2025. május 18., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#30751
Már ha ennyi Link elég lesz neki, ha nem akkor szedek még reggel.
#30750
Szerintem is nagyon jó belõle a leves. Egyébként baromi sok van, holnap Nano is belakmározhat belõle. nevet
#30749
Bizony, mi egyszer kései laskából csináltunk levest és nagyon kellemeset csalódtam.
#30748
Ajha! Gratula!!! Nyamm!
#30747
Látom nem csak tuskógomba, hanem késõi laska is van, én ez utóbbit jobban szeretem. Vasárnap még néhány ízletes vargányát is találtam az Õrségben, de csak D-Dny-i fekvésû erdõszéleken. A köd beállta óta viszont gomba helyett a csukákat termelem, az utóbbi néhány napban nagyon jól kaptak, de szerintem ma a lábas hideg érkeztével a kapás meg fog szûnni.
#30746
A Hortobágy november elején. Nyugalmat sugároz: Link
Floo: szuper képek! Gombát küldhetnél északkeletre! nevet
#30745
Darvak néhány napja Becsehely felett Link
Erdõ Link
Floo meg a gomba Link
Még kettõ Link Link
#30744
Ez igaz! :-)Zabálni is együtt szoktak jönni :-)
#30743
Van köztük vagy 4 zöldike is. nevet
#30742
Ahogy régen is írtam voltak kurrogó gyöngyösök is, szuszogó Japán kacsák, tanyasi helyrõl vett tojó- paraszt tyúk , kakas, végül most csak 5 vén tyúk...

Mai jelenés; a lelombozódott kakaska beudvarolt a 3 hetes tyúkanyó+ 3 törpcsírkéhez, a teraszon! laza
Úgy látom befogadja a család!! nevet
Képek majd pár nap múlva, olyan friss, a kakaska kiült a teraszos lilaakác vesszõkre..éccakára. laza
#30741
Akela, köszönöm az észrevételt, de kiigazítást tennék.

A kakaskák egy csapatból valók, és május után keltek. Nem szeretem a veszekedést, a véres kakasviadalokat. Annak szerelmeseit dél-Amerikában, vagy San Paulóban,Mexikóban, netán Chilében meglelhetjük.És nem kereskedek velük. Ha megnyõttek, fazék rájuk. laza
Épp van egy gondom, nem régi történés. Egyik szép hangú "szólózós" fehér kakaskám egyik napról a másikra "le lombozódott", gubbasztva várt az hátsó udvaron. Mindjárt tudtam,, megverték a többiek, abból is egy lehetett. szegyenlos

Az állatoknál IS mindig is volt és van vezér, elsõ felvértezett egyed.
A baromfiaknál ez szinte mindenhol megtalálható, a törp-fajtáknál még inkább szembetûnik, ki a fõnök.
Ez a helykiosztós viadal történhetett meg, amit nem láttam.
Viszont a következmény érdekes. Teljesen látszik a legyõzött kakason a csüggedés, az élettelen "ábrázat", szinte szégyenli magát. Most alig tudom helyre hozni az idegi állapotát, és ez a nagy kihívás, meglássuk két- három hét múlva mi lesz.
Link
Link
A letartott, púpos nyak tartás, a lekonyult taréjka, álmos szemek.
A feltételezett gyõztes, a fekete seregbõl; (egy van ilyen a többi vörös "napoleonos" tarka):
Link
Egy réz- 200 Ft-os krajcárt tettem le, hogy megfoghassam, és fényképezõ állásba kérjem bent a teraszon. Kültéren 3 méteren belül elszaladnak... laza
Link
Itt már teljesen más a testtartás, a fark-nyak felfelé, a taréj hegyes..




