2024. december 02., hétfő

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#13035
Milyen fajta, hogy ilyen korán érik? Nekem van folyton érő Polka, meg a sima mezei. Mindkettő most kezd el érni.
Locsolni csak a Polkát tudom. Jó fajta lenne, szép termése van, nagyon jó, hogy őszig folyamatosan terem, de jóval kényesebb a "simánál", illetve ízre is elmarad tőle. Idén azért nálam is jobban néz ki a málna, mint tavaly vagy tavalyelőtt, legalábbis az idei vesszők hosszabbak, erősebbek, de a tavalyi gyenge vesszőkön nem sok málna van, ami van, azok is picik. De legalább nem száradt még rá a vesszőkre, szóval azért lehet csipegetni.
#13034
Egy hete esszük marokszám szerencsére. Sok vizet kapot a természettől (meg tőlem) és meghálálja.
#13033
Tavaly és tavalyelőtt teljesen kiütötte a hőség a málnát, semmit nem tudtam szedni róla. Idén még kb. egy hetet kellett volna kihúzni 30+ fokok nélkül, nem fog összejönni. szomoru
#13032
"A maradék meg majd lerohad." Meg lekukacosodik a cseresznyelégy inváziótól-hacsak nem lett valamilyen zöld könyves valóban hatékony rovarölővel lepermetezve. 
#13031
A meggy rosszul kötődött,plusz moníliás is lett ahol nem permetezték. A cseresznyénken rekord termés lehetne,ha nem kukacosodott volna le a kétszeri Mospilán felszívódó+kontakt rovarölő szeres permetezés ellenére is!  Meg kívülről is rágják valamilyen sárga legyek,plusz rohad az esők rásegítésével. duhos  Kivonták a forgalomból a szabadforgalmú valóban hatékony Actara rovarölőt,helyette a Mospilánt adják,ami se a cseresznyelegyeket nem pusztítja el,se a krumplibogarakat,legfeljebb egy-kettőt! Ez a Mospilán árusítás már a vevő megtévesztése és megkárosítása kategória ! duhos Tud valaki ajánlani egy valóban hatásos rovarölőt cseresznyelégy és krumplibobár ellen?? 
#13030
Gnomónia gombabetegség. Topas vagy  Folicur Solo felszívódó gombaölőkkel kell lepermetezni.
#13029
Sziasztok!
Sajnos nagyon sok fenyőfa és tujafa tömegesével szárad el. Olvastam róla hogy a tavalyi aszályos időszak tehet róla elsősorban. Elsőre én is erre gondoltam, igen csak a fenyőnél még ok, de a tujafa elvileg szárazság tűrő. Illetve érdekes hogy sok fa egymás mellett van kipusztulva sőt sok helyen ezek árnyékos helyen vannak illetve egymást védeni kellett volna a szárazságtól. Illetve ezeket tavaly nem nagyon vettem észre. Inkább most tavasztól főleg mostanában feltűnően sok a száraz példány.
A másik ami inkább talán hihető amit olvastam hogy gombás betegség okozza és itt leírják hogy most tavasztól szaporodott meg. Ez hihetőbb mivel én is most tapasztalom. 

Szerintetek mi lehet az oka? Vannak több mint 10 m fenyők is amik teljesen elhaltak. Ha gombás fertőzés akkor tudja valaki ennek a nevét? Köszönöm
#13028
No közben beporozta magát a hurma (azaz a méhecskék)vidám Lesz rajta vagy 100 terméskezdemény. Ha nem dobálja le magától, akkor a nagy részét majd leszedegetem.
#13027
Köszi a választ!
Sajnos nem tudom melyik fajta, mert már nincs meg a 2016-os levélszomoru
No mindegy, akkor majd kiderül. Ezek szerint fajtafüggő.
#13026
Egyszerűbb, ha megírod, milyen fajta, és megmondom, önporzó-e vagy sem!
De jellemzően önporzók a kereskedelmi forgalomban lévő fajták!
#13025
Egy bordányi kert tulajnak sikerült a meggyese, 50 fája van, nem győzi szedni, vagy szedetni. Valami korai szép meggy, de leérik 10 napon belül. 2000/kg. laza
#13024
Jaj dehogy, elírtam,oyan 6-7 ezer. ez olyan nemes disznó, vagy vadhús kategória.szomoru
Sokat látni a Lidl-ben olyan kitálcázott marha dolgokat, persze ledekázott 40-60 dkg. fóliázva. Meg a halak is fenn vannak a polcon, nem a szatyorban...
#13023
Nálatok ilyen olcsó a marhahús?
#13022
Itt a fagy elvitte a cseresznye, meggy első részét, a monília a maradék 95%-át, aztán a megmaradt ~2% fele (állítólag) megfázott (gazdaboltos másodkézből az infó). A maradék meg majd lerohad laza
Dió azért lesz, meg néhány őszi is megmaradt.

