2025. április 11., péntek

Földtan

Adott napon: 
Keresés:
#580
A zindex szerint is bezárták:
Link
Ráadásnak szerintük a látási viszonyokat korlátozza a hamu... :-(
A BBC cikkben a légiirányító radar által látottakat befolyásolja (ez inkább hihetõ).
Estére Amszterdamot is lezárhatják.
#579
Nyitva van Heathrow, de nem kizárólag belföldi járatokat törölnek: Link
#578
A rádióban most mondták, hogy a londoni Heathrow is lezárva, de a BBC szerint csak a belföldi járatokat állították le. Jó kis káoszt csinált ez az izlandi pöfögõ...
#577
Már az ír és közép-angol reptereket is zárják.
#576
Erõs hamuhullásra figyelmeztették a gazdálkodókat a vulkántól keletre esõ területeken. Az állattartóknak javasolják, hogy legeltetés helyett szénával etessenek és ne hagyják a szabadtéri vizeket meginni az állatoknak a hamu ill. annak mérgezõ fluoridtartalma miatt.
A hamuszórásra jellemzõ, hogy ilyenkor a kitörési felhõben villámok is kialakulnak, ezt az izl. met. szolg. villámdetektora is látta:
Link (élõben biztos szebb lehet, mint így a detektoros térképen...)
A kitörési felhõrõl egy osztályon felüli kép:Link
Látni benne a gõzt (fehér) ill. a hamut( sötét) is rendesen.
MODIS mûholdképek Izlandról (direkt kértek nagy felbontású képeket):
Link

Lezárták a skót légteret is a hamuhullás veszélye miatt.
#575
A szakemberek szerint az ár már tetõzött. Kérdés persze, hogy a vulkán és a gleccser hogyan egyeztek meg...

beillesztett kép


beillesztett kép



Videó az áradásról:
Link
#574
Döbbenetes képsorok. Talán idevág...Jelenkori fohász is lehetne: "Ments meg bennünket, Uram, a jökullhlauptól (jégártól)..."
#573
Gyors összefoglaló:
- átvágták az utat, ezzel biztosítva lefolyást a víznek, cél, hogy megkíméljék a Markarsfjót hídját, a vízszint folyamatosan emelkedik

beillesztett kép


- ellenõrzik a Vestmannaeyjar-i ivóvíz minõségét, mivel az a szárazföldrõl, az érintett régióból származik (csõvezeték), egyelõre semmi probléma vele
- az éjjel evakuált területre felügyelettel visszamehettek az állataikért, javaikért az emberek, de csak kihozni, amit lehet, kizárólag a hatóságok tudomásával téve mindent. Turistákat, átutazókat nem engednek be a körzetbe.
- repülési tilalom van Izland észalkeleti felétõl kiterjesztett zónában, amely valószínû még a mai napon egészen Norvégia, Oroszország határáig tovább fog nõni

beillesztett kép


#572
videó, a gleccser felett átrepült géprõl készült, a felhõt meg az áradást is látni: Link
#571

beillesztett kép


Az elsõ fotó a gleccser alatti kitörésrõl, ezek szerint átfúrta a jeget, a pilóták beszámolói szerint kb 700m (22000 láb)magas a hamu/gõzoszlop.
Egy másik, légifotó felülrõl mutatja a lyukat:

beillesztett kép


200m átmérõjû a lyuk a jégfelszínen az Eyafjallajökull-on, b 1000 x 600 méteres bemélyedés van, ami egyre növekszik (itt olvad alulról a jég), a becskések szeirnt kb 500m a hasadék, ami megnyílt, a korábbi kitörési centrumok irányába viszi a szél a hamut. A webkamerén is látni: Link (ez már nem idõjárási felhõ, ami az égen van, hanem a kitörésé)
Érdekes, hogy a metoffice replési figyelmeztetésében 8000 m (8km) magas oszlopról írnak:
INFO SOURCE: ICELAND MET OFFICE
AVIATION COLOUR CODE: UNKNOWN
ERUPTION DETAILS: PLUME FROM VOLCANO REPORTED TO BE UP TO 8000M (http://metoffice.com/aviation/vaac/vaacuk.html )

