2025. május 17., szombat

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#30301
Itt is! Nem egy..
#30300
Floo elkezdheti élezni a hólapátot! kacsint
#30299
Egy népes vadlúd csapat nagy zajjal éppen az imént húzott át felettem dk-i irányba. nevet
#30298
WOW! Csodás!!!
#30297
Ez feketedió, Juglans nigra, a hikori rokona amúgy, kiváló fája van. A termése FINOM, csak rohadt nehéz kipucolni a kemény héjából... Amerikai fa, a mi diónknál jobban bírja a hideget ráadásul.
#30296
Szép összeállítás, lélegzetet lehet venni olyan szép hegyoldalban. Szép a sasod, így behúzott futókkal még nem veszélyes. nevet
#30295
~ 1 hetes vegyesfelvágott, a zöldséges után állatok is vannak. nevet
Link Link Link Link
Link Link Link Link
Link Link Link Link
#30294
Mit tesz Isten, éppen tegnap jártam ennél a házikónál... egyébként a Szalafõ és Farkasfa közötti földút környékén több hasonló házikó is van.
#30291
Nálam jó, és ha a linkek elejérõl kitörlöm az "1.1.1.2/bmi/" részt, akkor azokat a képeket is meg tudom nézni.
#30290
Szokás szerint nem jön be a gallery.site :-(( Remélem, helyreáll hamarosan!
#30289
Hozzáértõ szakik segítségét kérem. Dióra leltem, de olyanra, mint még eddig soha: Link Link Link Link
Illata kellemesen fûszeres, ize borzalmas.
#30288
No, akkor egy "tuti mézeskalács" boszilak-fal: Link Jó étvágyat! vidám
Jellegzetes õrségi, tapasztott gerenda-fal, belsõ oldalán nádszövet tartja a vakolatot.
Bölke: Ó, a bükki menedékházak...! Volt szerencsém a Nagy-mezõn a lóistálló félig nyitott részén éjszakázni anno..."nemistudommármikor". Az illatos, zizegõ széna ölén éjjel csak a pacik horkolását hallottam, s tudtam, nincs mitõl (kitõl) félnem.
Ez a kicsi lak Szalafõ és Farkasfa között, mélyen bent az erdõben lapul. Ajtaja nyitva, ha rálelsz, beléphetsz, s ámulhatsz, mert tûzhelyén teáskanna, poharak, egy ócska alumínium kanál vár, a sarokban fekhely, másik oldalon egy régi, kissé zizált cirokseprû a falnak támasztva, hogy ébredésed reggelén kisöpörhess... nevet

#30287
Õ rés-keresztespóknak tûnik, ilyenkor gyakori, falakon fõleg. Éjjel vadásznak.

A mérges dajka igen fájdalmasat mar, a marás helye és környéke fájhat-zsibbadhat 1-2 napig is akár, szédülés, fejfájás lehet, illetve ha nincs kitisztítva a mart seb, akkor az begennyesedhet (bakteriális felülfertõzõdés) de NEM BÉNÍT senkit se le. Hazánkban NINCS VESZÉLYES MARÁSÚ PÓK. Viszont ha nem piszkálod a dajkákat, eszükben sincs marni. Nem ugrik rád a réten (mert a mérges dajka csak ott él), nem mászik rád éjjel (a sárga dajka behúzódhat a házba, az õ marása kb darázscsípés hatású).
#30286
sziasztok

