2025. július 10., csütörtök

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#2110
Nem, sajnos ez egyáltalán nem olyan. Vitának sem vita, igazad van, hiszen Télember, aki látja nap mint nap a tavat, már az elsõ válaszával korrektül helyesbített, amit illett volna elfogadni.
De, 2 hete én is megfordultam átutazóban a déli parton, akkor már 2 hete éjjel sem fagyott (vagy csak éppen, hogy), napközben aznap +10°C volt. Fonyódnál és Siófoknál lementem megnézni, megvan-e még a korábbi hírekben is szereplõ, szél által kitolt jég. Megvolt, de semmi egyéb: vízfelületen a január eleji takaróból megmaradó jég kizárt, hogy lett volna bárhol is tavon.
#2109
Az én részemrõl nem volt vita eddig, de ha úgy kell kezelni ám legyen vita!
Én továbbra is árgus szemekkel néztem Télember által kipécézett idõpontokat és egész egyszerûen az öböl be van fagyva! Igaz már finomítva lett kissé, hisz az eredeti verzió úgy volt hogy ez már új jég ami ott van mivel a régi teljesen eltûnt! Mostanra már töredezett jégrõl illetve az északi rész felõl odasodrott jég is felbukkant a mondatokban! Azt hiszem közelítünk a helyes verzió megoldására.
Ez olyan mint a bértárgyalások! Mind két résznek engednie kell kissé! laza
#2108
Én befejeztem, tekintettel, hogy nem tudok a témához többet hozzátenni. Szerintem túl is ragoztuk már.
#2107
Mondjuk Daniello voltál a parton?

Egyébként izgalmas a vita, csak maradjon kulturált hangnemû, he-he!
#2106
Szerintem is pont került. És szerintem engem igazolnak. Jól nézd meg mondjuk a február 08. 15 órást, utána a február 09. 07 órást. Látható, hogy az elsõn egészen vékony, helyenként már "lagunásodott" a jég, ráadásul a parton semmiféle kisodort jég nincs, míg a másodikon már összetorlódott, északias szél által parthoz sodort jég van. Külön felhívnám a figyelmedett a parton látható jéghegy nagyságára.... Ha szerinted a part közeli jég képe a két képen egyforma, akkor nem ugyanazt látjuk....
Összefoglalva: bizony a part közeli és erõsen elvékonyodott jeget feltörte a szél, az már megint más kérdés, hogy észak felõl sok maradék jeget is a déli partra sodort. A második képen jól látszik, amint az észak felõl sodródó jég rácsúszik a többi vékony jégtáblára, (látszólag túrolást okoz) kitolva immáron egy jelentõs mennyiséget a partra.
A képen látható öbölben a február 8-i vs. másnapi jég eredete nem ugyanaz, tehát ebben az öbölben se maradt egyben a januári jég. Azaz bizony kiengedett, de a szél, a hullámzás összesodorta.
#2105
Köszönöm szépen! Azt hiszem ezzel pont is került a dolog végére! Visszanéztem úgy gondolom a képek engem igazolnak! hideg
#2104
Van archívum a siófoki webcamról: Link Aki akarja visszanézhet minden napot. kacsint
#2103
Itt egy szemtanú. laza
Nem akarom folytatni a vitát. A lényeg: néhány kis öblöcskében valóban maradhatott összetört jég, de amit látsz, az nem ilyen.
#2102
Nagyon nagy pénzt mernék rakni rá hogy az az öböl nem olvadt ki! Vak nem vagyok és mindennap néztem. Tisztán ki lehetett venni hogy jóval mélyebben van a kiolvadás határa ahol láthatóan hullámzott a víz! A parton lévõ jéghegyek ettõl függetlenûl ott lehetnek, mivel a jég mozog és a parthoz közeli része feltorlódhatott a strandon! Nem feltétele a jég teljes felolvadása a parti jégtorlódások kialakulásának! laza

