2024. december 02., hétfő

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#190
A körösökön árvízvédelmi készültésgek vannak azt hiszem van ahol már 3.fokú. Mi lesz ha a GFS által jelzett holnapi nagy csapi is bejön? Kocka szerinted kihirdetik a rendkívüli árvízveszélyhelyzetet? Üdv! Meteo Ha ez bejön, akkor az durwa lesz! szomoruLink
#189
a Szamoson, Krasznán 1,5 méter áradás volt 24 óra alatt és még árad, és holnaptól ujabb jelentõs esõ? Brr, az nem jó.
#188
Egyre csúnyábbak az elõrejelzések, a Felsõ-Tisza, a Szamos és a Körösök vízrendszerére, ahol egyébként már most is elég magasak a vízszintek! A holnapra elõrejelzett helyzet, némileg hasonlítani fog az 1970-es árhullámot kialakító idõjárási helyzethez - annyi különbséggel, hogy akkor május közepén sok zivatar volt beágyazódva a mediterrán ciklon csapadékzónájába. Ezekbõl a zivatarokból akkor a Szamos és a Maros vízgyûjtõjén - olyan BAZ. megye nagyságú területen - 100 mm feletti esõ hullott. Remélem most azért annyi csapadék nem lesz!
#187
Egyre több az esõ Erdélyben, a Körösök és a Szamos vízgyûjtõin. Ha a GFS bejön, akkor a Tisza baloldali mellékvizein komoly árhullámok alakulhatnak ki.
#186
Egyre-másra alakulnak ki az árhullámok a Tiszán és mellékfolyóin. A hét végén és a jövõ hét elején is ez várható majd, így tartósan magas vízszintek lesznek jellemzõek.
#185
Igen, nagyon jól alakul a Balaton, csak így tovább, és a távolabbi elõrejelzések is csapadékról arulkodnak, tehát nem olyan lesz(remélem) mint tavaly, hogy szinte semmi csapadék tavasszal és nyáron.
#184
-Kezdjük meglátni,mert már 65cm a Balaton vízszintje.Az elmúlt 8 napban 6cm-t nõtt.A hétvége,jövõ hét eleje,valamint a következõ hétvége is csapadékosnak néz ki a modellek szerint.Jó esély van rá ,hogy meglegyen a tavaly májusi 70cm vízszint,akár még több is lehet.
#183
Szépen emelkedik a Balaton vízszintje.Most 59CM.Ha továbbra is ilyen csapadékos lesz a tavasz akkor májusra meg lehet a 70cm.Ez azt jelentené, /mivel tavaly májusban is 70cm volt a vízállás/,hogy megállhat a vízszint apadása./Esetleg ha a nyár csapadékosabb és kissé hüvösebb lenne a tavalyinál,ami nem lenne túl nehéz ,mert szárazabb melegebb úgy sem nagyon lehetne,akkor nyár végén még az is elképzekhetõ,hogy magasabb legyen a vízállás mint tavaly volt.--Na majd meglátjuk.
#182
Nagyon jó az oldal Kocka !Követõkre találhatna(...), igazán dícséretes és felhasználóbarát "alkotás", bravó !
#181
Kocka! Nagyon jó oldal!! Már 2 órája ezt böngészem, keresem a Szegedhez közeli települések csapadék idõsorait. Ki végzi ezeknek a mérését? Korrekt nagyon az oldal. Konkrétan Szeged város nincs, benne, de Ballagitó pl igen ami ittvan 1.5km-re és hasonlók!nevetCsak keresni kell. És a regisztrálás ideje pl 03.26 7:00 ez a ma reggel 7h-ig lehulott mennyiéget jelentené?
