2025. április 16., szerda

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#1280
Megint piroska az Etna:
Link
Link
#1279
Erdélyben, Korond mellõl a volt aragonitbányából egy kis érdekesség.

beillesztett kép

#1278
Üdv!
Itt én is voltam, ez a hely Kazár mellett van, szép nagyon...
Fotóztam anno én is bõszen....nevet
#1277
Mikor ránéztem a képre, mondom óóó, én itt jártam! Az erdélyi Parajd ugrott be, ahol dettó így néznek ki a hegyek, de azok full sóból vannak!
Aztán elolvastam a szöveget... nevet
Alex képe gyönyörûen mutatja az eróziót!
Ezúton gratula neki!
#1276
A mai EPOD kép a mi kutyánk kölke:
Link
Farkas Alexandra észlelõtársunk fotója.
#1275
Elvileg most integrálták az angolok által az Eyja-ra telepített szeizmográfokat az izlandi rendszerbe, így a kisebb rengések adatai is az izlandiak rendelkezésére állnak azonnal. Valószínû, hogy pusztán emiatt nõtt meg a regisztrált rengések száma.
#1274
Újra rakoncátlankodik Izlandon az Eyjafjallajökull: Link

#1273
Csak az nem megy fel a jutyúbra...
#1272
WoW! Néha zöldpaprika után, nekem is ez van a gyomromban. :-)))
#1271
Etna videó: Link
#1270
Animálva az éjjeli webcam képek: Link
#1269
Mûholdon is látni: Link
#1268
INGV webkamerák az Etna felé: Link
Mintha legyengült volna hajnalra. Kb 3-ig figyeltem, addig szépen izzott.
#1267
Etna: "We're now clearly having Strombolian activity at the pit crater on the east side of the Southeast Crater cone. With this we can say that Etna is producing magmatic activity for the first time since the end of the last eruption, on 6 July 2009!"
Link
#1266
Nos, a szeizmográf a chilei rengés hullámait mutatta, ez még nem kitörés az Etnán.
"Etna is not (yet) erupting, but there is a strong glow from the pit on the east side of the Southeast Crater cone, which is reflecting in the clouds. There is also a strong increase in the volcanic tremor amplitude, so things might evolve rapidly … we might see a lava fountain from that vent in the next few hours (would be nice) …" Ezt egy cataniai vulkanológus írta 5 perce. :-)

Ezen felül az Eyjafjallajökull felõl erõs robbanás hangját hallották, hivatalos infó nincs még,csak helyi lakosok jelezték.
#1265
Valami dolgozik az Etnán, a szeizmogramok:
Link
Link
Hõkamera: Link
Nagyon nem tûnik komolynak, lehet, hogy csak egyike azon kis robbanásoknak,amiket az elmõlt hetekben is tapasztaltak már.
#1264
Pont most olvasom én is...

Az Etna meg ilyen jól fest webkamerán:
Link
Piroslik a teteje :-) Úgy tûnik, az új évre indul a várt mûsor, nem tudom egyelõre, hogy mennyire komoly a kitörés, de várni várták már.
#1263
Nem sokkal ezelõtt, 20:20:16 UTC-kor 7,1-es rengés volt Chilében, Araucania térségében, 16,9 km-es fészekmélységben, az USGS adatai alapján. ZAMG is leng alaposan Link
#1262
Csak most olvastam, ogy tegnap de. 7-es rengés votl Argentínában. A dolog érdekessége, hogy hol volt:
Link
Amint látni, az Andoktól jócskán keletre pattant ki, ehhez szépen korrelál a mélysége: 583,6 km
Itt van egy kép az Andok alatti alábukási zónáról: Link
Remekül látni rajta, hogy az 500-600 km mélységû rengések kb. a 63-as hosszúsági körnél fordulnak elõ, a mostani rengés 63,103-nál volt.

Iskolapélda a rengés! Szerencsére igen gyéren lakott a terület.
#1261
Egy kis olvasnivaló: Link
#1260
Aktuális szeizmogramm, szépen hullámzik még itt messze is: Link
#1259
Fél órája 7,4-es rengés Japántól délre, Iwo-Jima-tól 200 km-re ÉK-re, 15 km fészekmélységgel.
Link
helyszín google maps link: Link
Az infót köszi Skyshooternek.
#1258
Igen, néha azért van hasznos melléktermék is, elég csak a héliumra gondolni nevet

