Kérdések és válaszok
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
Norbi: A mindenen szót nem véletlenül "magarázta el" külön Kali, egy jótanácsot adok, számolj néha el tízig mielõtt beírsz, hidd le, sok félreértést, és egyebet spórolhatsz meg vele.Ha soraim megbántanak, azt sajnálom, kár, mert azt hittem ismersz már elég jól(hisz személyesen is találkoztunk már), mert ha igen, tudhatnád, hogy nem vezérelnek a te általad (nekem tulajdonított) említett tulajdonságok.Na mindegy, lezárom a témát, ezeket a sorokat is csak a tanúlság kedvéért írtam, amolyan "pszichológiai" tesztként.
Ok, Snow, akkor nagyon félreérthettem az írásod, mintha más jött ki volna belõle. Bocs.
Norbi-Norbi: Elnézem neked a gyermekkorod kinövése miatti gyermeki paranoiádat, hisz semmiféle, nemhogy utálatot, de ellenszenvet sem viseltetek irántad, miért is tenném, ahogy Kali is mondotta(köszi, he-he), csak az ironikus és egós válaszokat szoktam "visszaszignózni", nem hátsó szándék által vezérelve, csupán tanulságként.Bár ahogy látom, inkább fordítva lehet a dolog, hisz nem sokásom senkinek, és így neked sem "beszólni", ne de mindegy, kis "méregzsák".
Metfickó: miért kell Neked "mindenen" kislányosan megsértõdni???Te szóltál be Snowhunter-nek (õ csak a Te hangvételednek megfelelõen válaszolt), s még Te húzod fel magad..., s nem az elsõ eset, légyszi nézz magadba is mielõtt azt hinnéd, hogy mindenki jog nélkül támadna téged! "mindenen" => hasonló szitukat jelent, mielõtt félreértenéd!!!
Ez nem okoskodás, csak kifejtettem bõvebben. Egyébként nem értem honnan ered az általam irányuló útálatod.
Köszönet mindkettõtöknek, az igazi kérdésem a napi volt, a havi/éves amúgyis logikus.
Snowhunter nem volt felületes, csak nem papolt sokat, a lényeg benne volt Norbi, nem kell okoskodni.Este már otthon leszek, most "lopott" nettel jöttem fel.
Az évi középhõmérsékletnél, pedig a hónapok középhõmérsékletét adják össze és osztják 12-vel. Ez a mondat hülyeség, mindenki ezt a két számot cserélje ki erre az egy számra, amit már beírtam. Csak kapkodtam megint, bocs.
Snowhunter kicsit felületesen írta, de jól. Tehát a naponta 7 óránkért mért hõmérsékletet összeadják (7h,14h,21h) majd elosszákhárommal és kijön egy szám az lesz a napi középhõmérséklet. Ezeket összeadják, majd elosztják vagy 30, vagy 31, vagy 28-al, attól függõen hány napos a hónap és ebbõl kijön egy szám, ez lesz a havi középhõmérséklet. (Ebbõl le tudják vonni, hogy az aktuális hónap hûvösebb, melegebb, vagy átlagos volt a megadott értéknek). Az évi középhõmérsékletnél, pedig a hónapok középhõmérsékletét adják össze és osztják 365 vagy 366-al. Itt ugyanúgy járnak el mint a havi-nál, megnézik hogy az aktuális év az elõzõekhez képest, hûvõsebb, melegebb, vagy átlagos körüli volt hõmérsékleti szempontból.
xOszi: A napi kph-t átlagban a napi 3 mérés átlaga képezi(7, 14, 21h), havi a napi kph-k átlaga, az évi a hónapok átlaga.
Sziasztok! Hogyan szokás kiszámolni a középhõmérsékleteket? (napi, havi, éves) Csak a napi min/max. értékekbõl, vagy azért több mért érték használatos? Üdv: xOszi
Szia Kopi! Görögben olyan 25 fok körüli T maxokkal számolj és lesz szél is. A csapadék valószínûsége viszont csaknem 0-val egyenlõ, az egész héten. Jó utat! Friss idõ van. ez a valószínû, de változhat, bár nemhiszem hogy fog. üdv!
Kösz a tanácsot.A tûzfal kikapcsolása után már mennek az ikonok.Csak azt tudnám,hogy megy együtt.Az unokaöcsém tette fel,nem ismerem a tûzfal mûködését.
