2025. május 18., vasárnap

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#30701
Érdekes a levelek sárgulása, kedvem támadt fotózni és GIF animba fogni, de elkéstem vele minden sárgul/fakul. Az elsõ napokban (pár hete) szembeötlõ volt hogy a különálló fák leveleinek sárgulása a D-DNy felé nézõ lombozatokon indult meg, a másik fele még napokig zöld volt. Laikus okoskodással csak sejteni vélem hogy a keringés csökkenésével a napsütötte oldalak kezdtek kiszáradni elõbb. Másik érdekesség hogy az orgona levelei is fakulnak/sárgulnak de még mindig hoznak rügyeket. Kicsi-nagy együtt és külön, de meglepõen sok. A nagyobbak már a feslés felé látszanak közelíteni. Érdekes hogy a szirmokat borító réteg kemény, sima viaszos jellegû míg tavasszal õszibarackszerûen pihés volt.
A katicafélék "felszívódtak" csak tetemük látszik elszórtan. Viszont mozognak még a hangyák és darazsak, mezei poloskák és "kapitális" legyek. A hálós pókok ritkulnak, inkább rablópókok láthatók. Szomorú esemény, a 2004 óta használt sok vihart és makrót megért "jó öreg" Sony F828 halálosnak tûnõ sebet kapott: összeakadtak a blendelamellák amit csak az optika szétszedésével lehetne -talán- javítani. Minden mindegy alapon vár rá egy második "mûtét", megkísérlem helyrezökkenteni õket. Ha nem sikerül, akkor hét év után bekerül a vitrinben porosodó (akad közöttük 50 év feletti de a mai napig mûködõképes gép és optika, közöttük egy 1904-bõl származó sárgaréztestû, kiváló leképezésû teleobjektív) kisfilmes foto- és filmfelvevõim közé. Lassan már egész múzeumom lesz belõlük akár a rádiókból. A számítástechnikai park is csak bõvül kezdve a normál többfunkciós és programozható kézi- ill. mágnesszalagos asztali kütyükkel, folytatva a "szappandoboz" ZX80-al és társaival, az XT, AT 286-486 példányokig monitorokkal, kéziszkennerekkel, leporellós nyomtatókkal, nagy rakás 5,25-ös és 1,44-es floppy. Több nyomtatóm is csak porosodik, leginkább a Sinclair ZX81 tenyérnyi mininyomtatóját sajnálom mert a maga nemében technikai mûremek. A többi gépet Pentium I-tõl felfelé még mûködésben tartom. Ebbéli mániámat exfeleségem édesanyja az én kedves exanyósom hogy a jóisten éltesse sokáig, úgy jellemezte: "mindenféle eletronikai hülyeségre verem el a pénzt" amit nagyon köszöntem "örüljön hogy nem iszok vagy lóversenyre költöm". Porosodnak de most is életre kelthetõk bármikor). No mindegy nosztalgiából mégegyszer/utoljára megpróbálom életre kelteni a "makrós" Sonyt mert a hardver még mindig kifogástalan és zárszerkezetébe belefér még pártizezer expo.)
Juteszembe, T. Modik: van elvi akadálya annak hogy az eddig nem közölt képeket feltegyem a Képtárba? Elég sok van (gigabájtszám hever) nem akarom feleslegesen terhelni a szervert de ha "elfér" akkor felteszek közülük utólag néhány jobb(nak vélt) kiválogatott "konzervképet" nevet
Ui: megtaláltam életem elsõ felhõfotóját amit még "Pajtás" géppel csináltam, nehezen állom meg hogy fórumot ne tagoljam vele. Emellett kedvem lett volna néhány hasonló korú de már "Altissa" géppel tizenévesen készített természetfotó közlésére is de csak negatívok vannak, így "megmenekültetek" tõlük nevet
#30700
Noli nevet Kedves madárka, különösen amikor óvatosan feléd pillant. (A képek telézettnek tûnnek tehát készülhettek távolabbról is nehogy megriadjon, de az egyiken mintha feléd sandítana)
Szelid róka: ravasz mint a róka, jön-lát-gyõz-fut de hogy alkoholt is lop... nem kérdezte Tõled merre találja a Kis herceget ? nyelvnyujtas
A 35/29. (DSC_7462.jpg) képen "kinéztem a szemem" kisbogár, gomba stb. után, de fanyesedékeken, tetõcserép-darabkán és a kövön látható pontszerû friss karcolásokon kívül nem látok semmi kiugrót képmanipulációval sem szegyenlos zavarban Lehet hogy bennem van a hiba csak nem látok a szememtõl?
#30699
Egy cikk Karl Csaba pókász-rovarász cimborám tollából a nyugati levéllábú poloskáról:
Link
#30698
Barátcinege Kab-hegyen: Link elõrenyíllal 6 kép

