2025. július 27., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#16019
Húú, de szépek!

----
Én egy hete vagy 2 hete a búbos bankákat hallom a környéken. Itt vannak már õk is.
#16018
Köszönöm nektek.
El is felejtettem leírni az imént,hogy sajnos a nevükkel hadilábon állok. szegyenlos
Tehát ismét köszönet. nevet
Van ám élet,az biztos,ma egész nap velem volt a gép,az égbolton sajna semmi az égvilágon,de a talajon annál inkább!
Rengeteg rovar...,pókok,"szárnyasok",gyíkok,madarak,stb,apropó nem tudom ki hogy van vele,de már tegnap láttam füstifecskéket.
Örültem,mikor meghallottam a hangját,remélem a következõ 1 hónap idõjárása kegyes lesz hozzájuk,ne legyen már erõs lehûlés.
Nap mint nap összefutok a kis fotóalanyaimmal,összehozunk azért még néhány közelebbi portrét,a pókok és a mikro-rovarkák különösen érdekelnek.
#16017
A kétpettyes az fekete alapon pettyes?? Ja hogy változat.. de melanisztikus, arról még nem hallottam..
#16016
Budapest után egy kis hazai levegõ!

Néhány csodaszép tájkép virágzó cseresznye, kökény és szilvaerdõkkel Link Link Link Link Link
Orgona Link
Gesztenye Link
Kisbarack Link
Alma Link

Ez meg egy erdei tisztás Nagykanizsa mellett, dombtam egy hátast Link Link Link
#16015
Huhh, micsoda élet!!!
Azt remélem, tudod, hogy 3 féle katicád lett:

Ez harlekinkatica (amit a múltkor ki akartak irtatni az indexen) (Harmonia axyridis) Link

Ez sima hétpettyes (Coccinella septempunctata): Link

Ez meg kétpettyes (Adalia bipunctata) melanisztikus változata:
Link

Ez a pókocska meg egy csupaszpók (Scytodes thoracica): Link

Õ egy törpepók, talán testvér-törpepók (Theridion sisyphium), de nem tuti:
Link

Õ úgy tûnik, mintha nagy eretnekpók lenne (Amaurobius ferox), de jó lett volna látni a hátát is a bizonyossághoz:
Link