#30740
Egy kis (apró)vadászat, bár sosem voltam és nem is leszek vadász: Az idei természetes szaporulat mezei nyúlból és fácánból általam sosem látott nagyságú. Az idén a száraz nyár miatt szinte nem volt elhullás az apróságokból, ellentétben a tavalyi évvel, amikor szinte nem volt természetes szaporulat: a sok csapadék miatt megáztak, megfáztak és elpusztultak. Az elszaporodott rókák sem tizedelték õket: az idén annyi egér és pocok van, hogy egy róka háromszor jóllakik velük, míg bármi más táplálék állattal találkozhatna. Hörcsögök: az idei télen a talajvíz elöntötte éléskamráikat, hírmondó is alig maradt belõlük. Március-áprilisban még belvizet csapoltam, mostanában elvétve látok hörcsöglyukat a megyében.
Õzekkel gyakrabban találkozok, mint korábban, szaporulat, mint az apróvadak. Az idén az utak mellett 5-6 elütött õzet láttam, míg régebben 2-3 évente találkoztam elütött õzzel. Az aranysakál (toportyán) még nem jelent meg a környékünkön, "természetes" ellenségük csak az ember.
Szarvas, dám: erdõs területen ritkán járok, de ezeknél is a szapurulat idei gyakorlatilag teljes túlélése a valószínû vadászó munkatársaim szerint.
#30739
Thermometer kollega, szerintem csupán a mintavétel sûrûsége okoz érzékelhetõ különbséget digitális és analóg megfigyelés között. Egy mozifilmes kamera a fotokockák anyagának kémiai változásaiban rögzíti egy-egy kiragadott idõszelet történéseit az objektív látóterében. Pld. a Lumiere fivérek kamerája olykor még szaggatott-elmosódott képet mutatott (nem térek ki a filmtechnikai részletekre-okokra) DE az alapelv még ma is ugyanaz a kémiait felváltó elektromos képrögzítésben. Az idõt "felszeletelve" kémiai vagy elektromos eljárással rögzitjük egy-egy pillanatát, majd az emberi szemet becsapó gyorsasággal visszajátsszuk. Ugyanez történik a digitális hangfelvételnél, bár a hallást jóval nehezebb becsapni mint a látást. Akár kémiai akár elektromos adatrögzítésnél, jelmintákat vételezünk/rögzítünk. Elõnyük hogy végtelen sokszor megtehetjük, hátrányuk hogy a "szeletelés" hosszától függõen finom de fontos részletek elveszhetnek. Talán legjobb példája ennek (Légköroptika fórumon mutattam, önkényesen IRSP/VRSP jelenség nevet adva nekik) a viharfelhõk alatt infravörös szûrõvel észlelhetõ "futófények" videóinak feldolgozhatósága. Itt szembesültem elõször a videokockák elemzésnél a GOP Layer, Intra- Predictive- Bidirectional coded frames (I-P-B frames) okozta részleges információvesztéssel. Szinte hihetetlen, mennyi minden játszódik le a rögzítés alatt egy hardverben rendkívül rövid idõ alatt, de a megfigyelt folyamat ezalatt zajlik tovább és finom de fontos részletek veszhetnek el. Ha egy minta hosszát rövidítjük, egyúttal sûrítjük az idõegységre esõ mintavételezést, egyre jobban közelíthetünk az analóg érzékeléshez, némely tekintetben még bõvülnek is lehetõségeink, gondolj pld. a szupergyors kamerák képeire. Ha az idõszeleteléssel megközelítjük az elméleti Planck-idõt, szerintem elenyészõ különbség lesz a folytonos analóg és a "mintavételi kockákra" bontott digitális észlelés között. (A Planck-idõt az idõ természetes egységének tekintik Max Planck javaslatára, jele tP értéke 5,4E-44 sec. Nem tekinthetjük egyszerûen az idõ kvantumának, de ennél rövidebb idõtartam alatt nincs értelme összehasonlítani az Univerzum elõzõ és következõ állapotát. Pár éve mértek-rögzítettek már 100 attosec idejû folyamatot is, 1 attosec=1E-18 sec tehát a mintavételi idõközök rövidülésével, a minták szaporításával egyre jobban közeledünk a folyamatos észleléshez. Ebben lassacskán már csak az elektronokra-fotonokra váró áramköri úthossz szab határt.)
Te jobban hiszel saját megfigyelésedben és objektív mûszeres méréseidben (ami rövid távon pontosságot eredményez) megérzéseidben (mely meglehetõsen szubjektív). Hosszabb távú elõrejelzésekkel azonban még a profi elõjelzõk is gondban vannak az idõbeli távolság növekedésével szaporodó bizonytalan kimenetelû tényezõk miatt. Ezért a sokéves átlagra támaszkodnak ami lényegét tekintve szakember elemzése ugyan de mégiscsak egyfajta becslés, mi várható annak alapján hogy korábban miként alakult egy adott hely adott idõszakában az idõjárás. Az "idõjós élõvilág" megfigyelése és szignifikánsan visszatérõ jelzéseinek felhasználása számomra hasonló. Nem lehet kizárólagos, ám segédeszközként hasznos lehet a Természettel közvetlenül érintkezõ élõvilág évszak- és idõjárásfüggõ viselkedése. Ez a véletlennél nagyobb gyakorisággal utal nemegyszer a hosszú távon várható idõjárási eseményekre is melyeket javarészt az összegyûjtött meteorológiai adatok sokéves átlagára támaszkodva lehet megbecsülni. Egyéni véleményem, nemcsak konkrét fizikai paramétereket (P-T-Rh-Td-wind és felhõzet) kell(ene) rögzíteni hanem vele paralel az élõvilág idõjárási változásokal mutatott szignifikáns jelenségeit is. A makroléptékû folyamatok elõrejelzését a meteorológia alapegyenleteinek numerikus megoldásai szolgáltatják, de ezek hosszabb távon nem elég "idõjárás-érzékenyek" (emlékezz Lorentz "pillangó" hatására).
A babonákat NEM számítva az élõvilág és környezet évszázadokra visszanyúló megfigyelésén alapuló népi hiedelmek szerintem nem alaptalanok, mert lényegileg egyfajta adatgyûjtésbõl kiszûrt szignifikáns jelenségek könnyen megjegyezhetõ sûrített fogalmazásban. Sejtetik hogy érdemes a meteorológiai paraméterekkel párhuzamosan az élõvilág viselkedését is megfigyelni, adatait alkalmazni a hosszú távú becsléseknél. Szerintem- az élet szentségének tiszteletben tartása mellett, bármely élõlény "kihelyezett szenzornak" is tekinthetõ, mely jól követhetõen reagál az idõjárási paraméterek változásaira csak alaposan meg kell figyelni.