Találkoztam a barlangász cimorám szelíd rókájával is (nem az övé, csak régi haverok). Kb fél méterre jött oda, megnézett és elsétált. Gyönyörû egészséges bundával, jó húsban volt. A barlangászoktól múlt hétvégén ellopott egy üveg jégert, fél üveg bort, egy merõkanalat, fakanalat. Visz mindent, amit elbír. :-) Tettem ki neki egy darab sajtot, de míg fenn voltunk a hegyen, nem jött már vissza. Tündéri volt! Lefényképeztem, de elõtte csillagokat, s 15 másodperces expó egy sétáló rókáról nem épp használható képet eredményezett...
#30697
Seregélyek: Link
#30696
Link
#30695
Azon vagyok, hogy boldog legyen nálunk nevet Ha már kiválasztott bennünket vidám
#30694
Floo, úgy tûnik mintha lenne valami sötét tömeg a sas csõrében nevet
Jó képsorozat, jó témák. Sajnos a pára is belezavarhatott (amit utólag szépen le lehet "vakarni") nevet
És- igen a motiváció a döntõ...
#30693
Szép vahur nevet Most még elég szomorú a tekintete... de lesz az vidámabb is kacsint
#30692
Nagyon szép tõletek, hogy befogadtátok!!Szép éveket együtt! nevet
#30691
Szívesen!

Márkó!
Köszönöm!
Nem tudom hogyan kell ezeket a trükköket csinálni a képekkel, sok képen látni, hogy bele van nyúlva, még akkor is ha jobb géppel csinálják, mint az enyém.
Biztos jót tenne a képeknek, mert a valós élményt nem adják vissza a képeim, azt érzékelem én is. Mivel éveken át kölcsöngépet használtam, már annak is nagyon örülök, hogy saját gépem van, még ha egyszerû is (bár egész szép képeket csinál), meg vagyok vele elégedve, de látom, hogy a jobb gép rengeteget számít.
Persze kell a tudás és az érzék, de egy jó géppel ezek hiányában is jobb képeket lehet csinálni, mint egy kevésbé jóval jó érzékkel és tudással.
Persze fényképezni is meg lehet tanulni, illetve a motiváció sem elhanyagolható.
#30690
Fantasztikus képek! Egy auto balanszírozást ha ráengedsz a képekre, a valóság sokkal intenzívebben átjön. nevet Kedvencem a bükkös sasos nevet
#30689
proxybeállítás, nem más :-)
#30688
Zala varázslatos!!! Köszönet az élményért!!
#30687