Õ pedig pusztai farkaspók (Pardosa agrestis):
Link

A legcsinibb viszont a liliombogarad (Lilioceris lilii):
Link
Bár õ nem pók, viszont az egyik legszebb hazai bogarunk, szerintem. :-)
#16014
Kafa képek!Granulátum!
#16013
Estét Hölgyek-urak. nevet
Az elmúlt 2-3 nap eseményei:Link
(Nolinak kötelezõ!)
vidám
#16012
Én az eredetiben nem is hallom meg... A kivágott részen szerintem szajkó lehet.
#16011
Erõsen leánykökörcsinszerû növény :-)
#16010
Én az este a hajamból szedtem ki egy pincurka kaolópókocskát, gondolom munkából hazaúton csatlakozott hozzám valamely növény aljáról. Kiraktam az erkélyre, õrizze az árvácskákat, színben passzol is hozzájuk, mert kis világos sárgászöld volt. Baba lehetett még, nem tudtam kitalálni, kicsoda, volt vagy 2mm...
#16009
Köszönöm a választ!nevet
Itt pihegett a szúnyoghálón. nevet
#16008
Én ezt a kulcsvirág dolgot egyre kevésbé értem, egyik képeden, ahol ezt írod, fürtös gyöngyikék vannak, másikon jácintok. A kulcsivárg pedig a kankalin (Primula) népi neve, illetve néhol a jácinté is.
Franc az etnográfusokba, hogy nem tudtak megegyezni még. :-)))
Ezért kell a növények, állatok esetében a tudományos nevet használni, az legalább egyértelmû (ha aktuális forrásból tudja a delikvens...)
:-))
Csuda hangulatos képek!
#16007
Hétvégén Budapesten voltam (mint Floo laza ),útközben "felfelé úton" pénteken még csak kevésbé voltak kinyílva a gyümölcsfák,tegnap visszafelé úton azonban már mindenhol kinyíltak a kajszik,mandulafák stb. Ma fényképeztem itt a város különbözõ pontjain növényeket (amilyen gyorsan kinyíltak,olyan gyorsan "el is múlnak" majd,jövõ hétvégére már szinte nyomuk sem lesz) Leglényegesebbnek az orgonát tartottam,hogy megnézzem "hol tart": Link Link Tavaly ,gyakorlatilag ugyanezek töveken ,tehát 2008. április 12-én így nézett ki az orgona:Link Nagyon kíváncsi leszek,hogy "képes-e akkora bravúrra a természet" ,hogy "utoléri -e a tavalyi,jóval korábban kezdõdõ enyhe idõszakot követõ "állapotot".
Menjünk tovább: galambok a fûben: Link Aranyesõ(aranyvesszõ) a piszkos városban: Link Fekete rigó: Link Százszorszép: Link Fiatal fûzfa virágja lent a Kádár-völgyben: Link Ugyanez a fa ,háttérben a a Vasmû éppen nyomja nagyon a füstöt(keleties szél):Link
Most pedig a már unalomig látott,ám a hölgyek szívét megdobogtató tavaszi virágok,mint pl. jácint,nárcisz,tulipán,primula stb. ,amolyan kertekbe bekukkantós képek következnek: Link Link Tulipánfák: Link Bluliék utcájának sarkán ugyanez: Link Szokásos növények;gyöngyike,tulipán,kulcsvirág,nárcisz : Link Itt is hasonlóak,de van köztük más is amiket nem tudok így elsõre,hogy mik: Link Link Kajszi: Link Aranyvesszõ: Link Fõleg tulipán(sárgít ott közte a primula) : Link Kulcsvirágok: Link Árvácskával kulcsvirág: Link Nárcisz: Link Ez is nárcisz : Link Végül ibolya a hûvös Kádár-völgyben: Link
vidám
#16006
Link
Válassz egyet nevet
#16005
Legyetek szívesek segíteni, mi a manó ennek a gyönyörûségnek a neve: Link
#16004
Én is sajnálom,de lemerült az akkumlátor.Csak egy litium akksi van a gépemhez,töltõ meg nem volt nálam.Dolgozni mentünk,nem készültem megfelelõen a fotózáshoz.Több tájképet szerettem volna én is... szomoru
#16003
Hétvégén Bp-en voltam, a belváros kis túlzással májusnál jár már, bár vannak olyan fák-bokrok-növények, amik hátrább tartanak, mint itt nálunk, tehát a városi hõsztiget hatása nem minden növényre hat ugyanúgy!
Útközben hazafele az autópálya mellett mandula mandula hátán!
Itthon virágzik a cseresznye és a kökény, levelezik a kiwi és a tölgy, elképesztõt haladt elõre a természet ebben a 2,5 napban!
#16002
Bungee jumping... (kedvenc ormányosom küzd a pókhálóval)

beillesztett kép


Kapálódzott, többször próbált szárnyat is bontani, végül feladta 1024p Link (512p képek-montázs) Ekkor felborítva a természet egyensúlyát, kiszedtem a pókhálóból, amennyire láttam odébb tudott mászni a ráragadt hálómaradványoktól, nem gabalyodott bele nevet
#16001
Szépek!
Fekete kökörcsin van a képeden minden bizonnyal.

