2025. július 21., hétfő

Meteorológiai műszerek otthon

Adott napon: 
Keresés:
Műszer csatlakoztatása a MetNet-re
MetNet WS feltöltő: LINK 
MetNet WD feltöltő: LINK
MetNet cumulus feltöltő: LINK

Figyelem! Akinek Netatmo és Ruuvitag műszere van, az mostantól felkapcsolhatja a MetNet-re is!

Műszereim LINK

Csatlakoznál a légszennyezettség mérő állomáshoz? Olvasd el cikkünket
Kérdésed van ezzel kapcsolatban? Írj nekünk a legszennyezettseg(kukac)metnet(pont)hu címre.
#18872
Ma elvoltam az észlelõbázis egyik helyén, a régi ház kertjében. olyan semilyen idõ volt tegnap, estefelé megint gyenge, függõleges szitáló esõ,egész éjjel.

A Garden-német féle zöldike adatai, két osztás van, bal a mm.,jobb az inch:
Link
Link
Ugyanakkor a Hellman mérõ;
Link
Link

Látszik az eltérés, 2,0 mm. és 1,7 mm. Ahogy írtam az alsó 5 mm. esetén látszik csak az eltérés.
Én a Hellman adatát teszem be az észlelési naplóba.
Kedvenc árokpartom, nem messze a háztól. Kb. 50 cm. a vízállás, az úttesthez képest is, már január óta.
Link




#18871
Mirõl beszélsz? zavarban


Ha egy mérõ folyamatosan a beosztása miatt 8 %-kal alul- vagy felülmér, akkor az éves szinten is marad 8 % alul- vagy felülmérés..
#18870
A helyi csapi térképeken is, vagy a met.hu-n is kerekített értékek vannak. Na bumm. Esetleg a havi összesített adatoknál már számított a tized is, lehet 1-5 mm. eltérés. És ez területileg 20-40 km. nagyon is kevés. Nemrég nálam lezúdult éjjel 15,3 mm. Kiskunhalason meg 5,5 mm.
Az idõjárás szeszélye? Az.
#18869
"Például a ma reggeli mérés; Zöldike 4,0 mm. Hellman 3,7 mm. na most ha kerekítjük, ott vagyunk a 4 mm.-nél. Bumm."

Csaknem 10 %.
Baromira nem bumm. szomoru
Ha mérünk, akkor lehetõleg minél pontosabban. Szerintem.
#18868
Érdekes dolgokat vetettél fel.
Talán a jövõ? nem is olyan soká megcsinálhatjuk a tuti pontos csapadék mérõt. Na ne már magyar szabadalom legyen. zivatar De azért mégis vidám
Saját elképzelésem; olyan felfogó mûszert kell alkotni, ami figyelembe veszi az esõ, lehulló csapadék, (hó) IRÁNYÁT is! Itt lenne egy megoldás, egy olyan billenõ felfogót, ami az aktuális szélirányt is érzékelné, és arra felé billentené a kalibrált beömlõ felületet. Magyarán, a felfogó abba az irányba billenne max. 30-45 fokba, amerrõl esik az esõ vagy a hó. Ebben az esetben pontosabb adatokat kapnánk az 1 m2.re leesõ csapadékról, ami ugye fix terület.
A felfogó "tölcsér" pedig adott környíláson keresztül lecsepegtetné a gyûjtõ edénybe, mint ahogy a Hellman-rendszer is mûködik.
Persze lehet ezt talán a zöldikére is kivitelezni, de ennél nagyon könnyünek kell lenni a mérõ hengernek, mert a felfogott mennyiségnek is van súlya, ami a kibillenést lassítaná több milliméter esetén.
A lényeg talán egy a felfogó tölcsér egy +O (kereszt+félgömb)alakú roppant könnyû gömbcsuklós alátámasztású kosárban lenne, de azt egy alsó lelógó (hódfarkos) szélzászló vezérelné az aktuális szélirányba.
Ha ez kivitelezhetõ lenne, akkor ezen mûszert is távolabb kellene felállítani 1-2 méter magasan, mint a hõmérséklet érzékelõket. laza
Na ez egy megálmodott dolog, bocsi ha nincs igazam, netán marhaság.
Ui: egy mostani zöldike mégis pontosabb lehet sok "tölcsért nagyobbító" megoldásnál. A 65 mm. vagy a 220 mm. zöldike-Hellman csak a mért tizedeken tér el, ami "amatõr" szinten elfogadható.
Például a ma reggeli mérés; Zöldike 4,0 mm. Hellman 3,7 mm. na most ha kerekítjük, ott vagyunk a 4 mm.-nél. Bumm. laza
#18867
Olvasgatom itt a bejegyzéseket, a kalibrációkat stb. Amatõr szinten nem érdemes a "zöldikét" hasonlítgatni másokhoz nem arra van kitalálva. Ami nagyon lényeges és ebben még véletlenül sem fog megfelelõ lenni a zöldike, hogy ugyanolyan alakú legyen, mint a OMSZ mérõk. Miért lényeges ez? Mert az esõ ritkán esik függõlegesen, hogy csak a felület számítson. Onnan kezdve, hogy van légmozgás, a mérõ eszköz geometriája számít, mindenfajta turbulens áramlás jelenik meg, és több vagy kevesebb csapadék jut a mérõbe, mint szélcsendben. Erre számos tanulmány készült. Tehát simán elõfordulhat, hogy egyik zápor esetén kevesebbet, egy másik esõ esetén többet mér a zöldike, mint egy mellette lévõ szabványosabb mérõ. Ugyanez vonatkozik az automata mérõkre is. Havazásnál pedig még durvább eltérések lehetnek.

