2025. május 17., szombat

Bioszféra

Adott napon: 
Keresés:
#30251
Úgy van! Viszont a bökkenõ az, hogy már csak mindössze egyszer ismélõdhetik meg a jelenség, merthogyugye 2012-tõl pont vége mindennek. Kész-pássz! vidám

A gesztenyéknél egyébként mintaszerû, ahogy a rovarkár okozta korai lombhullással megszûnt az elõnyugalom (levelek által vezérelt hormonális gátlás), aztán az endogén nyugalom is simán ki tudott alakulni. Nem kellett hozzá semmi különös, csak rövidülõ nappalok, meg néhány, a korábbiaknál hûvösebb éjszaka. Aztán kényszernyugalom híján (amit nálunk a téli hideg és fiziológiás szárazság jelent), egybõl meg tudott indulni a rügyek jó része.
Persze a lombhullásnak sok helyen lehetett oka az aszály is. Ennek mentén elgondolkodtatott a népi megfigyelés, ami szerint ha a fák másodvirágzást produkálnak, (némileg összemosva az okot és az okozatot) hosszú és meleg lesz az õsz...
#30250
Tegnap esti élményem: kinn voltam fotózni Látóhegy tetején, amikor észrevettem, hogy egy kisegér cipel egy almacsutka darabkát. Figyeltem, merre kajtat a fûben (olyan száraz minden, hogy ropogott az egérke lába alatt...), s volt kitaposott ösvénye, azon járt. Az ösvényke egyik végén egy lyukbejárat is volt. Gondoltam, egérke éhes, volt nálam friss pogácsa, tettem egy kis darabot az ösvényre meg a lyuk bejárata mellé is. 10 perc múlva egyik darabka se volt már ott. :-)))
Csomószor hallom amúgy õket éjjel, ahogy szaladgálnak meg cincognak, csodálom, hogy a helyi rókák nem aktívabbak a vadászatban.
#30249
OK :-) Leírva nem minden érthetõ elsõre :-))))
#30248
Noli, én nem komolyan írtam az elõbbit, az csak a bulvárcikkes felvetésedre adott reakció volt, "poénból". kacsint (Cikkedet olvastam, még frissiben, és egyébként is nyitott szemmel szoktam járni, a fenológiai állapotok vizsgálata, ok-okozati összefüggései pedig különösen érdekelnek.)
#30247
Link
#30246
Na igen...2011-tõl már a gesztenye is 2-szer terem. Mi ez, ha nem "az"?? kacsint
#30245
A virág + geszti állat jó kép! Add el a bulvársajtónak! :-))))
#30244
Ma én is összefutottam egy ilyen gesztenyével: Link Link
#30243
Kovács Gyula gyümölcsfagyûjteménye:
Link
#30242
Kikerics, hm, pont most néztem az egy évvel ezelõtti bakonyi képeimet, hogy mennyi volt. Remélem, lesz idén is...
#30241
Nálunk is hozott kevés termést a földieper (vagy szamóca, kinek hogy tetszik). Az elsõ szem már a héten megérett, de a hét végéig lehet, hogy a következõ is meg fog: Link Link Link
Valamint ahogy tavaly, úgy idén õsszel is virágzik az orgona is: Link Link
A szilvafánk is virágokat hozott, miután az elmúlt hetekben szinte az összes levél lehullott róla: Link Link Emellett én is láttam Szombathelyen virágzó vadgesztenyéket, amin még termés is volt. Ha tudom, majd lefényképezem õket.
Végül egy kis évszakhoz illõ, Körmend felé rengeteg van belõlük az út mellett: Link Link Link
#30240
De rég jártál itt! Örülök, hogy ilyen kellemes hírrel köszönsz be :-) Remélem, minden OK felétek!
#30239
A múlt héten egy szombathelyi, belvárosi, magas kõkerítéssel körbevett udvarban láttam (s ettem) apró, piros szamócát. Nem volt olyan jó íze, mint az idejében érõnek, de a lelkemet megörvendeztette. nevet
#30238
Lehet, tudomásul kéne lassan venni, hogy nem az ember a bolygó királya...
#30237
Mint a multirezisztens baktérium változatok kiakakulása az iparszerû állattartó telepeken, ahol a legújabban kifejlesztett antibiotikumokat hozamfokozás céljából etetik az állatokkal: (MRSA, VRSA, coli) ki tudja, mi lesz a következõ?
#30236
Azé' ez nem olyan vicces. De legalább várható volt.
#30235
Link
Kétnapos életritmusú halfaj
#30234
Ezt a szuperbogarat mi már réges-rég kitaláltuk!Ezt is ellopták tõlünk.
Link
kacsint kacsint
#30233
Szuperbogár!
Link
vidám
#30232
Szegénykék :-(
#30231
Ma szabadba engedtem 80-100 m3 vizet (régóta üzemen kívüli kút tisztító szivattyúzása). Néhány perccel azután, ahogy az elsõ tócsa megjelent, szitakötõk tömege kezdett az épphogy tócsákba petézni. A környéken több km-es körzetben semmilyen álló, vagy folyóvíz nincs. Nem elõször tapasztaltam ilyet nyár elején, kora õsszel.
#30230
Nálunk a hársakon alig van levél, már nyár közepén leszáradt, lepotyogott sok, de itt az aszálytól. A gesztenyéket a városban permetezik (sajnos, holott elég lenne õsszel a lehullott lombot konzekvensen megsemmisíteni...). Pár éve itt is volt õsszel virágzó gesztenye, sajna nem tudom, melyik évben. :-(
Akác, bodza rendszeresen nyílik õsszel, igazából ez nem kunszt. :-)
#30229
Errefelé is elég sok bodzát lehet/lehetett látni, kb. minden 4-5. bokron van egy-két ernyõ kinyílva. Július-augusztusban meg ugyanennyi akácot.
A gesztenyéhez még annyit (kicsit félreérthetõ voltam lejjebb), hogy leginkább az aknázómoly okozta korai és nagyarányú levélveszteség miatt történt a dolog, és csak kisebb részt a szárazság következtében.
