2025. április 22., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#3543
Mély tiszteletem a korábbi munkatársadnak, az oldala bekerült a kedvencekbe. :-) Neked meg köszönet!
A tollasmoly csodás állatka, tavaly hoztam haza egyet az uramnak, mert a neten látott valahol és nagyon tetszett neki. Munkahelyen fogtam... Aztán ment az erkélyre persze.
#3542
Jé, egy Upupa! De jó!
#3541
Kukucs:Link
nevet
#3540
szomoru
Én se csináltam ma képet.
Láttam citromlepkét és hajnalpírlepkét ma pedig. És sok érdekes vízinövényt.
#3539
Nem, azt súgta ma valami, hogy elreppen elõlem minden. nevet
#3538
Készült ma is sok kép? nevet Várjuk mindannyian.
#3537
Mint mondottam, van 2 szakkönyvem. nevet Azonkívül egy korábbi munkatársam, aki történetesen lepkész, azon belül molylepkész. Neki küldtem el a tegnap fotózott kis színes pillécske-fotómat, az õ honlapján Link kalandozva bukkantam a fajra. Egy könyvem írja, hogy a rokon Nemophora-fajok hosszú csápja a leszálláskori fékezésben segítenek. Egyébként pedig föl-le hullámozva követik a lepke röptét. Mi egy hasonlóan érdekes, alig észrevehetõ tollasmolyt (egy Pterophorus-fajt) találtunk tavaly egy fenyõfa törzsén: Link
#3536
Én még nem láttam itt fecskét
#3535
Na erre már kíváncsi vagyok, honnan tudod :-)
Köszönöm szépen!
Meg arra is kíváncsi vagyok, hogy minek nekik ekkora csáp, mi a céljuk vele! Addig oké, hogy az az "orruk", mivel ugye a fiúknak itt is nagyobb a lányokénál, de normális lepkék tizedekkora csáppal is jól elvannak.
#3534
Az idei elsõ fecske amit sikerült lefotózni:

beillesztett kép

#3533
A "tündérkéid" magyar neve smaragdfényû tõrösmoly. Érdekes társaság az övék, az õsi jellegû gyökérrágó õslepke-félék (Hepialidae) tagjai.
#3531
Egy-két dolgot tudok, de ezek nem rendes tanult alapok, hanem leginkább a megfigyelt gyakorlati hasonlóságok miatti utánajárás emlékei. :-) Madaraknál, lepkéknél sokkal alaposabban ismerem a rendszertant.
#3530
A bujdosó mákból ez az egy szál volt... Nagyon régen láttam utoljára, pedig gyerekkoromban Paloznakon sokszor belefutottam a dombtetõ száraz rétjein. :-(
Rezedát meg még életemben nem láttam (vagy nem tudok róla), azt hittem, az valami nagyon illatos virág. Vagy csak a kerti az? Az illatokat remekül érzem, egész messzirõl is (a múltkor a konyhában álltam és fõztem reggel, amikor enyhe kávéillatra lettem figyelmes, és a szemben - 30 méterre - lévõ ház egyik erkélyén kávézgatott a lakó, persze onnan fújt a szél), szóval ennek nem éreztem illatát.
#3529
Indulunk Ivanscicára,1-2 óra körül remélem már 1061 méter magasan leszünk,este hozom a képeket nevet
#3528
Az említett 2 füstikefaj esete elég kacifántos.. (Ja, a nevetõ elefánt a kacifánt? - már akartam kérdezni). Szóval akkor elég sok szakembert is megtévesztettek, amikor a 92-es és 2000-es határozóban a két faj határozókulcsát véletlenül felcserélték.. Ugyanis a schleicheri-nek van 1/3-akkora murvalevele mint a terméses kocsány, valamint termésének csúcsán bemélyedés látható. Ellenben a vailantii-nak kb. feleakkora a murvája mint a terméses kocsány, a termésének csúcsán nincs bemélyedés. A virágszín nem mindig határozóbélyeg, csakúgy, mint a termet - ez általános tapasztalat! Azon kívül a vailantii széltében elterjedt (bár peszticidérzékenysége miatt mára megritkult), gyakorinak mondható faj, a schleicheri jóval ritkább.
Egyébként a talált növényeid közül a terpedt rezeda és a bujdosó mák egész jó "fogás". nevet
#3527
Nincs mit, Noli. nevet Igen, azt kifelejtettem, valóban Silene nutans!
Annyi a magyarázat, hogy sokat járok ki a természetbe. nevet Jól, mondod, az embert bökdösi, bosszantja, ha valamit már látott, de nem jön rá, mi az. Erre jó az, ha télen-nyáron kint van az ember, valamennyi fenológiai stádiumát látja, rögzíti az adott fajnak. Cönológiai felvételezésnél ez az ismeret elengedhetetlen, nélküle harmadannyi faj lenne 1-1 kvadrátban. A rendszertan bizony nagy segítség, ha az alapoknál kicsit többet tudsz, akár egy más éghajlati övön fekvõ távoli ország flóravilágában sem veszel el.
#3526
Na kijavítottam õket, immáron a helyes elnevezéssel szerepelnek. :-) Nagyon szépen köszönöm a segítséget és a javítást!
Engedj meg egy hülye kérdést: hogy a fenében tudsz ennyi növényt kapásból megkülönböztetni??? Gondolom nagy segítség, hogy a rendszertani jellemzõiket ismered, de akkor is, egy sokkötetes lexikon van a fejedben...