Szóval szerintem statikusan érdemes a skálázást ellenõrizni, korrigálni ha nagyon pontatlan, de egyébként csak egy agrár célokra tökéletes tájékoztató eszköz, nem mûszer.

#18866
Misó; már régebbrõl írtam a zöldikérõl, lényeg hogy elég jól mér, a Hellmannal hasonlítva, ( ami 1 m.re van), 5 mm. alatt kicsit többet mér, 1-2 tizeddel. 5 mm. felett már azonosat mérek.

Valamit azért nem értek. A zöldike, és a Hellman beömlõ- felfogó körátmérõje és skálázás kalibrálva van,az 1 m2-re. Tehát ha fecskendõvel, hiteles pl. borászati mérõhengerrel beleöntesz, a skálázás nem jó értéket mutathat, mert az a leesett 1 m2 -re van belõve.
laza
#18865
Én egyáltalán nem tapasztaltam olyat,hogy felülmérne. A környékemen (tõlem mindössze 2 km-re légvonalban) van egy társadalmi észlelõ(nevezetesen,szeke ),aki hivatalos,szabvány hellmannal mér. Közel egyezõ csapadék adatokat szoktunk leolvasni,1-2 tized mm.eltéréssel(a zöldikérõl is le lehet olvasni hozzávetõlegesen a tizedeket).

Lehet kritizálni a zöldikét,de ha az ár-érték arányt nézzük,meglehetõsen jól teljesít...az automaták pontatlanabbak a csapadék mennyiségnél.

Zöldike és zöldike közt is van különbség,az enyém német garden típusú.

#18864
A héten olvastam el a bejegyzését, emiatt gondoltam, hogy én is szemügyre veszem a zöldikét. Sokan mérnek vele, így elõbb-utóbb egy precíz kalibrációs adatbázisra is szükség lesz. Ehhez tudni kellene, hogy ki gyártja (milyen prototípus), hiszen az övé kicsit nagyobb átmérõjû. Ha lesz idõm összeállítok majd egy korrekciós táblázatot, amellyel lehet majd korrigálni a mérést.

Amit az elõzõ hozzászólás legvégén írtam, orbitális marhaság, hiszen a másik skálával (inch) csak véletlen egybeesés lehet.
#18863
Köszönet a mérésekért.

