2025. április 22., kedd

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#3143
Méghogy "nem könnyû".. Hiába tartoznak a kökörcsinek a legkedveltebb növények közé szakember-laikus számára egyaránt, a "Pulsatilla pratensis" (réti kökörcsin) alakköre, a benne foglalt fajok rendszertani helyzete máig vitatéma. Amit Noli fényképezett, az biztosan a fekete (P.nigricans vagy P.pratensis ssp.nigricans), ugyanis a Dunától Ny-ra a leánykökörcsinen kívül más Pulsatilla-taxon ma már nem fordul elõ (az euroszibériai tátogó kökörcsin - P.patens - somogyi állománya megsemmisült már). A fekete kökörcsin morfológiailag legközelebb a Zimmermann-kökörcsinhez áll, amely az É-i Khg. sztyepprétjein szórványos. A 3., korábban a réti kökörcsin alakkörébe vont taxon a "magyar" kökörcsin (P.flavescens, korábban P.pratensis ssp.hungarica) a nyírségi homokpuszta egy pontján él(t) csak.
Az általad megemlített hegyi kökörcsin (P.montana) nálunk nem él. Viszont újabban feltételezik, hogy utóbb említett faj, és a fekete kökörcsin introgressziós hibridizációval hozták létre a Zimmermann-kökörcsint.
Még valamit a kökikrõl (mert olyan szép a nevük): egyik legrégebbi növénynevünk a kökörcsin. Persze török eredetû (kök=kék), és valószínûsíthetõ, hogy - rokonságának közép-ázsiai elõfordulási súlypontja miatt - használatát (festék), nevének ismeretét is a kelet-európai füves sztyeppékrõl hozta magával népünk.
#3142
Most szólt muter, hogy szépen hajtanak a kákifáim :-)
#3141
Egy kis kétszintes, már akkor (1970-73 felé még állt) is szétesõben lévõ fa állvány volt csak, épp a fák tetejéig ért. Nyikorgott minden lépésre, mint a veszedelem... (lehet, onnan ered a tériszonyom az ember alkotta tárgyakon?)
Igen Petneházy, az a neve a lovaspanziónak, köszönöm a kiegészítést! :-) Hja, régen volt ez a kakukkfüves dolog!
Nekem már a faterom is ott lakott, úgy 1950 felé költöztek oda Monorról a nagyszülõi házból, ott nõttek fel, ott él egy rakás haverja a mai napig is, oda való volt a keresztapám is, stb.
#3140
Adyligetrõl megmászni a Fekete-fejet nem volt nehéz, a földrajzi közelség okán.nevetMa már nincs rajta kilátó, az új infó nekem, hogy régebben volt ezek szerint.A Hárs-hegyiekrõl tudtam csak.Néhány évtizeddel késõbb (80-as) én is sokat bolyongtam arra (és szerte a hegységben) nagyapám kalauzolása mellett.Késõbb Remetekertvárosban tanítottam.Petneházy rétre gondolsz szerintem és a Petneházy lovascsárdára. Azt már nem tudom vannak e még kökörcsinek és kétlem hogy kakukkfû illatban úszna a rét...
#3139
Ezeket a jószégokat anno még kölyökkoromban Bp-en ismertzem meg, vagyis inkább Budán, vagy annál is kijjebb. Szóval Adyligeten laktak a nagyszüleim meg a keresztanyám is, és ugyan mi 69-ben elköltöztünk Veszprémbe, sokat voltam náluk, rengetegszer másztunk fel a Fekete-fej tetejére (volt akkor egy kilátó is ott, nem tudom, van-e még), a Fekete-fej oldalában volt rókagomba, meg volt egy rét, amit mi Égisz-nek hívtunk, arrafelé van a lovarda meg a panzió, valami P-s neve van, nem jut eszembe. Szóval az Égiszen voltak kökörcsinek, meg héricsek is, meg sok csibegomba is, és májusban olyan kakukkfûillata volt az egész rétnek, mintha az ember egy fûszerkereskedés raktárában lett volna. Fél gyerekkoromat ott töltöttem. :-)
#3138
Voltaképpen igen, de azok aminek évtizede hiszed.Most már tudod.kacsint
#3137
Azért tettem a képeket, mert nem tudom, szerintem feketék. Legalábbis én évtizedek óta annak hiszem õket. :-) Voltaképp mindegy, mert gyönyörûek és kész. :-)
#3136
Szépek!Nehéz a fenológiai megkülönböztetés és erõs a hazai hibridizációs keveredés, ezért nem olyan könnyû eset.Ezért is kérdeztem.kacsintDe majd szerénykedõ botanászunk informál minket ha benéz ide.nevetA Cserhát nyílt homoki gyepjeiben, ligeterdeiben még csak most bújnak elõ e kis szõrös csodák.Pl. Kishartyán, Kõlyuk.
#3135
Mindhárom kétszikûs meg az egyszikûs is jön haza nemsokára.
#3134
Link
Link
Link
Link
Vagy itt egy rakással:
Link
#3133
A karsztos triász mészkõvek, a hárshegyi homokkõ és a kiscelli agyag hármasa megteszi a magáét, hogy kissé szubmediterránnevet jelleg domináljon a hegy délies kitettségû hegyoldalainak habitusában.Illetve a hegy tájolása, szigetszerû jellege is hozzájárul.Randevúznak is rendesen a különbözõ flórajárások lágyszárúi.Az "erdõ" valóban még csak most "indul meg", de nézz el egyszer arra május-júniusban is.Jelentõs idõbeni eltérés van zala kies dombsági világához képest!nevet
#3132
Az biztos hogy a Naszály olyan száraz volt vasárnap mint egy sivatag,a növényzet a Naszály oldalában ugyanolyan elõrehaladott mint itt,viszont az erdö olyan kopasz,még fû sem nagyon van,kietlen kicsit a vidék (az általam itthon mexokotthoz képest)...

