2025. április 22., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#3293
Csodásak! Mint mindig :-)
+Én is most estem haza, fenn voltam a Látóhegyen reggel óta...
Láttam (de nem hagyta magát fényképezni) fecskefarkúlepkét, hajnalpírlepkéket (elég sokat), réti tarkalepkét többet is (májustól repül elvileg), meg egy pár káposztalepkét. Láttam fecskéket, szokásos pintysereget, citromsármányt, cigánycsukot, vércséket, egy egerészölyvet egész közelrõl. A tövisszóróink még nem jöttek meg, de szerintem hamarosan itt lesznek.
Egyre több a pók is, és már vannak virágpókok, egyre többféle keresztes is. Széles keresztespókot láttam épp vedleni is!

Képek is lesznek, de még csak most tolom fel a masinámra õket.
#3292
Amin gondolkoztam már és be is irtam ide a fórumba,és amiben neked is igazad van,hogy pl.január végén már volt tõzike,és március közepéig virágzott,vagyis 2 hónapon át...
Viszont ha novembertõl március 1-ig 40 centi hó boritotta volna a tájat,kijön március elején a 15 fokos tavasz,most ugyanitt tartana a temészet (annyi különbséggel hogy a virágzás rövidebb idö alatt zajlott volna le) ,mert a növényeknek tökmindegy mélynyugalmi állapotban hogy +10 fok van vagy -10...
Na most megyek gombát enni,egyébként pörkölt készül elõle,épp most kérdi anyu hogy tejfölös legyen-e?? nevet
#3291
Hááát megyek ide a felettünk lévõ dombra,a Kerka partra,és Lovásziba....nagyon fog tecceni asszem nevet
#3290
nevet
#3289
Szegény elefánt.. nevet
#3288
Egy (kettõ, öt) példát nem lehet kiragadni, több ezer élõlény fejlõdési állapotát kell(ene) nézni együtt ahhoz, hogy valóshoz közeli képet kaphassunk. Kivételek, olykor több látványosabb is, mindig vannak. nevet
Február legelején a Mecsekben általánosan virágoztak a március növényei (köztük néhány áprilisi is), a leánykökörcsin virágzása idén 3-4 héttel esett korábbra a tavalyinál, március vége helyett a hónap elejére. De megfigyelhetõ, hogy a legtöbb növény virágzása sokkal jobban elhúzódik (különösen a lomberdei fajok, pl. keltikék), mint átlagos téli-kora tavaszi hõmérsékletû években - az év eleji "iramot" nem lehet tartani, az "elõny" elfogy csakhamar. A kosborfélék is hajtanak, a koraiak (agárkosbor, bíboros- és vitézkosbor) már szárba is szökkentek, virágzásuk 1-2 héttel várható korábbra.
A gombád igen gusztusosan néz ki. Mi készült belõle?
#3287
Pénteki képek: Link
Zsongó természet.
#3286
tavaly a flangán királyságban teleltek... tudod hol van?
#3285

