2025. július 09., szerda

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#10869
Meg!
Egy csomó kákit találtam rajta Link laza
#10868
Tudom láttam, a "kákitermesztõk nagyfõnöke" tetszett is laza
Köszönöm, én is, amióta beleástam magam a meteorológiába, elõször a zivatarokat, aztán a mediterrán ciklonokat, aztán a fagyzugtémát-klimatológiát, most meg a ködvadászatot szerettem meg, és közben a többit még mindig szeretem!
Több ködtúrám volt már, a többi túrás kép majd a tanulmányomban fog szerepelni, lesz benne egy-két szép kép!
#10867
Igen, ez volt a másik tippem.
Hari, Jaurinum : Köszönöm kutakodásotokat!
(Tehát akkor Kákimászó darázscincér?) vidám vidám vidám kacsint
#10866
Az evolúció útjai kifürkészhetetlenek. nevet Clytus diospyri szerintem, csak még nem írták le. kacsint
#10865
De akkor mi lenne? Cincérkinézetû poloska? vidám
#10864
A bogarad nõstény orrszarvúbogár elsõ blikkre.
Van a környéken belõlük, kisebb-nagyobb példányokkal gyakran találkozunk. A legnagyobb hímet 12 éve találtuk, a fürdõszobában dekkolt, a félhomályban azt hittük, a gyerek kisautója.. Aztán megmozdult. A maga 7 és fél centijével elég tekintélyes jószág volt.
#10863
Lehet, hogy ez is egy becsapós állatka, és csak imitálja a cincér-kinézetet, közben meg valami egészen más család..
#10862
Talán valami virágbogár? A csíkjai olyanok legalábbis. De az a hosszú hátsó láb..

Na ott a válasz. nevet Jól mellélõttem most.. Késõ van. zavarban
#10861
Egy cincér, annyi bizonyos. Leginkább a darázscincér-félékre (Clytus) emlékeztet: Link de a mintázata és fõleg a barna tora egyik képen látható fajra sem hasonlít.. Ezen az oldalon a legtöbb európai bogár szerepel, de ebben sem találtam (Cerambycidae család): Link
#10860
Igen, szerintem is valamilyen ganéjtúró, fõleg, hogy a komposzt körül ólálkodott. De mi lehet az elsõ?

Floo:
Köszi a tanácsokat! vidám kacsint
#10859
És megtaláltad már a "kákin a csomót"? laza
#10858
Na, az az egyik vigyorgó szem kacsint is, tessék észrevenni. kacsint
A reggel betett pirkadati ködtúra képeit még nem is méltattam. Nagyszerû hangulatú út lehetett, imádom én is ezeket a jelenségeket.
#10857
Jajdehogy, csak meglepõdtem, mert nem szokta senki beírni csak úgy, hogy "a kákin pihent", és megörültem, hogy van akinek van kákija!
#10856
Na azért laza
Egyébként a kiwivel kapcsolatban ne legyen félelmed, Szibériában is lehetne termeszteni kis túlzással, ma voltam egy Zalaegerszeg melletti településen kiwilesen, ahol az egyik családnál 20 éves kiwilugas van, lassan a fél udvart behálózza már, minden évben 1,5 mázsa gyümölcsöt szednek le róla!
Télen kibír mindent, az egyetlen probléma a tavaszi fagyok lehetnek, mivel nagyon alacsony hõösszeg elég a rügyfakadásához, igy nagyon korán "életre kel" tavasszal, ezért a késõi fagyok a rügyeket károsíthatják, de szerencsére nem DNy-on laksz, itt óriási veszélyben vannak, mert amikor felétek még alszik, itt már kis túlzással levelezik, és egy fagy kárt tehet bennük!
Ha itt nem lett bajuk ezen a "hûvös-csapadékos" vidéken, akkor felétek sem lesz!
A másik probléma az már nem a túléléssel, hanem a gyümölcshozammal kapcsolatos, ugyanis tudni kell metszeni, a kiwivel próbálkozók 95 %-a fatális hibát követ el azzal, hogy a szõlõ mintájára agyonmetszi, ahelyett, hogy ha nincsenek megfelelõ ismeretei, akkor elõször megfigyelné hogyan viselkedi ha magára hagyjuk, és csak utána alakitaná, mert aki nem metszi és hozzá sem nyúl, annak keveset terem, de aki hozzányúl ész nélkül, annak semmit, aki meg tudja hogy kell bánni vele, annak telel lesz a spájza kiwilekvárral, ami rettentõ finom csemege!
#10855
Tiszta kopirájt! laza
#10854
Plágium! laza Szegény Vikarelre rápirított a hazai kákitermesztõk nagyfõnöke. kacsint
#10853
Hogy mikortól ismerem azt konkrétan nem tudom, fogékony vagyok az ilyen dolgok iránt ( ezért is lettem kertészmérnök hallgató), elsõsorban a netrõl ismertem meg. A káki(oltvány) még csak 1 éve van nálam a fügecsemetével együtt, egy kertészeti árudában szereztem be õket. Egyébként nagyban hozzájárultál a „reklámaiddal” vidám kacsint ahhoz, hogy megpróbálkozzak nevelésükkel. Még szeretnék megpróbálkozni kivivel is. Bár vannak félelmeim, mert viszonylag mélyebb fekvésû területen vannak hideg (fagyzug), de mivel nagyon szerettem volna és máshol nincs lehetõségem így kísérletezem velük.
#10852
Természetesen alakra lehet bármit formálni belõle, létezik magastörzsû változata is, attól függ, hogy van metszve. Elérheti a 3-4m magasságot is.
#10851
B.hópihe, köszönöm. Bokor, bokor, de fának néz ki arányaiban nevet
#10850
Mályvabokor , több színben létezik.
#10849
Én is kérek egy kis segítséget nevet Ma este a garázs mellett fotóztam ezt a növényt Nagyobb: Link

