2025. április 18., péntek

Agrometeorológia

Adott napon: 
Keresés:
#12722
Habanero és piros harang alakú paprikáim a nevelő cserepekben;
Közeleg a szétültetés ideje, meg a kültéri nagy cserépbe rakás, persze +10 fok körüli T.min. esetén. Még Hátra van az Orbán napi, meg a 3 fagyosszent kártétele, majd 25 . után kitelepítem őket.vidám Az első képen a két fakaró--> fogpiszkáló.
Esetleg mondjatok valami rovar (tetű) és gombaölő szert a nyári védelemhez. (5-20 gr./zakcsó) .

beillesztett kép

beillesztett kép

#12721
Köszi a válaszokat! Azon gondolkodtam, hogy a tavalyi volt az első év amikor termett, későn is kötött a termés és lassan is nőtt, mert ugye májusban még hideg volt, amikor beérett, már nem volt túl meleg. Azaz reménykedek benne, hogy lehet még sokkal jobb is ízre. Meg némileg árnyékolva is volt a fa (azóta "megritkítottam" a szomszéd tuját).
Most hogy írod már emlékszem, hogy ugyanezt írták (talán Terebess), azaz magról nem lesz az igazinevet

Gránátalmákkal kapcsolatban esetleg van ötleted, hogy nekem miért csak augusztus végén virágoznak? Lehet, hogy azért mert még fiatalok (5 évesek, de volt visszafagyás rendesen), vagy inkább csak a fajta miatt, esetleg nem túl meleg fekvés?
#12720
Új gyümölcs kóstolásának alapelve:
 - 1 kóstolás nem kóstolás
 - 2 kóstolás fél kóstolás
 - 3 kóstolás 1 kóstolás.
#12719
Nem 1-2 évvel lesz lassabb!
Amennyiben magoncként marad, egyrészt 1 tő nem is terem, csak ha 2 vagy több tő van, akkor terem.
De akkor is bizonytalan, mert ha időben eltolva virágoznak, akkor egyik teremhet, a másik nem.
Másrészt a magoncok gyümölcsei sokkal kisebb gyümölcsűek, gyakran akkorák, mint 2 hüvelyujj egymás mellett.
Ráadásul tele vannak maggal, egy kis gyümölcsben van 10-12 mag, míg a nemes fajta 30-40 dekás gyümölcsében van 5-8 mag.
Másrészt kissé kesernyésebbek a magoncok.
Plusz 6-8 év, mire terem.
Beoltani meg attól függ, mennyire gyorsan tudod megnevelni!
#12718
Asszony két kedvence, első a mangó de az avokádót is imádja. Na jó lesz ez akkor nevet
#12717
Bezzeg ha egy 20 éves Whiskey-ről lenne szó laza
Amúgy nekem tavaly termett először az indián banán. Gyerekeknek nem ízlett annyira, de lehet ez még az első termés miatt van. Érdekes volt amúgy, olyan avokádó és mangó közötti, közelebb az avokádóhoz, kissé furcsa szaggal/illattal. Anno megnéztem, nagyon jó az "összetétele"/beltartalmi értéke sok szempontból.
#12716
Köszi, de úgyis megyek Floohoz majd, mert kell onnan más is, szóval ez már nagyjából eldőlt.
Így is elég sokat kell majd várni a csemegére, nincs még plusz 1-2 évem nyelvnyujtas
#12715
De van laza Ma találtam vagy 20-25 magot, ha esetleg kell tudok küldeni fénypostávalvidám. Persze az kicsit lassabb lesz úgy 1-2 évvel, de egészségesebb is a helybe ültetés miatt. Ha jól emlékszem akkor jó mélyre menő karógyökere van, ami nem nagyon szereti az átültetgetést.
#12714
Pont, hogy naposabb helyen van. A felső vége el is száradt, letört mikor hajlítottam. Lejjebb mondjuk már görbül.
Floo mester is azt mondta, várjak még vele - hát, mivel csere majd csak nyár végétől lesz, nincs is más választásom nevet
#12713
Azért még ne temesd  másikat sem. Nem lehet, hogy kicsit árnyékosabb helyen van? Náluk az is tud "késést" okozni.
#12712
Rég jártam erre, itt az ideje.
Eddig egész szépen alakul a szezon (azt leszámítva, hogy idénre nem sok termőrüggyel rakódtak be a kajszifáink, emiatt inkább csak enni lesz pár kg jó esetben. Ősziken viszont egyre több gyümölcskezdemény mutatja meg magát, ami jó hír. Minimális tafrina van, védekezés ellenére, de hát ez az időjárás erősen kedvez. Öreg meggyfánk tavalyi monília fertőzését nem igazán tudta kiheverni. Valami lesz rajta, de sok friss hajtás, virág visszaszáradt már most. Azt hiszem kell keressek a helyére újat,sajnos. Körte szokásos virágdömping, gyümölcsöt ritkítani kell majd. Alma fák átlag alatti virágokat hoztak (tavaly szintén sok volt). Szőlő szépen hajt, kb 30 oltványt ültettem elosztva ősszel/tavasszal. Eddig úgy nézem mind megeredt. (kékfrankos only)
És egy kis vidámság. Lányom a születése évében ültetett Caldesi 2000 őszibarackkal. Májusban lesz a lányom 5 éves. A fa évek óta konstans, bőtermő,  kiváló termése van. Mézédes kopaszbarack.

