2024. december 03., kedd

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#640
Sió!

Stimmel. Nálam 25 volt. Sajnos nyugatra még kevesebb, és ennek megfelel a keleti csücsöknél mért 40 körüli. Sajna a tegnapi zápor is csak 3 mm-t adott nálam.
#639
Az akarattyai adatot Sió hozzászólásához szántam tájékoztatásul.
Feltételezem, hogy területi átlagban a tó vízgyûjtõ területén ezeknél az értékeknél jóval kevesebb eshetett, ezért maradhatott el a vízszint emelkedése (bár a Hydroinfo 14 napos csapadéktérképe ennek némileg ellent mond).
#638
Az lehet, de Balatonakarattya a Balaton legkeletibb csücskén is túl van. Mindenesetre ma sem emelkedett a vízszint.
#637
Balatonakarattya: 41mm (Cs-P)
#636
Viszont ma sem emelkedett még 1 centit sem, ez elég hihetetlen.
#635
Nyugat-Dunántúlon nem esett olyan sok, Zala megyét meg alig érte el.
#634
Most értem haza,de csak 24mm jelez a csapi mérõm.Ennyi volt csak a ciklonban itt?! Lehet ez? Télember nálad mennyi volt? Ettõl nem hízik a Balaton "mája"!
#633
Még mindig 96cm,de most már csak 13,4C-os a víz a Balcsin.
Lehet,hogy ma még nem olvasták le az adatokat,mert azt nehéz elhinni ,hogy területi átlagban 40-45mmm esõ hullik és 10C körüli a T,ennek ellenére semmit nem emelkedik a vízszint.
#632
Igen, Gitár, sajnos mág csak 96. Viszont reggel óta rendesen esik és még fog is esni reményeim szerint.

Egyébként ilyen vízhõmérséklet júliusban is elõ-elõfordulhat, ha nem is túlzottan gyakra. A nyaralóknak nem túl jó hír, de lássuk a pozitív oldalát: hûvösben kevésbé párolog a tó.... Bár a szél se használ a vízszintnek.
#631
Most 96cm -es a Balaton,de szerintem most jó pár cm-t fog emelkedni a sok csapi miatt.
A 14C-os vízhõmérséklet június középsõ harmadához közeledvén azért elég elborzasztó.
#630
Eddig sokfelé volt 15-30 mm ebbõl a ciklonból. Remélem tényleg nálunk is jelentõs csapi lesz, mert még sok férne a Balatonba. 97 cm most, egy "tökös" Medárd sokat tudna segíteni....
#629
Lehet, hogy ott is kétszer frissítik egy napnevet
#628
donpalesz: nem a médiumban hallottam, hanem a hivatalos oldalon volt így fenn (bár a médiákban is ezt hallottam vissza)!

www.hydroinfo.hu-n
#627
Nem inkább arról van szó hogy 1 nap nemcsak egyszer mérnek, és a médiumokban vagy korábbit, vagy késõbbit mondanak be?
#626
Kocka: köszi a válaszokat!

De lehet mégis volt valami gond, mert ma már nem írtak semmilyen adatot, csak a rádióból hallottam, hogy 24 fokos a víz (reálisnak is tûnik)!
#625
Sziasztok!

A vízhõmérséklet pontos értékét (fõleg ilyen tized °C-os tartományban) sok tényezõ befolyásolhatja.
- a mérési helyen kialakuló kisebb áramlások,
- egy "kósza" hal,
- az észlelõ a tegnapinál 5-10 cm-el mélyebbre nyomja a hõmérõt (szélcsendes idõben szépen rétegzõdhet a víz),
- esetleg türelmesebb mint a tegnapi észlelõ,
egyszóval ebbõl az eltérésbõl messzemenõ következtetést levonni lehet, de szerintem fölösleges. Ezek az adatok - konkrét mérési leírás nélkül - inkább tekinthetõk tájékoztató jellegûnek. Persze, ha automata méri egyazon helyen, akkor már lehet bizonyos dolgokat vizsgálni, de a holnapi fürdõzéshez ez talán nem szükséges.
#624
met4ever: tegnap a 20,4 fokos érték már reggel 9 körül fenn volt, azt biztos reggel mérték!

Illetve a mai is akkor frissült, ezért volt furi számomra!
#623
Ha a tegnapi 20.4°C fok is reggeli adat és a mai 20.2°C is, akkor az írt körülmények mellett tényleg elég fura.
Ha viszont tegnap reggel még csak mondjuk 19°C körül volt, és tegnap délutánra ment fel 20.4°C-ra, és ezt frissítették is az oldalon, akor már elképzelhetõ, hogy utánna ma reggelre 20.2°C legyen.... Majd holnap meglátjuk, hogy a mai 20.2°C-ot frissítik-e a ma délutánival, aminek 21-22°C-nak kéne lennie már sztem...
#622
met4ever: gondolom egy idõpontban mérik, úgy lenne logikus (nekem)!
#621
Kali, a tegnapi adatot is ugyanabban az órában mérték, mint a mait? Mert a vízhõfoknak is lehet napi hõingása... A ma reggeli 20.2°C-ról biztosan melegszik késõ délutánig.
#620
Illetve van még egy érdekesség:

tegnap 20,4 fok volt a Balaton

ma 20,2 fok

Közben szombaton a T max Siófokon 29 fok, T min ma reggel 18 fok, szél sem volt jelentõs, ami átmozgatta volna a vízet...

