2025. július 06., vasárnap

Hydroinfo

Adott napon: 
Keresés:
#4261
Törölt tartalom
#4260
Jajjj! Szerintem 100 ember közül legalább 99 helyesen értelmezi amit leírtam.

Részletesebben: Süllyesztettek a Balaton egyedüli lefolyását biztosító / szabályozó Sió zsilip (ami nem egy kétirányú vízmozgást biztosító szivattyú telep) tábláján, amivel megnövelték a lecsapolt vízhozamot. Az eddigi, a balatoni átlagvízszinthez viszonyított napi század miliméteres nagyságrendû napi lecsapolást mintegy ötszörösére növelték. Mivel alvízszint által nem befolyásolt (a bukó zsilip felsõ éle magasabb, mint az alvízszint), az átbukás hozama csak a felvízszint és a bukóél magasságától függ. Ezért a felvíz szint és a bukóél magasságkülönbsége által egyszer meghatározott (mért, vagy számított, tökmindegy) jelenlegi vízhozam (a Sió eredet vízhozama) a zsilipszint változatlansága esetén konstans, amíg a felvíz szint konstans.

Ez a hozamnövelés egy vízügyi szakmai döntés volt, mint ahogy az is az volt, hogy a korábbi minimális lecsapolt vízhozammal gyakorlatilag csak a Sió meder mûtárgyait tesztelték. Onnan a hidrometeorológiai körülmények függvényében bármilyen irányú változtatás (teljes zárás, vagy teljes nyitás) rövid idõn belül lehetséges volt. Így döntöttek, feltehetõen némi szaktudás és üzemelési tapasztalat alapján.

Ami a hsz-odat illeti: Kb. egy 10 éves gyerek általános tudatlansága süt belõle, hasonlóan, mint a meteorológiai tárgyú hsz-aidból. A probléma az, hogy nem tanulsz a hülyeségeidbõl és a Metnet összes fórumát telefosod a hasonló szintû hülyeségeiddel. A másik probléma, hogy nem ég az arcbõröd kortársaid között, hogy ennyi és ekkora baromságot hordtál össze saját eszûleg ((C) Rejtõ, Fülig Jimmi).

A Metnet hõskorában, amikor egyetlen fórum a kommentelhetõ észlelési napló volt, Alibaba (Isten nyugosztalja) fórumtársunk egyetlen bûne az volt, hogy éjszakai mûszakban dolgozván pontosan minden óra 0 perckor észlelt, mint egy automata. Sokakat irritált, hogy egymás után 4-5 észlelés volt Alibabától.

Én javaslom a belsõsöknek, nyissanak egy fõrumot "Felsõfokú bazsológia" címmel, ahova mások és a Metnet fórum lényegének zavarása nélkül nyugodtan írogathatsz.

Dióhéjban ennyi.
#4259
"emelték a Sió-zsilip hozamát" - ez értelemszerûen azt jelenti, hogy az irt értéknek megfelelõ vizet engednek le a Sió-zsilipen, szóval több vizet engednek ki a Balatonból mint eddig. Ha elzárnák, elvileg akkor emelkedne meg a vizszint. A Sióból szerintem nem lehet "tölteni".
#4258
Tehát ha jól értem akkor nem engedik a Balaton vizét, hanem töltik!?
Ha igen, mi lehet az oka!? Ilyet nem szoktak csinálni.
#4257
Pár napja 21,9 m3/s-ra emelték a Sió-zsilip hozamát.
#4256
Néhány napja megnyitották a Sió zsilipet. A vízhozam még nagyon alacsony.
Link
#4255
Valóban elég zsenge lett. Két dologban tévedtem; egyik, hogy a radar alapján azt hittem, komolyabb összmennyiségek lesznek (kb 50 mm-re gondoltam nagyobb területen), másik, hogy el voltam tájolva a partiumi/erdélyi talajtelítetségekkel kapcsolatban. Na majd legközelebb hideg
#4254
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#321120 - 2016-08-03 10:39:42)

A Vigyázón 78,4 mm, Biharfüreden 30,4 mm esett. Az elõrejelzés szerint a Szamoson nem lesz érdemi árhullám, a Sebes Kõrösön határszelvény környékén kb. 2. m-es löttyenés várható, kb. 1 m-rel az I. fokú készültségi szint alatt.
#4253
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#321109 - 2016-08-02 20:49:42)

