2025. július 25., péntek

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#1168
A Maros Makónál 425 cm-es vizállásnál a DNY-i parti árteret elõntötte.A makói partszakaszon, csak egyes helyeket öntött el, de ez az állapot, csak a nyári gát védõhatásának köszönhetõ átmeneti állapot.A további áradást követõen mindkét patmenti ártér teljesen vizalá kerül.Jelenleg I.fokú készültség van elrendelve a folyó gyulafehérvári,soborsini és makói szakaszán.Az aradi szakaszon nincs árvizvédelmi készültség elrendelve.A fent ismertetetett állapot megegyezik egy átlagos zöldári állapottal.,mely különösebb védelmi intézkedéseket egyáltalán nem igényel.Ez az állapot csak a belvizi helyzet negativ alakulását fokozza,mely egyes városrészekben viszont kritikus állapotokat okozhat.
#1167
Bp. Vigadó tér 849 cm !
#1166
A Duna Komáromnál 781 cm. Ma 4 óránként 1 cm-t emelkedett.
Tegnapi képek Komáromból:
Link
#1165
Árvízvédekezési vészhelyzetet hirdetett ki hétfõn 15 órától a miniszterelnök a Kormányzati Koordinációs Bizottság javaslatára.
Forrás: RSOE
#1164
Mezõtúr határában az árvízkaput le kellett zárni már a hétvégén.Megyei katasztrófavédelmis ismerõsöm szerint nincs ok parázásra,mert 30 cm-nél többet már nem emelkedik a víz.
Erre reggel felkelek,vagy 40 ember rakja a homokzsákokat a fõút mellett.
No comment!
:-S
#1163
"A tetõzés megtörtént hajnalban Mezõberénynél 847 cm-es békési vízállásnál. Eddig mért legmagasabb vízszint 972 cm volt.
A Fehér-Körös ma estei kilépése valószínû a III.fokból.
A Kettõs tovább apad, de holnap reggelig még valószínûleg III.fokú készültségben marad. Viszont, szerintem tartós, elhúzódó apadásra kell majd számítani..."
Forrás: Ani_
#1162
Szombat-vasárnapi képeim:
Link
#1161
Kali: ez a 200 ill. 500 méteres szabály nagyon mesterkélt, nem csoda, hogy a hagyományos neveket sehol sem "javítják ki" emiatt. Pl. a Velencei-hegység bõven 500 m alatt van, de felszínformáit és kõzetanyagát tekintve semmi köze a "klasszikus", fiatal üledékekbõl felépülõ, lankás dombságokhoz (Dunántúli-dombság). A Heves-Borsodi-dombságban viszont vannak 500 m feletti csúcsok, de hasonló szempontból mégsem lenne szerencsés a Mátrával vagy Bükkel egy kalap alá venni, és az Északi-középhegységbe sorolni... Magyarországon kívül pedig aztán végképp nem jó semmire ez a "szabály". Már az is elég vicces volna, ha a majdnem teljesen sík Poprádi-medence a maga 700 m körüli magasságával hegység lenne... nevet
#1160
Az sem szerencsés elnevezés, nagyon nem...
#1159
Kali: és mi legyen az Ólom-heggyel, ami Magyarország összes domborzati térképén rajta van (Bács-Kiskun megye DNy-i részén), de 200 méter sincs, és ez alapján még dombnak sem lenne jó? nevet
#1158
Usrin: domborzati térképen a Gellért-hegy nem lehet hegy, mert nincs 500 méter, maximum dombnevet