Jó napot, jó kedvet Mindenkinek nevet
#30738
Lehetséges, mert elég nagy zúzás volt itthon állítólag. Arra is gondoltam, hogy annyi vizet kapott, hogy elkezdett rohadni.
Pár nap múlva teljesen kicseréltem a földjét, mert még akkor is állt benne a víz..
#30737
Akkor jégverés nyomai lennének ezek a barna foltok?
#30736
Köszi! Igazából ez egy régi kép.. pont Balatonnál voltam, amikor jött egy nagy zuhé és mivel nem voltam itthon, nem vitte fedett helyre senki.. elég jól elázott.. utána jöttek rá ezek a barna foltok, most már nem így néz ki, lekoptak róla azok a foltok.
Na mindegy, köszi mégegyszer, valószínûleg az lesz, hogy félbevágom majd. nevet
#30735
Kibirni kibirja, de úgy látom az atkák szépen megszívogatták. A levágott részbõl próbálj egy egészséges növényt nevelni. Egyébként szép nagyra nõ valóban, de én még nem tudtam virágzásra bírni ezért számûztem a gyûjteményembõl mert csak a helyet foglalta.
#30734
Sziasztok! vidám
Van ez a kaktuszom: Link
Ha tavaly nem vágtam volna le a tetejét, már 4 m-es tuti lenne... idén ismét le kellett vágnom egy új hajtás csúcsát, mert nem fért be a házba, így is nagyobb, mint 3 m és súrolja a plafont.
Ha félbevágom, mondjuk másfél méternél, kibírja? Tehát nem szárad el vagy ilyesmi...?
Kibírja akkor azt fogom csinálni, mert így jövõre megint nem fog beférni és nem tudom hova tenni. zivatar
#30733
Buszvárás közben még délben: Link Tengelicfa :-)
#30732
Az ember általában nehezen (vagy sehogysem) fogja fel, hogy az állatok, és egyáltalán, a "primitívebb" lények külvilággal való kapcsolata egészen más, mint az övé.
Mi objektumként kezeljük a természet elemeit, melyek (szemléletünk szerint) teljesen elkülönülnek tõlünk -ezeket megfigyeljük, nevet adunk nekik, analizáljuk és mérjük. Azután adekvát manipulációkat hajtunk végre rajtuk speciális céljaink érdekében. Intellektusunk nagyrészt "célszerszám", mely jórészt a fenti, emberi specifikumnak tekinthetõ viselkedés érdekében jött létre és azt szolgálja.
Meggyõzõdésem szerint az állatok (és a növények) direktebb kapcsolatban állnak a természettel, mint az ember. Nekik nincs szükségük analízisre és logikai szabályokra a megfelelõ reakcióhoz. Közvetlenül jutnak információkhoz -mi "digitálisak" vagyunk, õk "analógok".
Jó példái fentieknek a vándormadarak elképesztõ tájékozódó képessége, a méhek és a hangyák tökéletesen szervezett "társadalma", vagy méginkább az idegrendszer nélkül is csodálatos összehangoltsággal, cél és ésszerûséggel dolgozó immunszisztéma.
Valahol errefelé kell keresnünk az állatok idõjós tehetségének gyökereit. Bár rögtön hozzá kell tennem, hogy mint gyerekkorom óta lelkes hobbi meteorológus, ebben nem nagyon bízom. Persze lehetséges, nem tudom elég jól megfigyelni, helyesen értelmezni az állati viselkedést. Mindenesetre idõjárás tekintetében messze jobban hiszek a saját megfigyelõképességemben és megérzéseimben, mint az állatokéban.
#30731
Közben elég szépen érkezett az utánpótlás, napokon belül megint mehetnek nevet
#30730
Szarvas, Arborétum sor: A Kákafoki holtágon megjelent egy évek óta visszatérõ hattyú pár, aktuálisan öt anyányi, csak a tollazat színében eltérõ fiókával. A szomszédok elkezdték etetni õket. Kérdés: van-e az ilyenkori etetésüknek káros következménye, ha az etetés néhány héten belül véget ér - nem lesz a környéken, aki etesse õket? Normál tápanyag, hínár, stb, amíg a holtág be nem fagy, rendelkezésre áll.

