2024. december 02., hétfő

Kérdések és válaszok

Adott napon: 
Keresés:
Infó
Régi adósságunknak eleget téve ezentúl sokkal pontosabb, az esetleges félreértéseket kizáró definíciókat olvashattok a Gyakori kérdések menüpontban az Éghajlati napló feltöltésével kapcsolatban, a 25. pont alatt. Kérünk tehát mindenkit, hogy az Éghajlati naplót a definíciók alapos tanulmányozása után töltse fel és egyben megköszönjük munkátokat :)
#18837
Azért, mert nem alattunk vannak a hegyek, hanem körülöttünk. Plusz a Golf-áramlat. És a Földközi-tenger is lehetne közelebb.
#18836
Nekem több kérdésem is lenne.
Először az,hogy mért nem tud olyan időjárási helyzet kialakulni a téli időszakban,hogy nálunk az  igazi tél is legyen belőle?
#18835
Sziasztok! Valaki meg tudja pontosan mondani mikor is regisztráltam ide a metnetre pontosan?
Én 2003 január vagz februárra emlékszem, reg. számom: 1213.
#18834
Valóban, csak szét kell nézni jobban, köszi a választ!
#18833
Szia! A radarkép alatt, a jobb oldalon találsz egy rövidebb összefoglalót a kettő közötti különbségről, részletes leírást pedig a Radar ismertetőben olvashatsz. nevet
#18832
Sziasztok! Az OMSZ radarképen mit jelent a jobb felső sarokban látható CMAX? Rákkantintva egy országos radarkép jelenik meg valamivel több jellel, mint az "Országos" radarkép.
#18831
Én meg jó pár évig dolgoztam fent a radarállomáson, és bőven volt éjszakai jégveszélyes helyzet és jégverés is sajnos. Mint említettem, ugyan drága a beavatkozás, de a jégkár még annál is nagyságrendekkel nagyobb lehet.
Az is közrejátszik még, hogy nem egyesével megy a bekapcsoltatás, hanem nagyobb térségenként egyszerre, így pl előfordulhat, hogy a terület keleti peremén zivatarok vannak, emiatt az egész térségben mennek a generátorok. Nem tudom, most mekkora egy klaszter, de régebben itt Somogy-Tolna-Baranyában először  kettő, majd 4 részből állt a hálózat. 
#18830
Én is üzemeltetek egy talajgenerátort, itt helyben, a kertemben van elhelyezve.
A védekezés hatékonysága azért javulhat majd, mert Kárpát-medence szerte elhelyeznek majd ilyen eszközöket, így nagyobb területen gátolhatjuk majd az esetleges jégveréseket.
Maga a rendszer egyébként szerintem még bőven fejlesztésre szorul. Nagyon sok a "felesleges" beüzemelés, főleg, amikor komplett éjszakákat töltöttem füstöléssel, miközben 32 év alatt (ennyi idős vagyok) még soha a büdös életben nem esett jég éjszaka nálunk.
Egyébként sem gyakori jelenség a jégeső-jégverés felénk, évente jó ha fél tucatszor poytog jég az égből. Igazán károkozó és emlékezetes jégverés is mindössze 2 szerepel az emlékeimben: az egyik tavaly volt, amikor a fél falut szétverte a jég és letiporta a microburst, illetve 2005 májusában volt a másik, amikor kevés, de alma méretű jegek potyogtak mindent összetörve amit csak értek.
#18829
Pláne, hogy a szupercellák jégméretét  ezzel a módszerrel nem lehet jelentősen befolyásolni. 
#18828
Az idei évben az is árnyalja a képet, hogy nem nagyon voltak szupercellák, erősebb példányok pedig, amikhez a jégesős károk nagyobb része szokott kapcsolódni, szinte egyáltalán nem (a június 12-ein kívül talán nem is volt más). Tavaly viszont volt belőlük több is, ami már eleve megdobta a jégkáros esetek számát. Így valóban csalóka lehet, ha az idei kevesebb jégkárt kizárólag a jégkár-mérséklő rendszer számlájára írják.
#18827
Amekkora a változékonysága a jégesős helyzeteknek, értelmes statisztikát csak 10-20 év múlva lehet készíteni a hatékonyságról.
#18826
