2025. április 21., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#1593
De nem érthetünk meg mindent, ami a természetben lejátszódik. A végtelent se ismerhetjük meg.
#1592
Minden dologra van magyarázat.
Ok-okozati összefüggés, viszony..
#1591
Méghozzá tanult.
#1590
Reflex.
#1589
Bocs!

Miért ne lenne memóriája a halaknak? Lazacok, angolnák, pisztrángok, stb....

Ha mindig ugyanabban az idõben kapnak enni a halacskáid, akkor a napszakok ritmikájából minden további nélkül "megtanulhatják", hogy mikor jön a kaja....

Ki kellene egyszer próbálni, ha össze-vissza eteted õket, vajon akkor is "megérzik-e"?
#1588
Éhaesek, de ha nincs ennivaló, akkor kibírják: ha van, akkor meg rogyásig zabálják magukat. Pontosan ezért nem lehet otthagyni a kutyát 1 hétre egyheti kajával, mert azt az elsõ pár órában bezabálja, utána meg rosszul lesz
#1587
Az meg a másik: én, aki mindig nyitott szemmel jár a világban, hogy a legtöbb ilyet észrevegye még SOHA (SSOOHHAA) nem tapasztaltam se ezotérikus, se jóslat se megérzés se semmilyen ilyen áltudományos bigyó bekövetkeztét.
Ismerem erre a választ, azért, mert nem hiszek benne. Szerintem sokkal kézenfekvõbb: azért, mert ilyen nem létezik, csak az emberek fejében.
#1586
De a halak hetekig is bírják kaja nélkül, nem hiszem hogy folyton éhesek lennének.
#1585
Taki: 1. mert ellentmond a fizika törvényeinek
2. Ösztön, éhesek és kell nekik a kaja. MInden állat a kajáért van oda
#1584
Cauchy!
Bocs, hogy beleugatok, akarom mondani belenyávogok a témába, de. Miért nem leeht elfogadni, amit Noli ír? Ha az a macska megérzi, hogy közeledik hazafelé, addig az úgy is van, amig az ellenkezõjét nem tudod bebizonyítani. Noli így tapasztalta, megfigyelte. Az él a köztudatban, hogy a halaknak annyi a memóriája, mint egy marék lepkefing. Este háromnegyed kilenc körül akkor ott köröznek a víz felszínén, ha nem vagyok a közelben, mert tudják(?), megszokták(?), emlékeznek rá(?), hogy este kilenckor kaja van. Sem háromnegyed kilenc elött, sem máskor nem nyüzögnek, békésen úszkálnak. Attól az idõponttól tök feszült mindegyik, mig nem kapnak kaját, a szokott idõpontban. Azért, mert erre nincs tudományosan megalapozott magyarázat, az ettõl még így van.
#1583
Sámán a neve :-)
#1582
A macskátokat nem Muldernek hívják? Lehet parafenomén nevet
#1581
Panelban semmit nem hallhat abból, ami egy buszok, kocsik járta utcán zajlik, ahol a lépcsõház elõtt gyerekek fociznak, üvöltöznek. Speciel a macska itthon van, benn a lakásban, szóval itt lakik benn, sose megy ki, alszik a bejárattól legtávolabb lévõ (s nem arra az útvonalra nézõ) radiátoron, és álmából felébredve robog az ajtóhoz, ha jön haza a párom. Õ ugyanezt tapasztalja, ha pl. Judas Priest-et hallgat, nem túl halkan, csak amit a panel megenged, a macs az ölében összegömbölyödve fekszik s hallgatja a zenét vele, majd egyszer csak megiramodik az ajtó felé, aztán egy perc múlva hallja csak meg az uram, hogy csapódik a lépcsõházajtó, majd még jó 10 sec., mire bejövök. Kocsink hála Istennek nincsen, nem is lesz soha! :-) Lábunk van és nem járunk kopogós cipõben.
#1580
Persze, a hallásuk sokkal jobb, mint a mienk.
#1579
Írtam, hogy mit érezhetnek meg: az elõrengések infrahangjait, a légköri elektromosság változását, de nem kell hozzá semmilyen extra más érzékelés.
#1578
Tény, hogy ahogy most keresek anyagot a földmágnesességrõl és a földrengésekrõl, a legtöbb találat komolytalan, van "A macska kiváló földrengés-elõrejelzõ" "Minden betegség oka, hogy beépítettük a környezetünket, és ezért nem érvényesül kellõképpen a földmágnesség" "Fél a mágneses deklinációtól? Vegyen intelligens tájolót!" meg ilyenek...