Másik, számomra ismeretlen madárka: csak villanásnyi idõtartamokig láttam, építõ anyag (a földtõl 15 cm-es magasságban felbakolt 6 m2-s tetõlemez aló repült ki többször, hasonló módon elhelyezett építõanyag alá, amikor megriasztottam. Csak a méretrõl tudok infót adni, cinke méret, vagy inkább kisebb. Színében a villanásnyi észlelések alatt semmilyen élénk világos színt nem láttam.

Szerk, Noli: ne mondd, hogy a horganyzás minõségvizsgálatát végezte ! laza
#30729
Sziasztok!
Ma fél perc alatt összeseperték a leveleket a házunk elõtt. kacsint Link
Ha valakinek bírja a gépe a HD-t akkor azt ajánlom. nevet
#30728
Az igazság az, hogy ez egy nagyon jó hely, máshol nemigen jött elõ. Úgyhogy a helyiek is úgy tudják, hogy még nincs. Végig figyelni fogom, kíváncsi vagyok meddig terem, illetve az enyhébb téli idõszakokban képes lesz-e teremni. Szerintem igen...
#30727
nevet Ha nem lennének ilyen satnya évek, mint az idei, akkor bizony nem sokat háborgatnám ezt a helyet.
#30726
Örülök, hogy tetszenek! Bizony, ha csak tehetem, az erdõt járom... kacsint
#30725
Ismét madármészérosok: Link
#30724
A darvak gázlómadarak, nagyobbak, mint a gólyák. A képeiden is látszik a hosszú lábuk, nyakuk. A hangjukról ködben is felismerheted õket, szép magyar hanghutánzó szóval "krúgat"-nak, ami nagyon messze van a libák gágogásától.
Leszállni, táplálkozni Csnádapáca és Pusztaföldvár között láttam õket, amikor a munkám arra felé vetett.
#30723
Karesz, varázslatosak a képeid!!!