Épp ma jelent meg egy részletesebb cikk OMSZ honlapján: Link A korábbi híradós riporttal ellentétben itt nincs szó arról hogy tovább mérséklődnének a károk az új szuperszámítógéptől. Inkább ez a lényeg: "Az országos hálózat operatívan májusban indult el, és jól vizsgázott, de hogy a jövőben is biztonságosan üzemeljen, informatikai fejlesztések váltak szükségesek"  és "Ez a modellek gyorsabb és megbízhatóbb elkészülését jelenti, valamint az OMSZ szakemberei képesek lesznek a veszélyes időjárási jelenségek - így a jégeső - helyének, idejének és bekövetkezési kockázatának pontosabb becslésére."  Megint a szenzációhajhászás, félreértés, tudatlanság lehetett az ok... Ráadásul mivel alig pár hónapja indult csak el az országos védekezés így nem is lehet majd érdemben összehasonlítani az idén nyári keletkezett károk arányát a következő évek arányával. 
#18825
Jó kérdés. Természetesen a jobb előrejelzés nagyobb hatékonyságot jelent, de pont a zivataroknál-jégesőnél nem tudom, mennyire lehet tovább növelni az előrejelzések hatékonyságát.
A generátorokat a felhő kialakulása előtt két órával kell beindítani, akkor éri el  a legjobb hatást. A működés milliós nagyságrend óránként, ha viszont nincs beavatkozás és beüt a jégeső, akkor a kár milliárdos nagyságrend, szóval még mindig olcsóbb a felesleges bekapcsoltatás, mint annak elmaradása (egy bizonyos határig természetesen)
A hatékonyságot a terület növelése egyértelműen javítja, mert kisebb lett a perem a területhez képest.
#18824
Tudja valaki hogy konkrétan mi módon fogja tudni az új jégkárenyhítő rendszer tovább csökkenteni a károkat az eddigiekhez képest? Ha bele gondolok a fizikai védekezés ugyanaz marad: bekapcsolják a talajgenerátort. Egy pontosabb és gyorsabb előrejelzés ezen mit segít? -Gondolom- eddig is egyből bekapcsolták a generátorokat ha esély volt jégesőre, még ha nem is jött össze a légköri feltétel később. Inkább feleslegesen járatták mint nem. De ha nem így volt cáfoljatok meg. Laikusként úgy vélem inkább a felesleges járatáson segít majd.
#18823
Köszönöm a választ, kedves Thermometer. Szép estét kívánok! 
#18822
Üdv ujra közöttünk! Sajnálom, hogy csak nagy ritkán nyilvánulsz meg. Kicsit csodálkozom a kérdéseden, hiszen, ha jól emlékszem, éppen Te írtad anno, hogy az olyan erős El Nino epizódok, amilyen pl. a 2015-os vagy az 1997-es volt, csupán 10-20 évenként egyszer fordulnak elő. Az általam is látott diagram, mely az El Nino és La Nina epizódokat mutatja több évtizedre visszamenőleg, szintén ezt mutatja. Szóval, legvaloszinubb az, hogy most csak neutrális, vagy enyhe Nino ill. Nina állapotok jönnek jó hosszú ideig. Ezek pedig nem fejtenek ki számottevő hatást a globális idojarasra. 
#18821
Szép napot, jó észleléseket kívánok! Javában tart a naptevékenységi minimum, hetek telnek el anélkül, hogy foltos lenne központi csillagunk felszíne. A statisztikai minimum időpontját a legtöbben jövő évre teszik (bár lehet, a Nap "meggondolja" magát, és módosítja azt). Tudja-e valaki a szakértők közül, hogy a közeli jövőben bekövetkezhet-e egy erősebb La Nina-jelenség, vagy pedig egy fokozott El Nino-jelenség lép fel? Melyik kialakulására van nagyobb esély? Az is elképzelhető, hogy egyik sem lesz kiugróan magas? A válasz(oka)t előre szívesen megköszönöm. 
#18820
Köszi! Én is úgy emlékeztem, hogy mintha az lenne a jobb, csak nem voltam benne biztos. nevet
#18819
Azt hiszem a keveredési aránytól is függ, de a virtuálisat. Jelentősége azonban inkább csak az alacsonyabb értékeknél van.

