2025. május 19., hétfő

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#31901
A bejelentkezés hiánya még nem feltétlen utal tudatos távollétre, hiszen nemegyszer én is csak rápillantok az oldalra de nem jelentkezem be ha nincs "kis szines hír" vagy fotó vagy ha lenne is elõfordul hogy más idõigényes és folyamatos dolgom akad. Remélem Noli esetében is hasonló ok van, esetleg túlmunka vagy éppen nyaralás miatt nem jelentkezik be.
Én várom Nolit, egyszer jönni fog és ránk köszön talán épp akkor amikor már nem is számítunk rá nevet
Kis locsifecsi, nem teljesen Bioszféra de ideillik talán. Mindig hitetlenkedtem a vak harcmûvészekrõl szóló filmek láttán. Most is egy ilyen filmet néztem a neten, a Blades of Blood koreai filmet melynek vak harcos az egyik központi alakja. Hihetetlen mozgássorozat, amit lehetett kivédett-elhárított és pontosan visszavágott bottal-karddal. Már-már kezdtem az ilyen jellegû kiszínezett olykor túlszínezett történetek közé sorolni amikor felfigyeltem egy apró dologra. Minden tiszteletem a rendezõké akit a színészt erre is felkészítették mert valósághûbb lett a történet - ugyanis a vak harcos folyamatosan csettintõ hangokat hallatott. A csettintõ hangok nyomán beugrott egy régebbi természettudományos filmben látott madárfaj mely a denevérekhez hasonlóan képes sötét barlangokban repülni miközben a filmbéli harcoséhoz hasonló kattogó hangokat hallat. Még néhány más madárfaj is képes az echolokációra akár a denevérek, nem sorolom, melyek lényegesen alacsonyabb hangfrekvenciát kibocsátva nem "látnak fülükkel" olyan pontosan mint egy denevér a milliméteres tárgyat is, de az akadályokat sikeresen kikerülik.
Léteznek baleset nélkül kerékpározó vak emberek és hazánkban is él egy vak harcmûvész aki látó gyerekeket tanít önvédelemre Link
A vak emberek pálcájukkal nemcsak az utat/akadályokat tapogatják ki, botjuk kopogásának környezeti visszhangjaira is figyelnek. Kipróbáltam, úgy találom hogy "látó embernek" is hasznos lehet ez a tudás sötét helyen lámpa hiányában. Próbáljátok ki, ha becsukott szemmel összecsapjátok tenyeretek egy tágasabb szobában, hosszabb gyakorlással egyre jobban megkülönböztethetõk a tárgyakról érkezõ visszhangok. Nem túlzok, saját kísérletezésem alapján tapasztaltam, egy idõ után a tárgyak nagysága-távolsága-elhelyezkedése és ami súrolja a hihetetlent, a tompításból felületének összetettsége (sima vagy tagolt felület, szekrényfal, könyvespolc, függöny, érdes vakolat) is megbecsülhetõ. Nem tudom vak ember van-e fórumkollegáink között (lehetséges hiszen egy jó szoftver felolvashatja neki kommentjeinket) de ha van, talán megerõsítheti kísérleti tapasztalataim. Ehhez a témához ajánlok egy könyvet is: Donald R. Griffin Hangok és visszhangok mely számos könnyen leutánozható kísérletet ismertet, szerintem érdekes és érdemes kipróbálni kísérleteit nevet No persze én könnyen beszélek kísérletezésrõl ebben a nagy csendben ami itt körülvesz és szemem kinyitva kontrollálni is tudom "mit láttam a fülemmel" viszont szerintem ez óriási teljesítmény egy zajos városban élõ vak embertõl...
#31900
Folytatva az Off-t. Sajnos több, mint egy hónapja nem járt Noli az oldalon, legalább is nem jelentkezett be. Pedig tényleg nagy építõköve volt ezeknek a fórumoknak....