Zoli, a Gemencért kicsit irigyellek.. Jó, hogy hozod ezeket a videókat!
#30722
Szerintem én is azokat láthattam szerdán vagy csütörtökön a ködfelhõ alatt repültek, illetve leginkább csak hallottam õket, amikor sikerült megpillantanom õket, már messze voltak, de a hangjuk nem vadlibás volt.
#30721
nevet Szintén akadályoznak a kerti munkában, amikor hangoskodva elkezdenek körözni, én pedig csak bámulom õket. Én eddig vadlibának gondoltam õket, de akkor lehet, hogy õk is darvak? Esetleg meg lehet õket különböztetni ilyen távolságból is? Itt vannak: Link Link
Néhány õszi kép az elmúlt napokból: Link Link Link Link Link Link Link Link Link Link a teljes galéria: Link
#30720
A darvak tömegesen vonulnak délre. Olyan légifolyosóik vannak, mint a polgári repülésnek. Napokon keresztül csak ugyanazokon a pályákon látom õket. Egy-egy csapat szinte felettem kezd el körözni: lejjebb ereszkednek, és bevárnak egy másik csapatot. Talán a lemaradozó ifjúságot várják be?
Határozottan akadályoznak a kerti munkában: 10-15 percenként jön egy csapat, én megállok a munkában és gyönyörködöm bennük...
#30719
Mai vadles Link nevet
#30718
Aztaaaa!
Szép zsákmány!
Ezek szerint a nyárfalaska korábban jön ki, mint mondjuk a bükkfa laska, mert minden évben elõbb találsz Te laskát a nyárfáidon, mint én a bükkfáimon.
Voltam pár napja az egyik gyûrûs tuskógombás helyemen, de egy deka sem volt, miközben valaki 50 kilót szedett.
A fenyvesek konganak az ürességtõl, csak légyölõt találtam, pereszke sincs.
#30717
Tanár úr! Lehet olyat, hogy gyakorlati vizsgát teszek Önnél a laskák felismerésébõl? Természetesen a lelõhelyet Ön tudja, odavezet, én meg jól megmutatom, hogy melyik a laska. Hm?
#30716
Sokat nyekeregtek nekem itt a helyiek, hogy így szárazság van meg úgy nincs laska... Mondom megmutatom nekik, hogy a szakma nagy tanárai közé tartozom...nevet
Elõször néhány nyárfa-tõkegomba: Link Link Link Link Aztán a lényeg: Link Link Link Link Link Link Link Link Link Link És nyárfaországból átsétáltunk fûzfaországba is, ez a csiperke nem vett tudomást a szárazságról: Link és a meglepetés géva: Link (A frissessége meg a súlya lepett meg.)
#30715
Ez a lenézõs zseniális!
#30714
Bubu elismerésem a pipéidhez, a fényképekrõl ítélve érezhetõ, rajtuk a "gazda szeme". Kakasaid tollazata szép, peckes tartásuk "fejedelmi", némelyik szinte mesekönyvbe illik. Gondolom gyakran látsz kakasviadalt is vidám
#30713
Lujó örülök hogy figyelsz az ilyesmire is. Tapasztalatom szerint érdemes az "idõjós élõvilág" jelzéseire odafigyelni. Meglepõen jó "beválásuk" van, nemcsak PROB30 szint jósolta lehetõség. Kezdve a rigók 10-60 perces "vihar- és esõ jelzésein" pontosan jelezve megérkezését, sûrûségét, pillanatnyi helyszínét majd elvonulását (Metnet "publikációk" a témában: Link Link ). A békák-tücskök idõjárásváltozást fél nappal megelezõ feltûnõ megszólalása ill. elhallgatása, a hálós pókok 3-4 napos "elõrejelzése" várható szélre vagy csapadékra utaló hálóépítésük vagy elrejtõzésük szerint, a vándormadarak változó útvonalai a magasabb hidegebb-melegebb, egyenletes vagy örvénylõ légköri áramlatokra utalhat, de még a pipafüst gomolyodása/eloszlása is, ezer apró jel figyelhetõ meg a néhány órástól néhány naposig terjedõ intervallumban. Az érdekes számomra az hogy a növények és élõlények honnan "tudják" a több hetes vagy akár évszakos változásokat? Megesett már hogy a növények szignifikáns külsõ jelzéseibõl "saccolt" prognózis a véletlennél nagyobb mértékben vált be. Most úgy tûnik a növények, rovarok madarak viselkedésébõl hogy a télbe nyúlóan elhúzódó enyhe õszutónk lesz. Ezt követheti viszonylag enyhe tél, csupán a "szokásos" pár napos januári és februári elsõ napokban várható pár napos keményebb hideg okozhat gondot. Az egyszerûbb élõszervezetek nyilván jobban érzékelik a talaj és légkör nedvességtartalmának, a légnyomás apró rezdüléseinek változását. Lehetséges hogy a szelet megelõzõ illetve széllel érkezõ infrahangokat is érzékelik, amit mi emberek mûszerekkel próbálunk pótolni. A különbség talán annyi az élõvilág javára hogy a tudatos emberi mérés pár száz éve, viszont a kevésbé fejlett élõvilágból nem egy faj évek százmilliói óta "összegzi a mért adatokat". Számukra fajuk fennmaradása volt a tét hogy idejében felkészüljenek a bekövetkezõ viharra vagy évszakváltásra. Megtanulták érzékelni az alig észrevehetõ változásokat légnyomásban, párában, hõfokban és úgy tûnik "ismernek" olyan szabályosságokat melyeket mi gyarló emberek eltompult érzékeinkkel nem. Kitérõleg egy érdekes tapasztalat. Kallódik a kacatok között egy autó-légfrissítõ (tudjátok a "fenyõ alakú") rég nem illatos. Magam sem tudom miért nem dobtam el. A kocsit 2007-ben átadtam az egyik fiamnak, ezt néhány személyes cuccal kiszedtem és fiókba tettem. Ismétlem már 2007-ben sem "illatozott". Idén nyáron a kezembe akadt, kitettem hogy majd eldobom. Véletlenül felfigyeltem hogy a régesrég "bedöglött" légfrissítõ bizonyos idõjárási helyzetekben (légnyomás-pára-hõfok hármas adott értékeinél, WS beltérin ellenõriztem) idõnként illatozni kezd majd abbahagyja ha valamelyik paraméter változik. Érdekes, az ember azt gondolná hogy a hõfok emelkedésével kezd illatozni, de nem. Kifejezetten a pára és légnyomás változásaira reagál, talán a növekvõ pára "kiold" esetleg illatanyagokat és a "szagos oldatok" a csökkenõ légnyomás miatt gyorsabban párolognak. Ezen természetesen gyorsíthat a hõfok emelése, mégis a légnyomás csökkenésével járó Rh% emelkedést jelzi erõsebb illatával. Nagy melegben, száraz levegõben nem érezni illatát. Besorolható a "népi hiedelmek" körébe laza