Azt azért vedd figyelembe, hogy nem pacallá ázott felszínre hullott belõle a csapi. Sokat felfognak még a hegyvidéki tározók is. A medrek közép szinttájon üresek, alföldi területen meg csak a duzzasztók tartják a szintet. A holnapi hydroinfo elõrejelzésébõl már kiderül, milyen az árhullám elõrejelzésed. Az a lehullott csapadékra elég pontos, az elõrejelzettre már meglehetõsen bizonytalan.
#4252
Áthelyezve innen: Meteorológiai társalgó (#321096 - 2016-08-02 12:32:10)

Az a forgolódó cucc ott biztos jelenteni fog úgy kb 2-4 métert a Körösön, Szamoson.
#4251
A problémát a határ túloldalán kell keresni. Pedig van már nemzetközi megállapodás is. Fabatkát sem jelent...
#4250
Beigazolódott, amitõl féltek: veszélyes vegyületet találtak a Tiszában Link
Keze száradna le az összes illegális"hulladéklerakósnak" duhos
#4249
Kell a szerves anyag a tiszába,anélkül nem is lenne élet [esõ] Link
#4248
Link 4 métert emelkedhet a Duna vízszintje a napokban!
#4247
Elõkészítik a strandot a nyitásra.
#4246
nem tudom mennyire ideillõ téma, ha nem az, akkor elnézést érte ... de Csopakon mi történik?
Link
#4245
A vízhozamot ultrahangos mérõvel mérik, valószínû, hogy elromlott. Az OVF nemigen szokott rángatózni, ha egy vízszint, vagy hozammérõ mûszer hibásan mér, vagy egyáltalán nem mér.

Hibás szintmérés pl: Link
Itt a 06, ill. 18 h kiugró adatai a helyesek, azok a gátõr mérceleolvasásai.
Már több esetben jeleztem néhány hibás automatikus szintmérést az OVF-nek, de válaszra sem méltattak, a mûszereket nem javították, vagy kalibrálták.

A vízügy a katasztrófavédelem alá van rendelve, a tûzoltóknak nemigen fontos egy hiányzó hidrológiai adat.
#4244
Úgy látom van mérés. Link
Vagy nem erre gondoltál?
Ja bocs vízhozam... szegyenlos
#4243
Valakinek van információja arról, hogy miért szünetel már egy jóideje a vízhozam mérése Vásárosnaménynál (vagy legalábbis a nyilvános közzététele)?
#4242
Látszik is már.
Mert a 04.27-05.01 közötti 119 cm leeresztési mélypont után az elmúlt napokban újra emelkedésnek indult a vízszint, tegnap már 121 cm volt.
#4241

A hozzászólást a moderátor áthelyezte ide:
- Légköroptika (#44969)
#4240
Április 6. óta fokozatosan zárják a Sió zsilipet. A mai vízhozam már csak 5 m3/s.
#4239
A híradóban hallottam, hogy megkezdték a Velencei-tó leengedését is 1 m3/mp vízmennyiséggel.
#4238
Megkezdték a duzzasztást Kiskörénél. Precízen megfogták az árhullám végét (bárcsak a Kövizig sem alkalmazna ennél magasabb jólalvási tényezõt a Kõrösökön). A napi alvízi apadás korlátozására a part védelme miatt van szükség. Túl gyors apadás esetén megcsúszások, suvadások történhetnek.

Link
#4237
Majdnem 17 napot volt III. fokban a Latorca Csapnál: Link
#4236
Valakinek van a google earth-höz vízrajz .kmz fájla? Ami érdekelne, olyan hogy ha bekapcsolom akkor az európai és benne természetesen a magyarországi folyók, tavak kontúrjai is meglegyenek.
Köszi all!
#4235
Szép munka! Remélem, lesz folytatás is! nevet

----------------------------------

Azért az sem rossz, hogy a Latorca immáron több mint 10 napja van III. fokban Csapnál.
#4234
Az apadó Ipoly Ipolyvece alatt: Link A szemben lévõ fasor szegélyezi a medret: Link Link Link ( Link ) Persze ez nem olyan rendkívüli, itt szinte minden évben többször is van hasonló vízborítás ( Link ). Kb. 50 centi a víz, úgy hallottam, fentebb (Ipolytarnóc, Nógrádszakál, Szécsény, Hugyag) a csukák már mozgolódnak is.
#4233
Azta... Még valamikor két éve Gyarmaton az önkormányzaton hallottam valami ilyesmirõl, de nem tudtam semmi konkrétumot. Ezer köszönet érte!!!
#4232
Tesztüzem, vannak hibái, de minden árhullámmal pontosodik.

