2025. május 19., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#32201
"Lehetséges, hogy bizonyos idõszakokban, napokon tényleg ellepik a tavat a vadludak."
Tényleg ellepik..
#32200
Ez nem kinyilatkoztatás, hanem megfigyelés. Bár látom, a cikk nemcsak a tatai Öreg-tóról, hanem tágabb környezetérõl is ír. Nem merészkedek odáig, hogy vitába szálljak az ornitológus szakemberekkel, akik nyilván helyesen becsülték meg a ludak számát, mely eszerint nem kizárólag az említett tóra vonatkozik.
Az a kollégánk, akinek az írására reagáltam, láthatóan valami szenzációs látványt, rendkívüli madársokaságot tételezett fel az Öreg-tónál -hisz azt kívánta, hogy küldjön valaki fényképet a sok vadlúdról.
Erre muszáj volt megírnom, hogy szenzációs madársokadalomról nincs szó a tatai Öreg-tavon.
Lehetséges, hogy bizonyos idõszakokban, napokon tényleg ellepik a tavat a vadludak. Minthogy nem Tatán lakom, nem fordulok meg minden nap a tónál. Nagyjából heti rendszerességgel látogatok oda, s még sosem láttam feltûnõen sok madarat ott se késõ õsszel, se télen (és máskor sem)
#32199
Néhány õszi hangulat és tájkép Link Link Link Link Link Link Link , meg kb. egy hete Link Link Link Link Link Link Link Link Link Link

Vargányaszezon közepén Link Link Link Link laza
#32198
Köszönöm szépen! nevet Itt a városban még nem láttunk, feltûnt a hiánya. Nahát, akkor az itteni gyerekek nem készítenek gesztenyelovacskát... Furcsa...

Dávid: Neked is köszönöm. Azt sejtettem, hogy nem õshonos itt, de hogy díszfának sem igen ültetik, pedig ez nem egy túl fagyos környék. Nagyon szép fa, hiányozni fog...
#32197
A rolettás szúnyoghálóknak köszönhetõen szerencsére ritka vendég a házban bármilyen szárnyas rovar, azért néha betévednek olykor ajtónyitással (még háziméh is repült be alkonyattájt, jobb híján konzervesüvegben éjszakázott némi cukorral, reggel a kertben elengedtem) melyek általában "kísérleti pókjaim" hálójában végzik.
Két érdekesség miatt tettem fel, egyrészt november közepén szúnyogot látok a házban amikor kint se látok már csak legyeket ("gyalogrovarok" még szép számmal mozognak a kertben de egyre több elhullott tetemet látok) Másrészt fura volt a testhelyzete, magasan a plafon sarkában volt, de az messzirõl is feltûnt hogy "csukott szárnnyal lebeg a fal elõtt". Rátelézve, a vaku vetett árnyéka igazolta a sejtést hogy vékony, lentrõl nézve láthatatlan pókfonálon akadt fenn a vérszívó. (A pókfonál vakuzva is alig látható csak vetett árnyéka jelzi egyértelmûen)

beillesztett kép


Bár a vaku vetett árnyékából felismerhetõ a fonal és testhelyzete, mégis a kép jobb alsó sarkában lévõ montázzsal próbáltam érzékelteni "csukott szárnyas levitációját" a fal elõtt. Elnézést kissé gyenge lett mert létrázni mégsem akartam ezért magasra tartott tükörbõl próbáltam oldalról fotózni, így sikerült szegyenlos (tudom, erre mondják- kevesebb több lett volna - de már mindegy, eldobtam az alapképet...)
OFF jelleggel: C.Szilvi25 Szilvia névnap lévén, amennyiben ma tartod névnapod sok boldogságot kívánok Neked és egyben minden fórumtársunknak aki ugyanezt a nevet viseli és ma ünnepli nevet
#32196
Ez pontosan így van. És ma a szakemberek is (nemcsak érdeklõdõ amatõrök, mint én) az indexfungorum.org-ot tekintik mérvadónak, ahol az elfogadott /current/ név is ott van. Nem egy gombakönyv forrásjegyzékében találtam hivatkozást rájuk.
#32195
Milyen újabbak, ha szabad megkérdeznem? Nagyon csodálkoznék, ha ebben az évezredben jelent volna meg olyan színvonalas gombakönyv, amelyben ne Macrolepioták lennének.
Egyes magyar gombászok már a magyar névben is elkezdték önállósítani a "nagyõzlábgombákat" (így egybeírva, pl. gyakori nagyõzlábgomba), ami sztem elég bénán hangzik. beteg
#32194
Néha nem árt tájékozódni, mielõtt kinyilatkoztat az ember.. Link
#32193
Ha az Aesculus hippocastanum-ról van szó: kizárólag a Balkán-félszigeten õshonos (Észak-Görögország hegyvidékei, Bulgária) egyébként pedig díszfaként szerte a nagyvilágban ültetik.
#32192
Azért van az, hogy igényesebb könyvek és honlapok feltüntetik a szinonímákat is.
#32191
A skandináv elterjedése (talán) elég jól rögzített ezen a térképen. Elvileg a közeledben is van 2 megjelölt élõhely. nevet
Link
#32190
Régebbi gombász-könyveim még macrolepiota procerá-nak ismerik a nagy õzlábat. Az újabbak már csak lepiota procera néven nevezik.
#32189
Szerintem ez nem vadlúd, még csak nem is lúd, hanem (hírlapi) kacsa.
Gyakran járok a tatai Öreg-tónál, õsszel is és télen is. Soha nem láttam még csak megközelítõleg ekkora madártömeget sem ott.
Mégis érdemes hideg téli idõben meglátogatni az Öreg-tavat: remek korcsolyapálya, és a befagyott tó a várkastéllyal, a partot övezõ régi épületekkel nagyon hangulatos.
#32188
Egy ideig ehetik a vadkacsát! vidám
#32187
N 63,3° E 13,3°
#32186
Link Micsoda látvány lehet! Egy helybéli megörökíthetné nekünk nevet
22ezer vadlúd a Tatai-tónál...
#32185
A nagy õzlábat és társait már a 60-70-es évek óta Macrolepiotának fogadják el az európai szakemberek. A brit tudósok nevet némi késéssel vették át az új nemzetséget, de a Macrolepiota nemzetség azóta stabil lábakon áll. Szóval, amelyik honlap Lepiotaként hivatkozik az egyes fajokra (és nem tágabb értelemben az õzlábakra, ha ennek van értelme), nem biztos, hogy up-to-date.
#32184
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem... nevet
A vadgesztenyének hol van Európában a legészakibb élõhelye? Próbáltam térképet találni a neten, de nem sikerült.
#32183
Ezután már semmit sem merek leírni. beteg