beillesztett kép


beillesztett kép



Beszokott hozzánk, elfogadott bennünket gazdájának nevet
#30686
Noli nem értem, ha otthon látod de a "gályán" nem, akkor vajon mi lehet a hiba.... zavarban
Tippjeim vannak, de nem érdekes mert fõ hogy otthon meg tudtad nézni a képeket nevet
#30685
Nyuli amennyiben az ott látható alapképletben azért nem találsz hibát - látható hogy neutronforrás szükséges, mivel a tórium bomlásánál nem keletkezik, ezért érthetõ hogy hasadóanyagot alkalmaznak primer neutronforrásnak DE nem kell belõle "atomerõmûvi" mennyiség.
Tény, hihetetlen sok probléma volt elég beleolvasni a már-már áttekinthetetlenül nagy anyagba mely pld. 1950-1999 közötti idõszakból tartalmaz jelentéseket PDF formátumban. látható milyen erõfeszítéseket tettek a megoldásra. Valahol mégis a közelében járhatnak mert Kína és India is kísérletekbe fogott.
Nyuli GRAT, láthatóan pontosan ismered a súlyos problémákat. Épp ezek miatt a tóriumos erõmûvek "hétköznapi" üzembeállítására 2075 az óvatos prognózis.
DE: igaz ugyan hogy MI, itt és most nemigen fogunk neki örvendezni mert nekünk távoli idõpont. Viszont történelmi léptékben pár perc, ami meg fog történni ez bizonyos.
Megkockáztatom a tóriumos erõmûvekre átállás hasonló lesz a rézkorszak-vaskorszak váltáshoz.
A képlettel talán egyetértesz, a technológiai problémákra nem térek ki, akit érdekel olvasgassa a doksikat pld. a Molten-salt reaktorról itt: Link (a legtöbbje szkennelt de olvasható) keményen próbálkoznak és sikerrel. 1960-ban megépítették az elsõt és 5 évig üzemelt (olcsón) egy 7.5MW teljesítményû kicsi reaktor.
Érdemes még elolvasni ezt a doksit Link Albert J. Juhász tollából (NASA Glenn Research Center)
Láss csudát még egy magyar... aki felvetette a tórium hasadást folyékony fluorid sókban, felismerte hogy számos elõnye van az uránnal szemben: Wigner Jenõ nevet
A tárgyalt témában ez talán nem fontos, ám azóta törekednek a végleges megoldásra és jobban állnak vele mint a sokat emlegetett fúziós reaktor (Tokamak) létrehozásában.
Sok még a probléma, szerintem mégis örüljünk hogy talán dédunokáinknak hosszú ideig nem lesznek energiagondjaik nevet Sci-fi ugyan de a jövõ "ûrbányajáratait" tóriumreaktoros ûrhajók bonyolíthatják majd a Föld aggasztóan csökkenõ ritkaföldfém készletének pótlására. Mivel a tóriumreaktor kicsi (is lehet) elméletileg bármit meghajthat a tengeralattjáróig (autók elektromosan is hajthatók a tóriumerõmû áramával töltve)
Záradékul, érdemes beleolvasni a témával (a világ összes nyelvén) foglalkozó blogok megjegyzéseibe, ezekbõl most csak két magyar megjegyzés:
"A plazmastabilizációs fúziókutatás a világ legdrágább parasztvakítása (vagy inkább a szénerõmûvek üzemeltetése az ?) "
"A DOE 40 ezer dollárt adott a "Molten-salt" reaktorokra, míg a sokak szerint esélytelen fúziós reaktorokra milliárdokat. Nyilván olyan értelemben, hogy nehogy ártson az olaj és szénlobbinak"
Ezek egyéni vélemények "no comment", azért úgy tûnik más is hisz a tóriumreaktorok közeli jövõjében a nehézségek ellenére. Nem reménytelen, van már több mûködõ kísérleti példány. A tapasztalt problémák ellenére a tóriumreaktor megvalósíthatóbbnak tûnik mint a fúziós reaktorok, azokon is ugyanennyi ideje dolgoznak, sajnos reményekre feljogosító siker nélkül.
#30684
Egy csipetnyi Skandinávia fenyõkkel és nyírfákkal Link
Színes domboldalban derengõ napsütésben Link
Bükkös Link Link (a második képen a sas(!)szemûek mást is láthatnak)
Itt már nem kell hozzá sasszem Link
Nagyon szépek a cseresznyefák Link
Egyes fügék a mai szél hatására ledobálták a leveleiket Link , míg mások nem Link Link
Sárgaság Link Link
Narancssárgaság Link
Fény és árnyék Link
Atalanta-lepke Link , késõbb egy darázsnak tûnõ ellenséggel küzd meg a fügéért Link , végül birtokba veszi a zsákmányt Link
Az utolsó utáni mohikánok Link Link
Gránátalma és kákik Link
Színek Link , illetve érdemes megnézni a cseresznyefa mögött a domb oldalában lévõ akácokat és a völgy alján látható akácokat.
Szõlõhegyi hangulat Link
Meg egy õzlábgomba Link
#30683
Tuti nem letiltás, hanem hiba..
#30682
A Wiki-idézet tökéletesen hibás, keveri a szezont a fazonnal nevet
Oak-Ridge-ben több kísérlet folyt: A második (az elsõnek nem volt sok köze a tóriumhoz) az MSRE-reaktor volt, valóban 7,4 MW teljesítménnyel, de a sóolvadék összetétele (ami egyben a primer hütõkör is) teljesen más volt, és - minõ meglepetés - hasadóanyag is volt benne, mert anélkül nem megy nevet Az összetétel a következõ volt: BeF2, LiF, ZrF4, 233UF4, moderátorként egy grafit-mag szolgált, és csupán a másodlagos hütõkör összetétele volt az általad (ill. a Wiki által) említett LiF-BeF2. Ebben sem volt tórium nevet A kísérlet célja a késõbbiekben megépítendõ folyékony fluoridos tórium reaktor, az LFTR neutron-magjának a szimulálása volt, a tóriumsóból álló köpenyt a neutronok mérése céljából elhagyták.
Ezután jött az MSBR, azaz a folyékony sókkal müködõ tenyészreaktor, melynek üzemanyagában elõször volt jelen a tórium: BeF2, LiF, ThF4, 233UF4, a moderátor itt is grafit volt, a másodlagos hütõközeg pedig NaF és NaBF4 volt.
A sok kísérlet végére kialakult az ilyen reaktorok hierarchiája:
A reaktorcsalád neve MSFR, azaz folyékony só üzemanyagú reaktor; az LFTR pedig a TMSR, azaz a tóriumos folyékony sótüzelésü reaktorok egyik fajtája nevet Nem tévesztendõ össze az MSCR-rel, ahol kizárólag a hütõközeg sóolvadék, de a tüzelõanyag szilárd.
#30681
Nyuli nevet mindig örülök amikor egy téma felvetése megnyilatkozásra késztet komolyabb ismeretekkel rendelkezõ kollegákat nyelvnyujtas
Engedelmeddel kiemelek egy pár sort a Fizikai Szemlébõl (Forrás: Link szerzõje: Johann van Klinken KVI Groningen, Hollandia) melyet Teller Edének ajánlottak 90. születésnapja alkalmából:
"Következtetés: a tóriumból nyert energia reális lehetõség, annak ellenére; hogy a gyorsítóval és a költségszámítással kapcsolatosan vannak még megoldatlan problémák. Egy olyan világ kilátásai, amely a szerényebb tórium-elektromosságot használja, sokkal biztatóbbak, mint egy urán-tenyésztõkkel teletûzdelt jövõbeni világ. Tórium használata számûzheti a plutóniumot és a nagy mennyiségû dúsított 233U-t. A Th-tüzelésû energiaerõsítõ nem termel fegyverminõségû 233U-t, és ez reményt nyújt a proliferáció meggátlására. Az energiaprobléma nagyon fontos oldala, hogy a meg nem újuló készletek egyre növekvõ mértékû felhasználása energiaválsághoz, feszültséghez és erõszakhoz vezet, így jobb, ha ebbe a korba nukleáris arzenál nélkül lépünk be. A szerény tórium energia, az urán reaktorok kiküszöbölése egy igazságosabb és biztonságosabb holnapot tár a világ elé. "
