2025. április 21., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#1443
Ilyen madár hozzám is leszokott csapni napjában többször is, etetem a cinegéket és még több száz db. veréb is idejár. Tiszta paradicsom ezeknek a kis ragadozóknak, általában a feketerigók sikítására szoktam felfigyelni. A szomszédom fûzfáján szoktam látni ücsörögni.
#1442
De gyönyörû! Kollégámék madáretetõjét rendszeresen látogatja egy évek óta, persze nem szotyit, hanem verebet eszik...
#1441
Én egy karvalyt láttam egyszer a házunk elõtt, amint lakmározott egy kis madarat. A fotók nem sikerültek túl jól, de még így is örültem, hogy megörökíthettem. Egész közel mehettem hozzá.
Link
Link
#1440
Hová vándorolnak, mifelénk minden villanyoszlopra jut 1 db. Ma is Biatorbágy és Sóskút közözz láttam hármat. Ezek nem nagyon jönnek galambért, lehet meg sem tudná fogni.
#1439
Igen az ölyvekkel úgy vagyok mint a hóvirággal nevet,annyi van belõlük mint a nyü,bár nyáron egerészölyveket látni csak,télen pedig ök elvándorolnak,és északról a helyüket gatyásölyvek veszik át,de e kettöt megkülönböztetni megint müvészet,majdnemhogy lehetetlen....
#1438
Mészöly Miklós írt egy kisregényt Magasiskola címmel, ebben solymászokról van szó (persze egy rakás átvitt értelmû dologgal), gyönyörû, ahogy ír a ragadozómadarakról, ha másért nem, ezért érdemes elolvasni. Filmet is csináltak belõle (sajnos nem láttam)
Link

Biztos vagyok benne, hogy szeretetbõl tartottál tiltott állatot, de meg kell érteni, hogy nem véletlenül tiltott a tartásuk. Nem egy íróasztal mögül találja ezt ki valaki, hanem gyakorlati tapasztalattal bíró emberek döntenek így, mégpedig azért, hogy a nevezett jószág természetes élõhelyén legyen képes fennmaradni.
Egyébként felénk rengeteg ölyv van, ha Veszprémbõl Tapolca felé megy az ember az úton, egy csomó út menti fán látni õket, ahogy lesik a szántót, mondjuk Veszprém-Nagyvázsony között 7-8 biztos összejön, ha figyelsz. A legközelebb úgy 20 méterre voltam egyszer egytõl, fenn voltam fotózni a Látóhegyen, amikor a bozótból kinézve a szántóföld felé észrevettem, hogy épp lecsap, majd le is ült (gondolom talált) és evett valamit. Nem akartam moccanni sem, nehogy megzavarjam, de valami hihetetlen csodálatos volt ilyen közelrõl látni. Szerencsére vércsék is laknak felénk, de õk piszok félénkek, messzirõl észrevesznek és suhannak is el.
A legjópofább az a héja volt, akit tavaly nyáron aratáskor láttam odafenn. Lepkéket hajkurásztam épp, amikor jött két kombájn és mögöttük röpült a héja, mintha csak oda lett volna kötve :-) Elkísérte õket ahhoz a földhöz, ahol arattak, aztán csemegézett a levágott gabona közt szaladgáló jószágokból. :-)