Egészen friss és nem bulvárszintû oldalak hivatkoztak a macrolepiotákra lepiotaként. Mondanám, hogy megvárom a félidõ végét a részeredményért, de az ide-oda toszigatások túl gyakoriak és a laikusok számára meglehetõsen váratlanok.
#32182
Nem olvasztották be a Macrolepiotákat sehova, "jelenleg" önállóak az Index Fungorum Link alapján. Azért írtam idézõjelben a jelenleget, mert az utóbbi évek genetikai vizsgálatai alapján elképesztõ változások vannak a gombataxonómiában. Pl. a Macrolepioták közül kiszedték a piruló õzlábat, ami "jelenleg" a Chlorophyllum nemzetségbe tartozik a ránézésre egészen más habitusú lemezespöfeteggel együtt.
Másrészrõl viszont a szürke tölcsérgomba ma épp Clitocybe-fajnak számít. A Lepiotából elkülönítették az Echinodermákat, nem beszélve a tintagombákról, akiket 4 külön nemzetségbe robbantottak szét... Fogyasztásuk szempontjából persze ez édesmindegy. laza
#32181
Szarvas: A darvak légifolyosói telítettek. Felettem van a körözõ várakozó pálya: bevárják a lemaradó alacsonyabban repülõ ifjúságot. Azért nem lágyul el a szívük nagyon, alacsonyabbra nem ereszkednek miattuk. Nem tudom, a biológiai órájuk, vagy a hosszútávú elõrejelzõ képességük hajtja most õket? Vadludak: még mindig kelet-nyugati napi ingajárat.

A szomszédom vilmos körtéje megbolondult: néhány friss hajtás és egy virág van rajta.

