Kérdések és válaszok
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
A tied is szép oldal csa így tovább. És te se törõdj azokkal akik azt mondják, hogy Ásd el megad bali! Továbi Jó munkát hozzá!
Köszi Bali a dicséretet. Én vagyok metmen. Csak nem mertem ezzel a nevemmel beírni nehogy lehurrogjanak.
metmen! További jó munkát az oldaladhoz, csak építgessed szépen, s ne törödj az olyan bunkó emberekkel akik a szavazáson rossz jelzõvel illetik, õk vagy irigyek vagy nem értenek a témához. Csak ne hagyd abba, s folyamatosan bõvítgessed és nagyon jó lesz.
Várható zivatar ha 1500m magasságában/850Hpa -os szinten hõmérséklet 14°- 17° 3000mkörül/700Hpa-os szinten és 5000-5500m magsságában/500Hpa pedig -13°-14° közöt van. A zivatarok nagy valószinüséggel akkor fordulnak elõ, amikor a lokálishõmérsékleti GRADIENS 1500 és 3000m kösztt 0,73°/100m 1500 és 5500m kösztt 0,68°/100m 3000m és 5500m kösztt 0,64/100m
Jó hát nem értek annyira a methez mint meteorman, ezért is vártam egy szakszerû magyarázatot ami meg is érkezett; thanks meteorman!! mos tmár én is kissé okosabb lettem pár dologgal. ugyan itt nem volt 10 foknál több a harmatpont, de reggel szép cirrocumulusok és Ék-en sorozatban még kumulsuzok is voltak. Ráadásul teljesen derült az ég még most is, és elég szépen emelkedik a T. Ha így folytatja zivatar is lehet délutánra, bár nem mintha valami vizes lenne a levegõ, de a lifted index viszont elég jó -1 -2-es értéket mutat.. Kíváncsian várom a délutánt, és a többi választ evvel a témában.
Köszi Szépen!! Ilyenkor még tavasszal azért a reggeli 16-17 fokos harmatpont nem túl gyakori azért ugye? Most néztem Szegedet 15 fok van és 11 fok a harmatpont. Nálunk 16,1 a T és 7.8 fok a harmatpont. Azért látszik hogy itt kevesebb az esély zivire ma. Ja és Szegeden 77 % a páratartalom, akkor ott délután jó esély van zivire, ha a többi tényezõ is bejön.
Meteo! Ha a reggeli órákban a harmatpont 16-17 fok vagy a feletti az mar jo. Keres az égen a reggeli, délelõtti örákban cirrucumulusukat (nagy magasságig feljutó nedvességet jelzik), ill. Ac floccusokat (zivatar jelzõ felhõk), ezek jelzik a labilitást. Illetve, ha már reggeli órákban cu-kat látsz réteges felhõzettel körbe véve, az már jó, hiszen az azt jelzi, hogy a besugárzás nélkül,pusztán a szinoptikus helyzetbõl adódóan is van labilitás a légkörben,ill nedvesség is van. Ha erre még rá jön a napi besugárzás, akkor du, ha közben nem változik meg a helyzet zivatarok alakulnak majd ki. A nappali órákban a harmatpont napi menet folytán csökkeni fog majd, a talaj közeli nedvesség a magasba transzpotálódik. A talajon a nedvesség önmagában kevés kell még, egy konvergencia vonal, ami felnyomja a cellákat (multi, és szupercellához,az egycellás zivatar konvergencia vonaltól távol is kialakulhat, dehat az nem nagy szám általában) a magasban nedvesség (700hpa-on, 850-en), és természetesen labilisnak kell lenni. Lifted<0, K>30,ssi(showalter)<0 az már jó. Ahhoz, hogy multicellás zivatarod legyen, ami azért már látványoasabb az also 6 km-en (0-500hpa között) kb 4-9 m/s-os szélnyírásnak azért meg kell lennie.
Metfickó nem tudom mire mondod hogy ebben tévedsz.
Ez egy kérdés lett volna, azért is írtam ide a Kérdések fórumba (is), miután a másikban, a zivatarlesen fórumban senki sem válaszolt. Azért köszi a választ! A harmatpont is fontos, értem, de mennyinek kell lennie a harmatpontnak a 2 méteres Thez viszonyítva? Segítsetek légyszi! Én még tavaly akkor jöttem ide õsz felé, amikor nem volt már nagy ziviszezon és nem ragadt rám ezzel kapcsolatban semmi, akkor még a GFS-t is elég volt kibogoznom
).


A holnapi CAPE LIFTED Index alapján lehet számítani zivatarra. De mégsem jelzik. Mi befolyásolja még ezen kívül hogy legyen zivi? Gondolom a páratartalom, és az holnap alcsony lesz várhatóan, akkor ezért nem jeleznek elõre zivatart? Itt most csak 37% a páratartalom.