Már ez is sántít!
#1157
OFF
Vraymund, Nyuli: a Margitsziget egyben és kötõjellel egyformán helyes. nevet Ha városrésznek tekintjük, akkor egybeírjuk, ha földrajzi formának, akkor kötõjellel. Ugyanilyen eset a Gellérthegy, amit a terület utcanévtábláin vagy egy várostérképen egybeírnak, de egy dommborzati térképen, a magasságérték mellett már kötõjellel.
#1156
Üdv,
Mai képek a Duna-partról:
Link
#1155
Sajószöged, a Sajó ártere most: Link
#1154
Kocka nyilatkozott a TV-ben az árhullámról.
#1153
Link
Csak érzékeltetés képpen!A kép jobb oldalán látható lánc-korlátot majdnem ellepi a víz!
#1152
Délután lent voltunk Tasson a Dunánál és a Kis-Duna találkozásánál.Félelmetes a helyzet!A Kis-Duna zsilipjén a mércén 810 cm állt a víz!A zsilip le van zárva.A Pákász üdülõt és a nyaralókat homokzsákokkal védik.Mi lesz ott,ha tetõzni fog a Duna?
#1151
BB képére reagálva. felelõsségteljes ember nem épít árterületre, ártérre, illetve védvonal nélküli folyó közelébe:
Link
#1150
Árvízi képek, Vác: Link
#1149
Hi.
Duna Nagybajcsnál 16:00-kor 750
Még mindíg árad. ez 125 cm-rel kevesebb mint a 875-ös LNV.
Passaunál ismét áradt kicsit (762) illetve folyamatosan tartja a II. fokot. Ez a víz hosszan kint lesz.
#1148
Ez így van Kali, ám egy település és a nyaralók-stb. között van különbség.
Természetesen minden nagy folyónkat egy szûk területre korlátozták be, ez a Tiszára is bõven igaz, ám a hullámtéri mosolyogtató írásom a nyaralók fõhírmûsori (híradók-Duna árvíz ...) kiemelt apokalipszisére értettem.
Soper: Természetesen a jég nélküli LNV-t említettem, a jeges ár esetén egy "szimpla" II.fokú árvíz is óriási LNV-t csinálhat-csinált
#1145
Snowhunter! Budapesten a III.fok 800cm, az LNV (jeges) 1030cm (1838-ban), a nem jeges LNV ennél jóval alacsonyabb. Egy igazi nagy árvíznél komoly problémák lehetnek, ugyanis kevesen tudják, de a Duna árterébe épült a Nemzeti Színház és a Mûvészetek Palotája is.
#1144
Link
Egyenlõre nem kérem fel a budapestieket, hogy segítsenek a védekezésbennevet
#1143
Most jöttem vissza a Kettõs-Köröstõl, készítettem képeket, töltöm fel a képtárba. Egyenlõre nem vészes a helyzet, III.fok mellett még bõ 3-3,5m van a gát tetejéig.
Üdv!
#1142
Nincs mit nevet
#1141
Snowhunter: igazad van, hullámtér a Margitsziget, de azért megvédhetõ, bár nem biztos, hogy Demszky-s felhívással kell, lehet kevésbé "hangosan" is. Viszont ha így nézzük, akkor a Tisza esetén is igen sok hullámteret "csatoltak le" a szabályozáskor, gátépítéskor..., ami hasonló helyzetû részben, bizonyos helyeken, ahol most laknak, nem kellene...

Ahol régen szépen le tudott folyni a víz, most nem tud!
#1140
Elnézést, még a Cartographia térképen is kötõjellel írja.
Nyuli: Kösz a kiigazítástnevet
#1139
Kali: Az LNV a fõváros (és a Duna) esetében teljesen mást jelent mint a Tiszán.
Egyrészt a fõvárost igen jól megerõsített gátrendszer védi, másrészt a III.fok és LNV szintje között nem fél méter, hanem ennek többszöröse a különbség.
A hullámtéri megmentéseket pedig kicsit mosolyogtatónak (...)találom, hisz a neve mutatja, mi keresnivalója van ott az embernek, ha jön az ár (máskor sem) : semmi.
Ennek megfelelõen kellene hozáállni (egyetértek Usrinnal, és Kuzmival).
A Tisza jóval kritikusabb ebbõl a szempontból, fõleg a felsõ szakaszon, ill. a középsõ szakaszok némelyikén (pl. Tiszabõ, Tiszaroff, stb,).
Nyuli: Jogos.
#1135
A Margitsziget azon kivételek közé tartozik, amit egybe kell írni.
#1134
Link
#1133
Nem értem mi ez a "budapesti" riadalom. Itt nálunk-Békésben, és személy szerint Mezõberénynél közel 10m-rel lejjebb van a gát alja a gát tetejétõl. Azaz, most III. foknál 1-2m-re van a gát tetejétõl a víz. Gyakorlatilag 8m magas vízoszlop fekszik a töltés másik oldalán. Ugye nem kell részleteznem, hogy egy gátszakadás mivel járna. Közel 8m-es vízoszlop lépne ki a gátoldalon...
Persze, egy Margit-sziget nem egy kisváros, valahol a végeken…
(Margit-sziget: nem külön, nem egybe, hanem kötõjellel írandó!)
#1131
Tegnap a radarképek szerint a délután folyamán a bajor területen kisebb csapadéktevékenység kezdõdött nyugatról, mely a hajnali órákra csökkent, haladt kelet felé, elérte az osztrák-szlovák szakaszt (elsõsorban a Bécsi medencét, Morvát, Vágot). Ma-holnap további csapadéktevékenység várható, mnajd szerdán, csütörtökön ismét a térségünk fölött átvonuló markánsabb hidegfront hatására eleinte az Alpok térségében, majd a középsõ és keleti részeken is 3-12 mm csapadékra lehet számítani. Ez követõen átmenti szünet után a következõ hét elején várható ismét csapadékosabb idõjárás.

A 0 fok magassága a hét végén, jövõ hét legelején 1600-2200 m között változik, majd csökken, a jövõ hét második felében az északi és keleti részeken 1000 m alatti érték valószínû.

/ÉDUKÖVIZIG/

#1130
Úgy néz ki Bp-nél meg lesz a rekord vízállás, s Nagymarosnál is...

Link

Link
#1128
Borzasztóan lelassultak a vízszintváltozások, a Duna sokhelyen szinte beállt a III. fokú készültség szintjére.
Pozsony még mindig 10cm-t emelkedett este óta, Nagybajcs is 5-6cm-t.. Komáromtól Pestig átlagban 1-1.5cm-t árad óránként, ezen a szakaszon jó 40 cm-re van a vízszint a 2002-es LNV-tõl. A nap folyamán ugyanez várható, a Szigetközben talán lassan-lassan beáll a végleges tetõzés, ami max. 5-8cm-re lehet a mostani szintektõl Nagybajcs felett és Gyõrnél.
#1127
Usrin: a közlés módjával igazad van, lehet ezt máshogy is!

