2025. április 23., szerda

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#3994
Színes kis társaság, jó rájuk nézni!
Dejszen ez félelmetes (ránagyítottam) :-) Link
Ez a pók meg lanovkázik? Link
#3993
Az elmúlt pár nap ízeltlábúi, köztük pár légy is, természetesen..nevet Link
#3992
Ugye?! :-)
#3991
Azok az igazi szemtelen legyek. nevet
#3990
A zengõlegyek nagyon kíváncsinak tûnnek, ahogyan - a leírásod szerint - nedvességet keresve, darázs-ruhában (de egyáltalán nem darázs-derékkal) próbálnak leszállni. Õk is nagyon "profik" az egy helyben repkedésben és hirtelen helyváltoztatásban.
A pöszörlégyben a megragadó az, hogy legszívesebben a kezembe fognám, és megsimogatnám a kis "bundáját".
Tényleg, melyik az a légy, amelyikkel erdei túráink során találkozhatunk, általában többen vannak, viszonylag kicsik, és sem elhessenteni nem lehet õket, sem "elmenekülni" nem lehet elõlük: hiába a futás, hosszú méterek után is elõkerül ugyanaz a csapat.
#3989
Bizony jószándékú nektárgyûjtõk a pöszörlegyek, meg a többi viráglátogató kétszárnyú család, pl. a különbözõ zengõlegyek is. Utóbbi gyakran száll(na) le az ember melegben gyöngyözõ karjára, hogy a nedvességet felszívogassa kis tapogatójával. Sajnos az emberek többsége veszedelmes támadónak véli, és megpróbálja menten agyoncsapni. szomoru Csuda érdekes, és színpompás, gyakran más rovarosztály jellemzõit imitáló fajok tartoznak közéjük. Ha rájövünk, hogy ártalmatlanok, sokáig el lehet õket nézegetni. nevet Persze vannak kellemetlenebb, igazi "legyeskedõ" legyek is, pl. a legelõlegyek, húslegyek, akik azonban szintén nem szúrnak.
#3988
No, megtaláltam a kis "kolibrit" :-)
Õ a szegélyes pöszörlégy (Bombylius major):
Link
#3987
Nem is szender! Inkább hártyás a szárnya. Olyan "légyszerû".
#3986
A rettenetes.vidám
#3985
szender nevet
#3984
Mi a neve annak a kis repkedõnek, ami úgy 1-2(2,5) cm nagyságú, tömzsi, pihés, képes egyhelyben állni repülés közben, hosszú szívókájával nektárt falatozik, és az egész rovar olyan kolibriszerû? Nagyon bírom :-)
#3983
Hm-hm,becseresznyéztem,piros a fa az udvarban,és finom édes nevetnevet
#3982
Mostanában egyre kevesebb, viszont dömping van farkasalmalepkékbõl..
#3981
A petúniára is jönnek, meg amit még nagyon szeretnek, az a lustakisasszony, meg a déliglátó. Az utóbbi alkonyatkor kezd nyílni, az ideális az akkor élénkülõ szendereknek. Persze mindenféle tölcséres alakú virág jó a szép hosszú nyelvüknek :-)
Jó Neked, hogy ennyi jár felétek, itt évrõl évre egyre kevesebb van, viszont délebbi fajokkal többet találkozom, mint pl. 15-20 éve.
#3980
Így van, még mindig nem lehet tudni mi volt a leghidegebb érték, és semmi bocs, de ez van címszó!
#3979
Nagyon durva!
Az OMSZ meg hallgat mint szar a fûben...
#3978
Link