***
Lassan egy-egy szõlõszemet sikerült már ennem. A szõlõnek kedvezett a meleg, idén igen hamar tudunk már belõle enni, csipkedni. Volt olyan év, hogy augusztusban tudtuk csak megkóstolni. nevet
#31899
Rendben, értem. nevet
#31898
Lentebb említettem a "halas zöldségtermesztést". Más néven AKVAPÓNIA, fiam épp most küldte a bõvebben leíró csatolást is Link Ennek a neten másutt is utánanézek mert bizonyára nem az egyetlen a bemutatott megoldás, létezhet már sok hasonló a világon (ahogy "sörös- tejes- stb. doboz" napkollektor is sokféle létezik).
Alapelve: "Kínában a mai napig ráeresztik a pontyot az elárasztott rizsföldekre, hogy a kártevõket, a hulladékot és az algát takarítsa el, másrészt hogy trágyázza meg a vizet, amitõl jobban nõ a rizs. De ugyanez a folyamat mûködött a régi Magyarországon az ártéri fokgazdálkodással. Az egész rendszert a természet találta ki, sõt ez maga a természet, emiatt tökéletes."
#31897
Személyes OFF C.Szilvi25 számára és fórumtársainknak IS, ezért nem írom priviben nevet
T. Modik, válaszom tán a Társalgóba illene leginkább de itt merült fel a kérdés kacsint
C.Szilvi25 köszönöm segítõ szándékodat Nolival kapcsolatban. Tudom, Noli egyidõben sok helyen jelen van a neten de ha nem tudnám, polgári és õsrégi netes nicknevét (melyet általános megbecsülés övez mindenütt) keresõbe írva, nagyon sok találatot dob ki.
Hangsúlyozom, szinte a kezdetektõl, sok éve ismertük egymást Nolival igaz csak "virtuálisan". Itt a Metneten napi fórumozó kapcsolatban voltunk melynek során olykor polémiába is bonyolódtunk fõleg technikai kérdésekben de ezek sem fajultak személyes ellentétté. Mellékes tán, de itt a Metneten "privi" levelezésünk/üzenetváltásunk is gyakori volt egy-egy téma kapcsán. Mégsem "megyek utána" és ennek két oka van:
- reménykedem hogy egyszer még visszatér a Metnet fórumaira ahol szinte a kezdetektõl fogva jelen volt éveken át, megosztva velünk széleskörû ismereteteit és szép képeit.
- bár naponta járom a netet, fõleg technikai-természettudományos (a politikait elvbõl kerülöm) helyeken fordulok meg, de csak olvasok és sehol nem kommentelek bár több metnetes fórumtársunkat is gyakran látom másutt is. Egyedül a Metnet fórumain szólalok meg idõnként. Itt is javarészt kedvelt "szentháromságomban" a Bioszféra, Légköroptika, Csillagászat fórumokon, nemegyszer "kiszürkített" hosszas kávé+pipa filókkal terhelve társaink türelmét, ám észrevehettétek ezt elhagytam fõleg a "többiek miatt" mert Nolinak soha egyetlen szó ellenvetése nem volt "filóimra".
C.Szilvi25 köszönöm segítõ szándékod de nem élek vele. Ismerem Noli weboldalait, olvasom kommentjeit de mégis inkább kivárom míg visszatér mert erõsen él bennem az a hit hogy bár nem szólal meg de gyakran "ránk néz", olvassa fórumainkat egyszer csak megenyhül "haragja" (melyet nem én idéztem elõ).
Konzekvens természetét ismerve, visszatérésének valószínûsége nem haladja meg a feltételezés szintjét mégis reménykedem benne hogy egyszer "ránk nyitja az ajtót" elvégre nem a fórumközöséggel támadt gondja.
Ha idõvel mégis meggondolná magát az még NEM lesz azonos a "szakításhoz" vezetõ elvei feladásával. Sok-sok éven át naponta többször is hozzászólt a Metnet fórumainak témáihoz, megcsodálhattuk képeit, átgondolt hozzászólásait, sokat tanulhattunk alapos, szépen felépített ismertetõibõl, bíztunk tudásában.
Ez benne sem múlhatott el nyomtalanul.
Meg is érdemelné a fórumközösség hogy Noli újra megszólaljon, mert bár világnézetben bizonyára a "véleményspektrum" sokfélesége érzékelhetõ közöttünk, de a közösség java láthatóan képes felülemelkedni ezen mert erõsebb bennük a Természet szeretete és érdeklõdésük annak jelenségei iránt ami szemlátomást "apolitikusan tiszta" összetartó erõ nevet
Ezt megerõsíteni látszik hogy bár Noli (és vele több, igen alapos szakismeretekkel rendelkezõ kollega) a "közösség hajtómotorja" volt mindennapos jelenlétével, de ezután sem estek szét a fórumközösségek (igaz egyesek távoztak de helyükbe jöttek újabb fórumkollegák) nevet
Köszönöm a felajánlott segítséget, én inkább "itt, helyben" várom Noli visszatérését kacsint