Hoztam én is képeket, a szombati kockás liliom túráról, Beregben, Márokpapi mellett. Link
Rengeteg van belõlük, minden felé, ameddig a szem ellát. Link Link Mindenki, kicsi és nagy, csodálta a virágokat (és vigyázott rá) Link Napfürdõt vett harangok Link Link Iszapfürdõzõ unka Link Egy kis pocsolyában 13-at számoltunk meg. 3 hét alatt sokat apadt a Szipa-csatorna Link
#16000
Madarászok, ez ragadozó vagy varjú hangja Link A kiemelt hangot háromszor tettem egymás mögé a jobb felismerhetõség kedvééért.
Az egész pontosan olyan mint a képkivágat nagyítás kezelés. Ha érdekel valakit az alapfelvétel Link A kérdéses hang 10-12 sec között hallható. Joke: Link (krákogás és edényzörgés tán mosogatóban)
A barackfa egyre szebb nevet Jó napot jókedvet laza
#15999
Sovány karolópók (Tibellus oblongus)
Nagyon klassz fotó!!!
#15998
Micsoda virágözön!!!
(Sajnálom, hogy a mandulavirágos domboldalakról nincs képed.)
#15997
A szárszói webkamerapók reggelije csomagolva a kamerán:
Link
:-))
#15996
Sziasztok! Ma Balatongyörökön voltunk. Ízelítõ a ma készült képekbõl:
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Link
Az egész album: Link
#15995
Az örvös légykapód kicsit gólyának látszik :-)))
Klassz képek!!!
#15994
Sziasztok! Tegnap volt szerencsém részt venni egy jó kis kiránduláson. Röviden: Szobról átgyalogoltam Esztergomba egy 5 fõs társaság tagjaként nevet Persze nem ennyirõl szólt az egész. Tulajdonképpen félig baráti, félig tanulmányi kirándulás volt és a sors úgy hozta, hogy "nagyon mini MetNet-találkozó"-nak is nevezhetem az eseményt, hiszen Farkasalex is részt vett a túrán nevet

Tulajdonképpen õ volt a fõszereplõ, hiszen neki kell majd szakdogát írni a területrõl nevet Témavezetõje az egyik legjobb barátom, így kerültem én is a képbe vidám

Na szóval, az elsõre nem túl érdekesnek tûnõ útvonalunk a Helembai-hg. (szlovákul Burda) nevû tájegységen keresztül vezetett. Amikor megtudtam, hogy a fõcsúcs nem kevesebb, mint 395 m tszf. magasságú, kissé megmosolyogtam a terület elnevezését, késõbb azonban kiderült, hogy megérdemli ezt a megtiszteltetést. Képek (képhibák eltüntetésére jelenleg nincs megfelelõ szoftverem, bocsi):

Ipoly I. Link
Ipoly II. Link
Oszlopok Link
A hegység, Szob és Helemba közötti szántóról Link
Kökörcsin (nem tudom melyik faj) Link
Fürtös gyöngyike Link
Tavaszi hérics Link
Örvös légykapó hideg Link
Berki szellõrózsa (?) Link
Nagy-völgy Link
Kónya vicsorgó Link
Esztergom Link
Hát ezért hegység ez a dombság, 40-60 m-es sziklafalak Link
#15993
Hoppá... Én semmi gombát nem láttam (Nagykovácsi környékén kirándultunk), viszont fantasztikus odvas keltikés asszociációt igen, és milyen illat volt, az fergeteges.
Leánykökörcsinek, fürtös gyöngyikék, tavaszi hérics....
Majd lesznek képek.
#15992
Õ milyen "típusú" pókica?Link
#15991
Szépek! nevet

Mai képek:
Nárciszok: Link
Ma itt is kinyílt az aranyesõ: Link
Fetrengõ bogaracska, nem tudom, hogy kicsoda: Link

Mindegyik képed megjelenik... nem tudom hogy mi a baj amikor nem jelenik meg.
#15990
Galamb:Link Link
Virágéknál nagy volt a nyüzsi rovarilag:Link Link Link Link Link Link Link Link
Õk meg modellt álltak: Link Link
nevet
#15989
Azért néha nehéz dolog a "hangjáték" ha lakott térség felé "hallgatódzik" az ember