Figyelem! Szemtanú kerestetik aki mindennap ránézett a Siófoki webcamra! hideg
#2101
Tuti nem így van. kacsint
Ha folyamatosan áll -szerinted- a jég, akkor mi van kinyomva a partra? kacsint
#2100
Tudom hogy te siófoki vagy és nem is akarok nálad okosabb lenni innen pestrõl, de mindennap szigorúan néztem a webkamot és igenis bizton állíthatom hogy a part közeli jég nem olvadt fel még! Tuti!
#2099
Ez már új jég. A régit feltörte az enyheséget követõ szeles idõszak. Felolvasztotta és egy nagy adagot ki is tolt a partra. Látszik a kép sarkában, a partnál.
#2098
Jól látszik a Siófoki webcamon hogy ott még ki sem engedett az elõzõ nagy hideg óta!
#2097
A kisebbekre feltétlenül, azok már most záródóban.
A nagyobbak esetében már necces a történet, ám van rá esély, ám ne sportolásra alkalmas jégre kell ezeknél gondolni.
#2096
Van esélyünk tavaink visszafagyására szerintetek?
#2095
Köszi a helyreigazítást!
#2094
A jelen idõs cím tipikus médiafogás, sajnos, ám amint azt korábban Nanovich is belinkelte, a Dráva vízgyûjtöjén valóban igen komoly hóvízkészlet halmozódott fel.
Itt: Link látni, hogy a korábbi évekhez képest nagyjából dupla annyi hó van a vízgyûjtõn, melynek döntõ hányada a kelet-tiroli és karintiai magashegységekben található.
Megjegyezném, hogy a vízügy hóvízkészletre vonatkozó adatsora csak 2002-ig nyúlik vissza, nincs benne pl. az 1999-es év, amikor legalább ekkora hó hullott a Déli-Alpokban, mégsem lett belõle komoly árvíz.
A Dráva nem számít árvízveszélyes folyónak, mindenesetre egy átmenet nélkül érkezõ, már "meleg", a hegyekben is zömmel esõt hozó genovai ciklonnal komoly árvízhelyzet állhat elõ..
#2093
Csúcs felé tart a Dráva szintje, nem kizárt, hogy tartós védekezésre kell készülni: Link
#2092
Körmendnél másodfok feletti vízszinttel tetõzött a Rába hajnalban. Gyõr felé vonulva mind jobban el fog lapulni az árhullám, a Dunáról sincs visszaduzzasztás, készültség a megyében nem lesz.
Viszont a bakonyalji kisvízfolyások medrei már most igen teltek, a Marcal is napok óta folyamatosan árad. A megérkezõ lehûlés jól fog jönni, mert a mostani csapadékmennyiséggel megspékelve (melynek zöme a Bakonyban már esõ) és a hólével komoly árvíz is kialakulhatna rajtuk. Egyes helyeken így is lehetnek gondok, Cuha, Pándzsa, Gerence stb. A Marcal karakói és mórichidai tetõzésére is kiváncsi vagyok.
#2091
Szentgotthárdnál több mint három métert emelkedett a vízszint két nap alatt Link
#2090
Nagyon kemény hómennyiség halmozódott fel a Dráva vízgyûjtõjén: Link Úgy 40%-kal több az eddigi rekordnál!
#2089
Örülök, hogy segíthettem.

Õslakosként különben is a minimum, hogy ezekkel a fogalmakkal tisztában kell lennem.
#2088
Teljesen igazad van, felületes voltam és kevertem az állóvízi jelenségre utaló egyedi magyar fogalmat a kommentben a torlódással.A mostani jelenség valóban a tengerjég torlódásához hasonló, csak ott ugyanez megfelelõ jégvastagság mellett a nyílt jégfelszínen is bekövetkezik.
A balatoni téli jelenségekrõl a Prof. mindent leírt amit lehet.:Link
Köszönöm a helyre tételt! nevet
#2087
Örülök, hogy a nagy Cholnoky is megerõsítette az általam leírtakat.... kacsint

Egyébként ezek a túrolások -már persze, mikor megfelelõ vastagságúra, de egyáltalán befagy a tó- sokszor hasonló részekre esnek. Gondolom, a fenékmélység hirtelen változása állhat a dolog hátterében.
#2086
Jól mondod.
Link
Link
#2085
Az én tudomásom szerint nem ez a túrolás.

Túrolásnak hívjuk a jégen azt a jelenséget, amikor nagy hidegben repedés keletkezik a jégen, mivel a jég felszíne lényegesen jobban lehûl a vízzel érintkezõ részéhez képest. Ilyenkor durrog a jég (szokták ezt rianásnak hívni, ami azonban helytelen, de átment a köznyelvbe), és egy keskeny nyílt vízû nyílás keletkezik. Hidegben ez a nyílás vékonyan újra befagy. Ha ezt követõen napsütés következik, akkor a hõtágulás miatt a régi, vastag jégtáblák kitágulnak, ismét egymáshoz simulnak, és a köztük lévõ -akár napokig újra- és újraképzõdõ- vékonyabb jég enged és a jég felszínén megjelenik mint egy sánc, vagy mint egy túrás, azaz túrolás.