Na de most utánanézek ha a pulya engedi vidám
#18818
Mivel a met. társalgóban tegnap elveszett a többi hozzászólás között, hátha itt:

Ha jól emlékszem, már volt róla szó régebben, de most nem találtam: a CAPE (és LI) esetében a felszállásokon megjelenített értékek közül melyiket érdemesebb elfogadni, a sima vagy a virtuális hőmérséklet alapján számoltat?
#18817
Nálam a vírusirtó blokkolt az képfeltöltés oldalon egy elérési kérelmet, ami megpróbált felmenni egy bitcoint bányászó oldalra. Érdemes utánanézni, nem szedte-e be valaki...
#18816
1000 Köszönet! Ezt a doksit még nem láttam vidám
#18815
Szia! 
Bölöni Gergely: Meteorológiai adatasszimiláció
Link
#18814
Sziasztok!

Meteorológiai adatasszimilációval kapcsolatban esetleg tud valaki segíteni nekem? (Akár privátban is). Sajnos nem értem, hogy ez a fogalom pontosan mit is takar, mi folyamata az adat asszimilálásának. (Tehát mit kell csináljak a nyers adataimmal, hogy asszimilált adatot kapjak?)
A válaszotokat és segítségeteket előre is köszönöm nevet

(Tegnap szerintem nem jó csoportba kérdeztem vidám
#18813
Modellek segítségével kb. 7-10 napra lehet körvonalazni, hogy milyen idő várható. A nyár még messze van, így nem tudni milyen idő lesz. Az elmúlt néhány száz évből kiindulva azt mondanám, nyáron meleg várható. Eső is fog esni. 
#18812
Sziasztok!

Nem néztem utána, hogy ez a mostani nyári hőség meddig tart még illetve mi várható majd nyáron, Akkor is ilyen száraz meleg időnk lesz? Jó lenne kis csapadék...
#18811
Link
#18810
Sziasztok.

Kérlek, tudnátok nekem linkelni azt az oldalt, ahol rákattintunk egy bizonyos pontra Európa térképén, és láthatóak lesznek az adott helyhez a fáklya tagok?

Előre is köszönöm!
#18809
Régebben is volt, minden bizonnyal ebből ered a "majd, ha piros hó esik" kifejezés.
#18808
Régebben (90-es évek) is szokott esni szaharai homokkal teli eső? Nem emlékezem rá, de lehet csak azért mert nem volt még autómnevet Savas a kémhatása? Nem pucoltam le az autóról csak ma, aztán szépen belemaródott néhány fekete műanyag részbe, csak a műanyag ápoló tüntette el. Ráadásul jöhet a következő adag hétfőn? Link
#18806
Pont mint a karácsony,bezzeg régen a karácsony havas volt,hát statisztikailag ez sem igaz. Fontos napok talán jobban megmaradnak az agyunkba
. nevet
Link
Itt is kutakodhatsz.
#18805
Köszi a linket, és az érdekes előrejelzést a múltból. Én is nyomoztam, az OMSZ küldött egy grafikont az elmúlt 30 évet vették górcső alá. Ebből kitűnik, hogy az esős március 15.-ék az alábbi években voltak:

Link


1992, 1994, 1995, 1997, 2000, 2001, 2002, 2008, 2009, 2010, 2013, 2014. 2016 és idén

A gyanúm hogy esős részint abból fakadhat, hogy a tanulmányokból megragadt bennem  illetve voltak egymást követő évek a csapadékos ünnepnapra, ld fentebb. 
#18804
Link
Csak úgy tűnik, hogy csapadékosabb.
#18803
„A korabeli időjárási napló szerint 1848. március 15-én Budapesten a kora hajnali óráktól erősen felhős, csapadékos volt az idő. Majd egész nap borult volt az égbolt, esett az eső. A lehullott csapadék mennyisége 7 mm körül alakult.”
#18802
Ha jól emlékszem, 1848-ban havas eső esett.
#18801
Jó napot kívánok!

Afelől szeretnék érdeklődni, hogy miért esik március 15-én elég
gyakran az eső Budapesten? Úgy tanultuk, hogy 1848-ban is így volt, s amit
jómagam is megéltem elég sok esős nemzeti ünnep volt eddig. Miért van
ez éghajlat szempontból, illetve tudnának erről  cikket,  közölni,
hogy az elmúlt évtizedekben milyen arányban volt esős e nap?


Köszönöm szépen
Giovanni
#18800
Igen, kb így látom én is. Nincs nagyon mit veszítsek már, hamarosan megkockáztatom. 
Kösz és szép estét!

   
#18799
Ez valami ipari loggernek tűnik.  Még sosem láttam ilyet.    
Ha a következő 30 nap nem tudod már mire használni, akkor próbáld ki.

