2025. július 24., csütörtök

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#1119
Snowhunter: O.K., hát akkor ez van. Nem tudtam, hogy az idõhiány a probléma.
#1117
Pedig akkor még felennyire sem hígult fel a napló, jó lenne, ha segítségre találna, rengeteg fejlesztésre van már ötlet, és minden, csak idõkapacítás ami hiányzik !
#1116
Sztyeppman: Igazad van, én már 2 éve bombáztam Kp-t ezügyben, teljes megoldáshalmazokat felvázolva, ám idõvel rájöttem, hogy KP-nek éppenhogy annyi ideje van, hogy fenntartsa az oldalt, arra nincs, hogy komolyabb változtatásokat-fejlesztéseket csináljon, van sok-sok ötlete neki is, dehát az idõ(hiány) nagy úr, inkább köszönjük meg neki, hogy egyesegyedül viszi itt mindenkinek ezt a site-ot, nem kis terhet a vállára véve.
#1115
Hello, mindenkit üdvözlök! Szerintem az észlelési napló túlterheltségének problémáját megoldhatná, ha a rendszergazda indítana egy "egyéb" vagy "chat" topicot.
#1114
Hi Komolyfelhõ! én Piricsi László vagyok, 28 éves. Az 1986-os nagy havazás óta rajongok a neteorológiáért, fõleg a szélsõséges idõkért, zivatarok a kedvenceim. Jó észlelést neked is!
#1113
Üdvözöllek Komolyfelhõ! Gutheil Zsolt vagyok Kaposvárról. 27 évesen programozással keresem a kenyerem és ami a meteorológiát illeti csak egy lelkes amatõr vagyok. Mostanában sajnos kevesebb idõt töltök itt mint amennyit szeretnék, de remélem ez hamarosan változni fog.
#1112
Üdv Komolyfelhõ! A sokadik Gábor vagyok, és kábé 12 évesen "õrültem meg" nevet) Azóta rajongok a zivatarokért és a nagy havazásokért.
#1111
Helo metficko és mindnkinek! Jó kis csapat ez metnet! Én is el tudnám képzelni egy igazi csapat munkát a meterológia terén! Itt biztos igy van!?Jó hogy felfedezetem ezt az oldalt!A meterológia tudományában egyre jobban belemélyülök! Egyszerü érdeklödötöl megfordul egésszen a fanatikusokig mindenki ezen a website-n!Fanatikusok ti is jelentkezetek! Üdv: Komolyfelhö
#1110
üdv ebbe a kis 100-150 fõs csapatban komolyfelhõ!!
#1109
Üdv mindenkinek : tudna nekem pontos címet írni valaki - ahol áramlási ( makrocirkulációs ) modellt ( filmet ) találhatok ? Eddig a német " Strömungsfilm" - et töltöttem le de azt hirtelen fizetõssé tették ! Ha már ilyen sokan írtátok ... én 25 éves mezõgazdasági technikus ( agrometeorológiát tanultam-ebbõl gyökerezik a 11 éve tartó szenvedélyem a meteorológia iránt ) valamint informatikus vagyok ! Én a szélsõségeket szeretem mérni és regisztrálni amúgy a légköri képzõdmények tanulmányozása is érdekel ( ciklonok fõképp ) !
#1108
Én meg 25 éves vagyok, a hivatásom eladó. A meterológia nagyon megfogott amikor állandóan csak a fizikai, kémiai,és biológiai hatásai /humán/-rol olvastam szakkönyveket.A kedvenc idöjárásom a napsütés és nyári záporok/zivatarok.Kedvenc évszakaim:NYÁR,TAVASZ é az ösz. A telet nem szeretem.
#1107
Szia Nándor!Bársony Kálmán (kali) vagyok, 23 éves, a BGF-KVIF vendéglátó szakán vagyok hallgató (ide jelentkeztem 2000-ben, de utólag megnézve a pontszámokat, felvettek volna met szakra is, csak akkor nem volt hozzá kellõ bátorságom/elszántságom, meg nem is tudtam errõl sokat, most meg marad már ez), elsõszámú hobbi az idõjárás már közel 10 éve, akkor kezdõdött, imádom a heves zivatarokat (jég nélküli több, mint 1 órás felhõszakadásokat, fõleg éjjel, 100 mm feletti csapival), de a legjobban a havat, akár hózápor, akár havazás, a lényeg essen tisztességgel mínusz T mellett!