beillesztett kép

#1437
Nekem ugy 10-12 évvel ezelöt tegy csicsörkém volt 2 évig,eltörött a szárnya,kalitkában élt nálunk,egy idö után már nagyon szelid lett,replüni annyit tudott hogy a lakásban egyik szobából a másikba,a szabadban való életre sajna semmi esély nem kinálkozott!
Egyik nap kint volt az udvaron,és öcsém szerint sütötte a földön a nap a ketrecét,erre kivette belõle,betette egy esernyö alá,arrébb vitte a ketrecet,majd mire visszament a csicsörkéért,természetesen nem volt ott,már a bokrok felé futott,és onnan meg nem birta kibányászni!
Elég barom dolog volt öcsémtöl,napokon át nem tértem magamhoz,éjszakákat bögtem át,volt hogy egész nap kerestem mindenfelé,de nem lett meg!
#1436
Igen,sugárzott belõle a természet iránti szeretet és alázat,nagyon nagy tudást vitt magával,de ha tényleg át tudta adni valakinek,az nagyon jó!
Ritka keveréke volt a müvelt okos de mégis szerény kedves embernek!
Rám is hatással volt anno,az ujjamon lévö sebröl mindig eszembejut,ketten próbáltuk kigabalyitani a héjját a hálóból,de mikor már kint volt félig egyet moccant és kezdödhetett minden elöröl,és egy ilyennél megpróbáltam megakadályozni hogy visszatekerje magát,és akkor kapott az a dög az ujjamhoz nevet
Nagyon nyugodt fickó volt!
#1435
Tudod Noli az a baj ezzel, hogy tartásuk nem engedélyezett és nekem már többször volt egerészölyvem A környezetét ahol tartod nem lehet tisztán tartani. A fészkét is már 1km-rõl észre lehet venni a földön szétspriccelt ürüléke miatt. A héja az jóval tisztább és nem olyan büdös, ja és nagyon szelid. Õzem is volt már! Csupa tiltott tartások. Most örvöseim vannak, de azokat megnéztem, nem védettek, de azt hiszem azok is azok voltak valamikor.
#1434
Pedig írhatnál róluk! Szívesen venném!
#1433
Teljesen igazad van és a galambászok legnagyobb része nem is engedi ki a tenyészállományt, csak a szaporulatot és azt sem mind. Én ama kivételek közé tartozom akik nem bírják elviselni a zárvatartást, pedig valóban csak az a megoldás a jó. Visszatérve a ragadozó madarakra hidd el õket ugyanúgy szeretem ,mint a galambokat, volt már több is nálam csak tartásuk nem olyan egyszerû, meg persze engedélyköteles. . Volt már olyan szelid példányom, ami már teljesen kezes volt. De inkább maradok a kisebb madaraknál. Az ölyvekrõl is tudnák írni, csak inkább mégsem teszem.
#1432
Igen, ismertem. Nemcsak mint a fenékpusztai madármenhely, megfigyelõ állomás alapítója, szellemi-fizikai mindenese volt õ, élt-halt (fájdalom, szó szerint..) a természet szépségeiért. Amikor gyerekek közelében volt, átszellemülve, arcán boldogsággal magyarázott, tanított, fegyelmezett. Örök szerelme a Kis-Balaton különlegesen értékes mocsara, ahol heteket töltött el a madarakat fürkészve, közben kiváló ismerõje lett a vizinövényeknek, rovaroknak is. 2002 nyarán hunyt el, utolsó napjaiban is távcsõvel a kezében leste repdesõ kedvenceit. Emlékét egy emléktúra, és sok lelkes tanítványa õrzi. Közülük egy Palkó szellemiségét birtokló fiatal lány tavalytól átvette a menhely irányítását. Remélhetõleg még sokáig táborozhatnak ott gyerekek, és gyógyulhatnak fel sebesült madarak.
#1431
Tudod, én berácsoztam az ablakaimat, hogy a macsekom ne tudjon megszökni, hogy ne kaphasson el semmi fertõzést más macskáktól, hogy ne akarjon verekedés közben gennyesedõ mély harapásokat összeszedni.