beillesztett kép


Külsõre embermagasságú fának néz ki(nyulánk arányok, métermagas törzs). Vállig ért amikor átvettem, akkor is fácskának látszott, néha meglocsoltam, de nem metszettem soha, jól elvolt magában nagy hõségekben is, csendben növekedett, arányait, melytõl fának látszik megtartotta minden "beavatkozás" nélkül nevet most kezdenek nyílni a virágai. Tán nem helyes, de négy éve a locsolást, kézi gyomirtást leszámítva egyetlen növényhez sem nyúltam. El ne kiabáljam az összes fa egészséges(az egyik meggy kapott moniliát a szomszédtól(annak kihalt a fája), társai jól vannak, nem kapták el). Leszámítva a barackfát, mely megint szép termést hoz, de idén sorozatban féléretten(már nem zöldek, kiszinesednek barackszínre, de még kemények) ledobja õket valamiért. Imitt-amott van a fán barack.
Ui: mind a hat yucca szépen kivirágzott, most kezdik elhullajtani szirmaikat. Az a fura loncféle már eldobálta virágait.
#10848
Na ácsi!
Honnan van Neked kákid, és honnan ismered?
#10847
Az utolsót valamilyen ganéjtúrónak nézem. Az elsõhöz még soha nem volt szerencsém, fura szerzet.. :o
#10846
Szép estét!
Kik õk?: A kákin pihent Link Link Ezt a lemezescsápút pedig öntözés közben szedtem ki a vízbõl:Link Link
#10845
Oké, nincs szája, persze. Akkor mire szolgál vajon az a piros valami, amit "elsõre" szemnek hittem? Ha jobban megnézed(#10831 csatoláson), a "beömlõnyílást" oan "blendeszerû" valami zárja le, mely bennem négy "összetolódó" vagy visszacsapó szelep módján "behajló" háromszögletû lap benyomását keltette. Persze akaratlanul is mechanikus szerkezetekkel vetem össze a rovarokat, sok tekintetben hasonlók a gépekhez a Természet "megoldásai", "nanotechnikás biorobotok" laza Ettõl függetlenül a "vacsizós" képen "csücsörít", mint aki szívószálon át készül elfogyasztani a becsomagolt muslica testnedveit nevet Ma is csináltam képeket, már cipeli az utódokat nevet
#10844
Berepült egy hatalmas sáska a 4. emeleti ablakomon, nem kicsi rémületet keltve!
#10843
Igen, jó sok volt belõle, dézsmálták a jakabnapi aggófüvet. Imágót még nem láttam a környéken.
#10842
A girnyócska jakablepke girnyója :-))
Hihetetlen, hogy milyn gyönyörû tud lenni a napraforgó! Nálunk idén a közelben sincs, mindenhol a repce csak...
#10841
A pókszáj? A póknak szoros értelemben vett szája nincs. Csak kiszívni tudja a befecskedezett enzimei által elfolyósított rovarbelsõt.
A szájnyílása egy csõ, amelyen keresztül beszívja a gyomrába a nedvet (csak az 1 mikronnál kisebb méretû anyag tud áthatolni a szûrõberendezésén), a gyomra ún. szívógyomor, amely körbe van véve izmokkal, ezek segítségével tud "nyelni". :-) A csõ nem lóg ki a pókból.
A csõ külsõ nyílása körül is vannak mindenféle kis lebernyegek, karmocskák.
#10840
vidám Na igen, én is reménykedtem egy Müller- netán Tallós-nõszõfû-határozásban, de maradtunk a gyakori széleslevelû rokonánál.
#10839
Ahogy lejött az egyik kép, azt hittem hirtelen, hogy sárga pettyes a mézajka az orchideának (milyen különleges fajt fedeztél fel), aztán kiderült, hogy az egy katica. nevet
#10838
Szívesen! Sajnos nem saját felvétel, éppen csak rákerestem egy képre az összehasonlítás végett.