Ha jól látom tud generálni mindenféle mérési jegyzőkönyvet a műszer. Én nem lennék meglepődve, ha lenne védelme ilyen "szabotázs" ellen.
#18798
Van egy ilyenem: Link
Jól szerepelt a télen, azonban rendelésekor nem tudtam, hogy ez "kikapcsolhatatlan". Vagyis ugyanúgy fogy az élete (ami csupán 120 nap) ha mér, ha nem mér. Érdekelne, hogy ha esetleg szétcsavarnám, menthető lenne-e még ez a maradék 30 egynéhány nap? Úgyértem újraindulna-e majd onnan ahol leállítottam?
Kösz!
#18797
Juriques. Az Atacama fennsíkon található, 5700 méteres, nem messze az ALMA csillagvizsgáló központtól. 
#18796
Melyik vulkánt nézted ki?
#18795
Kösz szépen!
#18794
Árnyékolóval kapcsolatban Taki a legkompetensebb személy az oldalon, vele vedd fel a kapcsolatot: Link
Esetleg a műszeres fórumban találhatsz még hasznos információkat itt az oldalon.
#18793
Idén júniusban az Andokban (Chile-Bolívia határvidékén) szeretnék egy kb egy hetes hőmérséklet-mérést lebonyolítani. A célpont/ mérőhely egy sivatagi klímájú, magas vulkán kráterének alja/ közepe (nem működő, pusztán topográfiai sajátossága miatt választottam).
Hatékony árnyékolóra lenne szükségem. Próbálkoztam már házi-készítésű cuccal, de nagyon melléfogtam (polisztirén-alufólia kombó, senkinek nem ajánlom), napos+szélcsendes időben orbitálisan torzít. Szerencsére itt az éjjeli minimumok volt a prioritás, ami a loggeren múlott. Az meg jó volt.  
Most azonban a pontos napi hőingás a projekt veleje, ezért szeretnék egy komolyabb/ szakszerűbb felszerelést használni. Az árnyékoló itt a legkényesebb pont.
Tippek? 

Előre is kösz.

 
#18792
Kösz szépen a választ. Örülök, hogy "rossz" társaságba keveredtem  nevet
#18791
Áthelyezve innen: Meteorológiai esélylatolgatások (#71367 - 2018-03-06 08:44:49)

Szia! 
Először is elismerésem, hogy ilyen méréseket végzel Te is Erdélyben, a Pádison. 
A cikk tökéletes összefoglalója a tevékenységednek. Gratulálok hozzá!

Sátorban kemény éjjeled lehetett a -20 alatti tartományban. 

Volt már arrafelé mérésünk, nem is olyan messze a te mérési helyszínedtől. 
A Ponor-rét és a Csodavár felé is volt nekem, egy-egy alkalmas mérésem, de az nyáron történt.  
A Belgiumban élő Karel Hoolvoet jóvoltából 2014-15; valamint 2015-16 telén volt állandó mérés a Pádison. 
Akkor a műszer kevésnem bizonyult. Azon 39,9 fokon megállt az élet egy 10 órás intervallumban. 
A becsült minimum adat akkor -41 fokos tartományban lehetett a dolinában. 
Ő jelenleg másfelé koncentrál a mérésekkel, illetve a második gyerekével foglalkozik.
Írtam privátban a keresésedre, ott folytatjuk.
#18790
Áthelyezve innen: Meteorológiai esélylatolgatások (#71366 - 2018-03-05 23:27:10)

Szevasz, Robi!

Épp nemrég kérdeztem rá a fórumon, hogy tud-e valaki részletesebb infót adni a bükki töbrökben végzett kutatásokról. Téged ajánlottak többen is. Most meg látom, épp posztoltál, hogy egész jó fagyokat mértetek a napokban.
Engem kimondottan érdekelnek a fagyzugok. Romániában tudtommal még nem voltak komolyabb próbálkozások ezirányban, pedig lenne hol (Pádis fennsík pl). Tavaly  januárban egy ottani uvalában -32 fokot mértem, jóval alacsonyabbat, mint aznap éjjel bármelyik mérőállomás az országban. Írtam is egy cikket róla (románul): Link
Érdekelne, hogy ti milyen módon kezdtetek bele ebbe a tevékenységbe, milyen műszereket használtok, támogat-e anyagilag valaki? Tervemben áll itt Erdélyben is elindítani valami hasonló projektet. 

üdv,

   Zéró

#18789
Kösz szépen!
#18788
Szia! 

Kerekrobi névre dobj egy pü-t, Ő biztos tud neked kimerítő választ adni mindenről. 

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 16:28:46

Bakonybél - Pápai utca ( Tszf: 270 m)

2.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.