Jó napot jó kedvet Mindenkinek nevet
#31896
Nincs már rigófütty (múlt hét közepén még hallottam egyet hajnalban) viszont van éjjeli tücsökzene. Ez a "nyárforduló"
#31895
Köszi az infót, bár nem mintha eljutnék mostanság a Bükkbe, pedig már remeg a lában egy jó túrára nyelvnyujtas
#31894

beillesztett kép

Az Élet ÉL és ÉLNI AKAR nevet
Ez a három sárgarépa "fej" megmenekült a pusztulástól laza Elõzménye hogy nemrég 12 db-os csomagolt, tisztított (zöldje leszedve) sárgarépát vettem. Pár napja ebédkészítéskor ezt a hármat elõvettem "lefejeztem", a levágott részeket a szemetesbe dobtam. Tegnapelõtt felnyitom a szemetest és látám hogy a kidobott csonkok sarjadzani kezdtek. Nem szégyelltem, kiszedtem õket "kísérletezésre". Konzervtetõ "petricsészébe" öntött vízbe tettem õket, mára már a legnagyobb zöldje a kétszeresére huzakodott és a másik kettõ is hajtásokat eresztett. Átültetem "balkonládába" õket, kíváncsi vagyok mi történik, növesztenek-e "testet". Hasonló kísérletet tettem nemrég szekrényzugban felejtett néhány krumplival. Azokat nejlonzacskóstól hajítottam be akkor hirtelenjében, tán még most is ott maradtak volna ha nem keresek valamit és nem bukik ki elém egy félméteres "lila csáp". Megnéztem mi a fene hát a fél éve ottfelejtett krumplik hajtottak ki. Nosza elültettem balkonládákba õket Link Kilencbõl nyolc kibokrosodott, már átültettem õket a kiskertbe "persze" Tomi kutya nyomban kikapart kettõt... A kiskerttel amúgyis sok bajom van (nem kemikáliázok) csak "nyáron mûködik" (fóliához-üvegházhoz engedély kell), a vakondok és egyéb kártevõk nomeg Tomi kutya kíváncsi természete miatt (A bolond kutya mindig kikaparja amit "elások"; pár éve képes volt a medence keringetõszûrõjében elpusztult, kertben elásott kismacska tetemét is méternyi mélyrõl kiásni) zavarban
Ezért szeretnék áttérni a házban is mûvelhetõ hidroponikus növénytermesztésre (más dísznövényeket tart én haszonnövényeket fogok) ami télen-nyáron megtehetõ és gondozni is könnyebb (lásd ûrállomás, NASA fitotron) nevet Ma megemlítettem Gtalkon chat-elve az egyik fiamnak, aki ezt írta vissza: "Olvastam nemrég egy emberrõl aki hasonló növenytermesztésbe kezdett. Nála a növények kavicságyon nõnek, a vizet pedig egy tartályból folyamatosan forgatja át a növényeken. A tartályban pisztrángot nevel mivel a növények tápanyagként felveszik a halak számára ártalmas szemetet a pisztrángok meg az anyagcsere folyamat eredményeként trágyázzák a növényeket. Igy a családnak hetente hal és friss zöldség ellátás jut, ezt nálad is lehetne csinálni"
A gyakorlati példa adott, kipróbálom mert miért is ne? laza nyelvnyujtas
#31893
A kiemelés kedvéért átszíneztem az elevenszülõ gyíkok hazai elterjedésének a #31889. alatt csatolt
(http://vipersgarden.at/PDF_files/PDF-791.pdf forrásanyagból kiemelt) monokróm térképét, pld. piros kockákkal váltottam fel a feketéket nevet
#31892
A Bükkben voltam a megszokott helyeken, 1 db gyökeres tinorú,ezen kívül semmilyen más gombával nem találkoztam. Pedig már sár volt rendesen, több helyen.Talán jövõ héten elõjönnek.

