2024. december 03., kedd

Csillagászat és űrkutatás

Adott napon: 
Keresés:
#10601
Ezt nagyon odatetted! Tiszeteletem érte!
#10600
Sziasztok!
Elkészült az elsõ és eddigi legnagyobb projektem. Az Írisz köd (NGC 7023)

beillesztett kép



Július 5.-én lettem vele kész és 8 éjszakán keresztül fotóztam.

Tech adatok:
Távcsõ: SkyWatcher 200/800 Newton tubus
Mechanika: SkyWatcher AZ-EQ-6 Pro mechanika
Kamera: Canon EOS1100D (átalakított)
Szûrõ: Astronomik IR/UV-Block CCD-szûrõ
Korrektor: Lacerta Standalone MGen
Korrektor: SkyWatcher kómakorrektor F/4 távcsövekhez
Exp. idõ: 22,5 óra - 480sec, ISO800, f4

Tehát 22,5 órán keresztül fotóztam ezt. 8 perces darabokból kb 160 körül jött össze. Fotózásomat nehezítette a rövid éjszakák sorozata, a rosszidõ, a fáradtság. De volt hangulat is bõven: a "támadó menyét", a hajnali háromkor csiripelõ vörösbegy hangja, a harmat illata, az este 11 órai indítás után bealvás, majd reggel hétkor ijedten kelés, végül az erõs kíváncsiság? természetesen a ki-bepakolás is, és az azzal járó edzések.

A fotón egy 1300 fényévre elhelyezkedõ csillagköd látható a Cefeusz csillagkép mellett. A ködben lévõ nagytömegû kék csillag miatt maga a köd is kéken világít, de nekem a leglátványosabbak talán a porfelhõk és az azt övezõ fáttyolosság. Ezeket igen nehéz lefotózni mert nagyon halványak. Tehát nagyon sok expóidõ kell hozzá, konkrétan 8 éjszakának az ideje.
#10599
Frankó! nevet Te Fonyódon laksz? Akkor tavasszal-õsszel szép naplementéket láthatsz, majd kérek egyet! (webkamerákon szoktam nézni)
#10598
Tegnap este "kilõttem" egy meteor Badacsony kombót. nevet Link

beillesztett kép

#10597
Gyönyörûek a képek! Ez a valami, amit ti csináltok.;-)
#10596
Csini!
Látszik, hogy rendkívül jó ég volt front után. Szinte ragyog a Tejút. nevet

Én ezen az éjszakán még nagyban küzdöttem az Írisz köddel (NGC 7023), illetve 200mm-es telével készült az Észak-Amerika köd is (NGC 7000). Az Íriszt hamarosan hozom.
nevet
#10595
Tegnap a front szépen "kipucolta" a levegõt. A Tejút is szépen ragyogott. nevet Link

beillesztett kép

#10594
A távcsõ elkelt. nevet
#10593
Upsz, az kimaradt. szegyenlos

Tehát:
- Távcsõ: Canon EF 200mm f2.8 L USM
- Kamera: Canon EOS1100D (fullspektrum)
- Állvány: Skywatcher EQ5 GOTO
- Szûrõ: Astronomik IR/UV cut szûrõ

EXIF: 45x150sec, ISO1600, f3.2

Rövidebb expókat használtam nagyobb érzékenységgel, az állvány esetleges pontatlansága miatt.
nevet

Hamarosan elkészül a Tejutas összefoglalóm, abban lesz majd ennek a képnek a részletezése. nevet
#10592
Ez nagyon parádés lett.
Habár én láttam az exifet, de lécci itt is írd le a pontos exifet a többieknek: mivel, mennyit..., stb. nevet
#10591
Sziasztok!

Miközben a nagy vas csak vár, mert sok expozíciót kell neki összegyûjtenie, és nyakunkon a teliholdszezon, ezért az egyik távcsöves bemutató utáni estét csak véletlenül sikerült kihasználni.