beillesztett kép


Három csonttollúval találkoztam, ebbõl másfél látható a képen. :-)
Érdekes, mert tavaly sem télen láttam õket, hanem tavasszal... Tavalyelõtt meg százas csapatokban flangáltak fáról fára egész télen.
#3284
Merre mész kirándulni?
#3283
Holnap este reményeim szerint csodás képeket mutatok nektek nevet
#3282
Dávid!
A lejjebb belinkelt képeken lévõ sziki csiperke júniustól terem,most április eleje van...akárhogy számolom ez 2 hónappal elõrébb van nevetnevet
#3281
Nálunk a vadgesztenyék nõnek irdatlan gyorsan, tegfnap este figyeltem buszra várva, úgy 10 centisek már a bimbók, a hét végére ki fognak nyílni. A leveleik is napról napra szemmel látható sebességgel nõnek.
Az orgonának itt még kell kb 2 hét.
#3280
Április 25
#3279
A meggy itt tavaly május 25 körül virágzott a Kántorjánosi fajta, most nem virágzik még de már vannak kinyílt virágok kb 2-3 nap múlva fog virágozni, szóval itt is kb 2 hét a különbség.
#3278
Az orgona teljes pompával virágzik? Az szép! Tudsz betenni képet?
Errefelé még úgy 98%-a áll bimbóban (1-2 kinyílt virágot láttam csak, azokat is napsütötte, meleg mikroklímájú helyeken), kb. 2 hét múlva várható a teljes virágzásuk.
Egyébként a faj átlagos virágzási ideje nagyjából április 20. és 30. közé esik, csak a legdélibb országrészben ápr.15-20, a hegyvidéki területeken május eleje.
A jelek szerint az év elsõ 2-2.5 hónapjának nagy melegei miatt rohamléptekben megindult vegetációfejlõdés üteme visszaesett, ami természetes is. Februárban még 3, de inkább 4 héttel járt elõbbre a biológiai óra, ez mostanra max. 2 hétre csökkent, és várhatóan - legyenek bár sorozatban 20 fokok jövõ héten - májusra el is apad.
#3277
Januárban leírtam már azt, hogy áprilisban cseresznyét eszünk, beigazolódni látszik a sejtés, lesznek képek ne aggódj. Minden héten rakok fel képet róla.
#3276
A cseresznye pedig egyértelmûen érni fog áprilisban, majd rakom a képeket. Ennyire biztos vagy benne? Most milyen állapotban vannak?
#3275
Érdekesek, hogy bejöttek a településekre, régen annyira bizalmatlanok voltak, ha észrevették a fészküket egybõl ott is hagyták a tojást, sõt még a fiókákat is, ez teljesen megszünt. Gyerekkoromban jó messze fészkeltek, kerûlték az embereket. Néhány db. van nekem is ebbõl a fajból.
Még annyit, hogy néhány év és itt fognak telelni nálunk, megszûnik a költözésük, néhány db. már itt telel.
#3274
Örvös galambok nálunk is élnek a lakótelepen (!), bazi nagyok, és már vagy 3 éve rendszeresen találkozom velük. Szerencsére van hol lakniuk, sok a fa. Az uram mindig meg is jegyzi, hogy micsoda kiadós leves lenne két ilyen nagy madárból :-)
#3273
Néhány nap és virágzik a tündérrózsa a tóban, máskor még ilyenkor szoktam kidobálni a jeget belõle, mert nehezen olvadna el magától. A füge hasonló állapotban van nálam is , mint Floonál. A cseresznye pedig egyértelmûen érni fog áprilisban, majd rakom a képeket. A környéken az örvösgalambok is fészkelnek már, könnyen észre lehet venni õket, mert a nyárfák még csak félig lombosak. A fecskék már néhány napja megjelentek és az orgona is teljes pompával virágzik. Ez már talán a nyári idõ kezdete volna? Az elkövetkezõ idõszakban jóval meghaladjuk a 20 fokot, sõt elérjük a 25-öt is, igazi cseresznyeérlelõ idõszak jön! Még annyit, hogy bekellett üzemelni a locsolást is, mert a növények igénylik már erõsen, nem szeretném, ha kiégne a füvem és kiszáradna a kivim meg a kákim!
#3272
Nekem az is jó, a meleget úgysem szeretem :-)
#3271
Neeeeeem!
Csak északabbra mint Pécs nevet
#3270
Kint nincs istálló, csak egy nyitott fedél van: ha esik az esõ, ne ázzon. nevet
#3269
Tudod, ha arra gondolok, hogy egész nap kinn a réten, semmit nem kell csinálni, éjjel meg valahogy csak beszökhetne az uram az istállóba hozzám. :-)
#3268
nevet
Végülis itthon maradt. Kivezetés közben félúton ficánkolni kezdett, elszabadult és egyenesen hazavágtatott. Ma már nem próbálkozunk. Majd pár nap múlva.
#3267
Link
#3266
Szerintem is az.
Elképesztõ, hogy ilyenkor terem.
Becsehely már Afrikában van? ;-)
Jó étvágyat hozzá!
#3265
Hozzánk is megérkeztek a fecskék!
#3264
Link
Asszem megvan,sziki csiperkét találtam,ami júniustól októberig,értitek júniustól terem....április eleje van,és nem most bújtak ki,1-2 elég öregnek tûnik közülük,vagyis március végén bújhattak ki....
És izeletes,majd elmesélem milyen az ize...
Egyébként a Kerka partján találtam,a hódokhoz vezetö földút mellett...
#3263
Ja és kökénybokrok alatt volt a csiperke...
#3262
Link
Itt vannak a mai képek,az elsõ kettõ valamilyen csiperke,meg tudnátok állapitani jófajta-e??