A Markarfljót felé 1000m3 / sec víz megyen, növeszik a mértéke. is. Hamarosan komoly probléma lezs a folyóvölgyben...
#570
Én is olvasom ám Noli a híreket, köszi az infókat! :]

Az 1996-os, a Vatnajökull jégmezõhöz tartozó Grímsvötn [tavak] alatti kitörés utáni jökulhlaup 4 méter magas és 600 méter széles volt, a többszáz tonnás magával görgetett tömbök jelentõs károkat okoztak, szépen szétszedték az 1-es fõút acélhídját is:

beillesztett kép



A vízhozam akkora volt akkor több napig, hogy utóbbi tekintetben átmenetileg ez volt a világ 2. legnagyobb folyója az Amazonas után. :]

2002-ben már a Skeidarársandur olvadékvizei feletti új hídat fotóztam, 1996-ban itt tarolt a tenger felé zúduló jökulhlaup:

beillesztett kép

#569

beillesztett kép



Ez a gleccsernyelv vége, a kis tavacskába folyik az olvadékvíz. (a kép régi) A vízszint folyamatosan és gyorsan emelkedik. Egy óra alatt 1,5 métert emelkedett. A Markarfljót nevû folyócska (északra a gleccsertõl s az Eyjafjölltõl) 60 centit emelkedett még az éjjel (friss adatom most nincs). Egy pár éve készült tanulmány alapján, amelyet nem az Eyjafjöll, hanem a jóval vastagabb jég alatt lévõ Katla kitörésére számoltak ki, a nevezett folyócska völgyében akár 30 perc alatt is méteres víz öntheti el az "árteret". Emiatt kellett az éjjel már a rengések hatására kitelepíteni az embereket, mivel nem várhattak a kitörés egyértelmû jelére.
#568
Izgi, jó, hogy közvetítesz. nevet
#567
Biztosnak tûnik a jég alatti kitörés, az Eyjafjallajökull-ból kinyúló Gígjökull nevû gleccser olvadékvize elkezdett hirtelen emelkedni.
Kicsit javultak a látási viszonyok is, hamarosan ismét átrepülnek a gleccser felett, reggel a ködben semmit se láttak, egy párapamacs volt a gleccser felett, de enm tudták eldönteni, hogy kitörés okozta gõzfelhõ, vagy sima köd.
#566
Kb. az egész izlandi nyelv így hangzik. :-)
#565
Ez a " jökulhlaup " kicsit úgy hangzik, mintha egy fuldokló akarna valamit mondani... zavarban
#564
Idõközben be is fejezõdött a terület kiürítése, illetve lezárták az érintett utakat is.
#563
Tegnap a lecsendesedett Eyjafjöll-t néhányan már temették, erre éjjeli hír, hogy evakuálnak a környékén , mivel a gleccser alatti régióban közelgõ kitörésre utaló földrengéssorozatot mértek/mérnek. Ráadásnak emelkedik is a vízszint is a környezõ folyócskákon, habár egyelõre csak kis mértékben.
A gleccser alatti kitörés veszélye abban rejlik, hogy hirtelen áradás keletkezik az alulról olvadó jég okán, ami kissé hasonló ahhoz, amilyen villámáradást nálunk egy intenzív nyári zivi csinál, csak sokkal hosszabb idõn át, sok törmelékkel, kövekkel, jégdarabokkal, robogó vízzel együtt elmossa az utakat (ill. mindent, ami az útjába esik). A helyzet olyannyira ismerõs az izlandiaknak, hogy külön szavuk is van az ilyen hirtelen gleccserolvadásos áradás esetére: jökulhlaup
Napkelte utánra terveznek helikopteres átrepülést, ami talán több információval szolgál majd.
#562
Hö, gyerek voltál még, én akkor már elmúltam 17. :-)
Kiûlltunk faterral a fõgerenda alá, onnan lestük az utcára pizsamában kifutkozó szomszédokat röhögve. :-) Én élveztem, tudva, hogy Veszprém nem a leginkább földrengésveszélyes hazai város.
#561
Mexikóban 7,1 volt, a Bandi mellett (Szent András törésvonal), szerencsére csak 2 halálos áldozattal. Ritkásabban lakott hely volt, na.