Sipi: nálam az elsõ áll fenn, vagyis nagyon nagy biztonságra van állítva a tûzfal, s ezért nincs animáció, de ha kikapcsolom a tûzfalat (a biztonsági rátánál nem tudom melyiken kellene csökkenteni ahhoz, hogy jó legyen, ezért ha biztonságos oldalakat nézek, akkor inkább kikapcsolást látom jobb megoldásnak), s frissítem a letöltést, akkor van, szóval ez, meg az is lehet!
Bakonyvár: két lehetõség van erre, az egyik kapcsold ki a tûzfaladat vagy állítsd gyengébb fokozatra (ha persze van), a másik meg az, hogy java megjelenítõ programot tölts le a www.java.com -ról!
Caveman^! amit te írtál az a gyakorlat, amit én az elmélet. Egyébként a siklóernyõs portálon te egyenlõ vag Caveman-nak (^ez nélkül)?
én ugy tapasztaltam, hogy a vízfelület nemhogy visszafogná, ellenkezõleg erõsíti a zivatarfejlõdést. ez fõleg az olyan vizekre érvényes ahol körülötte nagy ártér található ami elég nedves szinte minden idõszakban.
Szia Metfickó: Olvastam az egyik válaszodban a folyók/tavak feletti leáramlást. Ez ugye elméletben kb úgy néz ki, hogy a környezõ szárazföldi területeken felszálló meleg levegõ a kevésbé felmelegedõ vízfelület felett leszáll. Egyik haverom siklóernyõvel átrepülte a Balatont, én pedig nemrég a Dunát. Egyikünk sem tapasztalt számottevõ leáramlást a környéken, pedig a Balcsi azért nem kicsi, (igaz mindketten felhõalapon kb 2000m-en) voltunk) Persze egy darabig még emelkedhetsz is felette, a szélben elhajló termikek miatt, melyek benyúlnak a víz fölé is. Szóval szerintem nem leáramlás, hanem talán a vízfelületek felett elhelyezkedõ passzív légtömeg akadályozza a ziviket?! Na, most lehet, hogy oltári nagy baromságot írtam, javítsatok ki. csá!
Érdekes az idöjárás;mert most hétvégén lesz jó idö és jövö héten minden nap jönnek a frontok!!!Átestünk a ló túloldalára....
BéBé:és szbattai: Fiúk köszönöm a segitséget ,sajna senki nincs az ismerõseim közözz aki tudna franciául. A müszerem állitólag Belgiumból kapja a rádió jeleket .Tegnap este az órán megjelent a rádiójel ikonja ,beállitottam a tengerszintfeletti magasságt 2 esre , ma estére eltünt az ikon 2órával kevesebbet mutatott az óra és visszaált 3 asra.Na ez milehetett.
szala: Komló 253m tszf. magasságon van. www.heavens-above.com itt minden helység megtalálható.
ja a strandokat nem kell félteni, saját tapasztalat, ha még nem is nyereségesek az üzemeltetõ jól jár, meg vannak erre a módszerek (sajnos)..
komolyfelhö: nem kell félteni a standokat, lehet hogy most nem voltak úgy eleresztve, de jó ez így, úgy is lenyúlják majd a felfrissülni vágyokat kellõ mértékben, az árakat elég ha megnézed...
A mai METRO cimü napi grátisz újság cimlapján;"Megérkezik a kánikula" cimen.A napilap kiemelte hogy júliusban -augusztusban höség várható /és a napimádok, strandolók és nyaralok örömére jó hir ez!/.Idén már május 1.-töl türelmesen /de igen veszteségesen!!!/ várták a megnyitott strandok a vendégeiket, de sajnos az idöjárás a zord,csapadékos és a szokatlanul hüvös arcát mutatta. És ezt is írták;Tovább elhuzzodot tavasz....Remények még vannak z igazi strandidöre, az igazi nyári forróságra, kánikulára./?!/
BéBé vác:egyszer itt a Metneten valaki a télen adott egy web cimet már nem emlékszem rá hogy melyiketott volt tengerszint magasság adatt ésott néztem ,azt hisze 260 körül volt nem tudom pontossan. Nemtudom melyik légnyomásértéket mutatja csak annyi van ráirva,hogyLUFTDRUCK HPa.Mikor megvettem és mutatta a srácz akkor 3 son volt de kelett benne elemet cserélnem és akkor állitgattam.Talán beálhat magától automatán? majd meglátjuk.addig is köszönöm a segitségedet.