A tóriumos sóoldatok okoztak kellemetlenségeket:
"A rendszer maga az LFTR (liquid fluoride thorium reactor) sóolvadékos üzemû reaktor.[3] A sóolvadék általában erõsen korrozív hatású LiF, vagy BeF2, ebben oldódik fel a tórium fém. A reaktor primer körében tehát LiF-ban oldott Th cirkulál, és hõcserélõn adja át a hõt a reaktor szekunder körében áramló folyadéknak. A hatvanas években néhány évig már mûködött egy kísérleti sóolvadékos (MSRE) erõmû az Egyesült Államokban (Oak Ridge), kb. 7,4 MW teljesítménnyel. A hõmérséklet a LiF és az UF6 eutektikus pontja közelében (tehát folyékony állapotú üzemanyaggal), 700 fok felett mûködött. A sóoldat jól bírta a nagy neutronfluxust, ám a reaktor szerkezeti anyagaiban károsodást észleltek. A fémes szerkezeti anyagok (nikkel–molibdén ötvözet) korróziója olyan mértékû volt, hogy ezt a kísérlet be kellett fejezniük." Forrás: Link (vegyész is lévén, nekem nem tûnik komolytalannak bár a Wikipédia produkál olykor furcsa dolgokat is)
Úgy tûnik, mégis közelíthetnek a jó megoldás felé mivel nemrégiben egy Nobel díjas atomfizikus már levélben ajánlotta tóriumos erõmûvek építését Obama elnöknek nevet
#30680
Öhömmm... ez így, ebben a formában nem stimmel, a cikkben jó nagy csúsztatások vannak.
Tisztán tórium-üzemanyagú erõmü (egyelõre) nincs; ehelyett arról van szó, hogy a tervezett reaktorokban nem csak az U-235, hanem az U-233 is használható üzemanyagként. Az urán energiamérlege szegényes, de már kis mennyiségü tórium adalékolásával jelentõsen javítható, a fütõelemek "elégése" után valóban "alig" marad sugárzó hulladék (ezzel is óvatosan kell bánni: a hulladék egy része rövid ideig igen erõsen sugárzó, a maradék pedig hosszú ideig igen gyengén sugárzó - de a hosszú ideig tartó erõs sugárzás, mint az urán esetén, elmarad). A hulladék kezelése pedig így sokkal egyszerübb. Ennek fényében a többezer évre elegendõ energiaforrás is megkérdõjelezendõ, hiszen urán nélkül nem megy a dolog.
Áttörést majd a folyékony sókkal müködõ reaktorok hozhatnak, melyek energiamérlege még a tóriumos reaktorokénál is jobb. Ebben a hasadó anyag folyékony formában van jelen (pl. urán-tetrafluorid) és ehhez adagolják a nem hasadó tóriumot. Hatalmas elõnye ennek az eljárásnak, hogy a reaktorba csupán egyszer kell viszonylag kis mennyiségben hasadó anyagot tölteni, a továbbiakban csak a tóriumot kell adagolni. De ez még a jövõ zenéje, noha kísérletek már 50-60 éve folynak.
#30679
Noli örülök hogy otthon bejöttek a képek. A "gályán" könnyen megeshet hogy a rendszergazda letiltogatott ezt-azt...
#30678
Ennek a hírnek (különösen ha elterjednek a tóriumrektorok) örülök Link
Kiemelek szemelvényt:
"Egy tonna tóriumból annyi energia nyerhetõ, mint 200 tonna uránból (vagy 3,5 millió tonna szénbõl) a feldolgozása után maradó melléktermékek pedig sokkal kevésbé veszélyesek, mint az uránéi. Ráadásul a tóriumreaktorok kisebbek, olcsóbbak, és környezetbarátabbak is lehetnek, mint az uránalapúak."
"A számítások szerint egy erõmû felépítése 3 milliárd dollárba kerülne, de a Föld készletei (ezt az urántartalék háromszorosára becsülik) több ezer évig képesek lennének fedezni az emberiség energiaigényét."
Úgy gondolom a tóriumos erõmûvek ellen a környezetvédõknek sincs okuk tiltakozni nevet Záradékul:
"...már a negyvenes években felkeltette az atomtudósok figyelmét, a Manhattan-terv fizikusai ezt ajánlották az amerikai kormánynak az urán helyett, mint a leendõ erõmûvek fûtõanyaga. A világháború alatt, majd a hidegháború évtizedeiben azonban a hatékonyságnál erõsebb érv volt, hogy az uránnal dolgozó reaktorok melléktermékként plutóniumot állítanak elõ, amibõl atomfegyvereket lehet készíteni - tóriumból viszont nem lehet fegyvert gyártani."
nevet
Én jó hírnek tartom. Jó napot jó kedvet Mindenkinek nevet
#30677
Nagyon szeretem ezt az évszakot: Link Link Link
#30676
Követték a fecskéket Afrikáig: Link
#30675
Szarvas: Felénk is, sõt a fáktól jelentõsebb távolságra is találhatók. Esetleg pockok vitték volna távolabbra?
#30674
Sziasztok!
Itt a lakótelepen szépen gyûlnek a bagolyköpetek a járdákon. Már csak néhány hét és teljesen fotózható állapotban lesznek a fülesek! kacsint
#30673
Köd meg fák meg madarak: Link
#30672
Ma végre sikerült több színorgiás képet csinálnom, ki sem szálltam a kocsiból, amit az útról láttam, kattintgattam, bár a fényviszonyok finoman fogalmazva sem voltak ideálisak Link Link Link Link Link Link Link
A cseresznyefák elképesztõ színben pompáznak, nagyon ritkán pirosodik meg így a levél a fákon Link Link Link Link Link
A kedvencem Link
#30671
Köszönöm :-)
#30670
Homoki csészegomba, Peziza ammophila.
#30669
csodaszépek a képeid!
Hoztál nekem egy kis hazai hangulatot! vidám
Köszönöm!nevet
#30668
Hoztam egy tízest:
Link Link Link Link Link
Link Link Link Link Link
#30667
Lakhatnál a szomszédunkban.... :-) Gratulálok a fogáshoz!!!
A picurka milyen gomba?
#30666
Link
Kettõ, egyenként 20 méter (!) átmérõjû boszorkánykörrõl 50 db ilyen dobverõt gyûjtöttem tegnap a Sokoróalján - jutott belõle a szomszédba is.
Homoki mikrovilág: Link
#30665
nevet
Régebben nekünk is voltak ilyen törpe tyúkjaink és kakasaink.
Nagyon okos, intelligens állatok.
Rájuk egyáltalán nem igaz a mondás, hogy buta mint a tyúk. nevet
A kertbe mindig követtek bennünket (fõleg apámat), amíg mi dolgoztunk, õk összeszedték a rovarokat. Gyakran felrepültek a vállunkra, esténként mindig a körtefára ültek, onnan kellett bevinni õket az ólba.
A képeden látható barnás mintázatú törpetyúkunk nagyon sokáig élt, végelgyengülésben -épp a tojásokon ülve- pusztult el.
Nagyon sok utódot keltett ki, de többségben nem törpéket, hanem hagyományos tyúktojásokat.
Tisztességgel felnevelte azokat is.
A vicces az volt, amikor már nagyobb volt a csibe, mint a kotló. kacsint