#1106
Szabó József 26 év, kedvencem az idõjárás változékonysága, és a legszebb évszak, a TÉL(bár minden évszakban megtalálom a szépséget).
#1105
íme egy harmadik Gábor mégpedig Schmidt. 46 éves vagyok,úgyhogy már megéltem egy pár nagy havazást ami a nagy kedvencem,de azért imádom a nyári anticilonokat is.
#1104
Üdv. Komolyfelhõ! Engem Nikoletti Gábornak hívnak és a kedvenc elemem a meterológiában a szignifikáns jelenségek és azon belül is a havazás!
#1103
Gambuc alias Tóth Gábor 28 év. (még Mályi, 1 hónap múlva Miskolc, Gyõri Kapu). A kedvencem a nagy havazás, hófúvás.
#1102
Üdvözöllek Komolyfelhõ, én meg Ferenc vagyok, 18éves. Szentesre járok suliba, de netezni csak itthon tudok, így nem vagyok mindig jelen. Képes vagyok hajnalig fenntmaradni egy kis esõért, szenvedélyem a meteorológia.
#1101
Tisztel metnet! Várom szeretettel minden aktiv metnet tag bemutatkozását!Elöre is köszönöm! Üdv;Komolyfelhö
#1100
Helló Bali!Köszönöm! És üdvözlök minden Metnet tagot! Én amatör szinten de érdekel engem a meterológia. A példaképem Vissi Károly úr meterológus szakember.Amugy vannak még profik akiket kedvelek mint pl.;Német Lajos, Aigner Szilárd és neje Pártai lujcsia.Engem a meterologia több ága nagyon érdekel. Mint pl. éghajlat kutatás, viharok elörejelzése, csapadék mérés, orvosmeterológia, hömérsékleti adatok és prognozisok, elörejelzések.Sajnos otthon csak meterológia müszerem csak egy házi, ablakba szerelt hömérö. Ami 100 fokos celsius mérö, -50 foktol +50 fokig.
#1099
Szia komolyfelhõ! Üdvözlünk a sorban, engem Csiszár Balázsnak hívnak de itt mindenki csak baliként ismer. jó, hogy egy újabb meteorológiát érdeklõ emberrel bõvül a társaság, s had invitáljalak az oldalamra Link remélem sok hasznos dolgot találsz rajta.
#1098
Sziasztok! Én egy meterológiát érdeklö ember vagyok aki meterológiai könyveket olvasgat, és tv-ben nézem az idöjárás jelentéseket-hobbi szinten!Bemutatkoznék én Kovács Nándor vagyok, becenevem meg saját ötlet alapján- Komolyfelhö-lesz! Elég ötletes ugye!?Szeretném a bemutatkozásotokat, ha lehet tegezö visszonyban lenni!Elöre is köszönöm a válaszokat! Komolyfelhö
#1097
Helo - CaVeMaN ! Tudomásom szerint 116km / h - volt ezt Bozóki István az OMSZ munkatársa jelentette !
#1096
Hali! Tudja valaki mekkora volt a legnagyobb mért szélsebesség a tegnapi budapesti zivatarban?
#1095
Szóval a hétvégi "rossz idõ" egyszerû ciklikussággal magyarázható? Hallottam olyanról is, hogy talán a hétközben fokozott ipari tevékenység miatt, de ebben én nem hiszek.
#1094
Még aktív repülõs korszakomban ugyanez volt a tendencia évekig. Hétvégén jött a hidegfront, nem tudtunk repülni. Jöttek a dolgos hétköznapok, nem tudtunk repülni, de a HF után olyan tutti idõ volt, hogy sírva fakadtunk, ha kinéztünk az ablakon. Úgyhogy ez a jelenség nem újkeletû. Csak idõnként így érkeznek a frontok, ennyi az egész.
#1093
Természeresen=természetesen, bocsi !
#1092
A ciloncsaládok esetében fellelhetõ námi-nemû ciklikus "követési-távolság", ámbár az újabb hullám(?) ismételten hétvégi "megjelenése" tényleg érdekes.
#1091
Természeresen cilon=ciklon, he-he !