BéBÉ Váczia. Alégnyomásnál van olyan hogy 2 , 3, 4 es ez a méréshatár? Mit jelenet ez a kifejezés ?
Szia Cauchy!Melyik MM5-re gondolsz? Tudsz adni 1 URL-t esetleg?"én majd MM5öt használok majd"Mire keszulsz? :-) Miben fogod hasznalni?Udv. CyberWizard; email: [email protected]
Cyberwizard:én majd MM5öt használok majd, igazából nem tudom, hogy jó-e a Gfs, illetve arra jó amire kitalálták, de lehet hogy ha finomabb a felbontás akkor jo elorejelzést lehet kistérségre is adni vele.
Pénteken +30°c-ról lehült +13°c-ra a hömérséklet néhány óra alatt /délután 4 óra után jött a vihar-hidegfront/. Majdnem hétvégén romlott le az idö. De már szombaton strandon voltam. +26°c volt,ami nagyon nagyon kellemes.
Szia Cauchy!Koszi az eszerevetelt, az altalad emlitett problema ismert, de tobb, "egyedulallo" tulajdonsaga miatt ra vagyunk kenyszeritve a GFS hasznalatara.Az altalam ismert osszes met. modelt vegigneztem. Szerintem egy nowcasting rendszerhez hasznalt first guess adatok eseten (remelem, a hozzaertok majd pontositanak) a legfontosabb, hogy eleg gyakran futtassak, lehetoleg idoben/terben suru idopontokra, es hogy az analizist/elorejelzest ne csak felszini adatokra lehessen elerni.Az altalam ismert osszes met. modell kozul azert valasztottam a GFS-t, mert ez volt az egyetlen, ahol a fobb met. adatok egysegesen 20 izobar szintre elerhetoek, 6 orankent futtatjak, 3 oras idokozokre. Pozitivum meg a tobbi modellhez kepest nagyon jo bevalasi arany is. (igaz, ez csak olyan "erzesre" dolog, igazabol nem csinaltam statisztikat, de 12 oran belul az elorejelzesei be szoktak jonni, es itt ez szamit.)Eselyes lett volna meg az olasz MM5, de azt naponta egyszer futtatjak, es a bevalasi aranya eleg pocsek (vagy csak a tesztidoszak nem tetszett neki?), arrol nem is beszelve, hogy Mo-nak meg a fele sincs rajta.A problema megoldasat talan a modellben hasznalt interpolacios eljaras minel jobb megvalasztasa jelentheti, az ezzel kapcsolatos kutatasok folyamatban vannak. (a Coons-Hermite interpolacion kivul eselyes meg a spline interpolacio, a CANARI, es van olyan valtozat is, mi szerint neuralis halozat-alapu interpolaciot kellene implementalni.)Ha esetleg tudsz olyan modellrol, amelyet nem talaltam meg, de szerinted a feladatra alkalmas lenne, kerlek, oszd meg velunk az elerhetoseget.Udv. CyberWizard; email: [email protected]
CyberWizard! a GFS elõrejelzés alapján???? akkor az már eleve kudarcra vabn ítélve, hiszen annak a felbontása 40 km (?) (de annál biztos nem kisebb)
Hello!Bocs, hogy itt "válaszolok", de az emailt "Relaying denied" üzenettel visszadobta... --------------------------- Köszi a választ, nagyon sokat segítettél!Még annyi kérdésem lenne, hogy szerinted a felszín mennyit számít (azaz hogy az adott területet erdõ/homok/beton borítja)? Domborzati térképet még lehet szerezni, de ilyen felszín-térképet eddig még nem sûrûn láttam. Az említett T/RH/szél/... adatok kiszámítását úgy tervezem, hogy az aktuális GFS-elõrejelzést sima Coons-Hermite interpolációval idõben/térben sûrûbbre számítanánk, amit utána korrigálnánk a mért adatokkal, és ez alapján számítanánk ki a zivatarok viselkedését. Szerinted ennek a pontossága így rövid idõintervallumra (3-6h) kielégítõ lenne? Ezt hogy csinálják "profi" helyen?A csapadék halmazállapotát hogyan lehet kiszámolni? (Addig megvagyok, hogy az adott esõcsepp/jégszem esését kell szimulálni az ismert hõmérsékletû levegõben, a feláramlási sebességgel megegyezõ sebességû "ellenszél" esetén. Az is OK, hogy a csapadék akkor kezd esni, ha a feláramlási sebességbõl eredõ légellenállás már nem tart egyensúlyt a gravitációs erõvel. Amit nem tudok, az az, hogy igaz-e, hogy a zivatarfelhõk felsõ részén a csapadék MINDIG jégtõl indul, mikor/hogyan növekszenek a jégszemek, mekkora egy esõcsepp maximális mérete? Az egyéb csapadékfajtákat (pl. télen hó, ónos esõ) hogy kell kezelni? Ha a csapadék nem konvektív eredetû, honnan indul a csapadék?) Van arra valamilyen módszer, hogy megtudjuk egy ziv.felhõn belül a feláramlás sebességét?A folyók "viselkedését" hogyan lehet kiszámolni? A tavak is így mûködnek?Az SHMÚ radart már elég hosszú ideje "használom", de eddig még nem sikerült rájönnöm, hogy a bekarikázott cella mellé írt szám mit jelent? Az egyetlen tippem (felhõtetõ) már a nagyságrend miatt sem lehet, más ötletem nincs...Még egyszer köszi, és bocs a sok kérdésért!Üdv. CyberWizard
Az idei nyár nagyon kellemes,mert eddig nem kell szenvedni a höségtöl! Ami késik az nem múlik!