beillesztett kép

#12711
A végére pedig: az ép és a (szerintem végképp szomoru)elhalt paw-paw:

beillesztett kép



beillesztett kép

#12710
Nem káki:
Szerintetek ez az áfonya nem vállalta túl magát egy picit? Csináljak vele valamit, vagy hajrá?

beillesztett kép

nevet

A füge pedig csodálatos, van rajta vagy egy tucat ilyen ág: nevet



beillesztett kép

#12709
Nem engedett valamiért az előző kommentben az első után több képet betölteni....
Szóval elfagyott káki ág:

beillesztett kép

A jó hír, hogy ébrednek az alvó rügyek, pont ezen az ágon! vidám vidám

beillesztett kép

#12708
Datolyaszilva helyzet.
Élő ág (1 nagy, 1 pici és egy félig ilyen van):

beillesztett kép



Elfagyott:
#12707
Lehet, idén megússza a kajszink?

beillesztett kép



beillesztett kép

#12706
Mihálygergén a szamóca korai virágainak kaputt, (kép is van csak nem bírom feltölteni). A kinyílt virágok és a nyíladozó bimbók közepe is fekete.
Ezzel legalább a termés 30%-a odavan.
A szilva nagyon szerencsés: iszonyú lassan nyílik, a virágok 50%-a még fehér bimbó állapotban van, a korán kinyíltaknak viszont fekete a bibéje (egyes bimbókban is). A virágok 20-25%-a ment így a levesbe. Ha a többi jól köt ebből még lehet egy közepesnél jobb termés! vidám
#12705
Nekem egy problémám volt ezekkel a dolgokkal (mondjuk az száraz tuja-törmelék volt a szomszédtól, amit kisöprögetett a tuják alól). Ha vastagon raktam a fák köré (20-30 cm), akkor előszeretettel belepetéztek a cserebogarak. Bár én némi földet is szórtam rá.
#12704
Ha a nedvességvisszatartás és gyommentesség megőrzése a cél, akkor jó az apríték, de én csak fák-cserjék köré raknám, olyan vastagon, hogy a víz átszivárgását ne akadályozza. A lágyszárúaknak már nem jó ez, annak a gyorsabban lebomló cucc kedvezőbb,  pl. szalma, de most már lehet a friss fűkaszálékot is teríteni, az a legjobb. (vigyázat: a fűnyírásból származó apró fűdarálék nem jó, mert elzárja a levegőt, a sarlózott vagy kaszált fű vagy növekvő gyom a tökéletes)
#12703
Sziasztok!

Segítségre, illetve tanácsra lenne szükségem!
Mulcsozni szeretném a kertem egy bizonyos részét, ahol lágy szárú évelőket, rózsákat, levendulákat, és egyéb gyümölcstermő bokrokat tartok. A közútkezelő emberei épp most gallyazzák az út menti fákat (nyárfa, szilfa stb.), és a vékonyabb ágakat ott helyben ledarálják az árokparton hatalmas kupacokban. Sokan azonnal elkezdték hazahordani utánfutóra rakott big-bag zsákokkal gondolom fűtési céllal. De nekem ugye mulcsozásra kellene. Azt tudom, hogy a fenyő kéreg kiválóan alkalmas erre (én is használom a színezett változatát), de az évelő ágyásomba megpróbálnám ezt a faaprítékot. 
Szerintetek jó ötlet?  A fenyő tudom, hogy savanyít. Ez a fajta apríték nem tudom milyen kémhatást idéz elő, ha egyáltalán előidéz.
#12702
Mihálygergén így állnak a fák:

beillesztett kép


Boldogasszony szilva, holnap vagy holnapután nyílik (pont a legnagyobb fagyban) duhos


beillesztett kép


Ez valami félvad barack, késő ősszel apró (5-7 cm-es) zöldessárgára érő termései vannak. 2-3 nap múlva nyílik


beillesztett kép


A szőlő biztonságban van. 10+ nap mire megered.

A meggy és a cseresznye nagy bimbós 3-5 nap múlva nyílik.
Az alma és a körte kb. 1.5-2 hét múlva (nagyban függ, hogy mennyire lesz meleg jövő péntektől).
#12701
A szőlő itt még szinte nyugalomban, duzzadt rügyben van. A fügén már látni itt ott hogy indul, nem fagyott el. A barack itt-ott még most is virágzik (lassan 2-3 hete kezdte) A korai virágok leestek a virágzás végéből még lehet barack termés.
#12700
Eddig a szilvával nem volt gond, a barack az 10 évből 1x maradt meg 100%-ban és kb. 2 évben 20-30%-ban, a szilva, meg kb 3-4 évente fagyott le. Az utóbbi évek egyenesen katasztrofálisak 2019-től 100%-os fagykár a szilván, barackon, 70-95% a meggyen, cseresznyén 50-80% az almán és a körtén.
2015 előtt a körte és az alma sosem fagyott le. Ma már nincs biztonságban semmi se, max. a szőlő. Az még emberemlékezet óta nem károsodott lehet, hogy most az következik? duhos
#12699
Lásd: #12695
#12698
Ezzel csak arra utaltam, hogy nem nehéz elrontani a füge pálinkát. Floo is pont ugyanezt írta, tehát ezzel a véleménnyel sem voltam egyedül.
Ha lett volna rá alkalmad pl., hogy megkóstolj egy olyat, ami pár éve egyszer egy ismerősnek a szüleim fügéjéből (sajnos) csak kis mennyiségben sikerült csinálnia, akkor egészen biztosan nem írtál volna olyat, hogy fügéből nincs jó pálinka. Ez objektíven nem igaz.
AZ simán lehet objektíven igaz, hogy csak Te nem ittál még.
#12697
Mint tudjuk az ízlések különbözőek. Nem is arra reagéltam, hogy vitatkozzak veled, hogy neked mi ízlett. Valószínűleg nem értetted, hogy én arra reagáltam, amit a válaszod második felében írtál: "A szomszéd pl. ihatatlant csinált. Ezek szerint te ilyesmit kóstolhattál."
#12696
Amint láthatod, nem csak én mondom.
#12695
Ha te mondod biztosan így van!
#12694
??????
Messze magasan a legfinomabb pálinka életemben a fügéből készült volt…. Persze nem mindegy, ki főzi. A szomszéd pl. ihatatlant csinált. Ezek szerint te ilyesmit kóstolhattál.
#12693
Akkor nem ittál még jól elkészített fügepálinkát!
Fantasztikusan jó pálinka van belőle, csak nehéz jól elkészíteni!
#12692
Igazad van a pálinka ( a jó pálinka) az valóban finom. Viszont a füge pálinkája nem tartozik ebbe a sorba.
#12691
Annyira azért nem vagyunk Zabar, az őszi meg a cseresznye mindig bejön.
#12690
Fagyzugba gyümölcsfát nem érdemes ültetni, annak a jó helye a dombon van a szőlő mellett. eper, ribizli, málna ,áfonya , alma ,körte ,szilva(helyi fajta) talán ezek a gyümölcsök jobban teremhetnek nálad a fagyzugban.
#12689
Anyagilag megérné talán. Igaz ez is kisebb fagyzug, lehet látni a martonvásári adatok alapján is. És nem szeretem a fügét, bár a pálinka jó. Az meg egy nagyon virágzó üzletág.nevet Kérdés, hogy milyen jól ad, azaz arra gondolok, hogy mennyi kell egy literhez. 
#12688
Ültess fügét!
Az enyhe telek miatt mostanában sokkal jobban terem mint a barack !
Permetezni sem kell (egyelőre).
#12687
Az a fagy, ha lesz, majd a cseresznyét  viszi el, pedig milyen szép most. Teljesen japán lettem, csak ülök a lépcsőn és csodálom.
#12686
És még ott van a Húsvét.
#12685
Lehet, kivágom az összes fát, van 2 cserépkályha, még jól is jöhet... Elegem van ezekből az áprilisi fagyokból. Sárga, őszi, mandula kampó.
#12684
Mihálygergi helyzetkép:
Az aranyesők már virágzásban vannak, a sárga szilvák (fosókaszilvának hívják a környéken) nagy része is, a Boldogasszony szilva viszont még csak nagy bimbós. Jövő hét vége felé virágozhat a barackkal együtt, ami piros bimbós.
Meggy és cseresznye: szintén nagy bimbós, 1 hét+
Alma és körte: duzzadtak a rügyek 2 hét van még hátra. A szőlőn még épp csak megpattantak a rügyek.
Ha bejön a Húsvét körüli kemény lehűlés (a szlovákok még havat is várnak 18-ára és -2 fokot hajnalra), az itt -8 fok is lehet, az viszi a szilvát és a barackot.
Azt megszoktuk, hogy barack csak 10 évente 1x van de a szilva lefagyása nem volt ilyen nagy mértékű. 10 évből 2-3x fagyott el, most meg 3 évben egymás után 100%-os fagyás volt. Lassan már befejezhetné... szomoru
#12683
A tavaly áprilisi fagy után a korábban kirügyezett gránátalmáknál ugyanezt a folyamatot tapasztaltam. Az egyébként is nagyon pici rügyei a napok múlásával elkezdtek barna színűvé, összetöppedté válni, a tapintásuk egyre szárazabb lett, elfagytak.
A most hétfői -3,1 fok után vasárnap kimegyek megnézem, hogy mi lett velük. Nagyon kíváncsi vagyok, hogy a fagyvédelmi öntözés megmentette-e a már kicsattant rügyeket.
Külön érdekesség lesz nekem, hogy volt olyan növény, aminek a fele vastagon jégben volt, viszont ennek a növénynek egy részére egyáltalán nem ment a víz a szórófej rossz beállítása miatt.
7-8 növényem emiatt teljesen védtelen maradt. Ez volt életem első fagyvédelmi öntözése, ez jó tapasztalat volt rögtön.
Egy szélcsendes reggelen, estén be kell indítani a fagyvédelmi öntözőrendszert és nagyon pontosan kell beállítani a sor feletti szórófejeket.
Ha szögben egy kicsit is nem megfelelő az állásuk, elszórják a vizet a növények mellett.
Tanulópénz megvolt.
Donnie!
Május végéig, június elejéig várjál a visszavágással, alvó rügyből még kihajthatnak. 
#12682
Még hátha virágzik majd tavasszal.
Vettem egy kicsi kumquat-ot, televolt kis termésekkel is (már nincs, lelegelték a gyerekek a rajta lévő vegyszerekkel együtt). Kíváncsi vagyok mennyire fog nőni és ha jól megy, majd szaporítgatom is (termő citrom szaporítás már jól megy, bár erről nem én tehetek, hanem az életképes hajtásokvidám). Nagyon jó íze van így szőröstül-bőröstül. laza
#12681
Ja igen virág karácsony után volt rajta, de csak 8-10 darab az egész fán. Beporoztam őket, kötöttek is, de fél centis méretnél mind leesett szomoru
#12680
Kösz a tippeket!
Én sem szívesen vagdosok fát, csak ha tényleg totál csonttá száradt ágat kell levágni. Attól meg ez azért hálistennek még messze van.
Narancs? Megvan nevet a termés egész télen stagnált, picit talán mintha nőtt volna. Maga a fa csodásan van, áttelelt simán bent a nappaliban, levelet csak párat hullatott behozás után, de közben egy csomó hatalmas új ágat is hajtott. Most 1 hete megint hosszú új hajtásai nőttek, érzi hogy sok a fény nevet. 1-2 héten belül megy ki végre, attól is függ hogy öcsém mikor tud elugrani segíteni, mivel feleségnek túl nehéz hogy segítsen.
#12679
Pont tegnap néztem az enyémeket (itt nem volt fagy, csak minimális). Van amelyik ágon már szinte kilevelesedett, van ahol még szinte semmi (bár igen a tiéd talán lefagyott).
Én a helyedben várnék két ok miatt is:
1. Lehetnek rajta alvórügyek (nekem tavaly csak azok voltak rajta, a többi szétfagyottvidám, de azért kihajtott)
2. Szerintem fölösleges vagdosni, megsebezni szegényt. Az elfagyott rész majd leszárad úgyis, ősszel (vagy korábban) le lehet majd vágni/törni kicsivel az elhalt rész felett, De ez csak az én véleményem abból kiindulva, hogy elvileg az emberek nélkül is benne van a program ilyen esetekre (is).