Az Naszály és egy másik,a Naszálytól DK-re lévö domb között lévö völgyben fexik egy Kosd nevü település,szerintem elég jó kis fagyzug lehet,s ami szemetszúrt nekem hogy ha ez a település (számomra érthetetlen módon) nem a völgybe,hanem a Naszály oldalába települt volna,ott a pécsihez hasonlóan elönyös mikroklimatikus hatások érvényesültek volna,a magasság és a déli domboldal adta lehetöségeket khasználva én biztos oda épitenék magamnak házat,és a kilátás is fantasztikus...
#3131
Fekete vagy hegyi?nevet
#3130
Nálunk itt a Látóhegyen sárga a gyöp a háricsektõl mostanság... Baromi óvatosan lehet csak lépkedni.
Azt vettem észre, hogy tavalyhoz képest nõtt a fekete kökörcsin területe egyik helyen, aminek nagyon örülök!
#3129
Macskám nagy örömére (lévén igazi mozirajongó) a zöldikék egy erkélyünk elõtti fán akarnak letelepedni. Heves viták zajlanak még a fészek berendezési tárgyait illetõen, a tojó szeretne egy Tiffany-lámpát, de a hím szerint nem fér bele a költségvetésbe, az asszony viszont addig nem akarja magát odaadni, míg nincs meg a lámpa... Egyszóval hatalmas rajcsúr van odakünn. :-)
Amúgy:
Teliültettem fûszerekel az erkélyt, isteni illat van odakinn!
#3128
Bocsánat a kukacoskodásért, de talán ilyen kontextusban pontosabb:"Naszály(mészkõ) az Cserhát, a Börzsöny vulkanikus." A Cserhátban fantasztikus szubvulkáni, vulkáni eredetû földtani értékek találhatóak a felszínen, jóval nagyobb területen mint az alárendeltebb triász mészkõrögök.Egy még készülõ, fejlesztés allatt álló hazai pályanevet
Link