#30228
Wow! Nem semmi! A gesztenyék különösen tetszenek. Nekem egy mai bodzám van: Link
#30227
Idõzavar: Link Link Link Link Link
Mindez szeptember 11-én, Recsk határában, sárgára szikkadt fûben, miközben Hortobágy - kicsit bulvarizálva - egy merõ golfpálya. nevet
#30226
Egy szárnysérült vörösvércse tojót vittem be Szarvason a Nemzeti Parkba. Sajnos menthetetlen volt. Én már szidtam a mindenre lõdözõ vadászokat, de a diagnózis áramütés.
#30225
Pár tegnapi állat: Link
#30224
+ egy nagyfejû: Link Link
#30223
Pár kép a múlt hétrõl:
Link Link Link
Link Link Link
#30222
Kevermes, regionális ivóvíztermelõ telep: Egy (szerintem idén ki nem nyitott) kültéri kapcsolószekrény bio tartalma a várt 4-5 darázsfészek helyett néhány ezer szárított harlekin katica.
#30221
Kissé berogyasztott térdekkel, szék nélkül is magasabb vagy, mint a kedves hölgy....Ja, hogy van ott egy nagy fügefa is.. elég csenevész kacsint
#30220
Haláli!!!! :-)))))))))))
#30219
Link laza laza laza
#30218
Egy kis biobulvár, melyben helyet kap az "állati barátság". A két dolmányosvarjú összefogott a fekete macskával, és közös erõvel elûzik a Gonoszt laza Hanggal nézzétek, mert zenét is komponáltak hozzá. Micsoda izgalmak! vidám Link
#30217
Hoztam pár lepkét, katicát, kölyöktengelicet: Link
#30216
Oppá laza
Köszönöm!
#30215
A kép nevével ellentétben õ zöld lombszöcske :-) Úgy tudod õket megkülönböztetni, hogy a sáska antennái (jóval) rövidebbek a testénél, a szöcskéé hosszabbak.
#30214
Fügeszedés közben társam is akadt Link
Aztán megkértem, másszon ki az ág végére, úgy próbálja lenyomni, hogy elérjem Link
#30213
Igen, éppen errõl beszélünk. Az ilyen "tájrendezés", vagy akár az erdõgazdálkodás során nyomát se látom a természet féltõ szeretetének, annak az emócionális viszonyulásnak, ami az igazi természetvédelem alapja. E téren -tisztelet a kivételnek- otromba faragatlanság, igazi barbarizmus tapasztalható. Például Gyõrben még a városközpont közelében levõ parkerdõben is kiterjedt tarvágást végeztek, leirtották a fákat az erdei tornapályáról. Kérdem én: ilyen helyen kell erdõgazdálkodást folytatni?
Kicsit odébb, a várostól 10 km-re keletre(ahol én lakom), pompás homoki feketefenyvesek, nyírrel elegyes erdeifenyvesek, tölgyesek díszlenek. A hely elvileg tájvédelmi körzet. Mégis, szinte szünet nélkül bömböl a motorfûrész ezekben az erdõkben. Idegbajt kapok ettõl a hangtól, mert biztos vagyok benne, hogy a láncfûrészes ember kezét nem képzett erdõmérnök tisztességes szakmaisága, hanem valami más, sunyi és primitív, kapzsi befolyás vezeti.
Igen, a városi díszfákat is kivágják arra hivatkozva, hogy betegek, életveszélyesek: szélviharban ágak törnek le róluk, sõt, ki is dõlhetnek. E hivatkozással tapasztalatom szerint sok teljesen egészséges fát is elpusztítanak. Tipikus példa arra, mikor senki semmilyen felelõsséget nem hajlandó vállalni. A lábon álló fából esetleg lehet galiba, a kinyesettbõl sohasem!
Van egy anekdota, miszerint anno, még a szocializmusban egy elhivatott fiatal építész mûvház építésére kapott megbízást. A telken volt egy gyönyörû, terebélyes, öreg fa. Építészünk ezt mindenképp kímélni akarva átriumos megoldást választott: a mûvházat kis belsõ udvarral képzelte el, ahol az öreg fa tovább élhetett volna. Aztán jöttek a kivitelezõk terepet rendezni, s mi volt az elsõ dolguk? Na mi, szerintetek?
Hát persze hogy kivágták a fát!
Ebben a történetben sûritve ott a lényeg: az ország átlagemberének viszonyulása az élõvilág megóvásához!
Fentiek tükrében különösen undorítónak, képmutatónak tûnik a hóvirág szedés szankcionálása. Olyan ez -már bocsánat hasonlatért- mintha szigorúan tilos lenne ordenáré szavakat kimondani, de az emberölés senkit se zavarna.
Ilyen a mi kis hazánk jónéhány évtizedre visszamenõleg. Pro forma komoly természetvédelem folyik, de facto csak az a fa, növény van biztonságban, mely az én tulajdon kertemben nõ.
Gyerekkoromban, a hatvanas évek végén, hetvenes évek elején "hivatalosan" minden rendben volt, például, a hentesüzletek körül. Az összes ilyen boltban kint függött a marha, a disznó, a birka "feltrancsírozási" képe -elvileg volt mindenféle hús, s ezek be is voltak árazva annak rendje-módja szerint.
Valójában nagyon sokszor még karajt, combot se lehetett kapni...
#30212
Nekem is van, nem volt nehéz :-)
#30211
Hú, de gyors voltál Noli! Köszönöm! nevet
#30210
Én értem Laci, ez eddig is világos volt számomra. nevet
Ugyanakkor - mint erdõben élõ, dolgozó, az erdõvel együtt élõ ember - úgy gondolom, hogy akkor is túl van lihegve ez a hóvirágos sztori.
Manapság dívik mindent védeni, de ezt Te is jól tudod. nevet
De erre felesleges is több szót fecsérelni, a hóvirág szedése tilos és kész.
#30209
Golgotavirág (passiflora)
#30208
A segítségeteket szeretném kérni a következõ virág azonosításában. Köszönöm! nevet