Hátha Floo is olvassavidám: az egyik hurmám úgy döntött, hogy nekiáll virágozni (már majdnem nyílnak). Az hogy önbeporzó, vagy sem, az a fajtától függ? Csak mert a neten írták, hogy önbeporzó, meg hogy nem önbeporzó, meg a fajtától függést isBohóc

A mostanában bevándoroltakon (indián banán, pirosbogyós ezüstfa, gránátalma) jó termés várható, fekete berkenyén mondjuk nem annyira. A pekándióhoz meg már kéne egy porzó (mondjuk ő visszatérő vendégnevet).
#13021
Nem tudom, a csonthéjasok kötődésével mi a helyzet?
A piaci cseresznye (jabolay) megjelent, de jó nyakas marhahús áron, 3000 FT./kg. beteghány
#13020
A hidegebb idő tett be nekik,de így két hét elteltével már nyoma sincs semminek nevet

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

#13019
Szerintem egy fellángoló de mégis veszétyes gomba betegség,  jól mondja az előttem levő.
A réz érzékenység miatt a levelekre esetleg a kurvára betiltott Dithane-M45- amerikai eredetű szert ajánlanám szinte egész nyárra.
Persze van helyette, megint betiltott  Fundazol magyar szer, felszívódó, de ugye azis pénztárca nyitogató..
Másnem egyszerű laza 0,30% -os ( 30 ml/ 10 liter, rézgalisc vagy réz hidrát. laza
#13018
Szerintem ez gombabetegség (levélfoltosság), megfelelő permetszerrel menthető, lépni kell sürgősen. Ha fonnyadna a fa (mintha leforrázták volna) vagy/és sárgulna az egész, majd elhalnának az ágai, akkor lenne még nagyobb vész (gutaütés, fitoplazma), az menthetetlen.
#13017
Sziasztok! A segítségeteket kérném. Remélem megfér itt.

Van egy nagyon öreg sárga barack fánk..saccra legalább 30 éves,de lehet alá lövöm. Eddig egész jól elvolt, de most szinte egy napról a másikra elkezdte ledobni a levelét. Nem a barackért tartottuk eddig sem, inkább a kellemes nagy árnyéka miatt. Pár hete még pár barackot is láttam rajta,ami nem fagyott le..de most nagyon gyászos... Képek alapján menthető,vagy ennyi volt neki?

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

#13016
Van egy közös régi 42 m-es ásottkutunk a szomszéddal. Persze nem működikzavarban
Talaj: felül agyagos, 60-100 cm-től lösz, tenyérnyi méretűtől több 100 kg-os homokkövekkel tarkítva.
Minőség: olyan barna erdőtalajos, de a kukorica rendesen kivette az erejét. Viszont van egy része, ahol régen egy ház is lehetett, ahol brutál jó minőségű feketeföld van a bokrok alatt. Ez igazolja is azt az elméletet, hogy mindenhol lehet jó földet "készíteni", csak idő, akarat, no meg némi tudás kell hozzá, oszt lössz jó föld.
Most próbálok majd kissé átállni a Gyulai Iván féle jóvalkevesebbetlocsolok/többetmulcsolok vonalra. Tavaly nem ment, akkora szárazság volt, hogy mulcs is alig volt.
#13015
Én azt hittem mindenki (is) ismeri. Nekem is tőle vannak az almafáim (meg 2 körte és 3 mogyoró).
Youtubeon vannak fenn videjjói, nem rosszakvidám
#13014
Ezt találtam az Fb-on:

beillesztett kép

#13013

beillesztett kép

#13012
Én már rákészültem; csak pár csepp, az öntöző vízbe.

beillesztett kép

beillesztett kép

#13011
Nálad szerintem meszesebb a talaj, sőt, ha feljebb vagy, akár rendzina is lehet, ahol vékony a talaj és a víz hamar elmegy, lemegy. Fekete színű? Ha a hegy "szoknyáján" vagy, akkor löszös barna erdőtalaj is lehet, sőt szerintem inkább erről lehet szó, vagy akár ramman féle erdőtalaj, de ezek keverékéről is lehet szó. Ha olyan helyen laksz, ahol ún. löszmélyutak vannak, tehát jól be vannak vágódva az utak, szurdokszerűen, akkor egyértelmű löszös, sőt lösz van ott. Hát, az is jól elnyeli a vizet, úgyhogy ott aztán lehet locsolni. Viszont a gyümölcsfák, pari, szeretik. Milyen kutad van?
#13010
Lehet nálad jó(bb) a föld, itt van némi gond a minőségével laza Konkrétan első évben a tök, cukkini nem termett, pedig naponta kapott vizetzavarban