#1090
CaVeMan ! Ez a dolog szerintem már sokunknak feltünt - tõlem is állandóan azt kérdezik miért pont mindig hétvégén van " rossz " idõ ! Tudományos magyarázatot aligha lehetne erre a kérdésre adni - mindenesetre valóban figyelemfelkeltõ !
#1089
Ti nem találjátok furcsának, hogy mindíg hétvégén jön hidegfront, csapadék, lehülés stb? Idén úgylátszik ez a tendencia?!
#1088
Mozgó szlovák radarkép hová tünt? Ki tudja?
#1086
glider! Igazad van, aki egyszer megégett, az nagyon fél a tûztõl... ha ekkora károm lenne valaminek a hibája miatt, amiben megbíztam, valószínûleg hiába érvelne mellette bárki utána nevet Nem is téged akarlak meggyõzni, csak szembeszálltam azzal a gondolattal, hogy a túlfeszvédõ semmit sem ér villám ellen. Nem állítom, hogy 100,0000 százalékos védelmet tud, de az általa nyújtot védelmet 4, 5, vagy 6 "kilences"re szokták értékelni, ezek a kilencesek pedig a 99% után álló tizedestörteket jelentik: 4 kilences biztonság tehát: 99,9999%.... hat évvel ezelõtt szerintem más elvû túlfeszvédõk voltak egyébként. De elfogadom a véleményed, de állapodjunk meg abban, hogy objektív igazság itt sincs, ahogy 2 egyforma villámcsapás sem nevet Az elsõ hangnemért mégegyszer elnézésed kérem, nem olvastam át kétszer elküldés elõtt, pedig kellett volna nevet
#1085
Hello!Mi lehet az oka, hogy minden topicba tudok írni, de az észlelési naplóba nem?
#1084
Donnie!A jelenlegi túlfeszfédõm a kezem, amivel kihúzom az elosztót a hosszabítóból, és a modem kábelét az ADSL-szûrõbõl. Ennyi. Ami viszont nem védte meg a gépem anno, az egy olcsóbb APC-s elosztó volt, de 6 éve vettem, a tipusára nem emlékszem már. De nem is érdekes, mert az eset után szétszedtem, és utána a kukában landolt. Az mindenesetre tanulságos volt számomra, hogy varisztorok és szupresszordiódák ide vagy oda, mindez nem volt elegendõ védelem. Lehet, hogy a mostani eszközök jók, de nekem sokba került megtapasztalni az ellenkezõjét, és arra pedig végképp nincs pénzem, hogy egy méregdrága cuccal kísértsem a természetet, és hogy esetlegesen még egyszer össze kelljen szednem egy új gépet, és az összes fájlt, ami anno rajta volt. Amit a megközelítési távolságról írtál, az tényleg a váltakozó áramra érvényes, azzal a példával inkább csak a levegõ szigetelési tulajdonságát szemléltettem volna (persze az az érték is csak száraz idõben igaz).
#1083
BéBé, amit belinkeltél, az a cikk nagyon jó, de ha megnézed, 1993-as és 1996-os könyvek alapján készült. Etzõl függetlenül persze a rendszert tökéletesen írja le, de nem részletezi - nem részletezHETI a harmadik lépcsõt, amirõl én beszéltem eddig.
#1082
Egyébként pedig se a tankönyvekben, se pl. az egyetemeken (hazánkban) nem ismerik a ma piacon lévõ túlfeszültségvédõket, ezért is hangzik el még ma is olyan ott, hogy a "villámok ellen nem lehet védekezni". Igazából a "szakértõk" nem mélyednek bele annyira ezekbe a dolgokba, hogy igazán naprakészek legyenek a védelmi megoldásokról. A mai túlfeszültségvédõk többszörösen biztonságosabbak, mint akár a 2-3 évvel ezelõtti modellek.
#1081
Még valami feltûnt..."És csak mellesleg említem meg, hogy egy 25000 voltos vezeték megközelítési távolsága 2 méter, ezen belül könnyen áthúz az áram. Egy villámban azért több, mint 25kV van, vagy rosszul tudom?!"Nem akarok hülyeséget mondani, de... a villám ugyebár nem váltoáram... A megközelítési távolság tudtommal (remélem nem mondok hülyeséget, ha igen javaítsatok ki!) csak AC esetén érdekes, az elektromágneses térben való távolságok okozta töltéskülönbség miatt - ezért nem szabad nagyot lépni magasfeszültség alatt nevet) Ilyenkor a két lábad között alakulhat ki akkora töltéskülönbség, hogy azok között lesz kisülés. NEM a vezetékbõl csak ki rád a szikra ...
