2025. július 26., szombat

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#15519
Nahát! szegyenlos
#15518
Még nõnapra kaptam az uramtól egy nagyon szép orchideát, bordó virága van, amelyben középen sárgás-narancsos minta van, narancsszínû a bibét-porzót tartó kis papucs alakú képlet is benne, s rózsaszínû a hullámos "keret" a közepe körül.
Reggel egy hirtelen gondolattól vezérelve belevilágítottam az UV-lámpámmal, s láss csodát, hogy megváltozott a virágom!
A képtárba felraktam:
Link
#15517
Ungot-Berget? nevet Nagy a tavaszi víz a Tisza-ártérben, készüljetek fel.
#15516
A hangulat átvezetése ismét tökéletesre sikerült..
A "kedvencedet" felhasználnám a képzeletbeli elsõ lemezem borítójához. nevet
#15515
Sziasztok! Irány nemsokára a Bereg! Hozok majd képeket (kárpáti sárfány) holnap vagy holnapután..
#15514
Hú de szép téli képek, így március idusán! havazas laza
#15513
Vagy egy júniusi....vargányákkal laza
#15512
Nagyon szép képek. Egy havas erdõnél már csak talán egy május elejei friss zöld bükkös a szebb...talán.
#15511
Ha minden jól megy és melegebbre fordul az idõjárás a hét végén és a jövõ héten akkor 1 hét múlva már virágozni fog a kajszi. nevet
#15510
Ivanscica Link
#15509
Enikõ, szia!! laza
#15508
Meg is simiztem :-)
#15507
Tegnap délután Galyatetõn, térdig érõ hóban jártunk.
Fák hókabátban: Link Link Link Link Link
Kapu a fenyvesbe: Link és odabent: Link
Csalóka támasz: Link Link
A szoknya alatt: Link
Kesztyû: Link
És a kedvencem: Link
#15506
Nem is azért írtam azt a hozzászólást, mert a tankönyvek rosszul tudják, és hogy itt is megél, most az egyszer jól tudják, nem szeret itt lenni, éppen ezért nagy szó hogy már virágzik!
Miközben informátoraim szerint, ott ahol jór érzi magát, Pécsen még "híre-hamva sincs a mandulavirágnak" !
#15505
Szép napot Bioszféra!
A hétvégén március 13-14-15.-én Gardenexpo Nemzetközi Orchidea és Bromélia Kiállítás lesz a Sportarénában. Hátha valakit érdekel. Most beépítési szakasz van, de már illatárban ülök, szemnek való kivitelezést látok. nevet
#15504
Controll "csak" a "szokásos" szintjét hozza nevet
Véginéztem az elefántos videót. Majdnem emberi teljesítményt nyújt, egy óvodás kisgyerekét szerintem mindenképpen eléri. Meglepõen finom mozgásokat végez mázsás faderekak felemelésére képes ormányával bár koordinációja (talán éppen emiatt) kissé nehézkes, nehéz fizikai mukához szokott ember kézmozgására emlékeztet, az ecsettel nem érinti hanem nyomja a papírt. Viszont egymásba szaladó vonaltévesztést (kisgyerekeknél még elég gyakori) nem láttam, sõt helyenként újrahúzza a gyenge kontúrokat. Akár az idomítás csodája, akár kiemelkedõ képesség, le a kalappal "Babar" elõtt nevet
Floo már azt hittem elvesztél vagy meguntad a fórumot. Persze a népi mondás szerint az egyik nem jár templomba, a másik nem jár kocsmába, hogyan is találkoznának laza
#15503
AkiBoss pardon Akidobos jó szemed van, ilyen kis képen is "kibököd" laza Azt hiszem kivágatolom a videót a billérre koncentrálva nevet
#15502
Óó, most látom, kaptam valamit nevet Pacinózi, köszönöm nevet

Floo, szia!!
#15501
Micsoda élet, micsoda színek!
#15500
Ilyen szép elefántot én nem is tudok festeni, se rajzolni. zivatar Lenyûgözõ!
#15499
Elefánt fest.
Link
9 perces,de érdemes végignézni,én megdöbbentem.
#15498
Controll,Nagyon szép,friss-üde képek!Remélem jó lesz a szezon gombailag!
Akela!Érdekes a legyes videon,ahogy megfordul,kipattan,vagy billen a billérje.
#15497
piros csészék: Link Link Link
júdásfül: Link
az elsõ: Link
rókáé..? Link
zöldek: Link Link Link Link
õzek: Link
Tar, Béke-sztupa: Link Link Link Link
#15496
Milyen szerencse, hogy a mandulafák nem olvasnak tankönyveket, ilyesmit...
Gyönyörû!
Nem tudom, Paloznakon mi a helyzet, majd megkérdem fatert, talán lemegy valamelyik nap a héten.
#15495
Ne tudd meg, mit nem adnék érte, ha tényleg lenne egy csacsim! Legalább cipelné a fotós cuccomat... Gombaszezonban meg a gombát hazafelé. :-)
#15494
Régóta vadásztam a katica szemére, ez nem a legjobb kép, de megvan nevet (Lesz jobb is) Most új célpontot adtál Jaurinum, cél a szárny szerkezete, bár elég ritkán mutatja szárnyát nevet
#15493
A mandula nem igazán a zalai agyagra való, sõt, inkább úgy fogalmazok, nem érzi itt jól magát!
Ez a kanizsai példány kibontotta elsõ virágait Link Link Link
#15492
Hoppá, igazad van, most jutott eszembe, hogy tudok olyan természetes eredetû tavat, ahol van hóvirág nevet)
#15491
Jaurinum köszönöm, ennyivel is többet tudok. Tulajdonképpen visszaélek tudásotokkal, mert nem kutakodok utána csak kérdezek nevet Ezért szabadegyetem a MetNet kacsint Cserébe két kisvideó