A növények a talaj és a légkör nedvességváltozásaira reagálhatnak fõleg. A primitív élõvilág fejlettebb lényei ezt még társíthatják a légnyomásingadozás érzékelésével és a hangok terjedésével is (a meleg levegõ ritkább, a hideg sûrûbb más a hangterjedés). Nekünk gyors és erõs légnyomásváltozásnál csak a "fülünk pattog", õk bizonyára a finom változásokat is "meghallhatják" és évmilliós ösztönük figyelmezteti õket ha az idõjárási paraméterek és akusztikus jelek kritikus pontokban találkoznak. Kicsit olyan lehet ez a primitív élõvilágnak mint nekünk embereknek egy káoszmodellezés zûrzavaros ábráján megjelenõ fix elágazási pontok és folytonos görbék észlelése a monitoron. Számos olyan automatika létezik mely egy fizikai képlettel meghatározott folyamatgörbe együtthatóit követve szabályozza a hozzá kapcsolt rendszert. Tudom sokak nem rokonszenveznek azzal a megállapítással hogy az élõvõvilág növényektõl kezdve az emberig nagyrészt önszabályzõ "biorobot" mivel már a sejtek mélyén zajló mikro- fizikai/kémiai/elektromos folyamatok évmilliók alatt kialakult határfeltételek paraméterei szerint "önszabályozó" módon hangolódtak össze, kihatva a sejtcsoportosulás egészének mûködésére. Bármely élõlény viselkedését "nagyban" is sokféle határfeltétel szabályozza. Még a fejlettebb idegrendszerû lények viselkedése is nagyrészt automatikus, éhes vagyok táplálékot keresek stb. Embernél hasonlóan, de fejlett tudata révén neki nemcsak fizikai, hanem társadalmi szabályok/elvárások és lelki beállítottsága "sarokpontjai" is határfeltételt szabnak (a devianciától eltekintve, emiatt többnyire kiszámítható "automatikus" lesz a viselkedés). Egyszerûbben: ha egy sejt (ill. "célfeladatra" társult sejtek csoportja, legyen az szivacs, növény vagy ember) szabályzó rendszere jól mûködik a belsõ mikrofolyamatoktól a külvilágból érkezõ jelekre adott határfeltételeken belül maradó válaszokig, életben marad.
Bocs elkanyarodtam, még a végén kivet a Metnet moderációs szabályzórendszere nyelvnyujtas
Mesterséges eszközeinkkel nap mint nap adatokat gyûjtünk, melyeket összegezve megpróbálunk törvényszerûségeket felismerni hogy jövõbeni változásokat tudjuk prognosztizálni. A primitív élõvilág évmilliók generációinak "túlélési" tapasztalatát összegzi és örökíti át, beidegzõdött ösztöneivel ismeri fel a várható változásokat. Sarkított példa: a sújtólég érzékeléséhez nem feltétlen kell gázkromatográf, a régi idõkben jól megtette egy kanári is a bányákban. Jobban oda kellene figyelni az élõvilág jelzéseire, messzebb megyek- talán be is illeszteni a mûszeres megfigyelések közé, hasonlóan ahhoz gyakori a megfigyeléshez hogy földrengések kipattanása elõtt az állatok már jóval elõbb zavartan viselkednek (ez se "mûködik" mindig de az esetek többségében korábban utaltak vészhelyzetre mint mûszereink). Nekünk a tudatunk kifinomult, a primitívebb lényeknek az ösztönük jobb mint egynémely mûszerünk ahogy pld. a vándormadaraknak, postagalamboknak nem kell méregdrága navigációs eszköz sem GPS. Szerintem érdemes az élõvilág idõjárási reakcióit is figyelni hiszen sokkal finomabb (és "költséghatékonyabb") eszközeik vannak (Pld. egy kutya orra kitûnõ "kvantitatív és kvalitatív szerves labor". Létezik eszköz mely akár egyetlen atomot is észlel de jóval bonyolultabb összeállítani és költségesebb mint egy lepke "antennája" mely több kilométeres távolságból képes érzékelni egyetlen molekulányi feromont 1 cm3 levegõben. Vannak eszközeink, mégis javarészt kutyákat alkalmaznak drogok kiszimatolására.) Az egész filó egy mondatban: figyelnünk kell környezetünk élõvilágának jelzéseire, tapasztalatom szerint érdemes. Az élõvilág "elõrejelzése" úgy tûnik hogy jelentõsen egyezik a "hivatalos" elõrejelzésekkel. Természetesen egy váratlan fagyhullám kettétörheti a mostani "nyüzsgést" hiszen "emberi és állati rendszerben" egyaránt elõfordulhat hiba. Örülök az enyhe idõnek dolgozhatok a kertben, mások kirándulhatnak. Egy jelenség nem tetszik, már kép napja K-DK szellõ lengedez. Jól jön a légmozgás, kipucolja a poros levegõt, de helyi tapasztalatom szerint a K-rõl érkezõ légáramlat mindig komolyabb lehûlést hoz magával.