Link
#4231
Balassagyarmat 16:00, 200 cm, ~60 m^3/másodperc. Lassan kilép a medrébõl, néhol már meg is tette azt. Link Link (összehasonlításképpen kisvíznél, ~ -60 centiméternél: Link )
#4230
Kapóra is jött anno suliban nekem az Ipoly, éppen ezt kellett ábrázolni, az árhullámok viselkedését különbözõ szakaszokon, milyen mederteltségre érkeztek stb.
Közben a Balassagyarmat-Ipolytarnóc vonalszakaszon már pótló buszozás van, illetve Balassagyarmat-Drégelypalánk között is lehetséges a dolog. Mondjuk láttunk már ennél nagyobb vizet is, kicsit felkapták a dolgot.
#4229
Ez természete. Általában minél kisebb egy vízfolyás, annál nagyobb a Qmax/Qmin. A kis vízfolyásoknál is a felsõ szakasz hozam-egyenlõtlensége a nagyobb, az árhullám útja során ellapul és megnyúlik.
#4228
Az Ipoly is hozza a formáját, nem kicsit látványos a nógrádszakáli mérce grafikonja.
Nagyon szélsõséges a vízjárása, 1-2 köbmétertõl több százig alakul a minimum-maximum hozam aránya, több százszoros a különbség, ami elképesztõ.
Ha hazaérek megpróbálok lõni pár képet lõni Gyarmaton.
#4227
Felvidékrõl jön a víz.
Fõleg a Sajón látni az elmúlt 24-36 óra jelentõs csapadékát.

Link

A tegnapi (2016.02.10. 12 óra) 76 cm-rõl ma 10 órára 353 cm-re emelkedett a vízszint Sajópüspökinél.
A Szlovák Meteorológiai oldal alapján náluk sem ép szárazság van.
Link

A Bódván is látszik az áradás már a mércéken.
A Hernád most nem kapott akkora folyékony csapadékot, ott csak enyhe vízemelkedést prognoztizálnak az elõrejelzések.
#4226
Nem fog úgy leürülni a Balcsi, mint az otthoni fürdõkád. A Zalából alig van betáp, az egyebeket nem mérik, de párolgás is alig van. A mostani leeresztés Balaton szinten max. pár mm/nap nagyságrendû lehet. Nem akaródzik adatokat keresgetni, meg számolni, meg a mai napom és az elkövetkezõ pár hetem bõdületes baromságokon való szarrágással fog eltelni - nincs erõm.

Annyit még a fonyódi szántásról oszt eldugulok: Ha erre valaki a szolgálati úton kért volna engedélyt, kiviteli terv alapján, a helyi Vízignek a törvény által elõírt összes szakhatósági állásfoglalást (pl. Köfe, környezetvédelmi hatástanulány, stb), meg mindenféle mást, pl régészeti feltárást, lõszermentesítést, meg a zúristensentuggyamégmiafüttyöt ki kellett volna várni, még a mai napig sem akaszthatták volna az ekét a traktorra. Ma meg a szint nem a minimum, hanem a maximum közelében van.

Amúgy, ha vissza tudnám tekerni az idõt úgy harminc évvel, feltehetõen el tudnám viselni a kánikulát, meg a tömegnyomort a Balaton mellett.
#4225
Azért a fiatalabb óvatosabb. kacsint

Hát jó: ha nem, hát nem. Pedig megszereztem már a belépõt is a szabad-strandra. laza


A fórumhoz visszatérve: engedik a Siót bõszen. Látván a várható csapadékkilátásokat, jogosan.
#4224
Fürödjön a tóban ilyenkor az ifjabbik Schirilla, ha már az idõsebb nem élte túl az egészséges életmódot! laza
#4223
Gyere most fürdeni, garantálom, hogy lesz helyed a strandon. laza kacsint
#4222
Emlékeim szerint néhány éve a nagy minimumnál Fonyód környékén szárazra került a partközel. Valaki meglátott egy (lehet, hogy csak 50 - 100 évente egyszer elõforduló) lehetõséget. Felszántatta a szárazra került medret. Rögtön el kezdtek károgni a mindenhez értõ vészmadarak, hogy ki akarják parcellázni a Balatont. Ami történt: a nagy víztartalmú anaerob szerves iszapot fellevegõztették, aerobbá változtatták, szervesanyag tartalmának jelentõs részét oxidálták, térfogatát töredékére csökkentették. Ért annyit a területen, mint 15 - 20 cm vastagságban végzett lepel kotrás. Nem tudom, kinek az ötlete volt, de egy késõi, távoli, kemény, virtuális kézfogással adósa vagyok.