Amire azt írtam, hogy mécsvirágféle, az lehet Silene nutans?
#3524
:-)
#3523
Fumaria esetében szeritem tök más árnyalatú a vaillanti virága. Nekem legalábbis egyértelmû volt, meg se fordult a fejemben, hogy vaillantii lehetne. Tudod, a nõk szeme sokkal több színt képes megkülönböztetni :-)
A bablevelû varjúhájat különösen köszönöm, mivel nem bírtam rájönni, melyen varjúháj, és már tök ideg voltam... Ez a tipikus "láttam már és valamikor tudtam is, de nem jut eszembe", szerintem botanikai hibridje még van is muteromnak Paloznakon a sziklakertben (rózsaszín virágú).
A javításokat is köszönöm szépen! Ennyit jelent, hogy valaki ért is hozzá, vagy csak próbálna érteni! :-) Kijavítom a képneveket is.
Egyébként szerintem szánj rá egyszer idõt, érdemes áttúrni pusztán a gejzírkúpokat, rengeteg kis apróság van, amelyek szerintem tetszenének Neked ott, ráadásul kúponként is változik a növényzet. Ha nem két milliméteres pókgyerekeket fotózol útban a kúpokhoz, fél órás kényelmes séta a falutól. :-)
#3522
tulipánok2 Link
#3521
Mikor el lettek ültetve jó pár évvel ezelõtt, akkorák voltak csak mint a tenyerem. Azóta ez lett belõle, önállóannevet
#3520
És az a vám-pirítógyökeren alszik.
#3519
Sõt, ahogy elnézem a fügét, májusban beérnek az elõzõ évi gyümölcsöknevetLink
Lefotóztam az év elsõ rigója közûl egyet, jól mutat a virágzó s
zilva fán!Link
Te Floo megkérdezném tõled, hogy a kivit visszavágtam és a leesõ darabot beszúrtam a földbe , az is hajt. Lehet meggyökeresedik?Link
Tavirózsa igen elõrehaladott állapotbanLink
#3518
A hajnalpírlepkének az országhatárok környékén élõ, éjszaka rajzó alfaja a vám-pírlepke.
#3517
Noli igen jó képek születtek, én is sajnálom az elveszetteket. Nos, a "virag1" egy közönséges ternye (Alyssum alyssoides), a "virag2" egy Reseda phyteuma, a "virag3" bablevelû varjúháj (Sedum maximum), "virag4" kakukkhomokhúr (Arenaria serpyllifolia).
A megnevezett növények többségét jól határoztad, gratulálok!
Engedj meg azért még néhány (fontos) helyesbítést:
Az Eriophorumod csak egy zsombéksás (Carex elata), a hüvelyes gyapjúsás az ÉK-Mo.-i dagadólápok ritkasága;
A Geranium lucidum-képek közé a 26-oson és a 27-esen egy másik gólyaorr, a Geranium pusillum tõlevelei ékelõdtek be (a lucidumé csillogó, ezé molyhosan szõrös, a képen jól látni, és t-k az alakjuk is különbözik);
A 140-esen a széleslevelû salamonpecsét van (az orvosi levele hamvaskék).
Végül egy kérdés: A Fumaria schleicherii-t hogyan különítetted el a F.vaillantii-tól?
#3514
De szép hérics..
#3512
Szép nõi nevük van. Adél.
#3511
A "tündérkék" közben meglettek: Adela reamurella a nevük, magyarul nem találtam. Tölgyön élnek.
#3510
Hogyhogy nem METNET felirat formában vannak ültetve? :-)
#3509
nevet
#3508
A búzavirág már itt is virágzik.
#3507
Fogalmam sincs, ki a kis narancsos mintás jószágod, mivel mondtad is, hogy pindur volt, microlepidoptera, nem ismerem õket. Bár most kerestem használható oldalt:
Link
Átnézem, amíg látok még.:-)