#180
Ajánlom mindenki figyelmébe! www.vizadat.hu
#179
Az a csapadékzóna, amibõl mi a nagy esõt kaptuk - leginkább Magyarországon és Kárpátalja déli, ill. Erdély északi részén okozott jelentõs esõzést. Így kevésbé érintette a Bodrog és a Hernád vízgyûjtõit. A legtöbb esõ - 20-45 mm - a Felsõ-Tisza völgyében (Huszt, Técsõ, Rahó)és a Túr, Lápos vízgyûjtõin hullott. A mai napon is ott Erdély északi részén várható sok esõ, 1000 m felett hó. Valószínûleg a Felsõ-Tiszán és a Szamoson lesz jelentõsebb vízszintemelkedés, de ennek nagysága nagyon bizonytalan. A mostani meteorológiai elõrejelzésekben szereplõ csapadékmennyiségek alapján biztosan állítható, hogy a kialakuló árhullám sokkal szerényebb lesz, mint az 1998-2001. között kialakult nagy árhullámok bármelyike. Természetesen itt is szerepel egy bizonytalansági tényezõ, hiszen ha a lehulló csapadék az elõrejelzettõl lényegesen nagyobb, akkor érdekes dolgok történhetnek.
#178
Kocka írj légyszi az uj fejleményekrõl! Mire lehet számítani?
#177
Igen érdekesen alakul ez a ciklonátvonulás. Ma éjszaka, meg holnap Kárpátalja és a Felvidék fölé északi irányból meleg, míg dél-délnyugat felõl hideg levegõ áramlik. 180°-al megfordul tehát a "szokásos forgatókönyv". A ciklonban képzõdõ csapadék délnyugat felõl az "orografikával" erõsödve, akár igen jelentõs is lehet és 1000 m alatt valószínûleg továbbra is esõ lesz. Ha ez bejön, akkor újabb árhullám indulhat, aminek már csak a nagysága kérdéses.
#176
572 cm
#175
Tiszai vízállás: Vásárosnamény 499 cm
#174
Avagy kezdõdik a mûsor, ezek után minden a Kedd-Péntek között történtejken múlik, mindenesetre izgalmas lesz ...
#173
Tiszai vízállás: Vásárosnamény 447 cm (tegnap óta újabb 120 cm áradás) Técsõnél Kárpátalján elrendelték az elsõ fokú árvízvédelmi készültséget.
#172
Kárpátalja orografikában "nagyon tud", ha nem kerüli el a zóna, azaz csak részben elkapja, területi átlagban 3x-ör annyit is kaphat ilyen D-DNY-i áramlás esetén(ha az a múltkori ciklon, ami csak a D.túlt tisztelte meg, erre "téved", bizony Kárpátalja "nakig ért volna" a hóban, de errõl Kocka tud igazán mesélni), mint Mo. !
#171
Magyarországi területen a Dunántúlon lényegesen több csapadék valószínû, mint keleten, persze a Kárpátok vonulata, ami nagyon számít a Tiszának és mellékfolyóinak, már más dolog, ott sokkal több is lehet szintén...
#170
Van jó elõrejelzés a vitukin, ezek szerint Vásárosnamény-nál Márc 22. 12h-ig intenzíven fog áradni azután lassabban, és már I. fokú készültség lesz. 26-án pedig még mindig áradás látszik 650cm körüli vízállással, tovább nincs elõrejelzés. Ez esetben tényleg attól függ, hogy mennyi csapadék lesz a jövõhét elsõ napjaiban.
#169
Ismerõs a helyzet, mostmár én is jobban megnézem a mért adatokat, igaz én nem értek hozzá, de érdekel a dolog, az én meglátásom az, hogy 2 napig ilyen 1.5m-t árad naponta aztán megáll és gyorsan apadni kezd. Kocka majd ír nekünk pontosabb értékeke és, hogy mi várható, én semmi konkrétumot nem tudok, ez csak a véleményem.
#168
Ferenc sok minden függ attól hogy mennyi csapi esik a jövõ héten, könnyebb lenne a helyzet, alacsony vízszintrõl indulnánk, de most Vásárosnaménynál már most 327 cm, tegnap óta 156 cm-es emelkedés! (erõs olvadás miatt). Pedig még csapi nem is volt, az még csak most jön szomoru
#167
A hó mennyisége még ilyen nagy, hogy árvizet okozzon az északi vidék folyóin? Igaz gyorsan történik az oldavás, és mostmár a magasabb hegyeken is, de szerintem nem lesz komoly árvízhelyzet. Kisebb persze lesz, az mindig is volt.