#1080
Na akkor tisztáznék pár dolgot nevetElõször, ha valaki megsértõdött, akkor elnézést, nem ez volt a cél. A pánikkeltés ténye egyes mûsorokban/cikkekben ettõl még tény.Másik tény: a legjobb minõségû túlfeszvédõk 30-50 EZER Joule energiát képesek elnyelni, ami a 230-as hálózatról, vagy telefonvonalon (egyes túlfeszvédõkön ilyen is van!) érkezik. Ez kb. annak felel meg, amikor az utcádban becsap a villám valahol az elektromos vagy telefonhálózatba. Ha ennél nagyobb tüske jön, akkor elképzelhetõ, hogy a túlfesz elosztó elfüstöl, de a kimenete ekkor is leválaszt. TERMÉSZETESEN ha pl. a modemen/TV kábelen nincs ilyen védelem, akkor a túlfeszvédõ sem ér semmit.Glider, komolyan kérdeztem a túlfeszvédõd típusát, mert szerintem egy akár 100m-re becsapódó villámtól simán meg kell védenie... nálam megvédte a gépet egyszer, miközben az egyik villanykörte felrobbant nevetNyilvánvalóan léteznek extrém esetek, de ahogy Bébé is leírta, a túlfeszvédõ csak a harmadik vonal, és 100%-os védelmet azért nem tud nyújtani, mert egy szélsõséges esetben tényleg elõfordulhat, hogy "közvetlenül" a lakásunk táphálózatába csap be a villám.De hidd el, bizonyos túlfeszültséggyártói nem túloznak a megadott értékekkel - ezek bevizsgált adatok. A szézezer eurós garancia pl. elég nagy ostobaság lenne, ha az ÚGY lenne igaz, ahogy leírtad - mert van benne igazság, de általánosítani itt SEM érdemes, esetleg jobban utánanézni a másik oldalon is - én ugyanis ezeket az adatokat NEM prospektusból néztem nevet
#1078
Egyet kell, hogy értsek gliderrel! Ezek olyan hatalmas feszültségek, hogy nincs olyan eszköz ami kivédje. A telefonvezetékekrõl meg annyit, hogy a legtöbb ember villámlástól úgy hal meg, hogy telefonál.
#1077
Sajnos a legnagyobb porhintést a gyártók teszik azzal, amiket a termékeirõl állítanak...
#1075
Két bekezdés, melyeket a neten találtam:"Nyilván sokaknak eszébe jut, hogy mi van akkor, ha a villám közel a hálózati vezetékbe csap. Nos ez akkora túlfeszültséget hoz létre a hálózaton, hogy talán még a legprofibb eszközök sem élnék túl, de a távoli, vagy nem közvetlen villámcsapás ellen hatékony védelmet nyújthat, bár azt feltétlenül figyelembe kell venni, hogy a legtöbb eszköz ilyen esetben nem javítható károkat szenved. A kereskedelemben beszerezhetõ túlfeszültségvédõ berendezések adatlapjaiban fel kell tüntetni azt az energiát, melyet a berendezés képes elnyelni, továbbá azt az idõtartamot, amely ideig a berendezés a feltüntetett energia elnyelésére képes. Az átlagos energia 80-200 Joule, egy villámlás energiája ezen érték többszöröse.""Minden villamos mûködésû készülék és berendezés vagy elektronikus rendszer a környezetével állandó elektromágneses kölcsönhatásban van. Egyrészt a saját környezetükre elektromágneses hatást fejtenek ki (így esetenként megengedhetetlenül nagy elektromágneses zavarok forrásai is lehetnek), vagy fordítva, a környezetükben fellépõ elektromágneses hatások az érzékeny berendezések mûködésében különbözõ zavarokat, hibás mûködést is elõidézhetnek, vagy esetenként a berendezés meghibásodását vagy teljes tönkremenetelét is okozhatják."És ajánlom még a szakkönyveket is... Jó pap holtig tanul!
#1074
Reakciómat lásd a Naplóban, mert ott olvastam elõször...