Annyi hajnalpírlepke volt Tihanyban, hatszemélyes vacsora összejött volna a combhúsukból!
#3506
Link
Na!
A szõlõre,a búzavirágra és a cseresznyére (! !) hivnám fel a figyelmet nevet
Még a végén igaza lesz Hópihének,áprilisban megérik a cseresznye nevet
#3505

beillesztett kép

#3504
De a java most jön ám nevetnevet
#3503
Én szintén ezt tudom mondani! Nagyon jó ez a fórum is!nevet
#3502
Elfelejtettem mondani, hogy elkezdett nyíli a vadgesztenye... No meg tökig vagyunk cserebogárban (májusiban).
#3501
Csodás képeket csináltok,öröm látni ahogy tombol a természet...
Grat mindannyiótoknak nevet
#3500
Nagyon szép képek.
#3499
Egy sértõdött észlelõtárs:

beillesztett kép

#3498
De kár a képekért..
A 2. képen hajnalpír lepke van, ugye? Ma is láttam egyet.
Olyan zöld karolópókocska landolt rajtam tegnap, amilyet fotóztál. Aranyos jószág.
#3497
Na lassan felmennek a képeim. Kis hibával. Egyik kártyám, fél giga képpel közölte velem, hogy rendben, hogy telefényképeztem, de õ bizony megtartja magának a képeket. Szóval meghalt. Pedig azon voltak a pipacstömegek... Elnyílt pipacs, nyíló pipacs, bimbós pipacs... Meg virágzó szamócás. Meg egy rakás lepke, hernyócska, meg mindenféle rovar. Még egy négypettyes hernyórablóm is volt pedig. :-( Meg egy rakás gejzírkúp. Vénséges vén tölgyek görcsös ágakkal. Stb.
"sszameg.
Úgyhogy ami maradt, azt lehet nézni. Viszont azért van pár jó közte, pókok, lepke (hajnalpírlepke is! meg galagonyalepke, de rég láttam már ilyet!) meg egy rakás lepke, aminek nincs meg a képe. A lepkék, akikkel ma találkoztam:
Árvácska gyöngyházlepke (Boloria euphrosinae)
Bogáncslepke (Vanessa cardui)
Cigány busalepke (Erynnis tages)
Citromlepke (Gonepteryx rhamni)
Erdei szemeslepke (Pararge aegeria)
Fecskefarkú lepke (Papilio machaon)
Galagonyalepke (Aparia crataegi)
Hajnalpírlepke (Anthocharis cardamines)
Káposztalepke (Pieris brassicae)
Nagy tarkalepke (Meliaea phoebe)
Repcelepke (Pieris napi)
Réti tarkalepke (Melitaea cinxia)

Van némi hiányosságom viszont virág-ügyben, a sorozat végén, szimplán csak virag1, stb. jelöléssel. Ha esetleg hozzáértõ kollégától segítséget kapnék... Elõre is köszönöm! Van egy moly is, akit látásból ismerek, valamikor úgy 10-15 éve még a nevét is tudtam, de nem emlékszem rá. Õ "tunderke" néven van, ha valaki ismerné, megköszönném a nevét! Tényleg olyanok voltak, mint a levegõben röpdösõ kis csillogó tündérporontyok!
Az erdõ meg olyan lombos, mintha nyár lenne.

Link
#3496
Noli, itt van az általad is képtudósított növény: Link de adnék egy házi feladatot mára is: Link Ez a kicsi pille (szárnyfesztávja nem volt több 1cm-nél) nagyon türelmesen pózolt a homokbánya udvarán. Elsõ körben nem találtam meg a határozóban.
#3495
Link

tulipánok
#3494
A mai, kisalföldi meszes homokpusztán tett pár órás kirándulásunk alatt és után olyan érzésem volt, akár egy nyár közepi tikkasztó napon: kerestük az árnyékot, fogyott a nedû, szívott a Nap, szárított a szél. Rohamosan halad elõre a homoki vegetáció fejlõdése, a kora tavaszi apró "hadosztályoknak" (efemerofitonoknak) már nyoma sincs, és 1-2 hét múlva (a szokottnál jóval korábban) már selyemfényû hullámzás lesz úrrá a pusztán: kibontja tollas toklászait a pusztai árvalányhaj. Jelenleg a héricsek már elmenõben vannak, virít a fekete kökörcsin, a homoki nõszirom, kezd az agárkosbor is. Képösszeállítás: Link

Utolsó észlelés

2025-04-22 20:18:03

Nagyalásony

18.4 °C

31502

RH: 43 | P: 1015.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138851

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.