Amit a kép mutat az a torlódása a jégtábláknak. Olyankor fordul elõ, amikor már az enyheség utáni szelek felszaggatták a jégtakarót jégtáblák formájában, majd a partra tolja. Ha elég nagy tömegû jég van a Balatonon és elég erõs a szél, akkor a partmûvekben hatalmas károkat tud okozni, az uralkodó szélirány okán természetesen elsõsorban a déli parton. (Ilyen súlyosan rongáló volt a jég pl. 1992 februárjában is.)
#2084
Pontosan.Igazi sarkvidéki tengeri jelenség. A tengerjég mozgásakor
hasonlóan túrolnak (torlódnak) egymásra az összetöredezõ jégtáblák, akár több tíz méter magasságba is.Egykor a jégbe fagyott sarki kutatóhajók rettegett hajógerincroppantó jelensége volt.Mondjuk ma se veszélytelen.A Weddel-tenger a leghírhedtebb ezekrõl a túrolásokról.Érdekes itt látni a Balatonon...
#2083
Túrolás a jelenség neve ha jól tudom.
#2082
Érdekes természeti jelenség a Balaton partján. Az erõs szél a part mentén jégtábla kupacokat emelt. Link
#2081
Tényleg, most nézem, hogy Naményban is 4,5m/36h volt az ütem. Nem semmi...
#2080
Tivadarnál 3,5 métert áradt a Tisza 1 nap alatt, de ez még önmagában semmi, nem gond, ha csak valahol jégdugó nem keletkezik a következõ napokban, így folytatódik az ár levonulása.
#2079
Sajnos az összefüggõ hó gyors elolvadása miatt erõsödött a belvíz, így tegnapi elvezetõ akcióm is csak estig vezette eredményre, holnap kezdhetem újra.

Íme képek: Link és Link
#2078
Sajna csak a kiindulási állapotot fotóztam le.
Íme a legnagyobb tócsa egy részlete (a barna foltok a lefúrás utáni kihúzáskor feljövõ, már nem fagyott föld):

beillesztett kép


Holnapra az eredményt linkelem be.
#2077
Ez tök jó! Majd képeket prezentálhatnál, imádok ilyen kis elvezetéseket csinálgatni én is nevet
#2076
Ma újra elõ kellett vegyem azt a technikát, mely ilyen téli helyzetekben alkalmazanndó nálam.

Ilyenkor a mélyen átfagyott talajon egy erõs olvadás hatására (pláne, ha jelentõs esõ érkezik mint most) a hótakaró a sok olvadt és esetleg érkezõ víz nem tud elszivárogni a talajban és bizony tundra-jellegû belvízjelenséget okoz, ezt szoktam levezetni.
A technika: A nagyobb tócsák közepén a legmélyebb pontjain több helyen vasbeton-szálakat ütök fagyott talaj alá, ezeket kihúzva keletkezõ járatokon lassan el tud szivárogni a belvíz.

Ma egy legalább 15m2-es pocsolyában öt lyukat fúrtam (a talaj nálam 20cm mélyen van átfagyva) 14h körül, most néztem, a tócsa alapterülete már a felére csökkent.
#2075
Területi átlagban is 15 mm feletti csapadék hullott az elmúlt 24-36 órában az Eger-patak vízgyûjtõjén. Kisebb "árhullám" alakult ki mára:

beillesztett kép

#2074
Link Link
#2073
Az északi parton,volt már olyan hely ahol szét nyílt a jég,hétvégére életveszélyes lesz mindenhol a Balaton,ahol egyáltalán összefüggõ marad a jég.A Balatonnak vége a télnek...
#2072
Ez mindenképp hasznos olvasnivaló.
Link


Ez már tényleg a ló másik oldala.
Link
#2071
Tájékozódásra ezt az oldalt ajánlanám minden korcsolyázó figyelmébe.

Link
#2070
Jelentem a Balaton Fenék(pusztá)-ig be van fagyva. nevet
Ma Keszthelyen vetekedett a korcsolyázók létszáma a nyári strandolók létszámával. (Nyáron sem hirdetik, hogy mindenki menjen strandolni, akinek igénye van rá, tudja mikor minek van itt az ideje.)

Beidézhetném, hogy az idén hányan szakadtak be a Balatonba a jégen.
Egyet tudomásul kell venni, amíg a 46/2001. (XII.27.) BM rendelet érvényben van be kell tartani, vagy számolni a következményekkel, ... az még a legenyhébb ha a rendõr, vagy bárki megbírságol.

Link
Link
#2069
Ónos esõ idején mondják is, hogy senki ne menjen kirándulni nevet De azért remélem érzed a különbséget a sétálgatás és a korcsolyázás veszélyei között.
#2068
Majd csak a jövõ hétvégén!
#2067
Esetleg nem tervezel korcsolyázni menni a napokban a Velencei-tóra?
#2066
Ezzel az erõvel a lakott területen kívül való sétálást is be lehetne tiltani, mivel eleshetek beverhetem a fejem, és nincs ott segítség!
#2065
A kijelölt helyeken szabad csak korcsolyázni. Ott van felügyelet, ha mondjuk elesel, és betöröd a fejed a jégen, tudnak segíteni, segítséget hívni.

Utolsó észlelés

2025-07-10 00:31:46

Ercsi

16.0 °C

31502

RH: 77 | P: 1012.6

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142554

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.