#1073
Szerintem nem is túlfeszvédõrõl beszél, egy normális ilyen elosztó bõven nem fér el egy tenyérben, általában nagyobbak, mint egy levesestányér, vagy egy 5-ös soros elosztó.
#1072
Természetesen nem szikraközös túlfeszültségvédõt kell venni, hanem olyat, ami tényleg meg is véd. Szívesen segítek bárkinek, aki ilyet keres nevet
#1071
Bocs, ide akartamglider! Elég nagy porhintés, amit leírtál - nyilván sokan szeretnek okosakat mondani ebben a témában, ez alól a Discovery és egyéb csatornák se igazak. Egész egyszerûen hülyeség. Ha igaz lenne, nem gyártanának túlfeszvédõket... ha igazán meg akarod ismerni, hogy mûködnek ezek - már nem a gagyi tajvaniakra gondolok, amiket én magam se használnék - akkor szívesen hozok neked róluk technikai leírást. Gondolod, hogy pl. az APC bevállalná-e a 100,000 (százezer) EURÓs garanciát minden, általa gyártott túlfeszültségvédõre kötött elektromos eszközre, ha nem így lenne?Az idõ sajnos most elég uncsi itt, ezért nem is tudok róla mit írni nevet
#1070
Mennyit ér egy PC-s túlfeszültségvédõ? Mi tegyünk a PC-vel zivatar idején?Tegnapi kérdések voltak az Észlelési Naplóban. A saját tapasztalatom, hogy a legbiztosabb megoldás, ha zivatarkor a PC-t leválasztom a 230V-os hálózatról, és a kábelmodem csatlakozóját is kihúzom. Sajnos, az elõzõ PC-m azért ment az örök "byte-mezõkre", mert egy közeli (és mégcsak nem is közvetlen) villámcsapás okozta túlfeszültség a tápegységet tönkre tette, ami viszont az összes egyéb, általa megtáplált dolgot tette így tönkre. És volt túlfeszvédõs konnektorom! Hogy miért? Gondolkozzunk el rajta, hogy mekkora potenciálkülönbség okozza a villámot! Mekkora feszültség és áramerõsség jön létre egy-egy kisülés során? Itt most az a lényeg, hogy a villám kiindulási és "célpontja" között mekkora a távolság! Akár több kilométer! Egy túlfeszültségvédõben - ha az szikraközös - az a pár mm, amely a szikraközt képviseli, ugyan elkezdi levezetni a túlfeszültséget, de ekkora áramerõsséggel és feszültséggel képtelenség megbírkóznia bármiféle tenyérben elférõ szerkezetnek! Ha nem szikraközös, hanem esetleg félvezetõs, akkor sem okoz gondot a villámlás okozta feszültségtüskének átkûzdenie magát bármiféle elektronikus alkatrészen, mégpedig az elõbb leírtak miatt. Ezek a túlfeszültség védõk arra jók, hogy a kis energiájú, és a villáménál jóval kisebb intenzitású feszültségcsúcsoktól megóvják a PC-t. És még egy dolog, a villamos távhatás. Hivatalosan így szól a definíció: "Az a villamos jelenség, melynek folytán a feszültség alatt álló berendezések környezetében levõ villamos vezetõ anyagból készült tárgyak feszültsége környezetükhöz képest megemelkedik, mely veszélyes mértékû is lehet". De ilyet nemcsak berendezés, hanem a villámlás is okoz. Magyarul az utcában végigfutó hálózati, vagy telefonkábelek is (még a föld alatt vezetett kábelek is!!!) ugyanígy viselkednek, akár beléjük, akár a közelükben csap le a villám. És gondolkodás nélkül eljuttatják a túlfeszültséget minden berendezésbe, ami kapcsolatban áll a külvilággal! Ugyanez érvényes a TV-antennára is. Ez fizika, amely nincs tekintettel a túlfeszvédõgyártók szlogenjeire, vevõcsalogató jelmondataira. Ez van.Nagyon jó filmek mentek errõl egy idõben (talán 4-5 évvel ezelõtt) a National Geography Channel-en és a Discovery-n.

Utolsó észlelés

2025-07-24 05:41:10

Szentmártonkáta

13.7 °C

na00

RH: 82 | P: 1011.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143417

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.