#166
A GFS megerõsíti ennek a veszélyét.
#165
Árvíz készül a Tiszán és jobboldali mellékvizein (Bodrog, Sajó, Hernád), már csak az a kérdés, hogy mekkora! A jövõ heti mediterrán ciklonok, sajnos csúnya következményekkel is járhatnak. 2001. márciusa óta nem volt komoly vízszintemelkedés a Tiszán, valószínûleg most ismét lesz!
#164
Érdemes lesz figyelni a FETIVIZIG távmérõit, hiszen ma már a magasabb hegyekben is megkezdõdik az olvadás (ma reggel már az átjátszókon is pozitív hõmérsékletek voltak) az alacsonyabb területeken, pedig egyre intenzívebbé válik!
#163
Vízállás elõrejelzés a tavakra nem készül. Nem is túl egyszerû megcsinálni, hiszen nagyon sok tényezõt kell figyelembe venni.
#162
Szerencsére a Tisza Szegednél már apad, most nem öntött ki. Nem úgy mint 125 évvel ezelõtt, mert pont 125 évvel ezelõtt és már 19 órája itt több mint 2m-es víz volt ahol most vagyok! Elég furcsa elképzelni mindezt, hogy a kertben úszkáltak a pontyok és kárászok!nevet)
#161
Kocka, szerintem a mostani cspadékeloszlást figyelembe véve mind a két szemed nevethet nevet. Néztem a teletexten, már 50cm a Balcsi. (van még mit behoznia) Tényleg, a Balatonról ill. a nagyobb tavakról hol lehet találni aktuális/elõrejelzett vízszintre vonatkozó infót? A vizugy.hu-n nem találtam..
#160
JObb, mintha Túrna az Árad..
#159
Mennyire tavaszodik ki hétvégére? Mennyi csapadék lesz a Kárpátokban?
#158
Az egyik szemem sír, a másik nevet! Nem tetszik a következõ 5-15 napban várható "ciklonsorozat", sok gondot okozhat a Tiszán és mellékfolyóin, ugyanakkor örülök a dunántúli csapadéknak, hiszen a Balatonnak óriási segítség lehet.
#157
Árad a Túr!
#156
És mennyi lesz a hóréteg víztartalma a Felsõ-Tisza vízgyûjtõjén mondjuk jövõ hét közepére? (csak költõi kérdés) Az idõ elõrehaladtával elvileg nõ a hirtelen felmelegedés veszélye nemde?
#155
Jelenleg a Tisza Bodrog-torkolat feletti vízgyûjtõjén lévõ hóréteg víztartalma mintegy 1,75 milliárd m3, 2004. február 15-20. között, 5 nap alatt 0,44 milliárd m3 a csökkenés. Egy évvel ezelõtt február 20-án, valamivel több mintegy 2,03 milliárd m3-re becsültük az akkori hóvízkészletet.Az utóbbi évek legnagyobb hómennyiségét ezen a vízgyûjtõn 1999. februárban mérték, amikor 3,0 milliárd m3 volt a hóvízkészlet. (FETIVIZIG)
#154
Én biztos nézni fogom nevet Szeretem nézni ahogy árad a víz, régen amikor a Tisza parton laktam mindig mentme le nézni hogy jön a víz. Ledugtam a földbe egy nagy botot és estére figyeltem rajta hogy mennyit áradt. nevet
#153
A FETIVIZIG honlapján meg lehet nézni néhány hazai és kárpátaljai állomás adatait, akár 2 óránként is. Fõleg esõzések, vagy olvadás idején nagyon sok infromációt ad.
#152
A GFS-t elnézve igencsak mozgalmas és csapadékos idõszak következik és legyen esõ, vagy hó egyszer le kell folynia. Mivel az elmúlt másfél hónapban 100-200 mm csapadék volt a vízgyûjtõkön, ezért akár veszélyes is lehet egy igazán csapadékos idõszak. Még akkor is, ha felváltva esik hó és esõ.