Link
#30207
Ezt köszönöm!
#30206
Csakhogy tudomány is van a világon. nevet
Meg kontra szelekciónak nevezett ökológiai akármi.A kedves egyenként és tömegesebben hóvirágot szedõk nem a kisfejü, ilyen-olyan termõhelyi és egyéb okokra visszavezethetõ satnyább egyedeket gyûjtik be nagy részt, hanem válogatnak.A nagyobb virágú, látványosan üde és életerõs egyedeket kaszálják le.És hagymás ide vagy oda, ha ezt egy adott területen (pl. Királyréten) kellõ rendszerességgel és kellõ eréllyel csinálják, akcióba lép a populáció genetikának nevezett jelenség.A többit nem magyarázom el, mert szerintem világos, hiszen a szakmád a fafajok terén éppen ugyanígy mûködik.Nem kisfokú állományromláshoz vezet, degradálódó genetikával és immunrendszerrel.
Ugyanezt gondold végig pl. B,KTT,CS és azok anyafái, javafáinak gyérítéskori kiszelektálása esetére.Milyen egészségi állapotú állományod (mellesleg szaporítóanyagod, makktermésed, felújulásod lesz?) és mi lesz, ha pl. kitör az így satnyított MK állományodban egy gombás fraxinus-vész?Megmondom:rontott erdõ. zavarban
A hóvirág dettó.
#30205
Ezek szerint nem hagyják abba ezt a nyomulást, nagyon elszomorító, ha megszavazzák.
Egy jó oldala azért lehet ennek, több politikus fogja egymásra irányítani a puskát bazalt részegen.
(rosszat nem kívánok nekik, hozzáteszem, mielõtt kimoderálnának)
#30204
Zseniális kisfilm a hõs békáról: Link
#30203
Nálam a Vilmos körte egyik ágcsúcsán van egy fürt már éppen megkötött virág. Csak be ne érlelje! duhos
#30202
Hány ilyen van ebben a ... országban... :-((((((((((((((((((

Utolsó észlelés

2025-05-17 18:25:29

Szentmártonkáta

15.0 °C

31505

RH: 57 | P: 1010.2

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

139635

Hírek, események

Indul a MetNet előrejelzési verseny sorozatának 42. sorozata

MetNet | 2025-05-01 14:48

pic
Kis pihenés után folytatódhat a meteorológiai megmérettetés, immáron 42.