Persze tudom, hogy a galamb azért más. De ha nekem olyan drága állataim volnának, hogy félõ volna a nagy veszteség egy héja vagy más ragadozó önfenntartása okán, vagy egyszerûen csak szeretném õket, akkor készítenék egy nagy-nagy röpdét, ami teljesen védett pl. dróthálóval, hogy a ragadozó ne csaphasson le a madaraimra. Azt gondolom ez már felelõs állattartás. Szerintem még a postagalambászok is tisztában vannak vele, hogy néha egy-egy galamb áldozatul esik egy héjának, ez ellen nem lehet és nem is kell semmit tenni.
Ez a Természet rendje, a ragadozó elkapja a prédát. Ha meg az ember olyan botor módon viselkedik, hogy a prédaállatokat összegyûjtve tálcán kínálja a ragadozóknak, akkor magát szabad csak hibáztatnia, nem a ragadozót.
Rengeteg állat (és növény) van, ami kárt okoz nekünk, vagy legalábbis csökkenti a tevékenységünk hasznát, sajnos nagyon sokat közülök már kiirtottunk... A leghatékonyabban nem azzal védekezhetünk, hogy elpusztítjuk a minket megkárosító jószágot, hanem azzal, hogy mi magunk biztosítunk az értéket képviselõ javainknak megfelelõ védelmet.
#1430
Azt hiszem a héját úgy szokták megfogni, hogy kikötik a galambot egy hosszú zsinórrla és a héja rácsap aztán behúzzák valami háló alá és megfogják, ugyanis nem engedi el a buta állat csak szorítja és behúzzák a galambbal együtt. Valahol ezt olvastam.
#1429
Floo nagyon érdekes lehetett kár, hogy nem voltam ott azon a gyûrûzésen.Egy éve nekem a galambházba berepült egy ilyen ragadozó madár ott ette bent a galambkámat, meg kellett, hogy fogjam ha védett ha nem! Volt már olyan évem, hogy kb . 50-60 db galambot pusztítottak el ezek a ragadozók, oltári nagy kárt okozva, ma is láttam egyet ahogy üldözte a prédát.
#1428
Link
Azért jó nézni, ha nem is mostani a kép.
#1427
Tavaly volt egy vándorsólyom, akit kétszer is láttam 3 napon beül a városunk felett. :-)
Egyébként Kõszegen van egy madármenhely, ahol csodás jószágok vannak, tavalyelõtt jártunk ott. Vannak képeim is a madarakról, de nem tudom, hova raktam fel õket... Ha megtalálom, belinkelem.
#1426
Nekem a parlagi sas a kedvencem,meg a kerecsensólyom,elõbbit láttam már,utóbbit még aszem nem!
De én is kész vagyok tõlük,nagyon megtanultam õket felismerni,csak az a baj hogy ember legyen a talpán aki pl. reptükben meg tudja különböztetni õket nevet
#1425
Irigyelklek az ölyvért, héjáért, még ha el is akarta volna vinni az ujjadat. Minden ragadozómadarat imádok! :-)
#1424
Hát annyi a történet lényege,hogy mikor Fenékpusztán-Zalaváron,vagyis a Kis-Balatonon voltam madarásztáborba mittuggyamán hány éve de jó régen,héját ölyvet meg ilyenekt fogtunk galambbal(betettük a galambot egy háló alá,a buta héja rávágott oszt belegubancolódott a hálóba,kiszedtük meggyürüztük és elengedtük,a hálóból való kiszabaditása közben szerzett sebesülést azóta is az ujjamon viselem....majdnem levágta az ujjam),meg vadlibákat,na az nagyon mókás volt :
napokig áztattunk kukoricát pálinkába,és kitettük a havas rétre,a libák leszáltak ettek belõle és ugy berugtak hogy össze lehetett öket szedni nevet
Sajna egyikböl sem lett pörkölt(tudooooooom tudoooooooom védett meg minden csak vicvót),meggyürüztük és elengettük öket,bár ha jól emléxem csak 1-2 példányt sikerült ily módon leitatnunk nevet
#1423
Ismerted a Palkó Sanyit?
Isten nyugosztalja,bár kicsi voltam sokra nem emléxem belõle,Fenékpuszta-Zalavár volt a tábor helye,de volt hogy a Murán horgásztunk,és ki jön szembe az ösvényen?
Hát a Palkó Sanyi!
Csak nem voltál TE is ott??
Jaaa emléxem Rád együtt ösziléztünk a kocsmába tudooom nevet