MetFickó! A honlapodon olvastam az alábbit: (Tegnapelõtt vagyis április 5-én, tornádó szerû szélvihar pusztított a Szigetköz melletti Szil községben. A vihar tetõszerkezeteket rongált, és a károk anyagilag is súlyosak.)Én láttam is a forgószelet Komlón, mely elég magasra kb. 20-30m magasra emelte a törmeléket és forgatta, ezután letépett egy nagyfelületû tetõzetet és félredobta. Elõzmény: nagy szél, esõ, jégesõ, csapadék eláll, szélcsend, hirtelen feltámad a szél és ekkor láttam a jelenséget. Nem akartam hinni a szememnek, kár, hogy nem tudtam felvenni videóra.
Egyszerû a válasz: Szirvárvány akkor alakul ki, ha az égi vízcseppeken megtörik és visszaverõdik a napfény, ha ez a visszaverõdés kétszeres, kkor a fõ- mellett kész is a mellékszivárvány, amely természetesen már csak "utánzata" a "fõnöknek", azaz halványabb.
Tenere! Az az igazság hogy foggalmam sincs, ezt inkább szakamber tudná megmagyarázni, de a szivárvány abból van hogy a nap fénye megtörik az esõcseppeken. Hogy egy vagy kettõ van az szerintem vagy attól függ hogy milyen heves a csapadék vagy nemtudom..
MetFickó! Köszönöm a gyors választ. Még egy kérdésem lenne. Nemrég láttam dupla szivárványt, ez hogyan lehetséges? Ritka jelenség?
HELO: többen is említettétek már , hogy " bekapcsoltam a zivatarjelzõt " és hogy rádiódetektorral vizsgálható a zivatar ill. nagyjából bemérhetõ a távolsága is ! Valaki tudna nekem ennek módjáról írni néhány sort,hogy egyáltalán mi ez - akár a következõ címre is : [email protected] - köszi szépen-Budai !
tenere! www.metnet.hu/meteolandfoto/index.htm ezen az oldalon egy felhõfajákról készült fotóoldal most van készülõben, folymatosan bõvül, egyenlõre még csak a példaképek láthatóak. És valamint a Link ahol még leírás is kapható ezekrõl a felhõfajtákról. üdv MetFickó!
Szeretnék segítséget kérni meteorológiai ismeretekbõl, siklóernyõzni tanulok amihez nagyon fontos a jó prognózis. Felhõképek különösképpen fontosak lennének. Köszönöm!
Tényleg nem lenne rossz az amit Flashy indítványoz, mert sokszor van, hogy az ikont nem állítjuk be, és ez a derült ég sokszor nagyon szembetûnõ az esõs ikonokkal szemben például..
T snowhuntet ok/ Rövid-TAF-ok hosszú TAF-ok /METAR- NOSIG /QAM jelentés / METAR /GGgg/CCCC/dddff/mfm/VVVVRVRVRVRVww/NsCChshs/TTT/TdTd/PHPHPH/ -Koddal rendelkezem
T. Keve !Köszi ma megérkezett, és írtam is egy "köszönetemilt", de valamiért nem tudta továbbítani, pedig az összes többi emilem jött-ment !Így hát ideírom: Ezer köszönet, az anyag nagyobb része általam is ismert, de vannak számomra is új dolgok(fõleg a Cb-os Bradbury), a synop táviratrendszert is ismerem, de a narancssárga verziót köszi, már a falon is van, hisz az enyém már elég "szúette" !Mégegyszer köszi szépen, mivel tudnám viszonozni ?
szeretnék indítványozni egy olyan módosítást az észlelési naplónál, hogy az idõképnek is legyen egy semleges (---) default értéke, hogy aki elfelejtette beállítani, vagy scriptbõl küldi automatán a hõmérsékletet az az állandó derült idejével ne rontsa el a képet.
T.Keve: Nem mûködik a levelesládád ?Mert a neked szánt "köszönetemilem" kivételével mindegyik jön-megy !Válaszodat elõre is köszönöm !
TKeve: [email protected] elõre is köszi!ezt most fényképeztem: Link ott a fenyõfa fölött az egy hullámfelhõ vagy csak valami egyéb szétfújt? üdv
T Keve! Ha nem nagy gond küldd már el nekem is légyszives az anyagot a [email protected] e-mailre. Elõre is köszi!
Tisztelt CaVeMan (Budapest)! Eltudom neked küldeni az általad kért anyagot, ha megadod az e-mail címedet vagy postai címedet. (Felhasznált irodalom: KEI.REP.MET.OSZT.). E-mail: [email protected]
Sziasztok! Tudna nekem valaki magyarázatoz adni a "vihar elötti csend" okára valaminta kifutószél jelenségére? Az alapfogalmakkal tisztában vagyok (mint pl légnyomás, szél stb) elõre is köszi a válaszokat! üdv
Helo : légyszi valaki adja már meg a szlovák radar pontos elérhetõségi címét ! Köszi !