Köszönöm szépen a válaszokatt! Nem fárasztalak tovább nevet
#1257
Lehetne éppen keresni, de amíg épp eleget találnak szerte a világban földgázkutatás során, addig nincs értelme. (A mihályi-répcelaki készlet is így került elõ, de az "igazi" földgázban is szokott lenni több-kevesebb CO2. Persze ennek nem szoktak örülni, mert rontja a gáz fûtõértékét.)
#1256
Alig 400 millió év hiányzik nevet
A CO2-t lehet keresni, vagy véletlenül találták földgáz helyett?
#1255
Igen, bár arrafelé elég finomszemcsés, agyagos ez a bizonyos késõ-miocén ("pannon") homokkõ. Illetve az ez alatt lévõ, devon korú metamorf aljzat felsõ pár méterének repedéseiben is van még CO2 (nem véletlen, hogy a kutakban tipikusan 10-20 métert fúrtak még az aljzat elérése után).
#1254
Ja tényleg, gondolhattam volna nevet Homokkõben van ez is?
#1253
Sajnos a nyomásról már nem tudok adatokat (és tartok tõle, hogy ha utánajárnék, akkor sem lenne nyilvános az infó, mert folyamatban lévõ termelésrõl van szó). A valamirevaló földgázmezõkön a kitermelés kezdetekor pár száz atmoszférás értékek szoktak elõfordulni, szerintem a nagyságrend itt is hasonló.
#1252
Köszönöm szépen! Arról van infód, hogy milyen nyomású a felszínen a gáz?
#1251
Az eredet a tudomány mai állása szerint nyitott kérdés. A késõ-miocéntõl a pleisztocénig tartó rétegsor és fejlõdéstörténet (a legelterjedtebb vélekedés szerint az idõsebb dolgok nem érintettek az ügyben) gyakorlatilag ugyanaz, mint Zalában vagy az Alföldön. Mégis, utóbbi helyeken olajat és gázt találunk, a Kisalföldön pedig CO2-t, ami elvileg akkor keletkezik, ha a szerves anyag túl mélyre és túl hosszú idõre temetõdik be. (Vagyis ha az átalakulása túllép a kõolajon és a földgázon.) Valószínûleg ott lehet a dolog nyitja, hogy az alföldi és zalai szénhidrogének mégsem a késõ-miocén üledék szerves anyagából keletkeztek, hanem valamelyik idõsebb képzõdménybõl, azoknak viszont a Kisalföldön már más lehet a rétegsora és az éréstörténete is.

A CO2-termelõ kutak mélysége általában 1200-1700 m. Ezek a kutak mind a Mihályi-hát nevû szerkezetet fúrták meg, ami a Kisalföld aljzatában egy magasra kiemelkedõ, a felette lévõ rétegeket is meggyûrõ (ezzel a CO2 számára tankönyvbe illõ "csapdát" létrehozó) szerkezet.
#1250
Tudtok nekem egy jó cikket/leírást ajánlani a kisalföldi szén-dioxiddal kapcsolatban (kialakulás, eredet, kutak mélysége stb)? De az sem gond, ha valaki ide írja le saját gondolatait kacsint
#1249
Azt kéne tudni, hogy a miskolci rengés milyen mélyen volt illetve van-e a két helyszínt összekötõ törésvonal pl. De szerintem ez ahhoz túl kis rengés volt (az ukrán), és ne feledjük, hogy az egyidejûség a legtöbb esetben nem jelent oksági összefüggést. Itt még volt is idõ a két rengés közt.
Teljesen persze ki se zárható, hisz ezt a miskolcit akár föld alatti földcsuszamlásnak is lehetne tekinteni.
#1248
Az összefüggést úgy értettem, hogy a döndülés nem válthatott-e ki a vélhetõen instabil víztömegben/"tárolórendszerben" egy rengést okozó áthelyezõdést.
#1247
Földtanilag kicsit más, mint MIskolc térsége, a Kárpátokban 20km mélységben ez inkább tektonikai eredetû lesz, nem olyasmi, mint a miskolciak. Szerintem. De legalább tudjuk, mi van a 19:30-as sorban a tarpai szeizmogramon.
#1246
Ezen én is gondolkodtam.
#1245
Érdekes, nem tudom, lehet-e összefüggés; tegnap rengés volt Ukrajnában is, 19:50 UTC-kor Link
#1244
Ejha, a fórumot futás elõtt most elolvasva összeállt a kép, a tegnap esti, robbanáshoz hasonlító moraj (egy nagyobb, majd egy kisebb) akkor földrengés volt...
A víztömeggel kapcsolatos összefüggés jogos, Andrással közösen értekeztünk errõl.