Az én képeim máról: Link Link Link Link és tegnapelõttrõl: Link Link Link Link Link
#10837
Jaurinum, köszönöm. A te képed jobb, a fotoalanyom türelmetlen volt az elsõ fotó után azonnal elszállt a ház faláról ahol sütkérezett
#10836
Ciróka-maróka. nevet
#10835
Ez egy maróka-faj ( Mordella ) , gyakran látni ernyõsök virágzatán: Link
#10834
Szépen megnõttek: Link zivatar nevet
#10833
Ez a katicánál kisebb sütkérezõ "minikopter" utálja a fotózást, azonnal elrepült.

beillesztett kép

#10832
Darált dióval, keményebb tésztával darázsfészek nálunk is, de tény, gyilkos kaja, fõleg melegen.. vidám Mer' úgy a finom.nevet
#10831
Tévedtem , az a "piros", nem az álkaszás szeme, hanem a "szája" lehet. Van egy kép amin "rámnéz" a kis pötty szemeivel, de 400ISO-n felejtettem a gépet, "bepöttyösödött", a leszedése zavaró lenne. Ezen a képen zavar kicsit a slave vaku, mert pontszerûen csillog Link Befejeztem az álkaszás "mosoly albumot" nevet Laikusként úgy vélem, a "száj" hasonlóan "mûködik" mint a polipé, valszeg "behúzható" vagy a teshez simítható. Mit érezhet egy rovar, ha "felnéz" és ezt látja...
#10830
A bácskai rózsát nálunk darázsfészeknek hívják, ugyanez az anyag ugyanilyen arányokkal, de mindenbõl kicsit nagyobb a mennyiség. Néha szoktam úgy is, hogy a vajas krémbe kakaót keverek, és akkor kakaós csigaszerû anyag lesz belõle, csak ezerszer finomabb a kakaós csigánál. :-) Az uram családja "putnoki" néven ismeri, õk darált diót tesznek a krémbe. :-)
#10829
Sajna, nem mostanában lesz, mikor felétek jutok..

(Kezdem marhára unni, hogy abban a pillanatban, amikor felcsillan a fény az alagút végén, mindig kiderül, hogy csak egy újabb gyorsvonat jön szembe, s mázli, ha idejében elvágódom a sínek között, míg átrobog felettem a cucc.. duhos )
#10828
Hát ha erre jársz esetleg valamikor, akkor mégjobban terrorizálhatlak, ha megmutatnám a fügeültetvényt!
Épp most megyek oda fügét szedni, de akkor a Rád való tekintettel nem csinálok fényképet! laza
Csak elmesélem milyen finom volt laza laza
#10827
Adjistnevet

Visszaolvastam -korrekt termés, helyes! Bölke képein ámultam, digiptr képei álomiak, gratulanevet
Floo, megint terrorcselekményeket követtél el ellenem a fügézéseddel.. laza

Cserébe hoztam receptet, hátha kedve szottyan hozzá valakineknevet

Bácskai rózsa
30 dkg liszt, 3 tojás sárgája, 3 dkg élesztõbõl tejjel rétestészta keménységû kelt tésztát kell csinálni. Ha megkelt, kinyújtjuk és megkenjük 10 dkg vajból, 1 vaníliás cukorból és 10 dkg cukorból jól kikevert krémmel, megszórjuk mazsolával. Felcsavarjuk, mint a beiglit. Darabokra vágjuk, és élére állítva tesszük a tepsibe. Ismét kelesztjük, majd félig megsütjük. Ekkor leöntjük egy csésze meleg, cukros, vaníliás tejjel és készre sütjük.

Fügebor
1 kg füge, 10 dkg mazsola, 1 kg cukor, 3 dkg élesztõ, 3 l víz
A fügét és a mazsolát apróra vágni és egy 10 l-es üvegbe tenni. Az élesztõt hozzámorzsolni. Az 1 kg cukrot meleg vízben feloldani, hozzátenni a maradék 2 l vizet s a fügére önteni. Az üveg tetejét úgy kell lefedni, hogy levegõzzön. Szobamelegen hagyni 2 hétig. Akkor leszûrni, hûvös helyre tenni. Az iszapra ismét a fenti keverék jön. Ez is 2 hétig áll. A mûveletet addig kell ismételni, amíg 8 l bor nem lesz. A fügét csak az utolsó szûrésnél szabad kinyomni. A végleg összegyûjtött bor álljon 8-10 napig. Azután kell szûrni, fejteni, üvegekbe tenni és dugaszolni.