Éjfélkor nyugodott a hold, konkrétan szombaton, 11-én 0:30-kor indítottam be egy kisebb rendszert kint a Zselicben. Úgygondoltam, hogy lesz teendõm az éjszaka alatt, ezért vezetés nélküli, rövidebb expókat választottam: szokásos 5-10 perc helyett 2,5 perc, de nagyobb ISO-val (ISO1600). A mechanika pontatlansága miatt bõven elég volt ennyi expozíciós idõ.

A célterület a Tejút szíve felett az M8 és az M20 (Lagúna köd a nagyobbik, a kisebbik pedig a Trifid köd)

beillesztett kép


Nagyobb méretben: Link

Az éjszaka rendkívül tiszta volt. Simán az épületbõl kilépve lehetett látni a Tejutat... hát még akkor amikor hozzászokott a szemünk a sötétséghez. A tisztasághoz nyugodtság is társult. A Skorpióból az Antares szinte állt...
#10590
Szép magasra emelkedik a Running Horse és a központi mag.
Na ilyen hegyeket én is kérek. Nagyonjó kép lett.
nevet
#10589
Nem szar, az már biztos. nevet
#10588
Értem én, de sajnos az állvány marad. nevetnevet
A 100/1000-est tuti nem adom el, mert olyan Airy-korongos lencsét nem biztos, hogy találok és az alá kell a háromlábú. nevet
#10587
Storman lõtte Arizonában: Link

beillesztett kép



Jó lenne néha itthon is ilyen ég. szomoru
#10586
Látom a NyÍlast az erkélyrõl! nevet (Ilyen már volt valamikor.) LÁTOM A CAPELLÁT AZ ABLAKBÓL ÉSZAKON!!! nevet vidám laza 3°25'46" (Ilyen még soha.)
#10585
Hát... egy amolyan "spot deal"-be beleugranék mechanikástól, de ha csak tubus lenne, akkor annyira nem vonzó nekem nevet
Van egyébként egy 200/1500-as newtonom, még a Kulin Gyuri-bácsi féle tükörrel. De már aluztatni kéne, meg úgy egy nagygenerál sem ártana az egész rendszernek. Pont azért keltette fel a figyelmem a tied, mert kevesebb lenne vele a "nyûg" és könnyebben rábírhatnám fotózásra is, mint az én sajátépítésûmet nevet
#10584
nevet
És csak a tubus nem érdekel?
A másik csövet nem tudnám mire ráaggatni. Ha nem lenne 100/1000-es vihetnéd mindet.
#10583
Ha gondolod, én szívesen viszem a mechanikát is (legalább nem kéne azzal is bajlódnom) nevet Persze ártól függ kacsint
#10582
Igen, csak tubus a keresõvel. A mechanikát egyelõre nem akarom eladni. Bár amennyit azt is használom ... zavarban
Nemhogy még egy mechanikám, de még garázsom sincs. nevet szomoru
#10581
Tehát akkor csak a tubus, keresõvel? Nincs egy óragépes mechanika valahol a garázsodban? laza
#10580
A mechanikát nem szeretném eladni, de amúgy H-EQ5 van alatta. Kell a 100/1000-es alá.
#10579
Engem érdekelne. Mechanika?
#10578
Nem kell itt valakinek egy 200/1000-es Skywatcher newtof reflektor? A tükrök kiváló állapotúak és minõségûek, de a távcsõ kihasználatlan. szomoru
Ár: megegyezés szerint (fogalmam sincs mennyiért megy)
#10577
Ügyes! laza Ilyen módon néztük tavaly a napfogyatkozást, illetve annak árnyékát. Az 1999-es teljes napfogyatkozást volt szerencsém védõszemüveggel végig nézni, de ekkor nem volt ilyenem. Link
#10576
Hasonló módon készítettem képeket én is. Egyik kézben lap, amire vetült a kép, másikban a fényképzegép, közben fényképzõvel a kezemben állítgattam a távcsövet is. Macerás, de már megszoktam több év alatt.