Tehát ez is ennyit ér, nem tudom milyen idõ kell ahhoz, hogy a víz melegedjen, ha ez sem segít, hanem hût rajta!
#619
Balcsi vízszintje elkezdett újra csökkenni, de még 100 cm!

Viszont ez most tartós lesz a várható csapadékszegény/mentes idõjárás miatt!
#618
Szerintem akár 10 cm-es eltérés is lehet.
#617
Pontos adatot nem tudok, de (nagyságrendileg) néhány cm-es különbségeket okozhat a széljárás.
#616
Kiváncsi lennék hogy tartós Ny-i szél estén mennyi a vízmagasság különbsége a Balatonon, a Keleti és a Nyugati medence között. Valaki bizt . tudja a választ! Meterorman?
#615
Bocs, vízügy mappa, Kettõs-Körös Mezõberénynél almappa és ezután a dátum. (lassan már én sem tudom, hogy hol mi van, annyira sokrétû:nevet)
#614
Feltettem a honlapomra a képeket:
www.komfortabc.hu , vízügy mappa és 2005.05.21. almappa
vagy
Link
valamelyik biztosan müködik.
Akit érdekel a vízügyi múzeum, annak a jõvõ héten megpróbálok konkrétabb anyagot készíteni.
Sziasztok!
#613
Visszajöttem a Kettõs-Köröstõl, készítettem képeket.
De, mivel nem mindenütt éri el az ártéren a gátak alját, ez egy gyengécske árvíz lesz.
Ugyanakkor néhány vízmûtárgyat is fotóztam: esetleg,ha valakit érdekel.
Holnap felteszem a honlapomra.(3 szivattyútelep és egy múzeum)
#612
Áradnak a Körösök

Valamennyi Körös folyó árad, mert a folyók hegyvidék vízgyûjtõ területein az elmúlt napokban jelentõs mennyiségû csapadék hullott - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (KÖRKÖVIZIG) vezetõje szombaton.
Bak Sándor elmondta: a Fekete-Körösön szombat nulla órától másodfokú, a Sebes-Körös alsó szakaszán pénteken délután, míg a Berettyón szombaton reggel hat órakor kellett elsõ fokú árvízvédelmi készültséget elrendelni.
A Fekete-Körös és a Berettyó tetõzése szombat éjjelre várható Remeténél, illetve Szeghalomnál.
A levonuló árhullám miatt a Kettõs-Körösön Békésnél vasárnap, a Hármas-Körösön pedig Szarvasnál hétfõn várható a folyók tetõzése egyaránt elsõ fokú készültség mellett.

Megyek készítek pár fotót a Kettõs-Körösrõl, most hogy árad.
#611
Igen érdekes a Balaton vízhõfoka 13,3C fokra csökkent a csapadék és a szél miatt./természetesen a szerda,csütörtöki csapira gondolok itt/.A vízszint azonban már nem emelkedett 101 cm-nél feljebb./titkon 102-103cm-rt reméltem/

Egyetértek Kalival,most már nem várható emelkedés,mivel komolyabb csapadék sem lesz.Lehet,hogy ez a szint lesz az idei max. vízállás.

Mindenesetre elõre biztos,hogy kiegyeztem volna vele.
#610
Sajnálatos tény, hogy még a 40-60mm-es napi csapadékok (mint amilyen a szerdai volt) sem tudnak valamirevaló vízszint-emelkedést indukálni a nyugat-dunántúli folyókon, fõleg a Rábán. A mai állapotok szerint rekordközeli kisvíz (ez Árpásnál kb. -100 cm) van szinte egész évben. Az említett esõmennyiség csak néhány napi állapotjavulást eredményez, azután visszaáll a lehangoló "pocsolya".
Fõleg biológiai értelemben egészen elképesztõ tendenciák alakultak ki ennek hatására a Rábán: idegen, behurcolt növények özöne lepte a partokat, amely alighanem már visszafordíthatatlanul kiszorítja az õshonos növényzetet. Az adventívek tömeges terjedéséhez pedig a vízszint tartósan alacsony állása (különösen az 1990-es évektõl) nagymértékben hozzájárult.
#609
Vagyis ha pl ény-i szél fúj, akkor az a tó déli végébe "nyomja" a vizet, ilyenkor többet mutat a vízmérce, ha leáll a szél, akkor visszaáramlik víz az északi részbe, azaz kiegyenlitõdik a vízszint, ilyenkor mutat kevesebbet a vízmérce.
#608
Nem amatörségrõl van itt szó, hanem hogy a Fertõ tónál 1 állomás adatait (Fertõrákos) rakják ki, így a feltûntetett értékbe benne van a szél befolyásoló hatása is.
#607
Amatõr módon mérik, van aki felviszi az adatokat (vagy betámlálja) az figyelmetlen, mert ekkora ingadózás nincs!