(A bácskai rózsát sokszorosan teszteltük -több évtizede folyamatosan, ehhe- a fügebort még nem próbáltuk.. )
#10826
Ez nagyon jól eltalált kép, gratula!
#10825
Szép kép!
Jó NLC nézést, itt nem volt... szomoru
Talán majd hajnalban... kacsint
#10824
Jó estét csak benéztem, átnéztem a képeket és beírásokat, készülök "terepre" (NLC) nevet

beillesztett kép


Az álkaszás vacsizni készül, vacsora - göngyölt muslica saját levében Nagyobb kép: Link
Noli: kösz kacsint Bölke: I.A. képek Sziasztok, jó éjt nevet
#10823
Köszi, most sajna nem tudok egyelõre többet küldeni, mert az otthoni gépemen van, s csak jövõ héten vagyok ott.

Ez a Skandinávia egyszerûen elképesztõen gyönyörû, viszont Magyarország változatosabb (de hát ez természetes a flóra-fauna egységek keveredése, ütközõzónája miatt).

Érdekességek:
-Északon a zergeboglár olyan közönséges, mint mondjuk nálunk a pongyola-pitypang
-északon ugyanaz a társulásalkotó fafaj (erdei fenyõ, kevés luc, nyír), mint délen, csak kisebb növésûek (mondjuk ez nem is érdekesség) legészakabbra már csak a nyír van, és még csak most rügyezett!!!!! hideg
- erdõben!! láttunk két darut (akik lehet, hogy éppen Magyarországot veszik célba október tájékán)
- Egy fókát is megpillantottam távcsõvel Lofotenre hajózván
- a sirály annyira közönséges Norvégiában, mint nálunk a galamb, és a veréb együttvéve, még a szárazföld belsejében is láttunk a Dovrefjellen 1000 méteres magasságban.
- a vörösbegy és a csilpcsalpfüzike is felmerészkedik az é.sz. 70.fokáig (én legalábbis megdöbbentem ezen)

Jövõ héten küldöm tehát a többi képet, meg akár videót is a rénszarvasokról (apropó, tapasztalatotok szerint hol lehet feltölteni videókat viszonylag gyorsan?).

Ha arra jártok, Lofoten szigeteket mindenképpen ajánlom. A legészakibb rész is jó, de oda eljutni fárasztó azért (két hét alatt 6312 km-t vezettem). Altai sziklarajzokat érdemes ott megnézni, Tromso-t, meg Nordkappot (bár nekünk ott pokolian rossz idõnk volt, semmit nem lehetett látni). Utána is 3 napig megállás nélkül esett, ahogy dél fele utaztunk és 5-8 fok volt.

Összességében: A fjordok, kelet Norvégia és Lofoten viszi a pálmát és egész Svédország, ugyanis ott a tavak lenyûgözõek, az emberek meg annyira jó fejek.
Az egyik benzinkútnál még zuhanyzó is volt. A pihenõknél a WC-kben néhol még szõnyeg is van, grillezõ, amit nem lopnak el soha, szauna, hozzá külön fáskamra, balta és persze kobak, nehogy bajod essen, miközben a fát vágod. Szociálisan a világ legérzékenyebb országa, de ésszel, nem úgy, mint nálunk... Hajléktalan nincs, dolgozni azért kell.
Jövõre Finnországba akarok menni, dehát a barátnõm (joggal) már délebbre menne (én inkább akkor már a Börzsönyt választom)

Üdv





#10822
NEM unalmas! És még csak nem is off... :-) Örömmel olvastam végig!
Örülök annak is, hogy jaurinum beírta, hogy álkaszás (Pholcidae) a pókod.
Nagyon szép a fotó!
#10821
A százlábú motozását tényleg meg lehet hallani az éccaka csendjében! Brrr...
#10820
Igen, azt a képet a Kjeragboltenrõl (Nestind-rõl) csináltam, az is kb 1000 méteren van.
A képeidbõl ítélve (legalábbis a látogatók számából) te júli-aug ban voltál, ugye?
Az sem volt gyenge, hogy amikor lefelé jöttünk, akkor indultak fel a parkolóból a fõleg amerikai ugrók, akik onnan leugranak, majd Lisebotn-ban érnek földet

Milyen érdekes belegondolni abba, hogy ezek a kõzetek 1-1,5 milliárd évesek, szinte felfoghatatlan, sõt északon a felszínen 2 milliárd éves kõzetek is láthatók.

Utolsó észlelés

2025-07-08 23:50:33

Csesznek

12.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.