Két kép tõlem is: Link Link
#10575
Az elsõ kép rendkívül jóra sikeredett. Gratula! Nem is láttam ilyet a fórumokon. Talán neked volt a legnagyobb szerencséd a felhõkkel kapcsolatban.
nevet
Én is fotóztam, de sajnos semmi egyediségre nem értem rá, se nem került a képre. Repülõtranzitosat akartam, de fél fokkal a nap alatt ment el a repcsi.
nevet
#10574
Javítom: Nem biztos, hogy tudták, hogy a hajnali és esti Vénusz ugyanaz, mert különbözõ elnevezések is vannak. Most néztem a Wikipédiát, de ez sem túl megbízható, mert olyan hibák vannak benne, hogy "Aldebaran az Orionban", meg "Pollux, Virrasztó csillag".
Szóval:
Jupiter - Magános csillag, Magyarok csillaga
Wiki: Népi csillagnevek listája Link
Mars - Vérrel versengõ, Vérszemû csillag
Szaturnusz - Székelyek csillaga
Vénusz - Beteggyógyító, Szerelem csillag, Álmatlan, Juhászok vezércsillaga
#10573
Köszi szépen! nevet Én is próbálkoztam, de mivel nincs szûrõm, csak úgy tudtam volna megnézni, lefényképezni, hogy kivetítem a Nap körvonalát egy papírra. De borzasztó nehéz beállítani a távcsövet pont a Nap irányába, hogy az ellenkezõ irányba nézem az árnyék állását. Ráadásul úgy remeg a csõ mint a kocsonya. (Lidl, 14e Ft) Plusz a papírlap is napon volt így nem volt nagy kontraszt. Nem is volt türelmem a napon ácsorogni. A Vénusz átvonulást megtudtam így csinálni, mert sokkal alacsonyabban volt a Nap, és a papírlap (egy sötét könyv hátulja) meg árnyékban volt a szobámban. És a Vénusz azért nagyobb árnyékot hagyott. Gondoltam valaki csak lõ egy-két képet.
#10572
Mai Mercúr átvonulás:

Belépés után:

beillesztett kép



Közepén:

beillesztett kép

#10571
Köszönöm a hozzászólást! A Vénuszt Esthajnal csillagnak hívták, tehát tudták, hogy ugyanarról van szó. A Jupitert is fel lehet ismerni. De a Szaturnusz és Mars idõnként elég halovány. Egyébként a magyar (igen találó) bolygó elnevezés is arra utal, hogy valamit tudtak. Meglepetés akkor éri a (mai) embert (is), amikor elõször pillantja meg K-en, mint engem az õsszel, mikor már a fényképet nézegettem, hogy "milyen csillag az ott, a múlt héten még nem volt ott" Hát a Merkúr volt, pedig elég gyakran nézegetem a Stellarium-ot. Apropó, az átvonulásról senki?
#10570
A "bebolyongókat" is ismerték, és nevet is adtak nekik. Meg ugye, nem egyik napról a másikra bukkannak fel egy csillagképben, hanem napról napra egy hajszálnyit mennek arrébb... így szerintem az eget minden éjjel megfigyelõknek nem okoztak meglepetést.
nevet
#10569
Itt lehet élõben követni a Merkúr-átvonulást:

Link

#10568
Sziasztok!
Tegnap csodák csodájára jó este volt egy kis teszthez. A cél a Polaris környéki Fluxusködök voltak.

A teszt egész jól sikerült, viszont kevés expó született. Sokan jöttek esti távcsöves bemutatóra, olyannyira, hogy csak a maradék idõben készítettem... tudtam készíteni 12 képet. Ehhez az expósorozathoz legalább 100-200 kép kellene. A teszt az ISO1600-ban nyilvánul meg. Ehhez akarnék sok expót, hogy mennyire átlagolódik ki a zaj.

A Fluxusködök konkrétan mindenhol létezik, de vannak bizonyos helyek, ahol sûrûsödik. Ezek a porcsomók a galaxisunk fényét verik vissza. Halványak... nagyon halványak, alig lehet elõhozni õket.