A másik kettõ pedig kiwi és füge,a kiwin láccanak a virágok,mig a fügén a termések,és a növekvö levelek...
#3261
Ha szükséged lenne még egy lóra, szóljál, szívesen lennék nálatok ló. :-)
#3260
Voltam horgászni,halat nem fogtunk,de találtam csiperkét,meg kellene vizslatni hogy jó-e,mindárt teszem fel a képeket...
#3259
Miért, õsszel lesznek talajmenti fagyok? :-)
#3258
A lovamat most visszük ki a legelõre. nevet Itt az ideje már. Õszig, egész a talajmenti fagyokig kint lesz, a nyári szállásán.
#3257
Ezt én is így érzem. Sajnos azok az emberek nem tudják értékelni, mert nem látják meg az igazán szépet.
Zemplén nagyon szép. Az Amádé romnál én is jártam jópár évvel ezelõtt, tényleg szép hely. Amikor mentünk felfelé a várromhoz, az úton sok ásványt, úgy emlékszem opálokat találtam, a földbe taposva.. Észre se vette senki, hogy min lépkedik.
#3256
Így van: Haraszt hegyen voltunk mi is, illetve attól északi irányban. Meglepõdtem, milyen kis kincses sziget van ott is. Sajnos a magyarok nagy része sem tudja, míly csodálatos helyek vannak kis hazánkban, s azzal a tévhittel halnak meg, hogy "van a sík alföld, meg egy két alacsonyacska hegységünk, ami sajnos nem az Alpok"., holott hihetetlen gyöngyszemek fordulnak elõ. Én már kb. 80-90-szer voltam a Börzsönyben, de még mindig könnyesre elérzékenyülök, amikor pl. a belsõ kaldera maradványát szemlélem felülrõl mondjuk a Salgóvár romjairól és mindenhol csak erdõt látni, bevallom engem jobban lenyûgöz, mint egy kopárabb alpesi táj, ami bevallom szintén tiszteletre méltó és gyönyörû ugyancsak.
De ha mondjuk növénytani látványosságról van szó, akkor szerintem egy kopár dolomit-táj is változatosabb társulástanilag hazánkban, mint pl. a Dolomitok hegységben.
Ahányszor csak túrázok felteszem a kérdést, te jó ég, milyen fantasztikus helyek vannak az országban. Teljesen ledöbbentem pl. amikor a Zemplénben az Amádé vár romjairól a szemem elé tárult a panoráma, de ez csak egy példa a sok közül.
#3255
Hú, de mennyire igaz. Én is visszaemlékezem azokra a szép idõkre, amikor akkor mentem napokra a hegyekbe, amikor csak akartam (persze amikor nem volt suli). Most meg a hétvégék is neccesek.
#3254
Öröm olvasni! nevet Csákvár-Gánt környéke nekem is éveken át tanulópályám volt, a Haraszt-hegyen ismerkedtem a dolomitsziklagyepekkel, bokorerdõkkel, mint hazánk egyik legszebb és -jellegzetesebb élõhelyével.
#3253
Mi kellhet még? Egy hét szabi, amit egy ilyen virágos-madárdalos erdõben tölthet az ember! :-)
#3252
Ma Csákvár környékén kirándultunk, fantasztikus gazdag volt az élõvilág. Sajnos nem tudtam fényképezni, mert bekalácsolt az aksi, de volt szép számmal természetesen tavaszi hérics, odvas keltike, bogláros szellõrózsa, salátaboglárka, tavaszi ködvirág, hegyi ternye, fürtös gyöngyike tenger, homoki pimpó, kevés leány kökörcsin, magyar gurgolya sallangok is már. Csilpcsalpfüzike, holló, szajkó, vörösbegy, cinegék, stb., kis fakopáncs, õz. Mi kellhet még.
#3251
Köszi szépen! Bizony, eszembe sem jutott, hogy busalepke is lehet. Pedig a bunkós visszahajló csáp árulkodó lehetett volna. Szép állat.
#3250
Azért fényképeztem :-)
#3249
Az "araszolólepkéd" egy cigány busalepke (Erynnis tages)
Nagyon szép! Jó még a mintázata, én sokkal kopottabbat láttam csak.
Állati szép képek, gratulálok hozzá, a pillangókhoz különösen! Ügyes vagy, hogy így meg tudtad közelíteni õket!
#3248
Szép sporangiofórumfüzérek. nevet
#3247
Tök szép zsurlót fényképeztem :-)

beillesztett kép



beillesztett kép

#3246
Meg a 62-esre, 63-asra is megkérnélek, hátha biztosabban azonosítani tudod. Nekem csak 2-3 rovaros könyvem van. No meg a pici keresztes, nem volt több 7-8mm-nél..
#3245
Noli, ezt Link rád bíznám. nevet Remélem, a családot azért eltaláltam..
#3244
Tegnapi képek: Link Nem kevés ízeltlábú akadt horogra, de a legjobban a 20cm-nyire megközelített fecskefarkúnak örülök. nevet

Utolsó észlelés

2025-04-22 17:08:40

Hajdúnánás

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138851

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.