beillesztett kép

beillesztett kép


A nagyobb méretben még így vágva is 20Mb fölött lenne. Sétáló katica és sütkérezõ légy. Ez utóbbinál azt vártam hátha összedörzsöli lábait vagy simogatja szárnyát. Inkább elment (elrepült, de érdekes módon "nekifutott"; talán látszik is a "nekifutás")
#15490
Pedig bizony erekkel, feszítõizmokkal sûrûn behálózott testrésze a bogárnak a hátulsó szárny. Csak éppen olyan finom a hálózata, hogy emberi szem alig érzékeli. De pl. egy szitakötõnél, lepkénél is ugyanúgy megvan az erezet, csak ott látványosabb, erõsebb, mert nem védi kitinezett szárnyfedõ.
A bogár a szárnyfedõjét csak kibillenti egy izom segítségével (mint a billenõplatós dömper), "utat" engedve a repülést végzõ hártyás szárnynak, amit általában szárítkozás, tisztítás céljából mozgat az említett finom izmok segítségével, nyugalmi helyzetben.
A légynél is megfigyelhetõ, gyakori jelenség, amikor hátulsó lábaival simítgatja, "fésüli" a szárnyát, majd repülés nélkül kipróbálja.
#15489
Még annyit a katicabogárhoz, ahogy abajgattam, szárnyat bontott, de nem repült el. Visszazárta szárnyfedeleit, ahonnan darabideig még kilógott az a kis szárnyvég. Nem fújt a szél, egyszercsak "meglengette mint a zászlót". Furcsa volt, úgy mozgatta legyezõ mozdulatokkal ide-oda cca.90 fokos kitérésekkel a kilógó kis szárnyvéget, mint mondjuk a lábát vagy csápját. Nem vagyok rovarász, laikus létemre csak találgatok, mivel is mozgatta az aranyló hártyát, még merevítõ váz se látszik rajta, nemhogy valami izom vagy szál. Abszolút szélcsend volt, szellõ sem érhette a kilógó szárnyvéget, mivel mozgatta mégis, nekem rejtély nevet
#15488
Gratula mindenkinek a szép képekhez. Noli - a fotós kirándulásod szemet gyönyörködtetõ!
Szép helyen jártál a csacsival. ;-)
#15487
Na, végre elõkerültél.nevet
#15486
Tegnap kimentem keresni a "kis fejtorút", eltûnt, csak egy halottat hagyott maga után Link Össze van görnyedve de sikerült elkapnom a szemét. Rajta is megjelent a fehér golyóbis, tán pókpete (nyil)? Végre sikerült szembenéznem a katicával nevet Szép szeme van, de kiderült szakálla is van Link kacsint Érdekesen aranylik kilógó szárnyvége. Most csak két pók van a villanyóra-szekrényben, egy közepes álkaszás (gondolom unalomig ismerõs) és egy parány Link Kicsike de máris szorgos munkában volt. Egy szokásos "laza" légykép Link Bocs nem a legjobbak, még kísérletezem nevet
#15485
Öröm látni õket, drukkolok nekik a bõ szaporulathoz!
#15484
Varjaknál elkezdõdött a fészkelõdés,hamarosan még többen lesznek kacsint
Link
#15483
Mondd, azok a tavak természetes eredetûek, erdõkkel, erdei aljnövényzettel körülvettek? Ugye nem igazán, hanem inkább horgásztavak, bányatavak, stb. Ismerek néhány tavat pl. az Õrségben, ami körül nincsen horgászstég-díszlet, ott rendesen nõ a tóparton is. Hozzáteszem, a hóvirág nem vízparti faj, patakparti elõfordulását a nedvesebb mikrokörnyezetnek, a terjedési útvonalnak köszönheti.
#15482
Mivel a hóvirág a közép-európai üde-nedves ártéri ligeterdõk, hegy- és dombvidéki lomberdõk növénye (ezeken a területeken õshonos), ezért minden olyan helyre könnyedén, szívesen visszatelepszik, ami számára a megfelelõ ökológiai igényeket biztosítja. Számára a Nyugat- és DNy-Dunántúl csaknem egésze, éghajlatilag, talajtanilag, domborzatilag tökéletes, ezért tudnak terjedni az ültetett populációi is, és ezért tûnik onnan nézve "érthetetlennek" a védetté nyilvánítása.
Máshol az országban koránt sem ilyen rózsás a helyzet, az erdõkben összességében jóval kisebb a téli-tavaszi többletvízhatás, ennek ellenére a kifejezetten rossz vízgazdálkodású dolomit- és mészkõhegységeinkben is még tömeges faj, domb- és síkvidékeinken jóval látványosabb a különbség.
Például a 2-300m tszfm.-ú Pannonhalmi dombságban egyetlen termõhelye sincs (a Bakonyban még sokfelé tömeges), a Felsõ-Szigetközben még elõfordul (M.óvár környéke), de lejjebb a keményfaligetekbõl már eltûnik.
#15481
Állati szép képek! Az biztos, hogy a Bakonyban is a patakvölgyeket kísérik, ill. a Balaton-felvidéken is vagy vízmosás, egykori patak, nyirkos völgy kell nekik. Biztos nem ok nélkül :-)
#15480
Azért kérdem, mert ezek a hóvirgácsok mindig patakpartokon nõnek felénk is!
Viszont sose tóparton, csak a patak jó nekik nevet)
Az elmúlt 1-2 hétben jártomban-keltemben rengeteg helyen, udvarban, kiskertben látok hóvirágot, vannak udvarok, amik szinte fehérlenek!
Ez a ház Link Lovásziban áll, és már 30-40 éve ilyen, kissé romos állapotban van, 30-40 éve nem lakja senki!
A hóvirág akkoriban csak a kerítésen belül volt, most már az útig kijött, a szomszéd telket is belakta!
Láttam olyat, hogy az egyik udvarban Letenyén asszem, ültethettek anno hóvirágot, és annyira elszaporodott, hogy az út és a ház közötti árok alján is nõ már, pedig oda nem hiszem hogy bárki ültetett volna, a társasházas övezetben is egyre jobban terjed, szinte már mindenhol van 1-2 szál!
Lényegében az évtizedeken át hazahozott hagymás példányok lassan benövik az a településeket!
Ezen a képen Link is rengeteg van, bár ott a fa és a patak közötti részben nem volt ennyi régen!
#15479
Köszönöm!
#15478
Valamikor úgy 150 éve még volt ott egy Tekeres nevû kicsi patak, ami a Sédbe ömlött, de már rég nem folyik, Cholnoky Jenõ 1934-ben is múlt idõben írt róla. Az biztos, hogy a völgy igen nedves, amikor már hetek óta nincs esõ, itt akkor is lehet sarat találni. :-) Négy napja még komoly jég volt a völgy alján (kollégám volt kinn akkor), közben olvadt el, mire én is odaértem.