#151
A jelen állás szerint a Felvidéken és a Kárpátalján a hegyes részeken nagyrészt hó lesz tehát jelentõs áradás nem valószinü, tovább fog vastagodni 800 m fölött a hó aztán majd leeht legközelebb veszélyesebb helyzetben olvad el, Erdélyben lehet jelentõsebb esõ mert oda +5 ös és fölötti 850es T sok ideig jelen lesz, a Szamoson, Túron (alacsony tszf. magasság miatt esõ lesz), Berettyón, Körösökön lehet inkább komolyabb árhullám.
#150
Nem tudom mennyire lesz gyakori a frissítés, de valószínûleg amíg ilyen jelentékeny hó lesz, addig készítenek hasonló értékeléseket.A két ciklon átvonulása viszont érdekes lesz. Én még mindig azt mondom, hogy több az esély a hóra, de végül is bármi lehet. Az elsõbõl semmiképp sem néz ki komoly olvadás (ha csak Erdélyben nem), a második meg még messze van.
#149
Ugy látom hogy árvizi szempontból pont jó lesz a helyzet kicsit fog olvadni meg esni az esõ,--> vízszintemelkedés, de hétfõ estétõl lassan mindenhol átmegy hóba és vége jön a hideg. Aztán még kedden kap egy második adag nagy havat Máramaros. Lesz áradás de csak annyi hogy olvad a nagy hóból és nem fog felgyülemleni jelentõs mennyiség ami késöbb ha egyszerre elolvadna veszélyt jelentene.
#148
Köszi Kocka nézem a fetiviziges vízrajzi adatokat a Tiszáról. Ezt rendszeresen frissitik?
#147
Meteo! Meg van az új hótérkép, de az sajnos közel sem tükrözi a valós viszonyokat. A www.fetivizig.hu-n van egy jó értékelés (vízrajz-vízrajzi tájékoztatók), azt érdemes elolvasni. Most egyébként egyre jobban úgy néz ki, hogy délkelet felé mozdul a hideg és pl. a Sajó-Hernád vízgyûjtõn végig hó fog esni. Ha a GFS 6 óránként mindig tol rajta egy kicsit, akkor itt északeleten is lehet végig hó. Reménykedjünk!
#146
Kocka sajnos most is késik a hótérkép, na de mindegy! Nem is érdekel ma volt a körzeti hiradoban hogy a Tisza vizgyüjtöjen a hegygerincen 1 méteres hó van lejjebb pedig 50-60 centi, ezt egy vén ukrán mondta, szóval ne vegyetek rá mérget nevet Ennyi infom van az ottani hóviszonyokról sajnos.
#145
Kicsit tartok a vasárnapi és hétfõi esõzéstõl, hiszen a délnyugati áramlás mindig rengeteg csapadékot hoz a Bodrog és a Tisza vízgyûjtõire. Nem volna baj, ha a hideg és meleg választóvonala délkelet felé "elcsúszna" vagy 200 km-el, mert akkor végig hó eshetne!
#144
Lesz hótérkép, csak az adatok beérkezése a környezõ államokból nem mindig egy idõben történik és a mostani nagyobb változások miatt is érdemes egy kicsit várni.
#143
A vituki.hu címen miért nem adjak meg a mostani hóvastagságot? Február4-i adatok vannak fenn ma 10-e van!!
#142
A TV múlt héten azt harsogta, hogy itt az olvadás, jön az árvíz a Tiszán, mert - most figyeljetek - a folyó vízszintje "akár két métert is emelkedhet"! :-) És ezt úgy adták elõ, mint valami óriási veszélyt. :-) Hogy akkortájt 2-3 m-es vízállásokat mértek, a nagy árvizek meg 9-10 méteresek, azt persze miért is tudná egy hírszerkesztõ...
#141
A Kárpátokban a köd miatt nem volt túl nagy olvadás és tegnap elõtt estétõl már újra hó esett. Az elmúlt 48 órában Királymezõ és Rahó környékén, ill. felettük a hegyekben 40-50 cm hó esett. A tegnapi hózáporokból Erdélyben 2-20 cm közötti hótakaró alakult ki. A Tiszán levonuló árhullám meg sem közelíti a riasztási szinteket és a lehülés miatt gyors apadás következik majd.

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-02 13:49:01

Szolnok

6.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.