A Polaris környékén is vannak és azért is fotóztam oda, mert ott a pólus, így vezetés nélkül is lehet sokáig exponálni teleobjektívvel. Ez a fabaltás módszer mûködött most.

beillesztett kép


Nagyobb méret: Link ("draft" a kevés expó miatt)

EXIF adatok: 12x300sec / ISO1600 / 200mm / f3.2
Tech adatok: Skywatcher EQ5 GOTO, Canon EF 200mm 2.8 L USM II, Canon EOS 1100D
#10567
Elgondolkodtam egy kicsit, vajon régen a természetben élõ emberek, - pásztorok, halászok, akik ismerték az égbolton a fényesebb csillagok helyzetét, apjuktól, nagyapjuktól a nevüket, - vajon mit gondoltak akkor, mikor egy megszokott égrészre - mondjuk a Szépasszony környékére - "bebolyongott" zivatar egy, sõt kettõ fényes "csillag". Link Link
#10566
Nyáron kiderül. nevet
Kíváncsi lettem volna egy Canon 100mm f2.8-as Macro telére, hogy mire képes, de majd kiderül.
Köszi! nevet
#10565
Ez nagyon baba lett!!!
El sem merem képzelni, hogy még 50-60 frame mire lett volna képes... zivatar
#10564
Menõ!
Én is lefotóztam. De ezen a képen meg szív alakú, és három-négyszer akkora mint maga a Föld. Szabad szemmel is észlelhetõ. Mindig mutatom a vendégeknek, ha süt a nap.
nevet
A Merkúr átvonulás nem lesz ilyen izgi. Ennél sokkal kisebb "folt" lesz majd a napon.
nevet

Más.
Hétfõ hajnalban fotóztunk a Zselicben. Egy utazómechanikát használtam. Fornax 10-es nagyon jól mûködött egy zsebteleppel amit 8 elem hajtott. Összesen 2 órát lehet vele fotózni egyhuzamban, utána vissza kell húzni, aztán mehet tovább. :-)

Eredetileg üstököst fotóztam volna, de ráállítottam a Ro Oph vidékre. Ez az Antares környéke a Skorpió csillagképben. Próbáltam úgy beállítani a kompozíciót, hogy a Futó Ló is bennelegyen.

Készítettem egy tesztképet .... majd még négyet, mert rabul ejtett a látványa. nevet Egy kép 300sec volt ISO800-on, 50mm-en és f2.8-on. Tehát nem tökéletes a kép, inkább kicsit draft, de nem gondoltam volna, hogy így sikerül kihozni az egészet, és fel is dolgozni. A valódi kép amiért mentünk, azt a Fotósiskolába tettem be. De ha már van átalakított masina, akkor azt is ki kell használni.

beillesztett kép


Nagyméretû változat: Link

Egy kicsit még "szemcsés". Ez azért van mert legalább 60 darab ilyen fotó kellett volna. De majd legközelebb.
:-)
#10563
Ezt jó, hogy jelezted, mert tök elfeljtettem.

Mostani pötty:

beillesztett kép

#10562
Beírni a naptárba! Link

beillesztett kép

#10561
Igyekszem azt csinálni, hogy ne csak egy képet dobjak ide, hanem leírni is, hogy mi micsoda, de legalább a készítés körülményeit, illetve mit látunk.

A mostanában elkészült képem két este alatt jött össze. Már ameddig bírta az idõjárás. :-)

beillesztett kép



Az adatokat bemásolom:

Távcsõ: SkyWatcher 150/750 Newton tubus
Mechanika: SkyWatcher AZ-EQ-6 Pro mechanika
Kamera: Canon EOS1100D (átalakított)
Korrektor: Baader MPCC Mark III kómakorrektor
Korrektor: Lacerta Standalone MGen
Exp. idõ: 60x600sec, ISO800, f5
Helyszín: Kaposfõ

Maga a galaxis 21 millió fényévre van tõlünk és ezermilliárd csillagot tartalmaz. Helyét tekintve, szinte mindig fentvan az égbolton, ám ilyentájt van a Zenit környékén, méghozzá a Nagy Medve csillagképben. De elég csak azt leírnom, hogy a Nagygöncöl rúdjának az utolsó két csillagával alkot egy egyenlõ szárú háromszöget. Ha megakarjuk keresni csillagtérképen akkor az M101 objektumot kell keresni, mint Messier 101.