Most aktuális "örökmozgó" társunk bejegyzése, melyet február 9-én írt:

"Nem,nem viccelek.
elõször a zöldikét mértem ki milliliterenként fecskendõvel ,ami élég macerás volt.
pontosnak mértem ezért bízok benne (máshoz nem volt lehetõségem)
Különben meg tizedekkel ha van is, amatõr szinten nem lõnek nyulat."

Lehet számolgatni, hogy éves szinten milyen eltérés adódik.
Mégis lõnek nyulat....? zavarban
#18862
A zöldikét (csapadékmérõ) elkezdtem bekalibrálni általam írt egyszerû php programmal, de abbahagytam, miután sejtésem beigazolódott. 5mm-ig jutottam. Aki gondolja folytathatja.
$radius=41.5; //in mm
$area = ($radius*$radius)*pi(); //terület mm2-ben
for($x=0; $x< =5;$x=$x+0.1)
{
$vol = ($area * $x) / 1000; //cm3
print $x."mm: ".$vol."cm3\n";
}

A program által kiírt cm3-eket raktam bele orvosi fecskendõvel a mérõbe, majd igencsak meglepõdtem az eredményen (fõszabály szerint hiába néztem az alsó meniszkuszt), ebbõl néhány kiragadott példa:
- 0,1mm: 0,1mm helyett 0,3mm-t olvastam le
- 1mm: 1mm helyett 1,2-t,
- 3mm: 3mm helyett 3,5-t,
- 5mm: 5mm helyett 5,8-t
Folyamatosan nõtt az eltérés a számított és a leolvasott érték között. 5mm-nél már 0,8mm volt az eltérés. Megjegyzés: kár, hogy nincs rajta a gyártó (amerikaira tippelek), mivel az inch értékek melletti vonalak pontosan megegyeztek (holott a mm értékeknek kellett volna annyinak lennie).
#18861
Kísérletezett már valaki SDR-rel, és 433 MHz-es jelek dekódolásával?
#18860
Létrehoztam egy facebook csoportot a meteorológiai mûszerekkel rendelkezõ embereknek. Aki szeretne itt tud csatlakozni: Link
#18859
Végre visszajött a Hyundai WSP2080 RWIND állomásom a garanciából. Szenzor cserés volt. Az új szenzor tökéletesen mér. nevet
#18858
Elemcsere következik.
#18857
Napkitörés,mágneses vihar,UFO leszállás a kert végében vidám laza nevet
Én újraindítanám azt a beltérit.
#18856
Na majd resetelek, elem kivételével. (csak akkor meg dekáznom kell a tszf. magasságot, mert a kalibrációs gyári beállítás nem annyi, mint 124 méter, a hPa. érték miatt.)
Más: van egy külön teraszi szenzorom a Ény. oldalon, az is 10%-os párát mutat.... na ekkor mi van? laza laza
Mellesleg délelõtt 12-ig nem is akartam észlelni, mert a nap-alásütés majd 8 fok különbséget mutatott a két szenzoron. szomoru szegyenlos zavarban
#18855
Tuti,hogy nem valós adat a tied(de a gyöngyössolymosi sem). Száraz a levegõ kint,de azért nem ennyire nevet Link

2 %-os páratartalom már a lehetetlen kategória hazánkban.
#18854
A környezõ állomások is alacsonyt mutatnak, sõt Gyöngyössolymos aut. 10% !! (nem reptéri metar)
#18853
Esetleg egy restart?
A 1039 légnyomás rendben van,szinte az egész országban ennyi,de a többi?
#18852
Nem tudom mi van ma, de a Rh.- Ws- mûszerem megbolondult. Kinti adat T.akt: 5,8 C°, Rh: 2%!! ,hPa : 1039. Benti adat 20,0 C°- Rh: 0,5%!!
zavarban beteg

#18851
Cumulus GY.I.K.(angol nyelven): Link
#18850
Valaki esetleg, hogy hogyan tudnám összehangolni a cumulust a w2080 és az EasyWeather-rel?

zivatar
#18849
Köszi szépen!
#18848
A megoldás nagyon egyszerû. A metnet adatfeltöltõ parancsikonját helyezd el az indítópultban és a windows indulásakor a feltöltõ is indul, nem kell külön indítani.
#18847
cumulushoz van valakinek valami leírása, mert nem nagyon tudok vele mit kezdeni!