#560
Bizony itt, Siófokon is komoly "élmény" volt.

Éppen ultiztunk-pókereztünk hajnalba(reggelbe) nyúlóan, amikor jött a rengés. Egyik társunk hasonlóan megijedt. Bepánikolt és ki akart ugrani a 2. emeletrõl.Úgy kellett lefognunk. laza
#559
Nagyon komoly! Ezt átélni és látni....libabõr kategória. Bár, már talán írtam, a '85-ös berhidai rengéskor úgy megijedtem, hetekig nem tudtam aludni. Szégyen, nem szégyen, 16 éves voltam akkor. szegyenlos
Egyszerûen lenyûgözött az, hogy minden, amit stabilnak, mozdíthatatlannak hittem, nyeklett-nyaklott-ropogott-recsegett körülöttem. zavarban
#558
Ez elég komoly!
Mekkora rengés volt egyébként?
#557
A múltkori mexikói rengéskor készült kép (a rengés közben), a hegyek porát a rengés verte fel:

beillesztett kép

#556
A minap írt rengéseket követõen éledezni kezdett az Etna.

beillesztett kép


A fotót Boris Behncke készítette ma délután.
A délkeleti kráternél történtek kisebb robbanások és hamukibocsátás, láváról egyelõre nem tudnak.
#555
Attól, hogy ott él, nem biztos, hogy rendszeresen kirándul is a vadonba, ami ott tényleg vad, fõleg hóviharban... Egy sima autóval (nem terepjáró) mentek fel a gleccserre, mint amikor Te kiruccansz a tóhoz napnyugtát fényképezni, vagy ilyesmi. De a mentõcsapatok amúgy egy rakás átfagyott turistát szedtek már le a gleccserrõl, akik általában egy szál dzsekiben vágtak neki a több órás sétának.... A helyi mentõcsapatok lassan az éves anyagi keretük végéhez érnek, annyi embert kell leszedni, s a kocsik, helikopterek ott se hidegvízzel mennek.
#554
Jaj,Istenem!!
Mert, ha még teszemazt görögök, de hogy helybeliek és nem tudják mit ne tegyenek ha eltévdnek a hóviharban... Nagyon szomorú eset. :-(((
#553
Azóta a férfit is megtalálták holtan. :-((((
Egész pontosan az volt, hogy letértek az útról a hóviharban, eltévedtek, a pasi telefonon segítséget kért, közben elkezdte (gyalog) keresni az utat, amirõl letértek. Folyamatosan kapcsolatban volt a mentõcsapattal, s hamarosan azt jelezte, hogy megvan az út, nem kér több segítséget (ha jól sejtem, esetleg attól tarthatott, hogy kiszámlázzák neki a keresés költségeit?). Ezt követõen nem érkezett róluk több hír, s haza se értek (ezek szerint izlandiak?), így a férfi családja hívta ismét a rendõrséget, ennek okán kezdtek újra keresni. Azt nem írják le, hogy miben haltak meg, de szeritem simán kihûltek. A halva talált nõ nem a kocsiban volt, hanem a közelében, a férfit távolabb találták meg. Ha a kocsiban maradnak mindhárman, még élnének.
#552
Megvan az Eyjafjöll elsõ halottja. Két nõ és egy férfi mentek fel kocsival tegnap viharos, hófúvásos idõben a hegyhez, eltévedtek. Az egyik nõre véletlenül bukkantak rá, bolyongott a hóviharban. A másik a kocsiban volt, meghalt. A férfit még nem találták meg. :-((((((( Persze végül is nem a vulkán, hanem az oktondiság, megfontolatlanság és kíváncsiság ölt.
#551
:-))) Vagy az ürge lába 58-as :-)
#550
Elõször nem is láttam a tojásokat, de most már felfedeztem, tényleg vannak ott valami apró fehérek, fürjtojások lehetnek..
#549
Hat tojás + valami hús? Ne mondd már, ennyitõl az uram is kifeküdne, pedig tud enni.