Reméljük a gátak mindenhol bírni fogják, fõleg a Tiszánál!

A Dunánál nem lesz gond, ez 95%!

Bár csapi folyamatosan lesz a jövõhéten, területi átlagban nem lesz oly jelentõs, de az árvízi tetõzést elnyújthatja...
#1126
Kali: a fõ bajom az a "megmentéssel", hogy úgy hangzik, mintha valami végzetes katasztrófa fenyegetne a Margitszigeten. (Közben ha el is öntené a víz, a legsúlyosabb következménye az lenne, hogy takarítani kellene a levonulása után...) Azért a Duna mellett is bõven vannak gátakkal védett, LAKOTT települések az árvízszint alatt (pl. Szentendrei-sziget)! A Tiszán pedig már az 1 méterrel rekord alatti vízállás is azt jelenti, amit írtam, rengeteg település van méterekkel mélyebben a folyó szintjénél. Persze, a töltésekben lehet bízni, de jobb félni, mint megijedni... (Nem beszélve arról, hogy a Tiszán tartósnak ígérkezik a magas vízállás, ami már eleve áztatja a gátakat, és erre bármikor ráfuthat még egy újabb árhullám.)

Egyébként a tiszai árvizeknél is megtörtént, hogy az embereket Szolnokon a Tiszaliget (parkos terület stranddal, üdülõkkel - durván olyasmi, mint Budapesten a Margitsziget) megvédésére kérték, a híradók is az ottani helyzettel voltak tele, miközben innen 10-20 km-re lévõ falvakban otthonok és életek voltak veszélyben...
#1125
Usrin: azért ez túlzás volt amit írtál, sehol máshol nem lesz ennyire közel a legnagyobb vízálláshoz a víz, mint Bp. környékén (nagyobb vizek esetén)! A Tiszán is van árvíz, de az közel sem veszélyes, a legnagyobb víztõl jó méterrel elmaradva, ha ezt sem bírnák a gátak, akkor ott már amúgy is mindegy, a sziget meg így megvédhetõ...

Az meg aki holnap elmegy nagygyûlésre, az valami hasznosat is csinálhatnevet
#1124
A Metnet fõlapjáról: "Demszky: kritikus a helyzet, mindenki segítsen! Felkéri a gyûléseket tartó pártokat Demszky Gábor, hogy a rendezvényeik után kérjék meg híveiket, hogy segítsenek a Margitsziget MEGMENTÉSÉBEN."

Na neeee! Miközben rengeteg hely van Magyarországon, ahol egy gátszakadás tízezrek otthonát boríthatná el több méteres vízzel (ld. 2001, Felsõ-Tisza), egy városi parkot kell MEGMENTENI attól, hogy esetleg 30 centis víz lepje el... Persze ha a Margitsziget térségében tornádó várható, akkor egy szót sem szóltam. nevet
#1123
A kora délutánig tartó igen lassú áradás után elkezdõdött a tetõzés a Duna hazai szakaszán Nagybajcs, Medve, Gönyû térségében, valamint a Mosoni-Dunán Gyõrnél. Ezen állomásokon t-k 130cm-el maradt el a 2002 aug.-i értékektõl a tetõzõ vízszint. A Vág hatalmas víztömege miatt Komáromnál az elmaradás már csak 54cm (20h-kor még 1cm/h int.-sal árad), Esztergom-Bp.-nél kb. 30 ill. 20 cm-nyire lesz tetõzéskor.
Rába, Gyõr: 8h 665cm, 11h 668cm, 14h 676cm, 17h 678cm. Fényképek a Rába, Mosoni-Duna gyõri szakaszáról: Link
#1122
psiho: mégsemnevet

Már 736 cm-es a víz, tovább emelkedett!
#1121
A Maros Makónál az elmúlt huszonnégy órában 68 cm -t áradt.I. fokú árvizvédelmi készültség csak Gyulafehérvárnál és Soborsinnál van jelenleg elrendelve.A folyó Makónál még jelenleg a medrében van.Csak a bel és csapadékviz bevezetõ csatornákba emelkedett meg a vizszint.
#1120
A tetõzés után (830 cm) ismét emelkedik a Tisza vízszinteje. Pont itt érte utól a másik árhullám ez eddigit.
#1119
A Duna jelenleg nagybajcsnál 732-734 cm-re tetõzik.
Ez 140 cm-rel kisebb a 2002. szintnél.



Link

Utolsó észlelés

2025-07-25 04:26:25

Rákóczifalva

20.2 °C

na00

RH: 62 | P: 1010.7

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

143417

Hírek, események

Hőség, záporok, zivatarok, minden, ami csak belefér!

Időjárás-változás | 2025-07-23 14:45

pic
A következő napokban átmenetileg fokozódik hőség és egyre több záporra, zivatarra készülhetünk, amit egy hidegcsepp és egy hullámzó front okoz majd.