A tavaszi idõszakban galaxisszezon van. Böde köd - Leo Triplet - Markarian lánc és hasonlók. Aztán jönnek a gömbhalmazok, majd a nyár.
nevet
#10560
Nagyszerû! Látványos! Nem csoda, ha kedvenced. Nagyon jó, hogy a leírásnál gondolsz a csillagászathoz, fotózáshoz kevésbé értõkre is. nevet
#10559
Sziasztok!

Kicsit kiveséztem az elsõ asztrofotómat.
(most is készül egy, de még a mai este nagyon kell hozzá, hogy kész legyen)

Annyi a lényeg, hogy szétbontottam és próbáltam infomorzsák alapján értelmezni a látottakat. Mert ugye szép egy kép, de ha nem nagyon tudjuk azt, hogy mit nézünk, az kicsit zavaró lehet. nevet
Link (baloldali oszlop)

A weboldallal még küszködök sajna, lehetnek gondok - fõleg azértis ilyen pirinyóak a képek. De a kivágott részletek azért mesélnek egyet s mást.

beillesztett kép



Kellemes olvasást. nevet
Mára drukkoljatok, ha jó idõ lesz és minden klappol akkor befejezem a következõ asztrofotómat.
#10558
Kicsit, de nem vészes. Viszont van egy emléked a Panstarrs-ról. laza
#10557
ISO-600 felett nagyon zajos lesz a kép, ezt tapasztalatból mondom. Próbáltam már vele csillagokat/bolygókat fotózni éjjel, ilyenre gyakorlatilag használhatatlan. Illetve szinte bármire éjjel. Pl. itt van ez az üstökösös kép, ez csak ISO-400-on lett fényképezve, de már így is elég zajos. Link
#10556
Furcsállom. Van 4000x3000 pixeled, 15x-ös optikai és 6,3x-os digi zoomod, (94,5x-ös nagyítás! Ha ezt kihasználod akkor is marad majdnem 2 megás képed) De a 420 mm ekvivalens gyújtótávolság nem elég? Ez 432mm, plusz digitális vagy vágás: Link (Egyébként a Holdat a Jupival együtt nem kell nagy zoom, mert akkor nem fér bele a képbe.) Van képstabilizátorod, manuál módod, 8 mp-es záridõd és ISO 6400-ad! Elvileg lehet Holdat, fényes bolygót fotózni! Külön-külön, vagy amikor vékonyabb a Hold. Jó kis gép ez! Az enyém sem jó ilyenekre, csak a szám jár. Az a probléma, ha sok fényt engedek a lencsébe, akkor csúnya lesz a Hold. Link Ha keveset akkor nem látszik a Jupiter. szomoru Az ISO-val kell még sokat "játszanom"!
#10555
Köszi! nevet
Sajnos a fényképezõgépem nem annyira jó ilyenekre, meg külön technika sincs hozzá. Maximális nagyítással csináltam a képeket, de így is elég kicsi a Hold az eredetieken, így 1024*768-as méretûre vágtam õket. Ezeket kicsinyítettem le végül a felére. A madaras így néz ki a vágott, de nem átméretezett módban: Link
#10554
Érdekesek. kacsint Külön-külön még érdekesebb lenne, számomra a madaras leginkább laza , technikailag pedig az utolsó a legjobb. Csillagászatilag a Hold- Jupiter lett volna kihívás, hogy a Hold ne világítson mint egy reflektor, de azért látszódjon a Jupi is. Gondoltam megvárom míg D-re érnek (lustaság) és majd az erkélyrõl megpróbálom (én naiv) de addigra rendesen beborult szomoru .
#10553
Kora esti pesti Holdak: Link nevet

beillesztett kép

#10552
Ma megnéztem a Millenáris területén megrendezett Gateway to space nevû nemzetközi kiállítást.
A szervezés kicsit lehetne jobb is, a nagyszámú érdeklõdés miatt a tömeg nem kicsi, de simán megéri megnézni.
A makettek élethû nagyságúak (na jó, kivéve a Saturn V nevet ), érdekes kísérõszöveg van mellettük. Ajánlom a megtekintését!

Havazás előrejelzés

Utolsó észlelés

2024-12-03 14:09:04

Csesznek

4.3 °C

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

131646

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 41. sorozata

MetNet | 2024-11-02 11:38

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 41.