beillesztett kép

450p montázs Link
A felsõ képsoron látható kis szürke madár nyomta csivitelését, majd abbahagyta amikor megérkezett a másik. A madárka tõlem cca. 20 m-re ült a fa tetején, de nagyon halkan csivitelt, a kb. 50 m-re esõ szomszédasszony cigis krákogása és edényzörgése erõsebben hallható, pedig erõsen szûrtem a felvételt.
Alapfelvétel Link felére lassítva (és 50% pitch) jobban "kijön" a csivitelés Link a szomszédasszony krákogása szerencsére dörmögéssé mélyül (A hangfelvétel hasonló problémákat vet fel mint a makrofotó finomítása)
#15988
Megint begyûjtöttem egy csomó hangot vidám (Káros szenvedéllyé válhat, különösen hogy a kint lévõ hétvégisek újra és újra hallják a vonítást felerõsítve ahogy "pucolom" nevet Tomi kutya "járókelõt figyelmeztetõ" ugatásrészlete Link Ugyanez 25X lassításban Link ez is "tagolt vonítás" akaratlan párhuzamot vontam a "rigócsettegés" felbontható modulált tagoltságára (megszûrve de a fémes cserregés benne az eredetileg dallamos madárfütty, amit nem tudtam kiszûrni az istennek se) Ugyanúgy nem halljuk a gyors és meglepõen finoman változó részleteket, ahogy nem látjuk azt amit õk látnak. Ha untatok valakit a hangokkal, szóljon!!! laza Én eljátszom vele akármeddig és mivel érdekesnek vélem, úgy hiszem másnak is az, pedig egyáltalán nem biztos....
#15987
Üdvi!

Hétvégén több tulipán is kinyílt: Link
"BaraKK": Link Link Link

nevetnevet
#15986
De aranyosak! nevet
#15985
Csókolódzó galambpár ("falvédõre" való nevet ) az egyik eleinte "kéreti magát" de aztán jól "belejöttek" laza Link Bocs, belesütött a Nap, bár telézett kép szegyenlos
#15984
A kelõ Nap fényében erkélyrõl nézve összhatásában még halvány rózsaszínbe olvadtak a barack virágai (az ilyen látvány elfeledtet minden gondot), fotón "ridegebb" a hatás Link
(most látom át kell állítanom a gép óráját is, a képek 09:39-esek)
#15983
Nem tudom agrometeorológiai szempontból érdekes lehet e. A virágot bontott barackfára semmilyen árnyék nem vetül, a napfény reggeltõl estig szabadon éri. Jelenlegi "féloldalas" állapotában az északi oldalán kevesebb virág nyílt, K-DNY irányokban látható sok rajta. "T" alakban három részre tagolodó házam (K, D, É irányú "szárnyak") tetején, a D-i "szárny" É felé esõ tetõfélen jelent meg több mohatelep vagy mi a bánat gumók (pedig azt is intenzív napsütés éri a délutáni órákban, csak délelõtt van árnyékban. Az É-i tetõt reggeltõl estig süti a Nap, ott nincs semmi) A gumók kertbõl telézett (200mm fókusz) képe Link mohának vélem
#15982
Jó reggelt Bioszféra/Metnet és messzi földekrõl is szavukat hallató kollegák nevet Semmiféle politika nem érdekel, de mindig örülök ha a "kerítésen" magyar szó is "áthallatszik"
Arra ébredtem, hogy a barackfa rózsaszínben pompázik, tegnap még "kopár" volt nevet Igaz kicsit még "féloldalas", virágai aprók de szép látvány a reggeli napsütésben nevet
Fotók lesznek. Jó napot, jó kedvet kacsint
#15981
Füreden gyönyörûen nyílnak a mandulák:
Link
Bimbózik a vadgesztenye:
Link
Összes kép: Link
#15980
Borsos varjúháj (Sedum acre)
#15979
Ma voltam kint és találtam egy érdekes növényt aminek a nevét szeretném tudni,mert eddig nem sûrûn találkoztam vele.