Csuszka kislány nagyban építette a fészket, szerencsére meghagytak pár öreg fát, ahol találnak maguknak üregeket. A párja kicsit feljebb keresgélt ugyanezen a fán.
#15477
Szemem a pályán laza
#15476
A sziklából kinövõ hóvirág az igenállat!
Ott a hóvirágos terület alján patak folyik vagy van valami vízmosás?
A csúszka az marhajó!
Gratula, szép képek!
#15475
Nagyon szép képeket hoztatok,Noli,Nata!
Jólesett az egésznapos csörömpölés után. nevet
#15474
Ahol a hóvirágból szõnyeg van, vagyis ahol tökéletesen jól érzi magát, uralja a kora tavaszi geofiton aszpektust, ott mutatja meg igazán túlélõmûvészetének szélsõséges példáit. Van annyi propagulum, mag adott élõhelyen, hogy ilyen lehetetlen zugokba is jusson (sõt, önmaga kényszeríti ilyen helyekre magát), és ilyenkor megoldja úgy is a csírázást, fejlõdést, hogy a hagyma jóformán a moha felületén hever. Nyilván nem lesz belõle az erdõ legidõsebb hóvirág-töve.
#15473
Sss, el ne áruld, hogy ilyen rendetlen vagyok... laza Kivételesen nem ott találkoztam vele! kacsint
Jaurinum, köszi! nevet
#15472
Köszike :-) Sose láttam még ilyen hatalmas zuzmót! Teli volt vízzel, szóval nagyon élõ volt, és igencsak tetszett.
Tudod, mit nem értek? Hogy a frászban tudnak a hóvirágok felmászni a dolomitsziklára? Mármint hogy lehetnek hagymák egészen magasan, szinte függõleges sziklafal repedésében? Nem is kevés nõtt nagyon magasan, csak õket nem lehetett rendesen fényképezni, mert totál árnyékban voltak és azért ahhoz sötét volt, mondjuk délutáni idõpontban látszhattak volna rendesen. Gondolom, hogy a sziklafal feletti erdõbõl jöttek inkább lefelé, de azt nem értem, hogy lehet annyi talaj a sziklarepdesében, hogy megéljenek benne. Vagy elég neki az a fél centis moha, hogy megkapaszkodjon benne? Egy biztos, állati gyönyörûek voltak!
#15471
Jól van, látom figyelsz. kacsint
#15470
De jó képeket készítettetek megint, Nata, Noli, gratula!
Noli, a zuzmód egy Peltigera-faj, minden bizonnyal kutyazuzmó (P. canina).

Utolsó észlelés

2025-07-26 01:32:44

Csesznek

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143417

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.