Ez milyen fajta pók? Link csak mert tegnap hármat is láttam belõle. A dajkapók csípése tényleg lebéníthatja az embert?
#30285
Szuperek! A Zolika édes pofa nevet
#30284
Néhány kép az udvarból:
Szüretelõk:Link
Õk is készülõdnek:Link
Lesben áll egy ... macsek:Link
Zolika pózol:Link
vidám
#30283
De jó!! Imádom az ilyen kis lakokat, de ilyen szépet/tájbaillõt talán csak a Bükk északi részén láttam a Fónagyság és az északi fennsík között.
Aludtam is már haverokkal ilyenekben több napos túrák alkalmával, ha nyitva volt. Ilyen pl. az újpest kunyhó a Börzsönyben (LAM és myloh biztosan ismeri, bár jó pár éve összedroskadva láttam), amiben hihetetlen ilyesztõ volt éjjel elaludni..ahogy fújta a szél a fekete nylonajtót..., meg a Saj-kúti völgyben is van/volt egy kis tákolmány.
Ez Szalafõtõl merre van?
#30282
Köszi szépen!
#30281
Ma délelõtt egy munkahelyem melletti fán akkora pittyegõ hangversenyt produkált egy nagy csapat tengelic, ami egy éjszakára készülõ verébcsapatnak is becsületére vált volna.
#30280
Már nem soká, néhány kopott példánnyal még találkozhatsz októberben is, de jellemzõen késõ tavasz-nyár az életidejük. Van olyan b. is, aminek a harmadik nemzedéke októberi.
#30279
Ismét egy kis segítség kellene a hozzáértõktõl.
Boglárkalepkék az évben meddig találhatóak meg? Magyarul meddig élnek?
Elõre is köszönöm a segítséget.
#30278
Ó de gyönyörû! Floo mondja jól, ez tuti mézeskalács. :-)
#30277
A Jaga Baba -ki más? kacsint
#30276
Ó, a vadludak "gigágá-ja" sötét éjszakán... A Természet egyik legszebb zenemûve! (Idén még nem hallottam) nevet
#30275
Munkában:Link
Lesben:Link
Teleobis képek, kissé bemozdultak, de a darazsakat nem merem közelebbrõl fotózni.A szõlõ csurig van velük...
#30274
Hûûûû, mint egy mézeskalács házikó laza
Nagyon hangulatos.
#30273
A közelmúltban a szalafõi erdõben találtam egy igen csorba, alumínium hólapátot, a boszorkánylak közvetlen közelében.Link Vajon ki lapátolt az erdõn...? laza
#30272
Az éjjel EGY vadlúd felettem is átrepült, úgy 3 felé. Egyedül volt, vagy ha nem, akkor a többi néma volt...
#30271
Nem tudom, nem láttam õket, csak hallottam.
#30270
Dél felé mentek?
Mert akkor megyek megélezem a hólapátot laza
#30269
Vadludak hangját hallottam este és az imént is.
#30268
Jó sok bioszos kép:
Link
Gombászni indultunk, de egy szem se volt (a nyáron még megvolt fûbõl se sok volt...)
#30267
Link

Szajkó fürdik :-) Sajna állvány kellett volna hozzá.
#30266
Tegnap délelõtti képek a becsehelyi szõlõhegyrõl Link Link Link
Ez meg ma, ugyanonnan Link
#30265
Ma délelõtt sikerült lefotózom a korábban említett virágzó szombathelyi gesztenyefát. Úgy emlékeztem, hogy több fa volt, de igazából az ott lévõ 8-10 körül csak ez az egy virágzik, (illetve még egyen láttam elszórtan egy-két virágot), a többi nem. A képek: Link Link Link
#30264

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#27096)
#30263

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Társalgó (#27095)
#30262
Jaj jó hogy mondod, annyi gondolat van a fejemben és annyira nincs idõm, úgyhogy csak idõnként sikerül leírnom valamit belõlük.
Szóval, nálunk Szent-Márton szõlõnek hívják a szõlõ másodtermését, mivel Márton napkor szokott beérni.
Aztán most hogy tényleg akkor szokott-e, ami ugye november 11-én van, vagy valójában október végén, mindegy is, mert a nagypapám szõlõjében is meg a Bussayéban is meg vannak érve a másodtermésû szõlõk.
Egy hónappal elõbb, de aztán ha csak 3 hét az is komoly.
Ha meg tényleg november elejére érik be, akkor meg 1,5 hónap.
#30261
2000-ben én is kétszer "szüreteltem" az irsai olivért, július végén, s október végén-november elején. Akkor nagyon csodálkoztam ezen, de hát ismerjük a 2000. év paramétereit.

Méhek idén véleményed szerint "rendesen dolgoztak" (legalábbis Nálad?) Csak azért kérdezem, mert állítólag igencsak csökken a számuk, s sokan már katasztrófáról beszélnek a méhek példányszám-csökkenése miatt. Gondolom ez is túlzás, de valami igazság biztos van benne.
#30260
Ezek a gesztik nagyon régóta ugyanígy viselkednek. Mondom, 94-tõl lakunk itt, szerintem olyan 97 felé tûnt fel a dolog.
#30259
A vadgesztenyéknél elképesztõ különbségek vannak egyedenként, én is láttam már számtalan olyat, hogy az alig bimbózó gesztenye mellett leveles, vagy a virágzó mellett teljesen virágtalan a másik.
Vannak ilyen növények, amik összevissza reagálnak a klimatikus viszonyokra.
Azt kellene még megfigyelni, hogy minden évben így tesznek-e ugyanazok a példányok, vagy egyik évben az egyik virágzik elõbb, másik évben meg a másik laza
Na az lenne a szép.