[javítottam egy csomó helyesírási hibát. a földrajzi neveket, a mondatok kezdõbetûjét nagy betûvel írjuk. kérlek, figyelj ezekre legközelebb! - moderátor]
#31891
Elnézést az oldaltagolásért, eredetileg Gábrusznak írt (#31889.) válaszhoz akartam csatolni, elfeledtem... szegyenlos
A "mátyásmadár-témához" még egy cikk: Link
Jó napot jó kedvet Mindenkinek nevet
#31890
Bubu öröm nézni õket, szépek (elvégre "gazda szeme hízlalja a jószágot") elismerésem gazdájuknak nevet
#31889
A földrajzi szûkítéshez elöljáróban egy térkép az elevenszülõ gyíkok hazai elterjedésérõl

beillesztett kép

Forrás: Link
Logikusan a fekete kockák helyzetét kell egybevetni Mogyoróska földrajzi helyzetével kacsint
Még egy idézet a fenti forrásból:
"Felmérésünk szerint...~... a párhuzamosan zajló intenzív hüllõ ponttérképezés ellenére sem találtunk nagyszámú új élõhelyet"
Ami a teljesen fekete színezetet illeti, más leírások megemlítik hogy elõfordulhatnak melanisztikus példányok az egyébként alapvetõen vöröses vagy szürkésbarna (háton fekete gerinccsík, oldalán sötét foltokkal váltakozó világossárga pettyek láthatók, a hasi rész is vörösesfekete vagy szürkéssárga) elevenszülõ gyíkok között nevet
#31888
Nem vagyok nagy gyíkász (bár gondolom nem elsõsorban nekem szegezõdött kérdésed), de szerintem 78,6 % kacsint
#31887
Szép meleg nyarat kívánok!
El kotlott egy törp anyó, kikelt a 10 tojásból 7. A "7 törp" mellé másnap vettünk egy tanyasi keltetõtõl még 20-at. Be lett csapva a törp anyó, mert befogadta a kettõs hasznosítású (hús+tojó) csibéket is. Nem kellett lámpázni, melegíteni õket. Most 3 hetesek. Látszik a feketés törpök, és a csirkék közti különbség. Megvannak mind a 27-en. nevet
Link
Link
#31886
Én is szeretem, édesapám fõleg, neki meg- vagy felvettem mindegyik ismertebb filmjüket, de akkora rajongók azért nem vagyunk, hogy ezért annyit utazzunk.
De van még egy másik kérdésem (a mátyásmadarason kívül):
A múlt héten láttam egy fekete gyíkot csonkolt farokkal. Mekkora a valószínûsége annak, hogy fajra nézve elevenszülõ gyík volt?
#31885
Nekem az a film dobogós:-) Lesz Spencerhill találkozó Gárdonyban, nem jösz?
(Bocsánat a nem ideillõ beírásért)
#31884
Köszi a választ, nem jó hírek, mostantól viszont majd nõ a csapihajlam, hátha. Reméljük, nem csak torrens jellegû lesz, hanem átnedvesítõ is.
#31883
vidám Nekem errõl az Ördög jobb és bal keze 2. jut eszembe, mikor Bud Spencerék a folyóból menekítették ki az elakadt szekeret nevet
Elõször Terence Hill próbált meg segíteni (játszotta a lányoknak a macsót), rázta a gyeplõt, mindhiába. Aztán a bátyó odament az egyik öszvérhez, "valamit" súgott a fülébe, erre mindjárt meglódultak. laza
#31882
Korábban emlegettem jól érzékelhetõ változás van idén a madárvilágban, a növényzetben és rovarvilágban fajösszetétel ill. létszám tekintetében. Most újabb érdekesség a rovarpopuláció alakulásáról - bár "elõkerültek az elveszett darazsak" de a szokottnál szemlátomást kisebb létszámban, továbbá kevesebb mezei és címeres poloskát látok, viszont jóval több szitakötõt és szentjánosbogarat a korábbi évekhez képest.
#31881
Gábrusz én még nem láttam-hallottam beszélõ mátyásmadarat, DE olvastam sok helyen hogy jól megtanítható egyes szavak kiejtésére ha fiatalon fogod be nevet
Viszont "elkallódott házirigóm" (mely nemegyszer elém repült a terasz asztalára alig karnyújtásnyira) helyébe lehet hogy újabb "madárbarátom" lesz nevet Tegnap késõ-délután a közelembe reppent egy fiatal rigó jellegzetes csettegéseket hallatva. Jól utánozható csettegéseket hallatott, kíváncsiságból utánozni kezdtem csettegését. Sikerülhetett de legalábbis felkelthettem érdeklõdését mert folyamatosan "válaszolt" visszacsettegett közben a legnagyobb fokú bizalom jeleit mutatta, ami a rigóknál ide-oda "topogás", farokbillegetés, a szárnyak széttárása-leengedése, tollborzolás, tollászkodás "testbeszédében" ismerhetõ fel (a feszült vagy figyelõ madár tekintete éber, tollazatát lesimítja, szárnyait testéhez szorítja elrebbenésre készen). Néha