Köves-mezõ és térsége (kiemelten a Zebegényrõl épp oda hátravágódott Malom-patak-völgyét) pont a legideálisabb tavaszi hérics fotós helyek.nevetBizony érzõdik még a közép-dunai flóraválasztó hatása, és a Dunazug flórajárás.
#3127
Az utolsó mondaton muszáj mosolyognom egy kicsit...nevet
#3126
Galambpár idekészül fészket rakni:Link
#3125
Igy van...
#3124
Virágzik a szilva:Link
#3123
Fölöslegesnek tartom, van elég észlelõ így is, sõt, követhetetlen is a napló.
#3122
észlelésrõl hogyhogy leszoktál?
#3121
A Naszály az inkább Cserhát (mészkõ), a Börzsöny vulkanikus. Én amúgy Köves-mezõnél fotóztam :-)
#3120
Kösz!
#3119
Én is ott fényképeztem,ha a Naszály az a Börzsönyhöz tartoziknevet
#3118
Tavaszi hérics a sárga, mellette bársonyos tüdõfû.
#3117
Börzsönyben.
#3116
Hol fényképezted?
#3115
Üdv! Ez mi?
Link
#3114
Szurkolunk a barackoknak :-)
... és a természetnek is!
#3113
Csak úgy teszel... De azt meglehetõsen hitelesen :-)
#3112
Hát sajna ugy néz ki a 2 héttel ezelõtti fagy elvitte a barackot,deeee....a természet szépsége és találékonysága ismét bizonyitja varázslatos mivoltát....
Ugyanis a barack több mint egy hónapja virágzik egyfolytában,és 2 hete voltak már elvirágzott ágak,most pedig ugyanazon fán bimbós vagy épp kinyiló virágok is vannak...
Vagyis 2 hete hiába fagyott el mind ami akkor volt virágban,a most virágzó ágak adnak egy újabb esélyt az az idei baracktermés megmentésére...
Csak egy újabb -3 fokos fagy ezeket is kinyirná...
Harcol egymással a klimaváltozás és a természet...

De igaziból az elmúlt 11 évbõl a 10-iken sem lesz barack,csak néhány gyümölcs fog árválkodni a fákon...
#3111
Viszont sokat tudsz.
#3110
Ajjaj Noli, kicsit sok lesz a fényezésbõl.. nevet
Melyik MVA-könyvet szerzed be? A honi egyik legnagyobb tudású botanikus mindegyik kötete magas színvonalú.
#3109
Kedves Akela, köszi a dicsérõ szavakat, de valóban csak hobbiszintem fotózok. És képzett botanikus sem vagyok. nevet
#3108
Köszi Noli. Fumaria officinalis (orvosi füstike) és Carex caryophyllea (tavaszi sás).
#3107
Igazi botanikus, komoly szakember, ha eddig nem derült volna ki, minden kis mohafodrocskát név szerint ismer!
Úgy is mondhatnám, hogy õ az én mozgó növényhatározóm :-) Néha gyorsabb õt "fellapozni", mint egy könyvet (fõleg, hogy talán a héten lesznek rendes Molnár V. Attila féle gazoskönyveim)
#3106
Én voltam az, és köszönöm szépen Neked is :-)
Ajándékba készítek egy összeállítást hazai madárhangokból, és az élvezetes tevékenység közben persze remélem, élõben is könnyebben felismerem majd, hogy melyik dallam melyik kis elõadómûvésztõl származik. Némelyikük nagyon szégyenlõs...

De úgy láttam, más is örül az oldalaknak :-)
#3105
Nagyon szépek! nevet
#3104
Inkább fordítva. nevet
#3103
Igen, ezért linkeltem be. nevet
Régebben keresett valaki egy oldalt, amelyen madárhangokat is lehet hallgatni. Amikor rátaláltam erre a lapra, már nyomtam is be a linket.
#3102
vidám Jaurinum...
viszont a 3099. alatt csatolt képeid profi szintûek - kiváncsiságból kérdezem, mert eddig is megnéztem a képeid, hivatásos fotós vagy aki lelkes amatõr botanikus vagy fordítva?
#3101
Hú, ismét gyönyörûeket hoztál! A törpe írisz csodás, én hétvégén néztem, nálam még nem bújik a hegyen. Bár elég hajnal volt, lehet, csak nem láttam meg.
Õk kicsodák? Link
Link
#3100
Habár kitartása becsülendõ Palinak (több, mint 24 órán át ült egy helyben a szenzort vigyázva), végül, a hõmérséklet napi menetének tanulmányozása után távozott. Remélem, nem egy szebb érzékelõ csábította el.
#3099
Mai képek, Pannonhalma környékérõl Link
#3098
Link
Ilyen nálunk a vadgesztenye. Lassan nyílik...
#3097
Kijavították a linkeket a madárhang-játékban, ez nagyon könnyû, szerintem próbálkozzatok meg Ti is, én mér beküldtem a megfejtésemet:
Link
#3096
De mirõl ismered fel Palit?

beillesztett kép


a fehér pöttyrõl a hátán? nevet
#3095
Á, mindkét állat ki van nyúlva a melegtõl, csak fetrengenek :-)
#3094
Válaszoltam :-)

Utolsó észlelés

2025-04-22 11:36:38

Rákóczifalva

24.5 °C

27002

RH: 52 | P: 1014.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138851

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.