:-(

Még a jelenlegi adatokat sem tudom megnézni rajta, nem hogy feltölteni bárhova is!

:-(
#18846
Pentele-híd mûszerei:Link
#18845
A metnetes feltöltõ programnál miért nem lehet megoldani,hogy ne kelljen külön a program ikonjára kattintani ahhoz,hogy elinduljon a feltöltés? WD programot használok a feltöltésekhez,több helyre is feltöltöm az idõjárás adatokat és pl.a wunderground-nál(de a konkurens oldalon is...!) elég a WD-t elindítani(windows-al indul,úgy van beállítva),máris mûködik a dolog,megjelennek az adatok.Tehát,nem kell külön még másik ikonra kattintani,esetleg nevet,jelszót beírni.
#18843
Sziasztok!
Ki kell hogy ábrándítsalak benneteket, de errõl már máskor, máshol is volt szó! Az IP modul mûködésével sokan nem vagytok tisztában!
IP modullal csak egy adott oldalhoz (IK Pro) lehet sz.gép nélkül feltölteni, ez egy router, ami speciálisan kidolgozott kiolvasó szoftverrel van ellátva, konfigurálás után közvetlenül csatlakozik a szerverhez! Az adott oldal archiválja az adatokat, így a felhasználó hozzá is fér akár több évre visszamenõleg! Aki ezzel az eszközzel tölt fel, az tudja mirõl beszélek. De sajnos máshol ez az eszköz nem használható. Az eszköz fogyasztása kb annyi, mint egy másik routeré.
#18842
Szerintem is ez a jobb megoldás, ráadásul úgy tudom, hogy az IP modul az idõjárás állomás specifikus. Hiszen egy WS23xx teljesen más kimenõ nyers adatokkal operál, mint egy Davis vagy Oregon. Arról nem is beszélve, hogy általában nem csak feltölteni akar az ember, hanem saját magának is megtartani a mért adatsorokat, ábrázolni grafikonon, stb. Ezt pedig IP modullal nem lehet megcsinálni. Vagy régi laptop vagy mondjuk egy Pentium4-es irodai PC; bagóért árul sok üzlet.. Azok se sokat fogyasztanak, tök csendesek.
#18841
Szia!
IP modullal.
Hogy hogyan megy,azt ne kérdezd,én sosem használtam.
Azt tudom,hogy nem olcsó dolog,jobban jársz,ha veszel egy olyan laptopot,amibõl 5000-ért kettõt adnak.
Arra telepítesz egy rendszert, WD-t,uploadert,és már megy is.
Csendes és nem fogyaszt sokat.
#18840
Ez engem is érdekelne. Esetleg olyan router amin van usb csatlakozó azzal lehet operálni?
#18839
Sziasztok!
Valaki nem tudja,hogyan lehet az idõjárás állomás adatait feltölteni pc nélkül,hogy ne kelljen éjjel-nappal bekapcsolva lennie a gépnek?
#18838
Köszönöm mindenkinek!

Elõkotrom a használati utasítást!
#18837
Teljesen jogos, hirtelen nem ugrott be, hogy Óváron is van met.állomás. nevet Az tökéletes lesz.
#18836
Ez szerint szoktam én figyelni a légnyomásmérõmet, csak persze én magamhoz az Ógyallai adatokat nézem. nevet Link
#18835
Az ogimet jó, ám én Mosonmagyaróvárt javaslom etalonnak választani, a szomszéd település és van óránként frissülõ synop adata. Butaság lenne nem ehhez viszonyítani. A kalibrálást akkor célszerû megcsinálni, amikor a légnyomás közel állandó értékû (a synopban látszik az elmúlt 3 óra légnyomásváltozása is, amikor ez 0 közeli érték, akkor kalibráljon). nevet
#18834
Szia!