Más: mi lett a naranccsal, beérett, milyen íze lett? Most jönnek rajta virágok?
#12678
Hát úgy néz ki, csak félig sikerült a mentés… a legfelső ágnak szerintem annyi szomoru

Felső:

beillesztett kép


Alsó:


beillesztett kép




Hát igen, nem volt hermetikus a lezárás, és a szélirány felőli oldalon felül bekúszhatott a -3,-4 fok szomoru
Most van 1 elfagyottnak tűnő nagy, és 2 nagyobb, meg egy pici ág lentebb, amik szerencsére élnek egyértelműen.

Gondolom, az elfagyottat majd le kell vágni. 
Kérdés, hogy mikor? Meddig várjak vele?
#12677
Hú, hát ezt nagyon jó, hogy megléptem.... -4 fok alá ment a környék mindenhol, tartósan, pár órán át is -3 alatt volt.
Most szedtem le a fóliát, szerencsére szép kemény zöldek a bimbók, hát bízom benne, hogy nemsokára kipattannak teljesen, egészségesen nevet

Tiszta szerencse, hogy van itthon pár 3 ágú karó tavalyról, amik beszúrva is még pont olyan magasan voltak, mint a csemete nevet
#12676
Nagyon hideg van.
Vérprofi datolyaszilva védelem ON.

beillesztett kép

#12675
Persze, a kajszit pont teljes virágzásban verte el az az eső, aminek amúgy nagyon örülünk... Talán volt 2 nap, amikor méhek sokasága vette a fát  kezelésbe, aztán jött/jön ez a 4 esős hideg , így aztán méh mentes nap, hétfő hajnalban a fagy és a monília kéz a kézben támadhatja a fát. Szép kilátások...
#12674
Sziasztok!
Nézzük a talajhőmérsékleteket szintenként vajon mikor érték el a minimum értékeket.
Győr-Nádorvárosban a 14 órás adatok alapján.
0 cm: -1.4 fok Január 24
2 cm: -1.2 fok Január 24
5 cm: -0.7 fok Január 24
10 cm: -0.7 fok Január 25
20 cm: 0.4 fok Január 25
30 cm: 1.0 fok Január 25
40 cm: 1.9 fok Január 26
50 cm: 3.0 fok Január 26
100 cm: 5.8 fok Január 28
150 cm: 7.2 fok Március 16
200 cm: 8.7 fok Március 20

#12673
ESIK!vidám
Hétfőn (esetleg vasárnap és kedden is) jön a fagy. Mivel meguntam az eddigi "eredményeket", ezért most brutál fagyvédelmet vetettem be, azaz: a kis növényeket (pisztácia) lefedtem egy nagyobb befőttesüveggel, majd ment rá némi tujaág és egy talicska föld laza 
Éppen csak megindulgattak a növekedésben, kérdés, hogy szerintetek mennyit bírnak ki így napfény nélkül. Konkrétabban: ha pl. bejön az április 10-i ECM fagy, akkor maradhatnak-e addig így?
Válaszokat előre is köszönöm! 

Utolsó észlelés

2025-04-18 21:55:01

Romhány - Dózsa György út.

8.2 °C

18000

RH: 92 | P: 1013.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

138646

Hírek, események

Az áprilisi hidegbetörés magyarázata különböző időjárási és éghajlati hatásokkal

Érdekességek | 2025-04-07 15:23

pic
A hétvégén érkezett hidegbetörést, és általában a kora tavaszi időszak hasonló eseményeit többnyire a poláris örvény tél végi felszámolódásával hozzák összefüggésbe.