ide is beírom! Cyber Wizard! Szevasz! A metneten kapcsolatos kérdésedre válaszolva egy zivatarnál több elemre is szükség van ahhoz hogy pontos adatokat mérhessél, vagy esetleg ki tudd számolni, ki tudd következtetni hogy viselkedik a vihar. Amiket leírtál mind jó, de többnyire a zivatar kialakulásához szükséges. (pl. a cape és az RH) nem minden esetben adja meg a rendszer viselkedését. Ami viszont igen az a területekre bontott légnyomás változás folyamatos szemmel követése, illetve amit nagyon jó írtál a szélnyírás is. Továbbá szükségeltetik hozzá egy megfelelõ adat magassági szelekrõl, azok erõsségérõl, irányáról is. Ebbõl eldönthetõ hogy a rendszer erõsödik, vagy leépülõ fázisban van. Nagyon fontos még a domborzat mint idõjárás alakító tényezõ, ugyanis én láttam már olyat hogy a domborzat miatt amúgy csont déli áramlással közeledõ zivatar hirtelen Ny-ra tért ki; tehát a domoborzat, hegység nagyon sokat számít, nem beszélve a folyókról, amelyek felett néha leáramlási folyamatok ezek képesek "megölni néhány perc alatt akár egy masszív zivatarfelhõt is. Ugyanakkor egy folyó ennek ellentétét is produkálhatja, lásd június 20-ai mozgó radarképen. Ha jól tudom a SHMÚ radar rendelkezik egy olyan tapogatós doppler módszerrel ami a "Trasovanie búrok" néven fut ami turbulenciákat, és cellamozgás irányt is mutat. Érdemes megnézni. Remélem tudtam segíteni. Üdv.
Meteo: az OMSZ-tól ne várjunk semmi szimpatikus dolgot, õk nem ismerik azt, hogy növelni az ingyenesen elérhetõ tartalmat, pedig jó ötlet lenne!Még arra se képesek, hogy a honlap design-on javítsanak, pedig csak a színkódokat kellene átírni, meg némi átszervezés, s az is jó lenne, de...
Elég lenne 6 kamera összesen maradna a siófoki és a piszkéstetõi és még lenne egy Sopronban egy Nagykanizsán egy Szegeden és egy Nyíregyházán így jó lenne nekem. Én így csinálnám meg, nem is kellene valami nagyon pöpec kamera csak nyomja a képet a felhõkrõl ezerrel nekem. Hadd lássam elérte e már a front az országot ezért lenne fontos az ország ÉNY-i DNY-i ÉK-i és DK-i részébe kamerát tenni teljesen szimpatikus lenne az OMSZ-tõl
azaz a plusz kameraképekért kérné a pénzt, 1 kép szerintük piaci áron 500 Ft vagy mégtöbb, s így menne (mindenhol csak a pénzt kéri, s a nyújtott szolgáltatás igencsak hagy maga után kivánnivalót, egyedül anticiklonnál megbízhatóak igazán, ja és nyáron)!
meteo: azzal semmi gond, hogy onnan 2 van, a baj az, hogy máshonnan nincs, az lenne a jó, ha minden megyébõl lenne 2, na de lehet hogy az OMSZ még azért is pénzt kérne, de nem adna senki, ezért nincs!