A komposztdombom beérett, legalább is számomra: megjelent rajta a kétspórás csiperke.
#32180
Radula complanata?
#32179
Vannak olyan légy-egyedek, melyek a kinti alacsony hõmérséklet ellenére megérik a tavaszt. Védett helyen, szûk résekbe bújva (pl.felhasogatott tûzifa között), szinte ledermedve van erre esélyük.
Egyébként a kifejlett egyedek 2-3 hétig élnek, ezalatt többször lerakják petéiket. A fejlõdési stádiumok - áttelelés szempontjából - legszerencsésebbike az imágó állapot.
Télen, fûtött helyeken és ahol van szaporodásra való szerves anyag (pl. istállókban), ott szaporodásra is képes.
#32178
Ismét egy moha csak itt, csak most, csak Nektek!nevet
Link
Meghatározást kérnék. zivatar
#32177
Gyerekek, a legyek rohannak befelé a melegbe. Minden légy elpusztul télen, vagy vannak átvészelõk?
#32176
Ahh, nem tudtam, megint tanultam valamit, köszi szépen nevet
#32175
A bodobácstól rosszul lenne a cinege, nem véletlenül fekete-piros a színezete annak a rovarnak. Ebben az esetben ez nem mimikri. kacsint
#32174
laza vidám
Ilyen megfogalmazást is régen olvastam !
#32173
laza .... kacsint
#32172
laza kacsint
#32171
Tisztelt tiszteletlen Nanovich fiam!
Ezúttal sem csalódtam benned. Hozzám megfogalmazott irományod sem stílusában, sem tartalmilag nem különbözik másokhoz oly gyakran intézett, finom, cinikus hangvételû, kioktató (idõnként ledorongoló), valós intelligenciádat hûen eltakaró hozzászólásaidtól.
Részbeni igazadat a képek méretérõl elnyomja ez a hangnem, s téged jellemez az a tény, mely szerint feltételezted "ellenérzésektõl átfûtött" reagálásomat egyébként cseppet sem bántó, inkább éretlenségedet mutató kinyilvánulásod kapcsán.
A lelki érettséghez vezetõ út számodra még hosszú és rögös lészen, s ennek esetleges bekövetkeztéig mobilneted által több ezer "tokiónyi" adatforgalmat fogsz generálni... nevet
#32170
Ehh, nagy hiba.vidám laza Egyébként itt még mindig szüret van.
#32169
Tényleg elírtam, és nem elütöttem, egyszerûen rossz ugrott be. De nem mindegy a dolog, mert a s. str. Lepiota-k a többségében mérgezõ kis termetû õzlábak, nagy termetû testvéreik a Macrolepiota-k. A taxomókusok ide-oda rakosgatják folyton a fajokat, a Macrolepiota-t is már megszokta az ember.
#32168
Elírtál egy betût: Lepista a tölcsérpereszke. A lepiota az õzlábrokonság. Úgy látom a neten, a macrolepiotákat beolvasztották a lepioták közé. Az én gombásztanulmányaim alatt még külön szerepeltek.
#32167
- Kõ' rizs, Bodó bácsi?
- Áh, még rám sütnék a cinkét (..hogy a Távol-keletrõl jöttem).
#32166
Igaz, és végülis nagyobb is, mint a bodobács vidám
#32165
A kõris lependékében is akad tápérték, ráadásul hattal kevesebb lába van, ami úgysem emészthetõ. nevet
#32164
Boróka szõrmoha, klassz kép róla.
#32163
A november itt is egyértelmûen a pereszkéké, legtöbb most a szürke tölcsérgomba és lila pereszke (mindkettõ Lepiota nemzetség). E páros talán krémlevesként a legjobb, így még jobban kijön az ízük. Szép mennyiséget szedtünk ma belõlük, a harmadik jelentõsebb ehetõ faj a karcsú õzláb volt a Soproni-hegységben.
#32162
Egy kis õszi moha:
Link
#32161
Szarvas: Állatok után nem növény, hanem gombák: A Lilatönkû pereszke általánosan terem, legelõn körülbelül a körök huszadán, de nem tömegesen. Melege van, a páratartalom sem ideális: kellene az éjszakai köd. A Kákafoki holtág melletti erdõsávban a májkroklíma kicsit más, találtam pár kört, ami rendesebben terem. A laska második hulláma még sehol sincs. Szegfûgombát taráltam egy maréknyit: Ezen a környéken gyakoirlatilag kihalt. Egyéb friss réti, vagy erdei gombát nem találtam.
#32160
Szeptemberben Baranyában is lõttek egy méreteset, az 221 kilós volt: Link nevet
#32159
Húú azannya mekkora!
#32158
Vegetáriánus kék cinege, a 3 cm-re mászó verõköltõ bodobácsot figyelemre sem méltatta nevet Link

beillesztett kép

#32157
FIGYELEM! "Állatbarátok" ne tekintsék meg a következõ linket! kacsint
300 kg körüli vaddisznót ejtettek el Széphalom környékén: Link
Ha jól sejtem, ekkora méretû vadkanokat valahol Szibériában lehetne találni, Európában ez brutálisan nagynak számít. Szakértõk mit mondanak? nevet
#32156
Észrevettem. nevet Ki is vettem a linket. laza Valószínûleg szakad a net nálam, de nem tudom, hogy hol.
#32155
Miszisz Esztercica Úrnõm! Kérem alásan Õnagyságodat, hogy ne tizenháromezerszer kilencezerhétszázas képet linkeljen, mert a mobilnetem - bár gyors - nem szereti a száztizenkét megabájtos képösszeállításokat négy növényrõl.
Ha ellenérzésétõl átfûtött hozzászólasa elõtt estleg mérlegeli a fent leírtakat, akkor javaslom az olyan képfeltöltõ oldalakat ( Link ), amelyek már a feltöltés alkalmával képesek átméretezni a fájlt, így nem kell egy kisebb Kelet-Magyarországi város napi internetforgalmával megegyezõ adatforgalmat generálni néhány kiváló kép miatt sem. Köszönöm a megértést.
#32154
Vöcsök Link
#32153
Az õrségi réteknek idén is számos lakója van az ÖNP jóvoltából. Télen-nyáron legeltetnek kb.70-80 darab szarvasmarhát.

beillesztett kép



Ez a mostani legelõ termi nyár elején a kétlevelû sarkvirágot és agárkosborok ezreit.

beillesztett kép



A szarvasmarhák itatását fúrt kút vizével oldották meg, ennek ellenére sok állat nem az itatónál oltja szomját, hanem a közeli patakból, vagy a természetes mélyedésekben összegyûlõ csapadékvízbõl.

beillesztett kép

#32152
Valami nem mûxik.

Utolsó észlelés

2025-05-19 17:49:04

Szentmártonkáta

15.9 °C

31505

RH: 62 | P: 1014.5

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139857

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.