetne ennyi erõvel az AROME adatokat. laza
A Meteociel is rajta kapott lehetõségen, már elérhetõ mindkét modell náluk.
#828
A számértékek hogyan értelmezhetõek ( pl.52-55 ) equivalentpot 850 hPa. C°
#827
Köszi. Metview ( az ECMWF meteorológiai munkaállomása) & Magics ++ . Lefordítottam Debianon a Wgribet de valamiért nem a sikerült, talán lehet azért mert nem rootként futtattam a terminált. Aztán újrapróbálom. Te is Linuxon használod?
Ja meg ott van még az ECMWF grib API a gépemen avval is lehet Netcdf-et csinálni, de valamiért nem megy.

A Vaport mivel csináltad? Metviewen is van Vapor.
#826
Bocs, tehát ezek már jók lesznek:

Link
Link
Link

Ez a 4km-es modell, fõleg a Mátra környékén lévõ cellákra fókuszálva.
Kellene hozzá egy jobb videokártya és egy normálisabb felszíntérkép határokkal, de azért remélem látszik aminek kell.
#825
Not found
#824
Kárpát medence 3D Radar reflecivity (dbz)+ áramlások különbözõ szinteken ma 12UTC (a metnet-es wrf-bõl):
Link

Talán majd csinálok többet is a mai napról. zivatar
#823
Mivel csinálod?

A wgrib2 kis konzolos programmal azt hiszem lehet gribet (grib2-t) netcdf formátumra konvertálni:
Link
(Meg egyébként is, a wgrib2 mindig jól jön ilyen téren, rengeteg hasznos dolgot tud.)
#822
A vertikális metszethez és fáklyákhoz Netcdf fájl kell? És honnan lehet olyant szerezni?
#821
Nagyszerû. vidám Nagyon köszi.
#820
Elvileg itt tudsz válogatni, a grib filterrel:
Link
#819
Nem lehet válogatni a GFS gribeknél h milyen paramétert akarok letölteni? Letöltöttem egy Pgrib nevût amiben vagy volt 20-25 féle paraméter. A 13 km es felbontású gribek kellenek.
#818
Kedden frissült. A felbontás maradt sajnos, de jelentõsen frissítés érkezett. Itt olvashatsz a frissítésrõl. Link
#817
Azaz ma frissült az ECM? Ha így van kíváncsi leszek, mekkora változást okoz majd.
#816
Úgy tûnik, tarol a Unified Model erõs marketingje, na meg az eredményei sem rosszak már jó ideje.
#815
Nem annyira értem, hogy miután egy csomó pénzt belenyomtak, miért térnek át váratlanul egy teljesen más dologra. Ha jól tudom a NAVGEM (régi nevén NOGAPS) a saját globálmodelljük, ami általában hátul kullogott a verifikációkban. Ha már költségcsökkentés kezdhették volna azzal. Bár nem tudom, szakmailag tényleg nyújtanak ezek a modellek olyan paramétereket amiket a GFS nem, vagy nem olyan szinten, és a légierõ számára fontos?
#814
Hm, nagyon érdekes cikk, köszönet érte.
Összességében nem hiszem, hogy jó hatással lenne a modellfejlesztésre. Csökkenhet a verseny a modellek között, ha egyre többen egy modellt támogatnak.
#813
Az US Air Force UM-re vált? Itt sincs minden rendben:
Link
#812
Jövõ hónap 14 én érkezik az ECMWF upgrade ha minden igaz, a T 2047. Hallott már róla valaki?
#811
Újabban Szegeden is van 12z szonda.


Egy nagyon jó szondás oldal, ahol sok konvektív paramétert lehet megnézni:
Link
A régi szondás oldal meg ez:
Link
#810
Köszi.

Levig A Meteofrancen elérhetõ de nagyon kezdetlegesen van megjelenítve országhatárok nélkül. szomoru Link
#809
Érdekes, egyébként, hogy nem nagyon találni Arpege térképeket, az eredményeket, illetve azok egy részét sem nagyon adják közre.

Régebben az Aladin/HU is az Arpege-t használta: Link

Aztán ha jól emlékszem, volt pár esettanulmány, amiben vizsgálták ECMWF-el, és mivel jobban teljesített a modell, + nem kellett az Arpege fájlokat is töltögetni naponta, annál maradtak.
Arra kíváncsi vagyok, hogy bár "ikertestvérek" a fejlesztésük szétvált-e vagy nagyjából egyeznek. A rácshálózat, itt más volt: ( Link ), biztos az adatasszimiláció is.
#808
Fejbõl már nem biztos, hogy jól emlékszem, de azt hiszem, hogy az ALADIN az ARPEGE leskálázott változata, mezoskálájú korlátos tartományú modell. Az ECMWF (mint intézet) és a MeteoFrance szorosan együttmûködnek egymással, és nagyrészt közösen fejlesztik a modelljeiket. Az ARPEGE a franciáké, de gyakorlatilag az ECMWF (mint intézet) modelljének (amit egyébként IFS-nek hívnak) ikertestvére.

Most nem olvastam bele, de ha jól emlékszem, itt említjük az ALADIN (mint általunk vizsgált egyik modell) bemutatásakor: Link .

Sze:
Vagy valamelyik hasonlóban itt: Link
#807
A Metneten a GFS mikor fog megint frissülni? Illetve a tornado wrf hogy hogy frissül?
#806
Tud valaki valami bõvebb infót az ARPEGE modellról? Azt tudom h Francia és tán van némi köze az ECMWF hez, és tudom h egyes ALADIN ok ARPEGE-t használnak ECMWF helyett.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 10:18:39

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

6.0 °C

22505

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.