Tapasztalat: szilveszterkor megállapítottuk (a földrengés elõtt egy órával kb) hogy hülyék ezek a kutyák, biztos front van nekik... nem figyeltük meg jobban. Mondjuk szerintem csak a napok óta tartó petárdázástól voltak idegesek, de tudja a fene. Amúgy nem vizsgálnak valahol ilyesmit is?
#1577
Igen, ott kódorog a környéken és amikor meghallja a legkisebb ismerõs neszt, akkor fejvesztve rohan haza. A mienk is ezt csinálja.
Amikor kocsival jövünk, akkor utánunk ér haza (mert amikor meghallja akkor elindul, de a kocsi gyorsabb, mint õ), amikor gyalog, akkor velünk együtt (mert amikor meghallja és elindul, akkor gyorsabban megy, mint mi gyalog.

MInek felesleges túlvilági magyarázatokat keresni akkor amikor ott a kézenfekvõ egyszerû megoldás.
#1576
Ezt egy török egyetem oldalán olvashatod:
Link

"To determine whether reports of unusual animal behavior before earthquakes are plausible, we have compared these reports with recent laboratory studies of animal sensory thresholds. Our major conclusion is that some animals are much more capable than humans of perceiving certain kinds of geophysical stimuli which may precede earthquakes. "
#1575
Én azokat nem nézem meg :-)
Nem MEGÉRZÉSrõl van szó, hanem valami olyan változásnak az érzékelésérõl, amit mi nem veszünk észre.
#1574
Nem láttam még egy olyan valóban tudományos publikációt sem, ami az állatok megérzéseivel foglalkozott volna. Viszont nagyon sok röhejes asztrológiai cikket láttam meg ezotérikus eszemefuttatást.
#1573
Hallja, ennyi.
#1572
Még valami: honnan tudja a macskám, hogy mikor jövünk épp haza? (összevissza dolgozom, nem azonos idõben jövök haza sem én, sem az uram) Egy perccel azelõtt, hogy a lépcsõházhoz érnék, õ kirohan az ajtó elé és ott vár. Ha az uram jön haza, és én sem tudom, melyik buszt éri el, mikor ér ide, a macska akkor is tudja, õt ugyanúgy az ajtóban várja, mint engem. Egyéb célból sose jár a bejáratunk felé, mert nem érdekli semmi lépcsõházi ügy. Hallani semmit se hallhat, az biztos.
#1571
Ezzel vitatkoznék. Kutatások is foglalkoznak olyasmivel pl. hogy a megemelkedõ radonszintet érzékelik-e, vagy olyan alacsony frekvenciás zajokat a föld mélyérõl, amit mi nem, persze érezhetnek mikrorengéseket is.
1975-ben Kínában volt egy elég durva rengés, 7,3-as, amikor is pusztán az állatok megváltozott viselkesésére alapozva kiürítettek egy várost, 90.000 emberéletet mentve meg - a város porral lett egyenlõvé. Az állatok pár órával a rengés elõtt jeleztek. Kínában párezer éve foglalkoznak ilyesmivel, pár évtizede tudományos szinten is, talán nem beszélnek hülyeségeket. Órákkal a nagy rengés elõtt változott drasztikusan a viselkedésük! Persze, mivel egy állat nem mûszer, piszok nehéz számokká formálva jelezni a változásokat, amiket produkálnak. Ettõl még egy megfigyelés, amit az emberek nagyon régóta tapasztalnak. Ha arra gondolsz, hogy a medárdi esõs idõszak is létezik attól, hogy a népi megfigyelés is ismeri, talán el tudod képzelni, hogy valami lehet emögött is.
Már csak azért is, mert sokféle kicsike változás lehet már a rengés elõtt (talajvízszint, mikrorengés, gázok felszabadulása, embernek hallhatatlan morajok, stb), amiket õk érzékelnek, mi nem. Mûszerrel esetleg csak azért nem, mert nem keressük!
#1570
Nem hinném, hogy az állatok órákkal a földrengés elõtt elbújnának. Azok is a földrengést érzik, amikor az már bekövetkezett, nincs nekik távolbalátó képességük, esetleg az ember által érzékelhetetlen (de a finom mûszerekkel pontosan mérhetõ) elõrengéseket érzik.
Pl ott a kutya: szaglása, hallása sokkal jobb, mint az emberé, a látása viszont rosszabb, 15-20 méterrõl már fel sem ismeri a gazdáját.
A zivatart azért érzi meg, mert hallja az emberi fül ingerküszöbe alatti hangokat, de ha nem dörög még sehol, csak az égen van egy bazi nagy felhõ, akkor nyugodtan hentereg kint.