Ha már az idei másodvirágzásnál tartunk: elképesztõen elõre van a természet, sok késõbbi érésû szõlõ érik egyszerre, sõt, elõbb, mint a korábbiak. Nem is értem, hogyan lehet ez.
Az október közepén érõ alma vagy szilva vagy akármi érett, illetve le van hullva a fákról.
#30258
Én 94 óta lakom ebben a házban, a fák akkor úgy 2/3 ekkorák lehettek.
#30257
Már csak az a kérdés, milyen az emlékezõtehetségük. Azaz egy egyed mennyi ideig tartja meg a korábbi (csemetekori helyén kialakult) életritmusát, illetve hány nemzedék kell egy tenyészvonalnál alapos élõhelyváltás után az idomuláshoz.
Egyelõre úgy fest, újabb fejezettel bõvültek x-aktáink. nevet
#30256
Távhõvezeték nincs, mert házanként van a kazán, nem megy a talajban ilyesmi, a csatorna is másfelé megy. Egymástól 5-6 méterre állnak, amelyik késõbb éled, az kap elõbb napot reggel de csak kb. 10 perccel s ennyivel hamarabb kerül árnyékba is, nem is lejtõs az út, hogy a víz miatt lenne különbség, szóval tényleg mondjuk egyformának a körülményeiket. A késõbb éledõs a lakótelepen máshol növõ gesztenyékhez képest is késõbbi, szóval lehet, hogy inkább az eredetük különbözhet... :-)
#30255
Érdekesen hangzik, fõleg a 2 hét miatt, ez azért már szignifikáns eltérés. Ami nekem eszembe jut:
-vajon tudható-e a két példány eredete? Nem származnak-e egész eltérõ körülmények közül?
-a kettõ közül melyik tér el a környékbeliek átlagos életritmusától? Ennek a termõhelyi adottságai teljesen megegyeznek-e a másikéval? Netán mindkettõ eltér az átlagostól, csak az egyik +, a másik - irányban?
-lehetnek-e egyéb tényezõk a háttérben? Pl. egy nem túl mélyen futó távhõ-vezeték a talajban. Ismertem egy csapat deviáns téltemetõt, azoknál ez állt a dolgok hátterében. Havazásnál persze egybõl lebuktak. nevet
#30254
Mondjuk az is érdekes, hogy az ablakunk elõtt álló két vadgesztenye, amik egyforma nagyok, egyszerre ültették õket, stb., minden évben 2 hét eltéréssel hajt, virágzik és hullajt lombot, szabályszerûen, mintha más fajták lennének, pedig totál azonos vadgesztenyék. (amúgy tudom, h van több fajta, bokorszerû, piros virágú, sárga virágú, kilógó porzójú, stb., de ezek a normál Aesculus hippocastanum-ok.)
#30253
Utolsó mondatodat akár kõbe is lehetne vésni. Amíg a bioszféráról, élõlényekrõl (és a bio- és agrometeorológia is feltétlenül ide tartozik) beszélünk, semmire nem lehet általános érvényû és pontos sablont, függvényt, görbét erõszakolni. Kizárólagost meg pláne nem. De sok féligazságtól menekült volna már meg a világ, ha többen osztanák ezt a szemléletet...
[biztos, hogy meg voltak az okai a novemberi virágzásnak is (...miért ne gyûlhetne össze még akkor is megfelelõ hõösszeg az inicializációhoz, onnan meg a virág nyílásáig?), de már az is elgondolkodtató, hogy legtöbb esetben nem az összes rügy indul meg, csak egy részük. ugyanaz a táj, ugyanaz a fekvés, ugyanaz a fa, még a gally is lehet közös, aztán tessék...
#30252
Igen, az összemosás erõsen gyanús :-) Persze sokfelé már aug. végén nyíltak, amik aszály miatt nyílhattak (akác, szilva, kökény, stb.) Viszont pár éve, amikor nálunk volt õszi gesztenyevirág, akkor az a fa novemberben nyílt ki, normál lombhullás után. Sokszínûek lehetnek az okok, s ez se fekete-fehér, mint annyi más sem. :-)

Utolsó észlelés

2025-05-17 20:49:56

Sopron - Felsõ-Lõvérek, 243 tszf.

13.4 °C

00000

RH: 58 | P: 1011.3

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.