Itt van egy hivatalos cikk a fagykárról, volt ahol -8 fokot is mértek..
#3977
vidám Tudom, csodatölcsért ültetek idõnként, s az elég vonzó számukra.. Az elsõ virágzáskor estefelé zörgött a bokor, azt hittem, verébfióka bénázik, mondom, kimentem szorult helyzetébõl.. Aztán közvetlen közelbõl szemezhettem egy, valóban verébméretû szenderrel úgy 15 másodpercig. Na, öregedtem 10 évet hirtelen.vidám Szóval, embert nem eszik, tény, de ahogyan néééééz..!
A darazsakkal szintén fenntartásaim vannak, ha elég bátor lennék, elárasztanám a fórumot óriási, sárga-vörös daráazsak fotóival, kisujj nagyságú harcimarcik.. De inkább futok akkor.vidám (van egy-két StarWars-feelinges kép, ami így született.. utalok itt az elmosódott csíkokra, amiket megörökített a kütyü..vidám)
#3976
dögvagy nevet
#3975
nevet
Nem fog dugába dõlni,ha megfigyelted március második felében volt utoljára csapadékos idö,azóta (1,5 hónap) szinte nulla csapi volt,és ez nem az elsõ eset,múlt év május vége június eleje esett 2-3 héten át minden nap (majdnem kirohadt minden),utána meg 2 hónapig semmi (majdnem kiszáradt minden),szal most ez a trendi,rendkivül száraz és rendkivül csapadékos blokkok követik egymást...
Vagyis ha elered akkor nem akar elállni,ha meg eláll nem akar eleredni...
Ez a növényeknem nem túl jó,azért szerintem a normális tán az lenne ha egyenletesebb eloszlás lenne,nem ilyen szélsõséges...
Szóval a nyakamat teszem rá hogy esõs blokk jön,most az hogy pont lehet nálam esik 90 mm,Kaposváron meg 15 mm az egy dolog,de az idöjárás jellegét tekintve rendkivül csapadékos lesz...
Utána meg rendkivül száraz...
Remélem rendkivül száraz lesz június 2-3-án is,és napos melegben túrázhatunk Ivanscicán nevet
#3974
Az kizárt, akkor jön az elmélet "B" verziója. nevet
#3973
Oké, ezt most fölírom magamnak. Ha mostantól 3-4 héten át nem csapadékos (legyen mondjuk 20-30mm/hét) idõszak következik, akkor vehetem (vehetjük) úgy, hogy dugába dõlt az elméleted? nevet
#3972
Kérdés,hogy hány növényt mosott el a víz,ugyanis itt ugy esett folyt hömpölygött szanaszét,hogy szerintem elég sok kertben kárt is tett,nekünk elárasztotta az udvart mert nem bírt efolyni...
Illetve ha az elméletemet (miszerint néhány hetes rendkivül csapadékos idöszakot néhány hónapos rendkivül száraz követ) nézzük akkor most pár hétig megállás nélkül esni fog,úgyhogy lesz utánpótlás nevet
Csak nehogy most meg kirohadjon minden nevet
#3971
Talán még idõben jött az égi áldás, néhány kritikus igényû növénynek, állatcsoportnak (akik szinte már anabiózisba estek fejlõdésük kellõs közepén) még az aranynál is többet ért. Kivétel azok a szerencsétlen sorsúak, akikkel a sok héten át tartó kiszárító körülmények után elvitt a május eleji fagy.. A front elvonultával öröm lesz kimenni az erdõre, mezõre, szinte újjászületést lehet majd tapasztalni.
#3970
Én csak keserûen sóhajtozni szoktam, amikor egy-egy pille úgy dönt, hogy exponálás elõtt fél mp-cel reppen tova. nevet Azért elég gazdag a kertetek ízeltlábú-faunája, a fajok nagy részét egy alföldi gazda hiába keresné az övében. (Ja persze, egy öv faunája tényleg szegényes lehet.. nevet ). És ahogy Borka is írja, nagyon jól komponáltak a képek.
Én nagyjából idéntõl kezdtem szorgalmasabban rovarokat, pókokat fényképezni, a fõ szerelem (munka, hobbi stb.): a növények mellett.
#3969
És milyen jó érzékkel komponálod meg a képeket! :-)
#3968
Controll, a szenderek nektárt eszegetnek (a halálfejes esetleg mézet), szóval embert nem. :-)
Csodás kis lények a rovarok, hogy úgy mondjam, minden ízük gyönyörûség. Darázsfészket belülrõl ne akarj fényképezni, aztán nem lesz gond. :-)
#3967
A rovarképekhez azért muszáj hozzátenni, komoly bátorságpróba nekem az õ fotózásuk..vidám S igazából az az értékelendõ teljesítmény, hogy be kell cserkésznem õket, s egészen az arcukba kell dugni a gépet.. ugrásra készen, fõleg a szarvasbogaraknál.. Elõlük marha nagyot tudok sprintelni, meg a szenderek elõl is..vidám
#3966
A képek egy olympus C-370-essel készültek, egy hete próbálgatom a "nagy gépet", de a makró marad a kicsivel, míg nem nyerek a lottón..nevet Konkrétan a kertünkben fotózom az aprónépet..nevet
#3965
Hát, nem tudom. Fával vihettük be a lakásba.
#3964
Nagyon szépek a rovaros és pókos képeid, végignézegettem õket. A fényképezõd sem lehet egy sima "mezei" gép. nevet Jobbágyi környékén fotózol?
#3963
Igazi hõs! Nem lehet, hogy ugyanaz az egyed jár vissza Hozzád? :-)
#3962
2 napja a házból raktam ki egyet. Ez már a 4. két hónap alatt..
#3961