#1569
Link
Úgy tûnik, idén Szolnokon telelnek a baglyok. Tavaly ugye Szegedet lepték el.:-)
Szolnokiak, kérnék bagolyfotókat!
#1568
Hát akkor teszek ki nekik vajaskenyeret :-)
#1567
Vagy egyszerüen elfogyott kint a kaja az erdökben,és ha jó idö lesz vagy ha rossz idö lesz,akkor is be kell jönniük a városba kajáért!
#1566
Persze, hogy így van, de mondjuk az olyan madarak, melyek amúgy nem vándorolnak, csak azért jönnek be hidegben a városba, mert odakinn már nincs kaja, de egyébként az erdõkben itthon élnek, nem Finnországban, azok jelezhetnek valamit. Meglátásom szerint sokkal de sokkal több dologra érzékenyek ezek a kis jószágok, mint mi képzelnénk! Meg alapvetõen az állatok, gondolj csak a földrengésekre: a hiperérzékeny mûszereinkkel mi semmit, õk meg órákkal elõtte nyüszítenek, elbújnak, elszöknek, stb.
Szóval ne becsüljük le az állatok szokásait, ösztönös viselkedéseit.
Egyébiránt csonttollú - hosszú évek tapasztalataiból mondom - csak akkor jön, ha már nyakunkon a hideg idõ, s csak akkor húznak el, amikor már bizonyosan itt a tavasz.
#1565
Ezt sosem értettem,hogy tényleg tudnak-e valamit,mert többen irták már be a télen hogy hüüü varjakat láttak meg vadlibák meg miegymás,és mégsem lett hideg!
Szerintem ezek a dögök mivel északról vándorolnak ide,ezért az ottani hideg elõl jönnek hozzánk,vagyis az ittenihez semmi közük,mert az hogy a skandináv országokban tél van az nem jeleti azt hogy itt is az lesz!
#1564
Most láttam 1 (csak egy) db. csonttollút.
Kérdéseim:
1, hol a többi?
2, Ezek messzebb látnak egy hétnél és tudják, hogy jön a hideg?
#1563
Uppsz nevet
#1562
HÕvirág? :-) Persze, amilyen idõ van, jogos a név...
#1561
Jóvanna :-) Én is hülye vagyok a magam módján...
#1560
Tegnap voltunk hóvirágot nézni,és az nem is akkora szenzáció,mint amit a hegyen találtunk,ahol a fügék vannak,aki látta a filmet 1 évvel ezelõtt,az tudja is hol van!
Az hogy nõ a hõvirág meg tõzike meg ibolya az egy dolog,de ez valami beszarás!
Legalábbis szerintem!
Majd felteszem a képeket délelõtt nevet
#1559
Noli!
A hülyülés része az életnek,ennyi baromságot nehéz hülyülés nélkül elviselni nevet
#1558
Értettem, csak kértem, hogy ne hülyüljön :-)
#1557
Félreértetted. Õ is pont ezt írta.
#1556
Jaj, ne hülyülj már, amióta az eszemet tudom, a mogyoró mindig télen virágzott.
A busmanok meg majd akkor jönnek ide, amikor a Földközi kiszáradt, s át tudnak rajta gyalogolni. Márpedig az nem nagyon fog egyelõre kiszáradni, mert ugye a tengerszintek emelkednek majd pár métert.
#1555
Karvaly:
Link
Link
Link
#1554
Dehogy normális,ilyen az elmúlt 2000 évben nem volt,állitólag országunk busman zarándokhely lesz a jövöben,az afrikai törzs kicsit fázósabb egyedei fognak telente ezentúl ide vándorolni egy kis melegért,az elsivatagodás veszélye pedig globális méretü probléma lesz,mert a magyar homokot a viharos erejü déli szél majd ráfújja az északi sarki jégsapkára,ami elolvad és ezáltal világméretü katasztrófához vezet!
#1553
Nálunk is virágzik a mogyoró, ami egész normáis dolog ilyenkor.
Link
Megráztam a hím virágot, és olyan felleg szállt ki belõle, hogy ihaj! Allergiások, reszkessetek...
#1552
Naazé nevet
#1551
Természetesen nem ásóval és kapával,hanem fényképezõgéppel nevet
#1550
Remélem a jóidö még jövö szombatig kitart,mert akkor aznap meglátogatom a hóvirágosokat tõzikéseket!
#1549
Link
Link
Link
#1548
Gyöngyössolymos - Mátrafüred nagy kör.
#1547
Mi a terv? kb.
#1546
Mi is :-)
#1545
Én meg meglátogatom a Mátrát.
#1544
Azt hiszem holnap meglocsolom a füvet, mert a szél már nagyon kiszárította a területet.

Utolsó észlelés

2025-04-21 04:18:04

Romhány - Dózsa György út.

7.2 °C

18000

RH: 90 | P: 1010.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138827

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.