elgondolkodom nem viszem-e túlzásba amikor dr. Doolittle módján próbálok az állatokkal hangjaikat utánozva "beszélgetni" de úgy tûnik, egyre gyakrabban sikerül eltalálnom valamiféle "információhordozó hangot" mert nem menekülnek hanem maradnak és "válaszolnak" persze csak a macskánál és egyes madaraknál tapasztalom mert más állat nincs a közelemben. Tomi kutya "utánzása" nem jön számításba mert halk szisszenésre vagy akár a szemöldököm felvonására is azonnal reagál. Már kicsi koromban kiderült hogy tõlem valamiért nem félnek az állatok, odajöttek hozzám ha rájuk néztem (embernél-állatnál elsõsorban a szemeket és a tekintetet figyelem mert "a szem a lélek tükre") amit viszont emberek érdekes módon nehezen viselnek el (exnejem mondta "mintha láng csapna ki a szemembõl amikor szúrósabban ránézek valakire") Hogy aztán az emberek mit gondolnak az "állatokkal beszélgetõ öregrõl" az õ dolguk... elvégre számos "lovakkal suttogó" ember is létezik. Példának Link kacsint
#31880
A piacon megjelent a rókagomba, egyelõre kevés és igen drága. Vargánya továbbra sincs.
Az esõk nagy részét a lomb és az avar felfogta, nem tudott átázni eléggé a talaj. Kellene egy mediterrán ciklonos 2-3napos áztató esõ 80mm vagy több "terméssel". Idén az Eger patak vizén nem látszott meg az elmúlt napok csapadéka. Sok patak száraz, az idõszakos források (Imókõ, Vöröskõ) 1 éve nem mennek tudtommal.
#31879
Ma reggel kukkantottunk a Mátrába, porzik az erdõ, patak helyett itt-ott pocsolya. Hihetetlenül száraz. Még rovar is alig van.. zavarban
#31878
A Mátrában összességében kevés csapadék volt, a Bükk már más tészta.
#31877
Valamelyik nap jó nagy, hosszan tartó piros pacák voltak láthatók a radarképen a Mátra és Bükk felett. Ezek hatására sem indult be a nyári gombaszezon ott?
#31876
Rendszeresen meglátogat minket egy mátyásmadár. Méretét nézve fiatal lehet. Egészen szelíd, közel enged magához minket, de megfogni nem próbáltuk. Arra tippelek, hogy kirepülése után elárvulhatott.
Szerintetek ilyen körülmények között meg lehet tanítani "beszélni"?
(Bár eleddig hangját még nem hallottam, de gondolom, van neki)
#31875
Akkor most nem csalt a "tippelõkém". nevet Bárcsak a lottónál is ilyen jól tudnám alkalmazni.. laza Én alapvetõen betegesen rettegek a pókoktól, egy ici-picikétõl is képes vagyok elájulni ha meglátom, de ez a pók nagyon szép, és ez nagy dolog az én számból! kacsint Nolival én folyamatosan tartom a kapcsolatot facebookon, vannak tök jó csoportjai, szóval nem veszett el. Folytatja tovább a növény, állat, légkör, csillagászat dolgait mint eddig. Ha van kedved regisztrálj facebookon és ott tudsz majd vele beszélgetni, biztosan örülne neked. Én elkalauzollak hozzá ha segítség kell. kacsint
#31874
C.Szilvi nem gondolod rosszul mert a darázspók nedves, vizenyõs területeken, vízpartokon elég gyakori, kedveli a nedves helyeket bár néha alkalmilag, száraz helyen is hálót feszít.
Nálam a szintén vízkedvelõ tetragnatha faj dominál (tettem fel fotót korábban és bion bion szégyen-nem szégyen de régóta ígérgettem a tetragnatha násztáncról készült fotosorozatot szegény Nolinak aztán végül elõbb itthagyott bennünket) talán ezért nem láttam nálam a kertben még darázspókot eddig.
#31873
Kess bevallom, nyolc év leforgása alatt sok különféle pókfajt láttam/fotóztam közöttük keresztespókok számos változatát (melyek családjába tartozik "õ" is) de élõ példányt itt még egyet sem láttam a kertben pedig elég feltûnõ látvány élénk színû csíkozásával. Egyébként igazatok van C.Szilvivel nevet
Egy nagyon szép küllemû darázspókot (Argiope bruennichi) sikerült bemutatnod a fórumnak GRAT, köszönet érte nevet
#31872
Igen darázspók! nevet Pár évvel ezelõtt mikor az a csapadékos év volt nálunk tömegével jelentek meg a kertben. Azóta egyet sem láttam. Lehet õk szeretik az esõs idõszakot vagy csak én gondolom rosszul?
#31871
Tegnap erre a pókra figyeltem fel a kertben, mellyel a borostyán sûrûjében kifeszített hálójában szemeztem kicsit: Link Akela, ismered?