S nem is az elsõ eset, bár 16 cm-re eddig nem emlékeztem, fõleg 2-5 cm közötti változás szokott lenni, egyik nap árad, másik nap apad, mit egy folyónevet
#606
Szeretném kérdezni, hogy a Fertõ-tó vízszintje miért változik ilyen szélsõségesen?? Márta is 16 centit apadt! Valamilyen csatornán elfolyik?
#605
Már 101 cm-es a Balaton...nevet

Bár a következõ napokban nem lesz csapi, ezért lassan újra csökkenni kezd, nem rossz, hogy ezt is elérte!
#604
A Havária újabban naponta többször is bombáz heves árhullámok rémeivel. A valóság megismerése érdekében, a következõ napokban fokozottan figyelek a Kettõs-Körös viselkedésére.
Egyébként honlapomon külön oldalt nyitottam "Vízügy" címmel, ahová képeket is töltök fel dátumozva.
Szeretettel várok minden érdeklõdõt!
Link
#603
Hirtelen heves árhullám alakult ki a Duna felsõ szakaszán ma reggelre, mintegy 2-2,5m-es emelkedéssel. A déli osztrák elõrejelzések szerint estig tetõzik Bécsnél, készültségre aligha lesz szükség, mert az ár igen gyorsan levonul (mivel az áradást jórészt a Felsõ- és Alsóausztriai folyócskák indukálták, pl. Ybbs, Enns, Erlauf, Kamp).
#602
Bocs! Így van.
#601
Télember: ez gondolom Donpalesznak szólt.
#600
Jannesz!

Errõl már volt korábban szó. Mármint arról, hogy a Balatonnál a vízszintemelkedés szempontjából nincs alapvetõ jelentõsége a Zala megyei vízgyûjtõn lehulló csapadéknak. Sajnos alapvetõen a "ráesõ" csapadék emeli a vízszintet. Ez most is szépen bekövetkezett.
#599
Nálunk is felbukkan nyaranta (anoplex maculata, ha jól emléksze ma nevére, én is láttam már) ismertetõjel, hogy nincs törés a teste vonalában, mint a "mi csípõszúnyogainknál" (dalos, ill. gyötrõszúnyog), hanem rézsútosan egyenes vonal a teste, miközben ül.
#598
A maláriaszúnyog a mérsékelt övben sem ritka jelenség, még Bajorország magasságában is rendszeresen kimutatják õket nyaranta.
#597
Az évszázad árvize következtében Temes megyében tényleg lesz karanténba helyezett falu? Nos én csak fél füllel hallottam de mintha a TV maláriát említett volna. Azt nem ilyen afrikai szúnyogok terjesztik? Vagy most mi van?
#596
Azért a radarkép alapján nekem úgy tûnt, hogy fõleg a nyugati medencében és a Zala vízgyûjtõn többször is volt csapadék, ez alapján engem meglepett, hogy csökkent a vízszint. Persze 1 centi azért nem vészes.
#595
Balatonakarattyán is csak 1mm volt a májusi termés (szombatig).
Úgyhogy, sajnos már várható volt a vízszint csökkenés.
#594
A májusi csapi összmennyisége: 3mm eddig. Ezért nem nõ a vízmagasság sajna.
#593
A reggel óta Ny-Romániában lehullott esõ a Wo-n levõ adatok szerint valóban csak 1-8 mm.Túlbecsültem de legalább nem lesz ebbõl árvíz.Egyébként csak Románia alföldi területeire,és nem az egész Alföldre gondoltam.
#592
Bakonyvár: Ha Mezõberény az Alföld része, akkor itt 1,5mm csapadék esett, szóval ez nem jelentõs mennyiség.
Bár GFS adott 10mm elõrejelzést, most itt jóval kevesebb lett.
A hosszútávú csapadékmennyiség GFS szerint jelentéktelen lesz.
Most már csak el is kellene ezt hinni:nevet)
#591
Még mindig 100cm a Balaton kiváncsi vagyok az éjszakai reggeli esõzés után emelkedik-e a vízszint.
A körösök környéke megint kap csapadékot,ott most már jól jönne egy esõ mentes idõszak.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-03 15:10:55

Szentmártonkáta

4.9 °C

na00

RH: 92 | P: 1019.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.