A légnyomás kalibrálás legegyszerûbben, hogy megnézed egy közeli hivatalos met állomás légnyomás adatát (esetedben Gyõr, pl. a www.ogimet.com oldalon ott vannak a synop jelentések egészen frissen, tizedes pontossággal) és azt állítod be a sajátodon, ahogy a kezelési utasításban le van írva.
#18833
Sziasztok!
Érdekel esetleg valakit Link egy ilyen mûszer?Link
Az elsõ linken ott az elérhetõség is.
#18832
Köszönöm a válaszokat!
Próbálkoztam mobiltelefonnal, de nem sikerült.
Most kaptam egy "rendes" iránytût, de még nem volt újra lelki erõm felmászni a tetõre! :-)

A légnyomás mérõt kalibrálni kell, hogy rendes értéket mutasson?
Egy két helyen olvastam róla, hogy kalibráljátok stb....
Ha igen ezt hogy lehet? Egyenlõre még csak feltettem a mûszert és nem állítottam rajta semmit sem!

Azt meg tudja valaki mondani nekem, hogy a szélsebességet hogy méri?
5 percenkénti frissítésre van állítva. Az 5 perc átlagát vagy a méréskor aktuálisat írja ki!?

Köszi a válaszokat.

Péter
#18831
Ehhez: Link
#18830
Én is egy régebbit teszteltem. Szét is szedtem. Egy panel túloldalán van a relé, amit a mágnes kapcsol. Lehet hogy csak át kéne tenni a közelebbi oldalra, és akkor jó lenne.
Az is lehet, hogy csak ki kéne cserélni.

Ha lesz idõm játszom majd vele.
#18829
Nem,nem viccelek.
elõször a zöldikét mértem ki milliliterenként fecskendõvel ,ami élég macerás volt.
pontosnak mértem ezért bízok benne (máshoz nem volt lehetõségem)
Különben meg tizedekkel ha van is, amatõr szinten nem lõnek nyulat. kacsint
#18828
A csapadékmérõkhöz csatlakozott a hõmérõ is. Az árnyékoló már jó ideje készen volt, de a tartórúd elkészítése még igénybe vett egy kis idõt. Egyelõre folyik az összehasonlítás a környezõ adatokkal, de nincs nagy eltérés. nevet
Köszönet a segítségért és az árnyékolóért Tamásnak!
Link

Egy kérdés: a légnyomás értékét mi alapján, mihez viszonyítva állíthatom be közel pontosan? (WS 2800) Anno csak egy körülbelüli értéket adtam meg, de szeretném pontosítani.
#18827
Én meg csak reménykedem, hogy elírás történt!
nevet
#18826
Nem használom a WSP 2080-t, csak tartalékként van. A csapadékmérõ még ki sem lett próbálva, így azzal kapcsolatban tapasztalatom sincs.
#18825
Nálam is ilyen gondok voltak (W8681)igaz nem az elején, kb.3 év után. Vettem hozzá új csapadékmérõt is, a régivel meg megmagasítottam a peremet. Egy ideig jó volt aztán ismét alulmért mivel nem minden billenést érzékelt, így hiába a magasított perem.
#18824
Mikor a töbör online mûszer építettem, akkor kísérleteztem wsp2080 csapadékmérõvel. 10-bõl kb 7 billenést érzékelt.
Nálad érzékel rendesen?
#18823
A zöldike a viszonyítási alap?

Gondolom, viccelsz.

Utolsó észlelés

2025-07-21 11:23:02

Kistarcsa

31.0 °C

RH: 43 | P: 1009.1

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143249

Hírek, események

Szerdán hidegfront érkezik

Időjárás-változás | 2025-07-14 10:51

pic
A hét eleji kánikulát egy, a hét közepén érkező hidegfront zárja le.