Szerk.: Azt hiszem, megvan a megfejtés, egy darázspókról lesz szó.
#31870
Virradatig a gép elõtt ültem, emiatt csak nemrég keltem. Kitelepülve a teraszra az asztalon egy parányi karolópók szaladgált "ölelésre tárt karokkal". Kisgyerek módján lesni kezdtem ugyan hogy ejt zsákmányt egy számára óriási fehér kietlen sivatagban. Nyomkeresõ kutya módjára cikk-cakkban szaladt végül eljutott az asztal pereméig, ott megállt és várakozott. Már indultam volna fotomasináért amikor váratlanul felbukkant az asztal alõl egy ugyancsak kicsi növendék szinészpók. Érdekes volt viselkedésük. A szinészpók gondtalanul szaladt amig a a várakozó karolópók-kölyök közelébe ért. A pókok "harci" látása fajonként igen változó de ezeké nagyjából öt cm lehet mert ilyen távolban vették észre egymást. A karolópók széjjelebb tárta "karjait", a szinészpók mozdulatlanná vált, majd hirtelen az asztal pereme alá bújt és ott haladt tovább (ezt a "rejtve és fedve" közlekedési taktikát más általában egyforma testméretû pókoknál is tapasztaltam nemegyszer, lehetõleg látótávolságon kívülre kerülnek vagy "fedezékben" vonulnak tovább tisztes távolságra. A kis karolópók még kb. 5 percig várakozott mozdulatlanul aztán folytatta útját a jóval fürgébb kis színészpók megjárta azóta a laptopot is nevet Érdemes lett volna levideózni de még most is lusta és álmos vagyok mert a gépen dolgozva nem vettem észre az idõ múlását és csak a pirkadat térített észhez hogy aludni is kell olykor. "Szakmai ártalom" már hét éve hogy eljöttem munkahelyemrõl a szívmûtét miatt, de nem álmosodom el éjjel és éjszaka közepén még mindig felébredek a Cégnél -akkor még volt 24/72- megszokott váltásidõben. Életem során bárhol dolgoztam, szerettem éjszakai szolgálatot vállalni a kollegák õszinte örömére mert éjjel tudtam igazán gondolkozni és dolgozni a csend és nyugalom miatt és ez a "civil életemben" sem változik pedig 62 éves vagyok. Az is igaz, ötven éve amatõrcsillagászkodom, meglehet ez is körzejátszik "bagolytermészetemben" nevet
Jó napot jó kedvet Mindenkinek nevet
#31869
Link
#31868
Békéscsabán a belvárosban minden idõszakos itatót, fürdetõt kihasználnak a madarak: a légkondik csepegõ kondenzvizét is használják.
#31867
Ejj nem semmi lehet itt pecázni, köszi a képet igazán szemet gyönyörködtetõ nevet
Ott a töklevelek között biztos szép pontyok úszkálnak és várják a csalit. vidám
#31866
Akkor ez még jobban fog tetszeni: Link Szintén holtág, alig pár száz méterre az elõzõtõl, de teljesen más víz. Sekélyebb, tele töklevéllel (a név kötelez - Tökös-tónak hívják), partján sûrû nádas. Ez tkp. ugyanaz a holtág, a kettõt csak egy néhány méteresre szûkülõ, hosszú csatornácska köti össze. Szerencsére csak a víz tud cserélõdik, a lencse nem. Egyébként nagyon érdekes vizek ezek. Az Ipoly alig néhány száz méterre folyik innen, komolyabb áradásokkor bõven el is éri a két holtágat. Link Ezen a képen a nagyon távoli fasor szegélyezi az eredeti medret, míg az elõtéri nádas a holtágat. Jó másfél kilométeresre duzzadt ekkor az Ipoly. (2010. június 4., azt hiszem ezzel minden elmondtam.) Az ilyen áradásoknak köszönhetõ, hogy a tipikus tavi halak mellett menyhal(!), domolykó, balin is elõfordul benne.