Amúgy meg egy "olcó" vacsora is elfogyasztható volt odafenn:
Link
(angolul nem tudókak egy összefoglalás: Potom 350 euróért lehetett enni egyik reykjavíki luxushotel séfjei által a friss láván elkészített vacsorát a láva mellett felállított asztalnál elfogyasztani, persze heli vitte a vendégeket a hotelbõl a lávához.)
#548
Hát ezzel nem laknék jól. nevet
#547
Éljen a tiszta, szabad energia! nevet
#546
Hogy készül a húsvéti ebéd?

beillesztett kép



A fenti képen egy turista kis serpenyõben igyekszik az Eyjafjöll friss lávája felett elkészíteni az otthonról hozott husit. :-) Nem kimondottan veszélytelen vállalkozás, de én azért irigylem kicsit.
#545
Földrengés Mexikóban, a Kaliforniai-félsziget északi részén:
Link
CNN szerint 1 halott van, remélem, nem is lesz több.
Link
Link
A USGS szerint 7,2-es volt a rengés.
#544
De jó, hogy visszanéztem ezt a 70 hozzászólást. Rohadt jó kép!
#543
A nevezett törés elhelyezkedése: Link
#542
Az Etna északkeleti oldalán, az egyik jól ismert törésen, a Pernicana-n volt egy 4,2-es rengés tegnap este, 1km mélyen a felszín alatt. Az ezen a törésen lévõ rengéseket a tapasztalatok szerint követni szokták kitörések is (1981, 1984-85, 1986, 2002, 2004), néhány nap - hónap elteltével, ugyanezen a lejtõn.
Mivel ez nem Mo-on van, a tegnap este megsérült utat már ki is javították:
Link
A törés menti elmozdulást az erdõben is látni:
Link
Érdemes tehát figyelni az Etnát is. Ha lesz valami hír, jelezni fogom.
#541
Köszi nektek nevet Viszont akkor elmondható, hogy a jelenlegi aktivitás nem az "igazi" atlanti árokban van, hanem a DK-i irányban nyúló "mellékárokban".
#540
Az észak-amerikai és az eurázsiai lemez határán:

beillesztett kép



vagy Link

Megspékelve egy kis forrópont-vulkanizmussal: Link
#539
Szép estét! Az Atlanti-hátság mentén, ahol természetesen egész Izland is fekszik számos mûködõ és szunnyadó tûzhányójával együtt.
#538
Ez a vulkán a kontinentális tektonikus lemezekhez képest hol van?
#537
Lottóznom kéne, hogy én is alaposan felkészülhessek...
#536
Fantasztikus!
Egyre érdekesebb, hogy folyamatosan terjeszkedik a hasadék, egyre inkább tartós jellegre kell az ottaniaknak felkészülni.
#535
Hú, egészen fantasztikus képsorok!
#534
Ülve nézõs videó máról: Link
#533
Tegnap megnyílt egy újabb hasadék az Eyjafjöll-nél, kb, merõlegesen az elõzõre.

beillesztett kép


Webkamerán is szépen látni: Link
Az új hasadéknál is elkezdõdött már a salakkúp épülése.

beillesztett kép

#532
Megtalálták Link
#531
Magyar vulkánblog
Link

Utolsó észlelés

2025-04-11 20:24:41

Szokolya - Jókai út (Tszfm 187 m)

15.1 °C

00002

RH: 48 | P: 1010.9

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

137830

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.