Utóirat: több, mint 30 éve fürödtem utoljára a Balatonban. Lehet, hogy az én testi hibám, de nem vonz különösképpen a Balaton. Talán a tömegiszonyom miatt.
#4221
Ki van ez találva... Egy tó éppen azért tó, mert többé-kevésbé egyensúlyban van esetében a befolyás és a lefolyás. Egyensúly... A természet "szereti" az ilyesmit "alkalmazni". :-)
Az ilyen eszemnt ötleteket hallván mindig felmerül bennem a kérdés - komolyan is gondolja ezt valaki, vagy csak ilyen-olyan haszonyszerzés lebeg-e esetleg szeme elõtt...? Egyik rosszabb mint a másik, és mennyi ilyen van... :-(
#4220
Az volt. Kipattant egy sötét szikra egy fekete lyukból laza
#4219
Így van, voltak hajmeresztõ agyrémek....
Nagy marha volt, akinek csak ötlet szintjén is eszébe jutott.
#4218
A következõ 1 hét várható több 10 mm csapadéka miatt aligha fog csökkenni a vízszint, sõt.
#4217
Pár éve még a Rába vizét akarták a Balatonba vezetni, annyira kevés volt benne a víz.
Azért jó látni, hogy az egyensúly megvan egy bizonyos idõszakot vizsgálva.
#4216
Így van, már tegnap elkezdték, azóta szépen emelik a mennyiséget.
#4215
Megnyitották a Sió zsilipet.

Link
#4214
Köszönöm a válaszokat! Annak apropóján kérdeztem, hogy a napokban olvastam egy Stelczer jegyezte könyvben, hogy 16 szelvényben mérnek havi rendszerességgel. A kérdésem óvatos tapogatózásnak indult, ugyanis a végsõ cél az lett volna, hogy egy tiszai, Namény közeli szelvényrõl adatokat szerezzek nevet Ugyanis a közölt adatok jó 25 évesek (mármint az állomások számára vonatkozó), így a mostani viszonyokra kíváncsi lennék. De hát ez sötétben tapogatózás. Meg amúgy is; szegény VITUKI szomoru
#4213
Szegeden az árvízi emlékmûnél végeztünk mintavételt és vízhozammérést. A torkolat alatt a Bertalan hídig annyiból érdekes, hogy nem keveredik össze a két folyó vize. Olyan mintha egymás mellett folynának. A légi felvételeken is nagyon jól észrevehetõ. Egyes feltételezés alapján a Marosba ömlik a Tisza. Plusz a Maros nagyobb vízhozamot tud produkálni a Tiszánál.
#4212
Szegeden a Maros-torok alatt biztosan van. Illetve valahol feljebb, talán Mindszent, vagy amiket írtál, nem tudom, de emlékszem egy srác Szegeden TDK-zott tavaly fenékhordalék-méréssel kapcsolatos dolgokból, és említett mérõhelyeket.
szerk.: ja, most jut eszembe, Mindszenten csak kanyarulatot meg zátonyfejlõdést vizsgált a gyerek, a fentebbi mérõhely meg valamelyik az általad említettek közüli (Szentes vagy Csongrád). Szóval két hely legalább van a Tisza alsó szakaszán.

Utolsó észlelés

2025-07-06 18:57:27

Szeged

36.0 °C

00000

RH: 20 | P: 1008.0

Észlelési napló

Térképek

Radar
map
Aktuális hõmérséklet
map
Aktuális szél
map

Utolsó kép

142167

Hírek, események

Lehűlés számottevő csapadékkal!

Időjárás-változás | 2025-07-05 09:59

pic
Vasárnap egy hullámzó front közelíti meg hazánkat, ami a jövő hét elejének időjárását is jelentősen befolyásolja.