#31865
Hmmm az ilyen holtágak igazi csemegék tudnak lenni, jó helyen laksz hogy elérhetõ közelségben van ilyen. nevet
Nekem legutóbb egy 15-20cm-es süllõ jutott, rárabolt a kemény kukoricára a kis buta miközben tekertem kifelé az úszóst. nevet
#31864
Horgászkezelésben álló Ipoly-holtágról van szó, néhány éve kotorták, de a "zöld szõnyeg" minden nyáron probléma.
Én is az oxigénhiánytól félek, bár tömeges halpusztulásról nem hallottam korábbról. Sõt, egyelõre nagyon is mozognak a halak. Igaz, fogni csak egy bugylicsukát sikerült.
#31863
Ez valami gazdátlan víz?A képrõl pont úgy néz ki nevet
Viszont a sok növény a vízfelületen aggasztó, ilyen melegben könnyen megbuggyan a víz ha nem tud átkeveredni, no meg a túlzott eutrofizáció elvonja az oxigént a halaknak meg nyekk....remélem nem így lesz! Fogtatok valamit? nevet
#31862
Nem volna gondom a meleggel, sõt, hajnalban sem kell nagyon felöltözni egy kis horgászathoz, ez kifejezetten jó dolog. Csak hát lassan nem lesz hol horgászni... Június 30: Link Tegnap: Link Jó 6-7 centit ment lefelé, de sokkal nagyobb gond a bezáródó békalencse...
#31861
Gyönyörû!!
#31860
No akkor fussun neki mégegyszer nevet A cselõpókoknak nevezett pókfajok a farkaspókfélék családjába tartoznak, tehát az egy nagyobb rendszertani egység
#31859
Én nem láttam a kis aranyost. De a leírásokban is valóban többször említik a két pókot együtt.
#31858
A cselõpókok is farkaspókok nevet
#31857
Sziasztok!
Bocsánatot kérek a pókiszonytól szenvedõktõl, de ismét pókos témám van. Itt dolgozok a Merci gyárnál, és valamikor kukoricaföld volt a helyén. Többféle állat is látható a gyár körül, hál istennek. ( kétlábúak is:-D)A kolleganõm a takszerkamrában a minap látott egy nagy pókot, ki is rázta a hideg. Ilyen pókot korábban is lehetett látni. Be is azonosították: farkaspók volt. Gondolom az Alföldön szeret élni jobban ez is, mint a cselõpók.
#31856
Nálunk Zalában eddig 3 gyenge vargányahullám volt, május 12-15, június 8-10 és június 18-20 között, azóta viszont teljesen reménytelen a helyzet.
#31855
Nyári laska, kevés rókagomba, céklatinóru, néhány kenyérgomba. Ennyi... Még a nagy meleg elõtt meg kellett próbálni. Esõ kéne minél hamarabb, hogy az a 2x25 mm ne menjen veszendõbe. Kóspallagnál jól kivágták az erdõt, csak néztünk. Ilyenkor miért hagynak meg egy-egy fát a domboldalon? Hogy tudjanak mihez támaszkodni a favágók? laza
#31854
Nem nyilatkoztál még, mi volt itt? Gondolom, árnyékra vetõdtetek... szomoru
#31853
Sok idõ van még. A kilátások ott sem fényesek. (Pláne nem rózsásak.nevet)
#31852
Eger (Bükk - Mátra) környékén idén elmarad a vargánya szezon. Hiába, kevés volt a 20-30mm esõ a gombáknak a közel 1 éve tartó aszályos idõ miatt. Talán 80 mm esõ beindíthatná, de erre nem látszik esély se.

Utolsó észlelés

2025-05-19 10:20:03

Nyíregyháza

12.3 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139857

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.