#30664
"Bágyadt õszi napsütés.. " csak tartson ki sokáig még. nevet
A hosszúra nyúlt nyár-õsz harmad kelése a törpöknél, két hetes tollasodó három csibe:
Link
Két hete szólt a szomszéd, hogy nézzük már meg a drótkerítést, (dupla sodrony 20 cm.-es sávval) mert csipogást hallott a gazzal árnyékolt helyen.
Behoztuk õket a teraszra, egy nyúl elletõ ládába.
Egy tyúkocska, aki tavasszal kelt:
Link
és kakaska az öreg borostyán ágon:
Link
Itt is látszik a vaku fénytörés a tollukon.. nevet
#30663
Na, itthon meg bejönnek, eddig sose volt gond vele bentrõl, nem tudom, mi volt az oka. Na de mindegy, lényeg, hogy megvan. :-)
#30662
Úgy látszik az ízeltlábúak kiélvezik a jó idõt. Én éppen most egy szitakötõvel futottam össze az udvaron.
#30661
Megeszik a katicát???? Akkor a tyúknak nincsenek ízlelõbimbói. :-)
#30660
A harlekines weblap bejön, a te oldalad nem. Nem hinném, h vírusvédõ blokkolná, lévén melózom és ez céges oldalon van hosztolva, ugye, s az elsõk közt tudjuk meg, ha valamelyiken vírus van. :-) Ezt írja: Ez az oldal sajnos nem létezik vagy most éppen nem elérhetõ.
Ha végeztem, megnézem majd otthonról is...
#30659
Ahogy ígértem ; jönnek a kakasok, a harlekin zabálók:
Link
Saját videó, de még tavalyról. Ugye Hp735-ös a kép gyenge, de a hang jó.
Más típusú kakasok, a cicák után;
Link
nevet