Más: hihetetlen ez az idő. Először a fagyok, aztán a telibe eső a cseresznye virágzáskor (nagyon kevés cseresznyénk lesz). Most meg (még mindig) sok eső és majd folyamatos hideg. Vannak indián banánjaim (köze nincs a banánhoz, inkább avokádó-mangó között), konkrétan alig-alig nőnek a levelei ebben a hidegben. Persze a többi sem sokkal jobb. Múlt héten kiültettük a paradicsom palántákat-paprikákat. Most lassan imádkozni kell, hogy kibírják szombatig (eső, hideg, holnaptól viharos szél).
Aztán gondolom majd egyszer JÓL elzárják a csapokat, valszeg nyáron a kánikulában (remélem nem annyira, mint tavaly).
#13009
Én meg így is, úgy is próbáltam, semmi különbséget nem vettem észre, az viszont nálam bejött, hogy a paradicsom területén meghagyom a gazt, sőt fűmagot is vetek oda, így kevésbé szárad ki, nem fertőződik fel a talaj felől, harmad annyit kell locsolni.
#13008
Én is így szoktam, azzal a különbséggel, hogy függőlegesen teszem a földbe. Ekkor a gyökerek eleve lejjebb vannak, az elején több vizet kal akkor is, ha  a felső réteg szárad. Ugyanígy a többi megnyúlt palántát (káposzta, karalábe stb.) is.
#13007
A magasakat én a helyedbe JÓ mélyre ültetném (előtte a földbe kerülő részeken le kell csipkedni a leveleket), én csak kb. 10 cm-t szoktam kin hagyni a napfényen; mondjuk én fektetve szoktam ültetni, ha már ennyire hosszú (kb. 10 cm mélyre). Ilyenkor a paradicsomon  VÉGIG a föld alatti részen gyökerek fejlődnek ki, sokkal jobb lesz a tápanyag-ellátottsága, stb-stb. Nálunk eddig bevált.
#13006
Meglett a válasz, kicsit összetettebb a dolog mint gondoltam.nevet
Link
#13005
A fügedarázs nem "feljön", hanem ahova behurcolják a nagyobb városokba, onnan terjed el!
#13004
Fóliába lettek nevelve,de ami bent van még most is azoknak is annyi.

beillesztett kép

#13003
Hol nevelted a palántákat? Kültetés előtt edzedte-e?. Nagyon úgy néz ki, hogy az UV sugárzást nem bírta. Visszaesik ugyan a növekedésben, de új leveleket fog hozni, azok már bíni fogják az erős UV-t. Permetezésre nincs szükség.
#13002
No,a saját nevelt paradicsom palánták összeszedtek valami csúnyaságot.sargulnak, gyengék illetve szaradnak a levelek lefelé.
Nem értek hozzá, permetezni sose voltak,most kapnak majd bordoi levet. Valaki tud mondani valami okosat?

beillesztett kép



beillesztett kép



beillesztett kép

#13001
A szőlő még alig 10 centis de már "rothadnak" a levelei: durva peronoszpóra fertőzés van. Az Újfehértói fürtösön is kiteljesedett a monília, a fa kb 10-15 %-án látszanak a jelek. A Stella cseresznye most sem beteg.
#13000
Akkor vagy feljött már Gödöllőig a fügedarázs, vagy nem "Adriai füge". nevet Szerintem inkabb az utóbbi. 
#12999
Nem tudom, milyen fajta nevet Két dolog biztos:
- a Ciovo szigetről hoztuk el hajtásokat, ami már majdnem Splitnél van, Trogirral szemben, egy utcai sok méteres fügebokor tövéből, ahol tucatjával bújtak ki a friss hajtások
- és van rajta termés, mert miután a hajtásvégek elfagytak, most kezdett bő egy-két hete újra beindulni, és még így is látni rajta már 3-4 apró fügét, ami növekedésnek indult. nevet 
#12998
Az Adrián egy másik fajta füge jellemző, mint ami nálunk megél. Pontosabban az adriai is megél itt, csak nem terem, mert az a fügedarázs, ami porozza, viszont nem él meg.
#12997
Ilyen üde zöldnek még nem láttam az árpát, egyszerűen kicsattan, fantasztikus, reméljük, most jó termések várhatóak. A repcének is jónak kell lennie.
#12996
Igen, errefelé is rengeteg a barna meggyfa, és a kajszik is szinte mindenhol, sőt, a szilva is, mandula is, én rosszabbnak látom a helyzetet, mint tavaly, szerintem a tavalyi moníliának kedvező idő is szerepet játszik ebben.
De vannak érdekességek, az én szilvafám kegyetlen moníliás lett végül, pedig azt hittem nem érzékeny rá, a mellette lévő szomszédénak teljesen hibátlan. Gondolom fajta függő ez is.
Ha visszamehetnék az időbe, cigánymeggyet ültettem volna, mert az ellenálló, és szerintem rendkívül finom, olyasmi, mintha újfehértói lenne, csak édesebb, igaz belül nagyon el tud durvulni a fa, de egy kis foglalkozást megérne.
#12995
Bocsi, az Újfehértói (fürtös) az meggy nevet
#12994
Mihálygergén siralmas a helyzet:

Az Újfehértói cseri szirmai megfagytak, a kár 50-70%. Alatta a szamócák virágai feketéllenek. (pl. a fa töve mellett jobbra 2 db.) Szerencsére ez folyamatosan virágzik így 20%-nál több nem veszett oda.
A Boldogasszony szilva rosszabbul járt, a virágok megfogantak, a bibe megúszta, így hát a kis szilváknak kellett elfagyniuk. 20-30 centinként van 1-1 élő terméskezdemény, 90+ os kár van. A kezemben tartott széthasított virág hasa korom fekete.
A Stella cseresznye se bírta túl jól 70+ odalett. Egyébként itt van egy jó hírem azoknak, akik nem akarnak monília ellen permetezni: A STELLA NEM FOGÉKONY rá (igaz, hogy csak közepesen édes, gyerekes családnak nem a legjobb de befőttnek tökéletes és bőtermő)! Sosem volt még moníliás pedig nem permetezem, az Újfehértói is alig érzékeny. Most összesen 1 db. csüngő, megbarnult virágcsoportot láttam rajta (a meggyei viszont közepes vagy kis méretűek  - ez az ára...).

A vad őszibarackon lesz egy pár szem, meglepően jól bírják a virágai a fagyot.

beillesztett kép



beillesztett kép

#12993
No erre még nem gondoltam, illetve nem hallottam róla.
Horvátországból "mentett", tősgyökeres adriai füge hajtások, az első 2 évben ládában éltek, pincében teleltetve, az elmúlt 2 telet már kiültetve töltötték, falevél halommal takarva. Valahogy én ebben jobban hittem, mint a körbefóliázásban...
Sajnos tavaly és idén is jött az áprilisi fagy... szomoru
Jövőre lehet megpróbálom a fóliázást.
#12992
Késön volt a kitakarás a fügénél, ezért tudott elfagyni. A fügét csak akkor és csak addig kell takarni, amig  -15°C körüli, vagy alatti hőmérséklet várható. Ha sokáig van takarva korán beindul a növekedés, és mint példád is mutatja károsodnak a friss hajtások.
#12991
Itt Szegeden alig 3,7 mm. szenvedett össze a front. Locsolók, kutak felkészülni, jön a szokásos csordul-cseppen Május.szomorukacsintViszont
felénk az utcán vannak beteg csercsi, és meggyfák, sajnos nem kaptak védelmet, se metszést, sok a "leforrázott" (moniliás) beteg fa.szomoru

#12990
Idei fagykár számvetés itt felém:
- őszi: 90%-os elfagyás - fiatal fa még, de a tavalyi termése sem lesz meg idén, 4 vagy 5 virág jutott el összesen terméskezdeményig az egész fán...
- dió: elsődleges rügyek mind elfagytak, másodrügyekről a múlt héten újraindult
- földieper: ez még most kezdi mutatni a károkat, a most nyíló virágokból több is fekete termőrésszel nyílik szomoru
- füge: a március végi kitakarás után már nem volt megoldásom április elején újra bevédeni, a rügyek és terméskezdemények elfagytak
- szilva: jobb időben virágzott, a fagyok után inkább, átlagos termés még lehet belőle

Most pedig, bár hatalmas esőzések nem voltak a virágzásban, de a meggyfákon is megjelent a monília ismét... szomoru
Szóval ez se lesz egy rekordterméses év.
De legalább az almafa szépen virágzik idén is nevet 
#12989
köszi
#12988
Szerintem igen. Valószínűleg monilia fertőzés miatt már ki se hajtott a vessző. Ha igen, akkor az elszárdt rész alatt az első ép hajtásrüggyel együtt kell levágni a fertőzés továbbterjedésének megállítása miatt.
#12987
Jut eszembe. MOst hogy elkezdett kihajtani a barack, lehet látni elszáradt gallyakat, vesszőket. Le lehet ezeket vágni bármikor??? Mert ugye metszeni virágzáskor kell.
#12986
A kajszi már mutatja magát. Van ilyen is, meg olyan is, de ha nem jön közbe valamilyen váratlan gebasz, akkor úgy néz ki, megérte az a pár átvirrasztott éjszaka...

beillesztett kép



beillesztett kép

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 11:56:18

Jászberény

4.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.