beillesztett kép


Kis hõscincér (Cerambyx scopolii)
#3960
Köszönöm szépen az összes segítséget! Tandíjat fogok Neked fizetni lassan... :-)
#3959
Köszi nevet
Ami gond hogy nem tudom merre menjünk majd júni 2-án,mert ezek a gazok a hegyet körülvevõ réteken legelõkön voltak,mig ha simán megmásszuk akkor erdei utakon megyünk,és nem tudom akkor hol lenne izgibb??
A szádorok pl. a déli oldalon voltak,de onnan felmászni az kemény menet és a felmászás nem is annyira szép,meg az utat sem tudom nevet
Az északi felén felmenni annyiban jobb hogy tudom az utat,de ott nem nagyon van rét...
A metnet tali fórumba is válaszolhatsz nevet
#3958
nevet
#3957
Szép helyen jártatok nagyon! Valószínûleg veletek tudok tartani a júniusi túrán, biztosat majd jövõ héten mondok.
Tehát a növények nevet
1. közönséges bakszakáll, 2. ha vizenyõs réten volt (márpedig a fehér fûz arra utal) akkor réti kakukkszegfû tömege, 3. Noli valószínûleg jól tippelt nevet, 5.-6. szurokszegfû vagy enyvecske, 7. mezei szarkaláb, 8. mezei árvácska, 12.-14.és 16. takarmánybaltacím, 15. valamilyen varfûféle, 17-esen elég sok minden van, mezei herét, és pacsirtafüvet ismerek föl, 18.-21. valamelyik szádor-faj (csak nem a vérveres?! jaj, el kell mennem megnézni nevet, 22.-23. kutyatej (Euphorbia sp.), 24.párzó boglárkalepkék, 25. már megint egy szádor, a mindenit Floo, ügyes gyerek vagy te nevet, 26. nagyvirágú méhfû, 27. pacsirtafû (Polygala sp.) 30. madárfészek (ez is egy kosborféle), 31. fehér madársisak (meg ez is), 32.-33. kardoslepke, 36-os szádor ismét, 38. zanót (Cytisus), 39. a 3-ason látott széleslevelû ujjaskosbor.
Tényleg gyönyörû képeket csináltál, gratulálok! Alig várom, hogy megismerkedjek kedvenc helyeddel. nevet
#3956
Én még tippelni sem merek szádorra képrõl, "ismeretlen" terepen pedig még mellette állva sem. nevet A bibeszín alapján elvileg jók lehetnek a tippjeid, ráadásul mindkettõ elég gyakori faj. A szádorok nagyon becsapós társaság, sokszor néhány méterre bújik ki a földbõl a gazdanövényétõl. Pontos meghatározásukhoz ezért ásni kell. nevet vagy inkább szomoru hogy megállapíthassuk a gazdanövényt. Én nem szoktam ásni, csak nagy ritkán, herbarizáláshoz, mert a területemen elõforduló 4-5 fajuk elég jól felismerhetõ külsõ bélyegek alapján is.
#3955
Már kezdem is, Floo! nevet Mondjuk a képtár tegnap este nem mûködött.
#3954
Elvileg lehetnek. A pipitéreknek, fõként a három leggyakoribbnak (Anthemis austriaca, A.arvensis, A.ruthenica) meghatározásához kis gyakorlat azért szükséges - elég hasonló fajok. A levél fogazottsága és a vacok morfológiája a döntõ, ami a képen sajnos nem látszik ill. ugye még nem virágzik a növény. Úgy szokták megállapítani a faji kilétet biztosan, hogy egy virágot kettévágnak, és megállapítják a vacok formáját. Egyébként termõhelyigényük is eléggé más, az austriaca bázikus- az arvensis savanyú kémhatású, míg a ruthenica száraz, fõleg homokos talajokat szeret. Gyanítom, hogy nálad tényleg a ruthenica lehet, ami - ha megfigyeled jobban - szürkén molyhos-gyapjas bevonatú is.
#3953
Link
Jaurinum!
Napok óta várlak hogy beazonositsd a virágaimat,bár már Noli elkezdte nevet
#3952
Elvileg lehet a bujdosó is termetes, bár kétségkívül szerényebb megjelenésû mint a pipacs. A határozó a termés alakját, a bibekorong karéjainak számát (ezek a képeken még nem látszanak), és a sziromlevelek alakját teszi meg fõ elkülönítõ bélyegnek. Én még hozzátenném, hogy a pipacs szirmai átfednek egymással, a dubiumé pedig kiscsi kerek megjelenésük miatt csak érintkezik. A termõhely részben megegyezik, mindkettõ zavart társulásokhoz kötött. Szerintem - a képeid alapján - mindkettõ Papaver dubium.
#3951
Olyan, mint egy vadászpilóta napszemüvegben.nevet
#3950
Aranyos :-)
#3949
De állati jó! Szuper a szeme!
#3948
Arborétum. Ugye csak elütés volt? nevet
#3947
Zümm a nagyszemû bögöly:Link
Link
Felnagyítva érdemes nézni!nevet
#3946
Ha esetleg valaki erre jár nézzen be most nyílnak a rododendronok a Budafai Arbarétumban.
Link
#3945
Valamelyik hegyi encián (tárnics), nagyon szép fotó!
--
Noli látom kérdeztél, majd este válaszolok, most indulok terepre.

Utolsó észlelés

2025-04-23 06:02:19

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

10.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138851

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.