#30658
Kipróbáltam IE, Mozilla, Opera böngészõkkel, mejelent a kép és a weboldal zavarban szegyenlos Fura. Bár nekem nem jött virusjelzés, nem lehetséges hogy a vírusvédelmed blokkolja õket a háttérben?
A weblap betûkkel: www.coleoptera.hu/harlekin
#30657
Az oldal se jön be :-(
#30656
Az elsõ (saját fotóim montázsa) vagy a projekt honlapjáról összevetésre átemelt második kép nem látszik?
Érdekes jelenség, mert mindig ellenõrzöm hogy a beillesztett kép meghívható a tárhelyrõl a Metnet felületére zavarban
Talán csatolásban látod majd 1. Laptopmászó lárva Link 2. Harlekin Projekt fényképe összevetésre Link
#30655
Az összes katicafaj megy telelni ilyenkor, a harlekinek legtöbbször kétpettyesekkel állnak össze, de a betolakodó és hazai faj aránya a bandában 100 harlekin 1 magyar...
A beillesztett kép nem látszik :-(((
#30654
Noli egyértelmû hogy igazad lesz, ami a szobában röpködött az harlekin. Friss fotó nincs még mert egy sem bújt elõ odakint talán az erõs köd és nyirkosság miatt, tegnap is a napsütötte részeken kóricáltak. Az hogy különféle méretekben láthatók együtt, vélhetõen nem jelenti hogy bödék és harlekinek keveredtek össze. Itt egy tavaszi felvétel, ugyanazon a napon fotóztam a laptopon mászkáló lárvát és kifejlett "katicaméretû" harlekint:

beillesztett kép


Te már korábban már több ábrát is csatoltál, most én is csatolom a "Harlekin Projekt" weblapját, azt vélem jól azonosítható hogy a "csápos-rágós" sárgásan pöttyözött szörnyeteg harlekinlárva a fenti fotón

beillesztett kép


Forrás: Harlekin Projekt Link
Érdekes hogy a fotó után gyakorlatilag eltûntek egész nyárra, itt a környéken csak most kerültek elõ újra.
Viszont a fotókkal egybevetve - megerõsítem hogy pár napja "igazi" hétpettyes katicákat láttam szokatlanul nagy létszámban mozgolódni, utánuk jelent meg a "harlekin-banda" nevet
Ui: hozzáteszem, még ha ritkán is kerül szem elé, úgy vélem érvényes rá a régi mondás: "Ha egyet látsz nyugodtan megszorozhatod tízzel"
#30653
Ha nagy, akkor harlekin lesz az...
#30652
A tegnapi böde még mindig itt repdes a szobában nevet Kapitális méret, szinte zúg a szárnya, ha leszáll valahol (idõnként elbújik résekbe) jó helyen meglövöm. Ha nem, a kertben lövök mert ma még a házfalon is csoportosan sétáltak a kicsitõl egy normál katica testméretéig. Feketén pöttyözözött okkersárga szárnyfedõ mindegyiken. Hozom õket Noli nevet

Utolsó észlelés

2025-05-18 09:45:01

Pusztavám - Május 1 utca (216,3 m)

11.0 °C

na00

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.