Nem baj, ha sok kisebb rengés jön, elviszi a feszültséget.
#1243
Sziasztok!
A rengéssel kapcsolatban írok: Miskolc, Nádasrét környéke, Petneházy u. alja. Én 22.25-kor éreztem. Pontosan tudom, mert megnéztem az órát nevet
Olyan érzés volt, mintha az ágyat kirántották volna alólam.
A Szüleim kb 50 m-re laknak, Õk azt érezték, mintha a ház felemelkedett és visszaesett volna.Tényleg csak egy pillanat volt. Kár nem esett, csak az ijedtség... zavarban
Figyelem a helyi híreket...
#1242
ZAMG sem regisztrálta a rengést, legalábbis nincs jelentés még róla.
#1241
Lehetséges kriovulkanizmus a Titánon:
Link
(angolul)
#1240
Lehet, hogy át kéne menned valami okosabb laphoz dolgozni, túl sok negatív hatás ér jelenleg :-)))
#1239
Lehet, hogy punjabi idõzónában vannak az állomások? ;-)
UTC lesz, akkor van legalábbis rajtuk egy kis kimoccanás. A nagyobb ( Link 19:30-as) kimozdulás eredetét még keresem, de lokális lehetett, Tarpán szépen látni, Piszkésen már csak-csak, Bp alig mutatja. USGS nem jelez akkorra semmit. Lehet, a tarpai takarítónõ leejtett egy virágcserepet.
#1238
Hasonló volt a tavaszi vizesedés után is, ha visszakeresel a fórumban, Usrin igen jól leírta, mi lehetett.

StormCaster: sajna sokkal nagyobbat nem leltem belõle...

Nano:
Link
#1237
A második lehetõséget szinte teljesen kizárnám. A 2,9 magnitudóból kiindulva és az esetleges becsapódás kb 10% mechanikai energiájával számolva a testnek kb 40-50 kg tömegûnek kellett volna lennie. Még nem találták fel azt a felhõzetet, ami azt eltakarja. Szinte nappali világosság lett volna egész Magyarország felett.
Az elsõ eshetõség már valószínûbb lehet, de szerintem hagyományos volt ez. Attól, hogy az emberek mondjuk a legnagyobb amplitudó környékén észlelték a rengést, még az kezdõdhetett elõbb és tarthatott tovább is.
Mondom én ezt úgy, hogy nem láttam a szeizmogramot, de most nem is állok le keresni, mert fáradt vagyok. Meg Noli amúgyy is hozza majd úgy hajnal fél négy körül nevet
#1236
Az égbolt borult.
Az általad felvázolt helyzetekbõl az elsõt találnám inkább logikusnak vagy egy harmadik variációt! Ugyanis az utóbbi idõszakban,pontosabban az idei évben számtalan kisebb(néhány másodperces) rezgésrõl érkezett jelentés, kiemelkedõen Augusztusban.
További érdekesség lehet,hogy 22:25 körül észlelték elõször,majd a környékbeli településeken 22:45 körül észlelték(többek között itt is).
#1235
Szerintem itt nem "klasszikus" rengés történhetett...
Ugyanis ismereteim szerint egy "hagyományos" rengés általában 5-8 mp-tõl egészen egy-másfél percig tarthat. Itt viszont 1-2 mp-es rengésrõl, sõt "zökkenésrõl" beszél sok észlelõ... Illetve egyre többen robbantáshoz hasonlítják a hangot és az érzést...
Link

Szerintem:
-Vagy a rengeteg csapadék valami galibát okozhatott a Bükk barlangrendszereinél, lehet hogy eny nagy földalatti víznyelõ vagy kaverna (asszem így hívják) -esetleg több- szakadhatott be...
-Vagy esetleg egy meteor csapódhatott be... Nem tudom milyen az idõjárás arrafelé, ha felhõs, lehet hogy nem lehetett észlelni...
Persze ezek csak fikciók, de érdekelne a véleményetek...
#1234
"Az MTA szeizmológiai intézete portálunknak megerõsítette, hogy 22 óra 29 perckor 2.9-es erõsségú földrengést észleltek Miskolc környékén. Károkról egyelõre nem érkezett bejelentés."
Link
#1233
Jézusisten,ez nagyon adja laza Nincs meg nagyobban?
#1232
Megerõsítem a földrengéses dolgot! Miskolc több pontjáról,illetve Ongáról is többen érzékelték! Beremegett a csillár, a szekrény, asztal, számítógép...Elõször azt hittem vonat megy,mert nem messze lakunk a síntõl,de több ember is jelezte az ismerõseim közül a dolgot!
#1231
Martin-kertváros

Utolsó észlelés

2025-04-16 11:45:17

Nyíregyháza

20.9 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138419

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.