#1422
Érdeklõdéssel várom!
#1421
Palkó Sanyival Fenékpusztán?
#1420
Ha lesz idöm majd elmesélem hogy gyûrûztünk madarásztáborban vadlibát a Kis-Balatonon nevet
#1419
Jó hogy nem egy vadliba!
#1418
Szellõztetés közben zsuppssz berepült egy légy az ablakon nevet
#1417
Csak be ne rúgjon a sok felestõl. nevet
#1416
Most épp vitatkozik a párommal, a macs szeretné leszedni az egyik futó virágot a gerendáról, az emberem meg próbálja lebeszélni róla (neki kell visszarakni, én nem érem fel). Szabályosan felesel a macska :-)
#1415
Univerzális macska lehet, pláne ha még kivit is esziknevet
#1414
Elég érdekes macskád van.
#1413
Az enyém csak akkor alszik ilyen ellazultan, ha mi nem vagyunk otthon... Különben állandóan mindenben részt vesz, pakol, játszik, mászkál a gerendákon, stb.
Link
#1412
Az enyém is, eszik meg alszik, nem hiába 5,5 kg, bezzeg majd ha csajozni fog, olyan lesz mint a fûrész, minden bordája ki fog látszani, a hátán pedig még fát is lehet vágni.
#1411
Õ nem, de a gazdája annál inkább, már lassan undorom lesz tõle, tegnap reggel melegszendvics, délben és este rántott gomba, ma délben makaróni, most vacsorára gombás tojásnevet
#1410
Napi 20 órában ezt csinálja:Link
Nem mintha a másik mást tenne egész nap.nevet
#1409
Gondolom a Te macskád meg gombát eszik nevet
#1408
Az én macskám egész nap döglik, ha ki akarom "vágni" az udvarra, nekem esik, hát igen már a macskák sem a régieknevet
#1407
Frászt, istennek, ahogy minden macska :-)
#1406
Haláli a cica nevet Barátnõmé hasonlóan felvilágosult, szerintem embernek képzeli magát nevet
#1405
ez meg a lüke macskám, ahogy ellenõrizte tegnap az íróasztalt...
Link
(itt jegyzem meg, hogy az egyik képbe belógó térd nem az enyém)
#1404
Ezek szerint nem csak nálunk vannak idióta nyögdíjasok...
Most elgondolkodtam, nem tudnám elmondani egy csoport nyugdíjasnak németül, amit Te mondtál. Felejtem a németet...
#1403
Nem, osztrákok nevet
#1402
Remélem magyarok voltaknevet
#1401
Köfi nevet 3 perccel késõbb jött egy nyugdíjas turistacsoprt és üvöltve zavarták el a madarakat. Szóltam is nekik, hogy szeretném, ha õket meg egy tigris zavarná fel a pihenõjükbõl, csak hogy megismerjék az érzést, amit a madárkáknak okoztak. Úgyhogy csöndben elballagtak...
#1400
Köszi Dávid; pontosan 40 sirály pihent a parton, közülük kaptam le ezt a hármat nevet Van egy képem róluk, de most éppen nem megy az oldalam megint, késõbb felteszem.
#1399
Az a 3 sirály állati jó kis fotó! Milyen szépen sorba álltak a kedvedért! Vagy odaragasztottad õket? ;-)
Nagyon szép a többi is! Igazi bécsi tavasz!
#1398
Klassz képek Nyuli. Olyan, mintha azok a sirályok egyenlõ távolságban állva, hosszan sorjáznának a vízparti mólón. Élõ motívum.
#1397
Na akkor még egy próbálkozás, ugyanis a szolgáltatóm jóvoltából nem ment az oldalam: "Tavaszi hangulatok" Link
#1396
Ha valaki még egy fügés nyálcsorgatós képet belinkel, már indulhat is Veszprémbe egy kosár friss, puha, édes fügével! Éhes lettem, na!
#1395
Az volt,november végén szedtem fügét lekvárnak,és még december elsõ napjaiban is ettünk a fákról nevet
Rengeteg bir lenni egy-egy bokron-fán,majd teszek fel a képtárba pár képet nevet
#1394
Persze, hogy fájjon a szívem, mi? nevet
Ez a November tényleg szuper lehetett füge-szempontból!

Utolsó észlelés

2025-04-21 00:55:49

Budapest III. - Flórián tér

14.0 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138827

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.