Bocs a filóért, jó napot jó kedvet Mindenkinek nevet
#30712
Termékeny nap volt! kacsint Remek képek!
--------
vadszõlõk a Tokaji-hegy tövében: Link
+ egy Tiszára lenézõ: Link
#30711
laza laza
Dehogynem. Ez kicsi pihenõ állás-ülés, a dombot nem járta csacsik esetében.. vidám
#30710
Tegnap hullott, egérrágta körtén több nagy rókalepkét láttam ebédelni. Este napnyugta után néhány kóbor denevér is megjelent. Egyik sem szokványos november elején.
#30709
Az avatarod fotomodellje nem jöhet szóba kõcipelésre? vidám
#30708
Sajnos túl nagy volt hozzá a kõ, hogy hazahozzam, így csak két zsebbe illõ darab kísért el, de azok nem ilyen lyukacsosak, hanem tömörebbek. SOk apró, színes kristályka is van bennük. Ez a nagy inkább barnás-szürle volt, vannak fenn sötétebb és vörösesebb kövek is. Ha egyszer lesz csacsim, felviszem, felmálházom kövekkel nevet
#30707
Ugyanmár... nem volt semmi bajom az alapképpel, csak azért kontrasztoztam mert megszállottan kerestem mit nem veszek észre, kerestem én mindenfélét ami szerves alapú "élõ" élet lehet nevet