Link

Link
#15978
A makrózás persze elmaradt, sajnos korábbi képek közlése is pld. kedvenc ormányosom vergõdése a pókhálóban. Persze átömleszthetem az egészet egyben a tárhelyemre is. Kár hogy csak 24 órából áll a nap; aludni is kell egyéb testi szükségletek mellett és még a külvilág is zaklat. Majdnem lakatlan környéken élek, nyugdíjas vagyok, mégsincs nyugtom a külvilágtól. "NOLI TANGERE/TURBARE CIRCULOS MEOS" avagy "NOLI ME TANGERE", vinnem kell a kutyát oltatni, a család sem száll le rólam, a szomszédok sem. Öreg szomszédom autójával közösen bajmolódunk, ha akarom ha nem udvarias beszélgetéseket kell folytatnom semmiségekrõl a "hétvégisekkel". Egyszer már megcsináltattam az utat, megint engem nyegtetnek a tágabb környezetemben lakó autós szomszédok is, mert nekem "elsõre" sikerült, pedig ennyi erõvel nekik is sikerülne. Jó lenne hindu módra elvonulni valami szent ligetbe vagy remetének, persze ahol van áram és könnyen lehet kajához jutni vidám Bocs az OFF-ért sziasztok, mára eltûntem nevet
#15977
Ezt láttátok már?: Link
Nem csak biosz.
#15976
De még a négy részbõl összeolvadó egyetlen "nagy csippantás" részelemei sem folyamatosak (nem a hangkártya játéka vagy a grafikai megjelenítésé) az egyes részelemek lefutása vizuálisan "tüskés", hallhatóan vibrál, szinte tremolózik) Folyamatosnak tekintem és nem szoftveres (mintavételi szünet) szaggatásnak, mert más hasonló felvételen a behallatszó kutyaugatás, háttérzaj folyamatosan, szaggatás nélkül hallható egyfajta "fehérzajként" (itt persze ki lettek szûrve)
Egyébként ha a Windows Media Playert SCOPE módba állítjátok, ott is látható hogy a csippanások összetettek, "tüskések"
#15975
Az hagyjánhogy klassz... de reggel még ezt a vidit készítettem, aztán leültem a géphez, elfelejtettem enni is, délután háromkor reggeliztem szegyenlos

beillesztett kép

a videó 386 Mb lett, ezért áttettem GIF animba, harmadolt frame, lerontott JPG képekkel, a hangot is levettem így az egész kép Link (persze kivágat, 417p) 16Mb, a hangja Link 1Mb.
Tõlem pár lépésre futkározott és közben "csettegett", diagramon

beillesztett kép


A csipogásból kivágtam az elsõt (világos rész) hanglefutása lassítva Link

beillesztett kép

látható, hallható az egyetlen csippantásba összeolvadó hang is négy részbõl álló szünetekkel elkülönült csippantásból áll
#15974
Én sokkal jobban szeretem az olyan füvet, amelynek virágos rét jellege van, mint a milliméterre egyforma hosszú, egyforma széles, csupa zöld, egyengyöpöt.
Amiben vannak virágok, az ezerszer természetesebb formát ad, s úgy tudom, már lehet kapni olyan fûmagkeveréket is, amely virágmagokat is tartalmaz. Ha lenne kertem, ahol annyi felesleges hely van, hogy fû is férne bele, akkor csak virágos lenne.
#15973
Sziasztok! Gratula mindenkinek a szép képekhez!
Tavaszodik itt is. Friss képek a kertbõl: Link Link Link Link Link Link Link Link
Nálunk még csak itt tart a természet, de már megérkeztek a méhek és végzik a dolgukat!
Bocsi a sok linkért! nevet
#15972
Nagyon szép kép lett! nevet
Én is nagyon szeretem, szerintem gyönyörû.
Idén még csak 1-1 szállal találkoztam a kertben elvétve. Pl:
Link
#15971
Sokan utálják, körmüszakadtáig küzdenek ellene, de nekem mégis tetszik... "csak" egy pitypang nevet Link
#15970
Köszi! nevet
A bogaracska kb. 6-7mm volt.

Utolsó észlelés

2025-07-27 12:34:56

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

20.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143603

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.