beillesztett kép



A legerõsebb csíkozásokat megnyilaztam, laikusként nem tartom lehetetlennek hogy megcsúszó hóréteg marta, de ezt geológus kollegáink jobban tudják. Fent az alapkivágat, lent a kontrasztozott. Itt a színek felerõsítésével úgy tûnik a kõ anyaga nem homogén, hanem sötétkékes árnyalatú lávaanyag színét ölti foltokban, ami persze nem szentírás mert csak "hamis színek". Az egész pusztán laikus vélekedés, geológus kollegáink ítélhetik meg igazán hogy a hamisszínes megjelenítés mikor fedi a valóságot, nem is kontárkodom bele kacsint
A levelek eltérõ fajtáját és terméseket nem vettem figyelembe, mert "az élet nyomait" kerestem a képen laza
#30706
Mai képek, sok kis jószággal meg virággal.
Link
#30705
Igazad van cserépileg, én nem láttam, igaz, nem is buheráltam a képet nevet Köszönöm!
#30704
Noli köszönöm az info-t, bevallom zavart hogy egyszerûen nem jöttem rá mit nem látok szegyenlos zavarban
Tájékoztató szöveg hiányában erõs tûnõdésre késztettél de most "elmúlt a roham", megnyugszik a beteg nevet Kotrasztozva a képet szerintem szépen látszanak párhuzamos (gleccserkoptatásra emlékeztetõ) sávok is a kövön.
Nemhogymá" kötözködésnek vedd vagy ilyesmi tévhit uralkodjon el Rajtad, csak megemlítettem hogy a kõ mellett jobbra ott virít a tetõcserép-törmeléknek vélhetõ tárgy is -

beillesztett kép

Qqcot-pókot-hangyát-rovart ill. növényt kerestem a képen. A kövön csak a friss fehéres pontszerû kacolások tûntek fel.
#30703
Lordom, az a régmúlt. Tetõcserepet én nem látok, lehulott levelek, termések vannak, s a Kab-hegy egykori vulkáni múltjának megkövült pillanata.
#30702
Katicareptetés (videó) Link

Utolsó észlelés

2025-05-18 13:22:07

Rákóczifalva

16.4 °C

31505

RH: 54 | P: 1013.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.